Germania a înregistrat un nou record al celei mai ridicate temperaturi minime nocturne de la începutul măsurătorilor meteorologice, în contextul valului de căldură care afectează o mare parte a Europei, relatează welt.de.
În localitatea Kubschütz, din landul Saxonia, temperatura nu a coborât în noaptea de sâmbătă spre duminică sub 29,4 grade Celsius, a anunțat Serviciul Meteorologic German (DWD).
Cea mai caldă noapte din istoriePotrivit meteorologilor, acesta este cel mai ridicat nivel al temperaturii minime nocturne înregistrat vreodată în Germania.
Recordul anterior data din august 2003, când la Weinbiet, în landul Renania-Palatinat, au fost măsurate 27,2 grade Celsius pe timpul nopții.
Valul de căldură este departe de a se încheia.
Pentru duminică, DWD prognozează temperaturi maxime de până la 42 de grade Celsius în regiunea Lausitz, din estul țării, în timp ce în estul și sud-estul Germaniei sunt așteptate valori cuprinse între 39 și 41 de grade.
Fenomene meteo severeÎn restul teritoriului, maximele vor varia între 32 și 38 de grade, cu excepția zonelor de coastă, unde temperaturile vor fi mai scăzute.
Meteorologii avertizează însă că temperaturile extreme vor fi însoțite de fenomene meteo severe. Sunt prognozate furtuni puternice, ploi torențiale, rafale violente de vânt și grindină de mari dimensiuni.
În unele regiuni, cantitățile de precipitații ar putea ajunge la 50 de litri pe metru pătrat într-un interval scurt de timp.
Canicula produce deja perturbări importante în transportul publicLa Leipzig, circulația tramvaielor a fost suspendată până luni dimineață din cauza deformării șinelor și macazurilor provocate de temperaturile ridicate.
O situație similară a fost înregistrată și la Nürnberg, unde autoritățile locale au întrerupt traficul tramvaielor după ce asfaltul s-a înmuiat în mai multe zone, fiind introduse autobuze de înlocuire.
Sâmbătă seară, aproximativ 600 de pasageri ai unui tren EuroCity care circula pe ruta Hamburg – Praga au fost evacuați în localitatea Karstädt, din landul Brandenburg, după ce o furtună a avariat linia de alimentare cu energie electrică.
Trenul a rămas blocat în câmp, iar în urma întreruperii alimentării s-a oprit și instalația de aer condiționat. Potrivit autorităților locale, în vagoane s-au înregistrat temperaturi de până la 50 de grade Celsius. Printre pasageri s-au aflat femei însărcinate și persoane vârstnice.
Echipele de intervenție au amenajat un adăpost de urgență, iar călătoria a fost reluată duminică dimineață cu două trenuri de mare viteză.
Valul de căldură afectează și alte state europeneÎn Franța, autoritățile sanitare au anunțat că, începând de miercuri, au fost înregistrate aproximativ 1.000 de decese suplimentare față de media perioadei precedente.
Potrivit agenției Santé publique France, majoritatea victimelor sunt persoane cu vârsta de peste 65 de ani, iar cea mai mare creștere a mortalității a fost observată în cazul persoanelor care au murit la domiciliu.
Autoritățile avertizează că bilanțul este provizoriu și ar putea crește în zilele următoare.
David Popovici s-a calificat în finala probei de 200 m liber cu timpul de 1:47.66, cel mai bun din serii.
El va lupta duminică seara în finala probei pentru o nouă medalie.
Sportivul român a obținut până acum la competiția din capitala Italiei locul doi în proba de 50 de metri și aurul în cea de 100 de metri.
Popovici a câștigat sâmbătă aurul după ce s-a impus în proba de 100 m cu timpul de 47,26 secunde, rezultat care reprezintă un nou record al competiției.
Într-o postare făcută duminică pe Facebook, Marius Budăi susține că PNL și USR „au transformat blocajul guvernamental într-o strategie politică deliberată”.
El a prezentat mai multe dovezi în acest sens:
„Fapta nr. 1
Eugen Tomac este nominalizat premier. PNL și USR încep «negocierile». De fapt, începe un interogatoriu cu condiții în cascadă, fiecare acceptare urmată imediat de o nouă exigență.
Niciun ministru PSD. Tomac acceptă. Niciun secretar de stat din PSD. Tomac acceptă. Niciun prefect, niciun subprefect apropiat de PSD. Tomac acceptă – și face mai mult: le cere să nominalizeze ei care sunt propunerile de miniștri pe care îi consideră apropiați de PSD și să discute și să-i schimbe. Control total asupra guvernului, pus pe masă. Răspunsul? Au plecat fără să semneze. Pentru că nu un acord căutau. Căutau un pretext documentat pentru refuz. Misiune îndeplinită.
Fapta nr. 2
Ilie Bolojan vine la Cotroceni și pune singur pe masă trei variante de ieșire din criză – inclusiv susținerea unui guvern PSD la vot de învestitură. Ulterior, același domn Bolojan anunță că PNL nu va susține și că nu va pune în practică ceea ce chiar el a spus.
Când un lider cu pretenții de om de stat își retrage propria ofertă, nu o face pentru că a apărut o soluție mai bună, ci pentru că interesul de partid a învins din nou matematica stabilității. Restul sunt detalii.
Fapta nr. 3
Același domn Bolojan care astăzi cere consultări și condiții infinite este exact omul care, atunci când guverna, lua decizii majore unilateral, fără să anunțe pe nimeni. Chiar Kelemen Hunor a spus-o public: acordul Mercosur – cu consecințe majore pentru fermierii români – a fost semnat fără ca partenerii de coaliție să fie informați. Chiar voci din interiorul PNL confirmau același mod de lucru.
Concluzia este pe cât de simplă, pe atât de incomodă: regulile coaliției și dialogul sunt bune doar când nu conduc ei”.
Despre majoritatea PNL-USR-UDMRSocial-democratul spune că PNL și USR nu „controlează și „mai ales nu dețin” majoritatea invocată în Parlament.
„Reprezentanții PNL și USR pretind dreptul absolut de a da primul-ministru, invocând o majoritate de conjunctură formată ad-hoc în Parlament – PNL, USR și UDMR. Este o construcție artificială, îmbrăcată în retorică democratică. Nu au candidat împreună. Nu au cerut un mandat comun. Nu au prezentat un program de guvernare comun. Niciun alegător nu a pus ștampila pe o alianță PNL-USR-UDMR – pentru că aceasta nu a existat. Legitimitatea nu se inventează la masa negocierilor, dincolo de voința exprimată clar de cetățeni la alegeri. Mai mult, fisurile interne și ezitările propriilor parlamentari arată că vorbesc despre o majoritate pe care, în realitate, nu o controlează și mai ales nu o dețin”, adaugă Budăi.
El arată că agențiile internaționale de rating urmăresc Bucureștiul: „România nu este astăzi la statutul de junk – dar drumul spre acea prăpastie se pavează exact cu acest tip de iresponsabilitate: luni de blocaj politic, guvern interimar fără putere de decizie, instabilitate instituțională cronică. O retrogradare nu vine din senin. Vine după săptămâni și luni în care oameni ca domnii Bolojan și Fritz au ales orgoliul politic în locul stabilității țării. Dacă România va ajunge acolo, responsabilitatea va fi a lor – integral, documentat și irefutabil”.
El mai spune că PSD nu a cerut funcții și nu a impus blocaje, ci a oferit deschidere și a pus pe masă soluții de stabilitate, dar s-a lovit de un zid de orgolii.
Vaticanul a criticat Uniunea Europeană pentru aplicarea selectivă a dreptului internațional și a sancțiunilor în cazul conflictelor armate, în cadrul unei reuniuni convocate de Papa Leon al XIV-lea pentru a analiza poziția Bisericii Catolice față de războaiele contemporane, potrivit Politico.
Afirmațiile au fost făcute de cardinalul Víctor Manuel Fernández, prefectul Dicasterului pentru Doctrina Credinței, în deschiderea conferinței cu ușile închise la care participă cardinali din întreaga lume și care este dedicată reevaluării doctrinei tradiționale a „războiului just”.
Când interesele economice primeazăPotrivit cardinalului, guvernele occidentale aplică principiile Dreptului Internațional și ale moralității în funcție de interese politice și economice, nu de standarde universale.
„Dacă o țară este un inamic, este condamnată ca fiind nedemocratică și sancționată în diverse moduri; dar dacă este un aliat, faptul că nu are libertatea de exprimare, drepturile omului sau democrația este ignorat”, a declarat Fernández.
UE are reacții selective față de țăriReferindu-se direct la Uniunea Europeană, oficialul Vaticanului a susținut că blocul comunitar sancționează unele state și sprijină financiar și militar altele, însă nu reacționează în același mod în cazul unor „invazii și mai grave”, care produc consecințe mai severe asupra populației civile.
Cardinalul a apreciat că aceste contradicții demonstrează că politica internațională este ghidată mai degrabă de interese decât de principii și a avertizat că noțiunea de „autoapărare legitimă” este invocată tot mai des pentru a justifica intervenții militare.
Care este învățătura Bisericii privind războiul justÎn opinia sa, doctrina catolică a războiului just a fost, în unele cazuri, utilizată pentru a legitima conflicte care nu îndeplinesc criteriile morale ale Bisericii.
Fernández a pledat pentru o interpretare mult mai restrictivă a conceptului de autoapărare legitimă și a respins recurgerea la argumentul războiului preventiv.
Dezbaterea are loc la inițiativa Papei Leon al XIV-lea, care încearcă să reanalizeze învățătura Bisericii privind războiul just în contextul schimbărilor profunde ale conflictelor moderne.
Poziția Suveranului Pontif l-a adus deja în dezacord cu vicepreședintele american JD Vance, după ce papa a pus sub semnul întrebării dacă atacurile americano-israeliene asupra Iranului pot fi considerate compatibile cu doctrina războiului just.
Grupurile de lucru ale cardinalilor s-au pronunțat în favoarea depășirii doctrinei tradiționalePotrivit sintezei publicate de Vatican la finalul reuniunii, numeroase grupuri de lucru ale cardinalilor s-au pronunțat în favoarea depășirii doctrinei tradiționale a războiului just.
În discursul de închidere, Papa Leon al XIV-lea a declarat că Biserica va continua să examineze doctrina privind autoapărarea legitimă „în lumina schimbărilor profunde în natura conflictelor contemporane”, promițând o analiză realizată „cu rigoarea teologică și pastorală necesară”.
Conform sursei citate, arestările s-au bazat pe declarația fostului viceministru al Petrolului, Adnan al-Jumaili, care a fost arestat luna trecută. Printre cei arestați se află și membri ai Parlamentului cărora li s-a ridicat imunitatea.
Forțele de securitate irakiene au blocat duminică dimineața toate intrările în Zona Verde din capitală, o zonă puternic fortificată, și au efectuat raiduri în interiorul complexului care găzduiește instituții guvernamentale cheie și ambasade străine.
Un raport al unei agenții de securitate obținut de Associated Press a arătat că șapte persoane au fost arestate, printre care cinci membri ai Parlamentului. Unii dintre cei arestați făceau parte din blocul politic al fostului prim-ministru Mohammed Shia al-Sudani.
Este probabil ca aceste arestări să aibă efecte în lanț asupra peisajului politic fragmentat al Irakului, unde acuzațiile de corupție se întrepătrund adesea cu rivalitățile pentru putere și influență, scrie AP.
Mesajul președintelui României a fost prezentat, la ceremonia de duminică de la Cimitirul Evreiesc din iași, de Vlad Ionescu, consilier de stat în Departamentul Politică Externă, Parteneriate Strategice și Românii de Pretutindeni.
Șeful statului arată că Pogromul de la Iași, din iunie 1941, rămâne o cicatrice adâncă în istoria și conștiința națională, o consecință devastatoare a antisemitismului, a intoleranței și a urii îndreptate împotriva semenilor.
„Avem datoria de a ne pleca frunțile în fața memoriei victimelor și de a reafirma, cu deplină responsabilitate, angajamentul nostru față de adevărul istoric. Comemorarea nu este doar un act de aducere-aminte, ci și o expresie a respectului pentru demnitatea umană și o garanție că lecțiile trecutului nu vor fi uitate”, a transmis Nicușor Dan.
„Comemorarea de astăzi este un avertisment”El afirmă că Pogromul de la Iași reprezintă o traumă profundă pentru întreaga societate românească și amintește cât de fragile pot deveni valorile civilizației atunci când prejudecățile, dezinformarea și discursul urii ajung să înlocuiască respectul pentru viață și pentru semeni.
„Astfel, într-un context în care discursul instigator la ură începe din nou să fie rostit cu voce tare în spațiul public, atât în România, cât și în Europa, comemorarea de astăzi capătă o semnificație suplimentară. Ea nu mai este doar un gest simbolic de reculegere, ci și un avertisment. Ne reamintește că pericolul nu a dispărut, că extremismul și revizionismul istoric, adesea mascate în formule aparent legitime de discurs public, rămân tentații reale”, adaugă șeful statului.
Acesta susține că educația rămâne cea mai puternică formă de prevenție împotriva repetării unor asemenea tragedii.
România a făcut progrese semnificative atât în ceea ce privește protejarea drepturilor omului, prin consolidarea mecanismelor juridice și instituționale și alinierea la standardele europene, cât și în dezvoltarea unui cadru legislativ solid pentru combaterea antisemitismului, a rasismului, a xenofobiei și a discursului instigator la ură, mai spune Nicușor Dan.
13.000 de evrei uciși în trei zile„Aceste realizări nu încheie procesul memoriei, ci îl continuă, demonstrând angajamentul unei societăți democratice și mature, capabile să își asume trecutul și să transforme lecțiile sale în repere pentru viitor. Împreună, astăzi la Iași, ne angajăm să nu cădem în capcana «banalității răului», concept formulat de Hannah Arendt, și să rămânem vigilenți în fața intoleranței, discriminării și urii. La această comemorare, aducem un omagiu victimelor, supraviețuitorilor și tuturor celor care au avut curajul să se opună răului și să salveze vieți omenești în vremuri de întuneric moral. Memoria lor ne obligă să rămânem vigilenți și să apărăm, zi de zi, valorile umanității, ale demnității și ale conviețuirii pașnice”, a mai transmis președintele.
În doar trei zile, între 27 și 30 iunie 1941, peste 13.000 de evrei au fost uciși cu o brutalitate extremă, în locuințele lor, pe străzile orașului, în curtea Chesturii și apoi în „Trenurile Morții”.
Deputatul PNL Ionuț Stroe a lansat duminică un nou atac la adresa conducerii Partidului Național Liberal, pe care o acuză că pregătește o apropiere de USR și că acționează împotriva propriului partid.
Într-o postare publicată pe Facebook, Stroe descrie, într-un exercițiu ipotetic, un scenariu în care liderii unui partid și-ar mobiliza susținătorii online împotriva unor colegi de formațiune și ar organiza, în secret, ședințe menite să faciliteze o colaborare politică cu USR.
„Adevărata trădare”„Orice asemănare cu realitatea este întâmplătoare”, afirmă liberalul, după ce face referire la lideri ai PNL și la întâlniri care, în opinia sa, ar fi fost pregătite fără informarea partidului.
Stroe susține că „adevărata trădare” este reprezentată de apropierea PNL de USR, despre care afirmă că s-ar desfășura „în formă continuată de 12 luni”.
El acuză conducerea liberală că ar pregăti „livrarea la cheie a întregii infrastructuri a partidului către USR”, deși, susține acesta, formațiunea a fost ținta criticilor constante din partea USR în ultimii ani.
Referiri critice la Dan MotreanuÎn aceeași postare, fostul deputat afirmă că actuala conducere a PNL „abuzează de particula Național din denumire” și face referiri critice la europarlamentarul Dan Motreanu și la primarul municipiului Buzău, Constantin Toma, despre care spune că s-ar îndrepta politic către USR.
Postarea vine în contextul tensiunilor interne din PNL și al dezbaterilor privind direcția politică a formațiunii.
Stadiul fizic al lucrărilor pe lotul 3 Afumați-Pantelimon al autostrăzii AO Nord se apropie de 90%, dar este nevoie de accelerarea ritmului pentru respectarea termenelor, susține, duminică, directorul CNAIR, Cristiaon Pistol.
„Pe cei 8,5 km ai șantierului, constructorul chinez (China Civil Engineering Construction Corporation) este mobilizat cu 160 de muncitori și 100 de utilaje — un nivel pe care îl monitorizăm îndeaproape și pe care îl considerăm insuficient pentru respectarea termenelor”, a scris pe Facebook șeful CNAIR.
La Pasajul de pe DN3, în lungime de 110 m, stadiul fizic este de circa 60%, la Pasajul peste DN2, de 336 m, stadiul fizic a ajuns la 99,3%, la nodul rutier A0 cu DN2 stadiul fizic este de aproximativ 90%, iar la Pasajul peste CF 800 (București-Constanța), în lungime de 471 m, stadiul fizic este de aproximativ 94%.
Pistol arată că pe circa 6,5 din cei 8,5 kilometri ai lotului s-a așternut stratul de bază și de binder, iar stratul de uzură a fost așternut pe o lungime de 3,5 km.
CNAIR cere respectarea graficului asumat„Pentru finalizarea lucrărilor în această toamnă, constructorul trebuie să crească semnificativ mobilizarea pe șantier. CNAIR urmărește permanent evoluția lucrărilor și solicită respectarea graficului asumat”, mai transmite șeful CNAIR.
Lotul 3 al A0 Nord este important deoarece asigură descărcarea circulației de pe lotul 4 (Pantelimon-Glina), conexiunea cu lotul 2 (Corbeanca-Afumați), pe care se circulă deja de 2 ani și conexiunea între autostrada A3 (București-Ploiești, care asigură legătura cu A7), DN2 și autostrada A2 (București-Constanța) pe semi-inelul nordic al A0.
Valoarea acestui contract este de 397,99 milioane lei (fără TVA), iar finanțarea este asigurată prin Programul Transport 2021-2027.
Franța a înregistrat aproximativ 1.000 de decese în plus față de media obișnuită începând din 24 iunie, pe fondul valului de căldură excepțional care a afectat țara timp de 11 zile, a anunțat duminică Agenția Națională de Sănătate Publică (Santé publique France – SpF).
Potrivit instituției, peste 1.200 de persoane au murit pe 24 iunie, iar în zilele de 25 și 26 iunie au fost raportate peste 1.400 de decese zilnic.
Prin comparație, în lunile aprilie și mai, numărul deceselor varia între 900 și 1.000 pe zi.
85% dintre decese au fost înregistrate la persoanele de peste 65 de aniAutoritățile precizează că aceste decese nu au fost atribuite oficial temperaturilor extreme, însă avertizează că bilanțul final ar putea fi mai ridicat, deoarece efectele căldurii asupra organismului se pot manifesta cu întârziere.
Creșterea mortalității afectează toate grupele de vârstă, însă 85% dintre decesele suplimentare au fost înregistrate în rândul persoanelor de peste 65 de ani.
Agenția a semnalat, totodată, o creștere de aproximativ 40% a deceselor produse la domiciliu, în special în regiunea Île-de-France.
Spitalele rămân sub presiuneDeși duminică temperaturile au început să scadă, după unul dintre cele mai intense valuri de căldură din istoria recentă a Franței, spitalele rămân sub presiune din cauza efectelor întârziate ale caniculei.
Ministrul francez al Sănătății, Stéphanie Rist, avertizase încă de sâmbătă că autoritățile observă un număr de decese „mai mare decât în mod normal”, iar datele publicate duminică de Santé publique France confirmă această tendință.
Un expert în vacanțe a stabilit topul locurilor de vacanță. Potrivit Express care îl citează pe Rob Brooks de la agenția de turism On The Beach, primele patru locuri au un excelent raport preț-calitate pentru luna iulie.
Brooks a plecat de la ideea că în iulie vacanțele sunt foarte scumpe. El a încercat să găsească alternative mult mai bune, utilizând ofertele agenților turistici.
Locul 4 în topul european: Kavos, CorfuPe locul patru în clasament este Kavos din Corfu, Grecia.
„Majoritatea oamenilor văd Kavos și se gândesc la băuturi ieftine și vacanțe cu petreceri, dar este mult mai mult decât atât”, a explicat Brooks.
El a spus că sunt „plaje frumoase”, „excursii uimitoare cu barca” și „restaurante cu adevărat grozave”. În plus, în luna iulie din 2026, estimările meteorologilor arată că temperaturile vor fi în jurul valorii de 30 de grade Celsius în majoritatea zilelor.
În ceea ce privește prețurile, Brooks a spus că a găsit un sejur de cinci nopți cu autoservire și transport cu avionul, la puțin peste 200 de euro de persoană.
„Există un raport calitate-preț foarte bun aici”, a spus el.
Locul 3 în topul european: BulgariaPe locul trei a fost aleasă Bulgaria.
„Ar putea avea una dintre cele mai mari probleme de imagine în călătorii, deoarece o mulțime de oameni încă își imaginează cum era acum 20 de ani”, a spus Brooks.
„Realitatea” de acum este „atât de diferită”, potrivit expertului, care a subliniat că țara beneficiază de stațiuni all-inclusive „uimitoare”, plaje imense și vreme excelentă.
„După ce am analizat datele rezervărilor, există foarte puține locuri care se pot compara cu Bulgaria vara. Temperaturile din iulie sunt de peste 30 de grade Celsius”, a explicat Brooks.
În ceea ce privește prețurile, expertul a prezentat o ofertă de circa 500 de euro de persoană, care include transportul și un sejur de șase nopți la un hotel din Albena.
„Este o adevărată afacere și pentru o vară de vârf, este cam cel mai bun raport calitate-preț”, a spus Rob.
Locul 2 în topul european: Costa del Sol, SpaniaExpertul a ales Costa del Sol drept una dintre cele mai bune destinații din Europa. În mod surprinzător, oamenii nu se gândesc la Costa del Sol drept o destinație ieftină.
„Iulie aici este vară adevărată – temperaturi între 20 și 30 de grade aproape în fiecare zi”, a lăudat Brooks regiunea.
Locul 1 în topul european: RodosInsula grecească Rodos este pe primul loc.
„Este una dintre cele mai fiabile destinații din întreaga Mediterană. Ai aproape garantat soare, plajele sunt superbe, Orașul Vechi este uimitor și, cumva, chiar și cu toate acestea, se dovedește a fi unul dintre cele mai avantajoase locuri de vizitat în iulie”, a spus Brooks.
Expertul a găsit un sejur all-inclusive de șase nopți, cu zbor inclus, la prețul de aproape 500 de euro de persoană.
„Este probabil destinația ideală pentru vară”, a fost concluzia lui Rob Brooks.
În perioada 1–31 iulie 2026, IGSU participă cu un modul național specializat de stingere a incendiilor de pădure la programul de pre-poziționare organizat de Direcția Generală Protecție Civilă Europeană și Operațiuni de Ajutor Umanitar.
Pompierii români vor participa la misiuni de monitorizare și stingere a incendiilor de pădure pe teritoriul Franței, în zonele stabilite de autoritățile partenere, în funcție de evoluția situației operative.
Primul contingent, format din 40 de pompieri, a început sâmbătă deplasarea spre Franța.
Tehnica de intervenție include trei autospeciale pentru stingerea incendiilor de pădure (3.000 l), o cisternă de 30.000 l, o autospecială de mare capacitate (10.000 l), o autospecială de primă intervenție și comandă, o aeronavă fără pilot (dronă), o autospecială radio pe unde scurte, un microbuz și un container de suport logistic pentru intervențiile la incendii de pădure.
IGSU anunță că rotirea efectivelor este planificată pentru data de 16 iulie, urmând ca alți 40 de pompieri să înlocuiască personalul.
Programul de asistenţă este finanțat de UE și a fost prevăzut ca măsură de sprijin pentru comunitățile franceze, după incendiile înregistrate în cursul anilor trecuți.
Polițiștii au fost sesizați sâmbătă seara, în jurul orei 21.47, cu privire la producerea unui accident rutier în localitatea Gelu.
Din primele cercetări a reieșit că un bărbat de 49 de ani, care conducea o mașină pe o stradă în localitate, ar fi acroșat o bicicletă care se deplasa pe marginea părții carosabile. Pe bicicleta condusă de o fată de 11 ani se afla, în calitate de pasageră, o altă fată de 10 ani.
În urma accidentului, fata de 11 ani a fost rănită, iar cea de 10 ani a murit.
Minora rănită a fost transportată la spital în vederea acordării îngrijirilor medicale de specialitate.
La sosirea echipajelor de poliție la fața locului, s-a constatat că șoferul părăsise locul accidentului fără încuviințarea poliției sau a procurorului.
În urma verificărilor, polițiștii au identificat și depistat șoferul, un bărbat de 49 de ani. În urma testării acestuia cu aparatul etilotest, a rezultat o valoare de 1,33 mg/l alcool pur în aerul expirat, transmite IPJ Timiș.
Acesta a fost reținut pentru 24 de ore, sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de vătămare corporală din culpă, ucidere din culpă, conducerea unui vehicul sub influența alcoolului și părăsirea locului accidentului fără încuviințarea poliției sau a procurorului.
Bărbatul va fi prezentat duminică parchetului în vederea dispunerii măsurilor următoare.
Cercetările în acest caz continuă.
Timpul presează pentru găsirea supraviețuitorilor la mai mult de 72 de ore după cutremerele din Venezuela. Bilanțul continuă să crească: 1.430 de morți și peste 50.000 de dispăruți, în timp ce ajutorul umanitar internațional se intensifică, scrie Le Figaro.
„În principiu, victimele sunt deja decedate, dar, slavă Domnului, uneori reușim să găsim supraviețuitori”, a declarat un salvator salvadorian în La Guaira, un oraș de coastă situat în vecinătatea Caracasului.
Un băiețel a fost astfel scos în viață de sub dărâmături în nordul țării.
„Acum câteva minute, un băiat de 11 ani a fost salvat în viață la Caraballeda. În acest moment, fiecare viață este o sursă de speranță pentru Venezuela”, a scris în timpul nopții pe X președinta interimară Delcy Rodriguez, atașând la mesajul său un videoclip cu operațiunea de salvare.
Cutremurele cu magnitudinea de 7,2 și 7,5 care au lovit nordul țării miercuri au lăsat în urmă nenumărate clădiri prăbușite.
La Geneva, responsabilul ONU pentru ajutorul umanitar, Tom Fletcher, a declarat pentru AFP că peste 50.000 de persoane sunt date dispărute. Bilanțul ar urma, așadar, să „crească considerabil”, în contextul „unei operațiuni de salvare extrem de complexe”.
Cercetarea, care a inclus 11 studii desfășurate pe perioade de minimum cinci ani, sugerează că testosteronul scăzut și riscul de cancer ar putea fi strâns legate, fără a indica însă o relație directă de cauzalitate.
Autorii subliniază că rezultatele nu înseamnă că testosteronul scăzut provoacă cancer și nu reprezintă un motiv pentru administrarea suplimentelor hormonale. În schimb, nivelurile scăzute ar putea funcționa ca un indicator important al stării generale de sănătate, scrie Science Alert.
Praguri critice identificatePentru studiu, nivelurile de testosteron au fost măsurate în nanomoli pe litru (nmol/L). În mod normal, bărbații tineri și sănătoși au valori cuprinse între 10 și 30 nmol/L.
Analiza arată că riscul de deces prin cancer începe să crească atunci când testosteronul scade sub 8,6 nmol/L, iar riscul de diagnostic oncologic crește sub pragul de 7,3 nmol/L.
„Am observat că bărbații cu niveluri de testosteron în cea mai joasă cincime aveau un risc mai mare de a muri de cancer, chiar și după ajustarea pentru vârstă și alți factori de sănătate”, a declarat endocrinologul Bu Yeap de la University of Western Australia.
O excepție notabilăO descoperire surprinzătoare a studiului este faptul că această asociere nu a fost observată în cazul cancerului de prostată. Deși prostata este extrem de sensibilă la testosteron, cercetătorii nu au identificat o legătură între nivelul hormonului și riscul acestui tip de cancer.
Totuși, niveluri mai scăzute ale altor hormoni, precum SHBG și hormonul luteinizant, au fost asociate cu un risc crescut de diagnostic de cancer de prostată, ceea ce indică necesitatea unor cercetări suplimentare.
Ce recomandă specialiștiiCercetătorii avertizează că studiul nu demonstrează o relație de tip cauză-efect și descurajează utilizarea testosteronului ca metodă preventivă. În schimb, bărbații cu niveluri scăzute sunt sfătuiți să consulte medicul pentru investigații complete.
„Testosteronul scăzut poate fi un semnal de alarmă pentru alte probleme de sănătate care trebuie abordate din timp”, explică Yeap.