Potrivit presei americane, schimbul de replici cel mai aprins a avut loc între Trump și senatorul republican Bill Cassidy, care i-a reproșat președintelui lipsa de transparență în privința războiului cu Iranul.
„Nu le-ați spus americanilor ce se întâmplă. Au trecut patru luni, obiectivele inițiale nu au fost atinse și vreau să știu ce se întâmplă”, i-ar fi spus Cassidy lui Trump, potrivit declarațiilor senatorului pentru publicația NOTUS.
Trump „a ridicat tonul” în timpul ședințeiCassidy a afirmat că președintele „nu a luat în seamă” observațiile sale și că a ridicat tonul în timpul discuției.
CNN, citând o sursă familiarizată cu întâlnirea, susține că Trump l-ar fi numit pe senator „nebun” („lunatic”), iar Cassidy ar fi refuzat să i se adreseze cu formula „domnule președinte”, adresându-i-se, în schimb „frate”.
Senatorul Bill Cassidy se numără printre cei patru republicani care au votat pentru limitarea posibilității ca Trump să continue operațiunile militare împotriva Iranului fără aprobarea Congresului.
„S-au ridicat vocile”Și alți participanți au confirmat atmosfera tensionată.
Senatorul Roger Marshall a declarat pentru Punchbowl News că „s-au ridicat vocile”, comparând reuniunea cu „o ședință a consiliului unui spital în care mai mulți medici țipă unii la alții”. La rândul său, senatorul Rand Paul a ironizat situația, afirmând că a fost „multă unitate, multă dragoste republicană între republicani”.
Presa americană mai relatează că Trump l-a criticat și pe senatorul Dave McCormick pentru absența sa de la votul privind rezoluția referitoare la războiul cu Iranul și a cerut conducerii republicane din Senat să adopte cât mai rapid legea SAVE (Safeguard American Voting Eligibility), care prevede obligativitatea prezentării dovezii cetățeniei americane la înregistrarea alegătorilor.
În declarațiile făcute după reuniune, Trump a minimalizat însă tensiunile.
„Am avut o întâlnire foarte bună.
Ne place aproape toată lumea din sală. Sunt câteva persoane care nu-mi plac, dar cred că știți despre cine este vorba. În mare parte, avem un partid foarte unit”, le-a spus jurnaliștilor.
Trump nu trece o lege privind locuințele accesibileTot miercuri, Trump a anunțat că refuză să promulge o lege privind locuințele accesibile, adoptată cu o zi înainte cu sprijin bipartizan, până când Senatul va aproba legea SAVE.
Proiectul privind locuințele urmărește accelerarea construcției de locuințe accesibile și facilitarea accesului la credite ipotecare, însă președintele îl folosește ca mijloc de presiune pentru adoptarea reformei electorale.
Disputa evidențiază noile tensiuni dintre Donald Trump și o parte a senatorilor republicani, care în ultimele săptămâni au criticat atât strategia administrației privind Iranul, cât și alte inițiative promovate de președinte.
Palatul Victoria este iluminat, în această seară, în culorile drapelelor României și Statelor Unite ale Americii, într-un gest simbolic dedicat relației strategice și de prietenie dintre cele două state.
„Freedom 250”Potrivit unei postări publicate de Guvernul României, instituția se alătură campaniei „Freedom 250”, o inițiativă care reunește o serie de evenimente organizate pentru a marca împlinirea a 250 de ani de la semnarea Declarației de Independență a Statelor Unite ale Americii.
Executivul transmite, cu această ocazie, un mesaj de felicitare adresat Statelor Unite, subliniind totodată importanța Parteneriatului Strategic dintre România și SUA.
„Guvernul se alătură campaniei „Freedom 250”, care include mai multe evenimente menite să marcheze un sfert de mileniu de la semnarea Declarației de Independență a Statelor Unite ale Americii.
La mulți ani Statelor Unite ale Americii!
La mulți ani prieteniei dintre România și SUA!” este mesajul transmis de Guvernul României.
Ziua de joi te găsește într-un ritm alert, cu mai multe lucruri de rezolvat decât ai anticipat. Cu toate acestea, reușești să te organizezi bine și să închizi câteva subiecte care îți ocupau gândurile de ceva timp. Spre după-amiază, poate apărea și o discuție legată de o programare, un drum sau o întâlnire amânată. Seara vine cu mai multă liniște și cu sentimentul că ai făcut progrese.
HOROSCOP 25 iunie – TaurPentru tine, această zi merge bine pentru chestiuni practice și pentru lucruri care țin de casă sau de bani. S-ar putea să găsești o soluție simplă la o cheltuială, o reparație sau o cumpărătură pe care ai tot amânat-o. În a doua parte a zilei, apare și ocazia de a petrece mai mult timp cu o persoană apropiată. Atmosfera este una calmă și îți priește.
HOROSCOP 25 iunie – GemeniJoi vine cu multe conversații și cu un ritm care ți se potrivește de minune. Un telefon, un mesaj sau o întâlnire scurtă îți pot schimba programul într-un mod plăcut. Este posibil să primești și o veste bună legată de un plan mai vechi, poate o vizită sau o ieșire stabilită pentru zilele următoare. Spre seară, ai impresia că lucrurile încep să se lege mai bine decât în ultimele zile.
HOROSCOP 25 iunie – RacPentru tine, această zi poate aduce mai multă claritate într-o situație care te preocupa de ceva timp. O discuție sinceră sau un gest venit din partea cuiva apropiat îți schimbă starea și te face să privești lucrurile mai optimist. Nu este nevoie să grăbești nimic. Unele răspunsuri vin atunci când încetezi să le cauți cu orice preț.
HOROSCOP 25 iunie – LeuZiua de joi îți aduce mai multă energie și dorința de a te ocupa de lucruri pe care le-ai tot amânat. Reușești să rezolvi rapid câteva detalii și să îți eliberezi programul pentru zilele următoare. În a doua parte a zilei, poate apărea și o invitație, o rezervare sau o propunere de ieșire care îți schimbă planurile de seară.
HOROSCOP 25 iunie – FecioarăAceastă zi merge bine pentru organizare și pentru a pune ordine în lucrurile începute în ultima perioadă. Ai mai multă răbdare decât de obicei și reușești să vezi mai clar ce merită păstrat și ce trebuie lăsat deoparte. Spre seară, îți găsești mai ușor timp pentru tine și pentru o activitate care te relaxează.
HOROSCOP 25 iunie – BalanțăRelațiile apropiate sunt în centrul atenției și astăzi. O întâlnire sau o conversație mai lungă poate clarifica o situație care părea să fi rămas în suspensie. Atmosfera este mai bună decât în ultimele zile și îți va fi mai ușor să te apropii de cineva sau să reiei o discuție importantă.
HOROSCOP 25 iunie – ScorpionProgramul zilei poate suferi mici modificări, dar acestea se dovedesc a fi mai utile decât ai fi crezut. O activitate apărută pe neașteptate, un drum scurt sau o vizită îți schimbă ritmul și te scoate din rutină. Spre finalul zilei, ai senzația că lucrurile au mers mai bine decât te așteptai dimineață.
HOROSCOP 25 iunie – SăgetătorPentru tine, această zi vine cu chef de socializare și cu dorința de a petrece mai mult timp în compania altor oameni. O conversație sau o întâlnire îți poate aduce o idee bună pentru perioada următoare. Este o zi potrivită pentru o ieșire, un drum scurt sau un plan făcut pe loc.
HOROSCOP 25 iunie – CapricornZiua de joi te găsește mai preocupat de responsabilitățile personale și de lucrurile care nu mai pot fi amânate. Cu toate acestea, reușești să îți organizezi bine timpul și să termini mai repede decât ai anticipat. În a doua parte a zilei, apare și ocazia de a te relaxa sau de a petrece timp cu cei apropiați.
HOROSCOP 25 iunie – VărsătorPentru tine, această zi aduce idei noi și o schimbare de perspectivă asupra unui plan. Ceva ce afli în prima parte a zilei, dintr-un mesaj, o știre sau o discuție scurtă, te face să privești diferit o situație care părea deja clară. Nu este nevoie să iei o decizie imediat, dar merită să analizezi noua direcție care se conturează.
HOROSCOP 25 iunie – PeștiZiua merge bine pentru lucruri simple și pentru activități care îți aduc o stare de confort. Poate fi vorba despre timp petrecut cu familia, o ieșire liniștită sau câteva ore dedicate doar ție. Unele griji din ultimele zile încep să își piardă din importanță, iar atmosfera mai calmă îți face foarte bine.
Declarația președintelui Nicușor Dan de la Cluj-Napoca a fost perturbată de un aparat de zbor. Acesta a zburat deasupra locului în care se afla președintele provocând zgomot.
Nicușor Dan și-a întrerupt declarația și pentru câteva secunde s-a uitat spre cer. Incidentul s-a produs chiar în timp ce președintele vorbea despre criza guvernamentală și desemnarea unui nou premier.
Președintele Nicușor Dan s-a aflat miercuri seara la Cluj-Napoca. „Sunt în drum spre Polonia”, a spus șeful statului, care a vorbit cu jurnaliștii români despre situația politică din țară.
Dan a acceptat invitația de la participa la Cluj-Napoca la o întâlnire cu organizatorii de la Techsylvania, un eveniment de tehnologie și business.
Potrivit IGSU, au fost afectate 12 localități din județele Alba, Bihor, Buzău, Cluj, Dolj, Galați, Hunedoara, Ialomița, Prahova și Vrancea.
Pompierii au intervenit pentru evacuarea apei din 8 case, 13 curți, 22 beciuri/subsoluri, o anexă, de pe 3 străzi, precum și pentru degajarea a 2 stâlpi și 6 copaci prăbușiți pe carosabil, fiind avariate 3 mașini.
De asemenea, din cauza aluviunilor depuse pe carosabil, circulația rutieră s-a desfășurat cu dificultate pe un drum național (DN7C/AB).
O situație deosebită s-a înregistrat în localitatea Vidra din județul Vrancea, unde trei copaci s-au prăbușit peste un stâlp de electricitate, în curtea unei unități spitalicești, fiind afectată alimentarea cu energie electrică.
„Până la remedierea situației, alimentarea este asigurată cu ajutorul unui generator electric. Cei 17 pacienți internați în spital nu au fost afectați de întreruperea temporară a alimentării cu energie electrică și nu s-a impus relocarea acestora”, transmite IGSU.
Administrația Prezidențială a negat categoric scenariul unor negocieri purtate în numele președintelui Nicușor Dan.
„Președintele României nu are cunoștință despre convorbirea la care face referire domnul Simion. Este exclus ca șeful statului să fi mandatat vreun consilier să poarte discuții cu reprezentanți ai partidelor politice sau ai grupurilor parlamentare în vederea obținerii unei majorități în Parlament”, transmite instituția citată de Antena 3 CNN.
Presiuni și telefoane de la „palate”George Simion a afirmat că, pe parcursul zilei în care a avut loc votul de învestire a Guvernului Adrian Veștea, a fost contactat de mai multe persoane care susțineu că sunt apropiate de polii de putere ai statului român.
„Pe tot parcursul zilei de luni, până am ieșit în conferința de presă, am primit zeci de telefoane din partea unor oameni care pretindeau că sunt conectați la sferele de putere, la palatele Cotroceni, Victoriei și așa mai departe, în care mi se spunea Nicușor vrea ca voi să votați acest guvern”, a declarat George Simion, la Marius Tucă Show, găzduit de Gândul.
Acesta a declarat că persoanele care voiau să obțină sprijinul AUR pentru guvernul propus de liberalul Adrian Veștea, sugerau că AUR ar putea fi inclus în „arhitectura puterii de stat”.
„Ne-au sunat mai mulți oameni, importanți. Care spuneau că gata, este așa, că noi suntem incluși în arhitectura puterii de stat. Votul îl voiau, dar voia votul pe degeaba, ca să zic așa, fără ca AUR să fie partea guvernării, fără ca AUR să fie partea puterii”, a spus liderul AUR.
Intervenția Administrației PrezidențialeSimion a mai afirmat că a fost contactat și de un consilier prezidențial în dimineața zilei votului, însă a precizat că acesta nu i-ar fi confirmat că președintele Nicușor Dan susține intrarea AUR la guvernare.
„M-a sunat un consilier prezidențial. M-a sunat. La 21:15. Dar nu a confirmat în vreun fel că Nicușor Dan este de acord ca noi să fim parte”, a mai dezvăluit liderul AUR.
În cursul zilei de luni, George Simion a condiționat o eventuală susținere față de propunerea Veștea de o discuție cu fostul premier desemnat și de clarificări aduse de președintele Dan privind poziția sa față de AUR.
Acesta s-a întâlnit cu Adrian Veștea, însă în cadrul ședinței de învestire a Guvernului, acesta a părăsit sala alături de parlamentarii AUR, declarând: „Nu voi obliga niciun coleg să voteze într-un fel sau altul, însă eu și toți oamenii din această sală care nu sunt trădători ne ridicăm în picioare, părăsim această sală”.
Guvernul Veștea nu a primit votul de învestire. Au fost exprimate 212 voturi, dintre care 189 „pentru” și 23 „împotrivă”. Pentru învestirea Guvernului erau necesare 233 de voturi.
Emisiunea completă poate fi urmărită aici:
Sonda Einstein din China a detectat o explozie cosmică misterioasă, iar oamenii de știință nu au nicio idee ce a cauzat-o, potrivit Live Science. Practic, au fost două erupții spațiale produse în același loc despre care experții nu găsesc explicații.
Descoperirea a fost făcută anul trecut. Prima erupție a durat aproximativ două minute. Aproximativ 200 de secunde mai târziu, sonda a detectat o a doua erupție care a durat peste patru minute.
Sonda a înregistrat două erupțiiExplozia a fost formată din două erupții de raze X care probabil provin de la același obiect. Comportamentul lor este cel mai asemănător cu exploziile cosmice puternice, cunoscute sub numele de explozii de raze gamma. Problema este că nu au fost detectate raze gamma, au explicat cercetătorii în iunie în publicația Societății Astronomice Regale.
După descoperirea făcută de sonda chinezească, experții au îndreptat mai multe telescoape terestre și spațiale către zonă pentru a colecta date. Toate calculele și supozițiile oamenilor de știința nu au putu fi confirmate, așa că explozia a rămas un mister.
Ce face în spațiu sonda EinsteinLansată pe orbita joasă a Pământului în 2024 de Academia Chineză de Științe în colaborare cu Agenția Spațială Europeană, Sonda Einstein este concepută pentru a scana cerul pentru evenimente de emisie de raze X de înaltă energie.
Aceste evenimente sunt de obicei de scurtă durată, dar oamenii de știință pot folosi datele pentru a efectua studii detaliate de urmărire cu alte instrumente. Sonda Einstein orbitează Pământul la fiecare 96 de minute.
Vedetele tenisului vor limita la 15 minute aparițiile în fața presei la Wimbledon, în prima săptămână a turneului. Măsura face parte dintr-un protest prin care jucătorii cer premii mai mari, deși organizatorii au anunțat deja o creștere de 20% pentru acest an, informează Financial Times.
Jucătorii și jucătoarele ar urma să înceapă „campania de protest prin acțiune directă” la conferința de presă de dinaintea turneului, programată în acest weekend, potrivit unui comunicat publicat miercuri seară.
Jucătorii cer 15% din veniturile turneuluiLarry Scott, fost oficial important în ATP și WTA, reprezintă jucătorii în acest demers. Aceștia cer ca premiile de la Wimbledon să ajungă la 15% din veniturile turneului, evaluate la 444,8 milioane de lire sterline.
Campania a început la Roland-Garros, al doilea turneu de Grand Slam al sezonului. La French Open, inițiativa a fost susținută de nume importante, precum Aryna Sabalenka, lidera mondială în tenisul feminin, și Jannik Sinner, liderul clasamentului masculin.
Potrivit comunicatului transmis în numele unor jucători importanți din ATP și WTA, Wimbledon alocă în prezent „puțin sub” 15% din venituri pentru premiile acordate participanților.
All England Lawn Tennis Club, care organizează turneul de la Wimbledon, sperase să evite un conflict cu jucătorii după ce a majorat fondul de premiere pentru 2026 cu 20%, până la 64,2 milioane de lire sterline.
Pe 12 iunie, jucătorii au salutat creșterea drept un „pas înainte real și semnificativ”. Totuși, ei ceruseră ca fondul total de premiere din acest an să ajungă la 71,2 milioane de lire sterline.
Wimbledon, singurul turneu de Grand Slam disputat pe iarbă, are loc între 29 iunie și 12 iulie 2026.
Președintele României Nicușor Dan a precizat că este în drum spre Polonia, unde joi va participa la summitul Flancului Estic.
„E important pentru România pentru că e vorba de protecția față de drone și față de amenințări în general din partea Rusiei și e important pentru noi să subliniem că trebuie să aducem capabilități și în Sud și în special la Marea Neagră”, a spus Nicușor Dan, potrivit imaginilor postate pe Facebook de TVR Cluj.
El a spus că, în drumul spre Polonia, a acceptat invitația de la participa la Cluj la o întâlnire cu organizatorii de la Techsylvania, un eveniment de tehnologie și business.
Jurnaliștii l-au întrebat pe șeful statului despre consultările pentru formarea Guvernului.
„Legat de desemnarea premierului am avut, după cum știți, o rundă de discuții ieri și s-a concluzionat că o să avem o guvernare pro-occidentală, minoritară, și acum partidele sunt în perioada în care și-au asumat că vin cu condițiile pentru a susține, fără a face parte din guvern, a susține guvernul minoritar. Cam aici suntem și sper să fie serioși, să închidem cât de curând”, a spus președintele.
Nicușor Dan a precizat că joi partidele ar trebui să aibă întâlniri între ele, iar „vineri să vină la mine cu concluzii”.
„Contractele pentru elaborarea PUZ-urilor necesare Drumurilor Radiale 9 și 10, semnate astăzi de primarul general Ciprian Ciucu! Odată construite, acestea vor scoate traficul din oraș și vor conecta direct sudul Capitalei de Autostrada A0. Ne vom asigura, în acest fel, că noile artere se vor conecta corespunzător la străzile deja existente”, transmite pe Facebook Primăria Municipiului București.
Drumul Radial 9 va traversa Vidra – Autostrada A0 – DNCB – Bulevardul Metalurgiei – Gara Progresul. Prin intermediul PUZ-ului vor fi stabilite conexiunile cu Șoseaua Berceni, Bulevardul Metalurgiei și cu drumurile de legătură din zonă.
Drumul Radial 10 va lega Autostrada A0 de orașul Măgurele, Parcul Industrial Măgurele, DNCB și Prelungirea Ferentari. Documentația va include racordarea la Șoseaua Giurgiului, Șoseaua Sălaj și Șoseaua București-Măgurele.
„Cele două PUZ-uri vor fi gata la începutul anului viitor, iar șantierul este programat să fie deschis în 2028”, notează PMB.
Cele două proiecte vor fi implementate de Asociația de Dezvoltare Intercomunitară Zona Metropolitană București și Ministerul Transporturilor. Studiile de fezabilitate sunt deja realizate și așteaptă avizul de la CNAIR. De asemenea, acestea vor fi finanțate din Programul Transport 2021-2027.
Sute de mame și bebeluși sunt victimele descoperite în timpul anchetei. Potrivit Clash Report, 444 de femei și 76 de nou-născuți s-au confruntat cu rezultate adverse din cauza unor tratamente și proceduri sub standard. Ancheta a vizat Centrul Medical Queen’s și Spitalul orașului Nottingham care aparțin aceluiași trust.
Anchetatorii independenți au stabilit că managementul clinic deficitar a provocat 94 de decese de bebeluși la naștere, 62 de decese ale bebelușilor după naștere și șase decese ale mamelor.
Probleme incredibile descoperite la cele două unitățiPrintre problemele grave evidențiate de anchetă sunt refuzul de a monitoriza sugarii în timpul travaliului, interpretarea greșită a datelor despre sănătatea fetală și întârzierile în transmiterea cazurilor urgente către medici.
Într-un caz revoltător, personalul de laborator a eliminat din greșeală un sugar decedat ca deșeu clinic în urma unei autopsii. Unei mame aflate în travaliu i s-a spus că personalul spitalului nu efectuează cezariană ceea ce a dus la moartea sugarului.
Raportul mai vorbește despre o tradiție privind intimidarea și negarea instituțională în rândul personalului. Acesta a descurajat femei aflate în travaliu să se interneze în spital, ignorând riscurile grave pentru sănătatea mamei și copilului. De asemenea, au fost ignorate cu bună știință avertismente privind lipsa de personal și securitatea.
Mii de oameni au depus mărturiePeste 850 de angajați actuali sau foști ai trustului din Nottingham și aproximativ 2.500 de familii au depus mărturie în timpul anchetei. După publicarea rezultatelor, Guvernul a intervenit și a stabilit o listă de proceduri pentru maternitățile britanice.
Franța a înregistrat marți cea mai fierbinte zi de când se fac măsurători. În plină caniculă, aerul condiționat a devenit din nou subiect de dispută politică, relatează BBC.
Doar un sfert dintre locuințele din Franța au aer condiționatÎn prezent, doar aproximativ 25% dintre gospodăriile din Franța au aer condiționat. Procentul este mult mai mic decât în Spania și Italia, unde aproximativ jumătate dintre locuințe sunt echipate cu astfel de sisteme, sau decât în Statele Unite și Japonia, unde ponderea ajunge la 90%.
Școlile și spitalele franceze sunt, la rândul lor, rareori dotate cu aer condiționat. În timpul valului de căldură din această săptămână, mii de unități de învățământ au fost închise, iar personalul medical a avertizat că temperaturile din unele clădiri devin greu de suportat.
Pe fondul caniculei, mulți francezi au început să cumpere aparate portabile de aer condiționat.
Marine Le Pen cere un „plan național” pentru aer condiționatSubiectul a provocat și o dispută politică. Marine Le Pen cere un plan național subvenționat pentru instalarea aerului condiționat în școli și spitale. Partidul lui Le Pen, Rassemblement National (RN), propune și împrumuturi fără dobândă, garantate de stat, în valoare de 20 de miliarde de euro, pentru ca milioane de gospodării să își poată instala sisteme de răcire.
Planul propus de RN a fost criticat de adversarii politici, care îl consideră oportunist și insuficient explicat din punct de vedere financiar. Ei spun că dreapta populistă a recunoscut târziu gravitatea schimbărilor climatice și nu are credibilitate în această dezbatere.
În același timp, o parte a ecologiștilor francezi, care s-au opus tradițional folosirii pe scară largă a aerului condiționat, admit acum că acesta ar putea deveni necesar în anumite spații publice. Marie Tondelier, lidera partidului Ecologiștilor, a spus că există locuri, precum școlile și spitalele, unde aerul condiționat nu mai poate fi evitat.
„Există locuri în care pur și simplu nu ne mai putem lipsi de el acum”, a declarat Tondelier, fiind o schimbare importantă de poziție pentru mișcarea ecologistă din Franța.
Criticii susțin că răspunsul la caniculă ar trebui să se bazeze în primul rând pe izolație mai bună, spații verzi, renovarea clădirilor și sisteme eficiente de circulație a aerului. Aceste principii se regăsesc deja în noile norme franceze de construcție și renovare, care urmăresc să reducă nevoia de aer condiționat.
Cu toate acestea, pe fondul temperaturilor extreme, tot mai multe voci din Franța admit că aerul condiționat va face parte, într-o formă sau alta, din răspunsul țării la valurile de căldură.
Emma Navarro, numărul 24 mondial, a învins-o miercuri pe poloneza Iga Swiatek, locul 3 în clasamentul WTA.
Americanca s-a impus în trei seturi, scor 7-5, 2-6, 6-3.
Navarro va juca în sferturi cu Gabriela Ruse, care a trecut miercuri de Anna Kalinskaya, locul 20 mondial.
Partida este programată joi.
Irina Begu a fost eliminată din competiție miercuri de Karolina Muchova, locul 11 mondial. Scorul a fost 6-1, 6-1 în favoarea jucătoarei din Cehia.