MediaFax.ro

Subscribe to Лента MediaFax.ro MediaFax.ro
Știri de ultimă oră și cele mai noi știri pe surse - Știri online
Обновлено: 2 минуты 20 секунд назад

Dinamo și-a luat, sub formă de împrumut, portar de la Braga

11 минут 52 секунды назад

Potrivit clubului Dinamo, Alaa Bellaarouch vine de la Braga cu titlu de împrumut.

Acesta va apăra poarta „câinilor” până în 30 iunie 2027, dar clubul are opțiune de cumpărare definitivă a jucătorului.

Alaa s-a format ca jucător la RC Strasbourg, echipa la care a trecut prin toate etapele, ajungând să apere poarta primei echipe în Ligue 1.

De-a lungul carierei, Alaa a mai jucat la Stade Briochin și Braga SC.

La nivelul echipei naționale a Marocului, a bifat selecții la reprezentativele U17, U20 și U23.

Категории: MediaFax.ro

Țintarul SuperLigii 2026-2027. Dinamo – FCSB se joacă în etapa a 8-a, iar FCSB – Rapid în etapa a 13-a

16 минут 42 секунды назад

Liga Profesionistă de Fotbal a stabilit țintarul sezonului 2026-2027 din SuperLiga. Prima etapă este programată în weekendul 18-19 iulie.

Primul derby important al sezonului va fi Dinamo- Craiova în etapa a doua, urmat de Rapid – Dinamo, în etapa a 5-a, programată pe 15-16 august. Două etape mai târziu, Rapid va primi vizita Universității Craiova, iar în etapa a 8-a este programat marele derby Dinamo – FCSB.

Un alt moment important al turului va fi în etapa a 13-a, când FCSB va întâlni Rapid. În aceeași rundă, CFR Cluj va juca împotriva lui Dinamo.

FCSB începe cu FC Argeș, Dinamo joacă la Ploiești

Campioana FCSB va debuta pe teren propriu, împotriva celor de la FC Argeș. Dinamo va avea o deplasare dificilă la Ploiești, contra Petrolului, într-un duel cu tradiție în fotbalul românesc.

Rapid va începe sezonul în Giulești, cu Sepsi, în timp ce CFR Cluj merge la Galați, pentru duelul cu Oțelul. Universitatea Craiova debutează acasă, împotriva celor de la UTA Arad.

Cele mai importante meciuri din tur

Printre cele mai așteptate dueluri din turul SuperLigii 2026-2027 se numără:

  • Rapid – Dinamo, etapa a 5-a
  • CFR Cluj – FCSB, etapa a 6-a
  • Dinamo – FCSB, etapa a 8-a
  • Universitatea Craiova – FCSB, etapa a 10-a
  • FCSB – Rapid, etapa a 13-a
  • CFR Cluj – Dinamo, etapa a 13-a
  • CFR Cluj – Universitatea Craiova, etapa a 15-a
Program SuperLiga 2026-2027. Etapa 1

18-19 iulie

  • FCSB – FC Argeș
  • Corvinul – Csikszereda
  • U Cluj – Farul
  • Rapid – Sepsi
  • FC Voluntari – FC Botoșani
  • Oțelul – CFR Cluj
  • Universitatea Craiova – UTA Arad
  • Petrolul – Dinamo
Etapa 2

25-26 iulie

  • Csikszereda – FCSB
  • Farul – Corvinul
  • Sepsi – U Cluj
  • FC Botoșani – Rapid
  • CFR Cluj – FC Voluntari
  • UTA Arad – Oțelul
  • Dinamo – Universitatea Craiova
  • FC Argeș – Petrolul
Etapa 3

1-2 august

  • FCSB – Farul
  • Corvinul – Sepsi
  • U Cluj – FC Botoșani
  • Rapid – CFR Cluj
  • FC Voluntari – UTA Arad
  • Oțelul – Dinamo
  • Universitatea Craiova – Petrolul
  • FC Argeș – Csikszereda
Etapa 4

8-9 august

  • Sepsi – FCSB
  • FC Botoșani – Corvinul
  • CFR Cluj – U Cluj
  • UTA Arad – Rapid
  • Dinamo – FC Voluntari
  • Petrolul – Oțelul
  • Farul – Csikszereda
  • Universitatea Craiova – FC Argeș
Etapa 5

15-16 august

  • FCSB – FC Botoșani
  • Corvinul – CFR Cluj
  • U Cluj – UTA Arad
  • Rapid – Dinamo
  • FC Voluntari – Petrolul
  • Csikszereda – Sepsi
  • Oțelul – Universitatea Craiova
  • FC Argeș – Farul
Etapa 6

22-23 august

  • CFR Cluj – FCSB
  • UTA Arad – Corvinul
  • Dinamo – U Cluj
  • Petrolul – Rapid
  • FC Botoșani – Csikszereda
  • Universitatea Craiova – FC Voluntari
  • Sepsi – Farul
  • Oțelul – FC Argeș
Etapa 7

29-30 august

  • FCSB – UTA Arad
  • Corvinul – Dinamo
  • U Cluj – Petrolul
  • Csikszereda – CFR Cluj
  • Rapid – Universitatea Craiova
  • Farul – FC Botoșani
  • FC Voluntari – Oțelul
  • FC Argeș – Sepsi
Etapa 8

5-6 septembrie

  • Dinamo – FCSB
  • Petrolul – Corvinul
  • UTA Arad – Csikszereda
  • Universitatea Craiova – U Cluj
  • CFR Cluj – Farul
  • Oțelul – Rapid
  • FC Botoșani – Sepsi
  • FC Voluntari – FC Argeș
Etapa 9

12-13 septembrie

  • FCSB – Petrolul
  • Csikszereda – Dinamo
  • Corvinul – Universitatea Craiova
  • Farul – UTA Arad
  • U Cluj – Oțelul
  • Sepsi – CFR Cluj
  • Rapid – FC Voluntari
  • FC Argeș – FC Botoșani
Etapa 10

19-20 septembrie

  • Universitatea Craiova – FCSB
  • Petrolul – Csikszereda
  • Dinamo – Farul
  • Oțelul – Corvinul
  • UTA Arad – Sepsi
  • FC Voluntari – U Cluj
  • CFR Cluj – FC Botoșani
  • Rapid – FC Argeș
Etapa 11

10-11 octombrie

  • FCSB – Oțelul
  • Csikszereda – Universitatea Craiova
  • Farul – Petrolul
  • Sepsi – Dinamo
  • Corvinul – FC Voluntari
  • FC Botoșani – UTA Arad
  • U Cluj – Rapid
  • FC Argeș – CFR Cluj
Etapa 12

17-18 octombrie

  • FC Voluntari – FCSB
  • Oțelul – Csikszereda
  • Universitatea Craiova – Farul
  • Petrolul – Sepsi
  • Dinamo – FC Botoșani
  • Rapid – Corvinul
  • UTA Arad – CFR Cluj
  • U Cluj – FC Argeș
Etapa 13

24-25 octombrie

  • FCSB – Rapid
  • Csikszereda – FC Voluntari
  • Farul – Oțelul
  • Sepsi – Universitatea Craiova
  • FC Botoșani – Petrolul
  • CFR Cluj – Dinamo
  • Corvinul – U Cluj
  • FC Argeș – UTA Arad
Etapa 14

31 octombrie – 1 noiembrie

  • U Cluj – FCSB
  • Rapid – Csikszereda
  • FC Voluntari – Farul
  • Oțelul – Sepsi
  • Universitatea Craiova – FC Botoșani
  • Petrolul – CFR Cluj
  • Dinamo – UTA Arad
  • Corvinul – FC Argeș
Etapa 15

7-8 noiembrie

  • FCSB – Corvinul
  • Csikszereda – U Cluj
  • Farul – Rapid
  • Sepsi – FC Voluntari
  • FC Botoșani – Oțelul
  • CFR Cluj – Universitatea Craiova
  • UTA Arad – Petrolul
  • FC Argeș – Dinamo
Категории: MediaFax.ro

Ungaria se pregătește pentru trecerea la euro. Magyar anunță când ar putea fi îndeplinite criteriile

24 минуты 4 секунды назад

Premierul Ungariei, Peter Magyar, a declarat că țara sa ar putea îndeplini până în 2030 criteriile economice necesare pentru adoptarea euro, relatează Bloomberg.

Magyar a precizat însă că adoptarea euro va fi o decizie politică separată și că aceasta ar trebui discutată cu populația. Declarațiile au fost făcute vineri, după o întâlnire la Budapesta cu președintele Eurogrupului, Kyriakos Pierrakakis.

Ungaria nu are, în prezent, o dată oficială pentru trecerea la euro.

Noua administrație de la Budapesta, care încearcă să repare relațiile cu UE deteriorate în cei 16 ani de guvernare ai lui Viktor Orban, susține că disciplina impusă de parcursul către aderare va aduce beneficii cu mult înainte ca moneda să fie adoptată.

Drumul către îndeplinirea criteriilor poate aduce în sine un tip de stabilitate, o încredere în rândul companiilor, investitorilor și consumatorilor, care poate contribui la dezvoltarea țării”, a declarat Magyar.

Datoria publică, cel mai dificil criteriu

Regula de la Maastricht privind datoria publică, potrivit căreia aceasta nu ar trebui să depășească 60% din PIB, va fi probabil cel mai dificil criteriu de îndeplinit, a spus Magyar.

Anul „2030 este o dată-țintă realistă pentru ca Ungaria să îndeplinească criteriile de la Maastricht”, a declarat Magyar, adăugând că nu vor fi necesare măsuri de austeritate.

Guvernul de la Budapesta intenționează să publice în acest an un nou plan fiscal pe termen mediu. Documentul va include măsurile bugetare și economice necesare pentru ca Ungaria să îndeplinească regulile de intrare în zona euro.

Категории: MediaFax.ro

Tensiuni la Moscova. Presiuni dure asupra lui Putin pentru extinderea războiului din Ucraina

27 минут 20 секунд назад

Nemulțumirea acestor cercuri dure este alimentată de atacuri recente atribuite Ucrainei, inclusiv lovituri în zone precum Moscova, Sankt Petersburg și Crimeea, dar și incidente letale asupra unor autobuze de pasageri, potrivit autorităților ruse, scrie Reuters.

În acest context, discursul public al naționaliștilor devine tot mai radical.

Apelurile radicale la măsuri extreme

Mesajele venite din zona naționalistă rusă nu sunt noi, însă au devenit mai agresive. De-a lungul timpului, unele voci au cerut mobilizare generală, distrugerea districtului guvernamental din Kiev, eliminarea președintelui Volodimir Zelenski sau atacuri asupra infrastructurii militare din Europa.

Unii comentatori au mers și mai departe, sugerând inclusiv utilizarea armelor nucleare tactice. Escaladarea retoricii este alimentată de atacurile recente asupra infrastructurii ruse, inclusiv asupra rafinăriilor de petrol din zona Moscovei.

Dezbaterea privind negocierile cu SUA

În paralel, tot mai multe voci din spațiul mediatic pro-război cer renunțarea la discuțiile mediate de Statele Unite privind o posibilă soluție diplomatică.

Acestea susțin că negocierile ar fi ineficiente și că Rusia ar trebui să urmărească o strategie militară totală împotriva Ucrainei.

Unii bloggeri influenți susțin chiar că atacurile ucrainene ar fi fost posibile cu sprijin indirect din partea Washingtonului, alimentând retorica anti-occidentală și accentuând tensiunile geopolitice.

Poziția Kremlinului în fața presiunilor

În ciuda acestor presiuni, Kremlinul a rezistat până acum cererilor de escaladare totală sau de abandon al negocierilor.

Surse apropiate administrației afirmă că Vladimir Putin tolerează aceste mesaje radicale, însă le menține într-un cadru controlat politic.

În același timp, analiștii susțin că astfel de declarații pot influența opinia publică internă și pot complica procesul decizional, crescând așteptările pentru o campanie militară mai amplă.

Până în prezent, Rusia continuă operațiunile militare în Ucraina, în timp ce oficialii de la Moscova afirmă că obiectivele strategice sunt în curs de realizare. Kremlinul transmite că o parte din forțele politice europene ostile ar putea pierde influență în perioada următoare.

În acest context, liderul rus afirmă că există perspective pentru o eventuală normalizare a relațiilor internaționale, deși situația de pe front rămâne tensionată și imprevizibilă.

Категории: MediaFax.ro

Unul dintre cei mai apropiați colaboratori ai lui Vladimir Putin a murit

32 минуты 20 секунд назад

Serghei Ivanov, unul dintre cei mai apropiați colaboratori ai lui Putin a murit, potrivit Nexta. Fostul ministru al Apărării din Rusia a murit la vârsta de 73 de ani. Cauza decesului nu a fost anunțată.

Serghei Ivanov a fost unul dintre cei mai influenți reprezentanți ai anturajului lui Putin. El provenea din KGB-ul sovietic. A lucrat în serviciile de informații externe înainte de a conduce Ministerul Apărării din Rusia. A mai ocupat funcțiile de vicepremier și de șef al administrației prezidențiale.

Ivanov a fost unul dintre cei mai apropiați colaboratori ai lui Putin. Cei doi au colaborat mulți ani începând din perioada în care au lucrat împreună în serviciile secrete sovietice.

Категории: MediaFax.ro

Urs găsit în containerul de gunoi al unui spital din Brașov. A fost împușcat

34 минуты 20 секунд назад

Prezența ursului a fost semnalată în jurul orei 11.50, printr-un apel la 112.

Acesta se afla în curtea Spitalului Sf. Constantin din Brașov.

Echipa de intervenție deplasată la fața locului a folosit mijloace acustice și luminoase pentru a îndepărta ursul, dar acesta nu a răspuns.

Ursul era în containerul de deșeuri din incinta spitalului.

S-a luat decizia împușcării, care a fost pusă în aplicare de reprezentanții fondului cinegetic.

Specailiștii susțin că este vorba de o uroaică de 2-3 ani, a cărei prezență a mai fost semnalată în cimitirul din Noua.

Категории: MediaFax.ro

Nicușor Dan participă sâmbătă în Polonia la o reuniune dedicată securității Europei și sprijinului pentru Ucraina

35 минут 24 секунды назад

Președintele României, Nicușor Dan, va participa sâmbătă, la Jurata, în Polonia, la o reuniune găzduită de președintele Poloniei, Karol Nawrocki.

La întâlnire vor mai fi prezenți președintele Estoniei, Alar Karis, președintele Letoniei, Edgars Rinkēvičs, și președintele Lituaniei, Gitanas Nausėda.

Potrivit Administrației Prezidențiale, liderii vor discuta despre întărirea securității europene în contextul amenințărilor generate de războiul de agresiune al Rusiei împotriva Ucrainei, de instabilitatea din Orientul Mijlociu și de schimbările geopolitice din această perioadă.

„În cadrul întâlnirii, vor fi dezbătute, de asemenea, aspecte legate de viitorul Uniunii Europene, care trebuie să îşi adapteze eficient politicile pentru a ţine pasul cu provocările şi evoluţiile globale, susţinând astfel competitivitatea, dezvoltarea şi securitatea statelor sale membre”, se arată în comunicatul oficial.

Cu această ocazie, Nicușor Dan va vorbi și despre cât de importantă este unitatea Uniunii Europene în fața provocărilor actuale și despre angajamentul României față de cooperarea cu aliații și partenerii din NATO și Uniunea Europeană.

„Preşedintele României va accentua necesitatea consolidării descurajării şi apărării pe Flancul Estic al NATO, atât din punct de vedere militar, cât şi al combaterii ameninţărilor hibride şi cibernetice, precum şi prin îmbunătăţirea infrastructurii cu uz dual şi a securităţii energetice”, mai transmite Administrația Prezidențială.

Категории: MediaFax.ro

Inedit. Singura intrare într-un oraș din Spania este printr-o ușă de lemn

50 минут назад

Singura intrare în orașul Pedraza este printr-o ușă masivă de lemn, potrivit Express. Aceasta are trei metri lățime și tot trei metri înălțime. Calea de acces a fost concepută în Evul Mediu atunci când a apărut localitatea. Poarta se afla la capătul unui drum îngust care urcă pe dealul pe care este construit orașul.

În trecut, ușa masivă de lemn se închidea noaptea. Acum, s-a renunțat la obicei. Accesul este dificil pentru mașini deoarece poarta a fost concepută pentru cai și căruțe.

Unde se află orașul cu ușă de lemn

Pedraza se află în munții Sierra de Guadarrama, la aproximativ 90 de minute de Madrid. Cei mai mulți turiști ajung în zonă cu autocarele și apoi vizitează orașul pe jos.

În interior, străzile pietruite sunt la fel de înguste și de întortocheate. Casele vechi, de piatră, au acoperișuri roșii în stil clasic spaniol.

Orașul cu ușă de lemn are obiective de vizitat și evenimente publice

La un capăt al orașului se află Castillo de Pedraza, un castel din secolul al XIII-lea, care a aparținut unui pictor spaniol. De altfel, mulți artiști, nobili și membri ai familiei regale au locuit în oraș de-a lungul anilor. Treptat populația a scăzut și în prezent orașul mai are doar câteva sute de locuitori.

Alte locuri care pot fi vizitate sunt vechea închisoare a orașului și Casa del Aguila Imperial, o clădire transformată într-un muzeu și centru pentru fauna sălbatică.

Una dintre cele mai bune perioade pentru a vizita orașul este în iulie. Pe 4 și 11 iulie se desfășoară Concierto de las Velas, un eveniment anual în aer liber. Mii de lumânări sunt aprinse de-a lungul străzilor și se organizează numeroase concerte de muzică clasică în aer liber. Intrarea în oraș este permisă localnicilor și deținătorilor de bilete în perioada evenimentului.

Категории: MediaFax.ro

Horia Georgescu indică cine ar fi tergiversat dosarul lui Klaus Iohannis: „A fost corupție pură”

50 минут 58 секунд назад

Potrivit lui Horia Georgescu, dosarul de incompatibilitate al lui Klaus Iohannis nu ar fi trebuit să fie judecat în apropierea alegerilor. Acesta a susținut că, în perioada în care Livia Stanciu conducea Înalta Curte de Casație și Justiție, procesul a fost tergiversat în mod intenționat.

„Doamna Livia Stanciu (…) a făcut tot posibilul să tergiverseze acest proces și să nu se judece. Speța domnului Klaus Iohannis era clară. Agenția Națională de Integritate câștigase în trecut. Nu trebuia să ajungem în preajma alegerilor ca acest proces să fie judecat”, a afirmat fostul șef al Agenției Naționale de Integritate (ANI).

Georgescu: Corupție pură

Georgescu a mers mai departe, spunând că numirea Liviei Stanciu în funcția de judecător la Curtea Constituțională a reprezentat o recompensă pentru modul în care ar fi gestionat dosarul. „Ulterior, doamna Livia Stanciu a primit funcții pentru acest efort pe care l-a făcut, care, dacă ar trebui să-l definesc, ar fi că este corupție pură”, a afirmat Georgescu.

Livia Stanciu a fost numită judecător la Curtea Constituțională în 2016 de președintele Klaus Iohannis, pentru un mandat de nouă ani, care a expirat în 2025.

Georgescu: Toți ceilalți au pierdut. Domnul Iohannis a câștigat

Fostul președinte al ANI a afirmat că, în perioada în care conducea instituția, a solicitat oficial Înaltei Curți judecarea tuturor dosarelor similare aflate pe rol.

„Am făcut cerere legală și am cerut judecarea cazurilor, tuturor cazurilor aflate pe rolul ICCJ. Cred că aveam 10 sau 12 cazuri similare. Toți ceilalți au pierdut. Domnul Iohannis a câștigat acest proces. După ce a devenit președinte, evident”, a afirmat Horia Georgescu.

Faptele sunt prescrise

Potrivit lui Georgescu, Klaus Iohannis ar fi ajuns președinte al României aflându-se în stare de incompatibilitate.

„Nu știu de unde a primit Livia Stanciu inspirația să facă aceste lucruri, dar a acționat, din punctul meu de vedere, ilegal”, a afirmat acesta.

Georgescu a precizat însă că, în opinia sa, faptele la care face referire sunt prescrise. „Cred că faptele sunt prescrise, au trecut 10 ani”, a spus Georgescu.

Категории: MediaFax.ro

Decizie istorică privind reședința regală. Regele Charles nu va locui la Palatul Buckingham

58 минут 41 секунда назад

Decizia marchează o schimbare istorică, întrucât Palatul Buckingham a fost reședința principală a monarhilor britanici încă din anul 1837, de la domnia reginei Victoria.

Chiar dacă nu va mai funcționa ca reședință permanentă, Palatul Buckingham va rămâne centrul oficial al monarhiei britanice, fiind utilizat pentru ceremonii de stat, primiri oficiale și evenimente diplomatice majore. Regele Charles va continua să locuiască la Clarence House, reședința sa din Londra, scrie Reuters.

Palatul Buckingham rămâne centrul administrativ al monarhiei

Potrivit oficialilor regali, Palatul Buckingham va continua să funcționeze ca „sediu central al monarhiei”, cu drapelul regal afișat atunci când suveranul se află în Londra.

Clădirea, aflată într-un amplu proces de modernizare estimat la sute de milioane de lire, va rămâne deschisă publicului, cu o posibilă extindere a programului de vizitare.

Nici Regele Charles, nici fosta suverană Regina Elisabeta a II-a nu au mai înnoptat la Palatul Buckingham din anul 2019, însă spații private vor fi menținute pentru utilizări ocazionale.

Transparență financiară fără precedent

Odată cu decizia privind Palatul Buckingham, autoritățile regale au publicat și date financiare detaliate despre taxele plătite de monarh. Regele Charles a achitat 12,9 milioane de lire sterline în anul fiscal 2024/2025, devenind unul dintre cei mai mari contribuabili din Regatul Unit.

Deși nu este obligat legal, monarhul plătește voluntar impozite, continuând practica începută după 1993. Din 2022, acesta a plătit peste 30 de milioane de lire sterline în taxe totale.

Palatul Buckingham, finanțele regale și controversele publice

Veniturile familiei regale provin din Ducatul de Lancaster, estimat la peste 25 de milioane de lire anual, precum și din finanțarea publică numită Sovereign Grant, bazată pe profiturile Crown Estate.

Grantul a crescut în ultimii ani, însă va fi redus la 100 de milioane de lire începând cu 2027/2028, la solicitarea regelui, în contextul costurilor ridicate ale renovării Palatului Buckingham.

Controversele au crescut după dezvăluirile privind veniturile din proprietăți regale percepute instituțiilor publice, inclusiv NHS și armată, implicând și activitatea administrativă a Prințul William. Criticii susțin că, în ciuda transparenței crescute, sistemul financiar regal rămâne insuficient de clar.

Категории: MediaFax.ro

NIBIRU pregătește pentru vara 2026 un sezon de spectacole concepute ca experiențe imersive, în care teatrul, muzica, artele vizuale și coregrafia se întâlnesc într-un format unic pe litoralul românesc (P)

3 часа 3 минуты назад

Conceptul artistic este coordonat de Răzvan Dincă, unul dintre numele importante ale culturii din România, cu o experiență solidă în operă, operetă, musical și teatru dramatic.

Răzvan Dincă spune că, atunci când a început lucrul la NIBIRU, echipa a pornit de la „o foaie albă de hârtie”, pe care trebuia construit ceva ce „nu s-a mai întâmplat”. În viziunea sa, proiectul nu a fost gândit ca un festival clasic, nici ca un singur spectacol sau un simplu concert, ci ca o experiență complexă, care să combine mai multe limbaje artistice și să creeze o relație directă între scenă și public. Această abordare transformă spectacolele din cadrul NIBIRU în experiențe participative.

Regizor de operă, operetă, musicaluri și teatru dramatic, Răzvan Dincă a semnat în ultimii ani unele dintre cele mai cunoscute producții de public din România, printre care Fantoma de la Operă la Opera Națională București, Shrek și Mamma Mia. Experiența lui în spectacole cu adresabilitate mare și cu impact emoțional puternic se reflectă în direcția pe care o propune acum la NIBIRU: un produs artistic care să transmită emoție, dar și energie colectivă, într-un cadru construit pentru publicul larg.

În cadrul NIBIRU, artiștii români anunțați pe Center Stage vor susține concerte integrate în producții scenice unice, dezvoltate special pentru acest proiect împreună cu Răzvan Dincă.

Povestea, scenografia și momentele artistice au fost dezvoltate împreună, fiecare spectacol fiind construit în jurul personalității și identității artistice a interpretului. Conceptul este personalizat pentru fiecare artist și realizat exclusiv pentru NIBIRU, oferind publicului o experiență care nu se regăsește în turneele obișnuite. Spectacolele vor începe pe promenadă și vor continua pe Center Stage.  Aici îi vei vedea pe Mario, Smiley, Delia, Theo Rose, Carla’s Dreams, Antonia, Alina Eremia, Holy Molly, Emaa, INNA, Irina Rimes, Rareș, The Motans, Alex Velea, Adi Istrate, Andrei Bănuță, Puya, Minelli, Florian Rus, AMI, Liviu Teodorescu, Lazy Ed, Iraida, Alessandra, Misha Miller, Lidia Buble și Andrei Ursu.

Conceptul este gândit ca un traseu artistic unitar, care leagă promenada de Center Stage, cu aceiași artiști și aceeași direcție creativă. Numele serilor acoperă întreg acest parcurs, de la promenadă și până la concertul de pe scenă, prin șapte universuri tematice distincte:Circus of Wonders, joia; Neon Asia, vinerea; Velvet Cabaret, sâmbăta; Barrio Carnaval, duminica; Summer Disco Love, lunea; American Soul System, marțea; Worlds of Nibiru, miercurea.

Sezonul NIBIRU se desfășoară timp de 46 de zile, iar cele șapte concepte de spectacol revin în fiecare săptămână, fiecare cu propria tematică, scenografie și identitate artistică. Fiecare seară oferă o experiență diferită și creează un nou motiv pentru a reveni pe parcursul verii.

Întregul concept este construit în jurul ideii că vara se trăiește împreună. Familii, grupuri de prieteni și vizitatori care ajung singuri împart aceeași energie, aceleași spații și aceleași momente, devenind parte din atmosfera fiecărei seri. Spectacolele încep pe promenadă, continuă pe Center Stage și transformă publicul din spectator într-un participant activ al experienței.

NIBIRU este o nouă stațiune pe litoralul românesc, construită ca un ecosistem de cultură, muzică, gastronomie, retail, sport și artă. Spectacolele coordonate de Răzvan Dincă devin una dintre piesele centrale ale unui format care pune în prim-plan creativitatea, participarea, emoția și diversitatea de public.

Категории: MediaFax.ro

Erling Haaland, vedeta neașteptată a Cupei Mondiale: cum a cucerit internetul dincolo de goluri

3 часа 4 минуты назад

Erling Haaland a venit la Cupa Mondială din 2026 cu reputația unuia dintre cei mai temuți atacanți din fotbalul mondial. Pe lângă prestațiile de pe teren, însă, internaționalul norvegian a devenit și unul dintre cele mai populare personaje ale turneului datorită personalității sale și prezenței neobișnuite pe rețelele sociale. Potrivit Euronews, Haaland și-a câștigat un nou val de admiratori prin postări spontane, umor autoironic și o atitudine relaxată, diferită de imaginea atent controlată pe care o afișează mulți sportivi de top.

Își administrează singur conturile de social media

În timp ce numeroase vedete sportive folosesc echipe dedicate pentru comunicarea online, Haaland pare să își gestioneze singur conturile de pe rețelele sociale. În timpul Cupei Mondiale, atacantul a publicat imagini din viața de zi cu zi, de la vizite la celebrul restaurant Katz’s Delicatessen din New York până la fotografii din sauna cu infraroșu sau din cantonament. Un clip devenit viral îl arată spunând fanilor că este „responsabilul de social media al Norvegiei”, înainte de a face fotografii cu aceștia.

Erling Haaland viral online. Sursa foto: Instagram/erling

Autoironia l-a transformat într-un fenomen online

Haaland este cunoscut pentru declarațiile sale neconvenționale și pentru faptul că nu ezită să facă glume pe seama propriei persoane. De-a lungul timpului, atacantul a povestit că doarme cu mingi de fotbal, că își lipește gura cu bandă adezivă în timpul somnului, petrece timp în saune cu infraroșu și chiar s-a comparat cu personajul Shrek. Un alt episod care a reapărut în atenția publicului în timpul Cupei Mondiale este cel în care Haaland a dezvăluit că a ignorat un mesaj primit de la actorul Tom Holland, deoarece nu știa cine este.

Erling Haaland, postare de pe contul personal. Sursa foto: Instagram/erling

O pasiune surprinzătoare pentru gențile Birkin

Printre cele mai comentate detalii despre viața norvegianului se numără și pasiunea pentru gențile Hermès Birkin. Specialiștii în modă au remarcat că Haaland deține mai multe modele rare, inclusiv HAC Casaque 40, Evercalf Toile Cargo Haut à Courroies 40 și Endless Road HAC Birkin 50, piese care pot valora zeci de mii de euro pe piața de revânzare.

Relaxat chiar și la Cupa Mondială

Jurnaliștii au remarcat faptul că Haaland pare să se bucure de experiența Cupei Mondiale fără presiunea care îi afectează adesea pe alți mari jucători. După calificarea Norvegiei în fazele eliminatorii, el s-a alăturat suporterilor la celebra celebrare inspirată de vikingi. Întrebat despre duelul cu Franța, atacantul a răspuns că Norvegia „probabil va câștiga”, dar a adăugat imediat că „probabil Franța va câștiga Cupa Mondială”. Într-un turneu dominat de declarații prudente și atent pregătite, Erling Haaland s-a remarcat prin naturalețe, devenind nu doar unul dintre cei mai buni jucători ai competiției, ci și unul dintre cele mai apreciate personaje de către fanii din întreaga lume.

Категории: MediaFax.ro

Au lansat o promoție cu mâncare nelimitată. Creditorii cer acum despăgubiri

3 часа 10 минут назад

Acțiunea a fost depusă în luna mai la un tribunal din statul Florida de un trust care reprezintă creditorii Red Lobster. Pârâtă este compania thailandeză Thai Union, fostul acționar majoritar al lanțului de restaurante și unul dintre cei mai mari producători de fructe de mare din lume.

Potrivit documentelor depuse în instanță, Thai Union știa încă din 2023 că Red Lobster se confrunta cu dificultăți financiare și risca insolvența. Cu toate acestea, creditorii susțin că grupul a continuat să urmărească propriile interese comerciale.

„Thai Union și-a intensificat campania de a stoarce fiecare picătură de valoare pe care o putea obține de la Red Lobster prin contracte dezavantajoase din punct de vedere economic, care au avantajat Thai Union și nu aveau niciun sens economic pentru Red Lobster”, se arată în acțiunea citată de CNBC.

Creveți nelimitați, un „dezastru”

În centrul litigiului se află oferta „Everyday $20 Ultimate Endless Shrimp”, prin care clienții puteau consuma cantități nelimitate de creveți pentru 20 de dolari.

Creditorii susțin că Thai Union a obligat Red Lobster să cumpere cantități tot mai mari de creveți chiar de la compania sa, la prețuri peste nivelul pieței, interzicând în același timp aprovizionarea de la un furnizor concurent.

De asemenea, ei acuză că promoția a fost implementată în ciuda obiecțiilor unor angajați ai Red Lobster. Potrivit acestora, restaurante din întreaga țară au rămas fără stocuri, mesele nu mai puteau fi eliberate suficient de repede, iar activitatea a fost grav afectată.

„Când a devenit clar că oferta «Everyday $20 Ultimate Endless Shrimp» făcea ravagii în afacerile și bilanțul Red Lobster, Kenny a mers mai departe. A continuat promoția, generând alte zeci de milioane de dolari în comenzi de creveți supraevaluate pentru Thai Union și lăsând în urmă un surplus uriaș de marfă”, se arată în documentele depuse la dosar.

Compania a intrat în faliment în 2024

Red Lobster a intrat sub protecția legii falimentului în mai 2024, după ce a închis zeci de restaurante din Statele Unite. Compania a invocat concurența tot mai puternică, costurile ridicate ale chiriilor, reducerea cheltuielilor consumatorilor și efectele negative ale promoției cu creveți nelimitați.

În septembrie 2024, lanțul de restaurante a ieșit din procedura de reorganizare după ce a fost cumpărat de grupul de investiții RL Holdings, care îi este și în prezent proprietar.

Категории: MediaFax.ro

Papa Leon al XIV-lea face un nou apel la pace: „Războiul nu este niciodată binecuvântat de Dumnezeu”

3 часа 12 минут назад

Papa Leon al XIV-lea a transmis un nou mesaj în favoarea păcii, la deschiderea reuniunii cardinalilor de la Vatican, relatează The Independent.

Suveranul Pontif a afirmat că războiul nu poate fi justificat și că Biserica Catolică are datoria de a promova pacea într-o lume afectată de conflicte.

„Războiul nu este niciodată demn de umanitate și nu este niciodată binecuvântat de Dumnezeu”, a declarat Papa în cadrul slujbei care a precedat reuniunea.

Pontiful a subliniat că oamenii au primit inteligență și libertate pentru a rezolva conflictele prin dialog, nu prin violență, chiar și într-o epocă dominată de arme tot mai sofisticate.

Reuniune dedicată provocărilor actuale ale Bisericii

Întâlnirea cardinalilor se desfășoară pe parcursul a două zile și a fost convocată la inițiativa Papei Leon al XIV-lea.

Reuniunea răspunde solicitărilor formulate de cardinali, care au cerut să fie consultați mai frecvent în procesul de conducere al Bisericii Catolice.

Potrivit Vaticanului, pe agenda discuțiilor figurează situația internațională, recenta enciclică dedicată inteligenței artificiale și modalitățile prin care Biserica poate răspunde mai bine nevoilor credincioșilor.

Inițial, cardinalii urmau să discute și despre tensiunile privind celebrarea liturghiei tradiționale în limba latină.

Subiectul a fost însă retras de pe ordinea de zi, înaintea unui eveniment programat săptămâna viitoare, când un grup de catolici tradiționaliști intenționează să consacre patru episcopi, în pofida opoziției Vaticanului.

Papa le cere cardinalilor sprijin public

În discursul de deschidere, Papa Leon al XIV-lea le-a cerut cardinalilor să îi fie alături în exercitarea misiunii sale. Suveranul Pontif a spus că are nevoie de un sprijin puternic, explicit și public din partea acestora.

Pe durata reuniunii, cardinalilor li s-a cerut să nu facă declarații presei. Vaticanul a anunțat că vor fi făcute publice doar mesajele de deschidere și de închidere ale Papei.

Mesaj constant împotriva războiului

De la începutul pontificatului său, Papa Leon al XIV-lea a transmis în repetate rânduri apeluri la pace. Mesajele sale au vizat inclusiv războiul declanșat de Rusia în Ucraina și conflictul dintre Statele Unite și Iran.

Pozițiile exprimate de Suveranul Pontif au atras, în unele cazuri, critici din partea președintelui american Donald Trump.

Cardinalii sunt principalii colaboratori ai Papei în conducerea Bisericii Catolice. Ei au rol consultativ pe durata pontificatului și sunt responsabili de alegerea unui nou Suveran Pontif după decesul sau demisia acestuia.

Actuala reuniune este a doua convocată de Papa Leon al XIV-lea după consistoriul organizat în luna ianuarie.

Категории: MediaFax.ro

Româncele și-au aflat adversarele la turneul de Grand Slam de la Wimbledon. Sorana Cîrstea, cap de serie

3 часа 13 минут назад

Sorana Cîrstea (locul 18 WTA), singura jucătoare română printre capii de serie (nr. 17), o va întâlni în runda inaugurală de la Wimbledon pe cehoaica Sara Bejlek (45 WTA), una dintre tinerele jucătoare aflate în ascensiune în circuitul WTA.

Va fi prima confruntare directă în circuitul mondial dintre cele două jucătoare.

Jaqueline Cristian (38 WTA) va avea cea mai dificilă misiune, urmând să joace împotriva americancei Iva Jovic, locul 17 mondial și cap de serie nr. 16. Va fi, de asemenea, prima confruntare directă în circuitul WTA.

Irina-Camelia Begu (101 WTA) va debuta împotriva britanicei Katie Swan (196 WTA), beneficiară a unui wild-card din partea organizatorilor. Cele două s-au mai întâlnit o singură dată în circuitul profesionist, chiar la Wimbledon, în 2018. Sportiva din Marea Britanie s-a impus surprinzător în primul tur, scor 6-2, 6-2.

Elena-Gabriela Ruse (105 WTA) o va înfrunta pe americanca Caty McNally (50 WTA). Sportiva din SUA s-a impus în singura confruntare directă disputată până în prezent.

Turneul de la Wimbledon, al treilea Grand Slam al sezonului, va debuta săptămâna viitoare pe iarba de la All England Lawn Tennis and Croquet Club.

Категории: MediaFax.ro

Președintele Nicușor Dan a convocat ședința CSAT

3 часа 20 минут назад

Pe ordinea de zi a ședinței sunt incluse subiecte referitoare la:

– Obiectivele României la Summitul NATO de la Ankara din 2026;

– Forțele și mijloacele Armatei României ce pot fi puse la dispoziție pentru participarea la misiuni și operații în afara teritoriului statului român în anul 2027;

_ Implicații pentru continuitatea serviciilor de navigație aeriană și pentru securitatea spațiului aerian în contextul suspendării Certificatului ROMATSA de furnizor de servicii de navigație aeriană prin Sentința nr. 360 din 27.02.2026.

În cadrul ședinței Consiliului, vor fi analizate și alte tematici de actualitate din domeniul securității naționale, potrivit Administrației Prezidențiale.

Категории: MediaFax.ro

Alarmă climatică în Ungaria: țara se încălzește mai repede decât aproape întreaga Europă

3 часа 33 минуты назад

Ritmul de încălzire din centrul Ungariei îl depășește semnificativ atât pe cel mondial, cât și pe cel european a explicat climatologul Diána Ürge-Vorsatz, profesoară la Universitatea Central-Europeană (CEU) și membră a Grupului Interguvernamental privind Schimbările Climatice (IPCC) al ONU.

Potrivit cercetătoarei, citate de Daily News Hungary, Europa se încălzește deja de aproximativ două ori mai rapid decât media globală. În anumite regiuni din Ungaria, însă, ritmul de creștere a temperaturilor este și mai accentuat.

Comparativ cu Irlanda sau nordul Angliei, temperaturile din Ungaria cresc de cinci până la șapte ori mai repede, echivalentul unei creșteri de aproximativ 0,75-1 grad Celsius pe deceniu.

„Este o cursă nebună spre dezastru”, spun climatologii, subliniind că efectele schimbărilor climatice devin din ce în ce mai evidente.

Agricultura și resursele de apă, tot mai afectate

Specialiștii avertizează că încălzirea accelerată va pune o presiune uriașă asupra agriculturii, resurselor de apă și economiei Ungariei. Rezervele de apă, deja vulnerabile, riscă să fie afectate și mai grav din cauza secetelor prelungite și a valurilor de căldură tot mai frecvente.

„Trebuie să înțelegem urgent că aceasta este o problemă care ne afectează profund corpul, portofelul și sănătatea”, a declarat cercetătoarea, care consideră combaterea schimbărilor climatice una dintre cele mai importante priorități ale Ungariei.

Ea a menționat că măsurile adoptate la timp pot aduce beneficii economice și sociale mai mari decât costurile pe care le presupun.

Temperaturi de aproape 40 de grade

Ungaria se pregătește pentru un nou episod de caniculă extremă. Un puternic „dom de căldură”, format deasupra Europei de Vest, se deplasează spre est și aduce temperaturi foarte ridicate în mare parte a continentului.

Meteorologii estimează că temperaturile ar putea ajunge în următoarele zile la aproape 40 de grade Celsius. Din acest motiv, autoritățile sanitare au emis o alertă de caniculă de gradul trei, echivalentă celui mai ridicat nivel de avertizare, valabilă pentru întreg teritoriul Ungariei.

Apa, distribuită gratuit în gări

Valul de căldură afectează deja activitatea de zi cu zi. Operatorul feroviar de stat MÁV a anunțat că va distribui gratuit apă potabilă în principalele gări în orele cele mai călduroase și le recomandă călătorilor să își planifice deplasările cu atenție, să evite expunerea prelungită la soare și să aibă suficiente lichide la ei.

Potrivit cercetătorilor, noul episod de caniculă confirmă că schimbările climatice nu mai reprezintă un risc pentru viitor, ci modelează deja prezentul, influențând direct sănătatea populației, nivelul de trai și situația financiară a oamenilor.

Категории: MediaFax.ro

CSM București, grupă de foc în Liga Campionilor la handbal feminin. Gloria Bistrița va întâlni campioana Europei

3 часа 34 минуты назад

CSM București va avea parte de o grupă foarte puternică în noul sezon al Ligii Campionilor la handbal feminin. Campioana României a fost repartizată în Grupa A, unde va întâlni Team Esbjerg, FTC-Toyota Kovács, Brest Bretagne Handball, RK Krim OTP Group Mercator, BV Borussia Dortmund, Sola Handballklubb și OTP Group Buducnost.

România va avea două reprezentante în competiție, după ce EHF a confirmat participarea Gloriei Bistrița, cu loc direct, și a CSM București, printr-un upgrade acceptat pentru sezonul 2026/27. Formatul competiției feminine rămâne neschimbat, cu două grupe de câte opt echipe, iar noul sezon va începe în 5/6 septembrie.

CSM București, din nou în fața unor nume grele ale Europei

Pentru CSM București, tragerea la sorți vine la scurt timp după cel mai bun sezon european din ultimii ani. Echipa din Capitală a ajuns în Final Four-ul EHF Champions League, la Budapesta, pentru prima dată după o pauză de opt ani, și a încheiat competiția pe locul 3.

CSM a pierdut semifinala cu Metz Handball, scor 27-32, dar a câștigat finala mică împotriva celor de la Brest Bretagne Handball, 32-26, obținând bronzul european. A fost al treilea loc 3 din istoria clubului în Liga Campionilor, după sezoanele 2016/17 și 2017/18.

În noua grupă, CSM se va reîntâlni cu Brest Bretagne Handball, echipa învinsă în meciul pentru medalia de bronz. Totodată, bucureștencele vor avea dueluri tari cu Team Esbjerg, FTC, Krim, Borussia Dortmund, Sola și Buducnost.

Gloria Bistrița, grupă cu Metz și Györ

Gloria Bistrița a fost repartizată în Grupa B, una extrem de dificilă, în care se află Metz Handball, Györi Audi ETO KC, Odense Håndbold, HC Podravka, Storhamar Håndball Elite, HSG Blomberg-Lippe și Nykøbing Falster Håndbold.

Cel mai puternic nume din grupă este Metz Handball, echipa care a câștigat Liga Campionilor în sezonul recent încheiat, după 31-29 cu Györ în finala de la Budapesta. Metz a devenit astfel primul club francez care câștigă trofeul EHF Champions League Women.

Grupele EHF Champions League Women 2026/27
  • Grupa A: Team Esbjerg, CSM București, FTC-Toyota Kovács, Brest Bretagne Handball, RK Krim OTP Group Mercator, BV Borussia Dortmund, Sola Handballklubb, OTP Group Buducnost.
  • Grupa B: Metz Handball, Györi Audi ETO KC, Odense Håndbold, Gloria Bistrița, HC Podravka, Storhamar Håndball Elite, HSG Blomberg-Lippe, Nykøbing Falster Håndbold.
Категории: MediaFax.ro

Meloni vrea să chimbe regulile jocului electoral. Reforma cu „premiu de majoritate” stârnește furtună politică în Italia

3 часа 36 минут назад

Potrivit unei analize publicate de Financial Times, adversarii politici ai șefei guvernului susțin că modificările urmăresc, în realitate, să-i asigure acesteia un avantaj decisiv la alegerile generale programate pentru anul viitor.

Înaintea unei dezbateri parlamentare care urmează să înceapă vineri, Giorgia Meloni a declarat că reforma este necesară pentru a garanta stabilitatea guvernamentală, după decenii de instabilitate politică.

„Astăzi suntem considerați un pilon al stabilității în Europa. Ieri eram o Italie instabilă într-o Europă mai stabilă. Nu vreau ca Italia să redevină instabilă”, a afirmat Meloni într-un forum public.

Ce presupune reforma sistemului electoral propusă de Giorgia Meloni

În centrul reformei sistemului electoral se află un mecanism proporțional care include acordarea unui „premiu de majoritate”, constând în locuri suplimentare în parlament pentru coaliția care obține cele mai multe voturi. Acest bonus, de până la 17,5% din mandate, ar permite formarea guvernului chiar și în lipsa unei majorități absolute.

Pentru a beneficia de acest avantaj, coalițiile ar trebui să obțină cel puțin 42% din voturi, să candideze pe o platformă comună și să desemneze în avans un candidat la funcția de prim-ministru. În caz contrar, mandatele suplimentare ar urma să fie distribuite proporțional.

„Este o lege proporțională – cine obține cele mai multe voturi guvernează”, a susținut Meloni.

Critici și opoziție față de reforma sistemului electoral propusă de Giorgia Meloni

Opoziția respinge categoric reforma. Lidera Partidului Democrat, Elly Schlein, a declarat că formațiunea sa va bloca adoptarea legii, susținând că unele prevederi sunt „în mod clar neconstituționale”.

Alți lideri politici au descris proiectul drept un „plan autoritar” menit să concentreze puterea.

Politologul Lorenzo Castellani, de la Universitatea Luiss din Roma, a declarat pentru Financial Times că modificarea legii electorale reflectă anxietatea premierului înaintea scrutinului din 2026.

„Modificarea unei legi electorale este întotdeauna un semn de slăbiciune”, a afirmat acesta.

O lege inspirată din era Berlusconi

Reforma este inspirată dintr-o lege electorală controversată din 2005, adoptată în timpul guvernării lui Silvio Berlusconi, ulterior anulată de Curtea Constituțională.

Noile reguli ar îngreuna și accesul partidelor mici, obligate să strângă 500.000 de semnături pentru a participa la alegeri, o măsură percepută ca fiind îndreptată împotriva unor formațiuni emergente.

În contextul în care opoziția de centru-stânga încearcă să se unească pentru a contracara coaliția de guvernare, reforma sistemului electoral propusă de Giorgia Meloni riscă să devină una dintre cele mai controversate inițiative politice din Italia ultimilor ani.

Категории: MediaFax.ro

„Nu. Nu ești șeful sistemului!” Ludovic Orban, nou atac la adresa lui Nicușor Dan

3 часа 39 минут назад

Fostul premier Ludovic Orban a lansat, vineri, un nou atac la adresa președintelui Nicușor Dan, printr-o postare publicată pe Facebook, în care îl acuză că ar fi influențat de „sistem” și avertizează asupra direcției în care, în opinia sa, se îndreaptă mandatul șefului statului.

„Nu. Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului. Încă sper că nu ai ajuns prizonierul lor. Și, dacă continui să mergi pe drumul acesta, te vor transforma în măscăriciul sistemului”, a scris Ludovic Orban. Mesajul vine după o serie de declarații critice formulate în ultimele săptămâni de liderul Forța Dreptei la adresa președintelui. Orban l-a acuzat în repetate rânduri pe Nicușor Dan de modul în care gestionează actuala situație politică, susținând că deciziile sale privind formarea guvernului și relația cu PSD reprezintă o abatere de la promisiunile făcute în campanie.

În ultimele apariții publice, fostul premier a afirmat că președintele comite „greșeli grave” și a susținut că acesta riscă să își piardă independența politică prin apropierea de actuala majoritate parlamentară. Până la această oră, Administrația Prezidențială nu a reacționat la noul mesaj publicat de Ludovic Orban.

Категории: MediaFax.ro

Страницы