Tentativele de fraudă online și telefonică au ajuns să facă parte din rutina zilnică a americanilor. Potrivit unui sondaj realizat de Associated Press-NORC Center for Public Affairs Research, aproximativ 58% dintre adulții din SUA spun că primesc în fiecare zi apeluri, mesaje, e-mailuri sau reclame pe care le consideră tentative de înșelătorie.
SUA: mesaj de avertisment al politiei împotriva fraudelor. Sursa foto: X
În același timp, un sondaj Gallup realizat împreună cu Stop Scams Alliance arată că aproximativ unul din zece americani a pierdut bani sau a oferit acces la conturi financiare în urma unei fraude doar în ultimul an. Aproape jumătate dintre victime au declarat că au pierdut peste 500 de dolari.
Aproape o treime dintre americani spun că au fost înșelațiFenomenul are o amploare și mai mare dacă sunt analizate experiențele din ultimii ani. Sondajul AP-NORC arată că aproximativ 30% dintre adulții americani afirmă că au fost păcăliți să ofere bani sau informații personale, iar peste jumătate cunosc un membru al familiei sau un prieten care a pierdut bani într-o astfel de schemă.
Printre cele mai frecvente metode folosite de escroci se numără mesajele privind livrările de colete, notificările false din partea băncilor, precum și contactarea victimelor prin Facebook, Messenger, WhatsApp sau Instagram. Persoanele în vârstă spun cel mai des că sunt vizate zilnic. Aproximativ șapte din zece americani de peste 60 de ani afirmă că primesc în fiecare zi tentative suspecte de fraudă.
Mulți nu mai reclamă fraudeleDeși aproape toți respondenții consideră că escrocheriile reprezintă o amenințare serioasă, foarte puțini ajung să sesizeze autoritățile. Datele Gallup arată că doar 18% dintre victime au contactat poliția locală sau autoritățile statale, iar numai 13% au raportat cazul autorităților federale sau Comisiei Federale pentru Comerț (FTC). În schimb, peste jumătate dintre victime au apelat direct la bancă sau la instituția financiară. Principalul motiv este lipsa de încredere în eficiența demersului. Trei sferturi dintre cei care nu au depus o plângere spun că au considerat că nu își vor recupera banii. Aproape șase din zece au declarat că nici măcar nu știau unde ar trebui să raporteze o astfel de fraudă.
Presiuni pentru măsuri mai eficienteSondajele arată și o nemulțumire puternică față de reacția autorităților. Aproximativ opt din zece americani cred că guvernul face prea puțin pentru prevenirea fraudelor. Această opinie este împărtășită atât de alegătorii democrați, cât și de cei republicani. În prezent tentativele de fraudă devin tot mai sofisticate iar respondenții consideră că nu doar autoritățile, ci și băncile și platformele digitale ar trebui să joace un rol mai activ în prevenirea pierderilor și în protejarea utilizatorilor.
Accidentarea s-a produs în primul set al partidei disputate duminică la turneul din Lituania, în momentul în care Adelina Ungureanu a sărit la fileu pentru a lovi mingea, iar la aterizare a căzut pe piciorul coechipierei Andreea Cimpoeșu, nemaiputând continua jocul.
În urma investigațiilor medicale, diagnosticul a confirmat o ruptură de ligament încrucișat anterior la genunchiul drept.
„E absurd, nu e corect, nu e ușor să accept. Dar aceste gânduri nu-mi vor vindeca genunchiul. Am plâns, am suferit, m-am gândit prea mult și probabil că voi mai face asta uneori. Dar nu pot schimba trecutul, așa că mă voi concentra pe prezent și pe viitor și voi trece peste asta cu respect de sine, onoare și pozitivitate”, a scris jucătoarea pe contul său de Instagram.
Internaționala română a precizat că va fi supusă în curând unei intervenții chirurgicale pentru a putea începe procesul de recuperare.
„De data aceasta este diferit, este celălalt genunchi și situația este mult mai bună. Pot face aproape orice, pot merge, pot conduce, nu am umflături, iar durerea este ușoară spre moderată. Voi fi operată foarte curând pentru a putea începe recuperarea. Cu siguranță îmi va lipsi voleiul”, a mai transmis Ungureanu.
Sportiva mai suferise o accidentare similară în ianuarie 2024, la celălalt genunchi, pe vremea când evolua pentru formația italiană Pinerolo.
România a încheiat pe locul 9 Liga Europeană, cu 4 victorii și 2 înfrângeri, ratând calificarea la turneul final, la care au acces primele patru clasate.
Decizia a fost luată în baza regulamentelor FIFA, care interzic accesul animalelor în arenele competiției, potrivit The Independent.
În ultimele zile, Merlin a devenit unul dintre cele mai îndrăgite personaje ale turneului. Mii de suporteri au cerut organizatorilor să îi permită să asiste la partida alături de familia sa.
A ajuns până la stadion, dar nu și în tribuneRățoiul a fost transportat în siguranță până la stadion, într-o cușcă specială. El a fost însoțit de proprietara sa, Carla Gómez, și de fiul acesteia.
Merlin a avut acces în zona exterioară a stadionului. Acolo a participat la filmările realizate de postul mexican Televisa. Ulterior, accesul în interiorul arenei i-a fost refuzat.
Un purtător de cuvânt al FIFA a confirmat că Merlin a fost primit doar în perimetrul stadionului. Oficialul nu a oferit alte explicații.
Regulamentul FIFA interzice accesul animalelorPotrivit organizatorilor, interdicția are scopul de a proteja bunăstarea animalelor și de a evita expunerea acestora la aglomerație și zgomot.
Deși nu a putut urmări meciul din tribune, Merlin a atras din nou atenția fanilor veniți la stadion. Mulți dintre aceștia s-au oprit pentru fotografii și imagini video.
A devenit simbolul neoficial al fanilor MexiculuiÎn doar câteva zile, rățoiul în vârstă de doi ani a devenit o adevărată celebritate. Îmbrăcat într-un tricou verde al naționalei Mexicului, Merlin își însoțește familia, care vinde băuturi pe străzile capitalei.
Popularitatea sa a crescut rapid pe rețelele sociale. El a acordat interviuri, a fost invitat în studiouri de televiziune și a participat la evenimente dedicate fanilor.
Unii suporteri îl consideră deja mascota neoficială a echipei naționale a Mexicului și un talisman norocos pentru selecționata „El Tri”.
Proprietara sa a declarat că familia este recunoscătoare pentru afecțiunea primită din partea fanilor și este convinsă că Merlin va continua să poarte noroc echipei Mexicului, chiar și din afara stadionului.
G4Media organizează joi, 25 iunie, de la ora 10:00, o nouă ediție G4Debate, dedicată vacanțelor din 2026. Dezbaterea va aborda teme de interes pentru turiști, de la alegerea ofertelor de călătorie până la siguranța rezervărilor și drepturile consumatorilor.
Ce subiecte vor fi discutatePotrivit organizatorilor, discuțiile vor urmări să răspundă unor întrebări frecvente ale celor care își planifică vacanța: cum au evoluat prețurile față de anul trecut, dacă este mai avantajos sistemul early booking sau ofertele last minute, ce drepturi au pasagerii în cazul întârzierilor sau anulării zborurilor și cum pot fi evitate fraudele online.
În cadrul dezbaterii vor fi abordate și teme precum impactul inteligenței artificiale asupra turismului, modul în care turiștii își pot proteja datele personale și banii atunci când fac rezervări online, cele mai apreciate destinații din România, turismul de festival și închirierile auto.
Cine participă la dezbatereLa eveniment sunt invitați:
Dezbaterea va fi moderată de jurnalista Ioana Câmpean. Evenimentul este organizat de G4Media în parteneriat cu Christian Tour, TBI Bank, Destinația Anului și Avis – rent a car și va putea fi urmărit în direct începând cu ora 10:00.
Generații au construit spiritul Cotrocenilor. Aici, locuitorii cartierului se implică în inițiative culturale, evenimente locale, proiecte care nasc schimbări în bine pentru oameni. Iar orice schimbare pornește de la cei care împărțășesc aceleași valori.
Bazar de Cotroceni s-a născut dintr-o convingere simplă: că un cartier este suma oamenilor care îl locuiesc. Zece ediții mai târziu, această convingere s-a transformat într-un eveniment îndrăgit în toată țara și pune în prim-plan talentele și poveștile vecinilor. Astfel că, peste o sută de curți își deschid porțile pentru privitori.
„Suntem o comunitate unită”Doamna Mirela crează, an de an, în curtea ei, o adevărată feerie. Spațiul frumos decorat, piesele de veselă ce ne amintesc parcă de casa bunicilor și o colecție impresionantă de lego îți fură ochii.
„În urmă cu cinci ani ne plimbam în cartier. Am văzut câteva căsuțe deschise. Am întrebat despre ce este vorba pentru că totul plecase de la o căsuță. O persoană cu spirit antreprenorial din cartier a zis: de ce să nu facem ceva pentru tot cartierul și să-l intituleze „Bazar de Cotroceni”. Proprietarii din Cotroceni să-și deschidă porțile cu ce au. Așa a început totul și asta a fost în urmă cu cinci ani.
Deja suntem cunoscuți. Oamenii știu de noi. Când se postează ceva, deja știu despre ce este vorba. Noi ne cunoaștem ca vecini. Cartierul e atât de mare încât doar dacă interacționăm ajungem să ne cunoaștem foarte bine.
Cei care nu sunt din București află de eveniment și vin și transmit mai departe. Din vorbă în vorbă vin și vizitează cartierul nostru. O comunitate unită”, a povestit aceasta.
Bazar de Cotroceni
Întrebată dacă ar trimite un mesaj, un SMS, întregii țări, ce ar spune, doamna Mirela a punctat că în România sunt locuri superbe, iar toate aceste zone ar trebui valorificate la adevărata lor valoare.
„Eu cred că în toată România există locuri superbe și cred că dacă s-ar face tot felul de evenimente care să unească oamenii și care să arate locurile în care conviețuiesc ar fi superb. Asta este și o promovare tursitică. Noi stăm aproape de Casa Poporului, Palatul Cotroceni, Catedrala. Vin turiștii în aceste locuri și, apoi, vin să se plimbe și în cartier. Acesta este sfatul meu, ca fiecare comunitate să arate cum este, să creeze evenimente. E superb! E frumos! Stăm să ne cunoaște, vorbim între noi”, a precizat ea.
„Oamenii știu că este bazar și se opresc peste tot”Daniela Pavel a devenit artist plastic din nevoia de a se redescoperi, iar fiecare eveniment în Cotroceni îi oferă șansa de a le arăta oamenilor măiestria pensulei ei.
„Am început să pictez acum șapte ani dintr-o problemă de sănătate a fiului meu cel mic. Am fost nevoită să renunț la tot ce făceam înainte și să rămân acasă. Mi-am ocupat timpul pictând, descoperindu-mă. Lucram la birou.
M-am înscris în Asociația Artiștilor Plastici din București și am început să particip la expoziții. Participând la expoziții, mi-am dat seama că lucrările mele nu erau de cea mai bună calitate și, atunci, am hotărât să fac școala de arte.
Pictez flori pentru că ele sunt cele care îmi dau cea mai mare emoție. Florile sunt cele care mă inspiră de căte ori sunt supărată sau fericită sau oricum aș fi încep cu florile. Vine atât de multă lume aici. Au un gust de a vedea fiecare lucrușor în parte, chiar sunt interesați. Oamenii știu că este bazar și se opresc peste tot”, a spus artistul.
Bazar de Cotroceni
„A devenit un eveniment iubit pentru că nu e comercial”În urmă cu mai mulți ani, o familie care locuia în cartierul Cotroceni urma să se mute și, astfel, a organizat un bazar. Comunitatea a primit cu multă bucurie acest mic eveniment și, în scurt timp, proprietarii a zeci de curți s-au alăturat inițiativei.
„Totul a început de la o invitație a unei prietene vecine care se muta din cartier și care a organizat, în termen foarte scurt, un mic garage sale la ea în curte și am avut un feedback foarte pozitiv din partea prietenilor și mai ales a vecinilor care au venit și ne-au întrebat când pot și ei să participe. Li s-a părut o idee foarte bună. Atunci ne-am gândit că ar avea un potențial bun de agregare a energiilor comunitare. De la o curte, după aceea, prima ediție a Bazarului a avut 20 de curți și a treia 40-80 până la 200 de curți deschise. A devenit un eveniment iubit pentru că nu e un eveniment comercial, e co-creat de către comunitate alături de Asociația „În Cotroceni” și în care propunem foarte multe acțiuni, mai ales educativ-culturale pentru comunitate și pentru cei care iubesc Cotroceniul”, a precizat Dinu Drog, organizatorul „Bazar de Cotroceni”.
CITEȘTE ȘI:
ROMÂNIA. OAMENI. COMUNITĂȚI | Saschiz, modelul unei comunități vii: Vecinătatea Femeilor
Declarația a fost publicată pe platforma X de purtătorul de cuvânt al Ministerului iranian de Externe, Esmaeil Baghaei.
România, menționată alături de ItaliaOficialul iranian afirmă că declarațiile recente ale secretarului general al NATO reprezintă, în opinia Teheranului, o recunoaștere a implicării Alianței într-un război considerat ilegal de autoritățile iraniene.
„Italia și România sunt menționate în mod explicit de secretarul general al NATO ca participante la agresiunea împotriva Iranului”, a susținut Baghaei în mesajul publicat pe rețeaua de socializare X.
This is a clear and damning admission of NATO’s active complicity in an unlawful war of aggression against a sovereign UN Member State — a flagrant violation of peremptory norms of international law and the core principles of the UN Charter.
The Organization and its individual… pic.twitter.com/q2OPKVrSkM
— Esmaeil Baqaei (@IRIMFA_SPOX) June 25, 2026
Acesta a adăugat că statele implicate „trebuie să răspundă pentru toate consecințele” și să explice propriilor cetățeni și comunității internaționale de ce au ales, în opinia sa, să sprijine atacurile împotriva Iranului.
Acuzații la adresa NATOPurtătorul de cuvânt al diplomației iraniene susține că implicarea NATO ar reprezenta o încălcare a dreptului internațional și a principiilor Cartei Organizației Națiunilor Unite.
În mesajul său, Baghaei afirmă că statele europene care au sprijinit acțiunile militare ale Statelor Unite și Israelului împotriva Iranului ar trebui să fie trase la răspundere.
Oficialul iranian face referire și la mai multe orașe din Iran, inclusiv Teheran, Isfahan, Tabriz, Shiraz și Bandar Abbas, despre care susține că au fost afectate de atacurile desfășurate pe teritoriul țării sale.
Nicușor Dan a postat mai multe fotografii din timpul opririi de miercuri seară din Cluj, înainte de plecarea în Polonia pentru Summitul Flancului Estic.
„Energia acestui oraș și entuziasmul tinerilor de aici sunt extraordinare”, scrie Nicușor Dan pe X.
Anterior, Dan a a avut o discuție consistentă cu organizatorii Techsylvania, cel mai important eveniment de tehnologie și business din Europa Centrală și de Est, despre inovație, antreprenoriat și oportunitățile pe care le are România în economia viitorului.
Scurtă oprire aseară la Cluj, înainte de plecarea în Polonia pentru Summitul Flancului Estic.
Energia acestui oraș și entuziasmul tinerilor de aici sunt extraordinare.
Anterior, am avut o discuție consistentă cu organizatorii Techsylvania, cel mai important eveniment de… pic.twitter.com/BMul6wNlfb
— Nicușor Dan (@NicusorDanRO) June 25, 2026
Discuții despre întărirea apărării europene, în PoloniaPreședintele României, Nicușor Dan, va participa joi, 25 iunie, în Gdansk, Polonia, la cea de-a doua reuniune a Summitului Flancului Estic, cunoscut și sub numele de Formatul Helsinki.
Potrivit Administrației Prezidențiale, la întâlnire vor participa liderii unor state aflate în apropierea granițelor cu Rusia. Discuțiile vor fi despre întărirea apărării europene și despre modul în care țările UE pot colabora mai bine pentru a răspunde problemelor de securitate.
Printre temele principale se numără aplicarea Planului Readiness 2030, creșterea capacităților de apărare ale Uniunii Europene, sprijinirea industriei europene de profil.
Summitul este găzduit de premierul Poloniei, Donald Tusk. La reuniune vor mai participa Nicușor Dan și președintele Lituaniei, alături de prim-miniștrii Suediei, Finlandei, Estoniei și Letoniei.
La o conferință de presă la Geneva, directorul general al OMS, Tedros Adhanom Ghebreyesus, a declarat că pregătirile pentru studiu au fost finalizate. În cadrul studiului, se va evalua dacă antiviralele MBP134 și Remdesivir pot reduce mortalitatea în rândul pacienților cu boala cu virus Bundibugyo, fie singure, fie în combinație.
Tedros a mulțumit SUA și Gilead Sciences pentru donarea de doze pentru studiu, adăugând că mai multe detalii vor fi anunțate săptămâna viitoare, scrie Anadolu.
Studiul va fi condus de un consorțiu care include Institutul Național de Cercetare Biomedicală din Congo, ALIMA, Universitatea Oxford și OMS.
Starea medicului francezAnunțul a venit în momentul în care Franța a raportat primul său caz confirmat de Ebola, care implică un medic întors dintr-o misiune în Congo după ce a îngrijit un pacient cu Ebola în timp ce lucra cu organizația de ajutor ALIMA.
„Pacientul se descurcă bine, are simptome ușoare și febră”, a declarat reporterilor Abdirahman Mahamud, directorul OMS pentru operațiuni de alertă și răspuns în situații de urgență.
Mahamud a spus că autoritățile franceze au acționat rapid pentru a identifica și izola cazul și că evaluarea de către OMS a riscului pentru Franța și populația globală „rămâne scăzută”.
Autoritățile sanitare franceze au declarat că este în curs de desfășurare o investigație epidemiologică completă pentru a identifica persoanele care ar fi putut fi în contact cu pacientul.
Cei identificați vor fi contactați de agenția regională de sănătate, plasați 21 de zile în izolare la domiciliu și monitorizați îndeaproape în această perioadă.
Acum: 1.094 de cazuri confirmate de Ebola și 277 de decese în CongoTedros a spus că acest caz servește ca un memento al riscurilor cu care se confruntă respondenții din prima linie, menționând că aproape 80 de lucrători din domeniul sănătății au fost infectați în focar.
Potrivit OMS, acum există 1.094 de cazuri confirmate de Ebola și 277 de decese în Congo.
De când focarul a fost raportat, acum cinci săptămâni, capacitatea de tratament a crescut de la mai puțin de 10 paturi la peste 500 în 19 centre de sănătate, în timp ce capacitatea de testare s-a extins de la 30 de teste pe zi în Kinshasa la peste 2.000 de teste zilnice în nouă laboratoare din trei provincii.
În ciuda progreselor, Tedros a avertizat că focarul continuă să depășească răspunsul pe fondul lipsei de finanțare, incidentelor de securitate, urmăririi insuficientă a contactelor și accesului umanitar limitat.
Focarul de Ebola, centrat în provincia estică Ituri, s-a răspândit în zonele învecinate și a determinat o supraveghere sporită în Uganda, pe fondul preocupărilor legate de transmiterea transfrontalieră.
Oficialii din domeniul sănătății au avertizat că focarul continuă să reprezinte o amenințare regională semnificativă, în special în zonele afectate de conflict, strămutarea populației și infrastructura slabă de asistență medicală.
Actualul focar este determinat de tulpina rară Bundibugyo a virusului Ebola, pentru care nu există un vaccin aprobat. Boala provoacă febră hemoragică severă și se răspândește prin contact direct cu fluidele corporale infectate.
Bilanțul provizoriu a fost anunțat de președintele interimar Delcy Rodríguez, în timp ce echipele de salvare continuă căutările printre clădirile prăbușite din capitala Caracas, relatează BBC.
Cele două seisme, cu magnitudini de 7,2 și 7,5, s-au produs la un interval de aproximativ un minut, în vestul capitalei. Mișcările tectonice au fost resimțite și în alte regiuni ale țării, precum și în capitala Columbiei, Bogota.
Operațiunile de salvare continuăAutoritățile au instituit starea de urgență la nivel național. Salvatorii încearcă să găsească supraviețuitori sub dărâmături, după ce mai multe clădiri s-au prăbușit în Caracas.
Potrivit relatărilor din teren, din unele clădiri distruse se aud în continuare apeluri de ajutor. Alimentarea cu energie electrică este întreruptă în mai multe zone ale capitalei, iar rețeaua de metrou și-a suspendat complet activitatea.
În municipiul Baruta, parte a zonei metropolitane Caracas, două clădiri s-au prăbușit. Primarul localității a anunțat că trei persoane au murit, iar ceilalți locatari au fost evacuați și salvați.
Locuitorii au petrecut noaptea în stradăMii de oameni au rămas peste noapte în spații deschise, de teama replicilor și a prăbușirii clădirilor afectate de seisme.
Autoritățile le-au cerut locuitorilor să nu revină în imobile până la finalizarea verificărilor structurale. Mulți dintre cei evacuați așteaptă informații despre rudele și apropiații dispăruți.
Experții avertizează asupra unor noi repliciPotrivit Institutului Geologic al Statelor Unite (USGS), cutremurele s-au produs la limita dintre plăcile tectonice Caraibelor și Americii de Sud, într-o zonă cu activitate seismică intensă.
Specialiștii avertizează că sunt posibile replici puternice în perioada următoare. USGS estima, înainte de apariția primului bilanț oficial, un risc ridicat ca numărul victimelor să crească semnificativ, în funcție de amploarea distrugerilor.
Mesaje de sprijin din partea comunității internaționalePreședintele interimar Delcy Rodríguez a mulțumit liderilor care și-au exprimat solidaritatea cu Venezuela. Printre aceștia se numără președintele SUA, Donald Trump, care a declarat că administrația americană este pregătită să ofere sprijin și a anunțat mobilizarea agențiilor federale pentru o eventuală intervenție.
Mesaje de susținere au fost transmise și de alți lideri internaționali, în timp ce autoritățile venezuelene continuă evaluarea pagubelor și actualizarea numărului victimelor.
Închirierea unui scuter în orașe precum Roma sau Florența necesită un permis de conducere internațional pentru șoferii care nu sunt cetățeni UE. Lipsa acestuia atrage amenzi considerabile din partea poliției.
Căștile de protecție sunt obligatorii, iar șoferii care conduc fără cască fixată riscă confiscarea imediată a vehiculului. Conducerea în șlapi sau încălțăminte inadecvată, care compromite controlul asupra volanului sau ghidonului, poate fi sancționată cu o amendă de 300 de euro, conform roafly.com.
Cea mai frecventă capcană pentru șoferi rămân însă zonele ZTL, cu acces restricționat în centrele istorice. Trecerea printr-o zonă ZTL fără autorizație este sancționată automat de camerele de trafic, cu amenzi de aproximativ 100-120 de euro pentru fiecare trecere.
Mulți șoferi acumulează, fără să-și dea seama, amenzi de mii de euro într-o singură după-amiază. Verificarea hărților locale și a semnelor de avertizare înainte de a porni la drum poate evita aceste sancțiuni.
Produsele contrafăcute și vandalismul, cele mai grave abateriCumpărarea de produse contrafăcute de la vânzători ambulanți este considerată, conform legii italiene, o infracțiune penală gravă. Turiștii prinși cumpărând astfel de produse riscă o amendă de până la 7.000 de euro și până la șase luni de închisoare.
Legea sancționează la fel de sever cumpărătorii și vânzătorii, pentru a proteja industria modei și a artizanatului italian. La fel de dure sunt sancțiunile pentru vandalizarea monumentelor istorice.
Gravarea inițialelor pe Colosseum sau scăldatul în fântâni istorice, precum Fontana di Trevi, atrage arestare imediată. Turistul primește o amendă de minimum 2.000 de euro și o interdicție de a mai intra în oraș.
Reguli privind vapingul, alcoolul și medicamenteleVapingul este legal în Italia în 2026, dar strict reglementat. Limita de nicotină este de 20 mg/ml, iar rezervoarele de lichid nu pot depăși 2 ml, conform reglementărilor UE.
Folosirea țigării electronice este interzisă în spații publice închise, precum restaurante sau mijloace de transport. Este interzis și vapingul în aer liber în apropierea femeilor însărcinate sau a minorilor, infracțiune sancționată cu o amendă de până la 275 de euro.
Marile orașe italiene aplică interdicții stricte privind alcoolul pe timp de noapte. În Roma, este interzis consumul de alcool din sticle de sticlă pe stradă după ora 22:00, iar orice consum în spații publice este interzis după miezul nopții.
Cei care călătoresc cu medicamente prescrise pot aduce doar o cantitate suficientă pentru 30 de zile. Medicamentele trebuie să fie în ambalajul original, etichetate clar, alături de o copie a rețetei medicale.
Legile locale neobișnuite, dar costisitoareMulte orașe italiene au introdus reguli specifice pentru a combate supraturismul. În Roma, este interzis să stai, să mănânci sau să bei pe Treptele Spaniole, sub amenzi între 250 și 400 de euro.
În Cinque Terre, turiștii care parcurg traseele montane în șlapi sau sandale riscă amenzi între 50 și 2.500 de euro. Regula a fost introdusă pentru a preveni operațiunile de salvare cu elicopterul a turiștilor răniți.
În Portofino, zăbovirea prelungită pentru selfie-uri în anumite zone ale cheiului poate atrage o amendă de 275 de euro în lunile de vârf ale verii. Pe plajele din Sardinia, construirea de castele mari de nisip sau luarea de nisip ca suvenir este sancționată cu amenzi de până la 3.000 de euro.
Codul vestimentar și eticheta culturalăPlimbarea în costum de baie sau cu pieptul gol prin centrele orașelor este sancționată cu amenzi de până la 500 de euro. Regula se aplică inclusiv în orașe turistice precum Sorrento sau Veneția.
La vizitarea bisericilor, inclusiv a Vaticanului, se aplică un cod vestimentar strict, care impune acoperirea umerilor și a genunchilor. Turiștii care nu respectă această cerință pot fi refuzați la intrare.