MediaFax.ro

Subscribe to Flux MediaFax.ro MediaFax.ro
Știri de ultimă oră și cele mai noi știri pe surse - Știri online
Actualizat: în urmă cu 1 oră 36 de minute

Bursele americane se încheie mixt, afectate de pierderi suplimentare pentru giganții tehnologici

25 Iunie, 2026 - 01:17

Bursele au închis miercuri pe Wall Street cu rezultate mixte, în contextul în care acțiunile din domeniul tehnologiei au afectat din nou piața, potrivit AP.

Scăderile mai multor mari companii influente din domeniul tehnologiei, inclusiv Microsoft, au tras în jos piața în general, chiar dacă majoritatea acțiunilor din S&P 500 au câștigat teren.

Același lucru a fost valabil și marți, când acțiunile din domeniul tehnologiei au tras piața în jos, în ciuda câștigurilor mai ample din alte părți.

Dow Jones Industrial Average – în creștere

Indicele S&P 500 a scăzut cu 7,24 puncte, sau 0,1%, până la 7.358,22, în ciuda faptului că aproape 2 din 3 acțiuni au câștigat teren.

Indicele Dow Jones Industrial Average, care este mai puțin ponderat cu acțiuni tehnologice, a crescut cu 182,06 puncte, sau 0,4%, până la 51.848,90.

Indicele compozit Nasdaq, axat pe tehnologie, a scăzut cu 110,40 puncte, sau 0,4%, până la 25.476,64.

O scădere de 2,3% la Microsoft a fost cea mai mare pondere de pe piață. Oracle a scăzut cu 4,6%.

Alphabet a scăzut cu 0,2%

Multe companii mari de tehnologie au fost în spatele performanței record a Wall Street-ului pe tot parcursul anului, dar analiștii au avertizat că evaluările lor ar fi putut deveni excesive.

„Următoarea fază a ciclului de investiții în inteligența artificială începe să se ciocnească cu disciplina pieței”, a declarat Jason Vaillancourt, strateg șef de portofoliu la Columbia Threadneedle, într-o notă de cercetare.

Compania-mamă a Google, Alphabet, a scăzut cu 0,2%. Compania înlocuiește Verizon în indicele Dow Jones luni.

Prețurile petrolului au continuat să scadă

Includerea companiei în S&P 500 înseamnă însă mai mult pentru investitori, deoarece conturile 401(k) sunt mult mai predispuse să includă un fond indexat S&P 500 decât orice fond legat de Dow Jones.

Alphabet va deveni a cincea companie din lista Magnificent 7 care se alătură Dow Jones. Celelalte sunt Apple, Amazon, Microsoft și Nvidia.

Prețurile petrolului au continuat să scadă, în timp ce SUA și Iranul negociază o posibilă încheiere a războiului lor.

Constructorii de locuințe, printre cei mai mari câștigători

Țițeiul Brent, standardul internațional, a scăzut cu 3,8%, la 73,87 dolari pe baril.

În ultimele zile, acesta s-a tranzacționat sub 80 de dolari, dar este încă peste aproximativ 70 de dolari pe baril, la care se tranzacționa la sfârșitul lunii februarie, înainte de începerea războiului.

Prețurile țițeiului din SUA au scăzut cu 3,9%, la 70,34 dolari pe baril.

Companiile petroliere au avut unele dintre cele mai mari pierderi. Exxon Mobil a scăzut cu 2%, iar Chevron a pierdut 2,6%.

Printre cei mai mari câștigători de pe Wall Street s-au numărat constructorii de locuințe în urma aprobării unei legislații benefice pentru industrie.

Acțiunile KB Home au crescut cu 16,7%, iar cele DR Horton cu 6,7%.

Randamentele obligațiunilor

Randamentele obligațiunilor de trezorerie au scăzut în mare parte, eliminând o parte din presiunea asupra acțiunilor.

Randamentul obligațiunilor de trezorerie pe 10 ani a scăzut la 4,40% de la 4,50% marți seara.

Randamentul obligațiunilor de trezorerie pe 2 ani a scăzut la 4,15% de la 4,16%.

Randamentele obligațiunilor de trezorerie sunt încă ridicate față de începutul anului, în special cele pe 2 ani, care urmăresc mai îndeaproape acțiunile anticipate ale Rezervei Federale.

Or să crească ratele dobânzilor

Banca centrală a semnalat că are în vedere creșterea ratei dobânzii de referință până la sfârșitul anului. Wall Street prognozează cel puțin o majorare a ratelor dobânzii până în decembrie, conform datelor de la CME Group.

Fed este îngrijorată de inflația persistentă, care a crescut pe tot parcursul anului, pe măsură ce tarifele au majorat costurile pentru o gamă largă de bunuri.

Un șoc asupra prețurilor la energie din cauza războiului SUA cu Iranul a agravat inflația.

Cel mai ridicat nivel din ultimii trei ani

Prețurile la benzină au crescut brusc, iar costurile de transport au crescut. Se așteaptă ca impactul să persiste chiar dacă prețurile petrolului și benzinei scad.

Banca centrală va primi o actualizare privind inflația joi, când va fi publicată măsura sa preferată pentru prețuri.

Economiștii se așteaptă ca indicele prețurilor cheltuielilor de consum personale (PCE) să arate că prețurile au crescut cu 4,1% în mai. Acesta ar fi cel mai ridicat nivel din ultimii trei ani.

„PCE-ul de joi este pe cale să capete o importanță mai mare pentru piețe, mai ales că președintele Rezervei Federale (Kevin) Warsh a insistat în ședința de săptămâna trecută asupra dorinței băncii centrale de a realiza stabilitatea prețurilor”, a scris Rick Gardner, director de investiții la RGA Investments, într-o notă de cercetare.

Prețul aurului

Prețurile aurului au scăzut cu 3,4%, stabilindu-se la 4.008,80 dolari pe uncie.

Mai devreme în cursul zilei, aurul s-a tranzacționat pentru scurt timp sub 4.000 de dolari și nu s-a mai stabilizat sub acest nivel din noiembrie.

Aurul a fost peste 5.000 de dolari pe uncie la începutul anului.

Metalul prețios este adesea văzut ca un barometru al apetitului pentru risc în rândul investitorilor, cu mai multe cumpărări în perioadele de anxietate crescută și mai multe vânzări pe măsură ce anxietatea se diminuează.

Piețele au fost mixte în Europa.

Categorii: MediaFax.ro

Columbia: candidatul progresist Iván Cepeda își recunoaște înfrângerea în alegeri / Conservatorul susținut de Trump devine președinte

25 Iunie, 2026 - 00:26

Candidatul progresist Iván Cepeda și-a recunoscut miercuri înfrângerea în alegerile prezidențiale din Columbia, după ce rezultatele oficiale l-au indicat drept câștigător pe conservatorul Abelardo de la Espriella, un om de afaceri și avocat aflat la prima candidatură pentru o funcție publică și susținut de președintele american Donald Trump, potrivit AP.

Potrivit rezultatelor publicate de autoritățile electorale, de la Espriella a obținut victoria cu un avans de aproximativ un punct procentual, echivalentul a aproape 251.000 de voturi.

„Ne asumăm cu seninătate, responsabilitate și hotărâre rolul pe care îl cer aceste circumstanțe. Vom exercita o opoziție democratică, vigilentă și constructivă”, a declarat Cepeda într-un discurs adresat națiunii.

Candidatul progresist și-a acceptat înfrângerea

Recunoașterea rezultatului vine după ce, imediat după scrutinul de duminică, atât Cepeda, cât și președintele în exercițiu, Gustavo Petro, au contestat rezultatele preliminare și au cerut renumărarea voturilor.

După finalizarea procesului electoral, candidatul progresist a acceptat înfrângerea și a anunțat că va ocupa locul din Senat rezervat candidatului clasat pe poziția a doua în alegerile prezidențiale.

Victoria lui Abelardo de la Espriella este interpretată ca un vot de sancțiune la adresa administrației lui Gustavo Petro.

„El Tigre”

În campanie, Cepeda promisese să continue politicile actualului președinte, inclusiv controversatul program „Pacea totală”, care urmărea negocierea simultană cu mai multe grupări armate, dar care nu a reușit să reducă semnificativ violențele din țară.

În vârstă de 47 de ani, de la Espriella își va începe mandatul de patru ani pe 7 august.

Supranumit „Tigrul”, acesta deține dublă cetățenie, columbiană și americană, este membru al Partidului Republican din SUA și un susținător declarat al lui Donald Trump.

Noul președinte ales și-a construit campania pe promisiunea unei politici de toleranță zero față de criminalitate.

El a anunțat că intenționează să adopte măsuri inspirate de modelul aplicat în El Salvador de președintele Nayib Bukele, inclusiv construirea unor penitenciare de mari dimensiuni pentru membrii grupărilor infracționale.

Ce-și dorește „El Tigre”

De asemenea, a declarat că dorește ca Columbia să adere la inițiativa „Shield of the Americas” („Scutul Americilor”), promovată de Donald Trump pentru combaterea organizațiilor criminale din America Latină.

Într-un comunicat transmis după recunoașterea înfrângerii de către Cepeda, echipa lui de la Espriella a afirmat că noul președinte va urmări „unitatea națională” și va garanta dreptul la opoziție politică și la proteste pașnice, cu respectarea Constituției și a instituțiilor democratice.

„Jumătate din Columbia”

Turul al doilea al alegerilor a înregistrat o participare record, cu peste 26 de milioane de votanți. Peste 426.000 de alegători au ales opțiunea de protest de pe buletinul de vot, destinată celor care nu susțin niciunul dintre candidați, iar aproximativ 29.000 au votat cu buletine albe.

În discursul său, Iván Cepeda a promis că va rămâne o voce importantă a opoziției.

„Astăzi reprezentăm jumătate din Columbia. Suntem o parte fundamentală a națiunii și o forță politică, socială și culturală prezentă în fiecare colț al țării”, a declarat acesta.

Categorii: MediaFax.ro

Trump, confruntare tensionată cu senatorii republicani / L-ar fi numit „nebun” pe Bill Cassidy în timpul unei reuniuni cu ușile închise

25 Iunie, 2026 - 00:01

Potrivit presei americane, schimbul de replici cel mai aprins a avut loc între Trump și senatorul republican Bill Cassidy, care i-a reproșat președintelui lipsa de transparență în privința războiului cu Iranul.

„Nu le-ați spus americanilor ce se întâmplă. Au trecut patru luni, obiectivele inițiale nu au fost atinse și vreau să știu ce se întâmplă”, i-ar fi spus Cassidy lui Trump, potrivit declarațiilor senatorului pentru publicația NOTUS.

Trump „a ridicat tonul” în timpul ședinței

Cassidy a afirmat că președintele „nu a luat în seamă” observațiile sale și că a ridicat tonul în timpul discuției.

CNN, citând o sursă familiarizată cu întâlnirea, susține că Trump l-ar fi numit pe senator „nebun” („lunatic”), iar Cassidy ar fi refuzat să i se adreseze cu formula „domnule președinte”, adresându-i-se, în schimb „frate”.

Senatorul Bill Cassidy se numără printre cei patru republicani care au votat pentru limitarea posibilității ca Trump să continue operațiunile militare împotriva Iranului fără aprobarea Congresului.

„S-au ridicat vocile”

Și alți participanți au confirmat atmosfera tensionată.

Senatorul Roger Marshall a declarat pentru Punchbowl News că „s-au ridicat vocile”, comparând reuniunea cu „o ședință a consiliului unui spital în care mai mulți medici țipă unii la alții”. La rândul său, senatorul Rand Paul a ironizat situația, afirmând că a fost „multă unitate, multă dragoste republicană între republicani”.

Presa americană mai relatează că Trump l-a criticat și pe senatorul Dave McCormick pentru absența sa de la votul privind rezoluția referitoare la războiul cu Iranul și a cerut conducerii republicane din Senat să adopte cât mai rapid legea SAVE (Safeguard American Voting Eligibility), care prevede obligativitatea prezentării dovezii cetățeniei americane la înregistrarea alegătorilor.

În declarațiile făcute după reuniune, Trump a minimalizat însă tensiunile.

„Am avut o întâlnire foarte bună.

Ne place aproape toată lumea din sală. Sunt câteva persoane care nu-mi plac, dar cred că știți despre cine este vorba. În mare parte, avem un partid foarte unit”, le-a spus jurnaliștilor.

Trump nu trece o lege privind locuințele accesibile

Tot miercuri, Trump a anunțat că refuză să promulge o lege privind locuințele accesibile, adoptată cu o zi înainte cu sprijin bipartizan, până când Senatul va aproba legea SAVE.

Proiectul privind locuințele urmărește accelerarea construcției de locuințe accesibile și facilitarea accesului la credite ipotecare, însă președintele îl folosește ca mijloc de presiune pentru adoptarea reformei electorale.

Disputa evidențiază noile tensiuni dintre Donald Trump și o parte a senatorilor republicani, care în ultimele săptămâni au criticat atât strategia administrației privind Iranul, cât și alte inițiative promovate de președinte.

Categorii: MediaFax.ro

Palatul Victoria, în culorile României și SUA / Guvernul marchează 250 de ani de la Declarația de Independență a Statelor Unite

24 Iunie, 2026 - 23:14

Palatul Victoria este iluminat, în această seară, în culorile drapelelor României și Statelor Unite ale Americii, într-un gest simbolic dedicat relației strategice și de prietenie dintre cele două state.

„Freedom 250”

Potrivit unei postări publicate de Guvernul României, instituția se alătură campaniei „Freedom 250”, o inițiativă care reunește o serie de evenimente organizate pentru a marca împlinirea a 250 de ani de la semnarea Declarației de Independență a Statelor Unite ale Americii.

Executivul transmite, cu această ocazie, un mesaj de felicitare adresat Statelor Unite, subliniind totodată importanța Parteneriatului Strategic dintre România și SUA.

„Guvernul se alătură campaniei „Freedom 250”, care include mai multe evenimente menite să marcheze un sfert de mileniu de la semnarea Declarației de Independență a Statelor Unite ale Americii.

La mulți ani Statelor Unite ale Americii!

La mulți ani prieteniei dintre România și SUA!” este mesajul transmis de Guvernul României.

Categorii: MediaFax.ro

HOROSCOP 25 iunie 2026. Zi de joi cu vești bune și planuri noi pentru unele zodii

24 Iunie, 2026 - 22:56
HOROSCOP 25 iunie – Berbec

Ziua de joi te găsește într-un ritm alert, cu mai multe lucruri de rezolvat decât ai anticipat. Cu toate acestea, reușești să te organizezi bine și să închizi câteva subiecte care îți ocupau gândurile de ceva timp. Spre după-amiază, poate apărea și o discuție legată de o programare, un drum sau o întâlnire amânată. Seara vine cu mai multă liniște și cu sentimentul că ai făcut progrese.

HOROSCOP 25 iunie – Taur

Pentru tine, această zi merge bine pentru chestiuni practice și pentru lucruri care țin de casă sau de bani. S-ar putea să găsești o soluție simplă la o cheltuială, o reparație sau o cumpărătură pe care ai tot amânat-o. În a doua parte a zilei, apare și ocazia de a petrece mai mult timp cu o persoană apropiată. Atmosfera este una calmă și îți priește.

HOROSCOP 25 iunie – Gemeni

Joi vine cu multe conversații și cu un ritm care ți se potrivește de minune. Un telefon, un mesaj sau o întâlnire scurtă îți pot schimba programul într-un mod plăcut. Este posibil să primești și o veste bună legată de un plan mai vechi, poate o vizită sau o ieșire stabilită pentru zilele următoare. Spre seară, ai impresia că lucrurile încep să se lege mai bine decât în ultimele zile.

HOROSCOP 25 iunie – Rac

Pentru tine, această zi poate aduce mai multă claritate într-o situație care te preocupa de ceva timp. O discuție sinceră sau un gest venit din partea cuiva apropiat îți schimbă starea și te face să privești lucrurile mai optimist. Nu este nevoie să grăbești nimic. Unele răspunsuri vin atunci când încetezi să le cauți cu orice preț.

HOROSCOP 25 iunie – Leu

Ziua de joi îți aduce mai multă energie și dorința de a te ocupa de lucruri pe care le-ai tot amânat. Reușești să rezolvi rapid câteva detalii și să îți eliberezi programul pentru zilele următoare. În a doua parte a zilei, poate apărea și o invitație, o rezervare sau o propunere de ieșire care îți schimbă planurile de seară.

HOROSCOP 25 iunie – Fecioară

Această zi merge bine pentru organizare și pentru a pune ordine în lucrurile începute în ultima perioadă. Ai mai multă răbdare decât de obicei și reușești să vezi mai clar ce merită păstrat și ce trebuie lăsat deoparte. Spre seară, îți găsești mai ușor timp pentru tine și pentru o activitate care te relaxează.

HOROSCOP 25 iunie – Balanță

Relațiile apropiate sunt în centrul atenției și astăzi. O întâlnire sau o conversație mai lungă poate clarifica o situație care părea să fi rămas în suspensie. Atmosfera este mai bună decât în ultimele zile și îți va fi mai ușor să te apropii de cineva sau să reiei o discuție importantă.

HOROSCOP 25 iunie – Scorpion

Programul zilei poate suferi mici modificări, dar acestea se dovedesc a fi mai utile decât ai fi crezut. O activitate apărută pe neașteptate, un drum scurt sau o vizită îți schimbă ritmul și te scoate din rutină. Spre finalul zilei, ai senzația că lucrurile au mers mai bine decât te așteptai dimineață.

HOROSCOP 25 iunie – Săgetător

Pentru tine, această zi vine cu chef de socializare și cu dorința de a petrece mai mult timp în compania altor oameni. O conversație sau o întâlnire îți poate aduce o idee bună pentru perioada următoare. Este o zi potrivită pentru o ieșire, un drum scurt sau un plan făcut pe loc.

HOROSCOP 25 iunie – Capricorn

Ziua de joi te găsește mai preocupat de responsabilitățile personale și de lucrurile care nu mai pot fi amânate. Cu toate acestea, reușești să îți organizezi bine timpul și să termini mai repede decât ai anticipat. În a doua parte a zilei, apare și ocazia de a te relaxa sau de a petrece timp cu cei apropiați.

HOROSCOP 25 iunie – Vărsător

Pentru tine, această zi aduce idei noi și o schimbare de perspectivă asupra unui plan. Ceva ce afli în prima parte a zilei, dintr-un mesaj, o știre sau o discuție scurtă, te face să privești diferit o situație care părea deja clară. Nu este nevoie să iei o decizie imediat, dar merită să analizezi noua direcție care se conturează.

HOROSCOP 25 iunie – Pești

Ziua merge bine pentru lucruri simple și pentru activități care îți aduc o stare de confort. Poate fi vorba despre timp petrecut cu familia, o ieșire liniștită sau câteva ore dedicate doar ție. Unele griji din ultimele zile încep să își piardă din importanță, iar atmosfera mai calmă îți face foarte bine.

Categorii: MediaFax.ro

Declarația lui Nicușor Dan, perturbată de un aparat de zbor. Ce a făcut președintele

24 Iunie, 2026 - 22:44

Declarația președintelui Nicușor Dan de la Cluj-Napoca a fost perturbată de un aparat de zbor. Acesta a zburat deasupra locului în care se afla președintele provocând zgomot.

Nicușor Dan și-a întrerupt declarația și pentru câteva secunde s-a uitat spre cer. Incidentul s-a produs chiar în timp ce președintele vorbea despre criza guvernamentală și desemnarea unui nou premier.

Președintele Nicușor Dan s-a aflat miercuri seara la Cluj-Napoca. „Sunt în drum spre Polonia”, a spus șeful statului, care a vorbit cu jurnaliștii români despre situația politică din țară.

Dan a acceptat invitația de la participa la Cluj-Napoca la o întâlnire cu organizatorii de la Techsylvania, un eveniment de tehnologie și business.

Categorii: MediaFax.ro

Trei copaci s-au prăbușit din cauza vremii peste un stâlp de electricitate în curtea unui spital din județul Vrancea

24 Iunie, 2026 - 22:28

Potrivit IGSU, au fost afectate 12 localități din județele Alba, Bihor, Buzău, Cluj, Dolj, Galați, Hunedoara, Ialomița, Prahova și Vrancea.

Pompierii au intervenit pentru evacuarea apei din 8 case, 13 curți, 22 beciuri/subsoluri, o anexă, de pe 3 străzi, precum și pentru degajarea a 2 stâlpi și 6 copaci prăbușiți pe carosabil, fiind avariate 3 mașini.

De asemenea, din cauza aluviunilor depuse pe carosabil, circulația rutieră s-a desfășurat cu dificultate pe un drum național (DN7C/AB).

O situație deosebită s-a înregistrat în localitatea Vidra din județul Vrancea, unde trei copaci s-au prăbușit peste un stâlp de electricitate, în curtea unei unități spitalicești, fiind afectată alimentarea cu energie electrică.

„Până la remedierea situației, alimentarea este asigurată cu ajutorul unui generator electric. Cei 17 pacienți internați în spital nu au fost afectați de întreruperea temporară a alimentării cu energie electrică și nu s-a impus relocarea acestora”, transmite IGSU.

Categorii: MediaFax.ro

George Simion, dezvăluiri de dinainte de votarea Guvernului Veștea: Am fost sunat de un consilier prezidențial / Administrația Prezidențială neagă acuzațiile

24 Iunie, 2026 - 22:16
UPDATE

Administrația Prezidențială a negat categoric scenariul unor negocieri purtate în numele președintelui Nicușor Dan.

„Președintele României nu are cunoștință despre convorbirea la care face referire domnul Simion. Este exclus ca șeful statului să fi mandatat vreun consilier să poarte discuții cu reprezentanți ai partidelor politice sau ai grupurilor parlamentare în vederea obținerii unei majorități în Parlament”, transmite instituția citată de Antena 3 CNN.

Presiuni și telefoane de la „palate”

George Simion a afirmat că, pe parcursul zilei în care a avut loc votul de învestire a Guvernului Adrian Veștea, a fost contactat de mai multe persoane care susțineu că sunt apropiate de polii de putere ai statului român. 

„Pe tot parcursul zilei de luni, până am ieșit în conferința de presă, am primit zeci de telefoane din partea unor oameni care pretindeau că sunt conectați la sferele de putere, la palatele Cotroceni, Victoriei și așa mai departe, în care mi se spunea Nicușor vrea ca voi să votați acest guvern”, a declarat George Simion, la Marius Tucă Show, găzduit de Gândul

Acesta a declarat că persoanele care voiau să obțină sprijinul AUR pentru guvernul propus de liberalul Adrian Veștea, sugerau că AUR ar putea fi inclus în „arhitectura puterii de stat”. 

„Ne-au sunat mai mulți oameni, importanți.  Care spuneau că gata, este așa, că noi suntem incluși în arhitectura puterii de stat. Votul îl voiau, dar voia votul pe degeaba, ca să zic așa, fără ca AUR să fie partea guvernării, fără ca AUR să fie partea puterii”, a spus liderul AUR. 

Intervenția Administrației Prezidențiale

Simion a mai afirmat că a fost contactat și de un consilier prezidențial în dimineața zilei votului, însă a precizat că acesta nu i-ar fi confirmat că președintele Nicușor Dan susține intrarea AUR la guvernare. 

„M-a sunat un consilier prezidențial. M-a sunat. La 21:15. Dar nu a confirmat în vreun fel că Nicușor Dan este de acord ca noi să fim parte”, a mai dezvăluit liderul AUR. 

În cursul zilei de luni, George Simion a condiționat o eventuală susținere față de propunerea Veștea de o discuție cu fostul premier desemnat și de clarificări aduse de președintele Dan privind poziția sa față de AUR. 

Acesta s-a întâlnit cu Adrian Veștea, însă în cadrul ședinței de învestire a Guvernului, acesta a părăsit sala alături de parlamentarii AUR, declarând: „Nu voi obliga niciun coleg să voteze într-un fel sau altul, însă eu și toți oamenii din această sală care nu sunt trădători ne ridicăm în picioare, părăsim această sală”. 

Guvernul Veștea nu a primit votul de învestire. Au fost exprimate 212 voturi, dintre care 189 „pentru” și 23 „împotrivă”. Pentru învestirea Guvernului erau necesare 233 de voturi.

Emisiunea completă poate fi urmărită aici:

Categorii: MediaFax.ro

O sondă a chinezilor a detectat o explozie cosmică misterioasă. Experții nu știu ce a cauzat-o

24 Iunie, 2026 - 22:15

Sonda Einstein din China a detectat o explozie cosmică misterioasă, iar oamenii de știință nu au nicio idee ce a cauzat-o, potrivit Live Science. Practic, au fost două erupții spațiale produse în același loc despre care experții nu găsesc explicații.

Descoperirea a fost făcută anul trecut. Prima erupție a durat aproximativ două minute. Aproximativ 200 de secunde mai târziu, sonda a detectat o a doua erupție care a durat peste patru minute.

Sonda a înregistrat două erupții

Explozia a fost formată din două erupții de raze X care probabil provin de la același obiect. Comportamentul lor este cel mai asemănător cu exploziile cosmice puternice, cunoscute sub numele de explozii de raze gamma. Problema este că nu au fost detectate raze gamma, au explicat cercetătorii în iunie în publicația Societății Astronomice Regale.

După descoperirea făcută de sonda chinezească, experții au îndreptat mai multe telescoape terestre și spațiale către zonă pentru a colecta date. Toate calculele și supozițiile oamenilor de știința nu au putu fi confirmate, așa că explozia a rămas un mister.

Ce face în spațiu sonda Einstein

Lansată pe orbita joasă a Pământului în 2024 de Academia Chineză de Științe în colaborare cu Agenția Spațială Europeană, Sonda Einstein este concepută pentru a scana cerul pentru evenimente de emisie de raze X de înaltă energie.

Aceste evenimente sunt de obicei de scurtă durată, dar oamenii de știință pot folosi datele pentru a efectua studii detaliate de urmărire cu alte instrumente. Sonda Einstein orbitează Pământul la fiecare 96 de minute.

Categorii: MediaFax.ro

Vedetele tenisului protestează la Wimbledon pentru premii mai mari, deși fondul a crescut cu 20%

24 Iunie, 2026 - 22:07

Vedetele tenisului vor limita la 15 minute aparițiile în fața presei la Wimbledon, în prima săptămână a turneului. Măsura face parte dintr-un protest prin care jucătorii cer premii mai mari, deși organizatorii au anunțat deja o creștere de 20% pentru acest an, informează Financial Times.

Jucătorii și jucătoarele ar urma să înceapă „campania de protest prin acțiune directă” la conferința de presă de dinaintea turneului, programată în acest weekend, potrivit unui comunicat publicat miercuri seară.

Jucătorii cer 15% din veniturile turneului

Larry Scott, fost oficial important în ATP și WTA, reprezintă jucătorii în acest demers. Aceștia cer ca premiile de la Wimbledon să ajungă la 15% din veniturile turneului, evaluate la 444,8 milioane de lire sterline.

Campania a început la Roland-Garros, al doilea turneu de Grand Slam al sezonului. La French Open, inițiativa a fost susținută de nume importante, precum Aryna Sabalenka, lidera mondială în tenisul feminin, și Jannik Sinner, liderul clasamentului masculin.

Potrivit comunicatului transmis în numele unor jucători importanți din ATP și WTA, Wimbledon alocă în prezent „puțin sub” 15% din venituri pentru premiile acordate participanților.

All England Lawn Tennis Club, care organizează turneul de la Wimbledon, sperase să evite un conflict cu jucătorii după ce a majorat fondul de premiere pentru 2026 cu 20%, până la 64,2 milioane de lire sterline.

Pe 12 iunie, jucătorii au salutat creșterea drept un „pas înainte real și semnificativ”. Totuși, ei ceruseră ca fondul total de premiere din acest an să ajungă la 71,2 milioane de lire sterline.

Wimbledon, singurul turneu de Grand Slam disputat pe iarbă, are loc între 29 iunie și 12 iulie 2026.

Categorii: MediaFax.ro

Nicușor Dan, vizită la Cluj-Napoca: Noi întâlniri cu partidele sunt așteptate vineri

24 Iunie, 2026 - 22:01

Președintele României Nicușor Dan a precizat că este în drum spre Polonia, unde joi va participa la summitul Flancului Estic.

„E important pentru România pentru că e vorba de protecția față de drone și față de amenințări în general din partea Rusiei și e important pentru noi să subliniem că trebuie să aducem capabilități și în Sud și în special la Marea Neagră”, a spus Nicușor Dan, potrivit imaginilor postate pe Facebook de TVR Cluj.

El a spus că, în drumul spre Polonia, a acceptat invitația de la participa la Cluj la o întâlnire cu organizatorii de la Techsylvania, un eveniment de tehnologie și business.

Jurnaliștii l-au întrebat pe șeful statului despre consultările pentru formarea Guvernului.

„Legat de desemnarea premierului am avut, după cum știți, o rundă de discuții ieri și s-a concluzionat că o să avem o guvernare pro-occidentală, minoritară, și acum partidele sunt în perioada în care și-au asumat că vin cu condițiile pentru a susține, fără a face parte din guvern, a susține guvernul minoritar. Cam aici suntem și sper să fie serioși, să închidem cât de curând”, a spus președintele.

Nicușor Dan a precizat că joi partidele ar trebui să aibă întâlniri între ele, iar „vineri să vină la mine cu concluzii”.

Categorii: MediaFax.ro

PMB a semnat contractele pentru urbanismul Drumurilor Radiale 9 și 10, care vor lega sudul orașului de Autostrada A0

24 Iunie, 2026 - 21:35

„Contractele pentru elaborarea PUZ-urilor necesare Drumurilor Radiale 9 și 10, semnate astăzi de primarul general Ciprian Ciucu! Odată construite, acestea vor scoate traficul din oraș și vor conecta direct sudul Capitalei de Autostrada A0. Ne vom asigura, în acest fel, că noile artere se vor conecta corespunzător la străzile deja existente”, transmite pe Facebook Primăria Municipiului București. 

Drumul Radial 9 va traversa Vidra – Autostrada A0 – DNCB – Bulevardul Metalurgiei – Gara Progresul. Prin intermediul PUZ-ului vor fi stabilite conexiunile cu Șoseaua Berceni, Bulevardul Metalurgiei și cu drumurile de legătură din zonă. 

Drumul Radial 10 va lega Autostrada A0 de orașul Măgurele, Parcul Industrial Măgurele, DNCB și Prelungirea Ferentari. Documentația va include racordarea la Șoseaua Giurgiului, Șoseaua Sălaj și Șoseaua București-Măgurele. 

„Cele două PUZ-uri vor fi gata la începutul anului viitor, iar șantierul este programat să fie deschis în 2028”, notează PMB. 

Cele două proiecte vor fi implementate de Asociația de Dezvoltare Intercomunitară Zona Metropolitană București și Ministerul Transporturilor. Studiile de fezabilitate sunt deja realizate și așteaptă avizul de la CNAIR. De asemenea, acestea vor fi finanțate din Programul Transport 2021-2027. 

Categorii: MediaFax.ro

Sute de mame și bebeluși au murit sau au avut probleme medicale provocate de proaste tratamente în două spitale

24 Iunie, 2026 - 21:26

Sute de mame și bebeluși sunt victimele descoperite în timpul anchetei. Potrivit Clash Report, 444 de femei și 76 de nou-născuți s-au confruntat cu rezultate adverse din cauza unor tratamente și proceduri sub standard. Ancheta a vizat Centrul Medical Queen’s și Spitalul orașului Nottingham care aparțin aceluiași trust.

Anchetatorii independenți au stabilit că managementul clinic deficitar a provocat 94 de decese de bebeluși la naștere, 62 de decese ale bebelușilor după naștere și șase decese ale mamelor.

Probleme incredibile descoperite la cele două unități

Printre problemele grave evidențiate de anchetă sunt refuzul de a monitoriza sugarii în timpul travaliului, interpretarea greșită a datelor despre sănătatea fetală și întârzierile în transmiterea cazurilor urgente către medici.

Într-un caz revoltător, personalul de laborator a eliminat din greșeală un sugar decedat ca deșeu clinic în urma unei autopsii. Unei mame aflate în travaliu i s-a spus că personalul spitalului nu efectuează cezariană ceea ce a dus la moartea sugarului.

Raportul mai vorbește despre o tradiție privind intimidarea și negarea instituțională în rândul personalului. Acesta a descurajat femei aflate în travaliu să se interneze în spital, ignorând riscurile grave pentru sănătatea mamei și copilului. De asemenea, au fost ignorate cu bună știință avertismente privind lipsa de personal și securitatea.

Mii de oameni au depus mărturie

Peste 850 de angajați actuali sau foști ai trustului din Nottingham și aproximativ 2.500 de familii au depus mărturie în timpul anchetei. După publicarea rezultatelor, Guvernul a intervenit și a stabilit o listă de proceduri pentru maternitățile britanice.

Categorii: MediaFax.ro

Aerul condiționat provoacă o dispută politică în Franța, pe fondul temperaturilor record

24 Iunie, 2026 - 21:07

Franța a înregistrat marți cea mai fierbinte zi de când se fac măsurători. În plină caniculă, aerul condiționat a devenit din nou subiect de dispută politică, relatează BBC.

Doar un sfert dintre locuințele din Franța au aer condiționat

În prezent, doar aproximativ 25% dintre gospodăriile din Franța au aer condiționat. Procentul este mult mai mic decât în Spania și Italia, unde aproximativ jumătate dintre locuințe sunt echipate cu astfel de sisteme, sau decât în Statele Unite și Japonia, unde ponderea ajunge la 90%.

Școlile și spitalele franceze sunt, la rândul lor, rareori dotate cu aer condiționat. În timpul valului de căldură din această săptămână, mii de unități de învățământ au fost închise, iar personalul medical a avertizat că temperaturile din unele clădiri devin greu de suportat.

Pe fondul caniculei, mulți francezi au început să cumpere aparate portabile de aer condiționat.

Marine Le Pen cere un „plan național” pentru aer condiționat

Subiectul a provocat și o dispută politică. Marine Le Pen cere un plan național subvenționat pentru instalarea aerului condiționat în școli și spitale. Partidul lui Le Pen, Rassemblement National (RN), propune și împrumuturi fără dobândă, garantate de stat, în valoare de 20 de miliarde de euro, pentru ca milioane de gospodării să își poată instala sisteme de răcire.

Planul propus de RN a fost criticat de adversarii politici, care îl consideră oportunist și insuficient explicat din punct de vedere financiar. Ei spun că dreapta populistă a recunoscut târziu gravitatea schimbărilor climatice și nu are credibilitate în această dezbatere.

În același timp, o parte a ecologiștilor francezi, care s-au opus tradițional folosirii pe scară largă a aerului condiționat, admit acum că acesta ar putea deveni necesar în anumite spații publice. Marie Tondelier, lidera partidului Ecologiștilor, a spus că există locuri, precum școlile și spitalele, unde aerul condiționat nu mai poate fi evitat.

„Există locuri în care pur și simplu nu ne mai putem lipsi de el acum”, a declarat Tondelier, fiind o schimbare importantă de poziție pentru mișcarea ecologistă din Franța.

Criticii susțin că răspunsul la caniculă ar trebui să se bazeze în primul rând pe izolație mai bună, spații verzi, renovarea clădirilor și sisteme eficiente de circulație a aerului. Aceste principii se regăsesc deja în noile norme franceze de construcție și renovare, care urmăresc să reducă nevoia de aer condiționat.

Cu toate acestea, pe fondul temperaturilor extreme, tot mai multe voci din Franța admit că aerul condiționat va face parte, într-o formă sau alta, din răspunsul țării la valurile de căldură.

Categorii: MediaFax.ro

Gabriela Ruse și-a aflat adversara din sferturile turneului de la Bad Homburg. Begu, eliminată

24 Iunie, 2026 - 21:01

Emma Navarro, numărul 24 mondial, a învins-o miercuri pe poloneza Iga Swiatek, locul 3 în clasamentul WTA.

Americanca s-a impus în trei seturi, scor 7-5, 2-6, 6-3.

Navarro va juca în sferturi cu Gabriela Ruse, care a trecut miercuri de Anna Kalinskaya, locul 20 mondial.

Partida este programată joi.

Irina Begu a fost eliminată din competiție miercuri de Karolina Muchova, locul 11 mondial. Scorul a fost 6-1, 6-1 în favoarea jucătoarei din Cehia.

Categorii: MediaFax.ro

Franța: Mai multe drumuri naționale au fost închise din cauza valului de caniculă care topește asfaltul

24 Iunie, 2026 - 20:42

În departamentul Meurthe-et-Moselle, o porțiune a drumului care leagă localitățile Briey și Moyeuvre-Grande, a fost închisă de urgență după ce asfaltul a devenit impracticabil sub efectul caniculei. 

Bitumul s-a transformat într-o substanță alunecoasă, similară gumei de mestecat, în timp ce în Maine-et-Loire peste 240 de kilometri de șosele sunt afectați de fenomenul de „sângerare” a asfaltului, care distruge anvelopele mașinilor și pune în pericol siguranța traficului. 

„Pur și simplu temperaturile ridicate fac ca materialul să se topească și să se ridice la suprafață, făcând drumul impracticabil”, a declarat André Corzani, vicepreședintele departamentului, potrivit AFP

Noul primar din Val-de-Briey, Christophe Roos, al Adunării Naționale, a pus problema pe seama lucrărilor recente de proastă calitate.

„De îndată ce ajunge la 35 de grade, se topește, au inventat noul înveliș pentru guma de mestecat, toate acestea pentru a limita costurile”, spune acesta. 

Christophe Devoille, director adjunct al companiei care administrează infrastructura rutieră, din această zonă, a avertizat că bitumul topit se lipește de anvelopele vehiculelor, smulgând pietrișul și creând gropi de suprafață periculoase pentru conducătorii auto.  

Pentru a limita efectele caniculei asupra drumurilor, în mai multe departamente au fost aplicate soluții temporare, inclusiv acoperirea carosabilului cu un strat subțire de lapte de var, un material de culoare deschisă care reflectă o parte din radiația solară și poate reduce temperatura suprafeței asfaltului cu aproximativ 10 grade Celsius. 

Categorii: MediaFax.ro

Peste o mie de elevi și profesori cu rezultate remarcabile dintr-un oraș vor fi premiați. Premiile sunt consistente

24 Iunie, 2026 - 20:38

Peste o mie de elevi, studenți și profesori cu rezultate remarcabile din orașul Galați vor fi premiați în cadrul unei ceremonii. Evenimentul se numește Gala Excelenței în Educație și se va desfășura marți, în Grădina Publică din oraș.

Este a șasea ediție a evenimentului care anul acesta va avea cel mai mare număr de premianți. Organizatorii de la Asociația Timp Magic și Primăria Municipiului Galați spun că gala „a devenit cel mai amplu eveniment de profil din sud-estul României, având un ecou puternic la nivel național”.

„Gala Excelenței în Educație a devenit, după cinci ediții consecutive, una dintre cele mai frumoase și importante tradiții ale municipiului Galați. Este momentul în care comunitatea noastră își exprimă respectul și recunoștința față de tinerii care au obținut rezultate deosebite, față de profesorii care îi îndrumă și față de familiile care îi susțin în drumul lor către performanță. Într-o societate aflată mereu în schimbare, educația rămâne cea mai sigură investiție în viitor”, a declarat primarul orașului Galați, Ionuț Pucheanu.

Ce premii vor primi elevii și profesorii merituoși

În cadrul evenimentului vor fi recompensați toți elevii claselor V-XII din Galați care au obținut media generală 10 în anul școlar recent încheiat, olimpicii naționali și internaționali, profesorii lor îndrumători, studenții și cadrele didactice cu rezultate remarcabile din cadrul Universității „Dunărea de Jos”.

Premiile nu sunt simbolice. Valoarea unui premiu va fi, în medie, 2.000 de lei, bani și produse oferite de sponsori. Cel mai mare premiu, în valoare de 6.000 de lei, va fi acordat elevilor cu rezultate excepționale la olimpiadele internaționale.

Categorii: MediaFax.ro

Zelenski anunță că Belarus a cedat amenințărilor ucrainenilor

24 Iunie, 2026 - 20:02

Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a făcut anunțul miercuri. Potrivit Kyiv Independent, Belarus a oprit echipamentele folosite pentru ghidarea atacurilor rusești.

Echipamentul de comunicații aflat în Belarus despre care Ucraina susține că a ajutat la dirijarea atacurilor cu drone rusești a încetat să funcționeze, a declarat președintele Volodimir Zelenski.

Anunțul apare la câteva zile după avertismentul lui Zelenski către oficialii de la Minsk. Atunci, Zelenski a spus că Belarus are la dispoziție o săptămână pentru a elimina echipamentul și că în caz contrar se va confrunta cu acțiuni din partea Ucrainei.

„Conform informațiilor pe care le-am primit… echipamentul a încetat să funcționeze pe teritoriul belarus începând cu 22 iunie. Sincer, nu știu încă dacă a fost demontat sau nu. Cert este că, de astăzi, echipamentul nu mai funcționează”, a spus Zelenski.

Ce echipamente a dezactivat Belarusul

Președintele ucrainean a declarat anterior că sistemele constau în echipamente de releu montate pe turnuri de comunicații. Acestea erau folosite pentru a susține atacurile cu drone rusești împotriva Ucrainei. Ulterior, purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a acuzat Kievul de „agresivitate” și de încălcare a suveranității Belarusului.

În plus, Kremlinul a anunțat că președintele rus Vladimir Putin și Alexander Lukașenko intenționează să se întâlnească în viitorul apropiat pentru a discuta despre avertismentul lui Zelenski.

Dronele de atac rusești de tip Shahed se bazează pe rețele de comunicații radio și infrastructură terestră pentru a se deplasa în timpul atacurilor la distanță lungă.

Categorii: MediaFax.ro

Presa maghiară:„România, în pragul falimentului de stat”. Bucureștiul, pe marginea prăpastiei

24 Iunie, 2026 - 19:59

Publicația Magyar Nemzet titrează pe prima pagină că România s-ar putea îndrepta spre pragul falimentului de stat dacă partidele politice nu găsesc o soluție urgentă la blocajul actual.

Ziarul vorbește despre „haosul politic” în care politicienii români au adâncit țara și explică efectele economice și sociale:

„Impasul politic nu este doar o problemă teoretică la București; are un impact direct și grav asupra vieții de zi cu zi a populației.

România se află într-o situație fiscală catastrofală, cu un deficit care se apropie de 8% din PIB, aproape de trei ori limita de 3% permisă de UE.

Mai mult, fără un guvern funcțional și complet, țara nu este capabilă să implementeze reformele necesare pentru a accesa finanțarea de aproximativ 11 miliarde de euro din fondul de redresare al Uniunii Europene. Pierderea acestor resurse înseamnă oprirea investițiilor în infrastructură, construcția de drumuri și dezvoltarea de spitale. În plus, agențiile internaționale de rating de credit iau deja în considerare retrogradarea ratingului României din cauza instabilității politice.

Acest lucru face ca finanțarea datoriei publice să fie mai scumpă, ceea ce duce direct la slăbirea monedei naționale, la o creștere suplimentară a inflației deja ridicate și la o creștere drastică a ratelor dobânzilor la creditele acordate populației.

Întrucât guvernul executiv nu poate adopta noi legi sau măsuri fiscale pe termen lung, salariile din sectorul public, indexarea pensiilor și plățile beneficiilor sociale vor deveni, de asemenea, incerte în lunile următoare„.

Într-o notă mai critică, Magyar Nemzet publică o analiză prin care contestă avansul economic al României în regiune, susținând că ultimele date arată o stagnare sau o scădere a nivelului de trai pentru populație din cauza inflației greu de controlat.

Publicația prezintă datele Oficiul Central de Statistică din Ungaria și cifrele de la institutul național de statistică din România:

  • În Ungaria, salariul mediu brut în aprilie a fost de 772,2 mii de forinți, iar în România a fost de 9.740 de lei, ceea ce reprezintă 705,2 mii de forinți la cursul de schimb mediu lunar oficial al Băncii Naționale a Ungariei pentru luna aprilie (72,41 HUF/RON). Deci datele noastre (ale Ungariei) sunt cu 9,5% mai mari.
  • În Ungaria, salariul mediu net calculat cu reduceri a fost de 541,2 mii de forinți în aprilie, iar în România a fost de 5.843 de lei, ceea ce reprezintă 423 de mii de forinți. Suntem (n.r Ungaria) cu aproape o treime, cu 28 la sută, mai buni.
  • În Ungaria, creșterea câștigului salarial mediu net este de 11,2%, în România este de 3,5%.
  • În Ungaria, inflația pentru consumatorii maghiari a fost de 2,1% în aprilie, o valoare mai mică decât în ​​orice altă țară din zona euro, iar în România a fost de 10,7%, cea mai slabă valoare din întreaga UE.
  • Astfel, creșterea salariului real intern a fost de 8,9% în aprilie, în timp ce în România s-a înregistrat o scădere de 6,5%. Dinamica salarială din Ungaria este una dintre cele mai ridicate, în timp ce cea din România este cea mai slabă.
  • În Ungaria, PIB-ul a crescut cu 1,7% în primul trimestru față de aceeași perioadă a anului trecut, în timp ce în România a scăzut cu 1,5%. România se află deja în recesiune tehnică, PIB-ul fiind în scădere de șase luni.
  • În Ungaria rata de ocupare a persoanelor cu vârsta cuprinsă între 20 și 64 de ani în primul trimestru al acestui an a fost de 80,9%, ceea ce reprezintă a opta cea mai bună rată din UE, în timp ce în România a fost de doar 68,5%, ceea ce reprezintă a doua cea mai slabă rată.
  • În Ungaria, rata șomajului a fost de 4,7%, mult sub media UE (6,2%), iar în România a fost de 6,5%, o valoare mai proastă decât media UE.
  • Conform măsurătorilor oficiale ale UE, proporția persoanelor care trăiesc în risc de sărăcie sau excluziune socială în Ungaria în anul de referință 2024 a fost de 19,5%, ceea ce este mai mic decât media UE, iar în România a fost de 27,4%, ceea ce reprezintă a treia cea mai mare și mai slabă valoare din UE.

„Nu mă bucur că vecinul nostru – și odată cu el maghiarii de peste graniță – sunt în declin, dar mantra repetată obositor despre cea mai săracă țară și România jalnică este demonstrabil greșită, să nu credem! Fiecare să decidă dacă este o denaturare conștientă sau o lipsă de pregătire profesională! Și sper sincer să nu ajungem în declin. Fostul prim-ministru polonez Mateusz Morawiecki a spus în filmul „Ultimul avertisment” că guvernarea răzbunării nu este bună pentru economie, relatează Magyar Nemzet.

Categorii: MediaFax.ro

Nicușor Dan, la Ambasada Statelor Unite: Arma noastră cea mai eficientă este unitatea. România va rămâne de neclintit alături de Statele Unite

24 Iunie, 2026 - 19:46

În discursul susținut la evenimentul găzduit de Ambasada Statelor Unite, președintele Nicușor Dan a avertizat împotriva izolării internaționale, făcând trimitere la parcursul istoric al Statelor Unite ale Americii. 

„Călătoria de 250 de ani a Statelor Unite nu a început și nu a fost niciodată parcursă în solitudine. Dincolo de momentul proclamării, independența a fost câștigată prin luptă și cu sprijinul mai multor puteri europene. Acum, Statele Unite dețin un rol central într-un sistem de alianțe și parteneriate care ne asigură libertatea, securitatea și prosperitatea”, a declarat președintele. 

Pilonii identității occidentale și provocările de securitate

Nicușor Dan a punctat că anul 2027 va marca borne istorice pentru România: 30 de ani de parteneriat strategic cu SUA, 20 de ani de la aderarea la Uniunea Europeană și 23 de ani în cadrul NATO. 

„Pe acești trei piloni se fundamentează identitatea occidentală a României de azi, un partener dedicat, onest și responsabil care contribuie la asigurarea securității și prosperității noastre comune”, spune șeful statului. 

În cadrul discursului, Nicușor Dan a amintit și de Războiul din Ucraina și de riscurile de securitate generate de Federația Rusă. 

„Flancul estic al NATO și regiunea Mării Negre se află în prima linie a amenințărilor ruse. Doresc să exprim și cu această ocazie profunda recunoștința României și a cetățenilor săi pentru eforturile Statelor Unite și aliaților noștri pentru a consolida măsurile de apărare și descurajare în țara noastră”, a declarat Dan. 

Eforturile de consolidare a apărării și aderarea la OCDE

Președintele român a punctat și de eforturile de înzestrare a armatei cerute de președintele Trump în cadrul NATO, dar și de obiectul Bucureștiului de a adera la OCDE. 

„Peste câteva zile, la summitul NATO de la Ankara, voi prezenta președintelui Trump și aliaților noștri eforturile pe care România le face pentru creșterea capabilităților forțelor sale armate. Domnule ambasador, în plan bilateral lucrăm intens pentru un obiectiv comun, acela de a ridica parteneriatul strategic între România și Statele Unite la un nivel superior. Aderarea țării noastre la OCDE este o prioritate strategică, nu doar prin prisma intereselor economice naționale, ci și prin cea a apartenenței la un set de valori comune, iar sprijinul Statelor Unite este esențial în acest demers. ”, a declarat președintele. 

În încheierea, Nicușor Dan a lansat un mesaj de unitate. 

„Arma noastră comună cea mai eficientă este unitatea, iar forța unității vine tocmai din valorile noastre comune. De aceea România va rămâne de neclintit alături de Statele Unite în apărarea libertății și democrației”, conchide șeful statului. 

Categorii: MediaFax.ro

Pagini