MediaFax.ro

Subscribe to Flux MediaFax.ro MediaFax.ro
Știri de ultimă oră și cele mai noi știri pe surse - Știri online
Actualizat: în urmă cu 2 ore 50 de minute

Atac fără precedent: „PNL a fost ocupat ca o casă veche”. Crin Antonescu: „Bolojan le-a dat cheile”

21 Iunie, 2026 - 21:23

Fostul lider liberal a comparat la Antena 3 situația din partid cu ocuparea unei case de către persoane străine și a afirmat că Bolojan este cel care le-a deschis ușa și le-a oferit acces la conducerea formațiunii.

„Nu știu cum să formulez ca să fie civilizat, dar în același timp și expresiv. Știți că se mai întâmplă cu unele case vechi, încă bune, care sunt ocupate abuziv de grupuri de nomazi. Asta s-a întâmplat cu PNL-ul. Dar atenție! Unul dintre locuitorii legitimi ai casei, unul dintre vechi proprietari, avea cheia și i-a băgat acolo”.

Întrebat dacă astăzi PNL a fost preluat de o anumită tabără politică, Antonescu a oferit o comparație neobișnuită. Acesta a spus că partidul este precum o casă veche, ocupată abuziv de un grup, dar cu acordul unui vechi proprietar.

Fostul lider liberal se referea la Ilie Bolojan. Antonescu a spus că a avut, de la început, o revelație tristă despre direcția în care actualul președinte PNL vrea să ducă partidul.

Referitor la rețeaua menționată, Antonescu a vorbit despre un sistem pe care l-a numit generic „Coldea-Kovesi”. Acesta a precizat că nu cunoaște dacă persoanele respective sunt implicate direct, dar a descris mecanismele și cultura asociate acestui sistem.

Fostul lider liberal a explicat că nu consideră partidul „preluat”, ci transformat chiar de Bolojan. Antonescu a menționat oamenii aduși de actualul președinte în jurul său, în guvern și, recent, în conducerea partidului.

Ce paralelă a făcut Crin Antonescu cu propriul mandat

Referitor la gestul său similar făcut pentru Klaus Iohannis, în trecut, Antonescu a confirmat fără să nege. Acesta a recunoscut că liderii politici recurg, uneori, la sisteme legale pentru a-și asigura susținere internă.

Actuala generație de liberali

Acesta a numit actuala generație de liberali „bolojeniști de prima și a doua generație”. Antonescu a adăugat că aceștia ar trebui să întrunească două criterii: să fie fie „băsiști pe vremuri”, fie „haștagi astăzi”, și să fie mediocri.

Întrebat despre acuratețea acestei caracterizări, Antonescu l-a dat exemplu pe Ciucu drept o excepție. Acesta a precizat că, oricât l-ar critica, Ciucu nu era un om mediocru.

Întrebat dacă există o înțelegere ascunsă la Cotroceni, prin care Bolojan și-ar păstra partidul în schimbul unui guvern PSD, Antonescu a respins ideea. Acesta a spus că nu este treaba lui ce face Bolojan cu propriul partid.

Referitor la șansele Guvernului Veștea, Antonescu s-a declarat sceptic. Acesta a precizat că un eventual eșec nu ar fi al lui Veștea sau al PSD, ci al președintelui Nicușor Dan.

Liderul liberal a descris actuala criză politică drept o perioadă de aproape 50 de zile de instabilitate. Antonescu l-a numit pe Bolojan „marea victimă care nu pleacă din Palatul Victoria”.

Acesta a adăugat că Bolojan continuă să controleze numirile și fondurile publice, în ciuda criticilor.

Categorii: MediaFax.ro

Bolojan îl numește pe Veștea „veriga slabă” în PNL: Ca să spargi ceva, trebuie să identifici locul cel mai vulnerabil

21 Iunie, 2026 - 21:21

Întrebat de ce președintele României Nicușor Dan ar fi ales să îl susțină pe Veștea în locul altor nume vehiculate în PNL, precum Cătălin Predoiu, Bolojan a evitat un răspuns direct, dar a avansat ideea că ar fi fost vizată „veriga slabă” din interiorul partidului.

„Ca să spargi ceva, trebuie să identifici locul cel mai vulnerabil. Din păcate, asta este situația”, a declarat Bolojan la Digi24.

El a respins ideea unei crize deschise în PNL, dar a admis existența unor tensiuni generate de modul în care a fost făcută nominalizarea și de lipsa consultării complete a conducerii partidului.

În opinia sa, astfel de decizii pot alimenta conflicte interne și pot afecta disciplina politică.

Sursa video: Digi 24

Categorii: MediaFax.ro

Prima reacție a Cotroceniului după fotografia care a stârnit controverse la Bruxelles

21 Iunie, 2026 - 20:45

Președintele României s-a aflat la Bruxelles pentru reuniunea Consiliului European. Acolo, șeful statului a avut o întrevedere cu președintele Partidului Popular European, Manfred Weber, a transmis Administrația Prezidențială pentru Hotnews.

Ulterior, Nicușor Dan și-a continuat discuțiile la Bruxelles alături de membrii delegației care l-au însoțit. La aceștia s-au alăturat și alți europarlamentari români, în cadrul unei întâlniri desfășurate la restaurantul unde avusese loc întrevederea oficială.

Reprezentanții Administrației Prezidențiale au precizat că președintele are, în mod constant, contacte cu oficiali europeni în cadrul deplasărilor de lucru.

Aceste discuții includ și europarlamentari din partidele pro-occidentale, alături de oficiali români prezenți în același context.

Sursa citată a cerut Administrației Prezidențiale explicații despre prezența șefului SPP, Lucian Pahonțu, la aceeași masă. Publicația încă nu a primit un răspuns.

Categorii: MediaFax.ro

„Se vor acoperi de penibil”. Verdictul AUR pentru Guvernul Veștea

21 Iunie, 2026 - 20:31

Întrebat dacă există informații potrivit cărora Adrian Veștea ar avea deja susținerea unor parlamentari AUR, Peiu a negat ferm. Acesta a precizat că partidul a anunțat încă de la început că nu va vota guvernul.

Liderul senatorilor AUR a adăugat că nu mai există nicio îndoială privind poziția partidului. AUR nu va participa la votul pentru învestirea Guvernului Veștea.

Liderul AUR a explicat că, dacă un partid a fost trimis în Parlament prin vot, ar trebui să aibă aceleași drepturi ca celelalte. Potrivit acestuia, președintele a exclus aceste drepturi doar pentru AUR, nu și pentru alte formațiuni considerate suveraniste.

Liderul AUR a precizat că nu contestă dreptul președintelui de a bloca accesul AUR la guvernare, ci modul în care acesta a fost anunțat public.

Ce șanse dă Petrișor Peiu Guvernului Veștea

Întrebat câte șanse are Guvernul Veștea, Peiu a fost categoric: zero. Acesta a explicat că guvernul are doar voturile sigure ale unui singur partid, PSD.

Liderul AUR a adăugat că Veștea nu va avea nici voturile altor grupuri parlamentare considerate sigure. Peiu a spus că liderii politici care vehiculează ideea unei lupte pentru învestitură se vor acoperi de penibil.

Cum va vota AUR în Parlament și care e calendarul estimat

Întrebat dacă AUR va lua o decizie formală, Peiu a confirmat că partidul a decis deja să nu voteze Guvernul Veștea. Liderul senatorilor a precizat că parlamentarii probabil nu vor intra în sală.

Peiu a explicat două motive pentru această decizie. Primul este modul în care președintele Nicușor Dan ar fi instituit, potrivit acestuia, un regim personal prin desemnările succesive de premieri.

Al doilea motiv ține de programul de guvernare, identic, potrivit lui Peiu, cu cel al Guvernului Bolojan. Liderul AUR a întrebat retoric de ce partidul ar accepta acum un guvern cu același program pentru care a depus moțiune de cenzură.

Referitor la varianta abținerii, Peiu a precizat că parlamentarii AUR vor decide între a nu intra în sală sau a rămâne și a spune „prezent, nu votez”. Liderul partidului a adăugat că niciunul dintre senatorii AUR nu va folosi bilele de vot.

Întrebat despre poziția AUR în Birourile Permanente Reunite, Peiu a spus că partidul va pleda pentru audieri normale ale miniștrilor. Acesta a cerut minim trei ore pentru fiecare comisie, fără suprapuneri de orar.

Întrebat despre calendarul estimat al votului de investitură, Peiu a spus că acesta ar putea avea loc cel mai devreme miercuri seara sau joi dimineața. Liderul AUR a precizat că partidul nu va accepta un calendar de investire mai scurt de trei zile.

Categorii: MediaFax.ro

A început vara? Depinde pe cine întrebi

21 Iunie, 2026 - 20:08

Diferența dintre vara astronomică și cea meteorologică este dată de modul în care sunt definite anotimpurile, una având la bază poziția Pământului față de Soare, iar cealaltă criterii climatice și statistice.

La ora 10:24, duminică, 21 iunie, a avut loc solstițiul. Acest moment marchează, din punct de vedere astronomic, începutul verii în emisfera boreală.

Solstițiul nu durează o zi întreagă, ci este un moment precis. Acesta se deplasează în fiecare an cu aproximativ șase ore, mai exact cu 5 ore, 48 de minute și 46 de secunde, conform Il Post.

Pentru a compensa această diferență, la fiecare patru ani se adaugă un an bisect. Astfel, variația solstițiului rămâne de doar câteva zile.

Cum diferă solstițiile de echinocții

Vara și iarna încep în ziua solstițiilor, când orele de lumină ating maximul, respectiv minimul. Echinocțiile marchează, în schimb, începutul toamnei și al primăverii.

În zilele de echinocțiu, ziua și noaptea au aproape aceeași durată. Diferența mică se datorează interacțiunii luminii cu atmosfera terestră.

Echinocțiile și solstițiile sunt printre cele mai facil de observat evenimente astronomice de pe Pământ. Multe culturi le-au folosit, de-a lungul timpului, pentru a marca schimbarea anotimpurilor.

De ce vara meteorologică începe mai devreme

Anotimpurile meteorologice sunt decalate cu aproximativ douăzeci de zile față de echinocții și solstiții. Din această perspectivă, vara începuse deja de câteva săptămâni.

Pământul se învârte în jurul Soarelui și, în același timp, se rotește în jurul propriului ax. Astfel, Soarele pare să răsară și să apună în fiecare zi, deși mișcarea este, de fapt, una aparentă.

Ziua și noaptea alternează din cauza mișcării de rotație a Pământului.

Anotimpurile, în schimb, sunt determinate de traseul Pământului pe orbita din jurul Soarelui.

Echinocțiul are loc atunci când planul ecuatorului celest se intersectează cu cel al eclipticii. La solstiții, cele două planuri se află la distanța maximă una față de cealaltă.

Categorii: MediaFax.ro

PSD face pasul decisiv pentru instalarea Guvernului Veștea. Cine sunt oamenii trimiși în Executiv

21 Iunie, 2026 - 19:57

Potrivit unui comunicat al Partidul Social Democrat, România are nevoie urgentă de un Executiv funcțional pentru a depăși blocajul politic și pentru a opri ceea ce social-democrații numesc „austeritatea oarbă”.

Decizia a fost luată după o analiză internă și după ajustarea programului de guvernare, PSD susținând că noul Guvern trebuie să prioritizeze reluarea creșterii economice și protejarea categoriilor vulnerabile.

Printre obiectivele asumate se numără reducerea inflației, finanțarea investițiilor strategice naționale și a proiectelor esențiale pentru comunități, cu respectarea echilibrelor financiar-bugetare.

PSD anunță că își asumă coordonarea unor domenii cheie și propune următoarele nominalizări în viitorul Executiv:

  • viceprim-ministru, ministrul Afacerilor Interne – Marian Neacșu
  • ministrul Justiției – Radu Marinescu
  • ministrul Agriculturii – Florin Barbu
  • ministrul Energiei – Bogdan Ivan
  • ministrul Sănătății – Alexandru Rogobete
  • ministrul Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale – Florin Manole
  • ministrul Mediului, Apelor și Pădurilor – Mihai Ghigiu
  • ministrul Culturii – Ionuț Vulpescu
  • secretarul general al Guvernului – Radu Oprea

Social-democrații subliniază că votul de învestitură nu reprezintă „un cec în alb”. PSD anunță că va monitoriza strict deciziile cu impact economic, va urmări accelerarea absorbției fondurilor europene și nu va susține experimente fiscale care să afecteze contribuabilii români.

Categorii: MediaFax.ro

„Noul PNL” îl scoate din sărite pe Lucian Bode: „Nu am niciun motiv să demisionez!”

21 Iunie, 2026 - 19:48

Lucian Bode vorbește și despre o „sentință politică” și susține că nu are niciun motiv să demisioneze, deoarece nu a încălcat nicio decizie a partidului de-a lungul carierei sale politice.

„Noua viziune liberală începe cu ultimatumuri și se încheie cu amenințarea excluderii celor care îndrăznesc să aibă o altă opinie în interiorul partidului. Subliniez, doar in interiorul partidului. E deplorabil și hilar unde s-a ajuns.

În peste 27 de ani petrecuți în PNL, mi-am exprimat toate pozițiile în cadrul organismelor statutare ale PNL. Cel mai recent, în Biroul Politic Național și în Colegiul Director Județean al PNL Sălaj. Am făcut asta pentru că am rămas și rămân consecvent principiilor liberale în care cred.

Mi-am permis să vorbesc liber despre ce s-a întâmplat cu PNL în ultimul an și jumătate, despre modul de promovare a oamenilor „din afară”, despre depărtarea de electoratul nostru tradițional, despre fuga de responsabilitate și despre abandonarea muncii de partid.

Lucian Bode: Se pare că am deranjat

Se pare că am deranjat. Totuși, am făcut-o cu argumente, conform valorilor liberale în care cred. Și am făcut-o mai ales pentru că deciziile politice se discută liber, nu vin servite la „impuse”.

Acum, amenințarea cu excluderea nu demonstrează viziune politică, ci incapacitatea unora de a răspunde argumentelor mele. Iar dacă „noul PNL” sancționează libertatea de opinie, nu face altceva să își calce în picioare chiar identitatea pe care pretinde că o apără.

Unele lucruri aș putea să le înțeleg, însă memoria instituțională nu poate fi rescrisă printr-un vot în Congresul extraordinar. În privința situației financiare a PNL, lucrurile sunt mult mai simple decât recenta „sentință politică”.

Ea trebuie privită din doua perspective: prima, cea a legalității procedurilor, validată de către toate instituțiile statului abilitate să o verifice; a doua, politică, decisă de fiecare dată doar în structurile statutare ale PNL, sub coordonarea șefilor de campanie.

Bode: Toate cheltuielile și toate angajamentele au fost cunoscute

În 2024, nicio decizie de campanie nu a fost luată discreționar. Toate cheltuielile și toate angajamentele au fost cunoscute și asumate de către toate echipele de campanie ale partidului, inclusiv de către unii dintre cei care astăzi pozează în lupi moraliști sau reformatori liberali.

Mai mult, situațiile financiar-contabile ale partidului au fost verificate și validate inclusiv de către AEP și de Curtea de Conturi. Problemele invocate întruna nu au existat și nici nu există. Ele există doar într-o „sentință politică” dată astazi fără nici o dezbatere prealabilă în vreun cadru statutar al PNL.

Nu mă miră, pentru că asta e noua metodă de reformă a partidului: întâi se stabilește vinovatul, apoi se caută faptele.

PS: Un partid care își exclude vocile critice nu se reformează, ci își pregătește eșecul în surdină. Cât privește demisia, atâta vreme cât în toată cariera mea politică nu am încălcat NICIO DECIZIE a PNL, NU am niciun motiv să demisionez!”, a postat Bode.

Categorii: MediaFax.ro

Eugen Tomac rupe tăcerea despre poza cu Nicușor Dan și Pahonțu: „Nu s-a negociat nimic politic”

21 Iunie, 2026 - 19:47

Potrivit lui Tomac, discuția a avut loc în marja Consiliului European, într-o pauză între întâlniri oficiale, și a fost axată strict pe subiecte ce țin de agenda europeană și de prioritățile Consiliului.

El a explicat într-o intervenție la Antena 3 CNN că prezența unor europarlamentari, precum Rareș Bogdan sau Victor Negrescu, a fost determinată de întâlnirile anterioare și ulterioare ale președintelui cu lideri ai grupurilor politice europene.

„Nu a existat nicio discuție despre formarea Guvernului sau despre negocieri politice interne. Timpul a fost foarte scurt și dedicat exclusiv temelor europene”, a afirmat Tomac, subliniind că fotografia a fost realizată într-un spațiu public, fără a fi vorba despre o reuniune oficială sau conspirativă.

În ceea ce privește situația politică de la București, Tomac a arătat că președintele a transmis liderilor europeni că România își va menține direcția pro-europeană, iar mandatul acordat premierului desemnat este acela de a obține susținere parlamentară pentru guvernul propus.

Fostul premier desemnat a evitat să comenteze scenariile politice interne, inclusiv ipoteza unui guvern susținut de AUR, precizând că decizia finală aparține Parlamentului.

Categorii: MediaFax.ro

Trump afirmă că Starmer va demisiona după ce a „eșuat grav în gestionarea imigrației și a politicilor energetice”

21 Iunie, 2026 - 18:45

Declarația a fost publicată pe platforma Truth Social, unde Trump a susținut că liderul britanic ar fi „eșuat grav” în gestionarea a două domenii esențiale: imigrația și politica energetică.

În mesajul său, Trump a criticat în mod direct orientarea guvernamentală a Marii Britanii, făcând referire la necesitatea exploatării resurselor din Marea Nordului, scrie Independent.

Afirmațiile sale nu au fost confirmate de vreo discuție directă recentă cu Downing Street, fiind considerate mai degrabă o reacție bazată pe relatări din presă.

Reactii in guvernul britanic

În interiorul guvernului britanic, situația este descrisă ca fiind tensionată.

Ministrul afacerilor economice Peter Kyle a declarat că premierul Keir Starmer reflectează asupra „realităților politice” actuale, însă a subliniat că nu există informații oficiale privind o demisie iminentă sau un calendar de retragere.

Downing Street a transmis că poziția premierului rămâne neschimbată, acesta afirmând anterior că nu intenționează să renunțe la mandat și că va rămâne în funcție indiferent de presiunile politice.

Totuși, surse politice citate de presa britanică sugerează că ar exista discuții interne privind o posibilă tranziție a conducerii Partidului Laburist către Andy Burnham, posibil începând din luna septembrie.

Tensiunile diplomatice generate de declarațiile lui Trump nu sunt izolate. În același context, președintele american a criticat și alți lideri europeni, inclusiv pe Giorgia Meloni, acuzându-i de poziții slabe în dosare internaționale sensibile, precum securitatea energetică și politica față de Iran.

Răspunsurile liderilor europeni au variat, iar Meloni a reacționat public, calificând atacurile drept „lipsite de sens” și respingând criticile privind popularitatea sa politică.

Categorii: MediaFax.ro

Valeriu Stoica: „Dacă Guvernul trece cu voturile AUR, se oficializează alianța PSD-AUR”

21 Iunie, 2026 - 18:37

Întrebat, la Digi 24, despre poziția PSD, Valeriu Stoica a explicat că alianța cu AUR de la moțiunea de cenzură a fost una conjuncturală. Fostul lider liberal a precizat că situația s-ar schimba radical dacă acea alianță s-ar repeta la votul de învestitură.

Stoica a spus că, dacă PSD ar da credit propriilor declarații, partidul nu ar accepta învestirea Guvernului Veștea cu voturile AUR.

În acest caz, Guvernul Veștea nu ar trece în Parlament.

Referitor la varianta opusă, Stoica a explicat ce s-ar întâmpla dacă PSD acceptă totuși voturile AUR. Din acel moment, alianța dintre cele două partide nu ar mai fi conjuncturală.

Fostul președinte PNL a precizat că s-ar oficializa, practic, o alianță politică între PSD și AUR în Parlament. Aceasta ar însemna o majoritate parlamentară formată din cele două partide.

Ce legătură vede Valeriu Stoica între președinte și voturile AUR

Întrebat despre relația dintre partidele implicate și Nicușor Dan, Stoica a amintit declarațiile recente ale președintelui. Acesta ar fi recunoscut că votarea moțiunii de cenzură a fost o eroare, dar a făcut-o abia ulterior.

Șeful statului a spus că formarea guvernului este responsabilitatea exclusivă a premierului desemnat. Stoica a contestat parțial această poziție.

Fostul lider liberal a explicat că premierul nominalizat poartă, totuși, amprenta președintelui care l-a numit. Potrivit acestuia, dacă guvernul va fi votat cu sprijinul AUR, responsabilitatea s-ar reflecta și asupra președintelui.

Stoica a subliniat că președintele are o răspundere proprie atunci când desemnează un prim-ministru. Aceasta este valabilă mai ales fără consultarea partidului propriu sau a celorlalte formațiuni politice.

Ce soluție propune Valeriu Stoica pentru deblocarea situației

Stoica a menționat propunerea lui Ilie Bolojan. Aceasta vizează relansarea consultărilor politice cu toate partidele implicate.

Pe baza acestor consultări, ar trebui adoptată una dintre cele două formule de guvernare minoritară. Prima variantă este un guvern minoritar PSD, iar a doua este un guvern minoritar PNL, USR, UDMR.

Oricare dintre formule ar trebui să se bazeze pe un acord politic de cel puțin șase luni.

Categorii: MediaFax.ro

Polonia cere un rol în negocierile de pace privind Ucraina

21 Iunie, 2026 - 18:17

Un purtător de cuvânt al guvernului german a subliniat că nu este momentul pentru dezbateri privind formatul sau participanții la eventuale negocieri, în condițiile în care nu există semnale clare din partea Rusiei privind disponibilitatea de a purta discuții, scrie TVPWorld.

Oficialul german a precizat că Germania nu deține un rol decisiv în stabilirea componenței unei eventuale mese de negocieri, sugerând o abordare mai largă la nivel european, în care deciziile sunt împărțite între mai mulți actori.

Argumentele Varșoviei

Tema negocierilor de pace a fost intens dezbătută după declarațiile ministrului polonez de externe Radosław Sikorski, care a afirmat că Polonia trebuie inclusă în orice discuție privind încheierea războiului din Ucraina.

Acesta a argumentat că arhitectura diplomatică tradițională, dominată de axa franco-germană, nu mai reflectă realitățile de securitate ale Europei. Potrivit lui Sikorski, statele din Europa Centrală și Scandinavia se confruntă direct cu riscuri generate de conflictul ruso-ucrainean, iar Polonia joacă un rol esențial, fiind stat de tranzit pentru aproximativ 90% din livrările de armament către Ucraina.

El a subliniat și proximitatea geografică a conflictului, afirmând că locuitori din sud-estul Poloniei pot auzi efectele bombardamentelor din vestul Ucrainei.

Contextul diplomatic internațional

Discuțiile privind negocierile de pace vin într-un moment în care eforturile diplomatice sunt considerate blocate. În ultimele luni, atenția Statelor Unite s-a mutat parțial către alte crize internaționale, ceea ce a încetinit progresul discuțiilor privind Ucraina.

La nivel global, președintele Ucrainei Volodimir Zelenski a avut consultări la summitul G7, alături de lideri din Canada, Franța, Germania, Italia, Japonia, Regatul Unit și SUA, discuțiile concentrându-se pe sprijinul pentru Kiev și pe posibile soluții diplomatice.

De asemenea,Donald Trump a participat la discuții separate privind conflictul, în timp ce liderii europeni încearcă să mențină presiunea diplomatică asupra Moscovei.

Cancelarul german Friedrich Merz a anunțat că Germania va găzdui o reuniune E5, format care include Germania, Polonia, Franța, Regatul Unit și Italia, axată pe evoluțiile privind pacea în Ucraina.

Categorii: MediaFax.ro

Imaginea care alimentează controversele din PNL: Nicușor Dan, Rareș Bogdan și Lucian Pahonțu, la aceeași masă la Bruxelles

21 Iunie, 2026 - 18:02

Digi24 a difuzat duminică o fotografie de la Bruxelles, în care apare președintele Nicușor Dan alături de mai mulți politicieni români. Imaginea a fost făcută publică la scurt timp după Congresul PNL.

La întâlnirea din imaginea prezentată de Digi24 sunt prezenți europarlamentarul PNL Rareș Bogdan și fostul premier desemnat Eugen Tomac. Alături de aceștia apar europarlamentarul PSD Victor Negrescu și șeful SPP, Lucian Pahonțu.

Rareș Bogdan este unul dintre cei cinci lideri liberali cărora Congresul PNL le-a cerut demisia din partid. Fotografia a fost distribuită de o televiziune apropiată de Ilie Bolojan.

Sâmbătă, la Consiliul European de la Bruxelles, Nicușor Dan a dat semne vizibile de oboseală fizică și psihică, scrie Gândul.

Cine sunt liberalii vizați de excludere din PNL

Congresul extraordinar al PNL a decis duminică, în unanimitate, să solicite demisia din partid a cinci membri. Aceștia sunt Rareș Bogdan, Lucian Bode, Hubert Thuma, Alina Gorghiu și Adrian Veștea.

Potrivit hotărârii adoptate, cei vizați au termen până luni, ora 12:00, să își depună demisiile. În caz contrar, vor fi declanșate procedurile de excludere din partid.

Categorii: MediaFax.ro

Anunț de ultimă oră din partea lui Ilie Bolojan: PNL nu susține Guvernul Veștea

21 Iunie, 2026 - 17:23

„PNL nu va susține o astfel de soluție”, a declarat Bolojan.

Potrivit acestuia, recomandarea către grupurile parlamentare liberale este să părăsească sala în timpul votului.

Președintele PNL, Ilie Bolojan, a anunțat soluțiile pe care partidul le propune pentru deblocarea crizei guvernamentale. Anunțul a fost făcut după prima ședință a Biroului Permanent Național, organizată după congresul extraordinar de duminică.

Bolojan a explicat că discuția din Biroul Permanent Național s-a concentrat pe soluțiile pentru deblocarea crizei guvernamentale. Congresul PNL a decis să nu fie susținut un guvern din care PNL nu face parte.

Potrivit liderului liberal, guvernul care încearcă să se formeze nu are o majoritate transparentă și asumată. PNL nu va susține o astfel de soluție.

Ce propune Bolojan

Întrucât PSD nu și-a asumat formarea Guvernului, Bolojan a explicat că varianta fezabilă este un guvern minoritar. Pentru ca acest tip de guvern să poată funcționa, este nevoie de un acord politic național.

Potrivit acestuia, partidele semnatare ar trebui să se angajeze pentru următoarele șase luni la câteva condiții de bază. Acestea țin cont de prioritățile actuale și de situația economică și bugetară.

Bolojan a detaliat primul element al pactului: asumarea în Parlament, până la jumătatea lunii iulie, a reformelor din PNRR neaprobate până acum. Liderul liberal a precizat că fiecare reformă înseamnă peste 700 de milioane de euro.

Al doilea element ar fi păstrarea echilibrelor bugetare. Bolojan a explicat că PNRR presupune limitarea cheltuielilor de personal din sectorul public, ca pondere din PIB.

Depășirea acestor angajamente ar însemna corecții din PNRR de peste un miliard de euro, a avertizat liderul PNL. Al treilea element ține de programele de investiții aprobate în primăvară, pe care orice guvern ar trebui să le continue.

Cele două variante de guvernare propuse de PNL

Bolojan a prezentat două ipoteze posibile. Prima este un guvern minoritar PSD, susținut transparent de partidele care vor dori acest lucru.

A doua variantă este un guvern format din PNL, USR și UDMR. Liderul liberal a precizat că cei trei președinți au discutat și există un acord de principiu pentru această formulă.

Dacă șeful statului ar opta pentru un guvern de centru-stânga, partidele de centru-dreapta s-ar angaja să voteze la investitură.

Liderul PNL a explicat că aceste soluții ar însemna un guvern cu asumare transparentă. Potrivit acestuia, varianta ar evita tensiunile politice actuale.

Decizia finală va depinde de evoluția situației și de deciziile Parlamentului din zilele următoare.

Categorii: MediaFax.ro

Zona de interdicție aeriană pentru discuțiile Iranului a perturbat zborurile de pe aeroportul din Zurich

21 Iunie, 2026 - 17:20

Incidentul a apărut după integrarea unei zone restricționate deasupra stațiunii montane Buergenstock, unde au loc negocierile, în sistemele radar ale controlului aerian elvețian Skyguide, scrie Reuters.

Potrivit autorităților, această zonă a fost stabilită în ultimul moment, deoarece decizia privind organizarea ultimei runde de discuții a fost finalizată abia sâmbătă.

Skyguide a precizat că operațiunile au revenit la normal, subliniind că sistemele funcționează acum fără probleme și că siguranța traficului aerian a fost menținută în permanență.

Până la prânz, au fost anulate 12 sosiri și 14 plecări, iar cel puțin 60 de zboruri au înregistrat întârzieri, potrivit unui purtător de cuvânt al aeroportului.

Vicepreședintele SUA JD Vance a sosit la Buergenstock pentru discuțiile de pace cu Iranul, însă procesul diplomatic a fost umbrit de anunțul Teheranului privind reimpunerea blocadei asupra Strâmtorii Ormuz.

Elveția a promis un cadru „discret și fiabil” pentru negocieri, stațiunea fiind situată la aproximativ 50 de kilometri sud de aeroportul din Zurich.

Categorii: MediaFax.ro

PSD a decis să participe în guvernul Veștea

21 Iunie, 2026 - 17:11

Potrivit G4media, lista de miniștri propuși de PSD este următoarea:

  • Interne – Marian Neacsu (și vicepremier)
  • Sanatate – Alexandru Rogobete
  • Energie- Bogdan Ivan
  • Munca – Florin Manole
  • Agricultura – Florin Barbu
  • Justitie- Radu Marinescu
  • Mediu – Mihai Ghigiu
  • Dezvoltare – Romeo Lungu
  • Secretar general al guvernului – Radu Oprea
  • Cultura – Ionuț Vulpescu.

Guvernul Veștea ar urma să fie format din:

  • Vicepremieri – Marian Neacșu și Alina Gorghiu (fără portofoliu)
  • Finanțe – Alexandru Nazare
  • MAI – Marian Neacșu
  • Apărare – Sorin Cîmpeanu
  • Educație – Monica Anisie
  • Sănătate – Alexandru Rogobete
  • Investițiilor și Proiectelor Europene – Florin Zaharia
  • Energie – Bogdan Ivan
  • Muncă – Florin Manole
  • Agricultură – Florin Barbu
  • Justiție – Radu Marinescu
  • Mediu – Mihai Ghigiu
  • Dezvoltare – Romeo Lungu
  • Cultură – Ioan Vulpescu
  • Transporturi – Cristian Pistol (CNAIR)
  • MAE – Luca Niculescu
  • Economie – Florin Duma
  • Secretar general al guvernului – Radu Oprea
Categorii: MediaFax.ro

Cea mai mare concentrație de șerpi de pe planetă poate fi văzută în acest loc

21 Iunie, 2026 - 16:59

Vizuinile de șerpi din Narcisse se află la aproximativ 130 de kilometri de Winnipeg. Locul nu este o destinație turistică artificială, ci o formațiune geologică unică.

Cavernele subterane de calcar și fisurile create de eroziunea apei ajung sub linia de îngheț. Astfel, temperatura din interior nu scade niciodată sub zero, chiar în iernile reci din Manitoba.

Acest mediu oferă un adăpost excelent pentru șerpii boa. Mii dintre aceștia supraviețuiesc aici temperaturilor extreme de afară.

Cum se desfășoară fenomenul în fiecare primăvară

Fenomenul are loc la începutul primăverii, între sfârșitul lunii aprilie și începutul lunii mai. Șerpii ies din vizuini cu miile, după luni petrecute în cavernele subterane, conform Times of India.

Masculii ies primii și se adună la intrările vizuinelor. Aceștia așteaptă apariția femelelor la suprafață.

Când o femelă apare, numeroși masculi se adună instantaneu în jurul ei. Se formează astfel o „bilă de împerechere”, care poate include o sută de masculi.

Acest proces de împerechere a devenit simbolul localității Narcisse. Este una dintre cele mai fotografiate activități ale șerpilor din lume.

Câți șerpi se adună în zonă

Estimările variază de la an la an, dar numărul este impresionant. Unele surse indică între 70.000 și 100.000 de șerpi adunați în jurul vizuinelor.

Cu toate acestea, șerpii nu sunt periculoși pentru vizitatori. Specia observată aici este șarpele cu benzi roșii, o subspecie a șarpelui cu benzi comun.

Aceștia sunt mult mai interesați de căutarea unui partener decât de interacțiunea cu turiștii.

De ce este important locul pentru conservare

Provincia Manitoba a dezvoltat o infrastructură pentru vizitatori în jurul sitului. Aceasta include platforme de observare și un traseu autoghidat care leagă cele patru vizuini active.

Perioada de împerechere durează până la trei săptămâni. După aceasta, șerpii migrează spre zonele învecinate pentru vară.

Narcisse Snake Dens reprezintă și un caz de succes pentru conservarea faunei. Mii de șerpi mureau anual traversând drumurile spre zonele de migrație.

Pentru a reduce aceste pierderi, autoritățile au construit tuneluri sub drum și garduri speciale. Astfel, șerpii pot traversa zona în siguranță.

Categorii: MediaFax.ro

Iranul închide Strâmtoarea Ormuz în pline negocieri cu SUA

21 Iunie, 2026 - 16:46

La reuniuni au fost prezenți și mediatori din Qatar și Pakistan, iar discuțiile au vizat implementarea unui memorandum de înțelegere semnat cu o săptămână înainte, scrie Reuters.

La nivel diplomatic, întâlnirile sunt considerate prima etapă a unui proces mai amplu, care ar trebui să includă ulterior negocieri substanțiale privind programul nuclear al Iranului și sancțiunile internaționale.

Escaladarea tensiunilor și închiderea strâmtorii

În paralel cu negocierile, Iranul a anunțat că a închis din nou Strâmtoarea Ormuz, o rută strategică pentru transportul global de petrol.

Autoritățile de la Teheran susțin că nu vor permite tranzitul navelor până la noi ordine, invocând lipsa progreselor privind conflictul din Liban și nerespectarea angajamentelor asumate de Washington.

Statele Unite contestă această poziție, afirmând că nave comerciale continuă să traverseze zona. Totuși, datele de urmărire maritimă indică o reducere semnificativă a traficului, alimentând temerile privind o posibilă blocadă energetică globală.

Impact economic și piața petrolului

Închiderea strâmtorii a generat incertitudine pe piețele internaționale, în special asupra prețului petrolului. Analiștii avertizează că o blocare prelungită ar putea inversa scăderile recente ale cotațiilor, determinate de optimismul inițial privind acordul diplomatic.

Președintele american Donald Trump a susținut că acordul are scopul de a preveni o criză economică globală. Totuși, evoluțiile recente indică faptul că stabilitatea energetică rămâne fragilă.

Rolul Libanului

Discuțiile sunt influențate puternic de situația din Liban, unde continuă confruntările militare. Iranul condiționează avansarea negocierilor nucleare de încetarea ostilităților și de obținerea unor beneficii economice promise.

În conflict sunt implicate indirect și interese regionale majore, inclusiv pozițiile Israelului, conduse de premierul Benjamin Netanyahu, care susține menținerea presiunii militare asupra grupărilor aliniate Iranului.

Următoarea fază

Planul de negociere prevede 60 de zile de discuții privind limitarea programului nuclear iranian în schimbul ridicării sancțiunilor internaționale.

Directorul Agenției Internaționale pentru Energie Atomică Rafael Grossi este implicat ca posibil actor de verificare tehnică a unui eventual acord.

Iranul, prin președintele Masoud Pezeshkian, și-a exprimat optimismul privind potențialul economic al unui acord, dar insistă asupra unor beneficii imediate înainte de trecerea la etapa substanțială a negocierilor.

Categorii: MediaFax.ro

Acuzație explozivă după Congresul PNL. Pavel Popescu: „Votul a fost ca în comunism”

21 Iunie, 2026 - 16:33

„Chestiunea clarificării ”ideologice” și a noii direcții a Partidului Național Liberal este mult mai profundă decât procesul grav de USRizare al partidului:

1. Pentru prima dată în istoria ultimilor 10 ani, Partidul Național Liberal se retrage oficial din rolul de singurul partid de DREAPTA conservator (familie, credință) ce promova în România (încă) viziunea creștin-democrată și conservatorismul liberal pentru mediul de afaceri, fundamentul pe care a fost construit proiectul european.

2. Pentru prima dată în istoria ultimilor ani, Partidul Național Liberal se retrage oficial, prin validarea noii conduceri, din rolul de partener politic principal al promovării parteneriatului strategic cu SUA, singurul garant al securității României, regiunii și al Europei. Subliniez, cu SUA, pentru că administrația Trump (guvernul SUA), înjurată începând de astăzi oficial din cel mai înalt for de conducere al PNL (vezi declarațiile doamnei Gheorghiu), va reprezenta, în continuare, cel puțin pentru următorii doi ani și jumătate, partenerul României de discuții.

Pavel Popescu: O regrupare masivă în cadrul partidului a tuturor foștilor colegi nostalgici după relația României cu Partidul Comunist Chinez

3. Observ, de pe margine, pentru prima dată în ultimii 10 ani, o regrupare masivă în cadrul partidului a tuturor foștilor colegi nostalgici (și nu numai) după relația României cu Partidul Comunist Chinez. Fără a intra în detalii, pentru că aș putea scrie o carte de câteva sute de pagini pe acest subiect, o grupare politică cu interese majore de lobby pentru Partidul Comunist Chinez, interese ce contravin intereselor statului român pentru că țintesc zone critice ale economiei sale, preia discret puterea în PNL.

4. Ca să fac o analogie cu punctul 3, este pentru prima dată în istoria Partidului Național Liberal (cel puțin așa știu eu) când membrilor PNL delegați pentru congres nu li se dă posibilitatea de a vota pentru fiecare propunere în parte din viitoarea echipă de conducere, ci în bloc, fix ca în comunism. Practic, dacă domnul Bolojan îi trecea pe listă ca prim-vicepreședinți (ipotetic, desigur) pe domnul Peter Magyar sau pe doamna Maia Sandu, delegații nu aveau cum să nu îi voteze.

Distrugerea ultimei fărâme de ideologie de centru-dreapta prezentă în Partidul Național Liberal

5. Distrugerea ultimei fărâme de ideologie de centru-dreapta prezentă în Partidul Național Liberal, simultan cu această radicalizare totală împotriva instituției Prezidențiale, a sistemului de justiție (care desigur, atâta timp cât nu vizează USR, e fără cusur), a serviciilor de informații, care, deși într-un cadru instituțional imperfect, vechi de 35 de ani, îi informează și îi protejează pe liderii PNL de astăzi este cel puțin bizară. Opinia mes este că acest proces de distrugere se desfășoară cu un plan extrem de bine pus la punct, plan ce depășește granițele României.

6. Ca fost vicepreședinte, discut cu majoritatea colegilor din PNL, oameni onorabili, care, în adâncul sufletului lor, sunt bine intenționați. În discuții private, absolut toți cei care își exercită votul astăzi, fără excepție, recunosc că ce se întâmplă pe scena congresului PNL este o greșeală majoră.

7. Este o chestiune de timp (câteva luni, maxim un an de zile) până când majoritatea foștilor mei colegi vor realiza, din păcate prea târziu, că USRizarea și radicalizarea PNL nu va avea doar consecințe pentru partid, ci consecințe grave pentru direcția României. Până atunci, pentru toți cei care vă imaginați vreo secundă că astăzi cei din noua echipă de conducere a PNL, care s-au încolonat rapid în spatele procentelor efemere ale domnului Bolojan, obținute prin clickbait și like-uri întreținute cu ură și radicalism, au un alt interes decât cel de a mai factura o tură din banii partidului, chiar și din opoziție, pentru a reveni la un moment dat la putere, pentru a mai factura încă o dată din banii românilor alături de USR (chiar și din credite de miliarde – vezi SAFE), vă înșelați.

Pavel Popescu: PNL se transformă într-un partid radical, de stânga

8. Nu credeam vreodată că PNL se va transforma, dintr-un partid matur, care a guvernat, negociat și promovat marile proiecte ale României, capabil să reformeze prin negociere directă cu toți actorii politici statul român, într-un partid radical, de stânga, «anti-sistem», ce va lăsa în urmă un singur lucru: o istorie împovărată de creșteri de taxe, inechități sociale grave – în special pentru cei aflați în suferință, distrugerea mediului de afaceri românesc, o pseudo-reformă cu costuri imense și o distanțare majoră de partenerul strategic al României, SUA. Toate, în schimbul promisiunilor făcute de un lider politic încăpățânat din cale-afară, mânat de ego și răzbunare, incapabil să-și realizeze astăzi propriul eșec și consecințele radicalizării sale, cu care și-a infestat și partidul.

P.S. Epoca în care like-urile și boții ce divizează comunități, societăți și națiuni pe social media e în apogeul ei. Refuz să fac parte dintre cei care își scriu opinia pentru like-uri. O scriu pentru că am dreptul la ea, și peste timp, unii, indiferent cât de puțini vor fi ei, vor merita să spună: puteam să facem și altfel. Poate totuși, nu va fi prea târziu.

P.S. 2: România are nevoie URGENTĂ de un guvern. Înjurați gratuit un prim ministru desemnat, care deși a performat în administrația publică pe modelul Bolojan, nu a avut deocamdată șansa să demonstreze ce poate să facă de la Palatul Victoria. Ura și boții din social media pot pulveriza orice persoană de pe această planetă în câteva ore. Nu cred că este corect să mai tolerăm sau să promovăm aceste practici doar atunci când ne place sau nu ne place fața cuiva. See less

 

Categorii: MediaFax.ro

Crin Antonescu face praf Congresul PNL: „Congresul trădătorilor”

21 Iunie, 2026 - 15:49

Antonescu a acuzat echipa lui Ilie Bolojan de falsificarea istoriei partidului, impostură, demagogie și promovarea unor criterii de selecție bazate pe oportunism și loialități de grup, afirmând că nu a văzut „niciodată atâta trădare” în cei 36 de ani de politică.

Mesajul lui Crin Antonescu:

„Congresul trădătorilor

Folosesc rar termenul „trădare”. Dar văd că e la modă. În 36 de ani nu am văzut niciodată ceva mai potrivit cu termenul „trădare” decât Congresul extraordinar al PNL de astăzi. Atâta impostură, atâta nerușinare, atâta josnicie și, într-un cuvânt, atâta trădare n-am văzut niciodată.

Crin Antonescu: Sunt invitați doar foștii președinți care au trădat PNL pentru Băsescu

Trădare prin falsificarea, în cel mai pur stil comunist, a istoriei. Se invocă, la fiecare pas, istoria și continuitatea PNL, dar sunt invitați doar foștii președinți care au trădat PNL pentru Băsescu (Stoica, Stolojan) sau Nicușor (Orban). Tăriceanu (sub al cărui guvern România a intrat în UE și care l-a lansat în politică pe Bolojan) nu a existat. Eu (candidat, chipurile, al PNL Bolojan la președinție, acum un an) nu am existat. Da, nu mai suntem membri ai PNL. Dar nici saltimbancul răcnitor Orban nu mai e. El, însă, dat afară și de Nicușor, răcnește ce trebuie. Dar n-au existat nici Florin Cîțu, nici Nicolae Ciucă – și el candidat la președinție al PNL. Ne-au decupat din fotografie ca Oana Gheorghiu pe Nicușor.

Trădare prin tăcerea josnică a vechilor liberali prezenți în sală atunci când unul ca Sighiartău (copil de mingi pe la greii băsismului în epoca de aur) face istoria celor 37 de ani ai PNL. La fel, dl. Ciucu vorbește despre raporturile politicieni-partide-sistem (servicii, justiție). Vorbește frumos. Parcă mă aud pe mine în 2009. Atâta că, de atunci până azi, dl. Ciucu a „luptat” alături de Monica Macovei, de Băsescu și de toate elementele declasate moral (propaganda băsistă/hashtag) care au distrus câtă democrație exista în România.

Trădare prin demagogia zornăitoare și mincinoasă din discursul lui Bolojan, un prim-ministru catastrofal în toate privințele, care n-are niciun gând, nicio idee și niciun sentiment pentru omul concret (întreprinzător, salariat, pensionar, elev sau student). Are treabă doar cu PSD (într-un sens) și cu Rheinmetall (în altul).

Crin Antonescu: Singurul exceptat de la CV-ul băsist e eternul „reformist” Motreanu

Trădare prin minciunile despre „meritocrație”, pentru că două sunt criteriile de selecție ale echipei Bolojan: băsismul ieri / sorosismul azi și mediocritatea. Singurul exceptat de la CV-ul băsist e eternul „reformist” Motreanu. Setea de reformă a lui Motreanu (nelipsit de 7 ani din toate conducerile PNL decupate azi din istorie) e singura garanție că „revoluția Bolojan” prețuiește și experiența. Experiența mediocrității, a lașității și a oportunismului.

PS. Un gând trist pentru foști camarazi din lupte adevărate. Probabil că, uneori, nu-ți permiți nici să vomiți. Înghiți”.

Categorii: MediaFax.ro

Ce s-a întâmplat la Congresul PNL. Iată principalele decizii și momente

21 Iunie, 2026 - 15:25

Congresul Extraordinar al PNL, organizat duminică la Romexpo, a marcat schimbarea oficială de direcție în partid. Ilie Bolojan a fost ales președinte al PNL, împreună cu noua echipă de conducere, în baza moțiunii „Modernizare cu Rădăcini”. Evenimentul a avut loc într-un context politic tensionat, după disputele interne privind viitorul partidului și relația cu PSD.

O nouă echipă de conducere a PNL

Noua echipă propusă de Bolojan îi include pe Dan Motreanu, în funcția de prim-vicepreședinte, și pe Robert Sighiartău, ca secretar general. În structura de conducere au fost cooptați și mai mulți vicepreședinți, printre care Mircea Abrudean, Ioan Popa, Siegfried Mureșan, Oana Gheorghiu, Alexandru Muraru, Dragoș Pîslaru, Florin Roman și Gabriela Horga. Intrarea Oanei Gheorghiu și a lui Dragoș Pîslaru în echipă a fost unul dintre punctele discutate intens, fiind nevoie de derogări de vechime în partid pentru ca aceștia să poată candida.

Una dintre cele mai importante decizii adoptate la congres a fost reconfirmarea liniei politice potrivit căreia PNL nu va mai face coaliție cu PSD. Hotărârea votată de liberali prevede că, dacă PSD va fi la putere, PNL va merge în opoziție. Mai mult, orice membru PNL care votează, susține sau participă la construcția unui guvern alături de PSD se va situa în afara liniei stabilite de congres și riscă excluderea din partid.

Congresul a venit și cu o decizie dură împotriva unor nume importante din partid. Lucian Bode, Rareș Bogdan, Adrian Veștea, Hubert Thuma și Alina Gorghiu au fost somați să demisioneze din PNL până luni, la ora 12.00. În cazul în care nu își depun demisiile, conducerea partidului este mandatată să declanșeze procedurile de excludere. Decizia arată ruptura clară dintre noua conducere și tabăra considerată apropiată de vechea linie politică a partidului.

În discursul său, Ilie Bolojan a transmis un mesaj ferm împotriva PSD, pe care l-a acuzat că a blocat reformele și că a fugit de răspundere. Liderul PNL a susținut că liberalii și-au asumat guvernarea într-un moment dificil, dar că parteneriatul cu PSD nu mai poate continua. Bolojan a spus că nu se poate construi o relație politică bazată pe „minciună”, „fugă de răspundere” și „dispreț pentru România”.

Pe fondul crizei politice, Bolojan a vorbit și despre două variante pentru deblocarea situației guvernamentale. Prima ar fi ca PSD să preia un guvern minoritar, susținut printr-un pact de neagresiune pe șase luni. A doua variantă ar fi ca PNL, împreună cu partenerii săi, USR și UDMR, să își asume guvernarea. Liderul liberal a insistat că România are nevoie de măsuri pentru reducerea deficitului, finalizarea proiectelor din PNRR și scăderea prețurilor la energie.

Congresul a fost marcat și de discursuri tensionate. Vasile Blaga a spus că PNL este „sub asediu” și că partidul nu trebuie să ajungă o anexă a PSD. Ciprian Ciucu a vorbit despre presiuni asupra partidului și despre „trădători” din interiorul PNL, afirmând că liberalii trebuie să își recapete independența. Rareș Bogdan a criticat noua direcție a partidului și a avertizat că PNL nu trebuie să devină „sluga USR”, în timp ce Oana Gheorghiu i-a răspuns ironic de la tribună.

La congres au fost adoptate și modificări importante ale statutului PNL. Printre acestea se numără reorganizarea conducerii centrale, revenirea la alegerea conducerii pe bază de moțiuni, reducerea numărului de prim-vicepreședinți și clarificarea procedurilor de sancționare a membrilor de partid.

Categorii: MediaFax.ro

Pagini