MediaFax.ro

Subscribe to Flux MediaFax.ro MediaFax.ro
Știri de ultimă oră și cele mai noi știri pe surse - Știri online
Actualizat: în urmă cu 2 ore 33 de minute

Kelemen Hunor propune procedura Vatican pentru formarea noului guvern de la București

23 Iunie, 2026 - 15:53

Declarația a fost făcută marți de la Palatul Cotroceni. Kelemen Hunor a susținut că din punctul său de vedere există trei variante de guvernare. Prima este un guvern minoritar PNL-USR-UDMR, susținut transparent de PSD, variantă respinsă deja de social-democrați.

A doua variantă este un guvern monocolor și minoritar PSD, susținut de PNL-USR-UDMR.
A treia variantă avansată de liderul UDMR este un guvern cu o majoritate subțire construit pe structura fostei coaliții PSD, PNL-USR-UDMR-grupul minorităților.

„Oricare dintre aceste variante trebuie începute cu un acord politic între partidele parlamentare, înainte de nominalizarea unui premier” a punctat Kelemen Hunor.

Kelemen Hunor propune procedura Vatican

El a spus că președintele Nicușor Dan ar putea să procedeze diferit și să aștepte ca partidele să negocieze între ele. Aș face invers, a spus Kelemen Hunor, sugerând că Nicușor Dan ar putea aștepta până joi pentru a face o nouă nominalizare pentru funcția de premier.

Aplicăm procedura Vatican, a mai spus Kelemen Hunor care a explicat ce presupune aceasta: „Închidem sala și când iese fumul alb deschidem sala”.

Președintele Nicușor Dan a convocat marți noi consultări cu partidele politice pentru desemnarea unui premier care să poată strânge o majoritate de învestire în Parlament.

Categorii: MediaFax.ro

Un grup parlamentar îl propune pe Victor Ponta pentru funcția de premier. Ponta: „Nu voi refuza niciodată să îmi asum poziții sau responsabilități pentru binele României”

23 Iunie, 2026 - 15:50

Grupul parlamentar Uniți pentru România va propune oficial desemnarea lui Victor Ponta în funcția de prim-ministru la consultările de la Cotroceni programate luni, la ora 17:00.

Potrivit unui comunicat transmis de UPR, propunerea vine în contextul unei crize politice prelungite și al unei situații economice „extrem de delicate”, marcate de riscuri de degradare a ratingului suveran, presiune asupra cursului valutar, inflație persistentă și erodarea puterii de cumpărare a milioane de familii românești.

„Data trecută, în fața domnului Președinte, am declarat că Uniți pentru România va susține propunerile formulate de Cotroceni pentru deblocarea situației. Am confirmat cuvântul dat și demonstrăm consecvența poziției noastre: punem România pe primul loc, mai presus de orice calcul politic”, a declarat Răzvan Mirel Chiriță, liderul grupului parlamentar.

De ce îl propune UPR pe Victor Ponta

UPR susține că Victor Ponta este o variantă potrivită pentru funcția de premier, invocând experiența acestuia la conducerea Guvernului, capacitatea de a coagula forțe politice diferite și faptul că a fost votat de peste 1,3 milioane de cetățeni la ultimele alegeri.

„Domnul Victor Ponta a fost votat de peste 1,3 milioane de cetățeni la ultimele alegeri. Este un politician cu experiență vastă la cel mai înalt nivel, care a condus Guvernul în perioade dificile, demonstrează capacitatea de a coagula forțe politice diferite și cunoaște în profunzime mecanismele administrației publice și dosarele europene. România are nevoie, acum mai mult ca oricând, de profesioniști cu rezultate dovedite”, se arată în comunicat.

Uniți pentru România se prezintă drept „o forță pro-occidentală fermă” și afirmă că militează pentru menținerea și consolidarea poziției României în NATO și în Uniunea Europeană.

Victor Ponta: „Nu voi refuza niciodată să îmi asum poziții sau responsabilități pentru binele României!”

Victor Ponta a transmis pe Facebook că este „onorat și recunoscător” pentru încrederea colegilor săi.

„Sunt onorat și recunoscător pentru încrederea colegilor mei din Grupul «Uniți pentru România»!”, a scris Victor Ponta.

Fostul premier a afirmat că propunerea a fost făcută pentru a oferi o soluție la criza politică.

„Sunt convins că propunerea lor a fost făcută cu cele mai bune intenții, pentru a oferi o soluție serioasă crizei politice și nevoilor românilor”, a transmis Ponta.

El a adăugat că nu va refuza să își asume o asemenea responsabilitate, dacă i se va cere.

„Bineînțeles că, dacă mi se va cere, așa cum am făcut și în 2012, nu voi refuza niciodată să îmi asum poziții sau responsabilități pentru binele României!”, a mai scris Victor Ponta.

Fostul premier a precizat că decizia finală aparține șefului statului.

„Decizia aparține Președintelui României!”, a transmis Victor Ponta.

Categorii: MediaFax.ro

Kelemen Hunor, după consultările cu Nicușor Dan: Nu mai este cazul refacerii vechii coaliții

23 Iunie, 2026 - 15:40

„La consultările cu domnul președinte Dan, am prezentat trei variante. A patra n-am mai prezentat-o, adică refacerea coaliției vechi. Am zis că nu mai este cazul, am pierdut orice speranță”, a declarat Kelemen Hunor, după consultările de la Cotroceni. 

Scenariul guvernului minoritar

Liderul UDMR i-a prezentat președintelui trei variante pentru formarea viitorului executiv, două formule minoritare și refacerea coaliției PSD, PNL, UDMR și Minoritățile Naționale. 

„Sunt două variante pentru guvern minoritar. Prima variantă este un guvern minoritar PNL, USR, UDMR, susținut transparent pe bază de înțelegere de PSD. Dar am înțeles că domnul Grindeanu a exclus această variantă. A doua variantă de guvern minoritar, guvern monocolor PSD, susținut de PNL și UDMR. Și, bineînțeles, tot grupul PNL, inclusiv cei care au făcut parte și au votat guvernul Veștea, fiindcă altfel nu iese la socoteală, plus minoritățile etnice, tot pe bază de înțelegere de susținere parlamentară”, susține Kelemen Hunor. 

Refacerea unei coaliții majoritare

Despre refacerea formulei PSD, PNL, UDMR, Minorități, președintele a spus că varianta necesita compromisuri politice din partea tuturor grupărilor implicate. 

„A treia variantă ar fi un guvern cu o majoritate foarte, foarte subțire. Dar asta ar însemna, iarăși, o renunțare la orgolii, ego-uri mai puține și înțelepciune mai multă. Adică acel guvern, acea coaliție care a funcționat până în 2025 iunie, PSD, PNL, UDMR, plus grupul minorităților, asta ar asigura o stabilitate mai bună și o posibilitate de a pune în aplicare tot ce ne așteaptă în acest an, inclusiv bugetul anului 2027”, a spus președintele UDMR. 

Kelemen a subliniat că orice variantă de guvernare trebuie să pornească de la un acord politic între partidele parlamentare înainte de desemnarea unui premier. 

„Am văzut ce se întâmplă când este nominalizat un om și dorește să formeze o majoritate, spațiul de manevră se schimbă. Prima dată partidele trebuie să se înțeleagă. Dacă vorbim de o subțire parlamentară, indiferent dacă e vorba de un guvern minoritar, de un fel sau de un alt fel, sau un guvern cu o majoritate extrem de mică, trebuie un acord politic și, bineînțeles, după ce există acest acord politic, se poate închide procedura relativ repede, până la începutul săptămânii viitoare”, conchide Kelemen Hunor. 

Sursa video: Digi 24

Categorii: MediaFax.ro

Black Sea A.I. Gigafactory a stârnit interesul mai multor companii de pe patru continente. La cât este estimată investiția în proiectul de infrastructura digitală avansată

23 Iunie, 2026 - 15:34

Mai multe companii din opt țări din Europa, America de Nord, Orientul Mijlociu și Asia și-au manifestat interesul pentru implicarea în proiectul Black Sea A.I. Gigafactory, una dintre cele mai importante inițiative naționale de infrastructură digitală avansată ale României.

„Interesul manifestat confirmă atractivitatea proiectului pentru piața internațională și poziționează România ca potențial hub regional pentru infrastructură avansată de A.I., cloud, calcul de înaltă performanță și servicii digitale asociate”, arată oficialii Ministerului Finanțelor.

Proiectul este estimat la peste 5 miliarde de euro, arată datele oficialilor din Ministerul Energiei contactați de Mediafax.

Potrivit sursei citate, planul este, într-o fază inițială de cel puțin 20.000 GPU-uri, cu o scalabilitate către 100.000 GPU-uri sau mai mult și – posibilitatea extinderii până la 1 GW sau mai mult putere totală a infrastructurii, în funcție de cerere, viabilitate și fezabilitate.

O unitate de procesare grafică (Graphics Processing Unit – GPU) este un procesor specializat, construit pentru a gestiona calculele paralele masive necesare pentru învățarea automată. Prin procesarea a mii de sarcini simultan, acestea accelerează drastic antrenamentul și inferența modelelor de IA, potrivit informațiilor de specialitate.

Traseul conceptului

Expresia de Interes (EOI) pentru identificarea și preselectarea unui Lider de Consorțiu în vederea dezvoltării, structurării și implementării proiectului Black Sea AI Gigafactory în România a fost lansată de Ministerul Energiei și Ministerul Finanțelor, cu sprijinul tehnic al Autorității pentru Digitalizarea României (ADR), pe 15 aprilie.

„Deși se preconizează că consumul intern de energie va rămâne relativ constant datorită investițiilor bazate pe tehnologii cu eficiență ridicată, se estimează că producția de energie din România se va dubla până în anul 2035, atingând 40 GW, creștere generată în proporție de 80% de noi capacități din surse regenerabile, potrivit Strategiei Energetice a României 2025–2035”, arată documentul detaliat atașat în cadrul procedurii anunțate miercuri, respectiv lansarea expresiei de interes pentru selecția unui lider de consorțiu pentru Black Sea AI Gigafactory.

„Miza este să atragem investiții strategice”

Potrivit oficialilor Ministerului Finanțelor, până la termenul-limită de depunere, din 14 iunie, au fost recepționate expresii de interes din partea unor companii ce acoperă o arie geografică extinsă: Europa, America de Nord, Orientul Mijlociu și Asia, astfel că interesul transmis vizează atât participarea directă în calitate de lider de consorțiu și potențial investitor, cât și implicarea ca membru sau partener în cadrul unor consorții.

„România are două atuuri importante pentru următoarea etapă de dezvoltare tehnologică: capacitatea energetică și talentul local. Aceste două elemente sunt esențiale pentru atragerea în țara noastră a unor mari centre de date, a proiectelor de infrastructură de calcul de înaltă performanță și a proiectelor majore de inteligență artificială. Interesul primit din partea unui spectru atât de divers de companii, ce provin din 8 țări diferite, ne reconfirmă că piața internațională vede acest potențial. Miza este să atragem investiții strategice, să construim infrastructură digitală avansată aici, în România și să conectăm această direcție cu economia reală, cu cercetarea, industria și serviciile digitale ale viitorului”, a declarat Alexandru Nazare, ministrul Finanțelor.

Ce urmează

Ministerul Finanțelor anunță că în perioada următoare, structura de guvernanță a proiectului — formată din Comitetul tehnic de implementare și Comitetul de coordonare strategică — va demara etapa de analiză și evaluare a documentațiilor depuse. Evaluarea se va realiza pe baza criteriilor prevăzute în apelul publicat, incluzând criteriile obligatorii, experiența relevantă, capacitatea financiară, precum și capacitatea tehnică și operațională de implementare a proiectului.

Transmiterea unei expresii de interes nu reprezintă o selecție, atribuire sau angajament din partea autorităților, ci constituie o etapă preliminară în procesul de identificare a potențialilor parteneri capabili să susțină dezvoltarea proiectului Black Sea A.I. Gigafactory.

„Având în vedere complexitatea procesului, Comitetul de coordonare strategică și Comitetul tehnic de implementare vor beneficia de sprijinul International Finance Corporation (IFC), instituție membră a Grupului Băncii Mondiale specializată în finanțarea și consultanța pentru proiecte private și investiții strategice, în parcurgerea diferitelor etape necesare implementării proiectului. Asistența va fi acordată în baza unui acord de consultanță pentru această tranzacție, încheiat cu Ministerul Finanțelor”, a anunțat instituția.

Black Sea A.I. Gigafactory este proiectul national coordonat de Ministerul Finanțelor și Ministerul Energiei, cu sprijinul tehnic al Autorității pentru Digitalizarea României (ADR), care vizează crearea unei super-infrastructuri de calcul și inteligență artificială în România.  Proiectul este conceput ca o inițiativă strategică de infrastructură de calcul pentru inteligență artificială, de relevanță națională și regională, menită să susțină dezvoltarea unor capabilități digitale și industriale avansate, să consolideze rolul României în ecosistemul european emergent al inteligenței artificiale și să poziționeze regiunea Mării Negre ca un amplasament important pentru infrastructura A.I. de nouă generație.

Categorii: MediaFax.ro

Real Madrid rămâne în Euroligă încă zece ani, deși urmează să apară și NBA Europe

23 Iunie, 2026 - 15:29

Potrivit ziarului spaniol Marca, citat de Le Figaro, Real Madrid și-ar fi prelungit angajamentul față de Euroligă pentru zece ani.

Deși curtat de NBA Europe, clubul din capitala Spaniei își va continua aventura în cadrul competiției continentale.

După Panathinaikos, Barcelona, Fenerbahçe, Maccabi, Anadolu Efes, Olimpia Milano, ASVEL, CSKA Moscova, Bayern München, Olympiakos, Baskonia și Zalgiris, Euroliga își asigură prezența Realului Madrid, de 11 ori câștigător al competiției din 1964.

Ziarul spaniol scrie că, în cazul retragerii din competiție, cluburile ar trebui să plătească 10 milioane de euro către Euroliga. O penalizare care ar putea ajunge chiar la 100 de milioane de euro în cazul retragerii după 1 iulie.

Mai mulți responsabili ai echipelor din competiție au ținut să salute decizia clubului spaniol.

Categorii: MediaFax.ro

Ciclul scurt al mașinii de spălat vase, tot mai utilizat. Cum poate contribui la economisirea de timp și resurse (P)

23 Iunie, 2026 - 15:15

Ciclurile scurte ale mașinilor de spălat vase sunt tot mai utilizate, pe fondul interesului crescut al consumatorilor pentru optimizarea timpului și reducerea consumului de resurse în gospodărie. Programele rapide, cunoscute și sub denumirea de „express”, permit spălarea vaselor într-un interval redus de timp, adaptat încărcărilor ușoare.

Durata programelor rapide

În funcție de modelul aparatului, ciclurile scurte durează, în general, sub 55 de minute, existând și variante care pot finaliza spălarea în aproximativ 20–30 de minute, în cazul vaselor puțin murdare. Durata exactă și parametrii de funcționare diferă în funcție de producător, fiind recomandată consultarea manualului de utilizare.

Utilizare și recomandări

Programele rapide sunt indicate în special pentru:

  • vase ușor murdare
  • utilizări frecvente pe parcursul zilei
  • situații în care este necesară disponibilitatea rapidă a veselei

Importanța detergentului în ciclurile scurte

Performanța acestor programe depinde, în mare măsură, de tipul de detergent utilizat. Produsele dezvoltate pentru cicluri rapide sunt concepute să acționeze eficient într-un timp mai scurt, chiar și de 30 de minute. Capsulele Fairy Miracle, de exemplu, includ o tehnologie cu cinci compartimente de gel, fiecare având un rol specific în procesul de curățare. Acestea pot combate eficient grăsimea și murdăria, contribuind la obținerea unor vase strălucitoare și uscate imediat după terminarea programului, prin utilizarea tehnologiei de uscare rapidă.

Percepții și evoluția tehnologiei

În percepția unor consumatori, ciclurile scurte sunt asociate cu rezultate mai slabe comparativ cu programele complete. Cu toate acestea, evoluția tehnologiilor integrate atât în electrocasnice, cât și în detergenți a redus aceste diferențe, în special în cazul utilizării corecte și al încărcărilor adecvate. De asemenea, aceste programe sunt concepute pentru a utiliza cantități adaptate de apă și energie, ceea ce poate contribui la un consum mai eficient.

Factori care influențează eficiența

Rezultatele pot fi influențate și de modul de utilizare al aparatului, inclusiv:

  • încărcarea corectă a vaselor
  • evitarea supraaglomerării
  • întreținerea periodică a filtrului

O tendință în creștere

Creșterea utilizării ciclurilor scurte reflectă o adaptare a comportamentului de consum la nevoia de rapiditate și eficiență. În combinație cu detergenți formulați pentru astfel de programe, aceste cicluri pot reprezenta o soluție practică pentru utilizatorii care doresc să reducă timpul alocat activităților casnice.

 

Categorii: MediaFax.ro

Premieră în Parlamentul Germaniei: primul cuplu parlamentar gay s-a căsătorit

23 Iunie, 2026 - 15:07

Presa din Berlin relatează astăzi pe larg despre situația din Bundestagul Germaniei:

„Este o premieră în Bundestagul german: pentru prima dată, doi parlamentari de același sex s-au căsătorit. Sepp Müller și Wolfgang Stefinger au distribuit fotografiile nunții lor pe rețelele de socializare”.

Sursă: captură rețele socializare Sepp Müller și Wolfgang Stefinger

Sursă: captură rețele socializare Sepp Müller și Wolfgang Stefinger

Au adăugat o descriere a fotografiei de nuntă cu următoarele cuvinte: „«Tu și eu» a devenit acum un «NOI». Am spus DA și așteptăm cu nerăbdare tot ce va urma.”

Müller și Stefinger își făcuseră deja publică relația prin intermediul rețelelor de socializare în 2023. „Prietenia noastră s-a transformat în dragoste”, a scris Stefinger pe Twitter la acea vreme, postând o fotografie cu ei împreună. „

Suntem fericiți”, a adăugat el. Müller a confirmat simultan relația pe X, care pe atunci se numea încă Twitter.

Unsprezece la sută dintre cupluri se întâlnesc la locul de muncă, au scris politicienii la vremea respectivă. „Uneori, colegii devin prieteni”, au adăugat ei. În cazul lor, prietenia a devenit dragoste.

Apoi au apărut în fotografii cu ei îmbrățișați. Ei au anunțat acum că după o ceremonie de cununie civilă joia trecută, o slujbă de sfințire a avut loc două zile mai târziu în Wildbad Kreuth. Ulterior, cuplul a primit numeroase felicitări prin intermediul rețelelor de socializare. Printre acestea s-a numărat și ministrul-președintele Bavariei, Markus Söder (CSU), care le-a scris cuplului: „Felicitări și toate cele bune în călătoria voastră împreună prin viață!”. Ministrul Cercetării, Dorothee Bär (CSU), a urat cuplului „binecuvântările lui Dumnezeu”.
Categorii: MediaFax.ro

SpaceX a pierdut 600 de miliarde de dolari în doar trei zile. Ce i-a speriat pe investitori

23 Iunie, 2026 - 13:00

Acțiunile au închis luni la 154,63 dolari, în scădere cu aproximativ 16% într-o singură zi. Valoarea este foarte apropiată de nivelul la care titlurile au început să fie tranzacționate după listare, ștergând mare parte din entuziasmul care a propulsat compania la un maxim de aproape 226 de dolari pe acțiune în urmă cu doar câteva zile, arată Euronews. Declinul a redus capitalizarea SpaceX la puțin peste 2.000 de miliarde de dolari. Compania a coborât astfel sub gigantul taiwanez TSMC și ocupă acum locul șapte în clasamentul celor mai valoroase companii din lume.

Elon Musk. Sursa foto: X

Scăderea vine după un debut spectaculos pe bursă. După listarea din 12 iunie, acțiunile SpaceX au urcat cu aproximativ două treimi în doar câteva zile, alimentate de așteptările investitorilor privind planurile companiei în domeniul inteligenței artificiale și al centrelor de date.

Prima emisiune de obligațiuni din istoria companiei

Corecția s-a accentuat în momentul în care SpaceX a anunțat prima sa intrare pe piața obligațiunilor corporative. Compania intenționează să atragă aproximativ 20 de miliarde de dolari printr-o emisiune de obligațiuni negarantate. O mare parte din fonduri ar urma să fie folosită pentru rambursarea unui împrumut contractat în contextul fuziunii cu xAI, compania de inteligență artificială controlată tot de Elon Musk. Restul banilor vor fi direcționați către finanțarea activităților curente și a proiectelor de dezvoltare. Deși utilizarea obligațiunilor evită diluarea participațiilor actualilor acționari, unii investitori au interpretat noua rundă de finanțare drept un semnal că firma pregătește investiții extrem de costisitoare în următorii ani.

Rezerve uriașe de numerar, dar și datorii importante

Documentele publicate odată cu oferta de obligațiuni arată că SpaceX dispunea de aproximativ 100,8 miliarde de dolari în numerar la 19 iunie, în mare parte proveniți din listarea bursieră. În același timp, compania avea datorii pe termen lung de aproximativ 29,1 miliarde de dolari. Acest amestec de lichidități masive și noi împrumuturi a ridicat întrebări în rândul pieței privind ritmul cheltuielilor și amploarea planurilor de extindere. Totuși, SpaceX rămâne una dintre cele mai valoroase companii din lume, iar analiștii consideră că evoluția din ultimele zile reprezintă, cel puțin pentru moment, o reevaluare a așteptărilor după creșterea explozivă de la debutul pe bursă.

Categorii: MediaFax.ro

Exporturile de ovine din România ar putea fi reluate. ANSVSA anunță o misiune urgentă de audit a experților europeni

23 Iunie, 2026 - 12:51

Instituția precizează că, în urma discuțiilor tehnice desfășurate la Bruxelles, delegația României a primit semnale încurajatoare din partea Direcției Generale pentru Sănătate și Siguranță Alimentară a Comisiei Europene.

Întâlnirile au fost solicitate de președintele ANSVSA, Alexandru Bociu. Instituția susține că reprezentanții europeni și-au exprimat disponibilitatea de a sprijini identificarea unor soluții pentru redeschiderea piețelor externe.

Demersurile au fost susținute și la nivel politic

ANSVSA arată că negocierile au fost susținute și în cadrul reuniunii oficiale a Consiliului Uniunii Europene, desfășurată la Luxemburg. La discuții a participat vicepremierul și ministrul interimar al Agriculturii și Dezvoltării Rurale, Tánczos Barna.

Conform instituției, oficialul a sprijinit planul de măsuri și propunerile tehnice elaborate de ANSVSA pentru sectorul ovin. În marja reuniunii au avut loc discuții și cu Olivér Várhelyi, privind identificarea unor soluții pentru reluarea exporturilor.

ANSVSA afirmă că rezultatul negocierilor confirmă faptul că măsurile adoptate pentru gestionarea focarelor de variolă ovină și pestă a micilor rumegătoare au fost fundamentate științific și aplicate corespunzător.

Experți europeni vor veni în România pentru un audit

Instituția anunță că partenerii europeni au convenit constituirea de urgență a unui grup format din experți internaționali și specialiști români.

Potrivit ANSVSA, acest grup va avea misiunea de a valida o strategie dedicată României. Documentul va urmări reluarea exporturilor de ovine în cel mai scurt timp. În același timp, strategia trebuie să prevină răspândirea bolilor către efectivele de ovine și caprine din celelalte state membre ale Uniunii Europene.

Calendarul stabilit pentru reluarea exporturilor

Echipa de experți europeni urmează să fie constituită în cursul acestei săptămâni sau cel târziu săptămâna viitoare.

Ulterior, specialiștii europeni și reprezentanții autorităților române vor efectua o misiune de audit în teren. Aceștia vor analiza situația din exploatațiile afectate și măsurile aplicate de autorități.

ANSVSA precizează că, la începutul lunii iulie, comisia va stabili soluțiile finale pentru deblocarea rapidă a exporturilor de ovine.

Instituția mai arată că reprezentanții DG SANTE au oferit asigurări privind începerea rapidă a activității grupului de experți. Potrivit ANSVSA, obiectivul comun al autorității și al Ministerului Agriculturii este protejarea fermierilor români și menținerea poziției României printre principalii exportatori europeni de ovine.

Categorii: MediaFax.ro

Ministerul Culturii va oferi un buget de peste 37 de milioane de lei pentru finanțarea proiectelor culturale

23 Iunie, 2026 - 12:47

Ministerul Culturii a transmis, marți, că va pune la dispoziția operatorilor culturali un buget de peste 37 de milioane de lei pentru finanțarea nerambursabilă a proiectelor culturale.

„În urmă cu un an spuneam că legea trebuie corect aplicată, și – sau mai cu seamă – în cazul acelora care le-au inițiat. În urmă cu doar câteva luni, spuneam că finanțarea nerambursabilă a proiectelor culturale pe schema de minimis va deveni accesibilă din semestrul II al anului în curs”, a transmis Ministerul Culturii.

Guvernul a aprobat memorandumul

„Guvernul României a aprobat, în ședința de luni 22 iunie, memorandumul care permite implementarea aceste scheme de ajutor de minimis”. Schema este „dedicată proiectelor culturale”, potrivit instituției.

Bugetul va fi pus la dispoziție „începând din luna iulie 2026, până în 2029”.

Apelurile „se vor derula prin Sistemul digital pentru procesele de finanțare a culturii”.

Potrivit Ministerului Culturii, „valoarea finanțărilor care vor putea fi solicitate este cuprinsă între 10.000 și 100.000 de euro”. Diferențele sunt „în funcție de specificul și amploarea proiectelor”.

Inițiative în mai multe domenii

De asemenea, „vor fi susținute inițiative din domenii diverse. De la artele spectacolului și muzică la patrimoniu, carte, arte vizuale, design, festivaluri și industrii creative”. Scopul este „de a încuraja creația, mobilitatea artistică, apariția unor noi produse și accesul unui public cât mai larg”, conform instituției.

„Schema de minimis este o cerință explicită a Ordonanței Guvernului nr. 51/1998”. Aceasta „va fi urmată, din ianuarie 2027, de punerea în aplicare a schemei de ajutor de stat. Ea va oferi predictibilitatea de mult așteptată la nivelul sectoarelor cultural creative”, a mai transmis Ministerul Culturii.

Mai multe detalii „privind condițiile de finanțare vor fi anunțate în curând”, a conchis Ministerul Culturii.

Categorii: MediaFax.ro

BNS cere interzicerea testelor poligraf la angajare și sancționarea angajatorilor care le folosesc

23 Iunie, 2026 - 12:38

Sindicaliștii susțin că această practică încalcă drepturi fundamentale, inclusiv dreptul la viață privată garantat de Constituția României și Convenția Europeană a Drepturilor Omului, și depășește cadrul legal al procesului de recrutare.

Organizația sindicală arată că, în ultimele săptămâni, au fost semnalate tot mai multe cazuri în care candidați la angajare au reclamat că li s-a solicitat să accepte testarea cu poligraful ca etapă de recrutare.

Utilizarea testului poligraf încalcă flagrant principiul nediscriminării, prevăzut și sancționat de art. 5 din Codul Muncii. Condiționarea accesului la un loc de muncă de acceptarea unei astfel de testări creează un tratament diferențiat între candidați pe criterii care nu au legătură cu aptitudinile profesionale sau cu capacitatea de a îndeplini atribuțiile postului”, arată BNS.

BNS mai susține că legislația muncii permite angajatorilor să solicite doar informații relevante pentru verificarea aptitudinilor profesionale, iar testele poligraf depășesc acest cadru și ridică probleme de conformitate cu regulamentele privind protecția datelor cu caracter personal.

Sindicaliștii atrag atenția că refuzul unui candidat de a participa la o astfel de testare nu ar trebui să poată fi folosit ca motiv de excludere din procesul de recrutare.

În acest context, BNS cere Inspecției Muncii să verifice și să sancționeze utilizarea testelor poligraf în recrutare, Autorității Naționale de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal să analizeze legalitatea prelucrării datelor, iar Consiliului Național pentru Combaterea Discriminării să evalueze posibilele practici discriminatorii. De asemenea, solicită ministerului Muncii modificări legislative pentru interzicerea expresă a acestei practici.

BNS invocă și dreptul constituțional la muncă și acces egal la ocuparea unui loc de muncă, subliniind că evaluarea candidaților trebuie să se bazeze pe competențe, experiență și calificări, nu pe metode considerate intruzive.

Categorii: MediaFax.ro

Calculele partidelor pe Guverne minoritare în ziua consultărilor de la Cotroceni

23 Iunie, 2026 - 12:36

Consultările declanșate de președintele Nicușor Dan, în vederea desemnării unui nou premier care să reușească să obțină o nouă majoritate guvernamentală, au determinat principalele partide politice să-și facă noi calcule.

Polul de dreapta: Guvern minoritar de dreapta cu premier comun. UDMR: fără Ilie Bolojan

PNL, USR și UDMR nu vor merge împreună la consultările cu președintele Dan, deși cele 3 partide au activat până acum, în plină criză politică, ca un pol de dreapta. Liderii celor 3 partide se consultă însă în vederea unei poziționări, în mare parte comună, pe viitoarea soluție guvernamentală.

Surse politice susțin că cele 3 partide vor cere la consultări formarea unui guvern minoritar de dreapta, cu un premier comun, desemnat de președintele Nicușor Dan.

Liderul UDMR, Kelemen Hunor, a declarat zilele trecute că UDMR ar vota un guvern PNL-USR-UDRM dar fără Ilie Bolojan premier dar și un guvern minoritar PSD, cu o susținere transparentă în Parlament.

Ilie Bolojan, președintele PNL, a spus și astăzi că Partidul Național Liberal își menține propunerea privind învestirea unui guvern minoritar, bazat pe un pact național care să stabilească prioritățile României pentru următoarele 6 luni.

„România are nevoie urgent de un guvern cu puteri depline. Un guvern construit pe transparență, reguli clare și respect pentru principiile democratice. Jocurile de culise și trădările și-au arătat limitele. Ce se construiește fără principii, fără seriozitate și fără onestitate nu poate rezista. PNL este pregătit să contribuie la o soluție. Dar o soluție corectă, asumată, transparentă și construită în interesul real al României”, spune Bolojan. Liderii USR sunt însă de altă părere și nu ar fi înclinați să voteze un guvern minoritar al PSD. PSD: Guvern minoritar dar cu premier PSD. Nu votează guvern minoritar PNL – USR – UDMR

De cealaltă parte, și PSD ia în calcul un guvern minoritar, dar în jurul PSD.

Șeful PSD, Sorin Grindeanu, a spus aseară că PSD nu fuge de responsabilitatea guvernării dacă președintele Nicușor Dan îi va încredința mandatul în urma unor noi consultări.

„Eu vă spun un lucru, la cum știu eu Partidul Social Democrat, că îl știu bine. Partidul Social Democrat nu va vota un guvern minoritar PNL-USR-UDMR. Asta, ca să fie clar (…). Dacă, urmare a consultărilor de la Cotroceni, președintele va acorda Partidului Social Democrat acest mandat, o să vedem în ce formulă o să venim în fața Parlamentului, dar vă mai spun o dată, Partidul Social Democrat nu fuge de această responsabilitate”, a declarat Sorin Grindeanu.

Nicușor Dan: „E posibil să avem un guvern minoritar”

Pe 16 aprilie, într-o emisiune la Europa FM, președintele Nicușor Dan nu a exclus ideea unui guvern minoritar, dar a prezentat riscurile acestuia:

„E posibil să avem un guvern minoritar. Întrebarea este, un guvern minoritar, la un moment dat, va avea nevoie de o susținere în Parlament, da? Întrebarea este: o va avea sau nu o va avea? Și aici, din nou, intrăm în zona de scenarii. (…) Eu le spun tuturor, și evident că asta are un cost electoral: nu se poate să guvernăm România fără unii sau fără ceilalți și, ca să facem asta, România are nevoie de un mediator”.

Riscurile guvernelor minoritare Un guvern minoritar se confruntă cu riscuri majore legate de instabilitate politică, vulnerabilitate la „șantaj parlamentar” și blocaj instituțional, având în vedere că nu deține controlul asupra majorității voturilor din Parlament. Guvernul minoritar ar depinde de voturile opoziției fragmentate din Parlamentul României pentru fiecare proiect de lege. Acest lucru forțează compromisuri importante care pot dilua complet programul de guvernare inițial asumat de Executiv. Un alt risc stă în puterea Opoziției de a depune o moțiune de cenzură care poate scurta instant durata de viață a Executivului.

Proiectele de lege esențiale sau reformele structurale asumate de Guvernul minoritar în Parlament pot fi blocate, amânate sau respinse sistematic de o majoritate parlamentară ostilă.

În plus, responsabilitatea politică s-ar diminua. Sprijinul punctual acordat „din umbră” de alte partide creează o responsabilitate difuză pentru că partidele care votează legile guvernului nu își asumă public eșecurile acestuia.

Categorii: MediaFax.ro

Ce să faci dacă ești mușcat de viperă. Măsuri de prim ajutor oferite de Salvamont România

23 Iunie, 2026 - 12:28

Potrivit Salvamont România, manifestările clinice ale mușcăturii de viperă depind de mai mulți factori.

Printre aceștia, se numără cantitatea de venin injectat, localizarea mușcăturii, starea de sănătate a victimei.

Veninul poate să ducă la apariția unor efecte atât locale, cât și sistemice (ale întregului organism). Acestea pot fi urmate rareori de deces, decesele survenind în special la copii (din cauza unei doze mai mari de venin raportat la greutate) și la vârstnici.

Semne și simptome ale mușcăturii de viperă:
  • locale: urme ale mușcăturii, edem („umflare”) local, flictene (vezicule) hemoragice;
  • sistemice (generale): febră, transpirații, greață, vărsături, dureri abdominale, diaree, lipotimie („leșin”), dificultăți de respirație, durere toracică, convulsii, comă, alte manifestări neurologice, hemoragii, urticarie, șoc anafilactic (edem al feței, limbii, căilor aeriene, dificultăți de respirație, șoc – tensiune arterială prăbușita, puls periferic nepalpabil).
Clasificarea muscaturilor de vipera dupa gradul de toxicitate
  • Gradul 0 (fără reacție toxică) – urme ale mușcăturii, fără edem („umflare”) local;
  • Gradul 1 (reacție toxică minimă) – edem („umflare” ) local în jurul mușcăturii, fără reacție sistemică;
  • Gradul 2 (reacție toxică moderată) – edem al iîtregului membru mușcat, reacție sistemică minimă (vaărsături, hipotensiune arterială tranzitorie);
  • Gradul 3 (reacție toxică severă) – edem care se extinde rapid spre trunchi, stare de șoc, hemoragii sau alte reacții sistemice.
Măsuri de prim ajutor
  • Liniștirea pacientului, evitarea mobilizării inutile a acestuia; acesta va fi așezat întins pe spate (sau in poziție laterală de siguranță, dacă este inconștient ) într-un loc sigur, la adăpost de un eventual alt atac al șarpelui;
  • Apelarea Numărului Unic de Urgență 112 sau a Dispeceratului Național Salvamont – 0372126668, pentru a anunța evenimentul și a oferi detalii asupra stării victimei și a localizării acesteia (eventual coordonate GPS);
  • Se curăță plaga cu apă oxigenată sau cu apă curată;
  • Se scot eventualele inele, brățări sau altele asemenea de la nivelul membrului mușcat, deoarece în caz de apariție a edemului, înlaturarea lor va fi foarte dificilă, iar acestea vor acționa ca un garou;
  • Proximal de plaga mușcată se aplica un pansament cu o fașă elastică, pentru a încetini diseminarea veninului pe cale limfatică. Bandajul elastic se scoate numai la spital, după administrarea serului antiviperin (dacă acesta este indicat). Bandajul nu trebuie aplicat prea strâns, pentru a nu împiedica circulația sanguină arteriala, cât „să se poata introduce un deget sub bandaj”;
  • NU se practică incizii sau „cauterizări” la nivelul musșcăturii. NU se „stoarce” plaga. NU se recomandă aplicarea de gheață sau garou. NU se aplică diverse substanțe sau curent electric la nivelul plăgii. NU se încearcă capturarea șarpelui. NU se recomandă utilizarea dispozitivelor de aspirație a veninului. NU se aspiră veninul cu gura;
  • Membrul mușcat se imobilizeaza într-o atelă, pentru a împiedica contracțiile musculare care favorizează circulația limfatică; membrul respectiv va fi menținut în poziție neutra sau mai jos decât nivelul cordului și nu mai sus decât acesta;
Ce să faci în caz de șoc anafilactic
  • Șocul anafilactic se tratează de urgență prin administrarea de Adrenalină, existând in farmacii sisteme de auto-injectare cu Adrenalina (Anapen, Epipen) intramuscular, acestea putând fi incluse în baremul trusei de prim – ajutor (dacă persoana se cunoaște cu alergii severe). Pe lângă administrarea de Adrenalină este utilă și administrarea de antihistaminice (acestea pot fi administrate și in reacțiile anafilactice mai ușoare, iar Adrenalina se administrează doar in formele severe – șoc anafilactic);
  • În caz de instalare a stopului cardio-respirator, se aplică manevre de resuscitare cardio-pulmonare;
  • Pacientul va fi transportat la spital pe targă, evitându-se mobilizarea acestuia (pacientul nu va umbla).
  • Serul antiviperin se va administra doar la spital, dacă gradul de toxicitate este moderat-sever.
Categorii: MediaFax.ro

Mai rezistent decât premierii britanici. Larry, motanul de la Downing Street, bifează încă un mandat

23 Iunie, 2026 - 12:17

Larry, motanul oficial al Cabinet Office, continuă să fie prezent la numărul 10 Downing Street, relatează Washington Examiner. El ocupă această poziție din februarie 2011 și este unul dintre cele mai cunoscute simboluri ale administrației britanice.

Odată cu plecarea lui Keir Starmer, Larry va întâmpina cel de-al șaptelea prim-ministru din perioada petrecută la Downing Street.

De peste 15 ani, Larry asistă la schimbările de putere din Marea Britanie

În cei peste 15 ani petrecuți la Downing Street, motanul a fost martor la unele dintre cele mai importante momente din politica britanică. El a rămas în reședința oficială pe durata mandatelor lui David Cameron, Theresa May, Boris Johnson, Liz Truss, Rishi Sunak și Keir Starmer.

Perioada sa la Downing Street a coincis cu referendumul pentru Brexit, pandemia de COVID-19 și numeroase schimbări de guvern.

A fost adoptat dintr-un adăpost pentru calitățile sale de vânător de șoareci

Larry a fost adus la Downing Street de la adăpostul Battersea Dogs and Cats Home. Alegerea sa a fost făcută datorită abilităților de a prinde șoareci.

De-a lungul timpului, motanul a devenit o adevărată vedetă în presa britanică. Aparițiile sale în fața reședinței oficiale sunt urmărite frecvent de jurnaliști și turiști.

Larry a fost fotografiat alături de numeroși lideri politici și șefi de stat. Printre aceștia s-a numărat și fostul președinte american Barack Obama.

Larry rămâne una dintre cele mai populare „figuri” de la Downing Street

În ultimii ani, motanul a devenit mai cunoscut decât mulți dintre liderii politici care au locuit la Downing Street. Popularitatea sa a fost alimentată și de rivalitatea cu Palmerston, motanul care a locuit la sediul Ministerului britanic de Externe.

Demisia lui Keir Starmer înseamnă o nouă schimbare la conducerea Regatului Unit. Pentru Larry, însă, aceasta reprezintă doar încă un capitol într-o „carieră” care continuă neîntrerupt de peste un deceniu și jumătate.

Categorii: MediaFax.ro

Procesul pentru zona retrocedată din Parcul IOR se amână din nou. Dosarul va fi trimis la un alt complet al Tribunalului București

23 Iunie, 2026 - 12:13

Potrivit anunțului făcut de Grupul de Inițiativă Civică IOR-Titan, problema ridicată în ședință a vizat modul în care dosarul a fost repartizat în 2024. Instanța a apreciat că, potrivit regulilor procedurale, cauza ar fi trebuit să ajungă la completul care analizase anterior o cerere formulată de aceeași asociație pe aceeași speță.

Decizia înseamnă, practic, o nouă întârziere în proces. Dosarul urmează să fie trimis completului indicat de instanță, iar judecata va fi reluată. Reprezentanții grupului civic spun că este posibil ca unele chestiuni procedurale discutate în ultimele luni să fie repuse în discuție.

Tribunalul București nu s-a pronunțat asupra fondului dosarului. Cu alte cuvinte, instanța nu a decis dacă actele de retrocedare contestate sunt sau nu legale, ci a discutat doar o problemă de procedură privind repartizarea cauzei.

Miza procesului este una importantă pentru locuitorii din Titan și pentru protejarea spațiilor verzi din București. Zona vizată are aproximativ 12 hectare și face parte din Parcul IOR, cunoscut oficial drept Parcul Alexandru Ioan Cuza. Terenul a fost retrocedat în 2005, iar de atunci a devenit subiectul unor dispute publice, juridice și administrative.

În ultimii ani, zona retrocedată a fost asociată cu tăieri de arbori, incendii repetate, distrugerea vegetației și intervenții care au redus suprafața verde. Cazul a atras atenția opiniei publice, iar locuitorii din cartier au organizat proteste și au cerut autorităților să ia măsuri pentru protejarea și reîntregirea parcului.

Grupul de Inițiativă Civică IOR-Titan solicită în instanță constatarea nulității actelor de retrocedare care au stat la baza transferului terenului. Asociația susține că zona ar trebui să revină comunității și să fie protejată ca spațiu verde.

Categorii: MediaFax.ro

Nicușor Dan demarează noi consultări cu partidele pentru a desemna un nou premier

23 Iunie, 2026 - 09:56

„În temeiul prevederilor art. 103 alin. (1) din Constituția României, Președintele României, Nicușor Dan, va invita la Palatul Cotroceni președinții și reprezentanții partidelor și formațiunilor politice reprezentate în Parlamentul României, pentru consultări privind desemnarea candidatului la funcția de Prim-ministru”, transmite Administrația Prezidențială.

Consultările vor avea loc marți, 23 iunie 2026, după următorul program:

• Ora 13:00 – Partidul Social Democrat (PSD);
• Ora 13:30 – Alianța pentru Unirea Românilor (AUR);
• Ora 14:00 – Partidul Național Liberal (PNL);
• Ora 14:30 – Uniunea Salvați România (USR);
• Ora 15:00 – Uniunea Democrată Maghiară din România (UDMR);
• Ora 15:30 – Grupul Parlamentar al Minorităților Naționale;
• Ora 16:00 – Partidul S.O.S. România (SOS);
• Ora 16:30 – Partidul Oamenilor Tineri (POT);
• Ora 17:00 – Grupul parlamentar Uniți pentru România;
• Ora 17:30 – Grupul parlamentar PACE – Întâi România;
• Ora 18:00 – Parlamentarii neafiliați.

 

Categorii: MediaFax.ro

Inteligența artificială ar putea compromite sisteme guvernamentale și private în câteva luni, avertizează SUA

23 Iunie, 2026 - 09:50

Grupul „Five Eyes”, format din Statele Unite, Regatul Unit, Canada, Australia și Noua Zeelandă, a îndemnat guvernele și liderii companiilor să „acționeze acum” pentru a-și îmbunătăți sistemele de apărare împotriva amenințărilor cibernetice sofisticate, potrivit CNN.

Acest apel rar la acțiune vine după ce administrația Trump a ordonat gigantului din domeniul IA, Anthropic, să suspende utilizarea celor mai sofisticate modele ale sale de către cetățeni străini și evidențiază neliniștea crescândă în rândul națiunilor occidentale cu privire la capacitățile emergente ale acestei tehnologii.

„Termenul nu este de ani, ci de luni”

„Se preconizează că modelele de IA de ultimă generație vor depăși așteptările actuale ale industriei, transformând fundamental atât capacitățile cibernetice ofensive, cât și cele defensive. Termenul nu este de ani, ci de luni”, a transmis grupul de agenții de informații.

„Peisajul în continuă evoluție al inteligenței artificiale (IA) transformă rapid riscurile cibernetice, iar noi trebuie să acționăm rapid pentru a rămâne cu un pas înainte”.

Cercetătorii și directorii din domeniul IA și-au exprimat diverse îngrijorări legate de siguranță cu privire la tehnologia în continuă evoluție, pe care liderii „Five Eyes” au descris-o ca fiind capabilă să reducă „barierele pentru actorii rău intenționați și să sporească viteza și complexitatea atacurilor”.

Experții în IA au afirmat că mesajul este „cu adevărat alarmant” și ar putea avea implicații îngrijorătoare, nu doar pentru guverne și corporații, ci și pentru întreprinderile mici și mijlocii din întreaga lume.

Directiva amplă a administrației americane împotriva modelelor Mythos 5 și Fable 5 ale companiei Anthropic a fost una dintre cele mai ample măsuri luate vreodată de un guvern ca răspuns la capacitățile avansate ale unui model de IA.

Mythos a stârnit îngrijorări pe scară largă în ceea ce privește securitatea cibernetică, deoarece compania a afirmat că modelul era extrem de priceput în identificarea vulnerabilităților de securitate.

Totuși, Anthropic a transmis că, în opinia sa, guvernul SUA „a luat cunoștință” de o metodă de „deblocare” a modelului său public Fable, adică de ocolire a mecanismelor interne de siguranță. Anthropic și administrația s-au întâlnit pentru a încerca să rezolve problema.

Întreprinderile obișnuite sunt cele mai expuse riscului

Pentru a contracara amenințarea, întreprinderile și liderii ar trebui să investească în apărarea cibernetică, să modernizeze sistemele vechi sau să remedieze software-ul defectuos și să limiteze accesul la sistemele critice, au afirmat liderii Five Eyes.

Și deși IA este folosită de adversari pentru a „acționa mai rapid și mai eficient”, ea face parte și din soluție, au adăugat aceștia.

Modelele de IA avansează cu o viteză fulgerătoare, iar evaluările independente au arătat că unele dintre ele ating deja niveluri de competență cibernetică comparabile cu cele ale experților. Se pare că acest ritm i-a lăsat pe legiuitori, care încearcă să instituie măsuri de protecție, într-o luptă pierdută din start.

În prezent, nu există un cadru transparent și coerent pentru reglementarea IA în Statele Unite. În timp ce unii experți susțin că guvernul ar trebui să se implice în discuțiile privind siguranța IA, alții susțin că acest lucru ar putea sufoca industria.

Zeci de cercetători în domeniul securității cibernetice, antreprenori din domeniul IA și directori de companii au semnat luna aceasta o scrisoare deschisă prin care îndeamnă administrația Trump să se angajeze într-un „proces deschis, științific și transparent de gestionare a evaluărilor riscurilor legate de IA”.

Categorii: MediaFax.ro

Mihai Fifor despre învestirea Guvernului Veștea: „Românii au avut parte de o demonstrație de cinism politic”

23 Iunie, 2026 - 09:45

Fifor a afirmat că ședința Parlamentului a reprezentat „o demonstrație de cinism politic în forma sa cea mai pură”. Potrivit acestuia, „au triumfat două forme de iresponsabilitate politică: setea patologică de putere a lui Ilie Bolojan și a blocului de dreapta (…) și oportunismul tranzacțional al suveraniștilor dispuși să joace viitorul țării la ruletă doar pentru câteva puncte politice”.

Acuzații la adresa partidelor din opoziție și a blocului de dreapta

Liderul PSD Arad susține că formațiunile aflate în tabere politice diferite au acționat în același sens în momentul votului. În opinia sa, „două tabere care se pretind adversare ireconciliabile (…) au acționat perfect sincron atunci când a fost vorba să blocheze ieșirea României din criză”.

Mihai Fifor mai afirmă că dezbaterea parlamentară nu a fost centrată pe problemele economice sau sociale. „S-a vorbit doar despre putere. S-a votat doar pentru putere. S-a blocat o soluție guvernamentală doar din rațiuni de putere”, a transmis acesta.

Social-democratul consideră că formațiunile politice implicate nu au avut în vedere efectele asupra populației. El susține că „România poate să mai aștepte. Românii pot să mai aștepte. Economia poate să mai aștepte. Singurul lucru care nu poate aștepta este propria lor luptă pentru putere”.

PSD susține că și-a mobilizat toți parlamentarii

În mesajul său, Mihai Fifor afirmă că toți parlamentarii PSD au fost prezenți la vot și au susținut învestirea Guvernului Veștea. El precizează că Executivul a fost votat de 198 de parlamentari, sub pragul de 233 de voturi necesare pentru învestire.

„Toți parlamentarii PSD au fost prezenți și au votat cu toată responsabilitatea pentru învestirea Guvernului Veștea”, a declarat liderul social-democrat.

Acesta susține că „s-a văzut clar cine a vrut ca Ilie Bolojan să plece și cine a vrut să rămână”. Totodată, el afirmă că parlamentarii care nu au susținut guvernul „au vrut să rămână. Culmea, plângând în același timp de grija românilor”.

PSD anunță că va participa la consultările de la Cotroceni

Mihai Fifor avertizează că România riscă o retrogradare în categoria „junk”, dacă actualul blocaj politic continuă. În opinia sa, „România riscă să fie aruncată în categoria junk din cauza ambițiilor unor oameni care au pus interesul politic înaintea interesului național”.

În finalul mesajului, liderul PSD Arad afirmă că partidul va participa la consultările convocate de președintele României și își menține disponibilitatea de a intra la guvernare. „PSD rămâne preocupat de un singur lucru: ca România să aibă cât mai repede un guvern funcțional și stabil”, a transmis Mihai Fifor.

Categorii: MediaFax.ro

Chinezii cumpără mai puțin, iar Europa simte deja efectele. Problema care îngrijorează economia mondială

23 Iunie, 2026 - 09:43

Datele publicate pentru luna mai arată că vânzările cu amănuntul din China au scăzut cu 0,6% față de aceeași perioadă a anului trecut. Este prima scădere de acest fel din decembrie 2022, când economia chineză încă resimțea efectele restricțiilor impuse în timpul pandemiei, mai arată il Post. În mod normal, un consum mai redus ar trebui să încetinească producția și creșterea economică. În cazul Chinei, însă, multe companii au compensat prin orientarea către piețele externe.

Mai puțini cumpărători acasă, mai multe exporturi în străinătate

Potrivit analizei publicate de Il Post, exporturile chineze au crescut puternic în timp ce consumul intern a rămas slab. Astfel, o parte tot mai mare din producția industrială este direcționată către piețele externe. Fenomenul este urmărit cu atenție în Europa și în alte regiuni ale lumii, unde companiile locale se confruntă cu o concurență tot mai puternică din partea producătorilor chinezi.

Supermarket în China. Sursa foto: X/China Daily

În prezent, consumul gospodăriilor reprezintă aproximativ 40% din produsul intern brut al Chinei, un nivel considerat redus comparativ cu economiile dezvoltate. În Statele Unite, de exemplu, consumul reprezintă peste 65% din PIB, iar în Italia aproape 60%.

De ce cheltuie mai puțin chinezii

Economiștii indică mai multe explicații. Populația chineză are în mod tradițional o rată ridicată de economisire, iar incertitudinile economice din ultimii ani au accentuat această tendință. Piața imobiliară traversează o perioadă dificilă încă din 2022, iar numeroși proprietari au văzut cum valoarea locuințelor lor a scăzut semnificativ. În același timp, șomajul în rândul tinerilor rămâne ridicat, iar mulți lucrători activează în forme de muncă precară, cu venituri limitate. Aceste condiții îi determină pe mulți consumatori să fie mai prudenți și să reducă cheltuielile pentru bunuri precum automobilele, electrocasnicele sau alte produse de consum.

O provocare și pentru Europa

Slăbiciunea consumului intern chinez este considerată de mulți economiști una dintre cauzele creșterii exporturilor către piețele externe. Acest fenomen este uneori descris drept „China Shock 2.0”, o referire la impactul pe care expansiunea comercială a Chinei l-a avut asupra economiilor occidentale în ultimele decenii. Uniunea Europeană urmărește cu atenție evoluția situației, într-un moment în care industriile europene reclamă tot mai des concurența produselor chineze. În paralel, Bruxellesul analizează măsuri comerciale în mai multe sectoare considerate sensibile.

Pe termen scurt, specialiștii nu se așteaptă la schimbări majore. Autoritățile de la Beijing continuă să pună accent pe dezvoltarea industriilor strategice, precum tehnologia, inteligența artificială și energia verde, în timp ce problema consumului intern rămâne una dintre marile provocări ale celei de-a doua economii a lumii.

Categorii: MediaFax.ro

Kim Jong Un promite să accelereze dezvoltarea forțelor armate, invocând modernizările militare ale SUA și Coreei de Sud

23 Iunie, 2026 - 09:36

Marți, presa de stat din Coreea de Nord a transmis că liderul Kim Jong Un a promis consolidarea capacităților de apărare ale țării, potrivit AFP.

Promisiunea liderului nord-coreean vine ca răspuns la modernizările militare ale SUA și Coreei de Sud. Aceste modernizări împing regiunea „în pragul unui război nuclear”, potrivit presei de stat.

Phenianul se află sub multiple sancțiuni din cauza programului său nuclear. Coreea de Sud și Coreea de Nord rămân, din punct de vedere tehnic, în război. Conflictul lor din 1950-1953 s-a încheiat printr-un armistițiu și nu printr-un tratat de pace, arată sursa.

Liderul reafirmă poziția privind consolidările capacităților de apărare

„În discursul său, Kim a reafirmat poziția politică fermă a partidului și statului nostru de a consolida mai rapid capacitățile naționale de apărare”, a declarat liderul, citat de Agenția Centrală de Știri Coreeană.

Discursul a fost rostit în timp ce liderul nord-coreean a prezidat o reuniune de trei zile a Partidului Muncitorilor din Coreea. Aceasta care s-a încheiat luni. În timpul reuniunii, înalți oficiali au analizat inițiativele politice, a declarat agenția potrivit sursei inițiale.

Agenția Națională de Știri Coreeană l-a citat pe Kim, spunând că „SUA și ROK (Coreea de Sud) promovează deținerea de către ROK a unui submarin nuclear. Astfel, devin din ce în ce mai nedisimulate în mișcările lor de consolidare și modernizare a forțelor armate din regiune”. Liderul s-a referit la Coreea de Sud prin acronimul numelui său oficial.

Peninsula coreeană, „în pragul unui război nuclear”

Liderul nord-coreean a declarat că astfel de mișcări „împing situația din peninsula coreeană în pragul unui război nuclear”, mai transmite agenția.

În fața unor astfel de evoluții, Nordul a adoptat „poziția fermă” de a „extinde și consolida în continuare instrumentul de descurajare puternic și absolut fiabil pentru autoapărare”, a declarat Kim.

Agenția Națională a declarat că întâlnirea „a recunoscut în unanimitate că extinderea și consolidarea constantă a forțelor nucleare… este cea mai corectă și unică modalitate de a face față activ și cu încredere situației militare și politice internaționale imprevizibile”.

De asemenea, dezvoltarea de către Nord a unui factor de descurajare a războiului „bazat pe tehnologia nucleară” va continua „cu o viteză tot mai mare”, mai menționează sursa.

Coreea de Nord, un stat nuclear „ireversibil”

Phenianul s-a declarat în repetate rânduri un stat nuclear „ireversibil”. Declarația a apărut de când un summit din 2019 între Kim și Trump la Hanoi a eșuat pe tema denuclearizării și a ridicării sancțiunilor.

Sora liderului nord-coreean, Yo Jong, a declarat luna aceasta că politica nucleară a Nordului este o „linie fără retragere”. Aceasta a reiterat poziția regimului conform căreia acesta nu are nicio intenție de a renunța la arsenalul său nuclear.

Categorii: MediaFax.ro

Pagini