MediaFax.ro

Subscribe to Flux MediaFax.ro MediaFax.ro
Știri de ultimă oră și cele mai noi știri pe surse - Știri online
Actualizat: în urmă cu 19 minute 22 de sec

Presa germană: România, prinsă în focul încrucișat al războiului Rusiei împotriva Ucrainei. „Un nou nivel de escaladare”

8 ore 7 minute în urmă

Publicația germană MDR notează că, de trei ani, drone rusești sau fragmente ale acestora ajung în mod repetat pe teritoriul României, în special în zona Dunării, acolo unde Rusia atacă porturile ucrainene. Relatarea pleacă de la cazul din Galați, unde o dronă rusească de tip Geran-2 s-a prăbușit, la sfârșitul lunii mai, peste acoperișul unui bloc.

„A fost o bubuitură asurzitoare”

Jurnaliștii germani au vorbit cu Gheorghe Ciurea, un pensionar de 82 de ani care locuiește în blocul lovit de dronă. Bărbatul povestește că a fost trezit în jurul orei 2:00 noaptea de un mesaj RO-Alert care îi cerea să se adăpostească.

La scurt timp, a urmat explozia. Drona a lovit acoperișul blocului, a provocat un incendiu, a spart geamuri și a smuls uși din balamale. Două persoane, o femeie și fiul ei, au suferit arsuri după ce smoala topită de pe acoperiș s-a scurs în interior.

„Drona aceasta ne-a speriat îngrozitor. Dar ce să mai spună oamenii din Ucraina, care trăiesc asta în permanență?”, a declarat pensionarul pentru presa germană.

România, expusă la incidente tot mai periculoase

MDR scrie că războiul din Ucraina se desfășoară, în unele zone, la doar câteva sute de metri de România. Atacurile rusești asupra porturilor ucrainene de la Dunăre au dus la incidente repetate pe teritoriul românesc.

Potrivit relatării, Ministerul Apărării de la București a contabilizat, din septembrie 2023, peste 50 de drone sau fragmente de drone căzute în România. Cele mai multe au ajuns pe câmpuri, în zone nelocuite sau în sate pescărești, dar cazul Galați a fost primul în care a fost afectată o zonă dens populată.

Presa germană subliniază că incidentul din 29 mai a schimbat datele problemei: pentru prima dată, un oraș mare, cu aproximativ 220.000 de locuitori, a fost lovit direct, iar pentru prima dată persoane aflate pe teritoriul României au fost rănite ca urmare a războiului Rusiei împotriva Ucrainei.

De ce nu a fost doborâtă drona

Presa germană notează că locatarii afectați s-au întrebat de ce armata română nu a doborât drona înainte ca aceasta să lovească blocul. Potrivit explicațiilor citate de presa germană, piloții celor două avioane F-16 ridicate în aer ar fi avut doar câteva secunde pentru a decide dacă pot interveni.

Odată ce drona a ajuns deasupra unei zone dens populate, doborârea ei ar fi putut produce pagube și mai mari. În plus, România nu dispune încă, în zona Dunării, de suficiente sisteme de apărare antidrone la sol.

Expertul militar Claudiu Degeratu, citat de MDR, afirmă că România a întârziat investițiile în propria apărare și a sperat prea mult ca NATO și Uniunea Europeană să ia deciziile necesare pentru întărirea flancului estic.

Explozia dronei maritime de la Constanța

Presa germană amintește și incidentul produs la începutul lunii iunie în Portul Constanța, unde o dronă maritimă ucraineană, încărcată cu explozibil, a explodat în apropierea unor terminale în care se aflau țiței și azotat de amoniu.

Potrivit relatării, Marina ucraineană a transmis ulterior că drona ar fi fost deviată spre România în urma bruiajului electronic rusesc. Nimeni nu a fost rănit, însă incidentul este prezentat ca o nouă dovadă a riscurilor la care este expusă România.

Propagandă și campanii de dezinformare

MDR scrie și despre modul în care fiecare incident cu drone este folosit de propaganda rusă pentru a semăna îndoială în spațiul public românesc. După prăbușirea dronei de la Galați, pe rețelele sociale au apărut rapid mesaje care contestau originea rusească a aparatului.

Potrivit organizației Funky Citizens, peste 400 de conturi au distribuit postări automate care puneau sub semnul întrebării faptul că drona era rusească. Campania ar fi ajuns la milioane de utilizatori.

Ana Mocanu, reprezentantă a organizației, afirmă că astfel de campanii urmăresc să adâncească neîncrederea și divizarea societății românești.

Adăposturile, o problemă ignorată

Relatarea germană ridică și problema adăposturilor de protecție civilă. Expertul Claudiu Degeratu susține că orașele românești aflate la granița cu Ucraina ar trebui să renoveze adăposturile construite în perioada comunistă.

 

 

Categorii: MediaFax.ro

Studiu cu rezultat neașteptat: persoanele care îmbătrânesc trebuie să fumeze din ce în ce mai multă iarbă

8 ore 11 minute în urmă

Cercetările sugerează că persoanele care îmbătrânesc ar trebui să fumeze din ce în ce mai multă iarbă pe măsură ce anii trec. Potrivit Futurism, este vorba despre un studiu realizat de Institutul Salk care s-a concentrat pe un canabinoid numit canabinol. Acesta este un produs secundar al unui ingredient activ din iarbă responsabil pentru efectele sale psihoactive.

În experimentele care au folosit culturi de celule cerebrale umane și celule animale, cercetătorii au descoperit că produsul părea să protejeze neuronii împotriva stresului oxidativ, o formă de uzură biologică care duce la moartea celulară. Stresul oxidativ este considerat un factor critic în bolile neurodegenerative precum Alzheimer.

Fumatul de iarbă, pro și contra

Deși rezultatele studiului pot fi interpretate diferit, fumatul recreațional ar putea reduce șansele de a dezvolta demență și afecțiuni cognitive similare. În sprijinul concluziei vin alte studii cu rezultate asemănătoare sau care nu au depistat efecte negative provocate de fumat.

În schimb, și cercetări care sugerează că utilizarea excesivă de canabis poate înrăutăți memoria pe termen scurt. Mai grav, la adolescenții care fumează mult crește riscul de a fi diagnosticați cu tulburări bipolare și psihotice ulterior în viață.

Categorii: MediaFax.ro

Nicușor Dan a discutat cu președintele Poloniei și liderii statelor baltice despre securitatea Europei

11 ore 56 de minute în urmă

Nicușor Dan a transmis, într-o postare pe Facebook, că a avut „un schimb interesant de idei și viziuni” cu președintele Poloniei, Karol Nawrocki, președintele Estoniei, Alar Karis, președintele Letoniei, Edgars Rinkēvičs, și președintele Lituaniei, Gitanas Nausėda.

Potrivit șefului statului, discuțiile au vizat securitatea în Europa, consolidarea apărării și descurajarea acțiunilor destabilizatoare pe Flancul Estic, dar și întărirea infrastructurii și a securității energetice.

„Am analizat, de asemenea, cele mai bune modalități de a ne pregăti statele pentru viitoarele provocări”, a transmis Nicușor Dan.

„Suntem prieteni apropiați și aliați de încredere”

Președintele a mai spus că discuțiile au arătat hotărârea comună a statelor participante de a acționa pentru securitatea regiunii și a Uniunii Europene.

„Discuțiile au evidențiat hotărârea noastră comună de a acționa cu responsabilitate pentru securitatea regiunii noastre și a întregii Uniuni Europene. Suntem prieteni apropiați, aliați de încredere și parteneri dedicați – în NATO, în Uniunea Europeană și dincolo de acestea”, a scris Nicușor Dan.

Categorii: MediaFax.ro

Bilanțul cutremurelor din Venezuela a ajuns la 1.430 de morți. Mii de oameni sunt încă dispăruți

12 ore 4 minute în urmă

Mii de persoane sunt considerate în continuare prinse sub dărâmături, potrivit președintelui Adunării Naționale, Jorge Rodríguez. Acesta a spus că speranțele de a mai găsi supraviețuitori scad cu fiecare oră, potrivit dpa.

Cutremurele cu magnitudinea de 7,2 și 7,5, produse unul după altul miercuri, au fost urmate de 430 de replici, a declarat Rodríguez.

Cele mai mari distrugeri au fost raportate în statul de coastă La Guaira și în capitala Caracas, unde blocuri întregi de clădiri înalte au fost puse la pământ.

Chacao, aflat în estul Caracasului, se numără printre zonele cele mai afectate de dezastru. Mai multe clădiri din cartierele înstărite Los Palos Grandes și Altamira s-au prăbușit.

Președinta interimară Delcy Rodríguez a vizitat Chacao vineri, însă a fost întâmpinată cu huiduieli, potrivit presei locale.

Rodríguez conduce guvernul Venezuelei din ianuarie, după ce fostul lider Nicolás Maduro a fost capturat de armata americană pentru a fi judecat în Statele Unite în dosare legate de trafic de droguri.

Soarta a zeci de mii de persoane rămâne neclară, în condițiile în care electricitatea și serviciile de telefonie mobilă nu au fost restabilite complet în regiunile afectate. Multe familii nu au încă un adăpost permanent.

O platformă online neoficială, creată pentru a ajuta la găsirea persoanelor dispărute, listează în prezent peste 55.000 de persoane date dispărute.

Categorii: MediaFax.ro

Șerban Pavlu mărturisește că s-a gândit să renunțe la actorie: „Uneori mi-e greu. Tragi în jug”

12 ore 48 de minute în urmă

Șerban Pavlu a vorbit în cadrul podcastului „Altceva cu Adrian Artene” despre presiunea meseriei de actor.

Întrebat dacă s-a gândit vreodată să renunțe la actorie, Pavlu a răspuns: „Da”.

Actorul a explicat că astfel de gânduri au apărut „în ultimii ani”, în perioadele în care a avut multe proiecte și spectacole.

Presiunea din spatele meseriei de actor

„În ultimii ani, când am fost încărcat de sarcini actoricești, în diferite momente, mult prea încărcat. Uneori simți că e foarte greu să te plângi ca actor”, a spus Șerban Pavlu.

„Actorii care se plâng, dacă nu ești distribuit sau nu găsești de lucru, până la urmă un critic mai aspru îți poate spune că ești slab, mai ales după o anumită vârstă (…) Dacă lucrezi mult și te plângi: «Băi, dar acum tu lucrezi, ce te plângi că ești chemat?» Mi-am dat seama că, de fapt, actorii sunt cam ridicoli când se plâng. În ambele ipostaze”, a spus Pavlu.

Șerban Pavlu a spus că încearcă să nu se plângă, dar că meseria vine cu o presiune constantă și cu obligații clare.

„Am încercat să nu mă mai plâng, dar m-am gândit. Da, uneori mi-e greu. Mi-e greu pentru că tragi în jug. Există niște obligouri aici. Eu trebuie să știu că mâine seară am spectacol la ora 7 seara, mă duc. Eu trebuie să fiu la 7 fără 5. Îmi place, nu-mi place, cum se zice așa, te duci la oglindă, îți dai două palme și haida. Hai. Nu-i așa simplu”, a declarat actorul.

Întrebat către ce zonă s-ar îndrepta dacă ar lăsa actoria, Șerban Pavlu a spus că i-ar plăcea să facă regie de televiziune.

„Să fac regie la televiziune, de exemplu. Deci nu un proiect personal. Pentru că acolo ai senzația că ai acumulat niște lucruri pe care acum le poți folosi. Dar și acolo există niște obligouri. Și acolo există un control al calității. Mi-ar plăcea să fac un lucru în care miza personală să nu mai fie atât de mare. Să mi se folosească cunoștințele, dar să nu mai mor acolo de emoție”, a mai spus Șerban Pavlu.

Podcastul integral:

Categorii: MediaFax.ro

HOROSCOP 28 iunie 2026. O zi bună pentru întâlniri, familie și relaxare

27 Iunie, 2026 - 23:46
HOROSCOP 28 iunie – Berbec

Duminica îți oferă ocazia să lași deoparte ritmul alert din ultimele zile. Un plan făcut pe moment sau o invitație primită din partea unui prieten îți poate schimba programul într-un mod plăcut. Dacă alegi să ieși din rutină, vei descoperi că ziua îți rezervă mai multe surprize decât ai fi crezut.

HOROSCOP 28 iunie – Taur

Ziua este potrivită pentru a rezolva câteva lucruri practice pe care le-ai tot amânat. Poate fi vorba despre o cumpărătură, o comandă sau o alegere legată de casă. După ce închei aceste mici obligații, îți rămâne suficient timp pentru relaxare și pentru oamenii apropiați.

HOROSCOP 28 iunie – Gemeni

Primești un telefon sau un mesaj care schimbă cursul zilei. Este posibil să te întâlnești cu cineva pe care nu l-ai mai văzut de mult ori să stabilești un plan spontan. Atmosfera este una relaxată, iar conversațiile de astăzi îți aduc mai multă energie decât te-ai fi așteptat.

HOROSCOP 28 iunie – Rac

Duminica pune accent pe familie și pe lucrurile care îți oferă liniște. O vizită sau câteva ore petrecute alături de cei dragi îți schimbă starea și te ajută să privești cu mai mult optimism spre zilele următoare. Nu este nevoie să faci lucruri complicate pentru a te simți bine.

HOROSCOP 28 iunie – Leu

Programul zilei se poate modifica în ultimul moment, dar schimbarea se dovedește inspirată. O ieșire, un eveniment sau o invitație venită pe neașteptate îți oferă ocazia să te relaxezi și să cunoști oameni interesanți. Este o zi în care spontaneitatea lucrează în favoarea ta.

HOROSCOP 28 iunie – Fecioară

Reușești să pui la punct câteva detalii care îți ocupau gândurile de mai mult timp. După ce termini ceea ce ți-ai propus, vei avea mai mult timp pentru activitățile care îți fac plăcere. Spre seară, apare și ocazia unei discuții plăcute cu o persoană apropiată.

HOROSCOP 28 iunie – Balanță

O întâlnire sau o conversație sinceră poate schimba atmosfera unei relații importante. Dacă în ultima perioadă au existat neînțelegeri, acum este mai ușor să găsiți un punct comun. Ziua favorizează apropierea și momentele petrecute alături de oamenii care contează.

HOROSCOP 28 iunie – Scorpion

Apar câteva schimbări de program care, deși neprevăzute, îți aduc un avantaj. Un drum scurt sau o vizită făcută pe neașteptate poate transforma o zi obișnuită într-una plăcută. Lasă loc improvizației și nu încerca să controlezi fiecare detaliu.

HOROSCOP 28 iunie – Săgetător

Simți nevoia să schimbi decorul și să petreci mai puțin timp în casă. Chiar și o ieșire de câteva ore îți poate reda energia și buna dispoziție. Dacă ai ocazia să pleci la drum împreună cu prietenii sau familia, merită să profiți.

HOROSCOP 28 iunie – Capricorn

Duminica îți oferă răgazul de care aveai nevoie după o perioadă mai încărcată. Alegi să îți petreci timpul într-un ritm mai liniștit și să te ocupi doar de lucrurile care îți fac plăcere. Spre finalul zilei, începi să îți faci planurile pentru săptămâna următoare.

HOROSCOP 28 iunie – Vărsător

Curiozitatea te împinge să încerci ceva diferit. Poate descoperi un loc nou, participi la un eveniment sau accepți o invitație pe care altădată ai fi refuzat-o. Ziua îți aduce experiențe care îți schimbă starea și îți oferă inspirație.

HOROSCOP 28 iunie – Pești

Ritmul mai așezat al acestei zile îți priește. Alegi să petreci timp cu oamenii apropiați, să citești, să te plimbi sau pur și simplu să te odihnești. După o săptămână aglomerată, astfel de momente îți sunt de mare folos și te ajută să începi noua săptămână cu mai multă energie.

Categorii: MediaFax.ro

Șerban Pavlu, apel către spectatorii de teatru: „Închideți telefoanele mobile. Este îngrozitor”

27 Iunie, 2026 - 23:33

Șerban Pavlu a vorbit despre conduita spectatorilor în podcastul „Altceva cu Adrian Artene”, unde a fost întrebat dacă există oameni care dau replici în timpul spectacolelor sau comentează cu voce tare.

„Sunt spectatori cărora le sună telefonul, sunt spectatori care foșnesc pungi. Am asistat la o situație, și de fapt nu la una, în care o doamnă foșnea o pungă plângând în același timp, atât de impresionată de ceea ce se întâmpla pe scenă”, a spus Șerban Pavlu.

Actorul a explicat că, la teatru și la cinema, ar trebui să existe o anumită conduită a spectatorului.

„Închideți telefoanele mobile”

Șerban Pavlu a transmis și un apel către public, spunând că telefoanele mobile care sună în timpul spectacolelor strică experiența pentru care spectatorii au plătit bilet.

„Închideți telefoanele mobile. Este îngrozitor. Vă stricați experiența pentru care ați plătit. Vă distrugeți experiența pe care ați plătit bilet să o urmăriți”, a spus actorul.

El a explicat că, la teatru, un telefon care sună nu este doar un zgomot deranjant, ci poate afecta direct concentrarea actorilor.

„E cu totul altceva la teatru decât la cinema. Și la cinema e urât să sune telefonul, dar la teatru produci în cei care joacă o abatere”, a mai spus Pavlu.

Actorul a vorbit și despre relația dintre public și spectacol, spunând că spectatorii pot influența energia unei reprezentații.

„Odată intrat în sală, ajuți spectacolul. Trebuie să mă credeți pe cuvânt: un public talentat, un public generos ridică spectacolul. Actorii se simt urmăriți, se simte liniștea, concentrarea spectatorilor”, a declarat Șerban Pavlu.

El a adăugat că actorii nu sunt roboți și că zgomotele din sală îi pot scoate din ritm.

„Ar fi ideal să fim ca niște roboți, fără greșeală: poți să dai drumul la muzică, poți să foșnești pungi, poți să vorbești cu bunica la telefon, eu joc la fel. Nu suntem roboți, suntem oameni și telefoanele deranjează”, a spus actorul.

Podcastul integral: 

Categorii: MediaFax.ro

Șerban Pavlu, despre actorii care i-au fost „o a doua școală”: „Privindu-l pe Victor Rebengiuc, înveți despre meseria asta niște lucruri”

27 Iunie, 2026 - 22:59

Actorul Șerban Pavlu a vorbit, în podcastul „Altceva cu Adrian Artene”, despre actorii mari alături de care a avut șansa să joace și care i-au marcat cariera. El spune că Victor Rebengiuc, Marcel Iureș, Mariana Mihuț și Tamara Buciuceanu-Botez au reprezentat pentru el „o a doua școală”.

Marii actori, „o a doua școală” pentru Șerban Pavlu

„Am și avut la cine să mă uit, am jucat cu niște actori care au fost, de fapt, o a doua școală, e reală. Meseria asta este și un meșteșug în măsura în care este o artă. Este o artă și un meșteșug în sensul că arta, în realitate, nu se fură, dar meșteșugul da”, a spus Șerban Pavlu.

Actorul a explicat că experiența de a lucra lângă mari actori îi poate oferi unui artist lecții pe care nu le poate primi doar din școală.

„Privindu-l, de exemplu, pe Victor Rebengiuc, de-a lungul a 20 de ani pe scenă, uneori de foarte aproape, în exercițiu funcțional, ca să mă exprim așa, înveți despre meseria asta niște lucruri. Privindu-l pe Marcel Iureș, în timp ce face Hamlet, în repetiții, înveți ceva despre meseria asta. Privindu-o pe Mariana Mihuț, privindu-o pe Tamara Buciuceanu. Am avut șansa să joc cu oamenii ăștia”, a declarat Pavlu.

Șerban Pavlu a mai spus că prezența unui actor foarte mare poate fi, în același timp, o lecție și o formă de presiune pentru cei din jur.

„Deodată vezi un om, un maestru, în sensul oriental al termenului, mișcând piesele pe tablă. Îți luminează și îți stabilește și niște limite ale tale”, a spus actorul.

Presiunea de a juca lângă mari actori

Întrebat dacă prezența unui asemenea actor îi poate inhiba pe ceilalți, Pavlu a răspuns: „Ba da, uneori da”.

„Există măcar o presiune a bunului-simț. Să-ți dai seama că ești prost, să-ți dai seama că ești mediocru, să-ți dai seama că ești limitat”, a afirmat Șerban Pavlu.

Actorul a comparat lucrul lângă un mare artist cu o alergare în care, la un moment dat, diferența de ritm devine evidentă.

„E ca și cum pleci cu cineva într-o alergare. Ușor, ușor, partenerul tău, cu care ai schimbat poate și câteva vorbe la începutul cursei, este simpatic. Dar pe măsură ce se lungește pasul, tu cam începi să gâfâi. El îți mai spune un banc, te mai întreabă de sănătate, dar tu nu mai poți să ții pasul. După care omul se lansează într-un sprint și deodată spui: «Eu nu mă pot ține după tine!»”, a mai spus Pavlu.

„Pentru cine are ochi să vadă, are ce vedea. Pentru cine are urechi să audă, are ce auzi”, a mai spus Șerban Pavlu

Podcastul integral: 

Categorii: MediaFax.ro

Șerban Pavlu, despre succesul regizorilor Radu Jude și Cristian Mungiu: Există un tip de performanță care vorbește de la sine

27 Iunie, 2026 - 22:58

Actorul Șerban Pavlu a evidențiat diferența dintre susținerea materială a regizorilor români și impactul lor cultural uriaș pe plan mondial. 

„Lumea nu înțelege foarte clar că niște băieți de aici, din România, cu niște mijloace minime și în cazurile fericite minime, reușesc, an după an, să lase o dâră foarte adâncă la cele mai mari festivaluri de cinema din lume”, spune Șerban Pavlu, la podcastul „Altceva cu Adrian Artene”, găzduit de Gândul

„Există un tip de performanță care vorbește prin ea însăși te duce la cele mai mari. Sunt 3-4 festivaluri mari. Nu sunt altele pe planetă. Nu e ca și cum. Lasă Domnule, că pe cealaltă parte a planetei mai sunt altele. Cannes sau Berlin sau Veneția, alea sunt. Locarno și Toronto, alea sunt. Nu există alt festival mai mare decât Cannes”, continuă actorul. 

În acest context, Șerban Pavlu a vorbit și despre influența imensă a regizorului Radu Jude asupra cineaștilor internaționali. 

„Sunt foarte mulți regizori și foarte multe producții, și spun producții separat în sensul unui efort de producție, care înseamnă bani de promovare, care doresc să fie acolo. Radu Jude, care e primit la Berlin, e un fel de mentor al festivalului”, spune Pavlu. 

Declarațiile lui Pavlu vin după ce Cristian Mungiu a obținut în 2026 al doilea Palme d’Or din carieră, pentru filmul „Fjord”. 

Astfel, regizorul român a intrat în cercul select al regizorilor care au câștigat de două ori Palme d’Or, alături de alți nouă norocoși. Printre aceștia se numără, de exemplu, Coppola sau Ruben Östlund. 

Regizorul român a primit primul său Palme d’Or în 2007 pentru filmul „Patru luni, trei săptămâni și două zile”. 

Emisiunea integrală poate fi urmărită aici:

Categorii: MediaFax.ro

Șerban Pavlu, despre diferențele dintre teatru și film: La film există o plasă de siguranță, pe scenă nu te poate opri nimeni

27 Iunie, 2026 - 22:31
Confortul dublelor și libertatea scenei

Șerban Pavlu, într-un dialog cu Adrian Artene a explicat că filmul și teatrul presupun abordări foarte diferite, atât din punct de vedere tehnic, cât și psihologic. 

„La filmare, așa cum bine știe toată lumea, dacă nu sunt cazuri cu totul speciale, există aceste duble, cum se spune, care sunt limitate ca timp. Ele sunt limitate, ele sunt programate în așa fel încât să se poată repeta și filma de mai multe ori și simpla idee că tu poți relua întregul din nou, scena respectivă, dacă s-a greșești ceva, e o plasa de siguranță care se instalează și în creierul tău undeva. Ideea că poți relua este foarte confortabilă pentru actor”, a declarat actorul, la podcastul „Altceva cu Adrian Artene”, găzduit de Gândul.

În același timp, Pavlu a subliniat că platoul de filmare este un mediu mult mai tehnic, mediu la care actorul trebuie să se adapteze. 

„ În același timp, procesul e mai tehnic un pic, ești în fața colegului tău, să spunem, dacă ar fi o scenă așa între două personaje, dar de față mai sunt încă 10, 12 oameni care se ocupă de cameră, de sunet, de lumină, regizorul care vine și pleacă, oamenii de la machiaj, de la costum, care vin și fac tot felul de reglaje”, susține actorul. 

„În teatru, sigur, la ora 7 ai pășit, ai zis prima replică și uneori ești la nouă jumate de pe scenă, timp în care nu te poate opri nimeni, regizorul nu poate veni să spună că joci prost și atunci ești o parte bună și o parte rea”, a mai spus Pavlu. 

Cum gestionează actorii momentele în care își uită replica?

De asemenea, actorul a vorbit și despre cea mai mare frică a unui actor, anume să își uite replica. 

„Nu am trăit niciodată, nici eu personal, nici n-am fost martor la situații fără ieșire. Mă întreabă cunoscuți, dar cum reușiți să țineți minte atâtea lucruri? Sunt mai simple și mai complicate decât par. Mai simple în sensul că noi ne pregătim pentru lucru”, spune Pavlu. 

Actorul a mai spus că momentele de „blank” pot fi gestionate cu ușurință e pe scenă. 

„există repetițiile împreună cu colegii tăi la teatru. ne așezăm la o masă, exact cum stăm noi doi acum și începem să citim, începem să discutăm, începem ușor, ușor să înțelegem și să dezbatem și să cădem de acord despre ce e vorba în scenă, cum s-ar spune, intențiile din spatele replicilor”, dezvăluite Pavlu. 

Emisiunea integrală poate fi urmărită aici:

Categorii: MediaFax.ro

„Se negociază orgoliile unui singur om”. Alexandru Rogobete spune că românii nu vor accepta ca țara să fie blocată de ambiții personale

27 Iunie, 2026 - 22:11

Alexandru Rogobete a anunțat, într-o postare pe Facebook, că a participat la Forumul Național PES Activists România și la Gala Premiile Solidarității, la invitația vicepreședintelui Parlamentului European, Victor Negrescu.

„M-a bucurat să văd o sală plină, cu sute de oameni, dintre care foarte mulți tineri. Oameni care nu au renunțat să creadă în comunitate, în solidaritate și în puterea faptelor făcute doar pentru a face bine, fără să aștepte ceva în schimb”, a scris Rogobete.

„Am întâlnit reprezentanți ai organizațiilor neguvernamentale și ai societății civile care au demonstrat, de-a lungul timpului, că un parteneriat corect, onest și transparent cu autoritățile locale și centrale poate schimba vieți. Fără calcule politice. Fără interese ascunse. Doar pentru oameni.”, a adăugat acesta fostul ministru al Sănătății.

„Se negociază orgoliile unui singur om”

Rogobete a vorbit despre actuala situație politică și administrativă, pe care a descris-o drept dificilă.

Traversăm o perioadă dificilă din punct de vedere politic și administrativ. Nu se negociază proiecte, nu se negociază principii și nici o viziune pentru viitorul României. Din păcate, se negociază orgoliile unui singur om”, a spus el.

Rogobete susține că negocierile au loc „în spatele ușilor închise”, iar termenul „reformă” este folosit mai degrabă ca instrument politic.

„Cuvântul «reformă» a ajuns să fie folosit mai degrabă ca instrument de propagandă decât ca angajament pentru schimbare”, a afirmat acesta.

El a mai spus că există oameni politici care evită dialogul direct cu cetățenii și preferă să construiască „percepții în loc de rezultate”.

„Vedem oameni care evită dialogul direct cu cetățenii, care preferă să se ascundă în spatele postărilor și al algoritmilor bine plǎtiți, construind percepții în loc de rezultate. Vorbesc despre reformă, dar lasă în urmă doar contracte și înțelegeri, nu schimbări reale pentru oameni”, a mai transmis Alexandru Rogobete.

Acesta a subliniat că românii „nu vor accepta ca țara să fie blocată de ambiții personale”.

„O să fie bine! Pentru că România este mai mare decât orgoliile oricărui politician”, a conchis Rogobete.

Categorii: MediaFax.ro

David Popovici a câștigat aurul la 100 m liber la Trofeul Settecolli, cu un nou record al competiției

27 Iunie, 2026 - 21:40

David Popovici, sportiv legitimat la Dinamo București, s-a impus cu timpul de 47,26 secunde, rezultat care reprezintă un nou record al competiției.

Pe locul al doilea s-a clasat brazilianul Guilherme Santos Caribe, cu 47,88 secunde, iar podiumul a fost completat de maghiarul Kristof Milak, cronometrat în 47,89 secunde.

Pe locurile următoare au terminat croatul Jere Hribar – 48,06, italianul Carlos D’Ambrosio – 48,18, italianul Lorenzo Ballarati – 48,64, italianul Manuel Frigo – 48,76 și britanicul Jack McMillan – 48,93.

Cel mai bun timp al carierei lui David Popovici în proba de 100 de metri liber este 46,51 secunde, stabilit la Campionatele Mondiale de la Singapore, pe 31 iulie 2025.

David Popovici va reveni duminică în bazinul de la Roma, unde este înscris în proba de 200 de metri liber. Sportivul român va concura dimineață în calificări, iar finala este programată seara.

Categorii: MediaFax.ro

Președintele Serbiei, Aleksandar Vucic, anunță că va demisiona și va convoca alegeri anticipate

27 Iunie, 2026 - 21:23

Aleksandar Vucic a anunțat, în cadrul unui miting organizat de susținătorii săi la Belgrad, că va renunța la funcția de președinte în următoarele săptămâni, fără a preciza o dată exactă pentru demisie. 

„Voi fi președinte doar câteva săptămâni, apoi voi demisiona”, a spus șeful statului, citat de Reuters

Liderul sârb a anunțat, de asemenea, organizarea unor alegeri prezidențiale și parlamentare anticipate, deși mandatul său actual expiră abia la mijlocul anului 2027. 

Totodată, el a afirmat că se va implica în campania Partidului Progresist Sârb  pentru a contribui la victoria formațiunii în viitoarele scrutinuri.
Demisia președintelui sârb vine după aproximativ 18 luni de proteste anticorupție conduse de studenți, declanșate de prăbușirea unui acoperiș proaspăt renovat la o gară din Novi Sad. 

Tragedia din noiembrie 2024, care a cauzat moartea a 16 persoane a generat un val de nemulțumire publică, provocând proteste masive, închiderea universităţilor şi apeluri pentru alegeri anticipate. 

Manifestanţii acuză guvernul condus de preşedintele Aleksandar Vucic de corupţie sistemică, legături cu crima organizată şi limitarea libertăţii presei. 

Pentru acest final de săptămână, Ministerul Afacerilor Externe a emis o avertizare de călătorie în contextul protestelor, prin care cetățenilor români li se recomandă să manifeste prudență sporită pe durata deplasărilor în Serbia.

Categorii: MediaFax.ro

Vespa a împlinit 80 de ani. Mii de pasionați au defilat cu scuterele pe străzile Romei: „Vespa este un mod de viață”

27 Iunie, 2026 - 21:07

Vespa, produsă de compania Piaggio, a fost creată după Al Doilea Război Mondial ca un mijloc de transport accesibil. În timp, scuterul a devenit un simbol al stilului italian, al libertății și al cinematografiei, fiind asociat cu filme celebre precum „Vacanță la Roma” și „La Dolce Vita”, relatează France 24.

Parada de la Roma a adunat mii de participanți din mai multe țări.

„Pentru mine, Vespa este un mod de viață, un sentiment de libertate, de a te bucura de moment și de a descoperi peisaje. Este un stil de viață”, a declarat italianul Andrea Musco pentru AFP.

27 June 2026, Italy, Rome: Thousands of Vespa enthusiasts ride their iconic scooters along the Via di San Gregorio past the historic Colosseum during the grand parade of the „Vespa Roma 2026 – 80 Years of an Icon” global gathering. Photo: Valentina Stefanelli/LaPresse via ZUMA Press/dpa

La eveniment au participat și pasionați veniți din Statele Unite. David Baamonde, din Texas, a povestit că și-a adus Vespa din SUA și a mers cu ea din Austria până la Roma, într-o călătorie care a durat două săptămâni.

Primarul Romei, Roberto Gualtieri, a spus că istoria Vespa este strâns legată de renașterea Italiei după război.

„Istoria Vespa, care însoțește nașterea și ascensiunea Italiei după Al Doilea Război Mondial, este, într-un fel, un simbol al istoriei și culturii noastre”, a declarat Gualtieri.

Vespa, al cărei nume înseamnă „viespe” în italiană, a apărut la 23 aprilie 1946, când Piaggio a depus primul brevet pentru fabricarea scuterului. Modelul este produs și astăzi la fabrica din Pontedera, în Toscana.

Potrivit președintelui executiv al grupului Piaggio, Matteo Colaninno, Vespa a devenit un fenomen global, iar compania se apropie de pragul de 20 de milioane de vehicule produse.

Premierul Giorgia Meloni a lăudat Vespa, despre care a spus că reprezintă nu doar „excelență industrială”, ci și „una dintre cele mai îndrăgite embleme italiene din lume, un simbol al creativității și stilului italian”.

Categorii: MediaFax.ro

Premieră în România: A fost inaugurat primul traseu montan destinat persoanelor cu deficiențe de vedere

27 Iunie, 2026 - 20:51

Departamentul pentru Situații de Urgență, alături de o rețea extinsă de instituții publice și organizații nonguvernamentale a inaugurat sâmbătă primul traseu montan din România special accesibilizat pentru persoanele cu deficiențe de vedere. 

Ghidaj tactil și audio pe potecă

Traseul montan pornește din Valea Berii, din zona Fabricii de Apă din Cheia, și urcă până la Hornul aflat la baza Vârfului Ciucaș. Pentru a le permite persoanelor nevăzătoare să exploreze natura fără a afecta cadrul natural al potecilor, inițiatorii au implementat mai multe soluții tehnice. 

Printre acestea se numără: „Hărți în relief și inscripții Braille: Amplasate pe traseu pentru a oferi o reprezentare tactilă a hărții generale și a punctelor de interes. Senzori audio inteligenți (Sistemul StepHear): Dispozitive instalate de-a lungul potecii care transmit automat mesaje audio pe telefoanele utilizatorilor prin aplicația StepHear (disponibilă pe iOS și Android). Mesajele oferă detalii în timp real despre poziție, direcția de deplasare și tipul de teren”, potrivit Departamentului pentru Situații de Urgență. 

Proiectul a fost implementat de DSU, în colaborare cu Autoritatea Națională pentru Protecția Drepturilor Persoanelor cu Dizabilități (ANPD), Asociația Nevăzătorilor din România, Fundația pentru SMURD, SPJ Salvamont Prahova – Formația Cheia, Greenpeace România, EduCaB și o rețea extinsă de organizații neguvernamentale și parteneri privați. 

„Acest proiect pilot reprezintă o premieră națională și propune un model de bune practici pentru incluziune socială, demonstrând că accesul în natură poate fi realizat în condiții de siguranță prin cooperarea strânsă dintre instituții. Demersul vine în sprijinul persoanelor nevăzătoare din România, pentru care mediul montan a reprezentat până acum o provocare, din cauza lipsei unor infrastructuri adaptate nevoilor lor specifice de explorare și siguranță”, transmite Departamentul pentru Situații de Urgență. 

Categorii: MediaFax.ro

Rogobete îl invită pe Bolojan să meargă cu el într-un spital: „La patul bolnavului nu există propagandă”

27 Iunie, 2026 - 20:50

Domnule Bolojan, am o invitație pentru dumneavoastră. Haideți cu mine. Doar noi doi. Nu la Palatul Victoria. Nu într-un studio de televiziune. Nu la o conferință de presă. Într-un spital”, a scris Alexandru Rogobete pe Facebook.

Fostul ministru al Sănătății spune că îl invită pe liderul PNL să meargă pe holurile unei secții de oncologie, să discute cu pacienți și medici și să vadă ce înseamnă lipsa accesului la medicamente inovatoare.

Haideți să mergem pe holurile unei secții de oncologie. Să stăm de vorbă cu un pacient care își așteaptă tratamentul. Să ascultăm un medic care încearcă, în fiecare zi, să facă mai mult cu mai puțin”, a transmis Rogobete.

„Haideți să vedeți ce înseamnă să nu ai acces la medicamente inovatoare. Ce înseamnă să aștepți luni întregi o decizie. Ce înseamnă când timpul nu se măsoară în zile, ci în șanse la viață”, a adăugat fostul ministru PSD.

Rogobete spune că ar vrea să aibă cu Ilie Bolojan „o conversație sinceră”, fără orgolii și fără calcule politice.

„Am stat la aceeași masă. Am făcut parte din același Guvern. Și tocmai de aceea cred că putem avea o discuție deschisă, fără orgolii și fără calcule politice”, a scris acesta.

„La patul bolnavului nu există propagandă”

Fostul ministru susține că România nu se conduce doar „din birouri, din rapoarte sau din negocieri purtate între ambasade”, ci prin contact direct cu oamenii.

„România se conduce privind oamenii în ochi, ascultându-le durerile și înțelegând că, dincolo de fiecare cifră dintr-un buget, există un om care speră”, a transmis Rogobete.

El afirmă că „la patul bolnavului nu există propagandă”, ci „doar adevăr”.

„Și acel adevăr ne obligă să construim, nu să împărțim. Să găsim soluții, nu vinovați. Să punem oamenii înaintea orgoliilor”, a mai scris fostul ministru.

Domnule Bolojan, opriți-vă o clipă din calcule și din negocieri. Pentru că, înainte de orice funcție și înainte de orice ambiție politică, datoria noastră este față de oameni. Domnule Bolojan, opriți-vă!”, a încheiat Alexandru Rogobete.

Categorii: MediaFax.ro

Diana Șoșoacă, din nou la Moscova: elogiază „libertatea” Rusiei într-un live pe Facebook, platformă blocată de regimul Putin

27 Iunie, 2026 - 20:21

Diana Șoșoacă a transmis sâmbătă un live pe Facebook din zona Pieței Roșii din Moscova, în care a prezentat Rusia drept un model de eficiență, ordine, libertate și dezvoltare.

Europarlamentara a lăudat felul în care rușii repară rapid lucrurile, frumusețea orașului, investițiile și existența unei așa-zise piețe libere.

În live-ul transmis de la Moscova, Diana Șoșoacă a lăudat în repetate rânduri Rusia și a prezentat capitala rusă drept un model de ordine și civilizație.

„Uitați-vă și voi ce frumos e. Uitați-vă câtă lume e. Și nu este mizerie pe jos. Ăștia sunt extrem de civilizați”, a spus europarlamentara.

Ea a descris zona Pieței Roșii drept „ceva de vis”.

Șoșoacă a mai susținut că „foarte mulți europeni solicită cetățenia” rusă, pentru că „aici nu găsești politica woke”.

Mesajul Dianei Șoșoacă intră însă în contradicție directă cu realitatea politică și juridică din Rusia. Țara pe care europarlamentara o prezintă drept un spațiu al libertății este clasificată de organizațiile internaționale drept un regim autoritar, cu libertăți politice și civice sever restrânse, cu presiuni asupra presei, opoziției și societății civile.

Paradoxul live-ului: Șoșoacă laudă „libertatea” Rusiei pe o platformă blocată de Rusia

În Rusia, Facebook și Instagram sunt blocate din 2022, iar Meta, compania care le deține, a fost declarată de o instanță din Moscova organizație „extremistă”.

Mai mult, legislația rusă privind „organizațiile extremiste” prevede pedepse cu închisoarea pentru implicarea în activitățile unor astfel de organizații, chiar dacă autoritățile ruse au transmis inițial că simpla utilizare de către persoane obișnuite nu ar fi ținta principală a deciziei.

„Piață liberă” într-o economie de război, sancțiuni și control de stat

Șoșoacă a vorbit și despre investiții și piață liberă. În realitate, economia rusă funcționează sub presiunea sancțiunilor occidentale, a cheltuielilor militare uriașe și a unui control tot mai mare al statului asupra sectoarelor strategice.

După invadarea Ucrainei, Rusia a introdus controale de capital, a impus condiții dure companiilor străine care vor să iasă de pe piața rusă și a ajuns să preia temporar administrarea unor active deținute de companii din țări considerate „neprietene”. Asta este greu de prezentat drept model de piață liberă.

În plus, investițiile străine în Rusia au fost puternic afectate de război și sancțiuni, iar numeroase companii internaționale au părăsit piața rusă după februarie 2022. Economia rusă rezistă în mare parte prin militarizare, exporturi de resurse și sprijinul unor parteneri precum China, India sau Turcia, nu printr-un model liberal clasic.

Rusia „liberă” în care opoziția și presa riscă ani de închisoare

Laudele Dianei Șoșoacă la adresa libertății din Rusia vin într-un moment în care regimul de la Moscova continuă să pedepsească opoziția și criticile la adresa războiului. În Rusia, postările critice la adresa armatei sau a invaziei din Ucraina pot duce la ani de închisoare, iar organizații internaționale precum Human Rights Watch descriu o intensificare a represiunii împotriva libertății de exprimare.

Un caz recent este cel al politicianului rus de opoziție Maxim Kruglov, condamnat la șapte ani de închisoare pentru postări pe rețele sociale în care critica războiul. Este încă un exemplu care contrazice imaginea de „țară liberă” promovată de Șoșoacă din Piața Roșie.

Șoșoacă, recidivă pro-Kremlin după vizita la Sankt Petersburg

Nu este primul episod de acest fel. Diana Șoșoacă a fost recent în Rusia, la Forumul Economic de la Sankt Petersburg, unde i s-a adresat direct lui Vladimir Putin și a susținut că românii „nu îl urăsc” pe liderul de la Kremlin și că România nu ar trebui să ajute Ucraina cu bani și arme.

Ministerul Afacerilor Externe a reacționat atunci dur, afirmând că Diana Șoșoacă nu vorbește în numele României și că prezența unor cetățeni europeni alături de oficiali ruși și persoane aflate sub sancțiuni nu îi validează pe aceștia, ci îi descalifică pe cei care participă.

Singurul europarlamentar român care a votat contra rezoluției privind dronele rusești

Poziționarea Dianei Șoșoacă este relevantă și în Parlamentul European. Ea a fost singurul europarlamentar român care a votat împotriva rezoluției prin care Parlamentul European a condamnat acțiunile provocatoare ale Rusiei și incursiunile dronelor în România, statele baltice și Finlanda.

Rezoluția a fost adoptată cu 412 voturi pentru, 63 împotrivă și 53 de abțineri și cere întărirea flancului estic al UE și NATO, de la Arctica până la Marea Neagră, inclusiv împotriva amenințărilor cu drone.

Votul Dianei Șoșoacă a venit după incidentul grav de la Galați, unde o dronă de origine rusă a lovit un bloc de locuințe, rănind civili și provocând pagube.

Categorii: MediaFax.ro

Claudiu Manda îi răspunde lui Dan Motreanu: Realitatea este că nu vreți să vă pierdeți funcțiile și privilegiile

27 Iunie, 2026 - 20:13

Claudiu Manda, secretarul general PSD, i-a răspuns lui Dan Motreanu, prim-vicepreședintele PNL, care i-a acuzat pe social-democrați de dublă măsură prezentând un scenariu care reflectă în oglindă evenimentele politice din ultimele două săptămâni. 

„Numai că PSD nu pune orgoliul politic deasupra interesului României. Dacă un asemenea scenariu ar debloca situația politică, ar da României un guvern cu puteri depline și ar permite continuarea proiectelor esențiale pentru țară, precum PNRR, aderarea la OCDE, programul SAFE, investițiile și consolidarea credibilității externe a României, PSD nu l-ar respinge”, i-a răspuns Manda lui Dan Motreanu printr-un mesaj publicat pe Facebook. 

Acesta a continuat atacându-l pe președintele PNL, Ilie Bolojan, susținând că l-ar sfătui pe „primarul ipotetic”, din scenariul lui Motreanu, să aibă grijă față de atitudinea duplicitară a lui Bolojan. 

„Singurul sfat pe care i l-aș da acelui primar PSD ar fi, însă, să se gândească de două ori înainte să accepte. Nu de alta, dar până va veni momentul ca domnul Bolojan să își respecte cuvântul, sigur se răzgândește din nou (amândoi știm că este un mincinos) și mai găsește un motiv să rămână”, spune liderul PSD. 

Claudiu Manda mai susține că țara se află în blocaj din cauza dorinței liberalilor de a rămâne la Palatul Victoria. 

Dane, lasă scenariile! Realitatea este că nu vreți să plecați de la guvernare nici cu apă fiartă, ca să nu vă pierdeți funcțiile și privilegiile”, spune secretarul general. 

Acesta l-a atacat și pe primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu, care se afla sub control judiciar după ce DNA l-a pus sub acuzare pentru luare de mită. 

„V-ați închis în cămară, ați aprins lumina și l-ați găsit pe Ciucu ronțăind într-un colț”, conchide Manda. 

Categorii: MediaFax.ro

Rusia amenință România cu „consecințe” după retragerea sportivelor de la Cluj. Zaharova îl atacă pe Emil Boc

27 Iunie, 2026 - 19:50

Ambasada Rusiei în România a publicat, sâmbătă, pe Facebook, un comentariu al Mariei Zaharova, purtătorul de cuvânt al Ministerului rus de Externe, privind interzicerea simbolurilor de stat ale Rusiei la competiția FIG World Challenge Cup, desfășurată la Cluj-Napoca în perioada 26-28 iunie.

„Participanții ruși la competiția de gimnastică ritmică FIG World Challenge Cup, desfășurată în orașul românesc Cluj-Napoca în perioada 26-28 iunie, s-au confruntat cu un nou exemplu de arbitrar vădit și de politizare a sportului internațional”, a transmis Maria Zaharova.

Zaharova a susținut că sportivelor ruse li s-a interzis folosirea drapelului și a imnului național, în ciuda deciziilor Federației Internaționale de Gimnastică și ale Uniunii Europene de Gimnastică privind eliminarea restricțiilor și „restabilirea deplină în drepturi” a sportivilor ruși.

„Singura reacție posibilă și firească din partea Rusiei a fost refuzul de a participa la competiție”, a mai transmis Zaharova.

Zaharova îl atacă pe Emil Boc

Maria Zaharova a afirmat că menținerea restricțiilor a fost impusă de „primarul local”, cu referire la Emil Boc, sub pretextul declarațiilor privind combaterea „statului agresor”.

„Nici organizatorii competiției, nici autoritățile nu au îndrăznit să i se opună acestui politician local, care, se pare, a decis să-și sporească astfel propriul «prestigiu»”, a afirmat Zaharova.

Reprezentanta diplomației ruse a acuzat România de „rusofobie” și a susținut că țara noastră ar trebui să fie privată de dreptul de a candida pentru organizarea unor competiții internaționale de anvergură.

„Este regretabil că rusofobia cultivată în România în toți acești ani produce asemenea efecte monstruoase: scoate la iveală dezordinea care domnește acolo, unde unor personaje întâmplătoare li se permite să acționeze în mod arbitrar și să compromită o țară care, în mod evident, nu este capabilă să asigure condiții egale pentru participanții la competiții internaționale de anvergură și care, în consecință, ar trebui să fie privată de dreptul de a candida pentru organizarea unor asemenea competiții”, a precizat Zaharova.

În finalul mesajului, Maria Zaharova a transmis că Rusia nu va lăsa situația fără răspuns.

„Partea rusă nu va lăsa această situație fără consecințe”, a mai spus Zaharova.

Reacția vine după ce Rusia s-a retras de la Cupa Mondială Challenge de Gimnastică Ritmică de la Cluj-Napoca, după ce primarul Emil Boc a anunțat că nu va permite afișarea drapelului Rusiei și intonarea imnului rus.

Categorii: MediaFax.ro

Dan Motreanu acuză PSD de dublă măsură: Cel agresat trebuie să îl susțină necondiționat pe agresor

27 Iunie, 2026 - 19:31
Scenariu în oglindă

Dan Motreanu a construit un scenariu politic, în care a pus în oglindă evenimentele petrecute pe scena politică în ultima săptămână. 

„Imaginați-vă următorul scenariu. Duminică dimineața, ora 9:00. Președintele României îl desemnează pe un primar PSD (de ce nu chiar Constantin Toma?) pentru funcția de prim-ministru. Înainte de desemnare, nu îl anunță pe președintele PSD, Sorin Grindeanu. Nici primarul care urmează să fie desemnat premier nu îl anunță pe Sorin Grindeanu, deoarece i se cere să păstreze secretul. „Interesul național”, se arată în mesajul publicat pe Facebook de Motreanu. 

„PNL anunță imediat că susține candidatul PSD desemnat și începe să facă „jocuri” în interiorul PSD. PSD se opune oficial acestei desemnări. Între timp, alesul Președintelui începe să telefoneze parlamentarilor PSD. Unora le propune funcții de ministru, altora diverse poziții importante. Li se explică elegant că asta este și voința Președintelui României și că, bineînțeles, PSD îi va păstra în partid fără nicio problemă. Mai mult, unii chiar acceptă să intre în Guvern, iar în dreptul numelor lor apare sigla PSD”, continuă liberalul. 

„Luni, lista miniștrilor și programul de guvernare ajung în Parlament. În Birourile Permanente Reunite, PSD cere ca în dreptul miniștrilor să nu mai apară sigla partidului. Cererea este respinsă. PSD acceptă senin decizia, în numele democrației și al respectului instituțional. Vine și ziua votului. Mai mulți parlamentari PSD votează Guvernul, ignorând poziția oficială a propriului partid. Rezultatul? Guvernul cade, pentru că nu întrunește numărul necesar de voturi. Iar PSD, dând dovadă de un comportament evlavios, decide să nu sancționeze pe nimeni. Deci, nu este nevoie de un congres extraordinar”, mai scrie Motreanu. 

„În laboratoarele unde se coc marile strategii politice, apare soluția salvatoare: cel agresat trebuie să îl susțină necondiționat pe agresor. Prin urmare, PSD va trebui să susțină PNL, fără un acord privind politicile publice și fără reciprocitate. Doar așa proiectul măreț poate continua. În definitiv, ce este mai firesc și, creștinește, decât să îi mulțumești celui care te lovește?”, conchide acesta. 

Criza politică din România

„Scenariul” propus de liderul liberal vine după ce atât președintele Nicușor Dan, cât și liderii social-democrați au lansat atacuri împotriva Partidului Național Liberal după ce guvernul propus de Adrian Veștea a picat la vot în Parlament și consultările politice au ajuns într-un blocaj după ce blocul PNL, USR și UDMR și PSD nu au ajuns la un consens privind învestirea unui guvern minoritar. 

Scenariul pune în oglindă evenimentele care s-au petrecut pe scena politică națională. Duminică, pe 14 iunie, președintele Nicușor Dan l-a desemnat pe președintele CJ Brașov, Adrian Veștea să formeze un guvern, fără informarea conducerii Partidului Național Liberal. 

În urma eșecului din Parlament, președintele Nicușor Dan a convocat consultări la Palatul  Cotroceni. Șeful statului a subliniat în ziua consultărilor că varianta care prinde contur este ce a guvernului minoritar. 

În cursul săptămânii, Partidul Social Democrat l-a nominalizat pe președintele Sorin Grindeanu pentru funcția de premier însă blocul PNL, USR, UDMR l-a nominalizat pe europarlamentarul Siegfried Mureșan pentru Palatul Victoria. 

Vineri, în urma unei întâlniri cu liderii fostei coaliții, președintele a anunțat un nou blocaj în negocieri, acuzând PNL că și-a schimbat poziția. Anunțul președintelui a generat un val de atacuri din partea liderilor social-democrați, care îl acuză pe premierul interimar, Ilie Bolojan de „blocarea țării”. 

Categorii: MediaFax.ro

Pagini