Organizația, citată de Euronews, estimează că utilizarea acestor sisteme de încălzire a permis evitarea unor costuri de import de aproximativ 9,7 miliarde de euro doar anul trecut, într-un context în care securitatea energetică a devenit una dintre principalele preocupări ale Uniunii Europene.
Aproape 30 de milioane de pompe de căldură instalateDatele EHPA arată că anul trecut au fost vândute aproape trei milioane de pompe de căldură în 21 de țări europene, ridicând numărul total al unităților instalate la 29,3 milioane. Potrivit analizei, aceste echipamente furnizează acum o cantitate de energie termică echivalentă cu cea transportată de peste 200 de cargouri de LNG. Volumul este de două ori mai mare decât importurile de gaz natural lichefiat provenite din Orientul Mijlociu în 2025 și reprezintă aproximativ 7% din totalul importurilor anuale de LNG ale Uniunii Europene. „Fiecare pompă de căldură instalată este încă un pas către consolidarea securității energetice a Europei”, a declarat Paul Kenny, directorul EHPA.
Franța conduce clasamentul europeanFranța a fost liderul pieței europene în 2025, cu aproximativ 528.000 de pompe de căldură vândute. În total, țara are în prezent în jur de șapte milioane de unități instalate, cel mai mare număr din Europa. Pe locul al doilea se află Italia, cu 423.000 de sisteme vândute anul trecut.
Pompă de caldură. Sursa foto: X
Germania a înregistrat însă cea mai rapidă creștere, instalările majorându-se cu aproximativ 50% față de anul precedent. Raportat la populație, Norvegia ocupă primul loc în Europa, cu aproximativ 650 de pompe de căldură la fiecare 1.000 de gospodării. Finlanda urmează îndeaproape, cu peste 540 de unități la 1.000 de gospodării.
Funcționează și în climate foarte reciDatele citate de EHPA contrazic una dintre cele mai răspândite idei despre aceste sisteme: că nu ar fi eficiente în zonele cu ierni severe.Potrivit organizației, pompele de căldură continuă să funcționeze eficient chiar și la temperaturi de până la minus 30 de grade Celsius, fiind mai eficiente decât sistemele clasice de încălzire electrică. Pe fondul eforturilor de reducere a dependenței de combustibilii fosili și de importurile de gaz, Comisia Europeană analizează noi măsuri pentru stimularea instalării pompelor de căldură, inclusiv reducerea taxelor și a TVA pentru sistemele de încălzire verde și pentru electricitate.
Pe fondul noului val de violențe, președintele Donald Trump a cerut desfășurarea armatei în oraș, relatează The Guardian. Potrivit poliției, violențele au început vineri seara și au continuat pe parcursul weekendului.
Autoritățile au înregistrat cel puțin douăzeci de incidente armate în diferite zone ale orașului. Cel mai grav atac s-a produs vineri seară, când un SUV s-a apropiat de un grup de persoane.
Două persoane aflate în vehicul au deschis focul asupra mulțimii, potrivit anchetatorilor. În urma atacului, 12 persoane au fost împușcate. Victimele au vârste cuprinse între 17 și 47 de ani.
Răniții au fost transportați la mai multe spitale din oraș. Printre persoanele ucise în incidente separate se numără bărbați în vârstă de 21, 33 și 34 de ani.
Identitatea majorității victimelor nu a fost făcută publică.
Trump solicită din nou intervenția armateiÎn urma atacurilor, președintele Donald Trump a criticat conducerea statului Illinois. Acesta l-a acuzat pe guvernatorul JB Pritzker că refuză sprijinul federal pentru combaterea criminalității.
Trump a susținut că ar putea transforma Chicago într-unul dintre cele mai sigure orașe din Statele Unite prin desfășurarea militarilor.
Guvernatorul democrat a respins în repetate rânduri această propunere. El s-a opus și în trecut federalizării Gărzii Naționale din Illinois.
Primarul condamnă violențelePrimarul orașului Chicago, Brandon Johnson, a condamnat atacurile armate. Acesta a declarat că violența nu își are locul în oraș și că autorii vor fi trași la răspundere.
Atacurile au avut loc în perioada sărbătorii Juneteenth, care marchează sfârșitul sclaviei în Statele Unite. Primarul a transmis condoleanțe familiilor victimelor și a cerut continuarea anchetelor.
Datele arată o tendință diferităStatisticile poliției indică o ușoară creștere a incidentelor armate față de aceeași perioadă a anului trecut.
Totuși, rata generală a infracțiunilor violente din Chicago a scăzut în ultimii ani, în linie cu tendința înregistrată la nivel național.
În același timp, un studiu realizat de un centru independent de cercetare arată că desfășurarea Gărzii Naționale în Washington nu a avut un impact semnificativ asupra reducerii criminalității violente.
Specialiștii în asigurări de călătoriw au evaluat zece plaje din destinații populare de vacanță din Europa, notându-le în funcție de temperatura apei și a aerului, recenziile de cinci stele, costurile de cazare, prețurile băuturilor locale și distanța față de cel mai apropiat aeroport.
Și câștigătoarea? Niciuna alta decât plaja Mogren din Muntenegru, potrivit Express. Aceasta a devansat la limită plaja Nissi din Cipru, ocupând primul loc, locul al doilea revenind favoritei cipriote, în timp ce printre alte plaje notabile s-au numărat plaja Irakli din Bulgaria, plaja La Pelosa din Italia și plaja Bournemouth din Marea Britanie.
Plaja Mogren este o plajă dublă extrem de populară și uimitoare, situată la poalele unor stânci impresionante de gresie, chiar la vest de Orașul Vechi din Budva, în Muntenegru.
Considerată pe scară largă drept una dintre bijuteriile Rivierei Budva, aceasta este împărțită în mod distinct în două golfuri separate — Mogren I și Mogren II — legate printr-o pasarelă fermecătoare din lemn și un tunel îngust din piatră naturală săpat în stâncă.
Destinația oferă o combinație ideală între splendoarea naturii sălbatice, apele turcoaz cristaline și accesul facil la atracțiile istorice.
Plaja se bucură de o popularitate considerabilă online, numeroși vizitatori adunându-se pe TikTok pentru a prezenta împrejurimile sale uluitoare. Muntenegru se remarcă, de asemenea, prin prețurile accesibile, având unele dintre cele mai mici tarife generale.
Tragedia a fost descoperită duminică dimineață de fiica cea mare a femeii, care a alertat imediat autoritățile, relatează ANSA.
Tragedia s-a petrecut într-un bloc din cartierul Parella, aflat în vestul orașului Torino.
Tânăra de 19 ani a revenit acasă în jurul orei 11:00. Ea și-a găsit sora de 13 ani inconștientă, întinsă pe podeaua dormitorului. În aceeași încăpere, mama fetelor, o româncă de 40 de ani, era găsită fără viață.
Echipajele medicale au încercat minute în șir să o resusciteze pe adolescentă. În cele din urmă, medicii au declarat decesul acesteia.
Tânăra care a descoperit victimele a suferit un șoc puternic și a fost transportată la spital pentru îngrijiri.
Anchetatorii iau în calcul un omor urmat de sinuciderePrimele cercetări indică ipoteza unui omor urmat de sinucidere. Potrivit informațiilor preliminare, femeia și-ar fi ucis fiica prin strangulare, apoi și-ar fi luat viața.
Polițiștii criminaliști și procurorii au efectuat cercetări la fața locului și au început audierea rudelor și vecinilor.
Ancheta urmărește să stabilească împrejurările exacte ale tragediei și motivele care au dus la gestul extrem.
Femeia trecea printr-o perioadă dificilăPotrivit vecinilor, femeia se despărțise de soț în urmă cu câteva luni. Aceștia spun că era o persoană liniștită și politicoasă, însă devenise tot mai tristă după separare.
Femeia locuia împreună cu cele două fiice, în timp ce fostul soț se află în România. Locatarii spun că nu au auzit certuri sau scandaluri în apartament înaintea tragediei.
Investigația este în desfășurareDosarul este coordonat de procurorii din Torino, care continuă cercetările pentru stabilirea tuturor circumstanțelor.
Anchetatorii urmează să dispună expertize medico-legale și alte investigații pentru confirmarea cauzelor deceselor.
Autoritățile italiene nu au comunicat, până în prezent, concluziile finale ale anchetei.
O mare parte a Europei se pregătește, luni, pentru un val de căldură care se va intensifica și mai mult în zilele următoare, potrivit AFP.
Unele țări au luat măsuri speciale, pentru a atenua efectele valului de căldură.
Un cercetător a reiterat faptul că schimbările climatice provocate de om au contribuit la recentul val de căldură record, potrivit sursei.
Franța a înregistrat decese cauzate de căldură în weekend. 49 din cele 96 de departamente continentale ale țării au fost în alertă roșie pentru vreme.
Măsurile luate de franceziOficialii francezi au anunțat, luni, închiderea a 845 de școli. Alte 1.800 vor permite elevilor să plece mai devreme decât în mod normal.
Duminică, mai multe orașe au anulat festivalul anual de muzică. Guvernul a interzis consumul de alcool în locurile publice din motive de sănătate și ordine publică. Interdicția a fost impusă în departamentele aflate deja în alertă roșie pentru vreme, potrivit sursei citate.
Temperaturi extreme în FranțaUnele părți ale Franței au înregistrat temperaturi de peste 40 de grade. Ele reprezintă temperaturi extreme pentru luna iunie. În regiunea Gironde de sud-vest, oficialii locali au declarat că decesele a trei persoane, cu vârste cuprinse între 80 și 95 de ani, s-au datorat parțial căldurii intense.
Meteorologii francezi spun că actualul val de căldură ar putea ajunge să fie la fel de grav ca cel din august 2003. Atunci, valul de căldură a curmat viața a aproape 15.000 de persoane în Franța, mai arată sursa.
Atât Franța, cât și Belgia au anunțat reduceri ale serviciilor lor feroviare. În Franța, vor fi reduse în principal liniile de navetiști din Paris și din împrejurimi.
Compania feroviară națională din Belgia a anunțat că unele trenuri din orele de vârf au fost anulate pentru luni și marți. Măsurile au fost luate pentru a reduce riscul unor avarii care să blocheze șinele.
Belgia va avea „cele mai ridicate temperaturi înregistrate vreodată”Se așteaptă ca temperaturile din Belgia să fie „cele mai ridicate înregistrate vreodată” în săptămâna următoare, a avertizat David Dehenauw, șeful departamentului de prognoză de la Institutul Meteorologic din Belgia.
Ministrul francez adjunct pentru ecologie, Mathieu Lefèvre, a declarat că acest val de căldură a fost „deosebit de intens și deosebit de timpuriu”. În luna mai, mai multe țări europene au raportat temperaturi record pentru acea perioadă a anului, mai specifică sursa.
Akshay Deoras, cercetător senior la Centrul Național pentru Științe Atmosferice al Universității din Reading, Anglia, a declarat că este clar ce se află în spatele valului de recorduri de căldură.
Omul a provocat schimbările climatice, un punct de plecare pentru valul de căldură„Schimbările climatice provocate de om au oferit punctul de plecare pentru acest eveniment. Au încărcat atmosfera cu căldură suplimentară și au făcut ca temperaturile extreme să fie mult mai intense decât ar fi fost în trecut”, a explicat el.
Serviciul meteorologic spaniol a avertizat duminică asupra temperaturilor „extrem de ridicate” pentru acest sezon. Ele vor fi înregistrate atât ziua, cât și noaptea, până miercuri. Se estimează că temperaturile vor ajunge la 44 de grade Celsius în unele zone.
Duminică, oficialii din Madrid au anulat proiecția publică pe un ecran gigant a victoriei Spaniei asupra Arabiei Saudite la Cupa Mondială, din cauza căldurii extreme.
Val de căldură „fără precedent” în Marea BritanieÎn Marea Britanie, Liz Bentley, directoarea executivă a Societății Regale de Meteorologie, a prezis că recordurile de căldură existente în Marea Britanie pentru luna iunie vor fi „anihilate”. Acest lucru se întâmplase deja în mai, mai precizează sursa.
„Săptămâna care urmează va aduce un val de căldură fără precedent. Temperaturile ar putea ajunge la 38-39 de grade Celsius”, a prezis ea. „Recordul actual din iunie este de 35,6 grade Celsius”.
„Acest lucru va duce la două luni consecutive, mai și iunie, în care recordurile de temperatură din Regatul Unit au fost anihilate cu peste 2 grade Celsius”, a adăugat ea, potrivit sursei citate.
Hotelurile-capsulă, cunoscute pentru spațiile extrem de compacte și prețurile reduse, apar tot mai des în centrele turistice unde costurile de cazare au devenit greu de suportat pentru mulți călători. Un exemplu este Londra, unde în 2025 a fost inaugurat, în zona Piccadilly, cel mai mare hotel-capsulă din lume. Complexul aparține lanțului Zedwell și include aproximativ 1.000 de capsule de dormit, iar prețurile pornesc de la 30 de lire sterline pe noapte, o ofertă considerată atractivă pentru una dintre cele mai scumpe destinații turistice din Europa, arată Il Post.
Cum arată un hotel-capsulăConceptul este simplu: în locul unei camere clasice, turistul primește o cabină de dimensiunea unui pat, cu spațiu suficient pentru a sta așezat și pentru câteva obiecte personale. În interior se găsesc de regulă o priză, iluminat individual, sistem de ventilație sau climatizare și mici spații de depozitare. Bagajele mai mari sunt păstrate în dulapuri securizate amplasate în afara capsulei.
$40 Vs $120 Capsule Hotel in Tokyo pic.twitter.com/txzTGCgaD8
— Interesting AF (@interesting_aIl) February 23, 2025
Băile sunt aproape întotdeauna comune, iar zonele de relaxare, spațiile de lucru și cafenelele sunt împărțite cu ceilalți oaspeți, într-un model care amintește de hosteluri, dar oferă mai multă intimitate.
De ce devin tot mai populareSuccesul acestor hoteluri este legat în primul rând de preț. În contextul în care costurile de cazare au crescut semnificativ în marile orașe europene, tot mai mulți turiști preferă să economisească la hotel și să aloce mai mulți bani pentru restaurante, atracții turistice sau experiențe locale. Clienții nu sunt doar turiști. Multe capsule sunt folosite și de persoane aflate în delegații sau călătorii de afaceri, care caută o opțiune ieftină și bine amplasată în centrul orașelor. În Spania, lanțul Optimi Rooms operează deja unități la Madrid și Bilbao, adaptate gusturilor europene prin capsule mai spațioase decât cele întâlnite în mod obișnuit în Japonia.
De la Osaka la aeroporturile europenePrimul hotel-capsulă a fost inaugurat în 1979 la Osaka, după un proiect al arhitectului japonez Kisho Kurokawa. Conceptul era destinat angajaților care pierdeau ultimul tren spre casă după o seară petrecută în oraș și aveau nevoie de un loc ieftin unde să doarmă. În timp, modelul s-a transformat. De la soluție de urgență pentru navetiști, hotelul-capsulă a devenit o opțiune turistică și chiar o experiență în sine.
Hotel-capsulă în Jakarta. Sursa foto: X
O variantă tot mai răspândită este cea a capsulelor amplasate în aeroporturi, destinate pasagerilor aflați în tranzit sau celor care au zboruri foarte devreme. În Italia, compania ZZZleepandGo operează astfel de spații și deține inclusiv un hotel-capsulă în Milano, în apropierea gării Centrale. Pentru unii călători, ideea de a dormi într-o cabină care amintește de o capsulă spațială poate părea neobișnuită. Pentru alții, însă, reprezintă răspunsul la una dintre cele mai mari probleme ale turismului modern: găsirea unei cazări accesibile în marile orașe.
„Un atac cu drone a provocat incendiul unei nave sub pavilion panamez. Un membru al echipajului a murit: era un bucătar în vârstă de 58 de ani, cetățean egiptean”, a scris Kuleba pe Telegram. Acesta a adăugat că opt marinari au fost salvați, potrivit Le Figaro.
Marina ucraineană a afirmat anterior că incidentul a provocat „mai multe pierderi” la bordul navei de marfă Victress, care naviga cu nouă membri ai echipajului de naționalități egipteană, turcă și indiană și care nu mai este în stare să navigheze.
Potrivit lui Kuleba, alte două nave, care arborează pavilionul Belize și Palau, au fost atacate de Rusia în noaptea de duminică spre luni, fără a provoca însă victime.
Incidentul a avut loc duminică seara, în jurul orei 18.00.
Cele două fetițe s-au electrocutat în incinta unui ștrand din stațiunea Băile Felix, județul Bihor.
La fața locului s-au deplasat polițiștii din cadrul Poliției Stațiunii Băile Felix, care au identificat cele două minore, de 9, respectiv 11 ani, ambele din municipiul Oradea, județul Bihor.
„Din primele investigații efectuate de polițiști a rezultat că, în timp ce se afla într-un spațiu amenajat cu jocuri de divertisment din incinta ștrandului, minora de 9 ani, aflată împreună cu părinții săi, ar fi utilizat un simulator de motocicletă, care funcționa pe bază de fise, moment în care ar fi suferit un șoc electric la nivelul unei mâini. Minora de 11 ani ar fi intervenit pentru a o ajuta să coboare de pe acesta, apoi minora de 9 ani ar fi căzut de pe aparat. În urma evenimentului, minorele de 9 și 11 ani au fost transportate la spital pentru acordarea de îngrijiri medicale și efectuarea unor investigații de specialitate”, a transmis Poliția Bihor.
Fetele au fost duse la spital și sunt în stare stabilă.
Polițiștii de investigații criminale din cadrul Poliției Stațiunii Băile Felix continuă cercetările, sub supravegherea unui procuror din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Oradea, pentru stabilirea cu exactitate a cauzei și împrejurărilor producerii evenimentului.
De asemenea, polițiștii au informat reprezentanții Inspectoratului Teritorial de Muncă Bihor și ai Comisariatului Județean pentru Protecția Consumatorilor Bihor, în vederea efectuării verificărilor specifice, conform competențelor legale.
Potrivit Ministerului Educației, accesul candidaților în centrele de examen este permis între orele 08:00 și 08:30.
După această oră începe procedura de identificare a elevilor. La ora 09:00 sunt distribuite broșurile cu subiectele și hârtia ștampilată pentru ciornă.
Candidații au la dispoziție 15 minute pentru completarea casetei de identificare. Timpul destinat rezolvării subiectelor începe după această etapă.
Proba scrisă durează 120 de minute. Excepție fac elevii care beneficiază de adaptări aprobate de comisiile județene sau de Comisia Municipiului București. Aceștia pot primi o prelungire de cel mult două ore.
Ce este interzis în sala de examenElevii nu pot intra în sala de examen cu telefoane mobile sau alte dispozitive electronice.
Sunt interzise și manualele, dicționarele, notițele, culegerile, rezumatele ori orice alte materiale ajutătoare.
Nerespectarea acestor reguli atrage eliminarea din examen. Sancțiunea se aplică indiferent dacă materialele interzise au fost folosite sau nu.
Candidații care termină mai repede pot preda lucrarea și părăsi centrul de examen doar după o oră de la începerea probei. Ei nu pot ieși din sală cu subiectele.
Cum se completează și se corectează lucrareaElevii trebuie să redacteze lucrarea folosind cerneală sau pastă albastră.
La proba de matematică sunt permise instrumentele de desen. Figurile pot fi completate cu creion sau pix albastru.
Greșelile se corectează prin tăierea cu o linie a variantei greșite și completarea celei corecte, conform regulilor specifice fiecărei probe.
La limba română sunt permise sublinierile pe text. Delimitarea propozițiilor în frază este acceptată atunci când exercițiul o impune.
Rezultatele vor fi afișate anonimRezultatele vor fi comunicate folosind coduri individuale, nu numele candidaților.
După afișarea rezultatelor inițiale, elevii și părinții pot solicita vizualizarea lucrării. Vizualizarea are caracter exclusiv informativ. Ea nu obligă depunerea unei contestații.
La depunerea contestației, candidatul și părintele sau reprezentantul legal trebuie să semneze o declarație. Documentul confirmă că nota poate crește sau poate scădea în urma recorectării.
Nota stabilită după soluționarea contestației este definitivă.
Recomandările Ministerului Educației pentru ziua examenuluiElevii sunt sfătuiți să aibă asupra lor actul de identitate, pix sau stilou cu pastă albastră, creion, gumă de șters și riglă. Apa și șervețelele sunt permise.
Se recomandă citirea integrală a subiectelor înainte de începerea rezolvării. Candidații sunt încurajați să își planifice timpul și să păstreze ultimele 10-15 minute pentru verificarea lucrării înainte de predare.
Poliția australiană a confiscat 2,7 tone de cocaină, după ce au fost realizate percheziții într-un sistem de buncăre subterane din vestul orașului Sydney, potrivit BBC.
Captura este una record pentru țară.
Drogurile valorează 500 de milioane de euroDrogurile au o valoare de piață estimată la 500 de milioane de euro. Poliția le-a descoperit vineri, în compartimente ascunse sub podele false în trei containere maritime la o proprietate din Londonderry, potrivit sursei.
Doi bărbați în vârstă de 21 și 25 de ani au fost arestați la fața locului. Ei sunt acuzați de deținere a unei cantități comerciale de droguri importate ilegal, controlate la frontieră. Se presupune că cei doi au încercat să fugă de poliție, mai arată sursa citată.
Cocaina a fost introdusă ilegal în Australia prin orășelul Midge Point din nordul Queenslandului. Ea a fost adusă la ordinul unui grup de crimă organizată, potrivit poliției australiene.
Bărbații riscă închisoare pe viață, dacă vor fi găsiți vinovațiCei doi bărbați au fost reținuți în arest preventiv, după ce au apărut sâmbătă în fața instanțe. Ei riscă închisoare pe viață dacă vor fi găsiți vinovați.
Poliția a declarat că raidul asupra proprietății din Londonderry a făcut parte din „Operațiunea Minjiang”. Aceasta a fost lansată în luna mai, după ce 40 kg de cocaină au fost găsite plutind în apă, la o rampă de bărci de la Midge Point, potrivit aceleiași surse.
Alte șase persoane au fost arestateAlte șase persoane din Queensland și New South Wales au fost arestate și puse sub acuzare.
O presupusă „navă-mamă” suspectată că ar face parte din operațiunea de contrabandă a fost, de asemenea, reținută în Insulele Solomon.
Poliției Federale Australiene, Stephen Jay, a declarat că presupusul complot arată „cât de bine organizate și determinate sunt aceste rețele criminale și până unde sunt dispuse să meargă în urmărirea profitului”, conform aceleiași surse.
Australia, o piață profitabilă pentru traficul de droguriAustralia este o piață profitabilă pentru traficul de droguri. Cocaina valorează aproximativ 300 de dolari australieni (peste 180 de euro) pe gram, potrivit unui sistem de monitorizare a drogurilor ilegale administrat de Universitatea din New South Wales.
Australienii și neozeelandezii au, de asemenea, cele mai mari rate de consum de cocaină din lume, conform Raportului Mondial privind Drogurile al ONU de anul trecut menționat de sursă.
Anunțul a fost făcut în cadrul unui forum de afaceri organizat de prințul William și inițiativa „United for Wildlife” a Fundației Regale, în timpul Săptămânii de Acțiune Climatică de la Londra, potrivit Reuters.
Companii precum Google, Meta, TikTok și Alibaba se angajează să pună capăt traficului ilegal pe platformele lor. Acestea vor căuta modalități de a eradica anunțurile online, inclusiv prin detectarea și prevenirea bazate pe inteligență artificială.
Acestea reprezintă o cincime din piața globală de comerț electronic și 90% din utilizatorii de rețele sociale din lume.
Vodacom și Safaricom vor utiliza inteligența artificială în sistemele de combatere a spălării banilor și de monitorizare a tranzacțiilor pe platforma de plăți mobile M-Pesa.
Firmele de analiză a criptomonedelor și a tehnologiei blockchain, precum și companiile de plăți, inclusiv PayPal, TRM Labs, Chainalysis și Luno, se angajează să întrerupă fluxurile financiare legate de comerțul ilegal cu specii sălbatice.
British Airways și Heathrow vor lansa o campanie de sensibilizare a publicului cu privire la acest comerț.
Comerțul cu produse provenite din fauna sălbatică generează până la 23 de miliarde de dolari anual, potrivit unui raport al Programului Națiunilor Unite pentru Mediu. Se estimează că 1 milion de specii de plante și animale sunt amenințate cu dispariția.
David Fein, copreședinte al United for Wildlife: „Ceea ce observăm astăzi din partea sectorului privat este recunoașterea faptului că comerțul ilegal cu specii sălbatice reprezintă atât o problemă de mediu, cât și una de afaceri”.
Ședința Birourilor permanente reunite ale Camerei Deputaților și Senatului va avea loc începând cu ora 10.00, în format online.
Această reuniune va stabili calendarul oficial al procedurilor pentru votul de învestitură al Guvernului propus Adrian Veștea.
Acesta a depus la Parlament Programul de Guvernare și lista miniștrilor Cabinetului pe care îl propune pentru România, cerând un calendar rapid pentru audieri și votul de învestitură.
Noul Guvern are cinci priorități imediate:– Stabilitate politică: Revenirea la normalitate instituțională.
– Fonduri europene: Accelerarea atragerii banilor din PNRR.
– Stabilitate economică: Menținerea încrederii partenerilor și a ratingului de țară.
– Investiții: Deblocarea proiectelor aflate în stadii avansate.
– Securitate națională: Accelerarea proiectelor strategice (SAFE).
Adrian Veștea – Prim-ministru (PNL)
Marian Neacșu – vicepremier și ministru al Afacerilor Interne (PSD)
Alina Gorghiu – vicepremier (PNL)
Diana Morar – vicepremier (independent)
Luca Niculescu – ministru de Externe (independent)
Alexandru Nazare – ministru de Finanțe (independent)
Florin Zaharia – ministru al Investițiilor și Proiectelor Europene (independent)
Florin Manole – ministru al Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității (PSD)
Monica Anisie – ministru al Educației și Cercetării (PNL)
Marian Bârgău – ministru al Economiei, Antreprenoriatului și Turismului (independent)
Eduard Mititelu – ministru delegat pentru Digitalizare (PNL)
Romeo Lungu – ministru al Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației (PSD)
Ionuț Vulpescu – ministru al Culturii (PSD)
Sorin Cîmpeanu – ministru al Apărării Naționale (PNL)
Radu Marinescu – ministru al Justiției (PSD)
Alexandru Ghigiu – ministru al Mediului, Apelor și Pădurilor (PSD)
Cristian Pistol – ministru al Transporturilor și Infrastructurii (PNL)
Florin Barbu – ministru al Agriculturii și Dezvoltării Rurale (PSD)
Bogdan Ivan – ministru al Energiei (PSD)
Alexandru Rogobete – ministru al Sănătăţii (PSD)
Radu Oprea – secretar general al Guvernului (PSD).
Deflagrația a avut loc în timpul lucrărilor de reluare a operațiunilor, suspendate anterior din cauza conflictului dintre Iran și Qatar, transmite The Independent. Explozia a fost urmată de un incendiu puternic la instalația de alimentare cu gaze Barzan, potrivit companiei de stat QatarEnergy.
Autoritățile nu au precizat deocamdată cauza exactă a incidentului. În primele ore după explozie au fost raportate doar câteva victime. Ulterior, Ministerul de Interne al Qatarului a anunțat un bilanț mult mai grav, cu 54 de răniți și 18 persoane dispărute.
Exporturile de gaze, afectate de conflictul regionalIncidentul are loc după mai multe luni în care Qatar și-a redus activitatea la Ras Laffan. Decizia a fost luată în contextul atacurilor lansate de Iran și al blocajelor din Strâmtoarea Ormuz.
Restricțiile din această zonă au împiedicat transportul gazelor naturale către clienții internaționali. În ultimele zile, autoritățile de la Doha au început reluarea treptată a exporturilor, pe fondul negocierilor pentru încetarea definitivă a conflictului.
Explozia riscă să provoace noi perturbări pe piața globală a energiei. Qatar este unul dintre cei mai mari exportatori de gaze naturale lichefiate din lume, iar orice întrerupere a producției poate influența livrările internaționale.
Instalație esențială pentru infrastructura QataruluiInstalația Barzan are o capacitate de aproape 1,4 miliarde de picioare cubice standard de gaze pe zi. Producția este folosită în principal pentru alimentarea centralelor electrice și a instalațiilor de desalinizare a apei, esențiale într-un stat cu resurse limitate de apă dulce.
Complexul este deținut aproape integral de Qatar, prin compania de stat QatarEnergy. O participație minoritară aparține companiei ExxonMobil, care nu a comentat incidentul.
Ras Laffan, țintă a atacurilor iranieneTerminalul Ras Laffan a mai fost lovit în luna martie de o rachetă iraniană. Atacul a provocat un incendiu și pagube importante, potrivit autorităților din Qatar.
Qatar împarte cu Iran unul dintre cele mai mari zăcăminte offshore de gaze naturale din lume, situat în Golful Persic. Exploatarea acestuia a transformat emiratul într-un actor major pe piața energetică globală și i-a consolidat influența diplomatică, inclusiv prin rolul de mediator în negocierile internaționale dintre Iran și Statele Unite.
Comandamentul Sudic al Statelor Unite (SOUTHCOM) a anunțat că operațiunea a avut loc joi, pe una dintre rutele cunoscute pentru traficul de droguri din America Latină. Militarii americani au susținut că la bord se aflau traficanți de droguri, însă nu au prezentat dovezi publice care să confirme că ambarcațiunea transporta efectiv stupefiante.
Momentul în care ambarcațiunea suspectă este lovită de armata americană. Sursa foto: captură video.
Potrivit datelor publicate de Associated Press, acesta este unul dintre cele peste 60 de atacuri similare efectuate de armata americană de la începutul campaniei lansate de administrația Donald Trump împotriva grupărilor pe care le numește „narco-teroriste”. În urma acestor operațiuni, peste 210 persoane și-au pierdut viața.
Întrebări privind soarta supraviețuitorilorAutoritățile nu au precizat dacă cei șase supraviețuitori ai atacului au fost recuperați. Armata americană a transmis că a notificat Garda de Coastă a SUA, însă instituția nu a oferit detalii despre eventuale operațiuni de salvare. Imagini video distribuite pe rețeaua X arată o ambarcațiune care se deplasează cu viteză înainte de a fi lovită de un proiectil și cuprinsă de flăcări.
Controverse privind legalitatea operațiunilorCampania militară americană a stârnit numeroase controverse. Președintele Donald Trump a declarat în repetate rânduri că Statele Unite se află într-un „conflict armat” cu cartelurile din America Latină și a justificat atacurile prin necesitatea combaterii traficului de droguri și a crizei supradozelor din SUA. Criticii contestă însă atât eficiența, cât și legalitatea acestor operațiuni. Mai mulți experți subliniază că fentanilul, responsabil pentru numeroase decese provocate de supradoze în Statele Unite, ajunge în principal pe cale terestră din Mexic, unde este produs cu substanțe provenite din China și India.
Ambarcațiune folosită pentru trafic de droguri urmărită de armata americană. Sursa foto: X
Controversa s-a amplificat după apariția unor informații potrivit cărora, într-un atac anterior, armata americană ar fi lovit din nou o ambarcațiune după primul bombardament, în timp ce doi supraviețuitori se aflau încă printre resturile acesteia. Casa Albă a susținut că acțiunea a fost realizată în legitimă apărare și în conformitate cu regulile conflictelor armate. Între timp, inspectorul general al Pentagonului a anunțat că analizează modul în care au fost selectate și aprobate țintele în cadrul acestor operațiuni, fără a evalua însă legalitatea atacurilor.
Autoritățile aeroportuare au ordonat închiderea succesivă a aeroporturilor Sheremetyevo, Zhoukovsky, Domodedovo și Vnukovo între orele 2:39 și 5:16, ora locală (23:39 GMT de duminică până luni, 2:16), potrivit Le Figaro.
Într-o serie de mesaje pe Telegram, primarul Moscovei, Serghei Sobianin, a numărat aproximativ 59 de drone doborâte de apărarea antiaeriană, menționând roiuri de drone care zburau spre capitală.
Autoritățile au anunțat totuși la ora 5:39 (2:39 GMT) ridicarea tuturor restricțiilor. Ucraina și-a intensificat recent atacurile împotriva Rusiei, care, la rândul ei, își bombardează zilnic inamicul de la începutul războiului în februarie 2022.
Partida disputată la Vancouver a început surprinzător pentru egipteni. Noua Zeelandă a deschis scorul în minutul 15 prin fundașul Finn Surman, care a reluat cu capul un corner executat de Tim Payne. Egiptul a crescut ritmul după pauză și a reușit egalarea în minutul 58. Mostafa Zico a profitat de spațiul lăsat în defensiva adversă și a înscris cu o lovitură de cap, în ciuda intervenției portarului Max Crocombe, scrie AP.
Mo Salah marchează primul său gol la Cup Mondială 2026, aducând Egiptul în avantaj împotriva Noii Zeelande. Sursa foto: X
Momentul decisiv a venit în minutul 67. Mohamed Salah a primit o pasă cu călcâiul de la Zico și a trimis în poartă pentru 2-1. A fost al 68-lea gol al atacantului pentru naționala Egiptului, care se apropie la o singură reușită de recordul all-time al selecționerului Hossam Hassan. Succesul a fost securizat în minutul 82, când Trezeguet a înscris cu o lovitură de cap și a stabilit scorul final, 3-1. La ieșirea de pe teren, în minutul 85, Salah a fost aplaudat în picioare de spectatorii prezenți pe stadion.
Egiptul urcă pe primul loc în grupăÎn urma victoriei, Egiptul a urcat pe primul loc în Grupa G, însă calificarea în faza eliminatorie nu este încă asigurată. „Faraonii” vor disputa vineri, la Seattle, un meci decisiv împotriva Iranului, având nevoie de cel puțin un rezultat de egalitate pentru a merge mai departe. În cealaltă partidă a grupei, Iran și Belgia au terminat la egalitate, scor 0-0, ambele echipe ajungând la câte două remize în primele două etape. Pentru Egipt, aceasta este a patra participare la Cupa Mondială și cea mai importantă victorie din istoria sa la turneul final. După remiza 1-1 cu Belgia din primul meci, formația condusă de Hossam Hassan are acum șanse importante să ajungă în fazele eliminatorii ale competiției.
În urmă cu două săptămâni, Pentagonul a publicat o listă actualizată cu zeci de entități considerate „companii militare chineze” care operează direct sau indirect în Statele Unite. În special, a adăugat giganții chinezi Alibaba (comerț electronic), Baidu (internet) și BYD (vehicule electrice) la o listă anterioară, potrivit Le Figaro.
Ca represalii, China a anunțat luni că a inclus zece companii și entități americane pe lista organizațiilor cărora le interzice exporturile de bunuri cu dublă utilizare, atât civile, cât și militare. „Este interzis oricărei organizații sau persoane din orice țară sau regiune să transfere sau să furnizeze acestor entități articole cu dublă utilizare originare din China; orice activitate de export în curs trebuie să înceteze imediat”, a declarat Departamentul Comerțului într-un comunicat. Printre companiile vizate se numără AVEOX și Red Cat.
Aceste măsuri au fost luate „ca răspuns la actul inacceptabil al guvernului SUA de a adăuga noi entități pe așa-numita «listă de companii militare chineze»”, a declarat un purtător de cuvânt al Departamentului Comerțului într-o altă declarație.
Restricții pentru agențiile guvernamentaleChina a anunțat, de asemenea, luni, o interdicție pentru agențiile sale guvernamentale și autoritățile locale de a achiziționa produse de la 46 de companii americane în cadrul contractelor de achiziții publice. „Cumpărătorilor nu li se permite să achiziționeze produse fabricate de aceste companii”, a explicat Ministerul Finanțelor într-un comunicat. Interdicția vizează în mod specific mai multe entități ale Lockheed Martin și Raytheon, precum și divizia de spațiu, apărare și securitate a Boeing.
O declarație a mediatorilor Pakistan și Qatar a precizat că celula va include guvernul libanez și va „asigura respectarea încheierii operațiunilor militare din Liban”. Rămâne, însă neclar dacă acest lucru va fi suficient pentru a opri luptele dintre miliția Hezbollah, susținută de Iran, și Israel, care ocupă Libanul și insistă că trebuie să mențină mână liberă pentru a ataca militanții care lansează atacuri în nordul Israelului, relatează AP.
Discuțiile au marcat începutul unui proces diplomatic de 60 de zile care urmărește ajungerea la un acord permanent pentru a pune capăt războiului cu Iranul. Însă luptele din Liban rămân unul dintre principalele puncte de conflict.
Între timp, Iranul a insistat că a închis din nou, în weekend, Strâmtoarea Ormuz crucială pentru transporturile de energie, în timp ce SUA a declarat că traficul a continuat.
Negocierile au avut un început tensionat duminică în Elveția, când Teheranul s-a simțit ofensat de amenințarea președintelui american Donald Trump cu un atac și de avertismentul său că președintele Iranului ar trebui să fie atent la ce spune.
Micul stat insular, Capul Verde, a preluat conducerea cu 1-0 în fața Uruguayului la începutul meciului, prin lovitura liberă a lui Kevin Lenini Pina în minutul 21. Reușita lui Kevin Pina a fost primul gol marcat vreodată de Capul Verde la Cupa Mondială.
Maxi Araújo și Agustin Canobbio au marcat goluri la finalul primei reprize, la câteva minute distanță, în minutele 44, respectiv 45+6, aducând Uruguayul în avantaj, dar Varela, la câteva minute după ce a intrat în joc, l-a surprins pe Muslera departe de linia sa, înscriind golul egalizator din repriza secundă și primul său gol internațional.
Echipe:
Uruguay: Muslera – G. Varela, S. Caceres, M. Olivera, J. Sanabria – Valverde (c), Ugarte, Bentancur – A. Canobbio, F. Vinas, M. Araujo
Capul Verde: Vozinha – S. Moreira, Pico, Diney, S. Cabral – Lenini (c), J. Monteiro – G. Rodrigues, R. Mendes, Arcanjo – G. Tavares
Iată clasamentul din grupa H:
Spania – 4 p (+4)
Uruguay – 2 p (0)
Capul Verde – 2 p (0)
Arabia Saudită – 1 p (-4)
Incendiul de tip „Iron Fire” din comitatul Juab din Utah a fost detectat pentru prima dată sâmbătă și a cuprins o suprafață de 87 de kilometri pătrați, au declarat autoritățile, potrivit AP.
Incendiul, aflat la aproximativ 113 kilometri sud-vest de Salt Lake City, a forțat evacuarea orașului Eureka, cu o populație de 1.000 de locuitori, și a locuitorilor unei ferme din apropiere.
Nicio casă nu a fost distrusă, iar UTAH Fire Info, a declarat într-o postare pe X că pompierii au efectuat cu succes o operațiune pentru a proteja orașul.
Kelly Wickens, specialistă în prevenirea incendiilor în cadrul Diviziei de Incendii Forestiere și Terenuri Statale din Utah, a avertizat că incendiul continuă să se extindă pe fondul secetei. Wickens a declarat că incendiul a fost cauzat de om și este încă în curs de investigare.