Сборщик RSS-лент

România, în top 20 de state la nivel mondial unde se întâmplă tranziţia energetică. Cine este în faţa noastră?

ZF.ro - 22 июня, 2026 - 12:00
Şocurile internaţionale au dus la stagnarea tranziţiei energe­tice în cei 16 ani de realizare a Indexului Tranziţiei Energetice de către World Economic Forum şi Accenture. Exerciţiul anali­zează performanţa din 120 de state, pornind de la analiza a 44 de indicatori. România ocupă locul 18 la nivel mondial. În ciuda stagnării, cei care au realizat studiul cred că fenomenul este temporar şi reflectă factorii de stres care au afectat domeniul energetic în ultimii ani.
Категории: ZF.ro

Kaufland lucrează la transformarea aplicaţiei mobile într-un ecosistem digital: „Ne concentrăm pe integrarea posibilităţii de plată prin aplicaţie şi ne uităm şi la soluţii de gamification şi entertainment”

ZF.ro - 22 июня, 2026 - 12:00
Kaufland România, una dintre cele mai mari reţele de supermarket-uri de pe plan local, parte din grupul german Schwarz, lucrează la integrarea plăţii în aplicaţia mobilă de loialitate, mutare prin care un program de fidelizare activ de şapte ani se transformă treptat într-o platformă digitală completă - cu oferte personalizate pe baza istoricului individual de cumpărături, scanarea produselor cu telefonul şi, în perspectivă, şi zona de gamification.
Категории: ZF.ro

Câte voturi are, câte îi lipsesc și cine îl poate face premier pe Adrian Veștea. Toate calculele înainte de vot

MediaFax.ro - 22 июня, 2026 - 11:52

Potrivit calculelor vehiculate în negocieri, baza de susținere a Guvernului Veștea pornește de la PSD, la care s-ar adăuga parlamentari din grupurile mici, neafiliați, minorități și o parte dintre liberalii care nu respectă linia oficială a PNL. Chiar și în varianta optimistă, fără voturi din AUR, totalul ar rămâne sub pragul necesar, în jurul a 217 voturi.

Structura Parlamentului arată astfel: PSD – 127 de parlamentari, AUR – 90, PNL – 76, USR – 59, UDMR – 31, minoritățile – 17, Uniți pentru România – 15, SOS România – 15, neafiliați – 23 și grupul PACE – 11. În total, vorbim de 464 de parlamentari.

Guvernul Veștea intră la vot fără majoritate clară. Calculele depind de voturile AUR

În tabăra Veștea, voturile considerate de bază vin de la PSD. Dacă toți parlamentarii PSD votează cabinetul, premierul desemnat pleacă de la aproximativ 127-128 de voturi. Diferența până la 233 este de circa 105-106 voturi.

A doua piesă importantă este PNL. Oficial, PNL a anunțat că nu susține Guvernul Veștea, însă o parte dintre parlamentarii liberali ar putea vota împotriva liniei partidului. Aici cifrele diferă pe surse: cele mai prudente calcule vorbesc de 20-24 de parlamentari PNL în tabăra Veștea, alte evaluări indică 23 de parlamentari, iar scenariile optimiste merg spre 25-30 de liberali dispuși să voteze cabinetul.

Cu PSD și aproximativ 23 de liberali din tabăra Veștea, cabinetul ar ajunge la circa 150-151 de voturi. De aici încep calculele cu grupurile mici: minorități, neafiliați, Uniți pentru România și PACE. Dacă acestea ar vota în bloc, tabăra Veștea ar putea urca spre 213-217 voturi, adică tot sub pragul de 233.

Asta înseamnă că, matematic, Guvernul Veștea are nevoie de sprijin din zona AUR. În funcție de câți parlamentari PNL și din grupurile mici votează efectiv, necesarul de voturi AUR este estimat între 16 și 25. Surse politice susțin că tabăra Veștea mizează pe aproximativ 20 de voturi de la AUR, în timp ce alte evaluări vorbesc despre cel puțin 25 de voturi necesare pentru ca învestirea să fie sigură.

Oficial, AUR spune că nu votează Guvernul Veștea. Petrișor Peiu a transmis că parlamentarii partidului nu vor susține cabinetul, însă surse politice susțin că PSD și tabăra Veștea au negociat individual pentru voturi. În ședința conducerii Parlamentului, AUR a votat alături de PSD pentru calendarul rapid al învestirii, ceea ce a alimentat suspiciunile că o parte dintre parlamentarii formațiunii ar putea rupe linia oficială la votul final.

Категории: MediaFax.ro

Ebola: Peste 1.000 de cazuri confirmate și 254 de decese în Congo

MediaFax.ro - 22 июня, 2026 - 11:43

Cazurile confirmate de Ebola din estul Congoului a ajuns la 1.003, inclusiv 254 de decese, au declarat oficialii într-un comunicat duminică seara, potrivit AP.

Aproximativ 100 de persoane s-au recuperat în urma epidemiei concentrate în provincia Ituri, de la declararea acesteia pe 15 mai, a anunțat Ministerul Sănătății din Congo. Cel puțin 365 de pacienți sunt internați în spitale sau în izolare, a precizat acesta.

Virusul nu are vaccin sau tratament

Focarul de Ebola este cauzat de virusul rar Bundibugyo, care nu are vaccinuri sau tratament. Focarul a fost cel mai grav din istorie în prima sa lună. Oficialii recunosc că ar putea exista mult mai multe cazuri, despre care încă nu știu. De asemenea, vârful epidemiei nu a fost încă atins, potrivit sursei.

Urmărirea contactelor rămâne o problemă cheie pentru autoritățile locale. Acestea au atins o rată de acoperire de doar 55%, a declarat ministerul.

Nu a fost încă descoperit pacientul zero

Autoritățile au declarat că oficialii nu au identificat încă pacientul zero al focarului. Ele trebuie să identifice peste 35.000 de persoane care au intrat în contact cu persoane infectate până săptămâna trecută.

La mai bine de o lună de la începutul epidemiei, oficialii cred că boala continuă să se răspândească. Nimeni nu îi cunoaște adevărata amploare, mai arată sursa.

„Dacă vrei să controlezi o epidemie, în special una de Ebola, trebuie să cunoști cazul index. Nu avem încredere în momentul în care a început această epidemie”, a declarat săptămâna trecută, pentru Associated Press, directorul general al Centrelor pentru Controlul și Prevenirea Bolilor din Africa, Dr. Jean Kaseya.

Категории: MediaFax.ro

Starmer își anunță demisia din funcția de lider al Partidului Laburist

MediaFax.ro - 22 июня, 2026 - 11:43

Starmer a confirmat că va renunța la funcție, în urma presiunilor imense la care a fost supus în ultimele zile, potrivit The Independent.

„Fiecare decizie pe care am luat-o a avut ca scop punerea pe primul plan a țării pe care o iubesc”, a declarat el.

„De aceea voi demisiona din funcția de lider al Partidului Laburist; am vorbit cu Majestatea Sa Regele în această dimineață pentru a-l informa cu privire la decizia mea”.

„Voi solicita Comitetului Executiv Național al Partidului Laburist să stabilească un calendar conform căruia depunerea candidaturilor să înceapă pe 9 iulie și să se încheie înainte de vacanța de vară. În cazul unei competiții electorale, acest lucru va asigura numirea unui nou lider înainte de reluarea lucrărilor Parlamentului în septembrie. Voi rămâne în funcția de prim-ministru până la finalizarea competiției electorale. Și voi face tot ce-mi stă în putință pentru a asigura o predare ordonată a puterii”, a mai spus Starmer.

Keir Starmer a demisionat din funcția de prim-ministru după 23 de luni la putere, în urma înfrângerilor record suferite de Partidul Laburist la alegerile locale și a presiunii crescânde din partea propriilor deputați.

Demisia survine în urma victoriei spectaculoase a lui Andy Burnham la alegerile parțiale din Makerfield, un rezultat considerat de mulți membri ai Partidului Laburist drept dovada că fostul primar al Greater Manchester este capabil să învingă partidul Reform într-un mod în care Starmer nu a reușit.

Starmer a preluat funcția în iulie 2024, în urma unei victorii zdrobitoare la alegerile generale, dar de atunci a asistat la o scădere masivă a popularității guvernului, pe măsură ce nemulțumirea față de conducerea sa a crescut.

Demisia sa declanșează o alegere decisivă pentru conducerea Partidului Laburist, mai mulți deputați reprezentând diferite facțiuni ale partidului intenționând, se pare, să-și depună candidatura.

Категории: MediaFax.ro

Cutremur politic la Londra: Keir Starmer își anunță demisia din fruntea guvernului britanic

MediaFax.ro - 22 июня, 2026 - 11:41

Prim-ministrul britanic Keir Starmer a anunțat luni că va demisiona atât din funcția de șef al guvernului, cât și din cea de lider al Partidului Laburist. El va rămâne în funcție până la alegerea unui succesor, pentru a asigura o tranziție ordonată a puterii.

Starmer a declarat că a „auzit răspunsul” parlamentarilor laburiști la întrebarea dacă mai este persoana potrivită pentru a conduce partidul la următoarele alegeri generale și că acceptă situația „cu bună-credință”. El a precizat că l-a informat pe regele Charles al III-lea despre decizia sa.

Potrivit calendarului anunțat, nominalizările pentru conducerea Partidului Laburist se vor deschide pe 9 iulie și se vor încheia înainte de vacanța parlamentară de vară, programată pentru 16 iulie. Dacă va exista o competiție internă, noul lider laburist – și, implicit, noul prim-ministru – ar urma să fie instalat înainte de revenirea Parlamentului, în septembrie.

Starmer a spus că nu va candida în cursa pentru conducerea partidului și că îi va oferi „sprijin deplin” succesorului său. Decizia vine pe fondul presiunilor tot mai mari din interiorul Partidului Laburist, după scăderea popularității guvernului și revenirea în Parlament a lui Andy Burnham, primarul regiunii Greater Manchester, considerat unul dintre favoriții pentru preluarea conducerii.

Știre inițială

Starmer se retrage pe fondul presiunilor tot mai mari din interiorul Partidului Laburist. Surse politice afirmă că acesta și-ar fi petrecut weekendul la Chequers, unde ar fi discutat cu familia despre viitorul său politic.

The Independent notează că au existat discuții privind o posibilă tranziție a conducerii către Andy Burnham, recent revenit în Parlament, cu o eventuală preluare a funcției în septembrie pentru a permite o perioadă de pregătire.

Tensiunile din interiorul Partidului Laburist s-au intensificat în ultimele zile. Potrivit informațiilor citate, printre cei care ar fi exprimat îngrijorări se numără și membri de rang înalt ai guvernului, inclusiv ministrul de externe Yvette Cooper.

Ministrul educației, baroneasa Jacqui Smith, a declarat că ar fi dispusă să lucreze sub conducerea lui Burnham, însă a avertizat asupra necesității unei gestionări prudente a eventualelor schimbări de leadership.

Între timp, la Downing Street au loc pregătiri intense pentru discursul anunțat. Zona din fața clădirii a fost securizată, iar jurnaliștii și echipele tehnice au fost poziționați pentru transmisiunea în direct, în timp ce personalul administrației coordonează desfășurarea evenimentului.

Ce a declarat Starmer

Starmer a confirmat că va renunța la funcție, în urma presiunilor imense la care a fost supus în ultimele zile, potrivit The Independent.

„Fiecare decizie pe care am luat-o a avut ca scop punerea pe primul plan a țării pe care o iubesc”, a declarat el. De aceea voi demisiona din funcția de lider al Partidului Laburist; am vorbit cu Majestatea Sa Regele în această dimineață pentru a-l informa cu privire la decizia mea”.

„ Voi solicita Comitetului Executiv Național al Partidului Laburist să stabilească un calendar conform căruia depunerea candidaturilor să înceapă pe 9 iulie și să se încheie înainte de vacanța de vară. În cazul unei competiții electorale, acest lucru va asigura numirea unui nou lider înainte de reluarea lucrărilor Parlamentului în septembrie. Voi rămâne în funcția de prim-ministru până la finalizarea competiției electorale. Și voi face tot ce-mi stă în putință pentru a asigura o predare ordonată a puterii”, a declarat Starmer.

Категории: MediaFax.ro

Se încheie coșmarul șoferilor de pe Valea Oltului. Circulația va fi reluată pe ambele sensuri pe Viaductul Râu Vadului

MediaFax.ro - 22 июня, 2026 - 11:40

Anunțul a fost făcut de Direcția Regională de Drumuri și Poduri (DRDP) Craiova.

Lucrările la viaduct au fost finalizate

Potrivit DRDP Craiova, echipele de intervenție au încheiat lucrările de înlocuire a dispozitivelor de acoperire a rosturilor de dilatație ale viaductului.

În această perioadă, constructorul așteaptă ca betoanele turnate să atingă rezistența necesară.

Reprezentanții instituției spun că această etapă este esențială pentru reluarea circulației în condiții de siguranță.

Circulația va fi reluată din 25 iunie

Începând de joi, 25 iunie, traficul rutier va fi redeschis pe ambele sensuri de mers.

Autoritățile precizează că măsura va intra în vigoare după finalizarea tuturor verificărilor tehnice.

Reluarea circulației va permite revenirea la condițiile normale de trafic în zonă.

DRDP Craiova a apreciat respectarea de către șoferi a restricțiilor de circulație impuse pe perioada intervențiilor.

Reprezentanții DRDP reamintesc că respectarea restricțiilor temporare contribuie la desfășurarea în siguranță a lucrărilor de întreținere și modernizare a infrastructurii rutiere.

Lucrările la Viaductul Râu Vadului au început la începutul lunii iunie și au impus restricții de circulație pe unul dintre cele mai tranzitate sectoare ale DN7, pe Valea Oltului. Intervențiile au vizat înlocuirea dispozitivelor de acoperire a rosturilor de dilatație, componente esențiale pentru siguranța și durabilitatea structurii podului.

Pe durata șantierului, traficul s-a desfășurat alternativ, pe un singur sens de mers, fiind dirijat prin semafoare. Restricțiile au provocat frecvent coloane de autovehicule, în special la sfârșit de săptămână și în intervalele cu trafic intens, șoferii fiind nevoiți să aștepte zeci de minute pentru traversarea viaductului.

Категории: MediaFax.ro

Ce urmează la combinatul siderurgic Liberty Galaţi, după două licitaţii eşuate şi o reducere a preţului de vânzare de la 700 mil. de euro la 444 mil. de euro?

ZF.ro - 22 июня, 2026 - 11:00
După două licitaţii eşuate şi o reducere a preţului de vân­zare de la aproape 700 mili­oane de euro la 444 milioa­ne de euro, colosul Liberty Galaţi se află în faţa unui moment critic. Niciunul din cei cinci investitori care au cumpărat caietul de sarcini pentru a doua licitaţe, la fel ca şi în cazul primei licitaţii, nu a depus garanţia.
Категории: ZF.ro

Bursă. Niciun fond local de obligaţiuni nu a depăşit inflaţia din România în ultimul an. Primele zece fonduri locale de acţiuni au adus randamente cuprinse între 62% şi 75%

ZF.ro - 22 июня, 2026 - 11:00
Investitorii care au căutat adăpost în fondurile locale de obligaţiuni şi alte instrumente cu venit fix au înregistrat pierderi în termeni reali în ultimul an, în condiţiile în care niciun administrator de profil nu a reuşit să egaleze sau să depăşească rata inflaţiei din România, conform celor mai recente date ale Aso­ciaţiei Admi­nistrato­rilor de Fon­duri, cele din aprilie 2026.
Категории: ZF.ro

„Cultul grețos al mărețului conducător. Bolojan”. Mihai Fifor critică dur Congresul PNL

MediaFax.ro - 22 июня, 2026 - 09:50

„Să fiu sincer, chiar nu mi-am propus să-mi stric duminica urmărind fulminantul Congres PNL de ieri. Nu dau doi bani pe viitorul PNL-Bolojan și nici nu-mi consum duminicile cu grija lui. Dar congresul de ieri a scos la iveală câteva lucruri care merită observate. Nu pentru binele partidului, ci pentru binele României. Pentru că sunt periculoase și pentru că, perpetuate și transformate în politică de stat, pot dăuna grav sănătății acestei țări. Dar să vedem”, a transmis Fifor.

Fifor a criticat modul de desfășurare al congresului și atmosfera din interiorul PNL.

„Oare se mai îndoiește cineva de faptul că pe ce pune mâna Bolojan se alege praful? E și cazul PNL-ului. Noul PNL, marca Bolojan, se profilează amenințător la orizont drept marea soluție pentru o nouă „epocă de aur” a României. Iar congresul de ieri a oferit o imagine cât se poate de clară despre direcția în care se îndreaptă. Peneliștii de rit nou ai lui Bolojan au părut mai degrabă membrii unei secte politico-mistice decât participanții la un congres de partid”.

Congresul, „dus în transă de apariția miracolului de la Bihor”

Potrivit lui Fifor, adunarea a fost una „dusă în transă de apariția unicului și inegalabilului „miracol de la Bihor”, guru Bolojan. Aplauze la comandă, ovații interminabile, elogii fără măsură și o atmosferă în care spiritul critic părea complet interzis. Firul roșu al „Congresului”? Lupta pe viață și pe moarte cu sistemul. Dacă nu ar fi de râs, sigur este de plâns. Unii dintre cei mai toxici politicieni ai României, oameni care sunt ei înșiși sistemul de peste 30 de ani se luau la trântă cu sistemul cel rău și nedret”.

Deputatul PSD a respins discursul anti-sistem promovat, în opinia sa, de liderii PNL.

„ Politicieni care au ocupat funcții, au controlat instituții și au făcut parte din toate formulele de putere ale ultimelor decenii descopereau brusc că sistemul este rău și profund corupt. Exact ca în cazul useriștilor, sistemul este detestabil doar atunci când îi lovește fix în freză. Când îi protejează, îi promovează și îi hrănește politic, este bun. Când însă le cere socoteală sau nu mai răspunde comenzilor lor, devine brusc „stat paralel”, „centre obscure de putere” și o amenințare la adresa democrației”, a afirmat Fifor.

El a continuat cu critici directe la adresa mai multor lideri liberali.

„ Cu Ciucu aflat în control judiciar pentru 60 de zile pentru luare de mită, cu Orban nemuritorul – tătucul jafului din pandemie, cu Falcă milionarul în euro din salariu de primar, cu alipiții ONG-iști scoși la lumină de același sistem… O adunătură de frustrați, de farisei, de îmbogățiți pe seama statului. O adunătură isterică pentru că își pierde privilegiile și pentru că va fi demufată de la banul public la care erau abonați și ei, și copiii lor”, a transmis deputatul PSD.

„Un PDL reinventat. Mai lipsea Băsescu – Petrov”

Fifor a susținut că actualul PNL continuă practicile vechiului sistem politic.

„Oameni care au confundat zeci de ani statul cu propria proprietate și care acum descoperă, brusc, că „sistemul” este rău. Nu când îi ridica, nu când îi proteja, nu când le hrănea carierele și privilegiile, ci acum, când nu le mai răspunde la comandă. Un spectacol jenant despre o gașcă toxică pentru România. Și încă o dovadă că noul PNL al lui Bolojan nu aduce nimic nou. Doar aceleași personaje, aceleași reflexe și aceeași ipocrizie. Un PDL reinventat. Mai lipsea Băsescu – Petrov”.

„Cultul grețos al mărețului conducător”

În final, deputatul PSD a criticat ceea ce consideră a fi un „cult” al liderului în interiorul PNL.

„Singura noutate? Cultul grețos al mărețului conducător. Bolojan. Care „…e-n toate / E-n cele ce sunt / Și-n cele ce mâine vor râde la soare / E-n pruncul din leagăn / Și-n omul cărunt”. În rest, să ne ferească Dumnezeu de o „nouă epocă de aur” marca Bolojan. Anul nefast al României, care sper să încheie azi, a arătat de ce sunt în stare unii care au ca singur scop prăduirea țării ridicată la nivel de politică de stat”.

Категории: MediaFax.ro

Europa reduce dependența de gaz cu ajutorul pompelor de căldură. Economii de aproape 10 miliarde de euro

MediaFax.ro - 22 июня, 2026 - 09:49

Organizația, citată de Euronews,  estimează că utilizarea acestor sisteme de încălzire a permis evitarea unor costuri de import de aproximativ 9,7 miliarde de euro doar anul trecut, într-un context în care securitatea energetică a devenit una dintre principalele preocupări ale Uniunii Europene.

Aproape 30 de milioane de pompe de căldură instalate

Datele EHPA arată că anul trecut au fost vândute aproape trei milioane de pompe de căldură în 21 de țări europene, ridicând numărul total al unităților instalate la 29,3 milioane. Potrivit analizei, aceste echipamente furnizează acum o cantitate de energie termică echivalentă cu cea transportată de peste 200 de cargouri de LNG. Volumul este de două ori mai mare decât importurile de gaz natural lichefiat provenite din Orientul Mijlociu în 2025 și reprezintă aproximativ 7% din totalul importurilor anuale de LNG ale Uniunii Europene. „Fiecare pompă de căldură instalată este încă un pas către consolidarea securității energetice a Europei”, a declarat Paul Kenny, directorul EHPA.

Franța conduce clasamentul european

Franța a fost liderul pieței europene în 2025, cu aproximativ 528.000 de pompe de căldură vândute. În total, țara are în prezent în jur de șapte milioane de unități instalate, cel mai mare număr din Europa. Pe locul al doilea se află Italia, cu 423.000 de sisteme vândute anul trecut.

Pompă de caldură. Sursa foto: X

Germania a înregistrat însă cea mai rapidă creștere, instalările majorându-se cu aproximativ 50% față de anul precedent. Raportat la populație, Norvegia ocupă primul loc în Europa, cu aproximativ 650 de pompe de căldură la fiecare 1.000 de gospodării. Finlanda urmează îndeaproape, cu peste 540 de unități la 1.000 de gospodării.

Funcționează și în climate foarte reci

Datele citate de EHPA contrazic una dintre cele mai răspândite idei despre aceste sisteme: că nu ar fi eficiente în zonele cu ierni severe.Potrivit organizației, pompele de căldură continuă să funcționeze eficient chiar și la temperaturi de până la minus 30 de grade Celsius, fiind mai eficiente decât sistemele clasice de încălzire electrică. Pe fondul eforturilor de reducere a dependenței de combustibilii fosili și de importurile de gaz, Comisia Europeană analizează noi măsuri pentru stimularea instalării pompelor de căldură, inclusiv reducerea taxelor și a TVA pentru sistemele de încălzire verde și pentru electricitate.

Категории: MediaFax.ro

Страницы

Subscribe to Capital Market сбор новостей