„Transmitem împreună un mesaj de unitate, transmitem faptul că recunoaștem împreună Rusia ca amenințare colectivă pentru țările noastre, transmitem un mesaj de solidaritate cu Ucraina și de continuare a sprijinului față de războiul pe care îl duce, apărând în același timp Europa”, a spus Nicușor Dan în conferința de presă susținută împreună cu alți lideri europeni.
El a spus că aceștia au o opinie comună în ceea ce privește relația dintre Uniunea Europeană și NATO, „care trebuie să fie complementară pe chestiunea apărării Europei”.
Șeful statului a spus că această unitate este importantă pentru zona Mării Negre.
Nicușor Dan susține că i-a informat pe ceilalți lideri prezenți la summit despre progresele pe care România le-a făcut în privința hub-ului de securitate de la Marea Neagră, un proiect al Uniunii Europene.
Șeful statului a mai spus că au fost trecute în revistă stadiile programelor de echipare militară.
„Aici evident ne interesează programul Eastern Flank Watch, dar ne interesează de asemenea programele viitoare din viitorul cadru financiar multianual și aici am insistat pentru includerea experienței Ucrainei în aceste programe și pentru ca să existe un echilibru între necesitatea de competitivitate și necesitatea strategică pe obiective strategice pe care le avem în ceea ce privește apărarea flancului estic”, a mai spus Nicușor Dan.
Expoziția „The Infinite of Brâncuși” aduce în prim-plan povestea ansamblului monumental Brâncuși din Târgu Jiu.
„Suntem cu adevărat fericiți și onorați să găzduim această expoziție extraordinară, intitulată <The Infinite Of Brâncuși>. Aceasta este dedicată unuia dintre cei mai importanți artiști pe care România i-a dăruit Europei și lumii, binecunoscutul Constantin Brâncuși. Așadar, acest an, 2026, are o semnificație specială pentru România, dar și pentru cultura europeană. Se împlinesc 150 de ani de la nașterea lui Constantin Brâncuși, un creator care a schimbat limbajul artei moderne și care continuă să inspire generații prin simplitate, profunzime și universalitate.
Brâncuși nu aparține doar României, Brâncuși aparține Europei, Brâncuși aparține patrimoniului comun al umanității și al lumii. Sărbătorirea Anului Brâncuși în Parlamentul European reprezintă, de asemenea, o sărbătoare a României europene, a unei Românii care contribuie la patrimoniul nostru comun, care își prețuiește identitatea și care își asumă rolul de promotor al culturii, al dialogului și al memoriei. Această expoziție aduce în prim-plan povestea ansamblului monumental Brâncuși din Târgu Jiu, singurul ansamblu monumental public de mari dimensiuni creat de artist. Construit între 1937 și 1938, acesta a fost conceput ca un omagiu adus celor care și-au pierdut viața apărând orașul Târgu Jiu în timpul Primului Război Mondial.
Cu sprijinul UNESCO, am reușit să obținem includerea Monumentului Brâncuși, simbol al localității Târgu Jiu, în Patrimoniul Mondial UNESCO. Aceasta este o realizare extraordinară”, a precizat vicepreședintele Parlamentului European, Victor Negrescu.
Opera lui Brâncuși, expusă la Parlamentul European
Schița originală a „Coloanei fără sfârșit” a fost piesa centrală a expoziției „Infinitul lui Brâncuși”, vernisată la Parlamentul European din Bruxelles.
„Cartea poștală este schița originală a Coloniei Infinitului, realizată de Brâncuși. Așadar, acesta este desenul propriu-zis. Doresc să mulțumesc, desigur, curatorului și proprietarului pentru că sunt alături de noi. Ne-a făcut o mare onoare aducând această piesă originală aici, la Parlamentul European”, a precizat acesta.
Schița originală a „Coloanei fără sfârșit”
„Viața și opera lui Brâncuși întruchipează valorile care definesc Europa”Katarina Barley, vicepreședinte al Parlamentului European și membru al Comitetului artistic, a subliniat cât de importantă este această inițiativă.
„Aș dori să încep prin a-i mulțumi dragului meu coleg și prieten Victor Negrescu pentru că a adus această expoziție remarcabilă la Bruxelles și pentru că ne-a oferit ocazia de a descoperi opera chiar aici, în inima Europei. Există ceva deosebit de fermecător în a-l omagia pe Brâncuși în Parlamentul European, deoarece viața și opera sa întruchipează valorile care definesc Europa de astăzi”, a spus Katarina Barley.
Opera lui Brâncuși, expusă la Parlamentul European
„Mă bucur nespus că putem sărbători geniul său aici”Roberta Metsola, președintele Parlamentului European, a povestit cât de impresionată a fost atunci când a văzut pentru prima dată una dintre operele lui Constantin Brâncuși.
„Dragi prieteni, îmi amintesc foarte bine prima dată când am văzut una dintre operele lui Constantin Brâncuși. Ceea ce m-a impresionat a fost felul în care reușea să ia ceva atât de simplu, precum o singură curbă, și să-i confere atâta viață. Și, cu ocazia împlinirii a 150 de ani de la nașterea lui Constantin Brâncuși, mă bucur nespus că putem sărbători geniul său aici, în această clădire.
Doresc să-i mulțumesc vicepreședintelui Negrescu pentru că ne-a adus această expoziție și pentru tot ceea ce faci, dragă Victor, pentru acest Parlament. Și pentru că contribui la transformarea lui într-o instituție în care oamenii pot avea încredere”, a subliniat Roberta Metsola.
Opera lui Brâncuși, expusă la Parlamentul European
Evenimentul a reunit numeroşi membri ai Parlamentului European, reprezentanţi ai UNESCO, diplomaţi, autorităţi locale şi personalităţi din domeniul cultural, într-un demers comun de promovare a patrimoniului cultural european.
CITEȘE ȘI:
UPDATE 15.48. Ludovic Orban, un aliat al lui Ilie Bolojan, susține, într-o poziție publică: „PNL și USR nu au cum să voteze un guvern minoritar PSD condus de Grindeanu. Decât dacă vor să se sinucidă politic.”
„PNL și USR nu au cum să voteze un guvern minoritar PSD condus de Grindeanu. Decât dacă vor să se sinucidă politic. Decât dacă vor să îi lase fără speranță și fără reprezentare politică pe toți românii care cred în democrație, în drepturi și libertăți, în integritate și competență în viața publică, în reforme profunde și în orientarea pro-europeană. PNL și USR au fost partidele corecte din coaliție, care au fost trădate de PSD. PSD s-a aliat fără nicio jenă cu AUR și a dărâmat guvernul din care făcea parte. Ambele partide au hotărât și înainte de moțiunea de cenzură și după că nu mai colaborează cu PSD la guvernare și că nu vor vota cu niciun guvern în care este PSD sau care este sprijinit de PSD. Cum să voteze un guvern monocolor PSD, condus de trădătorul șef Grindeanu? Ideea că votezi învestirea guvernului, după care treci în opoziție, este iluzorie. Un partid care votează învestirea unui guvern răspunde politic pentru toate măsurile, deciziile și acțiunile publice ale guvernului respectiv. Singurul partid care va rămâne în opoziție în percepția publică va fi AUR, care va capitaliza politic și electoral toate nemulțumirile oamenilor provocate de acțiunea guvernamentală și va deveni și mai periculos decât este astăzi. Odată instalat, guvernul PSD va face tot ce este posibil să își asigure o majoritate parlamentară, care să îl protejeze de o eventuală demitere prin moțiune de cenzură și care să îi permită adoptarea legilor și fără susținerea partidelor care au votat învestirea guvernului. Cu siguranță va căuta și va obține susținere din zona partidelor și grupurilor parlamentare naționaliste, făcând cedări de la linia democratică pro-europeană. Imediat după instalare, PSD va căuta să distrugă PNL și USR, să elimine orice urme ale celor două partide din administrație, să le condiționeze politic aleșilor locali ai celor două partide rezolvarea oricărei probleme care ține de guvern. PSD va potența fracțiunea trădătoare din PNL și îi va ajuta pe puciști să rupă cât mai mult din PNL. Liderii PNL și USR trebuie să fie atenți și la extragerea lui Nicușor Dan de la asumarea oricărei răspunderi politice în privința desemnării lui Geindeanu ca premier. Toată vina va cădea pe umerii PNL și USR. Închei prin a le face o sugestie simplă liderilor PNL și USR. Faceți un sondaj telefonic rapid în care să aflați care este părerea simpatizanților PNL și USR cu privire la eventuala susținere a unui guvern PSD și faceți doar ceea ce dorește electoratul PNL, respectiv USR. Eu vă garantez că peste 95% din electoratul PNL și USR este împotriva susținerii de către cele două partide a unui guvern PSD. Soluția este simplă. Continuați să susțineți propunerea unui guvern minoritar PNL, USR, UDMR. Dacă președintele Dan îl desemnează pe Grindeanu, lăsați-l să caute majoritate fără parlamentarii PNL și USR. Dacă nu va reuși, așa cum s-a întâmplat și la precedentele două desemnări, Nicușor Dan nu va ava ce să facă decât să desemneze candidatul propus de PNL, USR și UDMR„, arată Orban într-o postare.Șefii PSD, PNL, USR și UDMR se întâlnesc astăzi la Vila Lac 1 pentru a discuta despre acordul politic în vederea susținerii reciproce a unei guvernări minoritare.
„O să avem o guvernare prooccidentală minoritară și partidele și-au asumat că vin cu condițiile pentru a susține – fără a face parte din guvern – guvernul minoritar. Sper să fie serioși și să închidem în curând. Ar trebui ca mâine (joi, n.r.) să discute ei între ei și vineri să vină la mine pentru discuții”, a spus ieri, președintele României.
Problema acordului între cele două blocuri generează cele mai multe discuții.
Pe de o parte, PSD – care l-a nominalizat pe Sorin Grindeanu candidat al partidului pentru funcția de premier – dorește „deplină autonomie asupra programului de guvernare”: „Dacă va fi un guvern PSD, atunci acesta va fi un guvern care nu se va teme și care nu va sta cu căciula în mână în fața nimănui. Va fi în serviciul românilor și atât. PSD va juca exclusiv pe mâna sa”, a spus ieri Sorin Grindeanu.
De cealaltă parte, liderii PNL, USR și UDMR își creionează o poziție comună a condițiilor impuse pentru susținerea unui guvern minoritar.
Ilie Bolojan, Dominic Fritz și Kelemen Hunor nu se pun de acord asupra unui eventual vot pentru guvernul minoritar PSD condus de Sorin Grindeanu. USR a anunțat categoric că nu va vota guvernul PSD dacă Sorin Grindeanu nu e de acord cu rotativa guvernamentală, arată surse pentru G4media.
Liderii PNL, USR și UDMR au finalizat, în urma unei întâlniri de la ora 11.00, un proiect de acord politic pe care fiecare partid urmează să îl valideze în forurile de conducere, dar șansele ca USR să semneze acordul sunt însă reduse, deoarece documentul prevede votarea unui guvern minoritar PSD în cazul desemnării lui Sorin Grindeanu ca premier de către șeful statului, arată sursa citată.
Cele 3 partide urmează să aibă și un candidat pentru funcția de premier.
Președintele Nicușor Dan a sugerat ieri ca Ilie Bolojan să-și respecte promisiunea de a vota un guvern PSD: „Suntem într-un moment în care partidele au câteva zile să se înţeleagă. Din ce-au anunţat public – eu cred că cine anunţă ceva public trebuie să se ţine de cuvânt – se întrevede şansa unui guvern, sper până la sfârşitul sesiunii parlamentare. E mingea la ei acum. Eu o să mă întorc, vineri sunt în Bucureşti toată ziua, dacă e nevoie de mine, ne vedem”
Compania Rajesh Exports, care este unul dintre cei mai mari exportatori de aur din India, și-a plătit directorul general cu doar 180 de dolari pe lună, spun anchetatorii, potrivit CNBC.
Asta deși în 2025 a avut venituri de aproximativ 81 de miliarde de dolari. De asemenea, directorul financiar nu a primit niciun salariu din 2020.
„Indicatorii cheie de afaceri ai companiei au arătat abateri semnificative de la practicile comerciale normale”, au transmis anchetatorii.
Acțiunile companiei au scăzut cu aproximativ 5% joi, după ce anchetatorii indieni au susținut că au descoperit mai multe nereguli contabile și legate de stocurile de aur.
O companie cu numeroase problemePerchezițiile de la sediile companiei din Bengaluru și Mumbai i-au ajutat pe anchetatori să afle că firma avea înregistrări insuficiente ale tranzacțiilor externe și discrepanțe contabile în valoare totală de 30 de miliarde de rupii. De asemenea, au fost găsite dovezi privind manipulări ale acțiunilor și o raportare incorectă cu aproximativ 40% a stocurilor de aur.
Într-o anchetă separată realizată la începutul acestei luni, Consiliul pentru Valori Mobiliare și Burse din India a constatat că 97% până la 99% din veniturile companiei par umflate.
Autoritatea de reglementare a descris deficitul de venituri ca fiind „grav și nemaiauzit” și a emis o notificare prin care solicita explicații oficiale.
Compania neagă acuzațiileÎn replică, Rajesh Exports a transmis că „nu a întocmit niciodată raportări eronate și că toate declarațiile sale, cifrele financiare, inclusiv veniturile, sunt adevărate și autentice”.
Rajesh Exports este o companie care prelucrează aur și produce o serie de produse din metalul prețios. Firma exportă bijuterii și produse din aur din Elveția, India și Emiratele Arabe Unite.
„Marina franceză a interceptat marți petrolierul Deliver în timp ce acesta traversa coasta Siciliei, încălcând legea maritimă. Această ultimă acțiune împotriva „flotei fantomă”, efectuată la doar câteva zile după o operațiune similară a Regatului Unit, ilustrează hotărârea europenilor. Nu vom permite flotei să evite sancțiunile și să finanțeze efortul de război al Rusiei. Vom depune toate eforturile necesare pentru a crește costul războiului pentru Rusia și pentru a permite apariția unei păci solide și durabile în Ucraina”, se arată în mesajul publicat pe X de Emmanuel Macron, citat de Le Figaro.
Conform Prefecturii Maritime a Mediteranei, nava, identificată sub numele de „Deliver”, naviga sub steagul Camerunului și provenea din portul rusesc Primorsk. În urma unei inspecții efectuate la bord, autoritățile au constatat nereguli privind validitatea pavilionului sub care naviga vasul.
La Marine Nationale a arraisonné mardi le pétrolier Deliver alors qu’il transitait au large de la Sicile en infraction avec le droit de la mer.
Cette nouvelle action contre la flotte fantôme, conduite quelques jours après une opération similaire par le Royaume-Uni… pic.twitter.com/5Gjn43MhLr
— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) June 25, 2026
Aceasta interceptare reprezintă cel de-al cincilea caz de acest tip înregistrat de Franța din septembrie 2025.
Chiar la începutul lunii iunie, forțele navale franceze și britanice au participat la interceptarea unui petrolier rusesc aflat sub sancțiuni internaționale în Oceanul Atlantic. Nava, denumită Tagor, era suspectată că naviga sub un pavilion fals. Acesta provenea din portul rusesc Murmansk.
Proprietarii imobilelor cu fațade spre stradă au semnat acordul de principiu pentru includerea în programul multianual de reabilitare a fațadelor derulat de municipalitate.
Primarul George Scripcaru a avut o întâlnire cu riveranii, în cadrul căreia au fost prezentate etapele proiectului și condițiile de participare. Semnarea acordului reprezintă primul pas necesar pentru declanșarea procedurilor administrative și tehnice.
„Este esențial să intervenim la timp, cu soluții corecte, adaptate specificului unei zone istorice. Amânarea ar duce la accentuarea degradărilor și la costuri mult mai mari. Municipalitatea își asumă responsabilitatea pentru lucrările ce țin de domeniul public și pentru măsurile necesare de siguranță”, a declarat primarul Brașovului.
Proprietarii spun că, de-a lungul timpului, au fost nevoiți să suporte constant costuri pentru reparații, fără ca problemele structurale să fie rezolvate. Aceștia consideră că programul propus reprezintă o oportunitate reală de a remedia degradările acumulate și de a pune în valoare strada.
În prima etapă, intervențiile vor viza cele patru fațade dinspre Strada Sforii, urmând ca lucrările să respecte strict cerințele de protejare a patrimoniului construit. Evaluările tehnice realizate până în prezent au identificat ca problemă majoră infiltrațiile de apă, cauzate inclusiv de utilizarea, în trecut, a unor materiale incompatibile cu monumentele istorice.
„Materialele impermeabile folosite anterior au blocat eliminarea naturală a umidității din zidărie, accelerând degradarea. Documentația tehnică a urmărit identificarea exactă a cauzelor, pentru a propune soluții corecte și durabile”, a explicat arhitectul Alexandra Stoica.
Pe lângă reabilitarea fațadelor, municipalitatea are în vedere măsuri suplimentare de protecție și monitorizare. După finalizarea lucrărilor, pe Strada Sforii vor fi montate camere de supraveghere video, iar Poliția Locală va asigura un punct fix de monitorizare a zonei.
Incidentul s-a produs la finalul unui discurs în care patronul FCSB a vorbit despre ceea ce consideră a fi influențele negative ale TikTok asupra oamenilor.
Becali a susținut că platforma îi îndepărtează pe utilizatori de credință și a legat folosirea aplicației de „metodele dracilor”. Patronul FCSB a explicat că, în opinia sa, timpul petrecut pe TikTok îi face pe oameni să piardă controlul și să stea ore întregi în fața telefonului.
„Dacă stai pe TikTok, draci. Ăștia cu TikTok-ul să nu credeți vreodată că-i dați lui Hristos. Când i-ai dat-o, TikTok, TikTok, TikTok, draci, draci, draci”, a spus Gigi Becali.
Acesta a mai afirmat că obișnuiește să le șteargă aplicațiile de social media unor persoane apropiate, atunci când le găsește instalate pe telefon. Becali a povestit și cazul unui bărbat care, susține el, ar fi renunțat la TikTok, iar ulterior ar fi început să câștige mai bine.
Patronul FCSB și-a îndreptat apoi atenția către unul dintre reporterii prezenți, pe care l-a întrebat direct: „Tu ai?”. Jurnalistul a răspuns că nu are TikTok, moment în care Becali a reacționat imediat.
„De ce minți?”, i-a spus acesta.
Reporterul a precizat că are Facebook și Instagram, iar Becali l-a lovit cu palma peste față, râzând. Imediat după, patronul FCSB i-a spus: „Șterge Facebook-ul!”.
Becali a continuat să-i întrebe și pe ceilalți jurnaliști despre aplicațiile de socializare. Unui reporter care a spus că nu are TikTok i-a strâns mâna, în timp ce altuia, care a recunoscut că folosește platforma, i-a transmis: „Te vor paradi dracii!”.
O jurnalistă prezentă la discuție a recunoscut, la rândul ei, că are TikTok, iar Gigi Becali i-a răspuns: „Și tu ai? Săraca de tine! Și ce față frumoasă ai”.
Comisia Europeană a anunțat că, în urma unei evaluări preliminare, consideră că serviciile de cloud computing ale Amazon și Microsoft, Amazon Web Services (AWS) și Microsoft Azure, ar trebui să fie desemnate drept „controlori de acces” în baza Regulamentului privind piețele digitale (DMA).
Potrivit unui comunicat transmis de Comisie, AWS și Azure, cel mai mare și al doilea cel mai mare serviciu de cloud computing din Uniunea Europeană, sunt puncte importante de legătură între companiile și clienții lor din UE.
Executivul european spune că Amazon și Microsoft au fost deja desemnate drept controlori de acces pentru alte servicii, ceea ce arată cât de mare este influența lor pe piața europeană.
Cele două companii au baze foarte mari de utilizatori, beneficiază de efecte de blocare, dar și de costuri ridicate pentru schimbarea furnizorului. Dețin și ecosisteme extinse de servicii.
Comisia Europeană mai precizeazâ că instrumentele și parteneriatele din domeniul inteligenței artificiale au devenit un factor foarte important în alegerea serviciilor de cloud.
În tot acest timp, de-a lungul mai multor ani, AWS și Azure și-au menținut pozițiile dominante pe piața europeană.
„În Europa, depindem din ce în ce mai mult de serviciile de cloud computing – de la consumatori la întreprinderi mari și mici și la administrații publice. Importanța acestor servicii va continua să crească, motiv pentru care este esențial să asigurăm o piață funcțională și competitivă și condiții de concurență echitabile pentru toți furnizorii de servicii de cloud. Acest lucru va contribui la asigurarea accesului la servicii de cloud securizate, sustenabile și interoperabile în Europa. Astăzi considerăm, cu titlu preliminar, că serviciile de cloud ale Amazon și ale Microsoft, respectiv AWS și Azure, ar trebui să intre sub incidența Regulamentului privind piețele digitale. În respectarea dreptului lor la apărare și a statului de drept, Amazon și Microsoft au acum posibilitatea de a răspunde înainte de luarea oricărei decizii finale.”, a declarat vicepreședinta executivă a Comisiei Europene pentru o tranziție curată, justă și competitivă, Teresa Ribera.
„Serviciile de cloud au devenit o piatră de temelie a economiei Europei și o condiție prealabilă pentru IA, peste jumătate dintre întreprinderile din UE bazându-se în prezent pe aceste servicii, combinate cu investiții record în infrastructura publică de cloud. Dat fiind rolul lor central în viitorul digital al Europei, aceste servicii trebuie să funcționeze pe piețe echitabile, deschise și competitive, care să promoveze încrederea și să asigure suveranitatea tehnologică a Europei.”, a precizat vicepreședinta executivă pentru suveranitate tehnologică, securitate și democrație, Henna Virkkunen.
Comisia Europeană anunță că aceste concluzii sunt preliminare și nu reprezintă o decizie finală.
În cazul în care constatările preliminare ale Comisiei se confirmă, Comisia va adopta decizii prin care va desemna Amazon și Microsoft drept controlori de acces pentru serviciile lor de cloud.
Tricolorele au condus la pauză cu 16-14 și au avut un avantaj de patru goluri în partea secundă. Însă, în ultimul sfert de oră al meciului, Brazilia a revenit, preluând conducerea chiar și la două lungimi. România U20 a încheiat cu un parțial de 6-2 în ultimele opt minute, reușind să se impună cu 30-28.
Cea mai bună marcatoare a selecționatei României a fost Teodora-Lavinia Damian, cu 10 reușite din 12 aruncări. Anamaria Șerban, Alexia-Maria Niță și Sara Trușcă au încheiat cu câte 4 goluri fiecare.
Din punct de vedere statistic, România a avut o eficiență generală a aruncărilor de 59%. Tricolorele au excelat la contraatac, unde au marcat de șase ori, comparativ cu doar două goluri ale adversarelor.
De asemenea, echipa tricoloră a transformat toate cele șase aruncări de la 7 metri de care a beneficiat.
Victoria cu Brazilia califică România în faza principală a competiției, după ce miercuri se impusese și în duelul cu selecționata Canadei.
În ultimul meci din grupă, echipa tricoloră va evolua sâmbătă, de la ora 13:30, împotriva Germaniei, lider al clasamentului în Grupa C de la Mondialul U20. Germania a învins joi Brazilia cu 39-22, iar vineri a trecut cu 46-11 de Canada.
Confederația Europeană a Sindicatelor (CES) solicită Comisiei Europene o „pauză de hidratare” pentru milioane de lucrători din Europa, adică o pauză obligatorie de împrospătare, anunță presa germană.
Modelul preluat a fost cel reprezentat de pauzele de hidratare de trei minute la Campionatul Mondial de Fotbal, pe care FIFA le explică prin nevoia de a proteja jucătorii de căldura verii.
Secretarul general al Sindicatului European, Esther Lynch, a numit acest lucru „un exemplu bun de adaptare a muncii” și a spus că astfel de măsuri sunt necesare nu doar pentru fotbaliști, ci și pentru constructori, culegători de fructe, șoferi de autobuz și alți lucrători.
Sindicatul European reprezintă 45 de milioane de lucrători din 94 de sindicate din 42 de țări. Potrivit organizației, riscul de a muri la locul de muncă din cauza căldurii crește la 7% la temperaturi de peste 30 de grade și la 15% la temperaturi de peste 38 de grade.
Cererea sindicatului către Comisia Europeană este clară: dreptul la pauze de încălzire fără o reducere a salariului.
Iar Lynch pune presiune: „Pauzele de răcire de la Cupa Mondială au atras atenția asupra pericolului pe care căldura extremă îl reprezintă pentru lucrători.”
Potrivit CES, riscul de a muri la locul de muncă din cauza căldurii crește cu până la 7% atunci când temperaturile depășesc 30 de grade Celsius – și cu până la 15% atunci când temperaturile depășesc 38 de grade Celsius.
În Europa, sunt deja temperaturi de peste 40 de grade.
Confederația Europeană a Sindicatelor (CES) – cunoscută la nivel internațional ca ETUC (European Trade Union Confederation) – este principala organizație sindicală care reprezintă lucrătorii la nivel european. Confederația Europeană a Sindicatelor este cea mai mare organizație umbrelă pentru sindicate din Uniunea Europeană și de pe întregul continent european.
Înființată în 1973, organizația are rolul de a promova interesele angajaților în raport cu instituțiile Uniunii Europene și de a negocia acorduri cu patronatele europene.
Confederația Europeană a Sindicatelor (CES) reprezintă peste 45 de milioane de lucrători. CES eunește 94 de confederații sindicale naționale din 42 de țări europene și 10 federații sindicale europene sectoriale. Structura este recunoscută de Uniunea Europeană ca partener social european, participând activ la dialogul social și la procesele de guvernare economică.