În documentațiile publice Unior Tepid apar soluții și cataloage dedicate zonei de dinamometrie și strângere controlată, inclusiv chei dinamometrice cu afișaj electronic Unior, cataloage Norbar pentru chei dinamometrice, BMS pentru dinamometrie, precum și Stahlwille pentru aplicații specializate. Această structură permite Unior Tepid să răspundă nu printr-o singură familie de produse, ci printr-o selecție tehnică adaptată aplicației concrete.
Prima clasificare utilă pentru client pornește de la tipul cheii și domeniul de cuplu. Pentru operații uzuale de service și mentenanță, cheile mecanice cu declanșare rămân soluții robuste, simple și eficiente. În această zonă, Unior oferă chei dinamometrice mecanice cu domenii de lucru de la 2 Nm până la 980 Nm, iar gama electronică Unior include modele cu afișaj, semnalizare LED și avertizare sonoră pentru domenii precum 1,5–30 Nm, 6,8–135 Nm și 10–200 Nm.
Pentru aplicații industriale, cupluri ridicate și cerințe speciale, oferta se extinde către soluții Norbar, care includ chei mecanice, chei presetate si multiplicatoare de cuplu. Norbar acoperă, în documentația publică, chei mecanice până la 2.000 Nm, multiplicatoare manuale până la 47.500 Nm.
Citeşte comunicatul integral AICI
În jur de 2,4 de milioane de persoane au intrat pe platforma online de licitații, lansată de ANAF la sfârșitul lunii martie și au făcut peste 80 de milioane de vizualizări, ceea ce arată cel puțin curiozitatea de a cumpăra bunuri intrate în proprietatea statului după de au fost executate silit de Fisc.
Sunt câteva mii se articole urcate în platformă și cam 3% au fost vândute, ceea ce pare puțin, dar ceea ce este fără precedent pe segmentul de valorificare a bunurilor este că acestea chiar au fost vândute după oferte care au urcat prețul peste cel din raportul de evaluate, explică Mironel Panțuroiu, secretar general adjunct al Agenției Naționale de Administrare Fiscală (ANAF), într-un interviu acordat în exclusivitate pentru Mediafax.
Reporter: Bună ziua, domnule secretar general adjunct al ANAF, sunteți responsabil de licitațiile din cadrul ANAF și ați creat platforma unde se derulează moment licitațiile pentru valorificarea bunurilor care sunt sechestrate sau ajung pentru a fi valorificate la buget. Cum s-a creat această platformă și din momentul în care s-a lansat pe la sfârșitul lunii martie, din câte înțeleg ce rezultate aveți, câte bunuri sunt urcate în platformă, câte s-au vândut?, dacă aveți o sumă, tot ce puteți să ne spuneți, suntem interesați de subiect, vă rog.
Mironel Panțuroiu: Mulțumesc pentru interesul pe care ni-l acordați dumneavoastră în a clarifica valorificare a bunurilor intrate, potrivit legii, în proprietatea statului român. Este un proiect care a fost scris încă din narativul PNRR, a fost dus la îndeplinire într-adevăr, la sfârșitul lunii martie a fost dat în producție, iar de atunci avem niște cifre pe care pot să vi le detaliez.
Avem la ora actuală peste 5.500 de bunuri încărcate în platformă. Avem valorificări, avem peste 20 de milioane de lei deja încasați și sunt în trezoreria statului român milioane. Avem peste 160 de bunuri deja vândute. Nu sunt multe, într-adevăr, dar e un început, până se obișnuiește lumea cu platforma, până a înțeles-o.
Reporter: Știu cum să intre, să își facă un cont, să liciteze?
Mironel Panțuroiu: Da, avem peste 80 de milioane de accesări în platformă și peste 2,4 milioane de unici. Sunt niște cifre fabuloase din punctul nostru de vedere. Cel mai important lucru este că această platformă, încă de la început, până acuma n-a clacat. Funcționează în fiecare zi, pe cifrele pe care vi le-am pus la dispoziție.
Cele mai vândute categorii de bunuriReporter: Din cele 160 de bunuri, cam care sunt categoriile cele mai căutate, cele mai vândute?
Mironel Panțuroiu: Sunt diverse. Dar un top, aș putea să vă spun că în mare parte sunt loturi de teren, cele mai multe loturi de teren, intravilan, extravilan, nu contează, vă spun că ele sunt cele mai vândute. Am avut ceasuri de lux care au fost vândute, mare parte din ele, din prima licitație, iar cele care au revenit în licitația a doua s-au vândut și o să vă arăt că, practic, au depășit și raportul de evaluare când au fost puse în platformă în prima licitație.
Reporter: Și în afară de cele 160 vândute, în mare, cele 5.500 de bunuri în categoriile cele mai vaste care ar fi – loturile de teren, ceasurile, mașini, apartamente?
Mironel Panțuroiu: Avem foarte multe mașini, apartamente, case, aparatură tehnologică, aparatură electronică, aparatură medicală, fiecare societate ce a dorit să pună în vederea eșalonării ca și garanție. Din păcate, unele dintre ele au ajuns în faza de executare silită și automat trebuie să le executăm bunurile care au fost aduse ca și gaj.
Reporter: Și deci până în momentul ăsta 80 (sic!) de milioane de lei ați încasat.
Mironel Panțuroiu: 20 de milioane. Dar îmbucurător este faptul că, pe lângă aceste 20 de milioane, cred că undeva la vreo 8 milioane de lei au fost încasați în momentul în care aceste bunuri au fost urcate în platformă. Noi i-am spus că este o taxă a rușinii, pentru că în momentul în care un contribuabil a văzut că și-a urcat în platformă și vecinii sau, eu știu, lumea întreagă a văzut pe bunurile lui sunt vândute, a făcut rost de bani și au achitat. Chiar o societate din Ilfov a achitat peste 1,3 milioane de lei pentru a-și recupera bunurile care deja erau urcate în platformă. Conform codului de procedură, după 2 zile din momentul în care să recuperează întreg prejudiciu, suntem obligați ca să ridicăm măsurile de executare silită.
Reporter: Și în general, bunurile sunt achitate pe loc? Înțeleg că este un termen de 5 zile în care se poate face plata integrală sau se poate plăti în rate. Cam câți optează pentru plata integrală sau în rate?
Mironel Panțuroiu: Ca și procedură de plată, pentru a fi înscriși la licitație trebuie să depunem acea garanție de 10% din prețul de evaluare. După ce se închide licitația, avem la dispoziție cinci zile pentru a achita diferența de preț. Există și această posibilitate, Codul de procedură fiscală ne permite să putem achita în 12 sau 24 de de luni. Trebuie să optăm pentru această opțiune, achităm 10% avansul, diferența de 40%, iar pentru 50% putem opta pentru 12 sau 24 de luni cu plata în rate.
Reporter: Și s-a optat pentru rate, proporțional sunt mulți?
Mironel Panțuroiu: Avem, sigur că da, nu sunt mulți. Avem 400.000 lei la un unul din apartamentele domnului Vanghelie pentru care câștigătorul licitației a optat pentru plata în rate.
Peste 23.000 ale CFR Marfă vor fi urcate în platformăReporter: Și aveți situații, din câte înțeleg, în perioada următoare chiar îmi arătați aici și spuneați că veți urca sau deja ați urcat bunuri de la CFR Marfă.
Mironel Panțuroiu: Suntem în plină procedură. Am descoperit acest contribuabil care are o datorie la ANAF de aproximativ 1,3 miliarde de lei. M-am dus personal la Direcția Generală Marilor Contribuabili, am văzut cam care este situația acolo, am mobilizat toată lumea din țară pentru că bunurile acestea sunt în toată țara împrăștiate, am vorbit personal cu șefii de regiune, i-am rugat să mobilizeze, să fac identificare acestor bunuri, să le încarce în programul de gestiune, după care cred că le veți vedea săptămâna aceasta în platformă. Sunt destul de multe, undeva la peste 23.000 de bunuri în vor fi doar de la CFR Marfă.
Reporter: Și mai sunt instituții în situații de genul acesta, adică nu numai persoane fizice sau juridice private?
Mironel Panțuroiu: Instituții nu, de regulă sunt societăți comerciale.
Reporter: Mă refeream la societăți comerciale deținute sau în subordinea institițiiilor sau a autorităților.
Mironel Panțuroiu: Da, CFR Marfă aparține Ministerului Transporturilor, care este acționarul majoritar. Din păcate, trebuie să executăm. Noi nu vrem să facem niciun fel de diferență, indiferent cine ajunge în această situație și ne-am dori să fie cât mai puțini, vor trebui să achite restanțele.
Reporter: Aveți un plan sau speranțele dumneavoastră pe perioada unui an: cam cât vă doriți să încasați sau să valorificați din bunurile urcate în platformă, cam cât sperați să aduceți la buget?
Mironel Panțuroiu: Noi nu suntem o multinațională, noi nu suntem un site de specialitate să ne facem un target (țintă – n.r.) din acest considerent. Noi ne-am dori, sincer, să avem cât mai puțin de lucru pe partea de valorificare, pentru că dacă avem într-adevăr un mediu de business sănătos, n-ar trebui să ajungă decât foarte puțini în partea de executare silită. Însă cu siguranță cei care ajung în aceste situații – și o să vă arăt – le vor fi vândute bunurile în cel mai onest mod, în cel mai corect mod către tot publicul larg și după primele aproape două luni jumătate avem 15% în plus față rapoarte de evaluare, ceea ce este o chestie fără precedent până acuma în valorificarea bunurilor. Prin licitații s-a obținut (în medie – n.r.) 15% în plus față de raportul de evaluare, ceea ce nu e rău.
Reporter: Și până la urmă 20 de milioane în plus la buget, dacă nu exista platforma și această metodă de valorificare, nu intrau totuși sumele care au intrat până acum.
Mironel Panțuroiu: Am spus-o, cu riscul de a mă repeta, valorificarea bunurilor până acum era făcută într-un mod mult mai precar decât acum. Se făceau anunțurile respective la sediul debitorului sau la sediul instituției care făceau licitația. Nu toată lumea avea acces. Trebuia să te deplasezi, să pleci fizic la licitație.
Reporter: Cam cât se valorifica?
Mironel Panțuroiu: Destul de puțin. Sincer vă spun. Absolut deloc (la nivelul actual – n.r.). Și suntem încă la început, cred că o analiză corectă vom putea face după un an de zile de funcționalitate.
„Absolut deloc nu au fost probleme tehnice”Mironel Panțuroiu, secretar general adjunct al Agenției Naționale de Administrare Fiscală (ANAF) – Sursa: Mediafax Foto
Reporter: Perfect o să revenim și atunci. Până cum recent am avut o notificare din partea unui utilizator al platformei care a încercat să cumpere, să liciteze niște ceasuri și reclama că pare că s-a întrerupt platforma și nu înțelege de ce nu s-a oprit și s-a reluat sau de ce nu s-a prelungit. Puteți să ne spuneți: au fost probleme tehnice sau ce s-a întâmplat în cazul acelei licitații?
Mironel Panțuroiu: Nu, absolut deloc nu au fost probleme tehnice. Personal stau și mă uit în fiecare dimineață – că marea majoritate a anunțurilor sunt publicate dimineața de la ora 7:00 sau ora 10:00 până în ora 10:00 – și stau în fiecare dimineață să văd cum evoluează, și din curiozitate, dar și ca sumare, în situația în care se întâmplă ceva să pot să fiu primul care vede o eventuală disfuncționalitate.
După cum vedeți, v-am pregătit acest material (analiza prestatorului, la finalul interviului – n.r.) este acest ceas care a fost pus, din păcate la prima licitație n-a fost vândut, i-a fost făcută reducerea de 25% și aici vedeți cifrele: a fost cu 245.630 lei, n-a fost vândut în prima licitație, l-a pus în platformă cu reducere, la 184.222 lei, iar aici sunt primii ofertanți. După cum vedeți s-a licitat până la 257.911 de lei, adică mai mult.
Platforma are următoare funcționalitate dezvoltată: din data de 9 iunie la ora 7:00, în termen de 10 zile, iar această licitație ar fi trebuit să se închidă pe data de 19 iunie la ora 7:00. Datorită faptului că în ultimul sfert de oră au fost licitații, s-a amânat licitația cu încă o oră. Era 6:46 când a licitat cineva, automat am prorogat termenul cu încă o oră, iar în intervalul acesta a mai licitat cineva și automat l-am dus. Deci dacă cineva ar fi avut intenția să mai liciteze de la 7:45 până la ora 9:00 ar fi avut tot timpul din lume. Deci totul este transparent. V-am dat hârtia și am analiza tehnică a platformei unde nu încape niciun fel de controversă, totul este digital.
Reporter: În general, se poate estima numărul de licitații sau licitațiile sunt pe obiect, pe produs, un produs intră în 10 zile în licitație?
Mironel Panțuroiu: Licitațiile sunt fără număr. Avem trei categorii licitație. Noi avem în felul următor: avem 30 de zile de publicitate și aici am luat în calcul să reducem acest termen de 30 de zile, pentru că ni se pare că este foarte lung. Bunurile care nu sunt vândute în prima licitație trebuie să revină din nou în publicitate iar 30 de zile și cumva termenul pentru a aduce banul în bugetul statului este tergiversat. Ceea ce noi am considerat în urma analizei celor două luni jumătate este ca să-l reducem undeva la 15 zile. O să facem din nou propunere de modificare de ordin de președinte.
Reporter: Deci este legislație secundară.
Mironel Panțuroiu: Da, ține doar de noi, în urmă analizei, o să punem în transparență, exact cum se procedează din punct de vedere al tehnici legislative, îl punem în transparență, fiecare om are posibilitatea să aducă obiecții în acest sens. Facem acest lucru tocmai ca să scurtăm cumva perioada. Adică avem 15 zile de publicitate, după care maxim de 10 zile de licitație. De ce spun maxim? Pentru că avem trei pași de licitație: bunurile a căror valoare au până în 20.000 lei, sunt 5 zile de licitație, până în 50.000 avem 7 zile de licitație și bunurile cu adevărat valoroase, peste 50.000 lei, avem 10 zile de licitație.
Reporter: Și pe când estimați că se va implementa acest termen scurtat?
Mironel Panțuroiu: Este pe circuitul de avizare acest ordin, din momentul în care luăm avizele interne, îl punem pe transparență și îl trimite la Ministerul de Finanțe pentru avizul conform.
Reporter: Și acum, pentru că știu că vă treziți și vă culcați uitându-vă la această platformă: ce v-ați dori să se întâmple, să se îmbunătățească? Sunteți mulțumit de produs, aveți mai multe așteptări, așa ca o concluzie despre acest proiect la care este evident că țineți?
Mironel Panțuroiu: Nici pe departe. Suntem la început și lumea se obișnuiește mai greu cu ce nou. Nu este situație destul de simplă pentru noi, ca și funcționari, avem o medie de vârstă peste 50 de ani în ANAF. Știți, e foarte greu din punct de vedere psihologic un om când este obișnuit într-un anumit stil, e foarte greu, în primul rând să-l dezobișnuiești și pe urmă să-l obișnuiești cu ceea ce trebuie să facem.
Reporter: Plus că nu puteți să faceți angajări.
Mironel Panțuroiu: Aici, în zona de executare silită, într-adevăr, cel puțin pe zona de București, avem un deficit de personal imens și avem cel mai mare potențial posibil de a recupera bunuri și de-a le valorifica. Așteptăm să vedem din punct de vedere politic, care este planul de guvernare, și în funcție de acesta, ne adaptăm. Încercăm să ne adaptăm.
Precizările companiei care a dezvoltat platformaPe lângă explicațiile date de responsabilul ANAF, Compania Zitec, cea care a dezvolat Platforma eLicitații ANAF pentru Ministerul Finanțelor și ANAF, a comunicat Mediafax un punct de vedere privind licitația derulată vinerea trecută, care a fost baza sesizării transmisă redacției.
Răspunsul integral:
„Către: Ministerul Finanţelor, Centrul Național pentru Informaţii Financiare
Referitor: Disponibilitatea platformei de licitaţii online în perioada vizată de articolele din presă
Ca răspuns la solicitările dumneavoastră şi la articolele apărute recent, prin care se susţine că platforma de licitații ar fi fost indisponibilă în momentele decisive ale adjudecării unui bun de lux, echipa noastră tehnică a analizat în detaliu jurnalele de sistem din weekend.
Concluziile sunt clare şi documentate. Ce arată datele tehnice, concret:
Toate aceste date de trasabilitate – capturi de ecran şi loguri auditate – confirmă că platforma a funcţionat în condiții normale de securitate şi stabilitate. Datele tehnice nu confirmă nicio imposibilitate de licitare. Platforma a fost deschisă și funcțională pentru toţi utilizatorii activi în acel interval.
Rămânem angajați faţă de transparența și corectitudinea tuturor procedurilor de valorificare a bunurilor”, au transmis oficialii Zitec.
Armata SUA este pregătită să își lanseze noile avioane de antrenament T-7 Red Hawk în ciuda problemelor cu care modelul se confruntă, potrivit Clash Report. Avionul Forțelor Aeriene SUA se confruntă cu riscuri serioase de navigabilitate din cauza lipsei datelor de siguranță Boeing.
Documentele interne arată că primele 82 de aeronave, programate pentru producție până în 2031, au riscuri foarte mari de utilizare. În plus avioanele menționate au restricții de zbor din cauze meteorologice și defecte tehnice nerezolvate.
O prezentare internă a Forțelor Aeriene din august 2025 detaliază nerespectarea de către Boeing a informațiilor esențiale despre componente. Fără aceste date, oficialii militari nu pot verifica pe deplin cerințele de siguranță sau de inspecție pentru piesele folosite.
Forțele Aeriene evaluează siguranța zborului printr-un sistem și, în prezent, T-7 se află la al doilea cel mai ridicat nivel de risc. Lipsa datelor provoacă incertitudine privind predictibilitatea operațiunilor și costul de utilizare pe termen lung.
Limite meteorologice pentru avion și defecțiuni ale simulatoruluiÎn afară de problemele legate de date, programul T-7 este constrâns de mai multe defecțiuni. De exemplu, în prezent avionul nu poate zbura în ploaie. Panourile de acces exterioare nu se etanșează corespunzător, ceea ce permite apei să intre în interior, inclusiv unde se află sistemele interne ale avionului.
Pentru a nu renunța la programul de avertisment, oficialii Forțelor Aeriene au lipit aeronavele cu bandă adezivă sau au anulat zborurile în timpul ploii.
Sistemul de antrenament la sol are și el mari probleme. O testare a arătat că simulatorul funcționează la o capacitate sub 30% în ceea ce privește reperele cheie. Totuși, oficialii au autorizat utilizarea simulatoarelor pentru a accelera programul de instruire a piloților.
Dispute contractualeCompania Boeing a câștigat contractul T-7 cu un preț fix de 9,2 miliarde de dolari în 2018. Programul are o întârziere de peste doi ani, ceea ce a dus la pierderi de 3,2 miliarde de dolari.
Oficialii Forțelor Aeriene și Boeing negociază în prezent o strategie pentru a schimba contractul. Totuși, orice modificare tehnică ar putea costa armata SUA încă 1,5 miliarde de dolari.
Potrivit unui comunicat al echipei, FC Barcelona a informat clubul Al Ahly că își exercită opțiunea de cumpărare pentru a-l transfera definitiv pe atacantul egiptean.
Atacantul egiptean se va alătura clubului definitiv și va semna un contract pentru următoarele trei sezoane, până la 30 iunie 2029.
Jucătorul în vârstă de 18 ani se află în prezent alături de naționala Egiptului, care participă la Cupa Mondială, și a evoluat în ambele meciuri, împotriva Belgiei și Noii Zeelande.
Abdelkarim a ajuns la Barcelona în perioada de transferuri de iarnă din acest sezon. El a jucat ultima parte a sezonului cu echipa U19A, dar și în două meciuri din Copa del Rey.
Comisia Europeană a anunțat au participat oficiali ai executivului european și reprezentanți din 15 state membre ale UE, în cadrul unei întâlniri de nivel tehnic. Discuțiile au reprezentat continuare unei întâlniri similare organizate anterior la Kabul, în luna ianuarie.
Deși autoritățile talibane nu sunt recunosute de Bruxelles, executivul european a transmis că este necesară discuția cu autoritățile de facto de la Kabul.
Miza repatrierii cetățenilor fără drept de ședereÎntâlnirea a avut loc pe fondul încercărilor Uniunii Europene de a facilita returnarea cetățenilor afgani fără drept de ședere în statele membre, inclusiv a celor considerați periculoși sau care au comis infracțiuni.
„Serviciile Comisiei și Suedia au coprezidat astăzi, la Bruxelles, o reuniune la nivel tehnic cu reprezentanți la nivel tehnic ai autorităților de facto din Afganistan responsabile de returnare și readmisie”, a transmis Comisia, citată de Reuters.
Un reprezentant al Ministerului de Externe afgan a declarat că întâlnirea ar putea contribui la „construirea unei inițiative pozitive pentru protejarea drepturilor consulare ale afganilor care locuiesc în străinătate”.
„Fiecare invitație, fiecare viză și fiecare întâlnire oficială transmit un semnal politic. Talibanii nu caută doar discuții tehnice, ci legitimitate”, a declarat eurodeputata Hannah Neumann
Întâlnirea are loc în contextul în care regimul taliban, revenit la putere în 2021, a restricționat semnificativ drepturile fundamentale în Afganistan, limitând libertatea de mișcare a femeilor, accesul fetelor la educație și libertatea de exprimare și muncă.
Valul de căldură care a lovit mai multe țări europene timp de o săptămână nu mai este doar un fenomen meteorologic, ci „o urgență sanitară”, a avertizat agenția globală pentru sănătate a Națiunilor Unite (OMS), anunță ANSA.
„Regiunea noastră se confruntă cu cea mai rapidă încălzire din lume”, a comentat Hans Kluge, directorul regional al OMS pentru Europa, menționând că această creștere a temperaturilor în Europa de Vest „pune deja vieți în pericol” și „pune presiune asupra sistemelor de sănătate din întreaga regiune”. Deși temperaturile ar putea ajunge la aproape 40°C în mai multe orașe europene, OMS avertizează că stresul termic poate agrava afecțiuni preexistente, cum ar fi bolile cardiovasculare, diabetul, astmul și tulburările mintale, și poate crește riscul de accidente și de transmitere a unor boli infecțioase.
nsolația este o urgență medicală cu o rată ridicată a mortalității”, subliniază OMS, avertizând că mortalitatea legată de căldură în rândul persoanelor de peste 65 de ani a crescut cu aproximativ 85% între 2000-2004 și 2017-2021. „Numai în ultimii patru ani, căldura a cauzat peste 200.000 de decese în Regiunea Europeană a OMS, în timp ce mortalitatea legată de căldură a crescut cu 30% în ultimii douăzeci de ani”, a spus Kluge. Pentru a alerta comunitățile la timp și a pregăti sistemele de sănătate înainte ca temperaturile să atingă vârful, OMS Europa a elaborat noi recomandări pentru planuri de acțiune în domeniul sănătății, oferind autorităților publice sfaturi pentru a asigura o protecție eficientă împotriva efectelor căldurii asupra sănătății.
În Marea Britanie, vechiul pod închis dintre Anglia și Țara GalilorÎn Regatul Unit, perturbările și măsurile de precauție se intensifică din cauza valului de căldură excepțional care afectează insula, precum și mai multe țări din Europa continentală. Podul Old Wye din Chepstow, un vechi pod rutier și pietonal care leagă Anglia de Țara Galilor, a fost închis ca măsură de precauție, în timp ce temperaturile din zonă au crescut la 32°C, mult peste mediile sezoniere. Podul, care fusese închis timp de câteva luni din octombrie 2025 din cauza îngrijorărilor legate de integritatea sa și redeschis abia săptămâna trecută, a fost din nou închis vehiculelor. Experții au identificat noi fisuri în unele grinzi portante, pe care căldura și umiditatea le-ar putea exacerba, reprezentând un risc real pentru siguranță, relatează BBC.
Cu toate acestea, decizia guvernului de a închide școlile mâine și poimâine rămâne de confirmat în unele zone din Anglia și Țara Galilor, unde se așteaptă ca avertizarea meteo britanică să fie ridicată la o alertă roșie locală foarte rară, din cauza temperaturilor record care se așteaptă să ajungă la aproape 40 de grade.
Franța: Numărul deceselor prin înec a crescut la 40 din 18 iunie. Guvernul îi avertizează pe cei care se scufundă din cauza căldurii.Patruzeci de persoane s-au înecat în Franța din 18 iunie, potrivit premierului francez Sébastien Lecornu, într-o țară care tocmai a trecut prin cea mai fierbinte noapte din 1947, unde mulți au căutat refugiu în ape interzise pentru înot, cum ar fi lacuri, râuri și canale nesupravegheate.
În această dimineață, ministrul sportului, Marina Ferrari, într-un interviu acordat France Inter, a îndemnat pe toată lumea să „respecte regulile de siguranță”. Ieri, un purtător de cuvânt al Protecției Civile a raportat 13 decese prin înec: „Noi”, a spus ministrul, „avem un observator care monitorizează aceste incidente de înec și ne-a notificat despre aproximativ douăzeci de decese de la începutul weekendului. Le-am reamintit instrucțiunile de siguranță pe care trebuie să le respecte. Nu este o coincidență, în timpul unor valuri de căldură ca acestea, să înotăm în zone nesupravegheate. Este de înțeles; toată lumea trebuie să se răcorească, iar oamenii vor să meargă la apă, dar trebuie să fim foarte atenți unde ne scufundăm”.
Germania se îndreaptă spre temperaturi record vineriCu temperaturi de până la 40 de grade Celsius (104 grade Fahrenheit), Germania ar putea doborî vineri recordul său de căldură din iunie. Acest prag ar putea fi depășit, în special în vest și sud-vest, a declarat o purtătoare de cuvânt a Serviciului Meteorologic German (DWD) pentru Deutsche Presse-Agentur. Recordul precedent de căldură din iunie a fost înregistrat pe 30 iunie 2019, în Bernburg, Saxonia-Anhalt, când termometrul a indicat 39,6 grade Celsius (103,6 grade Fahrenheit). Căldura va continua să persiste, în special în partea de sud a țării. În același timp, riscul de incendii forestiere crește în continuare. Pentru joi, se așteaptă nivelul patru din cinci, care corespunde cu „risc ridicat”, în mari părți ale sudului.
„Mi s-a părut că nu a gândit ca un primar și am simțit că ne-a făcut foarte mult rău”, a declarat Lasconi, în cadrul unui interviu la emisiunea „Ai Aflat! – Cu Ionuț Cristache”.
În cadrul emisiunii, Lasconi a vorbit despre cum a simțit, din perspectiva de primar, consecințele generate de anularea unor proiecte cu bani din PNRR.
„Ceea ce mă privește, faptul că a tăiat «din pix» câteva proiecte din PNRR pentru care m-am luptat. Și să știți că au fost proiecte «primul venit, primul servit» și am cheltuit bani”, spune Lasconi, explicând că Primăria Câmpulung este o „primărie săracă”, dar și că banii i-a cheltuit pentru documentații, ca să depună proiecte prin fonduri europene.
„Mi-a tăiat două blocuri-turn, din patru (…). Deci, din punct de vedere electoral, praf”, acuză Lasconi.
Ea a explicat că întâi a început achizițiile pentru școli și spitale, iar în ceea ce privește eficientizarea energetică la blocuri, a pierdut două proiecte din patru, pentru blocurile turn. Lasconi a vorbit și despre proiectul achiziționării microbuzelor și autobuzelor electrice destinate școlilor, proiect pe care l-a pierdut: „(…)nu erau la 30%, dar nu poți să fii când cumperi ceva la 30%, poți să fii doar la 0% sau la 100%”, afirmând și că a fost un proiect „foarte scump” pentru care a luptat „foarte mult”.Lasconi a vorbit și despre creșterea taxelor și impozitelor, afirmând că „tot românul, tot prostul trebuie să plătească”, dar și că „nu tai de unde ai găuri negre”.
„Creșterea taxelor și impozitelor nu a fost înțeleasă de români ca venind din partea Guvernului, ci mai degrabă din partea Primăriei și ne-a afectat direct”, declară Lasconi.
Lasconi: „Îi afectează pe oameni și oamenii sunt disperați”Elena Lasconi spune că tăierile și scumpirile îi afectează pe cetățeni.
„Deci, cred că atunci când ar lua deciziile astea majore care ar afecta viața oamenilor și anume creșterea TVA-ului – care te afectează de fiecare dată când cumperi câte ceva – taxele astea pe muncă, scăderile de indemnizații, toate lucrurile astea, credeți-mă că îi afectează pe oameni și oamenii sunt disperați”, conchide Lasconi.
În august 2025, Guvernul Bolojan a decis să suspende proiectele prin PNRR cu grad de realizare mai mic de 30%, ceea ce a stârnit indignarea mai multor autorități județene, dar și locale. Cu toate acestea, decizia s-a luat pentru fondurile să se poată concentra pe proiectele cu un grad de realizare mai ridicat.
Emisiunea completă poate fi urmărită aici.
Atacurile Ucrainei asupra rafinăriilor de petrol s-au dublat de la începutul anului 2026, ducând la cozi lungi și la prețuri mai mari la benzină în unele regiuni, scrie Reuters.
Kievul a transmis că scopul său este să slăbească o sursă-cheie de finanțare a războiului purtat de Rusia și să le arate rușilor că acest conflict nu mai este unul îndepărtat.
Vorbind în fața absolvenților unor instituții militare și de securitate, Putin a făcut primele sale declarații despre aceste atacuri după ce drone ucrainene au lovit săptămâna trecută o rafinărie din Moscova.
„Loviturile asupra infrastructurii civile, ce urmăresc ele? Să destabilizeze societatea, în contextul unei asemenea ofensive masive, când întregul Occident lucrează pentru ei și aceste drone vin în număr uriaș, pentru a crea un sentiment de incertitudine cu privire la acțiunile forțelor armate ruse”, a spus el în cadrul întâlnirii televizate.
Putin a mai afirmat că trupele ruse sunt aproape de a prelua controlul asupra orașului Kostiantynivka, punctul sudic al așa-numitei „centuri de fortărețe” din regiunea Donețk, pe care Moscova a cerut Kievului să o cedeze.