UPDATE:
O altă avertizare Cod roșu vizează până la 19.10 localitățile Nădrag, Gavojdia, Victor Vlad Delamarina, Criciova, Știuca din Timiș și Reșița, Caransebeș, Bocșa, Oravița, Carașova, Lupac, Constantin Daicoviciu, Păltiniș, Fârliug, Buchin, Dognecea, Doclin, Târnova, Forotic, Ticvaniu Mare, Sacu, Copăcele, Ezeriș, Brebu, Zorlențu Mare, Ciudanovița, Văliug, Goruia, Ocna de Fier din caraș-Severin.
ȘTIRE INIȚIALĂ:
Sunt vizate localitatea Măureni din Caraș-Severin și localitățile Recaș, Buziaș, Gătaia, Liebling,
Racovița, Topolovățu Mare, Sacoșu Turcesc, Tormac, Voiteg, Birda, Chevereșu Mare, Nițchidorf din județul Timiș.
În aceste zone se așteaptă vijelii puternice, cu viteze ale vântului de peste 90 km/h, averse torențiale care vor acumula peste 25-40 l/mp, frecvente descărcări electrice și grindină de medii dimensiuni (2…4 cm).
Avertizarea Cod roșu este în vigoare luni între orele 18.05 și 19.00.
„Tocmai aflăm că premierul desemnat este dispus să oficializeze pentru țara noastră prezența AUR la guvernare, sfidând toate declarațiile făcute de președintele Nicușor Dan atât în țară, cât și în fața partenerilor internaționali”, a scris Raluca Turcan, luni, pe Facebook.
Ea susține că, în acest moment, Guvernul Veștea nu are voturile necesare pentru învestire.
„Mai sunt doar câteva ore până la votul de învestire al acestui cabinet rușinos. În acest moment, indiferent de calcule, realitatea parlamentară arată clar, fără echivoc, că nu există voturile necesare pentru învestire”, a transmis Turcan.
Turcan a spus că procesul poate fi reluat rapid, prin depunerea mandatului de către premierul desemnat, noi consultări cu partidele și desemnarea unui alt premier, fie din partea PSD, fie din partea partidelor „cu adevărat prooccidentale”.
„Ceasul ticăie, iar cei cărora președintele le-a acordat încrederea demonstrează, din păcate, că știu să-și amaneteze țara. Pe termen lung și, în unele privințe, poate ireversibil”, a adăugat Raluca Turcan.
„Președintele Nicușor Dan încă mai are posibilitatea de a opri această eroare. România are nevoie de claritate, responsabilitate și respect față de oameni”, a a mai scris deputatul PNL.
Adrian Veștea a anunțat că va avea o întâlnire cu președintele AUR, George Simion, înaintea votului de învestire, afirmând că este „un om al dialogului și al consensului”
Chindia, formație din liga secundă, a anunțat luni transferul lui Alexandru Băluță, care se întoarce astfel la Târgovişte, oraşul în care și-a început povestea în fotbalul profesionist.
Băluță are șapte trofee cucerite în carieră, dintre care 4 pe plan intern. Jucătorul are și opt selecții în echipa națională a României, pentru care a marcat un gol.
În Superligă, Băluță a jucat la FCSB, Universitatea Craiova sau Farul, iar în afara țării a jucat la Slavia Praga sau LAFC.
„Transferul lui Băluță, cel mai titrat jucător care ajunge la Chindia în ultimii ani, confirmă ambițiile pe care clubul şi suporterii săi le au pentru acest sezon”, au transmis reprezentanții clubului
SUA au suspendat luni sancțiunile asupra petrolului iranian până pe 21 august, ca parte a memorandumului de înțelegere semnat cu autorităţile de la Teheran.
„Toate tranzacțiile” care anterior erau „interzise” privind producția, vânzarea și transportul de hidrocarburi de origine iraniană „sunt autorizate până pe 21 august, ora 00:01”, ora Washingtonului, conform unei licențe publicate pe site-ul Departamentului Trezoreriei SUA, care gestionează sancțiunile economice.
Secretarul Trezoreriei, Scott Bessent, a declarat că autorizația vine după „discuții productive” între Teheran și Washington, în Elveția.
JD Vance, vicepreședintele SUA a declarat luni că s-au făcut „progrese mari” în timpul discuțiilor din Elveția, în ciuda declarației Iranului din weekend că a închis Strâmtoarea Ormuz. Comandamentul Central al SUA a declarat că Ormuz nu a fost închis.
Vance a declarat că Iranul a fost de acord să permită inspectorilor de arme de la Agenția Internațională pentru Energie Atomică să se întoarcă în Republica Islamică. Bessent a spus că Teheranul s-a angajat să asigure un tranzit liber și deschis prin Ormuz.
Marina SUA a ridicat joi blocada asupra porturilor și zonelor de coastă ale Iranului. Supertancurile iraniene și-au pornit transponderele, după ce s-au întunecat în timpul războiului, în timp ce părăsesc regiunea încărcată cu petrol.
Iranul încărca de obicei peste 1,5 milioane de barili pe zi pentru export înainte ca SUA să impună blocada în aprilie. Majoritatea exporturilor de petrol ale Teheranului mergeau către China. Încărcările sale au scăzut la doar 260.000 de barili pe zi în mai, odată cu intrarea în vigoare a blocadei, anunță CNBC.
Traficul naval prin Ormuz a scăzut în timpul războiului, deoarece Iranul a atacat nave, declanșând cea mai mare întrerupere a aprovizionării cu petrol din istorie. Aproximativ 20% din aprovizionarea globală cu țiței era exportată prin strâmtoare înainte de conflict.
Traficul a crescut de când SUA și Iranul au semnat un memorandum de înțelegere pe 17 iunie. Tranzitele au crescut brusc la 35 sâmbătă, înainte de a scădea la 17 traversări duminică, pe fondul confuziei cu privire la faptul dacă strâmtoarea era deschisă sau închisă, conform datelor de la Kpler.
Traficul rămâne mult sub nivelurile de dinainte de război, când peste 100 de nave tranzitau zilnic Ormuz.
Iranul trebuie să permită navelor să tranziteze strâmtoarea Hormuz fără taxă timp de 60 de zile, în conformitate cu acordul cu SUA. După această perioadă, Teheranul ar trebui să discute modul în care va fi administrată strâmtoarea cu Omanul și statele din Golf, lăsând deschisă posibilitatea ca taxele să fie impuse la o dată ulterioară.