În marja unui eveniment din cadrul săptămânii de acțiune climatică desfășurat la Londra, cofondatorul Wikipedia, Jimmy Wales, a declarat că problema „halucinațiilor” AI, a fost atenuată odată cu modelele noi ale softurilor AI, însă „rămâne foarte gravă”, potrivit AFP, citată de France24.
Fenomenul „halucinațiilor” AI se întâmplă atunci când rezultatele eronate sunt prezentate cu încredere de softurile de inteligență artificială.
Wales a adăugat că agenții AI s-ar putea dovedi utili în a atrage atenția comunității Wikipedia, formată din milioane de editori, asupra anumitor știri de nișă care, altfel, ar fi trecute cu vederea.
„Nu i-am permite să editeze direct, pentru că nu poți avea suficientă încredere în ea (n.r. – Inteligența Artificială)”, a declarat Wales.
Platformele de inteligență artificială se bazează pe conținutul Wikipedia pentru a răspunde la întrebările utilizatorilor.
Acest lucru a contribuit la o creștere generală a numărului de vizitatori ai site-ului proveniți de la roboți de AI, în timp ce traficul uman a scăzut cu 8%.
Wales, care face parte din consiliul de administrație al Fundației Wikimedia, ce administrează Wikipedia, a descris scăderea traficului uman ca fiind „semnificativă”, dar „nu un dezastru” pentru enciclopedia online, care se clasează printre cele mai vizitate 10 site-uri web din lume.
Lansat în 2001, site-ul Wikipedia depinde de donațiile utilizatorilor, astfel încât modelul său de afaceri nu se bazează direct pe trafic.
Wales a încurajat companiile AI să „își plătească partea care le revine”, deoarece „bombardarea noastră cu milioane de solicitări costă bani reali”, sub forma costurilor de funcționare a serverelor.
Wikipedia a înregistrat deja „un mare succes” în semnarea de acorduri cu mai mulți giganți din domeniul tehnologiei, potrivit cofondatorului.
„Începem să îi blocăm pe cei care nu se comportă cum trebuie, dar vom vedea cum va evolua situația”, a conchis Wales.
În doar câteva săptămâni, Simion a trecut de la rolul de lider contestatar la cel de arbitru al majorităților parlamentare. Moțiunea de cenzură care a dus la căderea Cabinetului Bolojan a fost inițiată de PSD și AUR. Astfel, partidul lui Simion a contribuit decisiv la prăbușirea guvernului condus de Ilie Bolojan, deschizând criza politică în care se află acum România.
Aceeași criză îl aduce pe Simion într-o poziție și mai puternică. Guvernul propus de Adrian Veștea nu are, în acest moment, o majoritate sigură. PSD îl susține, o parte dintre liberali îl urmează, dar PNL-ul condus de Bolojan, USR și UDMR refuză să îi dea voturile. În această aritmetică parlamentară, AUR devine diferența dintre un guvern învestit și un nou eșec politic.
Veștea merge la discuții cu AURDe aici și imaginea cu încărcătură simbolică: Adrian Veștea, premierul desemnat de Nicușor Dan, ajunge să meargă la AUR pentru o discuție cu George Simion. Nu Simion vine la masa puterii, ci puterea merge la Simion. Pentru un premier desemnat care are nevoie disperată de voturi, drumul spre învestire trece prin ușa liderului AUR.
Veștea a prezentat gestul drept unul de responsabilitate și dialog, spunând că este „un om al consensului” și că, pentru a pune capăt haosului politic, este dispus să discute cu orice formațiune votată de români. În realitate, însă, întâlnirea arată raportul de forțe din Parlament: fără AUR, Guvernul Veștea riscă să nu treacă.
George Simion a înțeles perfect momentul. Liderul AUR l-a chemat pe Veștea la sediul partidului și a pus public presiune și pe Nicușor Dan, cerându-i să clarifice dacă îi mai consideră pe parlamentarii AUR „extremiști”.
Pentru Veștea, situația este delicată. Ca să ajungă la Palatul Victoria, trebuie să coboare din postura de premier desemnat și să meargă în audiență politică la liderul unui partid pe care Nicușor Dan l-a exclus, în repetate rânduri, din orice formulă de guvernare sau de sprijin parlamentar. Este o imagine care spune mai mult decât declarațiile oficiale: Guvernul Veștea se negociază acolo unde, până acum, puterea spunea că nu va negocia.
Pentru Nicușor Dan, miza este la fel de complicată. Președintele a promis în ultimele luni că nu va accepta un guvern sprijinit de AUR. Acum, premierul pe care l-a desemnat încearcă să supraviețuiască exact prin voturile formațiunii conduse de George Simion. Chiar dacă Dan nu merge personal la negocieri, responsabilitatea politică a desemnării rămâne la Cotroceni.
AUR poate alege să voteze împotrivă, să părăsească sala sau să lase câțiva parlamentari să încline balanța. În oricare dintre variante, Simion își consolidează rolul de kingmaker: omul fără de care nici prăbușirea unui guvern, nici învestirea următorului nu mai pot fi calculate.
În timpul unei percheziții în apropiere de Paris, anchetatorii au descoperit o operă de artă furată a artistului spaniol, Pablo Picasso. Pictura o reprezintă pe muza lui, Marie-Thérèse Walter. Această descoperire surprinzătoare a fost întâmplătoare.
Poliția investiga de câteva luni un suspect într-un caz de trafic de droguri: un bărbat de 37 de ani, care lucra ca paznic la o companie din Paris care depozitează opere de artă și alte obiecte de valoare.
Acesta, împreună cu alți trei bărbați, se presupunea că ar fi traficat droguri. Când anchetatorii au percheziționat casa mătușii lui, au găsit tabloul.
Pictura este evaluată la 12-15 milioane de euro și o reprezintă pe Marie-Thérèse Walter. Fata avea 17 ani când a fost abordată de Pablo Picasso (1881-1973), în vârstă de 45 de ani. Artistul a fost fascinat de ea și a pictat-o iar și iar în timpul relației lor de lungă durată.
Conform Le Parisien, proprietara tabloului este o femeie din Singapore. Aceasta credea că opera de artă era în siguranță într-un depozit securizat, unde lucra suspectul. Bărbatul a recunoscut că a furat tabloul, pe care trebuia să-l păzească. Potrivit Le Parisien, acesta le-a spus polițiștilor că dorea să „evidențieze punctele slabe ale sistemului de securitate al companiei”.
Nu se știe dacă cineva a observat că tabloul fusese furat. Procuratura a declarat doar că pictura a fost descoperită „în timpul unei percheziții în cadrul anchetei privind traficul de droguri”.
În afară de opera lui Picasso, poliția a descoperit, potrivit The Times, 17 kilograme de canabis, haine de lux în valoare de 200.000 de euro, precum și mii de euro în numerar. Acum se desfășoară o anchetă – nu doar în ceea ce privește traficul de droguri, ci și sub suspiciunea de furt și vânzare a bunurilor furate.
Senatoare a criticat dur negocierile partidelor cu Alianța pentru Unirea Românilor pentru votarea guvernului condus de Adrian Veștea. Victoria Stoiciu a enumerat și doua variante de guvernare care să excludă partidul lui George Simion din procesul de susținerea Executivului.
„Negocierea cu AUR este inacceptabilă! Un nou pas spre normalizarea extremismului. Nu suntem lipsiți de soluții – există pe masă varianta unui guvern minoritar PSD sau PNL-UDMR-USR susținut de PNL-UDMR-USR in primul caz sau PSD intr-al doilea”, se arată în mesajul publicat pe Facebook de senatoare.
Victoria Stoiciu i-a cerut președintelui Nicușor Dan să intervină pentru „salvarea democrației românești”.
„Președintele Nicușor Dan poate și trebuie să repare de urgență această situație, revocând mandatul premierului desemnat. Domnule președinte, actionati de urgență, democrația românească, atât cât a mai rămas din ea, trebuie salvată fie și pe ultima sută de metri!”, mai spune Stoiciu.
Întâlnirea de la sediul AUR și liniile roșii ale președinteluiAceasta a reacționat după ce premierul desemnat, Adrian Veștea, a anunțat că se va întâlni cu liderul AUR, George Simion, înainte de votul de învestitură din Parlament.
În cadrul unei conferințe de presă de la Parlament, liderul AUR l-a chemat public pe Veștea la sediul partidului până la ora 20.00 și a transmis că Guvernul propus nu va beneficia de susținerea parlamentarilor AUR dacă nu există un dialog direct.
În luna aprilie, Nicușor Dan a respins explicit varianta unui guvern minoritar care să treacă prin Parlament cu sprijinul AUR.
La finalul lunii aprilie, înainte de demitarea Guvenrului condus de Ilie Bolojan prin moțiune de cenzură, senatoarea Victoria Stoicu și-a dat demisa din PSD, după ce formațiunea sa a anunțat că pregătește demiterea premierului alături de AUR.
„Consider că este nevoie de un cordon sanitar absolut care să mențină forțele extremiste în izolare politică totală. Orice încălcare a acestui principiu nu reprezintă doar o eroare tactică, ci o normalizare a fascismului”, declara Stociu.
De asemenea, pompierii bănățeni au transmis către IGSU două mesaje de avertizare a populației prin sistemul RO-Alert, precum și alte două mesaje transmise de ISU Timiș.
De asemenea, pompierii au înștiințat reprezentanții primăriilor vizate de avertizarea de Cod Portocaliu să pună în aplicare măsurile proprii prevăzute de planurile în vigoare în astfel de situații de urgență, precum și a altor autorități cu atribuții în domeniul situațiilor de urgență.
De asemenea, Detașamentul de Pompieri Lugoj a fost anunțat să pregătească tehnica din dotare specifică tipurilor de risc posibile în urma avertizărilor meteorologice primite.
Potrivit pompierilor ISU Timiș, până în acest moment nu sunt raportate situații de urgență.
Avertizarea de Cod Portocaliu emisă de ANM pentru județul Timiș este valabilă până la ora 18:30. Sunt prognozate ploi care se vor acumula 25… 40 de litri / mp, descărcări electrice, grindină de dimensiuni ce poate ajunge până la 2-3 centimetri.
Zonele vizate sunt: Lugoj, Coșteiu, Belinț, Darova, Victor Vlad Delamarina, Boldur, Balinț și Ghizela.
De asemenea, mai multe localități din județul Timiș, dar și comuna Măureni din Caraș-Severin se află sub cod roșu de fenomene meteo periculoase, avertizare ce va dura până la ora 19:00.
Guvernul spaniol l-a atacat pe judecătorul care a dispus ca soția lui Pedro Sánchez să fie judecată pentru acuzații de corupție, acuzându-l că a emis hotărâri „de neînțeles”.
Judecătorul Juan Carlos Peinado, care a condus o anchetă penală timp de 2 doi ani asupra lui Begoña Gómez, a zguduit politica spaniolă, trimițând-o în judecată pe soția premierului pentru acuzații că și-a exploatat relația cu prim-ministrul pentru a-și continua cariera universitară.
Gómez neagă orice faptă. „Cred că Peinado a emis decizii de neînțeles și contrare legii”, a declarat luni ministrul spaniol al justiției, Félix Bolaños.
Sánchez, probleme de corupție. Fratele așteaptă verdictulDecizia de a o trimite pe Gómez în judecată și de a-i ordona să-și predea pașaportul a intensificat o „furtună de corupție” în jurul lui Sánchez, al cărui frate, David Sánchez, așteaptă un verdict al instanței după ce a fost judecat pentru acuzații de trafic de influență. Fratele neagă acuzațiile.
Doi dintre foștii oameni de încredere ai lui Sánchez se confruntă, de asemenea, cu acuzații de corupție.
Luni, Curtea Supremă a Spaniei l-a condamnat pe unul dintre ei, fostul ministru al transporturilor, José Luis Ábalos, la 24 de ani de închisoare pentru infracțiuni precum luare de mită și delapidare legate de achiziționarea de măști de protecție împotriva Covid-19.
Guvernul lui Sánchez s-a distanțat de Ábalos și nu a încercat niciodată să-l apere. Însă ministrul justiției a insistat că Gómez este nevinovat și a declarat pentru radioul Cadena SER că acuzațiile împotriva ei sunt „anomalice”. „Atunci când există un caz care implică hotărâri judecătorești care se abat de la lege, sistemul însuși este cel care trebuie să le anuleze”, a spus Bolaños.
Sánchez, atac la judecătoriAnul trecut, Sánchez i-a acuzat pe unii judecători că „fac politică”. Fostul prim-ministru José Luis Rodríguez Zapatero, un apropiat al său și coleg socialist, este, de asemenea, anchetat pentru corupție. Zapatero neagă că ar fi făcut vreo infracțiune.
În calitate de judecător de instrucție, Peinado l-a urmărit pe Gómez cu hotărâre. Întrucât se apropie de pensionarea obligatorie în septembrie, când va împlini 72 de ani, nu va mai avea niciun rol dacă cazul ajunge în instanță.
Chiar dacă guvernul l-a atacat luni, Peinado a informat-o pe Gómez că trebuie să-și predea pașaportul până miercuri seara.
În 2024, Peinado a făcut neobișnuita mișcare de a călători la Palatul Moncloa, unde locuiește și lucrează Sánchez, pentru a-l interoga.
Prim-ministrul a refuzat să răspundă, invocându-și dreptul legal de a nu depune mărturie împotriva soției sale. Gómez este acuzată de infracțiuni precum trafic de influență, delapidare de fonduri publice și corupție în sectorul privat. Acuzațiile se referă la activitățile sale de la Universitatea Complutense din Madrid, unde este acuzată că a folosit conexiuni personale și resurse publice – inclusiv o asistentă angajată de stat – pentru a-și promova interesele.
De unde a pornit cazul de corupțieCazul a pornit de la o plângere, bazată în mare parte pe relatări din presă, depusă de un grup de campanie cu legături cu extremă dreapta. „Există o încercare de a ne doborî prin procese false intentate de activiști de extremă dreapta”, a spus Bolaños, referindu-se la guvern.
Organismul care supraveghează judecătorii spanioli a cerut luni unui oficial disciplinar să revizuiască ordinul lui Peinado ca Gómez să fie judecat, invocând comentariile făcute de acesta despre poliție.
Pentru a justifica cererea ca Gómez să-i predea pașaportul, Peinado a scris că ofițerii de poliție responsabili de securitatea ei „ar putea, fie din proprie inițiativă, fie la instrucțiunile superiorilor lor, să asiste la acțiuni menite să faciliteze fuga ei, împiedicând astfel aducerea acuzatei în fața justiției”.
Consiliul general al sistemului judiciar din Spania, organismul care guvernează judecătorii, a cerut unuia dintre oficialii săi să investigheze dacă aceste declarații „pot constitui abaterea disciplinară gravă de lipsă de respect” față de forțele de ordine. Fernando Grande-Marlaska, ministrul de interne al Spaniei, a alertat sâmbătă consiliul judiciar cu privire la declarații, numindu-le „o chestiune de maximă gravitate”. Instanțele superioare au anulat mai multe dintre acțiunile anterioare ale lui Peinado, inclusiv o încercare de a-l supune pe Gómez unui proces cu juriu, ceea ce este neobișnuit în Spania.
Tribunalul provincial din Madrid a declarat că cererea lui Peinado de a se desfășura un proces cu juriu a fost „lipsită de raționament” și l-a mustrat pentru că nu a depus „un efort minim de a prezenta motivele deciziilor sale”.
Peinado, născut în 1954, a intrat târziu în sistemul judiciar. În anii 1980 a lucrat ca funcționar superior în diverse administrații locale din municipalități mici din apropierea Madridului. Nu a devenit judecător decât în 1994, intrând pe o cale rezervată profesioniștilor cu experiență juridică.
Aliații lui Sánchez subliniază că fiica sa, Patricia Peinado, este consilier pentru Partidul Popular, opoziția conservatoare din Spania, într-o municipalitate din afara Madridului.
UPDATE:
O altă avertizare Cod roșu vizează până la 19.10 localitățile Nădrag, Gavojdia, Victor Vlad Delamarina, Criciova, Știuca din Timiș și Reșița, Caransebeș, Bocșa, Oravița, Carașova, Lupac, Constantin Daicoviciu, Păltiniș, Fârliug, Buchin, Dognecea, Doclin, Târnova, Forotic, Ticvaniu Mare, Sacu, Copăcele, Ezeriș, Brebu, Zorlențu Mare, Ciudanovița, Văliug, Goruia, Ocna de Fier din caraș-Severin.
ȘTIRE INIȚIALĂ:
Sunt vizate localitatea Măureni din Caraș-Severin și localitățile Recaș, Buziaș, Gătaia, Liebling,
Racovița, Topolovățu Mare, Sacoșu Turcesc, Tormac, Voiteg, Birda, Chevereșu Mare, Nițchidorf din județul Timiș.
În aceste zone se așteaptă vijelii puternice, cu viteze ale vântului de peste 90 km/h, averse torențiale care vor acumula peste 25-40 l/mp, frecvente descărcări electrice și grindină de medii dimensiuni (2…4 cm).
Avertizarea Cod roșu este în vigoare luni între orele 18.05 și 19.00.
„Tocmai aflăm că premierul desemnat este dispus să oficializeze pentru țara noastră prezența AUR la guvernare, sfidând toate declarațiile făcute de președintele Nicușor Dan atât în țară, cât și în fața partenerilor internaționali”, a scris Raluca Turcan, luni, pe Facebook.
Ea susține că, în acest moment, Guvernul Veștea nu are voturile necesare pentru învestire.
„Mai sunt doar câteva ore până la votul de învestire al acestui cabinet rușinos. În acest moment, indiferent de calcule, realitatea parlamentară arată clar, fără echivoc, că nu există voturile necesare pentru învestire”, a transmis Turcan.
Turcan a spus că procesul poate fi reluat rapid, prin depunerea mandatului de către premierul desemnat, noi consultări cu partidele și desemnarea unui alt premier, fie din partea PSD, fie din partea partidelor „cu adevărat prooccidentale”.
„Ceasul ticăie, iar cei cărora președintele le-a acordat încrederea demonstrează, din păcate, că știu să-și amaneteze țara. Pe termen lung și, în unele privințe, poate ireversibil”, a adăugat Raluca Turcan.
„Președintele Nicușor Dan încă mai are posibilitatea de a opri această eroare. România are nevoie de claritate, responsabilitate și respect față de oameni”, a a mai scris deputatul PNL.
Adrian Veștea a anunțat că va avea o întâlnire cu președintele AUR, George Simion, înaintea votului de învestire, afirmând că este „un om al dialogului și al consensului”
Chindia, formație din liga secundă, a anunțat luni transferul lui Alexandru Băluță, care se întoarce astfel la Târgovişte, oraşul în care și-a început povestea în fotbalul profesionist.
Băluță are șapte trofee cucerite în carieră, dintre care 4 pe plan intern. Jucătorul are și opt selecții în echipa națională a României, pentru care a marcat un gol.
În Superligă, Băluță a jucat la FCSB, Universitatea Craiova sau Farul, iar în afara țării a jucat la Slavia Praga sau LAFC.
„Transferul lui Băluță, cel mai titrat jucător care ajunge la Chindia în ultimii ani, confirmă ambițiile pe care clubul şi suporterii săi le au pentru acest sezon”, au transmis reprezentanții clubului
SUA au suspendat luni sancțiunile asupra petrolului iranian până pe 21 august, ca parte a memorandumului de înțelegere semnat cu autorităţile de la Teheran.
„Toate tranzacțiile” care anterior erau „interzise” privind producția, vânzarea și transportul de hidrocarburi de origine iraniană „sunt autorizate până pe 21 august, ora 00:01”, ora Washingtonului, conform unei licențe publicate pe site-ul Departamentului Trezoreriei SUA, care gestionează sancțiunile economice.
Secretarul Trezoreriei, Scott Bessent, a declarat că autorizația vine după „discuții productive” între Teheran și Washington, în Elveția.
JD Vance, vicepreședintele SUA a declarat luni că s-au făcut „progrese mari” în timpul discuțiilor din Elveția, în ciuda declarației Iranului din weekend că a închis Strâmtoarea Ormuz. Comandamentul Central al SUA a declarat că Ormuz nu a fost închis.
Vance a declarat că Iranul a fost de acord să permită inspectorilor de arme de la Agenția Internațională pentru Energie Atomică să se întoarcă în Republica Islamică. Bessent a spus că Teheranul s-a angajat să asigure un tranzit liber și deschis prin Ormuz.
Marina SUA a ridicat joi blocada asupra porturilor și zonelor de coastă ale Iranului. Supertancurile iraniene și-au pornit transponderele, după ce s-au întunecat în timpul războiului, în timp ce părăsesc regiunea încărcată cu petrol.
Iranul încărca de obicei peste 1,5 milioane de barili pe zi pentru export înainte ca SUA să impună blocada în aprilie. Majoritatea exporturilor de petrol ale Teheranului mergeau către China. Încărcările sale au scăzut la doar 260.000 de barili pe zi în mai, odată cu intrarea în vigoare a blocadei, anunță CNBC.
Traficul naval prin Ormuz a scăzut în timpul războiului, deoarece Iranul a atacat nave, declanșând cea mai mare întrerupere a aprovizionării cu petrol din istorie. Aproximativ 20% din aprovizionarea globală cu țiței era exportată prin strâmtoare înainte de conflict.
Traficul a crescut de când SUA și Iranul au semnat un memorandum de înțelegere pe 17 iunie. Tranzitele au crescut brusc la 35 sâmbătă, înainte de a scădea la 17 traversări duminică, pe fondul confuziei cu privire la faptul dacă strâmtoarea era deschisă sau închisă, conform datelor de la Kpler.
Traficul rămâne mult sub nivelurile de dinainte de război, când peste 100 de nave tranzitau zilnic Ormuz.
Iranul trebuie să permită navelor să tranziteze strâmtoarea Hormuz fără taxă timp de 60 de zile, în conformitate cu acordul cu SUA. După această perioadă, Teheranul ar trebui să discute modul în care va fi administrată strâmtoarea cu Omanul și statele din Golf, lăsând deschisă posibilitatea ca taxele să fie impuse la o dată ulterioară.
Statisticile oficiale europene arată că, în luna mai 2026, prețul combustibililor și al lubrifianților pentru transportul personal în UE a crescut cu 20,7% față de luna mai 2025. Creșterea vine după alte scumpiri de 12,9% în martie 2026 și de 20,8% în aprilie, comparativ cu aceleași luni din 2025. Până în februarie 2026, aceste prețuri erau, în general, în scădere atât la nivelul mediei UE, cât și în majoritatea țărilor membre ale UE.
Față de luna mai 2025, prețurile combustibililor și lubrifianților au crescut în toate țările UE în luna mai 2026. În patru țări, creșeterile înregistrate sunt de peste 30%: Bulgaria (+33,9 %), Luxemburg (+32,2 %), Lituania (+30,8 %) și România (+30,4 %). Cea mai mică creștere a fost înregistrată în Ungaria (+3,5 %), iar creșterile din celelalte țări au variat de la +12,7 % în Polonia la +29,2 % în Franța.
Eurostat: România, singura țară din UE în care motorina s-a scumpitPrețurile motorinei și benzinei în UE în luna mai 2026 au crescut cu 29% pentru motorină și cu 16,2% pentru benzină față de luna mai 2025. În aprilie 2026, prețurile motorinei au crescut cu 33,7%, iar cele ale benzinei cu 13,6%.
Eurostat arată că, pe o bază lunară, consumatorii din UE au înregistrat o scădere a prețurilor motorinei cu 5,8%, în timp ce prețurile benzinei au crescut din nou, chiar dacă doar cu 0,8% față de aprilie 2026.
Între aprilie și mai 2026, prețurile motorinei au crescut doar în România (+1,6%) și au scăzut în restul țărilor UE. Cele mai mari scăderi s-au înregistrat în Germania (-11,9 %), Grecia (-8,5 %), Estonia (-8,4 %) și Irlanda (-8,1 %), în timp ce cele mai mici au fost înregistrate în Bulgaria (-0,7 %), Ungaria (-0,9 %) și Cipru (-1,5 %).
În ceea ce privește prețurile la benzină, 23 de țări din UE au înregistrat creșteri între aprilie și mai 2026, variind de la +6,9 % în Italia la +0,1 % în Croația și Ungaria. Pe de altă parte, Germania (-5,6 %), Irlanda (-2,0 %) și Suedia (-0,7 %) au înregistrat scăderi în luna mai față de luna precedentă.
Într-o declarație comună, Germania și Franța au precizat că au ajuns la un acord privind strategia viitoare și guvernanța KNDS, pe care intenționează să o dețină, în comun, prin acorduri menite să asigure ambelor țări participații egale, potrivit Associated Press.
Guvernul german a adăugat că această participație va consolida producția industrială internă, independența tehnologică și protejarea intereselor și tehnologiilor cheie de securitate națională.
Momentul ales reflectă o cursă mai amplă la nivel european pentru extinderea cheltuielilor militare și a capacității de producție, pe măsură ce guvernele pun în balanță amenințarea continuă reprezentată de războiul Rusiei în Ucraina și îndoielile tot mai mari cu privire la fiabilitatea Statelor Unite ca garant al securității.
Berlinul a prezentat investiția în termeni explicit strategici, afirmând că îi va asigura o influență durabilă asupra unei întreprinderi pe care o consideră vitală pentru securitatea și apărarea europeană.
Echipament esențial pentru eforturile de reînarmare a EuropeiDecizia consolidează implicarea statului într-o companie al cărei echipament a devenit esențial pentru eforturile de reînarmare ale Europei.
KNDS a fost creată în 2015 prin fuziunea dintre compania germană Krauss-Maffei Wegmann și cea franceză Nexter. Statul francez deține o participație de 50%, în timp ce cealaltă jumătate aparține familiei germane care stă în spatele companiei Krauss-Maffei Wegmann, a cărei ieșire planificată a deschis calea pentru intervenția Berlinului.
Grupul cu sediul la Amsterdam a înregistrat anul trecut venituri de 4,4 miliarde de euro și are peste 11.000 de angajați.
Niciunul dintre cele două guverne nu a precizat un calendar sau nivelul final la care se vor stabili participațiile lor, dar au declarat că acordul deschide calea către o posibilă listare a KNDS la bursă în viitorul apropiat.
Potrivit unor surse familiarizate cu acest subiect, citate de Associated Press, cele două state intenționează să-și reducă participațiile la aproximativ 30 % în termen de doi-trei ani de la o eventuală listare la bursă, păstrându-și în același timp drepturi de vot egale, indiferent de mărimea fiecărei participații.
Cele două guverne au prezentat acordul ca pe un angajament comun de a consolida industria de apărare și forțele armate ale Europei, precum și de a asigura independența strategică a continentului pe termen lung.
Pe lângă tancurile Leopard și Leclerc, gama de produse a KNDS include și vehiculele de luptă ale infanteriei Puma, precum și transportoarele blindate de trupe Boxer și Dingo.
ISU București-Ilfov anunță că a fost decisă evacuarea tuturor celor șase scări ale blocului. Astfel, au fost evacuate 90 de persoane și a fost întreruptă alimentarea cu gaz de către reprezentanții companiei de profil.
La fața locului intervin o autospecială de stingere, un echipaj SMURD, Detașamentul Special de Salvatori, un echipaj CBRN și echipaje ale Ambulanței.
Au fost făcute până acum măsurători la trei scari de bloc și nu au fost detectate valori peste limitele normale.
Intervenția este în desfășurare.
„Peste 85 de milioane de lei, bani nerambursabili, am putea primi pentru semaforizarea inteligentă a intersecțiilor din București și pentru modernizarea Centrului de Trafic. Colegii de la Fonduri Externe au depus cererea de finanțare la Agenția pentru Dezvoltare Regională București-Ilfov, iar răspunsul îl vom primi în maximum trei luni”, se arată în mesajul publicat pe Facebook de Primăria Municipiului București.
Sistemele de semaforizare din cele 92 de intersecții vor fi echipate cu camere video, senzori instalați în asfalt și pe stâlpi, automate de dirijare a traficului și butoane pentru pietoni
Tehnologie I.A. pentru gestionarea traficuluiSistemul se va baza pe inteligență artificială pentru sincronizarea semafoarelor și ajustarea timpilor de semaforizare în funcție de valorile de trafic înregistrate în timp real.
În plus, sistemul va fi programat astfel încât să prioritizeze transportul în comun.
Studiile de fezabilitate pentru cele 92 de intersecții și pentru Centrul de Trafic au fost deja realizate și aprobate, iar după obținerea finanțării va fi elaborat caietului de sarcini și proiectul va fi proiectat și executat.
Primăria susține că proiectului va contribui la fluidizarea traficului rutier, reducerea poluării și îmbunătățirea transportului public din Capitală.
Durata de implementare va fi de 14 luni.
„În faza doi, modernizăm Centrul de Trafic de la parterul PMB, unde funcționează Centrului Integrat Municipal pentru Situații de Urgență București. Nu sunt singurele intersecții unde vom avea semaforizare inteligentă. Continuăm și, în total, vom ajunge la 540”, mai transmite PMB.
Daniela Păune, fosta contabilă MAE, a fost inculpată în ianuarie 2026 de DNA pentru:
Potrivit DNA, în perioada mai 2009 – aprilie 2024, inculpata Păune Lavinia-Daniela a efectuat plăți nelegale cu titlu de salarii, atât către două persoane care nu aveau calitatea de angajați ai instituției, cât și către sine, cu consecința producerii unui prejudiciu bugetului Ministerului Afacerilor Externe în cuantum total de 8.412.028 lei.
În concret, prin intermediul programului informatic de salarizare, Păune Lavinia-Daniela a falsificat 176 de state de plată aferente personalului M.A.E., prin modificarea valorii totale a unor indemnizații acordate personalului.
Datele astfel alterate ar fi fost preluate în documentele subsecvente etapelor de lichidare, ordonanțare și plată, fiind majorate în mod nelegal atât fondurile alocate drepturilor salariale, cât și impozitele și contribuțiile salariale aferente.
Statele de plată falsificate au fost utilizate de inculpată prin prezentarea acestora spre avizare și aprobare angajaților M.A.E. cu funcții de conducere și atribuții în acest sens, datele nereale fiind preluate și aprobate la plată, fără vinovăție, de către ordonatorii principali de credite.
De asemenea, inculpata Păune Lavinia-Daniela a falsificat și borderourile aferente dispozițiilor de plată a drepturilor salariale ale personalului M.A.E., transmise unităților bancare, prin inserarea unor sume necuvenite, rezultate din falsificarea statelor de salarii, precum și a unor date privind conturi bancare aparținând acesteia și celor doi suspecți.
Prin aceste demersuri, inculpata Păune Lavinia-Daniela, împreună cu ceilalți doi suspecți, ar fi obținut în mod ilegal suma totală de 7.176.957 lei, transferată necuvenit în conturile bancare ale acestora.
Totodată, au fost achitate către bugetul de stat contribuții salariale și impozite aferente veniturilor din salarii, în cuantum total de 1.235.071 lei, corespunzătoare sumelor achitate nelegal.
În ianuarie 2026, procurorii DNA au plasat-o pe Daniela Păune sub control judiciar sub cauțiune de 500.000 de lei.
Daniela Păune, fosta angajată a Siveco. Plăți de 1,6 milioane de euro către concubinul ei și fiul acestuiaDaniela Păune a lucrat în Ministerul Afacerilor Externe din 2008, anterior activând în cadrul Siveco România SA. Din 2017, aceasta a fost angajată pe durată nedeterminată cu menținerea funcției de conducere – șef al Serviciului Salarizare din cadrul D.P.B.C.S. În 2024, Danielei Păune i-a fost încetat contractul de muncă cu MAE, ca urmare a demisiei.
Aceasta a falsificat statele salariale lunare și borderourile, timp de 15 ani, și a transmis salarii concubinului său – Nicolae Bușcă dar și fiului acestuia – Alin Dănuț Bușcă – deși nu au fost niciodată angajați ai MAE.
Banii au fost luați de Păune din fondurile MAE de concedii de odihnă acordate ambasadelor și misiunilor diplomatice, prim majorarea lunară a totalului impozitului brut.
Procurorii DNA au calculat toate artificiile financiare făcute anual de fosta contabilă MAE și a stabilit că din iulie 2009 până în aprilie 2024:
Majoritatea plăților necuvenite încasate de Daniela Păune a fost retrase de la ATMuri sau au fost mutate în alte conturi ale concubinului ei.
Cu banii furați de la MAE, procurorii au stabilit că s-au rambursat dobânzi, rate de credit și s-au plătit diverse cumpărături la CORA, MEGA, AUCHAN, Carrefour, Sephora, CIPCOS MAR Complex Albota (materiale construcții), Mobexpert, Dedeman, Altex, Flanco, Bricostor, Implant Expert (asistență stomatologică), Automarket Corion (service auto), B Group Iernăuți (mobilă, articole iluminat), servicii turistice, restaurante, carburanți, magazine alimentare, abonamente telefonie mobilă, utilități, achitarea unor rate aferente unor contracte de credit.
Daniela Păune a lucrat pentru firma care a realizat softul utilizat pentru generarea statelor salariale în cadrul M.A.E.În activitatea sa infracțională, prin care a modificat totalul indemnizațiilor concediilor de odihnă în sumă brută acordate angajaților ambasadelor, misiunilor diplomatice, procurorii au descoperit că Daniela Păune avea cunoștințe aprofundate în domeniul IT, având în vedere că era licențiată în matematică-informatică și înainte de angajarea în M.A.E., a lucrat pentru firma care a realizat soft-ul utilizat pentru generarea statelor salariale în cadrul M.A.E.
Mai mulți angajați ai MAE au dat declarații de martor în cauză iar Daniela Păune și-a recunoscut vinovăția:
„Dacă un angajat MAE era plecat din țară, în misiune, acesta nu încasa salariul în lei, acesta fiind plătit în valută în țara în care era în misiune, adică avea brutul pe 0. Cu toate acestea, chiar dacă brutul lui era 0, MAE avea obligația legală de a-i achita contribuțiile sociale datorate atât de angajat, cât și de angajator, mai puțin impozitul pe venit.
Astfel, eu treceam în programul de salarizare că persoanele respective care erau în fapt în misiune, se aflau în concediu de odihnă, situație în care li se genera automat un venit salarial, la care se calculau contribuțiile sociale, pe care MAE le plătea din brutul lui, nu plătea suplimentar, și astfel aceste contribuții erau echivalentul sumelor pe care le transferam în contul meu și în conturile lui Bușcă Nicolae și Bușcă Alin-Dănuț.”
Problemele cu concubinulDaniela Păune spusese concubinului ei și fiului acestuia că le va da bani din salariul propriu și economiile sale, banii au fost virați, iar în aprilie 2024, când a demisionat, le-a spus că sumele proveneau de fapt din banii ministerului.
În lipsa fondurilor, concubinul a amenințat-o că va depune denunț împotriva ei, fapt ce a determinat-o să își înstrăineze bunurile mobile și imobile către fratele concubinului, Cristian Bușcă, pentru ca acesta să aibă grijă de mama sa în eventualitatea în care va fi cercetată penal. Femeia și-a înstrăinat prin donație mașina, un Volkswagen Golf, și o garsonieră în sectorul 6 din București. Bărbatul i-a vândut casa Danielei Păune cu 54.000 de euro iar ulterior a refuzat să-i restituie banii, spunând că sunt depuși într-un depozit bancar, ca urmare a actului de donație.
La perchezițiile informatice, procurorii au descoperit și o serie de mesaje primite de Daniela Păune: „Te rog frumos sa-i pui lui Danut niste bani pentru motorina” sau trimise de Păune către concubin: „Sunt in contul de cumparaturi 3300 lei”.
Prejudiciul total făcut de Daniela Păune este de 8.412.028 lei (1,6 milioane de euro).
Dosarul, la sesizarea MAE. Concubinul – subofițer MApNDosarul Danielei Păune a fost constituit, în 2024, ca urmare plângerii făcute de MAE la Politia Sectorului 1. Ulterior, având în vedere că Nicolae Bușcă – concubinul femeii era subofițer MApN până în 2020 iar fiul acestuia soldat MApN până în 2023 – dosarul a fost trimis către Parchetul Militar de pe lângă Tribunalul Militar București.
În Mai 2024, cei doi – angajați ai MApN au denunțat-o pe Daniela Păune la Parchetul de pe lângă Judecătoria Sectorului 6 București.
La finalul anului 2024, dosarul a fost preluat la Secția Parchetelor Militare din cadrul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție care a schimbat încadrarea juridică și a trimis dosarul la DNA.
În speță, pe 12.09.2024 a fost înregistrat pe rolul Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 1 București denunțul formulat de Curtea de Conturi a României.
În urma acordului de recunoaștere încheiat de DNA cu Daniela Păune, fosta contabilă MAE urmează să execute urmând ca inculpata să execute în total pedeapsa de 3 ani și 1 lună de închisoare.
„Facem precizarea că inculpata și-a asumat în totalitate faptele comise și a avut o atitudine sinceră pe parcursul cercetărilor. În prezența avocatului, inculpata Păune Lavinia-Daniela a declarat expres că recunoaște comiterea faptelor reținute în sarcina sa, acceptă încadrarea juridică pentru care a fost pusă în mișcare acțiunea penală și este de acord cu felul și cuantumul pedepsei, precum și cu modalitatea de executare a acesteia, respectiv aplicarea unei pedepse de 3 ani și o lună de închisoare”, arată DNA.
Ministerul Afacerilor Externe s-a constituit parte civilă în cauză cu suma de 8.412.028 lei.
În cauză, procurorii au dispus instituirea măsurii asigurătorii a sechestrului asupra unui imobil și asupra conturilor bancare aflate în proprietatea inculpatei Păune Lavinia-Daniela.
Dosarul de urmărire penală și acordul de recunoaștere a vinovăției privind-o pe inculpată au fost înaintate Tribunalului București cu propunere de se menține măsura asiguratorie dispusă în cauză.
Inspectorii ANAF au costatat, în urma monitorizării platformelor de curierat și a analizelor de risc fiscal, că, începând cu anul 2023, gruparea a dezvoltat un mecanism de fraudare prin care veniturile obținute din livrări erau transferate succesiv prin mai multe firme, cu scopul de a ascunde
beneficiarii reali ai sumelor încasate și de a diminua obligațiile fiscale datorate bugetului
de stat.
Prejudiciul estimat depășește 23 milioane de lei și este reprezentat de impozit pe profit, TVA și contribuții salariale sustrase de la declarare și plată.
Potrivit rezultatelor investigațiilor ANAF, structura evazionistă era organizată pe cinci paliere de firme create și utilizate pentru ascunderea traseului banilor și diminuarea obligațiilor fiscale.
Astfel, încasările erau transferate succesiv până la pierderea trasabilității beneficiarilor reali.
Circuitul era conceput astfel încât fondurile să fie îndepărtate de societățile care generau veniturile și să fie retrase ulterior în numerar, în timp ce obligațiile fiscale erau diminuate prin utilizarea unor societăți fără activitate economică reală și prin deducerea nelegală de TVA.
Livratori fără contracteInspectorii antifraudă au identificat adrese din Timișoara și București, utilizate în mod repetat ca domicilii fiscale pentru numeroase firme implicate, fără existența unei activități economice reale la respectivele locații. Verificările au arătat că aceste firme erau entități de tip „fantomă”, fiind utilizate exclusiv pentru fragmentarea fluxurilor financiare și crearea unei aparențe de legalitate a
operațiunilor derulate.
Verificările au mai arătat că o parte mare a livrărilor au fost făcute prin intermediul a sute de persoane care nu figurau înregistrate cu contracte individuale de muncă, contribuind astfel la prejudicierea suplimentară a bugetului de stat prin neplata impozitelor și contribuțiilor sociale obligatorii.
Președintele AUR George Simion a declarat luni, în cadrul unei conferințe de presă, că președintele „Nicușor Dan trebuie să fie transparent”.
„Trebuie să fie transparent, așa cum a promis în campania electorală”, a transmis liderul AUR.
„Ar trebui să nuanțeze domnul Nicușor Dan. Dacă este nevoie de voturile AUR, transparent este să spună public care este opinia lui despre AUR”, a declarat Simion.
„Trecem peste faptul că domnul Nicușor Dan pe 6 mai a dat niște declarații total nepotrivite, înțelegem să ne uităm puțin în altă parte, dar nu putem totuși să rămânem tăcuți și să nu ne apărăm alegătorii”, a precizat George Simion.
Dacă AUR „este un partid extremist, înseamnă că nu-i bine să-l voteze pe domnul Veștea”, a adăugat acesta.
„Nicușor Dan poate să-și nuanțeze declarațiile”, a conchis președintele AUR.
Trei școli gimnaziale din Augustin, Homorod, și Rupea au primit o donație de carte de copii constând în 1.800 de volume noi, precum și mobilier de bibliotecă, oferite de constructorul AKTOR Romania, a cărui strategie de responsabilitate socială include susținerea copiilor și tinerilor. Acțiunea a fost realizată cu sprijinul Federației Naționale a Părinților (FNaP ProEDU) și al editurilor Arthur și Corint – acestea din urmă dublând donația făcută de firmă.
Astfel, cei peste 1.300 de elevi de la cele trei școli gimnaziale pot citi cărți selectate în conformitate cu recomandările pedagogice pentru vârsta lor, într-un mediu îmbunătățit pentru lectură. Este a doua ediție a proiectului „Citește și crește cu AKTOR”, pentru renașterea bibliotecilor școlare din România.
Cei 1.300 de elevi se adaugă celor peste 2.000 de elevi de la cele trei școli din Ciorogârla, Apața și Aiud unde AKTOR a donat peste 1.200 de cărți în anul 2025.
Augustin, Homorod și Rupea se află pe traseul căii ferate Brașov–Sighișoara, Subsecțiunea 2: Apața–Cața, parte a Coridorului Rin–Dunăre, aflat în reabilitare de către consorțiul RailWorks format din AKTOR S.A. (leader), Alstom Transport S.A. și Arcada Company.
„Bucuria copiilor când au început să răsfoiască primele cărți este cea mai frumoasă răsplată pentru noi și partenerii care ne-au sprijinit în acest demers. Dorim să susținem dezvoltarea intelectuală a copiilor pentru a deveni adulți educați, într-o țară frumoasă, la al cărei progres contribuim prin modernizarea infrastructurii”, a spus Antonis Kyriakos, Director General AKTOR România.
AKTOR creează tradiție în domeniul responsabilității sociale atât prin proiectul „Citește și crește cu AKTOR”, cât și prin acțiunea de Moș Crăciun în spitalele de copii din București, aflată în al treilea an de desfășurare în 2025. Iarna trecută, 300 de copii internați în spitalele „Dr. Victor Gomoiu” și „Grigore Alexandrescu” din Capitală au primit cadouri personalizate pe genuri și grupe de vârstă, cu peste 1,500 de jucării și gadget-uri, plus peste 3,000 de produse alimentare atent selecționate și adaptate.
„Mă bucur că deja numărăm în mii câți copii primesc acum acces la cărți noi, selectate științific, datorită donațiilor de la AKTOR și cu aportul editurilor Artur și Corint. Le mulțumesc pentru sprijinul acordat în completarea educației celor mici și în asigurarea unui acces egal la cunoștințe pentru toți copiii”, a adăugat Eugen Ilea, președinte FNaP ProEDU.
Alături de cărți, școlile au primit și corpuri de bibliotecă și fotolii puf, pentru a crea colțuri de lectură corespunzătoare.
„Cărțile sunt hrană pentru suflet și aici, la Augustin, aveam mare nevoie de un spațiu pentru lectură și de cărți pentru cei peste 100 de copii care învață aici. Mulțumim foarte mult Aktor pentru donație. Suntem mai mult decât încântați și sunt convinsă că elevii noștri vor fi și ei foarte încântați când vor vedea ce am pregătit pentru ei”, a declarat Angela Torok, director Școala Gimnazială Augustin.
Vă mulțumim pentru aportul educațional adus prin donația făcută de cărți și mobilier școlar. Prin gestul dumneavoastră, ați dat dovadă de implicare și dezvoltare a elevilor noștri, iar pentru acest lucru vă mulțumim și o să vă fim mereu recunoscători”, a spus Raluca Borcoman, bibliotecar Școala Gimnazială Rupea. Urmăriți și video declarația.
Despre Grupul de companii AKTORGrupul de companii AKTOR este un jucător de top pe piața din Europa de Sud-Est, valorificând peste 70 de ani de experiență pentru a implementa proiecte la scară largă și pentru a investi strategic în sectoare precum energia verde, imobiliare, proiecte de concesiune, parteneriate public-private (PPP), și managementul integrat al activelor imobiliare. Misiunea Grupului AKTOR este de a deveni o forță motrice pentru progres în domeniile sale de operare, creând valoare pentru acționarii săi și societate, contribuind la progres și prosperitate și îmbunătățind viața oamenilor pentru un viitor durabil.
AKTOR România este cea mai mare subsidiară de construcții a grupului și este prezentă în țară de peste 20 de ani. Compania a finalizat șase proiecte majore și are încă șapte în derulare. Dintre acestea, reabilitarea liniei de cale ferată Brașov – Simeria (tronsonul Coșlariu – Sighișoara – sub-tronsoanele: 1. Brașov-Apața și 3. Cața-Sighișoara și sub-tronsonul 2. Apața – Cața) implică modernizarea unei părți vitale a Coridorul IV paneuropean pentru călătorii cu trenul de mare viteză.
Cel mai recent proiect finalizat este segmentul de aproape 18 km de autostradă A0 Sud Lot 3, care a contribuit decisiv la fluidizarea conexiunilor de tranzit între vestul și estul țării, prin legătura directă între A1 și A2. Dat în trafic în iunie 2025, Lotul 3 permite ocolirea completă a Capitalei pe ruta sudică, reducând timpul de deplasare pe această axă și contribuind la îmbunătățirea calității vieții în zonele urbane adiacente.
OMV Petrom, cel mai mare producător integrat de energie din Sud-Estul Europei, controlat de compania omonimă din Austria și la care statul român deține 20,7% din acțiuni, a pus în funcțiune, la Petrobrazi o nouă unitate de produse aromatice, în urma unei investiții de aproximativ 140 de milioane de euro.
Un moment-cheie în procesul de modernizare a rafinărieiInstalația, cu o capacitate de 150.000 tone/an toluen și benzen, îmbunătățește mixul de producție, eficiența energetică a rafinăriei și reduce impactul asupra mediului.
„Ne extindem capacitatea de procesare pentru produse ce pot fi utilizate ca materii prime în industria petrochimică, consolidând astfel rolul rafinăriei Petrobrazi în lanțul valoric al petrochimiei. Finalizarea acestui proiect reprezintă un moment-cheie în procesul de modernizare a rafinăriei și în îndeplinirea unui angajament strategic de a optimiza mixul de producție, prin integrarea de produse cu valoare adăugată ridicată. Totodată, proiectul reflectă angajamentul nostru ferm pentru excelență operațională și sustenabilitate, prin adoptarea celor mai avansate soluții tehnologice disponibile”, a declarat Radu Căprău, membru al Directoratului OMV Petrom responsabil de Rafinare și Marketing.
Unitatea de produse aromatice de la Petrobrazi, a doua cea mai mare rafinărie din țară, permite separarea benzenului din benzină, asigurând obținerea de carburanți cu cifră octanică ridicată, conform standardelor europene. Această investiție extinde, de asemenea, capacitatea de producție de aromatice, cum ar fi toluenul, produs cu valoare adăugată ridicată, utilizat ca materie primă în industria petrochimică – în producția de vopsele și adezivi. Pe lângă îmbunătățirea mixului de producție, instalația contribuie la creșterea eficienței energetice a rafinăriei și la reducerea impactului asupra mediului.
După un proces complex de punere în funcțiune, noua unitate va permite creșterea capacității de producție de toluen la Petrobrazi, cu 50.000 tone/an, la aproximativ 100.000 de tone/an.
Proiectul a fost implementat în condiții de siguranță, respectând cele mai înalte standarde de calitate și protecție a mediului. Potrivit oficialilor OMV Petrom, noua unitate integrează cele mai avansate tehnologii disponibile (BAT) și înlocuiește o instalație aflată în funcțiune din 1961.
Peste 2 miliarde de euro investiți la PetrobraziModernizarea rafinăriei Petrobrazi, începând de la privatizare, din 2004, și până în prezent, a implicat investiții ale OMV Petrom de peste 2 miliarde de euro, cu accent pe eficiență operațională și reducerea impactului asupra mediului.
În prezent, compania derulează un nou proiect major, în valoare de aproximativ 750 de milioane de euro, pentru construirea unei unități de producție de combustibili sustenabili (SAF/HVO), care va include și o componentă de hidrogen verde.
OMV Petrom este cel mai mare producător integrat de energie din Europa de Sud-Est, cu o producție anuală de țiței și gaze la nivel de grup de aproximativ 38 milioane bep în 2025.
Profitul net al grupului OMV Petrom a scăzut cu 4% după primele trei luni din 2026, un interval considerat de conducerea companiei „extrem de volatil”, comparativ cu primul trimestru din 2025, potrivit celor mai cecente rezultate ale Grupului OMV Petrom, pentru perioada ianuarie – martie 2026.
Grupul are o capacitate de rafinare de 4,5 milioane tone anual și operează o centrală electrică pe gaze naturale de înaltă eficiență de 860 MW. Pe piața distribuției de produse petroliere cu amănuntul, grupul este prezent în România și în țările învecinate prin intermediul a aproximativ 780 benzinării, sub două branduri – OMV și Petrom.
Mircea Abrudean afirmă că PNL „arată foarte bine, arată așa cum ar fi trebuit să arate de multă vreme”.
„A fost un Congres extraordinar foarte bun, cred că unul dintre cele mai bune Congrese la care am participat și sunt de 24 de ani în PNL”, adaugă el.
Vicepreședintele PNL spune că reforma partidului va merge până la capăt.
„Suntem pregătiți să reformăm partidul până la capăt (…). Evaluarea tuturor filialelor care începând de ieri au devenit interimare se va face de către Biroul Permanent Național, conform prevederilor statutare și bineînțeles că vom fi foarte atenți la tot ceea ce înseamnă păstrarea liniilor stabilite prin hotărârile Congresului și prin moțiunea câștigătoare a lui Ilie Bolojan (…). Nu o să ne propunem o vânătoare de vrăjitoare, că nu asta își propune noua conducere a PNL, ci de a alinia tot ceea ce se întâmplă, inclusiv în filialele partidului, cu hotărârile Congresului”, spune Abrudean.
”Un val extraordinar de oameni care vor să se înscrie în PNL”Mircea Abrudean susține că există „un val de oameni” care vor să se înscrie în PNL.
„E important de spus, în ultima perioadă, am constatat un val extraordinar de oameni care vor să se înscrie în PNL, ceea ce nu am mai întâlnit de foarte, foarte mult timp, mai ales tineri”.
Întrebat dacă PNL nu a fost totuși fragilizat de ultimele atacuri, liberalul a răspuns: ”Cu siguranță, partidul a fost fragilizat, cu siguranță că a fost un atac concertat la PNL și din exterior și din interior, dar toată această situație, toată această manevră, să-i spunem, nu a făcut decât să-i scoată la iveală pe cei care nu-și doresc să continue în linia corectă a PNL, ci vor să meargă mai departe cu PSD sau cu alte orientări pe care le au și cei care își doresc cu adevărat ca acest partid să continue pe direcția corectă”, încheie Abrudean.