Digi24 a difuzat duminică o fotografie de la Bruxelles, în care apare președintele Nicușor Dan alături de mai mulți politicieni români. Imaginea a fost făcută publică la scurt timp după Congresul PNL.
La întâlnirea din imaginea prezentată de Digi24 sunt prezenți europarlamentarul PNL Rareș Bogdan și fostul premier desemnat Eugen Tomac. Alături de aceștia apar europarlamentarul PSD Victor Negrescu și șeful SPP, Lucian Pahonțu.
Rareș Bogdan este unul dintre cei cinci lideri liberali cărora Congresul PNL le-a cerut demisia din partid. Fotografia a fost distribuită de o televiziune apropiată de Ilie Bolojan.
Sâmbătă, la Consiliul European de la Bruxelles, Nicușor Dan a dat semne vizibile de oboseală fizică și psihică, scrie Gândul.
Cine sunt liberalii vizați de excludere din PNLCongresul extraordinar al PNL a decis duminică, în unanimitate, să solicite demisia din partid a cinci membri. Aceștia sunt Rareș Bogdan, Lucian Bode, Hubert Thuma, Alina Gorghiu și Adrian Veștea.
Potrivit hotărârii adoptate, cei vizați au termen până luni, ora 12:00, să își depună demisiile. În caz contrar, vor fi declanșate procedurile de excludere din partid.
„PNL nu va susține o astfel de soluție”, a declarat Bolojan.
Potrivit acestuia, recomandarea către grupurile parlamentare liberale este să părăsească sala în timpul votului.
Președintele PNL, Ilie Bolojan, a anunțat soluțiile pe care partidul le propune pentru deblocarea crizei guvernamentale. Anunțul a fost făcut după prima ședință a Biroului Permanent Național, organizată după congresul extraordinar de duminică.
Bolojan a explicat că discuția din Biroul Permanent Național s-a concentrat pe soluțiile pentru deblocarea crizei guvernamentale. Congresul PNL a decis să nu fie susținut un guvern din care PNL nu face parte.
Potrivit liderului liberal, guvernul care încearcă să se formeze nu are o majoritate transparentă și asumată. PNL nu va susține o astfel de soluție.
Ce propune BolojanÎntrucât PSD nu și-a asumat formarea Guvernului, Bolojan a explicat că varianta fezabilă este un guvern minoritar. Pentru ca acest tip de guvern să poată funcționa, este nevoie de un acord politic național.
Potrivit acestuia, partidele semnatare ar trebui să se angajeze pentru următoarele șase luni la câteva condiții de bază. Acestea țin cont de prioritățile actuale și de situația economică și bugetară.
Bolojan a detaliat primul element al pactului: asumarea în Parlament, până la jumătatea lunii iulie, a reformelor din PNRR neaprobate până acum. Liderul liberal a precizat că fiecare reformă înseamnă peste 700 de milioane de euro.
Al doilea element ar fi păstrarea echilibrelor bugetare. Bolojan a explicat că PNRR presupune limitarea cheltuielilor de personal din sectorul public, ca pondere din PIB.
Depășirea acestor angajamente ar însemna corecții din PNRR de peste un miliard de euro, a avertizat liderul PNL. Al treilea element ține de programele de investiții aprobate în primăvară, pe care orice guvern ar trebui să le continue.
Cele două variante de guvernare propuse de PNLBolojan a prezentat două ipoteze posibile. Prima este un guvern minoritar PSD, susținut transparent de partidele care vor dori acest lucru.
A doua variantă este un guvern format din PNL, USR și UDMR. Liderul liberal a precizat că cei trei președinți au discutat și există un acord de principiu pentru această formulă.
Dacă șeful statului ar opta pentru un guvern de centru-stânga, partidele de centru-dreapta s-ar angaja să voteze la investitură.
Liderul PNL a explicat că aceste soluții ar însemna un guvern cu asumare transparentă. Potrivit acestuia, varianta ar evita tensiunile politice actuale.
Decizia finală va depinde de evoluția situației și de deciziile Parlamentului din zilele următoare.
Incidentul a apărut după integrarea unei zone restricționate deasupra stațiunii montane Buergenstock, unde au loc negocierile, în sistemele radar ale controlului aerian elvețian Skyguide, scrie Reuters.
Potrivit autorităților, această zonă a fost stabilită în ultimul moment, deoarece decizia privind organizarea ultimei runde de discuții a fost finalizată abia sâmbătă.
Skyguide a precizat că operațiunile au revenit la normal, subliniind că sistemele funcționează acum fără probleme și că siguranța traficului aerian a fost menținută în permanență.
Până la prânz, au fost anulate 12 sosiri și 14 plecări, iar cel puțin 60 de zboruri au înregistrat întârzieri, potrivit unui purtător de cuvânt al aeroportului.
Vicepreședintele SUA JD Vance a sosit la Buergenstock pentru discuțiile de pace cu Iranul, însă procesul diplomatic a fost umbrit de anunțul Teheranului privind reimpunerea blocadei asupra Strâmtorii Ormuz.
Elveția a promis un cadru „discret și fiabil” pentru negocieri, stațiunea fiind situată la aproximativ 50 de kilometri sud de aeroportul din Zurich.
Potrivit G4media, lista de miniștri propuși de PSD este următoarea:
Guvernul Veștea ar urma să fie format din:
Vizuinile de șerpi din Narcisse se află la aproximativ 130 de kilometri de Winnipeg. Locul nu este o destinație turistică artificială, ci o formațiune geologică unică.
Cavernele subterane de calcar și fisurile create de eroziunea apei ajung sub linia de îngheț. Astfel, temperatura din interior nu scade niciodată sub zero, chiar în iernile reci din Manitoba.
Acest mediu oferă un adăpost excelent pentru șerpii boa. Mii dintre aceștia supraviețuiesc aici temperaturilor extreme de afară.
Cum se desfășoară fenomenul în fiecare primăvarăFenomenul are loc la începutul primăverii, între sfârșitul lunii aprilie și începutul lunii mai. Șerpii ies din vizuini cu miile, după luni petrecute în cavernele subterane, conform Times of India.
Masculii ies primii și se adună la intrările vizuinelor. Aceștia așteaptă apariția femelelor la suprafață.
Când o femelă apare, numeroși masculi se adună instantaneu în jurul ei. Se formează astfel o „bilă de împerechere”, care poate include o sută de masculi.
Acest proces de împerechere a devenit simbolul localității Narcisse. Este una dintre cele mai fotografiate activități ale șerpilor din lume.
Câți șerpi se adună în zonăEstimările variază de la an la an, dar numărul este impresionant. Unele surse indică între 70.000 și 100.000 de șerpi adunați în jurul vizuinelor.
Cu toate acestea, șerpii nu sunt periculoși pentru vizitatori. Specia observată aici este șarpele cu benzi roșii, o subspecie a șarpelui cu benzi comun.
Aceștia sunt mult mai interesați de căutarea unui partener decât de interacțiunea cu turiștii.
De ce este important locul pentru conservareProvincia Manitoba a dezvoltat o infrastructură pentru vizitatori în jurul sitului. Aceasta include platforme de observare și un traseu autoghidat care leagă cele patru vizuini active.
Perioada de împerechere durează până la trei săptămâni. După aceasta, șerpii migrează spre zonele învecinate pentru vară.
Narcisse Snake Dens reprezintă și un caz de succes pentru conservarea faunei. Mii de șerpi mureau anual traversând drumurile spre zonele de migrație.
Pentru a reduce aceste pierderi, autoritățile au construit tuneluri sub drum și garduri speciale. Astfel, șerpii pot traversa zona în siguranță.
La reuniuni au fost prezenți și mediatori din Qatar și Pakistan, iar discuțiile au vizat implementarea unui memorandum de înțelegere semnat cu o săptămână înainte, scrie Reuters.
La nivel diplomatic, întâlnirile sunt considerate prima etapă a unui proces mai amplu, care ar trebui să includă ulterior negocieri substanțiale privind programul nuclear al Iranului și sancțiunile internaționale.
Escaladarea tensiunilor și închiderea strâmtoriiÎn paralel cu negocierile, Iranul a anunțat că a închis din nou Strâmtoarea Ormuz, o rută strategică pentru transportul global de petrol.
Autoritățile de la Teheran susțin că nu vor permite tranzitul navelor până la noi ordine, invocând lipsa progreselor privind conflictul din Liban și nerespectarea angajamentelor asumate de Washington.
Statele Unite contestă această poziție, afirmând că nave comerciale continuă să traverseze zona. Totuși, datele de urmărire maritimă indică o reducere semnificativă a traficului, alimentând temerile privind o posibilă blocadă energetică globală.
Impact economic și piața petroluluiÎnchiderea strâmtorii a generat incertitudine pe piețele internaționale, în special asupra prețului petrolului. Analiștii avertizează că o blocare prelungită ar putea inversa scăderile recente ale cotațiilor, determinate de optimismul inițial privind acordul diplomatic.
Președintele american Donald Trump a susținut că acordul are scopul de a preveni o criză economică globală. Totuși, evoluțiile recente indică faptul că stabilitatea energetică rămâne fragilă.
Rolul LibanuluiDiscuțiile sunt influențate puternic de situația din Liban, unde continuă confruntările militare. Iranul condiționează avansarea negocierilor nucleare de încetarea ostilităților și de obținerea unor beneficii economice promise.
În conflict sunt implicate indirect și interese regionale majore, inclusiv pozițiile Israelului, conduse de premierul Benjamin Netanyahu, care susține menținerea presiunii militare asupra grupărilor aliniate Iranului.
Următoarea fazăPlanul de negociere prevede 60 de zile de discuții privind limitarea programului nuclear iranian în schimbul ridicării sancțiunilor internaționale.
Directorul Agenției Internaționale pentru Energie Atomică Rafael Grossi este implicat ca posibil actor de verificare tehnică a unui eventual acord.
Iranul, prin președintele Masoud Pezeshkian, și-a exprimat optimismul privind potențialul economic al unui acord, dar insistă asupra unor beneficii imediate înainte de trecerea la etapa substanțială a negocierilor.
„Chestiunea clarificării ”ideologice” și a noii direcții a Partidului Național Liberal este mult mai profundă decât procesul grav de USRizare al partidului:
1. Pentru prima dată în istoria ultimilor 10 ani, Partidul Național Liberal se retrage oficial din rolul de singurul partid de DREAPTA conservator (familie, credință) ce promova în România (încă) viziunea creștin-democrată și conservatorismul liberal pentru mediul de afaceri, fundamentul pe care a fost construit proiectul european.
2. Pentru prima dată în istoria ultimilor ani, Partidul Național Liberal se retrage oficial, prin validarea noii conduceri, din rolul de partener politic principal al promovării parteneriatului strategic cu SUA, singurul garant al securității României, regiunii și al Europei. Subliniez, cu SUA, pentru că administrația Trump (guvernul SUA), înjurată începând de astăzi oficial din cel mai înalt for de conducere al PNL (vezi declarațiile doamnei Gheorghiu), va reprezenta, în continuare, cel puțin pentru următorii doi ani și jumătate, partenerul României de discuții.
Pavel Popescu: O regrupare masivă în cadrul partidului a tuturor foștilor colegi nostalgici după relația României cu Partidul Comunist Chinez3. Observ, de pe margine, pentru prima dată în ultimii 10 ani, o regrupare masivă în cadrul partidului a tuturor foștilor colegi nostalgici (și nu numai) după relația României cu Partidul Comunist Chinez. Fără a intra în detalii, pentru că aș putea scrie o carte de câteva sute de pagini pe acest subiect, o grupare politică cu interese majore de lobby pentru Partidul Comunist Chinez, interese ce contravin intereselor statului român pentru că țintesc zone critice ale economiei sale, preia discret puterea în PNL.
4. Ca să fac o analogie cu punctul 3, este pentru prima dată în istoria Partidului Național Liberal (cel puțin așa știu eu) când membrilor PNL delegați pentru congres nu li se dă posibilitatea de a vota pentru fiecare propunere în parte din viitoarea echipă de conducere, ci în bloc, fix ca în comunism. Practic, dacă domnul Bolojan îi trecea pe listă ca prim-vicepreședinți (ipotetic, desigur) pe domnul Peter Magyar sau pe doamna Maia Sandu, delegații nu aveau cum să nu îi voteze.
Distrugerea ultimei fărâme de ideologie de centru-dreapta prezentă în Partidul Național Liberal5. Distrugerea ultimei fărâme de ideologie de centru-dreapta prezentă în Partidul Național Liberal, simultan cu această radicalizare totală împotriva instituției Prezidențiale, a sistemului de justiție (care desigur, atâta timp cât nu vizează USR, e fără cusur), a serviciilor de informații, care, deși într-un cadru instituțional imperfect, vechi de 35 de ani, îi informează și îi protejează pe liderii PNL de astăzi este cel puțin bizară. Opinia mes este că acest proces de distrugere se desfășoară cu un plan extrem de bine pus la punct, plan ce depășește granițele României.
6. Ca fost vicepreședinte, discut cu majoritatea colegilor din PNL, oameni onorabili, care, în adâncul sufletului lor, sunt bine intenționați. În discuții private, absolut toți cei care își exercită votul astăzi, fără excepție, recunosc că ce se întâmplă pe scena congresului PNL este o greșeală majoră.
7. Este o chestiune de timp (câteva luni, maxim un an de zile) până când majoritatea foștilor mei colegi vor realiza, din păcate prea târziu, că USRizarea și radicalizarea PNL nu va avea doar consecințe pentru partid, ci consecințe grave pentru direcția României. Până atunci, pentru toți cei care vă imaginați vreo secundă că astăzi cei din noua echipă de conducere a PNL, care s-au încolonat rapid în spatele procentelor efemere ale domnului Bolojan, obținute prin clickbait și like-uri întreținute cu ură și radicalism, au un alt interes decât cel de a mai factura o tură din banii partidului, chiar și din opoziție, pentru a reveni la un moment dat la putere, pentru a mai factura încă o dată din banii românilor alături de USR (chiar și din credite de miliarde – vezi SAFE), vă înșelați.
Pavel Popescu: PNL se transformă într-un partid radical, de stânga8. Nu credeam vreodată că PNL se va transforma, dintr-un partid matur, care a guvernat, negociat și promovat marile proiecte ale României, capabil să reformeze prin negociere directă cu toți actorii politici statul român, într-un partid radical, de stânga, «anti-sistem», ce va lăsa în urmă un singur lucru: o istorie împovărată de creșteri de taxe, inechități sociale grave – în special pentru cei aflați în suferință, distrugerea mediului de afaceri românesc, o pseudo-reformă cu costuri imense și o distanțare majoră de partenerul strategic al României, SUA. Toate, în schimbul promisiunilor făcute de un lider politic încăpățânat din cale-afară, mânat de ego și răzbunare, incapabil să-și realizeze astăzi propriul eșec și consecințele radicalizării sale, cu care și-a infestat și partidul.
P.S. Epoca în care like-urile și boții ce divizează comunități, societăți și națiuni pe social media e în apogeul ei. Refuz să fac parte dintre cei care își scriu opinia pentru like-uri. O scriu pentru că am dreptul la ea, și peste timp, unii, indiferent cât de puțini vor fi ei, vor merita să spună: puteam să facem și altfel. Poate totuși, nu va fi prea târziu.
P.S. 2: România are nevoie URGENTĂ de un guvern. Înjurați gratuit un prim ministru desemnat, care deși a performat în administrația publică pe modelul Bolojan, nu a avut deocamdată șansa să demonstreze ce poate să facă de la Palatul Victoria. Ura și boții din social media pot pulveriza orice persoană de pe această planetă în câteva ore. Nu cred că este corect să mai tolerăm sau să promovăm aceste practici doar atunci când ne place sau nu ne place fața cuiva. See less
Antonescu a acuzat echipa lui Ilie Bolojan de falsificarea istoriei partidului, impostură, demagogie și promovarea unor criterii de selecție bazate pe oportunism și loialități de grup, afirmând că nu a văzut „niciodată atâta trădare” în cei 36 de ani de politică.
Mesajul lui Crin Antonescu:„Congresul trădătorilor
Folosesc rar termenul „trădare”. Dar văd că e la modă. În 36 de ani nu am văzut niciodată ceva mai potrivit cu termenul „trădare” decât Congresul extraordinar al PNL de astăzi. Atâta impostură, atâta nerușinare, atâta josnicie și, într-un cuvânt, atâta trădare n-am văzut niciodată.
Crin Antonescu: Sunt invitați doar foștii președinți care au trădat PNL pentru BăsescuTrădare prin falsificarea, în cel mai pur stil comunist, a istoriei. Se invocă, la fiecare pas, istoria și continuitatea PNL, dar sunt invitați doar foștii președinți care au trădat PNL pentru Băsescu (Stoica, Stolojan) sau Nicușor (Orban). Tăriceanu (sub al cărui guvern România a intrat în UE și care l-a lansat în politică pe Bolojan) nu a existat. Eu (candidat, chipurile, al PNL Bolojan la președinție, acum un an) nu am existat. Da, nu mai suntem membri ai PNL. Dar nici saltimbancul răcnitor Orban nu mai e. El, însă, dat afară și de Nicușor, răcnește ce trebuie. Dar n-au existat nici Florin Cîțu, nici Nicolae Ciucă – și el candidat la președinție al PNL. Ne-au decupat din fotografie ca Oana Gheorghiu pe Nicușor.
Trădare prin tăcerea josnică a vechilor liberali prezenți în sală atunci când unul ca Sighiartău (copil de mingi pe la greii băsismului în epoca de aur) face istoria celor 37 de ani ai PNL. La fel, dl. Ciucu vorbește despre raporturile politicieni-partide-sistem (servicii, justiție). Vorbește frumos. Parcă mă aud pe mine în 2009. Atâta că, de atunci până azi, dl. Ciucu a „luptat” alături de Monica Macovei, de Băsescu și de toate elementele declasate moral (propaganda băsistă/hashtag) care au distrus câtă democrație exista în România.
Trădare prin demagogia zornăitoare și mincinoasă din discursul lui Bolojan, un prim-ministru catastrofal în toate privințele, care n-are niciun gând, nicio idee și niciun sentiment pentru omul concret (întreprinzător, salariat, pensionar, elev sau student). Are treabă doar cu PSD (într-un sens) și cu Rheinmetall (în altul).
Crin Antonescu: Singurul exceptat de la CV-ul băsist e eternul „reformist” MotreanuTrădare prin minciunile despre „meritocrație”, pentru că două sunt criteriile de selecție ale echipei Bolojan: băsismul ieri / sorosismul azi și mediocritatea. Singurul exceptat de la CV-ul băsist e eternul „reformist” Motreanu. Setea de reformă a lui Motreanu (nelipsit de 7 ani din toate conducerile PNL decupate azi din istorie) e singura garanție că „revoluția Bolojan” prețuiește și experiența. Experiența mediocrității, a lașității și a oportunismului.
PS. Un gând trist pentru foști camarazi din lupte adevărate. Probabil că, uneori, nu-ți permiți nici să vomiți. Înghiți”.
Congresul Extraordinar al PNL, organizat duminică la Romexpo, a marcat schimbarea oficială de direcție în partid. Ilie Bolojan a fost ales președinte al PNL, împreună cu noua echipă de conducere, în baza moțiunii „Modernizare cu Rădăcini”. Evenimentul a avut loc într-un context politic tensionat, după disputele interne privind viitorul partidului și relația cu PSD.
O nouă echipă de conducere a PNLNoua echipă propusă de Bolojan îi include pe Dan Motreanu, în funcția de prim-vicepreședinte, și pe Robert Sighiartău, ca secretar general. În structura de conducere au fost cooptați și mai mulți vicepreședinți, printre care Mircea Abrudean, Ioan Popa, Siegfried Mureșan, Oana Gheorghiu, Alexandru Muraru, Dragoș Pîslaru, Florin Roman și Gabriela Horga. Intrarea Oanei Gheorghiu și a lui Dragoș Pîslaru în echipă a fost unul dintre punctele discutate intens, fiind nevoie de derogări de vechime în partid pentru ca aceștia să poată candida.
Una dintre cele mai importante decizii adoptate la congres a fost reconfirmarea liniei politice potrivit căreia PNL nu va mai face coaliție cu PSD. Hotărârea votată de liberali prevede că, dacă PSD va fi la putere, PNL va merge în opoziție. Mai mult, orice membru PNL care votează, susține sau participă la construcția unui guvern alături de PSD se va situa în afara liniei stabilite de congres și riscă excluderea din partid.
Congresul a venit și cu o decizie dură împotriva unor nume importante din partid. Lucian Bode, Rareș Bogdan, Adrian Veștea, Hubert Thuma și Alina Gorghiu au fost somați să demisioneze din PNL până luni, la ora 12.00. În cazul în care nu își depun demisiile, conducerea partidului este mandatată să declanșeze procedurile de excludere. Decizia arată ruptura clară dintre noua conducere și tabăra considerată apropiată de vechea linie politică a partidului.
În discursul său, Ilie Bolojan a transmis un mesaj ferm împotriva PSD, pe care l-a acuzat că a blocat reformele și că a fugit de răspundere. Liderul PNL a susținut că liberalii și-au asumat guvernarea într-un moment dificil, dar că parteneriatul cu PSD nu mai poate continua. Bolojan a spus că nu se poate construi o relație politică bazată pe „minciună”, „fugă de răspundere” și „dispreț pentru România”.
Pe fondul crizei politice, Bolojan a vorbit și despre două variante pentru deblocarea situației guvernamentale. Prima ar fi ca PSD să preia un guvern minoritar, susținut printr-un pact de neagresiune pe șase luni. A doua variantă ar fi ca PNL, împreună cu partenerii săi, USR și UDMR, să își asume guvernarea. Liderul liberal a insistat că România are nevoie de măsuri pentru reducerea deficitului, finalizarea proiectelor din PNRR și scăderea prețurilor la energie.
Congresul a fost marcat și de discursuri tensionate. Vasile Blaga a spus că PNL este „sub asediu” și că partidul nu trebuie să ajungă o anexă a PSD. Ciprian Ciucu a vorbit despre presiuni asupra partidului și despre „trădători” din interiorul PNL, afirmând că liberalii trebuie să își recapete independența. Rareș Bogdan a criticat noua direcție a partidului și a avertizat că PNL nu trebuie să devină „sluga USR”, în timp ce Oana Gheorghiu i-a răspuns ironic de la tribună.
La congres au fost adoptate și modificări importante ale statutului PNL. Printre acestea se numără reorganizarea conducerii centrale, revenirea la alegerea conducerii pe bază de moțiuni, reducerea numărului de prim-vicepreședinți și clarificarea procedurilor de sancționare a membrilor de partid.
Ilie Bolojan a fost ales președinte al partidului.
La congres au fost înregistrați aproximativ 700 de delegați absenți, însă numărul participanților a fost mai mare comparativ cu cel de la congresul organizat în vara anului trecut.
Evenimentul a consfințit schimbarea conducerii partidului și validarea noii echipe de conducere, în urma unui proces intern de vot.
Noua conducere urmează să stabilească prioritățile politice și strategia partidului pentru perioada următoare.
„O altă hotărâre importantă, care e menită să aducă o clarificare morală și o separare a apelor în Partidul Național Liberal, o să dau citire articolului 1. Congresul Partidului Național Liberal constată că domnii Lucian Bode, Rares Bogdan, Adrian Veștea, Hubert Thuma și doamna Alina Gorghiu au încălcat în mod repetat obligația de a apăra opțiunile politice și deciziile adoptate de Partidul Național Liberal participând la acțiuni și de mersuri contrare interesului partidului”, a afirmat Robert Sighiartău.
Potrivit acestuia, „Congresul reține responsabilitatea politică a lui Lucian Bode pentru situația financiară gravă în care s-a aflat Partidul Național Liberal la finalul mandatului său de secretar general”. „În consecință, Congresul, întrunit astăzi, le solicită demisia din calitatea de membri ai Partidului Național Liberal. În situația în care persoanele menționate nu își vor prezenta demisia până mâine, 22 iunie, ora 12, Congresul mandatează Biroul Permanent Național și Consiliul Național să dispună măsurile statutare necesare, respectiv declanșarea procedurilor de excludere în conformitate cu prevederile statutului Partidului Național Liberal”, adaugă Sighiartău. Dacă PSD va fi la putere, PNL va fi în opozițieDe asemenea, Congresul a reconfirmat deciziile luate de Biroul Politic Național extins în legătură cu situația politică din ultimele 60 de zile.
„Partidul Național Liberal își menține poziția consecventă de a nu mai face coaliție cu Partidul Social Democrat. Dacă Partidul Social Democrat va fi la putere, Partidul Național Liberal va fi în opoziție. Al doilea articol, ca lucrurile să fie clare, votarea, susținerea sau participarea la construcția unui guvern cu Partidul Social Democrat de către un membru al Partidului Național Liberal, îl va plasa pe acesta în afară a liniei politice stabilite de Congresul de azi al Partidului Național Liberal, generând excluderea lui”, încheie Sighiartău.
UPDATE. 14.42. Având în vedere evoluțiile în ancheta complexă a DNA, procurorii Secției a II-a au efectuat zilele trecute și percheziții la primăria Sectorului 6 pentru a ridica o serie de înscrisuri în acest caz, arată surse judiciare. Faptele de care îl privesc pe Ciprian Ciucu vizează activitatea sa de la Primăria Sector 6, funcție pe care acesta a deținut-o în perioada 2020 – 19 decembrie 2025.
Procurorii Secției a II-a a DNA continuă și astăzi, duminică, audierile în cazul Ciprian Ciucu – Jocurile de Noroc, în timp ce Primarul General al Capitalei, plasat sub măsura preventivă a controlului judiciar se află în Congresul Extraordinar al PNL și acuză „Sistemul”.
După ce zilele trecute, procurorii DNA au obținut arestarea Odetei Nestor, o apropiată a lui Ciprian Ciucu și jurnalistei Denise Rifai, și a unui cetățean bulgar la Tribunalul București, pentru fapte de dare de mită, astăzi, procurorii audiază unii dintre dezvoltatorii imobiliari iordanieni în relație cu care ar fi fost primarul Ciucu.
Frații Moh, dezvoltatori imobiliari iordanieni dar și Yuan Ștefan ( cetățean român de origine chineză), asociat al acestora, sunt puși sub acuzare pentru fapte de dare de mită, în cazul primarului Ciucu – acuzat oficial de luare de mită.
Toți trei se află puși de procurorii DNA sub măsura preventivă a controlului judiciar pentru 60 de zile.
Procurorii suspectează că frații Moh ar fi oferit foloase necuvenite reprezentate de servicii de publicitate și consultanță electorală, prestate în perioada noiembrie-decembrie 2025, în timpul alegerilor pentru Primăria Generală a Capitalei, destinate susținerii activității politice și electorale a inculpatului Ciprian Ciucu, în schimbul obținerii certificatului de urbanism și a autorizației de construire privind un proiect imobiliar situat în municipiul București pentru societatea Safe Home Invest SRL, deținută de ei.
„Din probatoriul administrat până în prezent a rezultat suspiciunea rezonabilă că inculpatul CIUCU CIPRIAN, în calitatea sa de primar al Sectorului 6 București, la acel moment, ar fi primit foloasele menționate anterior în legătură cu îndeplinirea atribuțiilor de serviciu ce îi reveneau în procedurile administrative referitoare la respectivul proiect imobiliar„, arată DNA.
Vineri, procurorii DNA au audiat-o din nou pe jurnalista Denise Rifai în aceeași cauză, dar și pe Odeta Nestor. Denise Rifai este deja pusă sub acuzare pentru instigare și complicitate la dare de mită în acest caz.
Ciucu acuză Sistemul și o „operațiune specială” împotriva PNL. Bolojan: „Respect Ciprian”Prezent la Congresul PNL în timpul audierilor care se desfășoară la DNA, Ciprian Ciucu a susținut că „Sistemul a ales să pună presiune pe PNL”.
„Partidul nostru a fost sub asalt. Și încă este. Ce este sistemul? Greu de definit! Inițial nu știi dacă există sau nu există, dar dacă ești un om liber, ai șansa să afli pe pielea ta acest lucru, în cel mai brutal mod cu putință. Știți care este problema cu Sistemul? Că, spre deosebire de noi, Sistemul nu se prezintă niciodată în alegeri! Pentru sistem nu contează dacă ia decizii greșite. Alții vor plăti! Populația va plăti, politicienii vor plăti dar nu sistemul. (…) Noi plecăm mai devreme sau mai târziu, avem un timp limitat în pozițiile publice, dar Sistemul este etern. Ei, în gradele și funcțiile lor rămân. M-am întrebat zilele acestea ce a fost mai înainte, oul sau găina: dacă Sistemul infiltrează partide sau dacă oameni din partide apelează la Sistem, coabitează cu el își îl ajută din pozițiile lor politice să-și pună oamenii în poziții din care ar putea să beneficieze împreună?!”, a spus Ciucu.
Ciucu a susținut că împotriva PNL a fost pregătită o „operațiune specială”.
În același Congres, președintele PNL, Ilie Bolojan a declarat că are „încredere deplină” în Ciprian Ciucu și crede că merită solidaritatea și susținerea PNL. „Respect Ciprian”, a încheiat Bolojan.
Ciprian Ciucu, un aliat al lui Ilie Bolojan, a anunțat că se retrage din conducerea PNL, din funcția de prim-vicepreședinte după acuzațiile oficiale formulate împotriva sa și dosarul DNA.
Ilie Bolojan a avansat duminică, în discursul de la congresul PNL, două soluții pentru deblocarea crizei guvernamentale. El a propus fie ca PSD să preia un guvern minoritar cu un pact de neagresiune pe 6 luni, fie ca PNL și aliații săi să preia guvernarea.
„Împreună cu partenerii noștri, USR și UDMR, am gândit o formulă cinstită, transparentă, pe față pentru a veni cu o soluție pentru România. (…) Putem să facem un pact pentru România în următoarele șase luni, în care să stabilim cât se poate de clar că trebuie să menținem deficitele la nivelul rezonabil. Nu se mai poate astăzi, ne-am îndatorat prea mult. Orice partid rațional înțelege asta. Că trebuie să-și angajeze guvernul răspunderea pe toate proiectele din PNRR care n-au fost încă aprobate, ca țara noastră să nu piardă miliardele de euro. Că trebuie să luptăm în zona de energie pentru a scădea prețurile în așa fel încât să avem o economie competitivă”, a spus Bolojan la Congresul Extraordinar al PNL.
„Sunt câteva idei de bază pe care le putem susține toate partidele și n-are decât un partid, cum este PSD, să-și asume guvernarea ca guvern minoritar sau, dacă nu, noi ne asumăm această guvernare împreună cu aliații noștri în așa fel încât să trecem România prin această perioadă”, a completat liberalul.
PNL are o alianță informală cu USR și UDMR, cei trei lideri propunându-i deja președintelui Nicușor Dan un scenariu similar, potrivit G4Media. Totuși, președintele Nicușor Dan l-a desemnat premier, în urmă cu o săptămână, pe Adrian Veștea, fără a consulta sau informa PNL în prealabil.
Oana Gheorghiu a răspuns, de pe scena Congresului PNL, atacurilor lansate de Rareș Bogdan la adresa noii echipe a lui Ilie Bolojan, folosind exact registrul de etichete invocat de criticii săi: „oengist”, „sorosist”, „globalist” și „neomarxist”.
Fără să-l numească direct pe europarlamentarul liberal, Gheorghiu și-a început discursul cu o ironie evidentă la adresa celor care acuză intrarea sa în PNL ca pe o apropiere a partidului de zona progresistă sau de USR.
„Pentru cei care încă nu mă cunosc, numele meu este Oana Gheorghiu și sunt parte din sistemul oengist, sorosist, globalist și mai ales neomarxist, care, iată, a venit astăzi să pună stăpânire pe PNL. Genul acesta de știri și de titluri le veți putea vedea în zilele următoare”, a spus Gheorghiu.
Replica vine în aceeași zi în care Rareș Bogdan a lansat un atac dur la adresa direcției în care Ilie Bolojan duce PNL. Europarlamentarul a acuzat că partidul riscă să devină „sluga USR” și a ironizat noua formulă de conducere, spunând că liberalii ar putea ajunge să înlocuiască „săgeata liberală” cu „o trotinetă și eventual un rucsac în culorile curcubeului”.
Gheorghiu s-a prezentat în fața mebrilor PNL„Trebuie să știți că sunt o luptătoare. Lupt pentru valori, pentru principii și nu fug de deciziile grele. Am decis să vin astăzi alături de dumneavoastră la greu, nu când a fost ușor”, a declarat Oana Gheorghiu.
Ea a explicat că, timp de mulți ani, a crezut că poate face bine pentru România stând departe de politică. Gheorghiu a amintit de activitatea sa în societatea civilă, de protestele pentru democrație și justiție, dar și de proiectele construite acolo unde statul nu a reușit să livreze.
„Am protestat atunci când statul a deraiat și am construit atunci când statul s-a dovedit incapabil să o facă. Nu am căutat niciodată funcții sau privilegii, am venit pur și simplu să fac bine”, a spus ea.
Susținere pentru Ilie BolojanOana Gheorghiu a legat intrarea sa în PNL de susținerea pentru Ilie Bolojan, pe care l-a descris drept „un om cinstit” și „un administrator care dovedește prin rezultate, nu prin promisiuni”. În același timp, ea a atacat dur vechile mecanisme politice din companiile de stat și instituțiile publice.
„Ce am găsit în mandatul meu? Companii ale statului transformate în pușculițe politice, instituții care nici măcar nu știu ce avere administrează în numele nostru, planuri de reformă întocmite cu copy-paste de la o companie la alta”, a afirmat Gheorghiu.
Oana Gheorghiu: „Am aprins lumina în niște cămări”Oana Gheorghiu a vorbit despre rezistența față de reforme. Ea a acuzat că, în momentul în care echipa lui Bolojan a început să „închidă robinetele”, cei care beneficiau de sistem au reacționat violent.
„Alături de domnul Ilie Bolojan, am aprins lumina în niște cămări în care prea mult timp s-a lucrat pe întuneric. Și știți ce se întâmplă când aprinzi lumina. Se trezesc cei care o duceau mult prea bine pe întuneric”, a spus ea.
„Când spui că o companie publică nu mai poate fi o sinecură, ești acuzat de trafic de influență. Când vrei să oprești jaful, cineva urlă că vrei să vinzi țara. Iar când pui sub semnul întrebării pensii și privilegii speciale, ajungi pe o listă neagră”, a mai spus aceasta.
Delimitare între primarii care muncesc și jaful politicOana Gheorghiu a transmis și un mesaj către liberalii din teritoriu, afirmând că nu pune semnul egal între administrația care muncește și „jaful politic” care a compromis încrederea în stat și în partide.
„Reforma nu înseamnă să lovim în primarii care muncesc sau în comunitățile pe care le slujesc. Înseamnă să-i scăpăm pe cei care au tratat administrația, partidele și instituțiile ca pe o proprietate personală”, a declarat ea.
„Partidul Național Liberal trebuie să rămână partidul care îndrăznește, nu cel care se predă”, a spus Oana Gheorghiu.