„Datele INS pentru primele patru luni din 2026 confirmă ce am construit la ministerul Energiei. Producția de energie electrică a crescut cu 7% față de aceeași perioadă din 2025, în timp ce importurile de energie electrică au scăzut cu 15%”, se arată în mesajul publicat pe Facebook de fostul ministru.
Creșteri majore în energia verdeCea mai mare creștere a fost înregistrată de hidroenergie, cu un avans de 31.5%, echivalentul a peste 1.2 TWh suplimentari față de aceeași perioadă din 2025. Popescu a subliniat măsurile luate în privința companiei Hidroelectrica.
„Hidroelectrica produce astăzi pe baza unui program de reabilitare și modernizare de 3 miliarde de lei demarat în mandatul meu. Listarea companiei la Bursă, obiectiv asumat prin PNRR și bifat în 2023, i-a dat acces la capital și credibilitate internațională pentru a investi mai departe”, spune fostul oficial.
În plus, producția de energie din surse regenerabile a continuat să crească. Energia solară a înregistrat un plus de aproape 300 de milioane kWh față de primele patru luni din 2025, iar producția eoliană a crescut cu peste 265 de milioane kWh.
„Cadrul legislativ care a deblocat acest boom, începând cu ElectricUP, schemele de sprijin, transpunerea directivelor europene, a fost construit în mandatul meu, bucată cu bucată, în timp ce mulți nu credeau că România poate face asta”, notează europarlamentarul liberal.
Energie din termocentrale a scăzut cu 3.6%. „Exact direcția în care trebuie să mergem. Energia produsă din cărbune este printre cele mai scumpe din sistem, mai ales după includerea costurilor cu certificatele de emisii de CO₂”, spune Popescu.
Referitor la scăderea consumului de energie prezentată de INS, fostul ministru a transmis că INS nu a luat în calcul prosumatorii. „Mulți români consumă astăzi aceeași energie sau chiar mai multă, dar o fac din propriile panouri fotovoltaice și la costuri mult mai mici”, se mai arată în mesajul publicat de Virgil Popescu.
„Securitatea energetică, investițiile și tranziția către energie mai ieftină nu s-au construit peste noapte, ci în ani de muncă. Datele și rezultatele pe care le vedem acum sunt dovada că acele decizii au fost mai mult decât corecte!”, conchie fostul ministru.
Ministerul anunță că sistemul anti-dronă Merops a fost pus la dispoziția României de Statele Unite ale Americii în cadrul Parteneriatului strategic bilateral.
MApN anunță că sistemul a devenit operațional și a fost integrat în dispozitivul de apărare al Armatei României.
Anterior, acesta a parcurs etapele necesare de testare, evaluare și validare operațională.
Merops reprezintă o soluție tehnologică modernă, bazată pe algoritmi de inteligență artificială, destinată detectării, urmăririi și neutralizării țintelor aeriene de dimensiuni reduse care evoluează la altitudini joase.
MApN transmite că integrarea acestui sistem contribuie la consolidarea capacităților Armatei României de detectare și contracarare a amenințărilor generate de sistemele aeriene fără pilot, completând măsurile deja implementate pentru protejarea spațiului aerian național.
Cele două drone care au căzut recent la Constanța și Galați au devenit teme de discuții la reuniunea Consiliului Atlanticului de Nord, astfel că s-a convenit accelerarea proiectelor NATO privind răspunsul la amenințările cu drone, spunea președintele României, Nicușor Dan, la începutul lunii iunie.
Tricolorele au dominat partida de la un capăt la altul, intrând la pauză cu un avantaj confortabil, 22-8. În partea secundă echipa U20 a României și-a mărit diferența și s-a impus la un ecart de 25 de goluri.
România a avut o eficiență excelentă la finalizare, de 73%, față de doar 31% în dreptul Canadei.
Printre cele mai eficiente jucătoare ale României s-au numărat Enryka-Valentina Bodijar, cu 7 goluri din 8 aruncări, Maria-Alexandra Voicu, autoare a 6 reușite din 9 tentative, și Daria-Florentina Mihăilă, care a marcat de șase ori din șapte încercări.
Au mai înscris pentru România Gabriela-Maria Tulea (4 goluri), Ana-Martina Stan (3), Alexia-Maria Niță (3), Bianca-Maria Vintilă (2), Sara-Ana-Maria Trușcă (2), Ioana-Codruța Hrenaru (2) și Daria-Iuliana Uțan (1).
Joi, România va întâlni Brazilia, iar apoi, sâmbătă, în ultimul meci al grupei, se va confrunta cu Germania.
Primele două clasate vor avansa în faza principală.
Compania Națională de Investiții Rutiere a aprobat miercuri proiectul lotului 1D Joseni-Ditrău al Autostrăzii A8 Târgu Mureș-Târgu Neamț.
Conform CNIR, este primul lot de autostradă care se construiește în Harghita, județ pe care Autostrada Unirii îl străbate de la Praid la Tulgheș pe o distanță de 83 de kilometri.
„Am avizat astăzi, în Consiliul Tehnico-Economic al CNIR, Proiectul pentru Autorizația de Construire (PAC) pentru întreaga lungime a lotului 1D Joseni-Ditrău, urmând să transmitem documentația Ministerului Transporturilor și Infrastructurii pentru emiterea Autorizației de Construire, înainte de calendarul prevăzut în contract.
După ce aprobăm și Proiectul Tehnic de Execuție vom emite rapid Ordinul pentru începerea lucrărilor în această vară, astfel încât să profităm de sezonul favorabil construcțiilor”, a explicat directorul general al Companiei Naționale de Investiții Rutiere, Gabriel Budescu.
Ce se construiește în HarghitaPe traseul lotului 1D vor fi construite „18 poduri și pasaje, trei ecoducte pentru permeabilitatea animalelor, un nod rutier la Joseni și o descărcare provizorie la Ditrău.”
Contractul pentru proiectarea și execuția lotului 1D Joseni-Ditrău (14,4 km) are o durată de 34 de luni, din care 10 luni pentru proiectare și 24 de luni pentru execuție. Etapa de proiectare a început în ianuarie 2026, a precizat CNIR.
Potrivit expunerii de motive, reducerea succesivă a plafonului pentru microîntreprinderi, de la un milion de euro la 100.000 de euro, a afectat grav mii de firme românești, obligate să treacă la un regim fiscal mai împovărător și mai complex. Inițiativa legislativă propune revenirea la plafonul de 500.000 de euro, nivel care ar permite unui număr important de întreprinderi mici să își continue activitatea în condiții mai favorabile și mai predictibile.
„În aceste zile știm cu toții că economia României este în corzi și, în principal, suferă IMM-urile. Din această cauză, venim cu o lege care va ridica plafonul pentru microîntreprinderi de la 100.000 de euro, cât este astăzi, la 500.000 de euro. Țineți cont că plafonul pentru microîntreprinderi a fost redus de la 1.000.000 de euro, apoi la 500.000 de euro, la 250.000 de euro, iar astăzi a ajuns la 100.000 de euro, o sumă nesemnificativă, care nu îi ajută pe antreprenori”, a declarat deputatul AUR Lucian Mușat.
Deputatul AUR subliniază că IMM-urile reprezintă coloana vertebrală a economiei românești și că actualul plafon nu mai reflectă realitățile economice cu care se confruntă antreprenorii români.
„Dacă această măsură va fi votată de Parlamentul României, noul plafon de 500.000 de euro va aduce o gură de oxigen companiilor care sunt greu încercate în aceste zile și ar putea salva de la faliment alte câteva zeci de mii de firme care, din păcate, își desfășoară activitatea din ce în ce mai greu”, a precizat Lucian Mușat, deputat AUR.
Sprijinirea IMM-urilor reprezintă o condiție esențială pentru relansarea economiei românești, păstrarea locurilor de muncă și stimularea investițiilor. Prin această inițiativă legislativă, AUR oferă antreprenorilor români un cadru fiscal mai stabil, mai predictibil și mai apropiat de realitățile economice actuale.
A household in Romania had an average monthly income of 9,399 lei in 2025 and expenses of 8,037 lei, according to the INS. Compared to the previous year, income increased by 13.6%, and expenses by over 1,000 lei per month. The difference between the two values shows that a household had, on average, approximately 1,362 lei per month left after covering all expenses.
Salaries remain the main source of income
The majority of income comes from salaries. These represented 68.5% of total household income, equivalent to 6,438 lei per month. In second place were social benefits, which brought in an average of 1,879 lei per month and represented 20% of total income. The data also show a significant difference between cities and villages. In urban areas, the average monthly income per person reached 4,489 lei, while in rural areas it was 3,038 lei.
Where most of the money goes
The majority of household expenses are for current consumption. On average, Romanians spent 4,833 lei per month on consumption, which represents over 60% of total expenses. Another important category is represented by taxes, contributions and fees. These amounted to almost 2,700 lei per household and represented a third of total expenses.
Within consumer expenses, food and non-alcoholic beverages remained the main destination of money, with an average of 1,553 lei per month and a share of 32.1%. Expenses for housing, water, electricity and gas followed, with 761 lei per month, respectively 15.7% of consumption. At the opposite end is education. The INS shows that households spent an average of only 27 lei per month on this category, equivalent to only 0.6% of total consumer expenses.
Cities continue to spend more than villages
The differences between urban and rural areas are also noticeable in terms of expenses. An urban household spent an average of 9,123 lei per month, approximately 30% more than one in rural areas. Per person, spending was 3,816 lei in cities and 2,622 lei in villages. INS data suggests that although Romanians’ incomes continued to grow in 2025, much of this additional earnings was absorbed by daily expenses, especially consumption and tax obligations.
Dialogul a avut loc între reprezentantul pentru comerț al SUA și ministrul indian al comerțului, consolidând perspectiva unui acord comercial mai amplu între cele două economii majore, scrie Reuters.
Discuțiile au fost purtate între Jamieson Greer și Piyush Goyal, într-un moment în care atât India, cât și Statele Unite ale Americii își intensifică eforturile pentru consolidarea relațiilor economice bilaterale.
Potrivit guvernului indian, discuțiile recente au vizat accelerarea procesului de armonizare a intereselor comerciale și identificarea unor soluții comune pentru reducerea barierelor comerciale și creșterea fluxurilor de investiții.
The investments aim to modernize the railway infrastructure, electrify some lines, build passages and purchase electric trains, with the aim of offering a fast and non-polluting alternative to road transport. The announcement was made by the Secretary of State in the Ministry of Transport, Horațiu Cosma, who stated that the projects represent a new step in the expansion of the metropolitan train network in Romania.
According to the official, the project intended for the Iași metropolitan area includes the construction of three road crossings and four pedestrian crossings. The documentation also provides for the arrangement of 16 new stopping points and the modernization of seven existing stations.
At the same time, the Socola – Holboca line will be electrified and the railway level crossings will be modernized. The project includes the installation of new signaling systems, the construction of modern and accessible platforms, as well as the renewal of the railway infrastructure on the Nicolina – Bârnova, Ciurea and Podu Iloaiei – Iași sectors.
Five electric trains for the Bucharest – Ilfov area
Investments in the railway infrastructure and the acquisition of five new electric trains are planned on the Gara de Nord – Chitila – Scroviștea route. The project includes the electrification and modernization of the railway, as well as the construction of an uneven road crossing in the Scroviștea area.
Five underground pedestrian passages and five pedestrian overpasses will also be arranged. Two new stopping points are planned, at Chitila 2 and Buciumeni, as well as the modernization of ten existing stations and halts. The documentation also includes the creation of Park & Ride facilities, designed to facilitate the transfer between road and rail transport.
Horațiu Cosma claims that the investments go beyond the modernization of the railway infrastructure and aim to change the way transport is carried out in large urban agglomerations.
„These projects do not only mean investments in the railway, but a paradigm shift in urban and metropolitan mobility. People must have the opportunity to quickly, safely and comfortably reach their workplace, school or the city center, without wasting hours in traffic”, said the Secretary of State.
He recalled that, after the projects developed for Brașov and Târgu Mureș, the authorities are continuing to expand the metropolitan train network. „After Brașov and Târgu Mureș, today we are taking a new step towards developing the metropolitan train network in Romania. This is the direction in which all major European cities are heading, and Romania can no longer afford to lag behind,” said Horațiu Cosma.
The official added that investments in public transport will continue.
Președinta Parlamentului European, Roberta Metsola, încearcă să avanseze o lege controversată privind scanarea conținutului online care ar putea conține abuzuri asupra copiilor.
Legea aceasta a fost respinsă de mai multe ori, în trecut, de Parlamentul European, potrivit unui document consultat de POLITICO.
Potrivit sursei, într-o mișcare pe care diplomații europeni o descriu drept „fără precedent”, Roberta Metsola a cerut statelor membre din Consiliu să aprobe un proiect legislativ, respins anterior chiar de Parlament, inclusiv într-un vot din martie.
Miza principală a legii este dacă platformele online vor putea scana voluntar conținutul pentru a identifica materiale cu abuzuri sexuale asupra copiilor (CSAM).
Subiectul este extrem de disputat, întrucât autoritățile de poliție, organizațiile pentru protecția copilului și oficialii europeni susțin că lipsa unei legislații permite infractorilor să acționeze online.
În tot acest timp, organizațiile pentru protecția datelor avertizează că măsura ar putea duce la supraveghere în masă și afectarea criptării.
Conform unei precizări a președinției cipriote a Consiliului UE din 22 iunie, ambasadorii urmează să discute o „invitație a Președintelui Parlamentului European de a continua cu poziția Consiliului în primă lectură” privind propunerea care ar permite companiilor tehnologice să decidă dacă scanează voluntar conținut CSAM.
În aceeași situație, Ciprul a cerut statelor membre să „analizeze cu atenție” această invitație, chiar dacă situația este descrisă ca fiind „fără precedent în circumstanțele actuale”.
Discuțiile dintre Parlament și Consiliu au eșuat în martie, chiar înainte ca legislația temporară să expire. Parlamentul a respins ulterior proiectul, chiar dacă au fost presiuni venite din mai multe direcții, inclusiv din partea unor oficiali europeni, guverne și companii mari de tehnologie precum Meta, Google și Microsoft, dar și organizații pentru protecția copiilor.
Votul final din Parlamentul European a fost de 311 împotrivă, 228 pentru și 92 de abțineri.
Un purtător de cuvânt al Robertei Metsola a declarat că subiectul a fost „ridicat și solicitat” într-o reuniune a liderilor grupurilor politice din Parlament.
Totodată, mai mulți parlamentari implicați în dosar consideră că președinta Metsola a depășit mandatul Parlamentului, susținând că aceasta a promovat o poziție deja respinsă.
Roberta Metsola a cerut găsirea unei soluții rapide, iar Cipru a spus că există o „nevoie stringentă” de a elimina aceasta problemă legislativă.
Dacă statele membre își asumă poziția Consiliului, legea nu intră automat în vigoare, ci trebuie acceptată de Parlament sau retrimisă la negocieri. În lipsa unui acord, se poate ajunge la o procedură rară de conciliere între instituții.
Între timp, discuțiile politice continuă la nivel european, însă un acord pe această temă rămâne în continuare nesigur, potrivit oficialilor implicați în proces.
Sorin Grindeanu said that today, people’s trust in the political class, at this moment, is zero and everyone, including PSD, has a share of responsibility for having reached this point.
„I believe that the time has come to stop pointing fingers at each other, but to come up with concrete solutions, which put Romanians above the political calculations that have guided us in recent weeks. For this reason, the Social Democratic Party decided today, in the National Political Bureau, unanimously, to assume the responsibility of governing, and for the party president to be the prime minister’s proposal,” said Grindeanu.
He asked his colleagues for a vote to have total freedom in choosing the team of ministers, in case the PSD receives the mandate to form the government from the President of Romania.
„The PSD can assume governance only under clear and transparent conditions, which is why we decided to have a negotiating team, which will discuss with the other pro-Western political formations in Parliament, the draft of a political agreement. We are talking about general things, related to Romania’s short and medium-term priorities, PNRR, OECD, SAFE and compliance with deficit targets and not conditions imposed on the PSD. The PSD will have full autonomy over the governing program. If there is a PSD government, then it will be a government that will not be afraid and that will not stand with its hat in hand in front of anyone”, Grindeanu also said.
The PSD President also said that the PSD will play „exclusively on its own terms”, and the objective is economic recovery and regaining the Romanians’ trust in the political class’s ability to deliver prosperity.