Agregator de ştiri

Se încheie coșmarul șoferilor de pe Valea Oltului. Circulația va fi reluată pe ambele sensuri pe Viaductul Râu Vadului

MediaFax.ro - 22 Iunie, 2026 - 11:40

Anunțul a fost făcut de Direcția Regională de Drumuri și Poduri (DRDP) Craiova.

Lucrările la viaduct au fost finalizate

Potrivit DRDP Craiova, echipele de intervenție au încheiat lucrările de înlocuire a dispozitivelor de acoperire a rosturilor de dilatație ale viaductului.

În această perioadă, constructorul așteaptă ca betoanele turnate să atingă rezistența necesară.

Reprezentanții instituției spun că această etapă este esențială pentru reluarea circulației în condiții de siguranță.

Circulația va fi reluată din 25 iunie

Începând de joi, 25 iunie, traficul rutier va fi redeschis pe ambele sensuri de mers.

Autoritățile precizează că măsura va intra în vigoare după finalizarea tuturor verificărilor tehnice.

Reluarea circulației va permite revenirea la condițiile normale de trafic în zonă.

DRDP Craiova a apreciat respectarea de către șoferi a restricțiilor de circulație impuse pe perioada intervențiilor.

Reprezentanții DRDP reamintesc că respectarea restricțiilor temporare contribuie la desfășurarea în siguranță a lucrărilor de întreținere și modernizare a infrastructurii rutiere.

Lucrările la Viaductul Râu Vadului au început la începutul lunii iunie și au impus restricții de circulație pe unul dintre cele mai tranzitate sectoare ale DN7, pe Valea Oltului. Intervențiile au vizat înlocuirea dispozitivelor de acoperire a rosturilor de dilatație, componente esențiale pentru siguranța și durabilitatea structurii podului.

Pe durata șantierului, traficul s-a desfășurat alternativ, pe un singur sens de mers, fiind dirijat prin semafoare. Restricțiile au provocat frecvent coloane de autovehicule, în special la sfârșit de săptămână și în intervalele cu trafic intens, șoferii fiind nevoiți să aștepte zeci de minute pentru traversarea viaductului.

Categorii: MediaFax.ro

Ce urmează la combinatul siderurgic Liberty Galaţi, după două licitaţii eşuate şi o reducere a preţului de vânzare de la 700 mil. de euro la 444 mil. de euro?

ZF.ro - 22 Iunie, 2026 - 11:00
După două licitaţii eşuate şi o reducere a preţului de vân­zare de la aproape 700 mili­oane de euro la 444 milioa­ne de euro, colosul Liberty Galaţi se află în faţa unui moment critic. Niciunul din cei cinci investitori care au cumpărat caietul de sarcini pentru a doua licitaţe, la fel ca şi în cazul primei licitaţii, nu a depus garanţia.
Categorii: ZF.ro

Bursă. Niciun fond local de obligaţiuni nu a depăşit inflaţia din România în ultimul an. Primele zece fonduri locale de acţiuni au adus randamente cuprinse între 62% şi 75%

ZF.ro - 22 Iunie, 2026 - 11:00
Investitorii care au căutat adăpost în fondurile locale de obligaţiuni şi alte instrumente cu venit fix au înregistrat pierderi în termeni reali în ultimul an, în condiţiile în care niciun administrator de profil nu a reuşit să egaleze sau să depăşească rata inflaţiei din România, conform celor mai recente date ale Aso­ciaţiei Admi­nistrato­rilor de Fon­duri, cele din aprilie 2026.
Categorii: ZF.ro

„Cultul grețos al mărețului conducător. Bolojan”. Mihai Fifor critică dur Congresul PNL

MediaFax.ro - 22 Iunie, 2026 - 09:50

„Să fiu sincer, chiar nu mi-am propus să-mi stric duminica urmărind fulminantul Congres PNL de ieri. Nu dau doi bani pe viitorul PNL-Bolojan și nici nu-mi consum duminicile cu grija lui. Dar congresul de ieri a scos la iveală câteva lucruri care merită observate. Nu pentru binele partidului, ci pentru binele României. Pentru că sunt periculoase și pentru că, perpetuate și transformate în politică de stat, pot dăuna grav sănătății acestei țări. Dar să vedem”, a transmis Fifor.

Fifor a criticat modul de desfășurare al congresului și atmosfera din interiorul PNL.

„Oare se mai îndoiește cineva de faptul că pe ce pune mâna Bolojan se alege praful? E și cazul PNL-ului. Noul PNL, marca Bolojan, se profilează amenințător la orizont drept marea soluție pentru o nouă „epocă de aur” a României. Iar congresul de ieri a oferit o imagine cât se poate de clară despre direcția în care se îndreaptă. Peneliștii de rit nou ai lui Bolojan au părut mai degrabă membrii unei secte politico-mistice decât participanții la un congres de partid”.

Congresul, „dus în transă de apariția miracolului de la Bihor”

Potrivit lui Fifor, adunarea a fost una „dusă în transă de apariția unicului și inegalabilului „miracol de la Bihor”, guru Bolojan. Aplauze la comandă, ovații interminabile, elogii fără măsură și o atmosferă în care spiritul critic părea complet interzis. Firul roșu al „Congresului”? Lupta pe viață și pe moarte cu sistemul. Dacă nu ar fi de râs, sigur este de plâns. Unii dintre cei mai toxici politicieni ai României, oameni care sunt ei înșiși sistemul de peste 30 de ani se luau la trântă cu sistemul cel rău și nedret”.

Deputatul PSD a respins discursul anti-sistem promovat, în opinia sa, de liderii PNL.

„ Politicieni care au ocupat funcții, au controlat instituții și au făcut parte din toate formulele de putere ale ultimelor decenii descopereau brusc că sistemul este rău și profund corupt. Exact ca în cazul useriștilor, sistemul este detestabil doar atunci când îi lovește fix în freză. Când îi protejează, îi promovează și îi hrănește politic, este bun. Când însă le cere socoteală sau nu mai răspunde comenzilor lor, devine brusc „stat paralel”, „centre obscure de putere” și o amenințare la adresa democrației”, a afirmat Fifor.

El a continuat cu critici directe la adresa mai multor lideri liberali.

„ Cu Ciucu aflat în control judiciar pentru 60 de zile pentru luare de mită, cu Orban nemuritorul – tătucul jafului din pandemie, cu Falcă milionarul în euro din salariu de primar, cu alipiții ONG-iști scoși la lumină de același sistem… O adunătură de frustrați, de farisei, de îmbogățiți pe seama statului. O adunătură isterică pentru că își pierde privilegiile și pentru că va fi demufată de la banul public la care erau abonați și ei, și copiii lor”, a transmis deputatul PSD.

„Un PDL reinventat. Mai lipsea Băsescu – Petrov”

Fifor a susținut că actualul PNL continuă practicile vechiului sistem politic.

„Oameni care au confundat zeci de ani statul cu propria proprietate și care acum descoperă, brusc, că „sistemul” este rău. Nu când îi ridica, nu când îi proteja, nu când le hrănea carierele și privilegiile, ci acum, când nu le mai răspunde la comandă. Un spectacol jenant despre o gașcă toxică pentru România. Și încă o dovadă că noul PNL al lui Bolojan nu aduce nimic nou. Doar aceleași personaje, aceleași reflexe și aceeași ipocrizie. Un PDL reinventat. Mai lipsea Băsescu – Petrov”.

„Cultul grețos al mărețului conducător”

În final, deputatul PSD a criticat ceea ce consideră a fi un „cult” al liderului în interiorul PNL.

„Singura noutate? Cultul grețos al mărețului conducător. Bolojan. Care „…e-n toate / E-n cele ce sunt / Și-n cele ce mâine vor râde la soare / E-n pruncul din leagăn / Și-n omul cărunt”. În rest, să ne ferească Dumnezeu de o „nouă epocă de aur” marca Bolojan. Anul nefast al României, care sper să încheie azi, a arătat de ce sunt în stare unii care au ca singur scop prăduirea țării ridicată la nivel de politică de stat”.

Categorii: MediaFax.ro

Europa reduce dependența de gaz cu ajutorul pompelor de căldură. Economii de aproape 10 miliarde de euro

MediaFax.ro - 22 Iunie, 2026 - 09:49

Organizația, citată de Euronews,  estimează că utilizarea acestor sisteme de încălzire a permis evitarea unor costuri de import de aproximativ 9,7 miliarde de euro doar anul trecut, într-un context în care securitatea energetică a devenit una dintre principalele preocupări ale Uniunii Europene.

Aproape 30 de milioane de pompe de căldură instalate

Datele EHPA arată că anul trecut au fost vândute aproape trei milioane de pompe de căldură în 21 de țări europene, ridicând numărul total al unităților instalate la 29,3 milioane. Potrivit analizei, aceste echipamente furnizează acum o cantitate de energie termică echivalentă cu cea transportată de peste 200 de cargouri de LNG. Volumul este de două ori mai mare decât importurile de gaz natural lichefiat provenite din Orientul Mijlociu în 2025 și reprezintă aproximativ 7% din totalul importurilor anuale de LNG ale Uniunii Europene. „Fiecare pompă de căldură instalată este încă un pas către consolidarea securității energetice a Europei”, a declarat Paul Kenny, directorul EHPA.

Franța conduce clasamentul european

Franța a fost liderul pieței europene în 2025, cu aproximativ 528.000 de pompe de căldură vândute. În total, țara are în prezent în jur de șapte milioane de unități instalate, cel mai mare număr din Europa. Pe locul al doilea se află Italia, cu 423.000 de sisteme vândute anul trecut.

Pompă de caldură. Sursa foto: X

Germania a înregistrat însă cea mai rapidă creștere, instalările majorându-se cu aproximativ 50% față de anul precedent. Raportat la populație, Norvegia ocupă primul loc în Europa, cu aproximativ 650 de pompe de căldură la fiecare 1.000 de gospodării. Finlanda urmează îndeaproape, cu peste 540 de unități la 1.000 de gospodării.

Funcționează și în climate foarte reci

Datele citate de EHPA contrazic una dintre cele mai răspândite idei despre aceste sisteme: că nu ar fi eficiente în zonele cu ierni severe.Potrivit organizației, pompele de căldură continuă să funcționeze eficient chiar și la temperaturi de până la minus 30 de grade Celsius, fiind mai eficiente decât sistemele clasice de încălzire electrică. Pe fondul eforturilor de reducere a dependenței de combustibilii fosili și de importurile de gaz, Comisia Europeană analizează noi măsuri pentru stimularea instalării pompelor de căldură, inclusiv reducerea taxelor și a TVA pentru sistemele de încălzire verde și pentru electricitate.

Categorii: MediaFax.ro

Остатки средств кредитных организаций в Банке России выросли до 4702,8 млрд руб., на депозитных счетах снизились до 3864,8 млрд руб.

Finmarket.ru - 22 Iunie, 2026 - 09:32
22 июня. FINMARKET.RU - Пресс-служба Банка России сообщает, что остатки средств кредитных организаций на корреспондентских счетах в Банке России на начало операционного дня 22 июня составили по Российской Федерации 4702,8 млрд руб., в том числе по Московскому региону 4490,8 млрд руб.
Categorii: Finmarket.ru

Cel puțin șapte morți în atacuri armate la Chicago. Trump cere implicarea armatei

MediaFax.ro - 22 Iunie, 2026 - 09:30

Pe fondul noului val de violențe, președintele Donald Trump a cerut desfășurarea armatei în oraș, relatează The Guardian.  Potrivit poliției, violențele au început vineri seara și au continuat pe parcursul weekendului.

Autoritățile au înregistrat cel puțin douăzeci de incidente armate în diferite zone ale orașului. Cel mai grav atac s-a produs vineri seară, când un SUV s-a apropiat de un grup de persoane.

Două persoane aflate în vehicul au deschis focul asupra mulțimii, potrivit anchetatorilor. În urma atacului, 12 persoane au fost împușcate. Victimele au vârste cuprinse între 17 și 47 de ani.

Răniții au fost transportați la mai multe spitale din oraș. Printre persoanele ucise în incidente separate se numără bărbați în vârstă de 21, 33 și 34 de ani.

Identitatea majorității victimelor nu a fost făcută publică.

Trump solicită din nou intervenția armatei

În urma atacurilor, președintele Donald Trump a criticat conducerea statului Illinois. Acesta l-a acuzat pe guvernatorul JB Pritzker că refuză sprijinul federal pentru combaterea criminalității.

Trump a susținut că ar putea transforma Chicago într-unul dintre cele mai sigure orașe din Statele Unite prin desfășurarea militarilor.

Guvernatorul democrat a respins în repetate rânduri această propunere. El s-a opus și în trecut federalizării Gărzii Naționale din Illinois.

Primarul condamnă violențele

Primarul orașului Chicago, Brandon Johnson, a condamnat atacurile armate. Acesta a declarat că violența nu își are locul în oraș și că autorii vor fi trași la răspundere.

Atacurile au avut loc în perioada sărbătorii Juneteenth, care marchează sfârșitul sclaviei în Statele Unite. Primarul a transmis condoleanțe familiilor victimelor și a cerut continuarea anchetelor.

Datele arată o tendință diferită

Statisticile poliției indică o ușoară creștere a incidentelor armate față de aceeași perioadă a anului trecut.

Totuși, rata generală a infracțiunilor violente din Chicago a scăzut în ultimii ani, în linie cu tendința înregistrată la nivel național.

În același timp, un studiu realizat de un centru independent de cercetare arată că desfășurarea Gărzii Naționale în Washington nu a avut un impact semnificativ asupra reducerii criminalității violente.

Categorii: MediaFax.ro

Marea surpriză a verii. O plajă din Balcani domină Europa

MediaFax.ro - 22 Iunie, 2026 - 09:21

Specialiștii în asigurări de călătoriw au evaluat zece plaje din destinații populare de vacanță din Europa, notându-le în funcție de temperatura apei și a aerului, recenziile de cinci stele, costurile de cazare, prețurile băuturilor locale și distanța față de cel mai apropiat aeroport.

Și câștigătoarea? Niciuna alta decât plaja Mogren din Muntenegru, potrivit Express. Aceasta a devansat la limită plaja Nissi din Cipru, ocupând primul loc, locul al doilea revenind favoritei cipriote, în timp ce printre alte plaje notabile s-au numărat plaja Irakli din Bulgaria, plaja La Pelosa din Italia și plaja Bournemouth din Marea Britanie.

Plaja Mogren este o plajă dublă extrem de populară și uimitoare, situată la poalele unor stânci impresionante de gresie, chiar la vest de Orașul Vechi din Budva, în Muntenegru.

Considerată pe scară largă drept una dintre bijuteriile Rivierei Budva, aceasta este împărțită în mod distinct în două golfuri separate — Mogren I și Mogren II — legate printr-o pasarelă fermecătoare din lemn și un tunel îngust din piatră naturală săpat în stâncă.

Destinația oferă o combinație ideală între splendoarea naturii sălbatice, apele turcoaz cristaline și accesul facil la atracțiile istorice.

Plaja se bucură de o popularitate considerabilă online, numeroși vizitatori adunându-se pe TikTok pentru a prezenta împrejurimile sale uluitoare. Muntenegru se remarcă, de asemenea, prin prețurile accesibile, având unele dintre cele mai mici tarife generale.

Categorii: MediaFax.ro

Româncă din Italia, suspectată că și-a ucis fiica de 13 ani, iar apoi s-a sinucis

MediaFax.ro - 22 Iunie, 2026 - 09:02

Tragedia a fost descoperită duminică dimineață de fiica cea mare a femeii, care a alertat imediat autoritățile, relatează ANSA.

Tragedia s-a petrecut într-un bloc din cartierul Parella, aflat în vestul orașului Torino.

Tânăra de 19 ani a revenit acasă în jurul orei 11:00. Ea și-a găsit sora de 13 ani inconștientă, întinsă pe podeaua dormitorului. În aceeași încăpere, mama fetelor, o româncă de 40 de ani, era găsită fără viață.

Echipajele medicale au încercat minute în șir să o resusciteze pe adolescentă. În cele din urmă, medicii au declarat decesul acesteia.

Tânăra care a descoperit victimele a suferit un șoc puternic și a fost transportată la spital pentru îngrijiri.

Anchetatorii iau în calcul un omor urmat de sinucidere

Primele cercetări indică ipoteza unui omor urmat de sinucidere. Potrivit informațiilor preliminare, femeia și-ar fi ucis fiica prin strangulare, apoi și-ar fi luat viața.

Polițiștii criminaliști și procurorii au efectuat cercetări la fața locului și au început audierea rudelor și vecinilor.

Ancheta urmărește să stabilească împrejurările exacte ale tragediei și motivele care au dus la gestul extrem.

Femeia trecea printr-o perioadă dificilă

Potrivit vecinilor, femeia se despărțise de soț în urmă cu câteva luni. Aceștia spun că era o persoană liniștită și politicoasă, însă devenise tot mai tristă după separare.

Femeia locuia împreună cu cele două fiice, în timp ce fostul soț se află în România. Locatarii spun că nu au auzit certuri sau scandaluri în apartament înaintea tragediei.

Investigația este în desfășurare

Dosarul este coordonat de procurorii din Torino, care continuă cercetările pentru stabilirea tuturor circumstanțelor.

Anchetatorii urmează să dispună expertize medico-legale și alte investigații pentru confirmarea cauzelor deceselor.

Autoritățile italiene nu au comunicat, până în prezent, concluziile finale ale anchetei.

Categorii: MediaFax.ro

Școli închise și trenuri anulate în mai multe țări din Europa. Măsurile luate împotriva valului de căldură

MediaFax.ro - 22 Iunie, 2026 - 09:02

O mare parte a Europei se pregătește, luni, pentru un val de căldură care se va intensifica și mai mult în zilele următoare, potrivit AFP.

Unele țări au luat măsuri speciale, pentru a atenua efectele valului de căldură.

Un cercetător a reiterat faptul că schimbările climatice provocate de om au contribuit la recentul val de căldură record, potrivit sursei.

Franța a înregistrat decese cauzate de căldură în weekend. 49 din cele 96 de departamente continentale ale țării au fost în alertă roșie pentru vreme.

Măsurile luate de francezi

Oficialii francezi au anunțat, luni, închiderea a 845 de școli. Alte 1.800 vor permite elevilor să plece mai devreme decât în ​​mod normal.

Duminică, mai multe orașe au anulat festivalul anual de muzică. Guvernul a interzis consumul de alcool în locurile publice din motive de sănătate și ordine publică. Interdicția a fost impusă în departamentele aflate deja în alertă roșie pentru vreme, potrivit sursei citate.

Temperaturi extreme în Franța

Unele părți ale Franței au înregistrat temperaturi de peste 40 de grade. Ele reprezintă temperaturi extreme pentru luna iunie. În regiunea Gironde de sud-vest, oficialii locali au declarat că decesele a trei persoane, cu vârste cuprinse între 80 și 95 de ani, s-au datorat parțial căldurii intense.

Meteorologii francezi spun că actualul val de căldură ar putea ajunge să fie la fel de grav ca cel din august 2003. Atunci, valul de căldură a curmat viața a aproape 15.000 de persoane în Franța, mai arată sursa.

Atât Franța, cât și Belgia au anunțat reduceri ale serviciilor lor feroviare. În Franța, vor fi reduse în principal liniile de navetiști din Paris și din împrejurimi.

Compania feroviară națională din Belgia a anunțat că unele trenuri din orele de vârf au fost anulate pentru luni și marți. Măsurile au fost luate pentru a reduce riscul unor avarii care să blocheze șinele.

Belgia va avea „cele mai ridicate temperaturi înregistrate vreodată”

Se așteaptă ca temperaturile din Belgia să fie „cele mai ridicate înregistrate vreodată” în săptămâna următoare, a avertizat David Dehenauw, șeful departamentului de prognoză de la Institutul Meteorologic din Belgia.

Ministrul francez adjunct pentru ecologie, Mathieu Lefèvre, a declarat că acest val de căldură a fost „deosebit de intens și deosebit de timpuriu”. În luna mai, mai multe țări europene au raportat temperaturi record pentru acea perioadă a anului, mai specifică sursa.

Akshay Deoras, cercetător senior la Centrul Național pentru Științe Atmosferice al Universității din Reading, Anglia, a declarat că este clar ce se află în spatele valului de recorduri de căldură.

Omul a provocat schimbările climatice, un punct de plecare pentru valul de căldură

„Schimbările climatice provocate de om au oferit punctul de plecare pentru acest eveniment. Au încărcat atmosfera cu căldură suplimentară și au făcut ca temperaturile extreme să fie mult mai intense decât ar fi fost în trecut”, a explicat el.

Serviciul meteorologic spaniol a avertizat duminică asupra temperaturilor „extrem de ridicate” pentru acest sezon. Ele vor fi înregistrate atât ziua, cât și noaptea, până miercuri. Se estimează că temperaturile vor ajunge la 44 de grade Celsius în unele zone.

Duminică, oficialii din Madrid au anulat proiecția publică pe un ecran gigant a victoriei Spaniei asupra Arabiei Saudite la Cupa Mondială, din cauza căldurii extreme.

Val de căldură „fără precedent” în Marea Britanie

În Marea Britanie, Liz Bentley, directoarea executivă a Societății Regale de Meteorologie, a prezis că recordurile de căldură existente în Marea Britanie pentru luna iunie vor fi „anihilate”. Acest lucru se întâmplase deja în mai, mai precizează sursa.

„Săptămâna care urmează va aduce un val de căldură fără precedent. Temperaturile ar putea ajunge la 38-39 de grade Celsius”, a prezis ea. „Recordul actual din iunie este de 35,6 grade Celsius”.

„Acest lucru va duce la două luni consecutive, mai și iunie, în care recordurile de temperatură din Regatul Unit au fost anihilate cu peste 2 grade Celsius”, a adăugat ea, potrivit sursei citate.

Categorii: MediaFax.ro

Hello Jets, fondată de unul dintre foştii acţionari ai Blue Air, şi-a dublat cifra de afaceri într-un singur an prin închirierea avioanelor din flotă. „Nu vrem să intrăm pe segmentul curselor regulate, riscul comercial este mult mai mare“

ZF.ro - 22 Iunie, 2026 - 09:00
Hello Jets, companie fondată de Cristian Rada, unul dintre foştii ac­ţio­nari ai Blue Air, a ajuns la afa­ceri de 487 milioane lei în doar patru ani de la înfiinţare, potrivit datelor Minis­terului de Finanţe. În 2025, firma a reuşit să îşi crească veniturile cu 180% faţă de anul anterior.
Categorii: ZF.ro

Orice guvern, de orice culoare politică, va fi instalat la Palatul Victoria va avea de înfruntat o realitate puţin spus complicată: o creştere economică insignifiantă şi un deficit bugetar zdrobitor care trebuie redus, pentru că o altă cale nu există

ZF.ro - 22 Iunie, 2026 - 09:00
Cu o creştere economică estimată şi de guvernul român şi de Comisia Europeană, la doar 0,1%, în acest an, şi cu un deficit ce trebuie să coboare de la 7,6% din PIB (cash) în 2025, la 6,2% din PIB, în acest an, orice soluţie imaginată în afara acestor limitări este neverosimilă.
Categorii: ZF.ro

Ai dormi într-o „capsulă”? Conceptul japonez care se extinde rapid în Europa

MediaFax.ro - 22 Iunie, 2026 - 08:57

Hotelurile-capsulă, cunoscute pentru spațiile extrem de compacte și prețurile reduse, apar tot mai des în centrele turistice unde costurile de cazare au devenit greu de suportat pentru mulți călători. Un exemplu este Londra, unde în 2025 a fost inaugurat, în zona Piccadilly, cel mai mare hotel-capsulă din lume. Complexul aparține lanțului Zedwell și include aproximativ 1.000 de capsule de dormit, iar prețurile pornesc de la 30 de lire sterline pe noapte, o ofertă considerată atractivă pentru una dintre cele mai scumpe destinații turistice din Europa, arată Il Post.

Cum arată un hotel-capsulă

Conceptul este simplu: în locul unei camere clasice, turistul primește o cabină de dimensiunea unui pat, cu spațiu suficient pentru a sta așezat și pentru câteva obiecte personale. În interior se găsesc de regulă o priză, iluminat individual, sistem de ventilație sau climatizare și mici spații de depozitare. Bagajele mai mari sunt păstrate în dulapuri securizate amplasate în afara capsulei.

$40 Vs $120 Capsule Hotel in Tokyo pic.twitter.com/txzTGCgaD8

— Interesting AF (@interesting_aIl) February 23, 2025

Băile sunt aproape întotdeauna comune, iar zonele de relaxare, spațiile de lucru și cafenelele sunt împărțite cu ceilalți oaspeți, într-un model care amintește de hosteluri, dar oferă mai multă intimitate.

De ce devin tot mai populare

Succesul acestor hoteluri este legat în primul rând de preț. În contextul în care costurile de cazare au crescut semnificativ în marile orașe europene, tot mai mulți turiști preferă să economisească la hotel și să aloce mai mulți bani pentru restaurante, atracții turistice sau experiențe locale. Clienții nu sunt doar turiști. Multe capsule sunt folosite și de persoane aflate în delegații sau călătorii de afaceri, care caută o opțiune ieftină și bine amplasată în centrul orașelor. În Spania, lanțul Optimi Rooms operează deja unități la Madrid și Bilbao, adaptate gusturilor europene prin capsule mai spațioase decât cele întâlnite în mod obișnuit în Japonia.

De la Osaka la aeroporturile europene

Primul hotel-capsulă a fost inaugurat în 1979 la Osaka, după un proiect al arhitectului japonez Kisho Kurokawa. Conceptul era destinat angajaților care pierdeau ultimul tren spre casă după o seară petrecută în oraș și aveau nevoie de un loc ieftin unde să doarmă. În timp, modelul s-a transformat. De la soluție de urgență pentru navetiști, hotelul-capsulă a devenit o opțiune turistică și chiar o experiență în sine.

Hotel-capsulă în Jakarta. Sursa foto: X

O variantă tot mai răspândită este cea a capsulelor amplasate în aeroporturi, destinate pasagerilor aflați în tranzit sau celor care au zboruri foarte devreme. În Italia, compania ZZZleepandGo operează astfel de spații și deține inclusiv un hotel-capsulă în Milano, în apropierea gării Centrale. Pentru unii călători, ideea de a dormi într-o cabină care amintește de o capsulă spațială poate părea neobișnuită. Pentru alții, însă, reprezintă răspunsul la una dintre cele mai mari probleme ale turismului modern: găsirea unei cazări accesibile în marile orașe.

Categorii: MediaFax.ro

Pagini

Subscribe to Capital Market agregator