MediaFax.ro

Orban: Daca ar fi fost alegeri acum nu il votam pe Nicușor Dan. Un președinte „comod”, încă din prima a refuzat lupta

MediaFax.ro - 11 Iunie, 2026 - 21:49

Ludovic Orban a spus, joi seara, la B1 TV că este „dezamăgit” de președintele Nicușor Dan.

„Dacă ar fi fost alegeri, acum, după un an de mandat al lui Nicușor Dan, și aș fi știut ce, sau dacă aș fi putut să anticipez ce face Nicușor Dan în primul mandat, nu mergeam la vot. Nu-l votam. Nu-l votam nici pe Antonescu, nici pe Simion, nici pe Ponta, dar nu-l votam (pe Nicușor Dan – n.r.). Îmi pare rău. Sunt atât de dezamăgit, pentru că am avut încredere în el. Am sperat că va juca corect”, spune Orban.

„Un președinte comod”

Fostul consilier prezidențial îl acuză pe Dan că „încă din prima a refuzat lupta”: „A refuzat să-și asume cu adevărat obiective majore. A refuzat să-i pună la punct pe cei care fură, pe cei care abuzează de putere, pe cei care încearcă să-și mențină privilegiile”.

Ludovic Orban îl cataloghează pe Nicușor Dan ca fiind „un președinte comod”: „Se înțelege cu PSD ca nu cumva să aibă probleme. Numai că încetul cu încetul începe să își ostilizeze și să se poartă urât exact cu ăia care într-adevăr sunt cei mai apropiați de el. Și anume USR și PNL. În momentul de față, Nicușor Dan a ajuns să pună în poziție de în stare conflictuală… El a ajuns în stare conflictuală cu PNL și cu USR, partidele care ar fi trebuit să fie parte dintr-un parteneriat pentru reformă, modernizare și pentru reducerea privilegilor, pentru reducerea hoției, pentru reforme reale, solide, în sprijinul cetățeanului”.

 

Categorii: MediaFax.ro

Roverul lunar japonez în formă de bilă scrie istorie prin explorarea autonomă a Lunii

MediaFax.ro - 11 Iunie, 2026 - 21:47

Misiunea japoneză Smart Lander for Investigating Moon (SLIM) a inclus un rover experimental diferit de orice s-a văzut până acum, arată DailyGalaxy.

Robotul de dimensiunea palmei, de formă sferică și capabil să se transforme după necesități, a fost proiectat pentru a se deplasa eficient pe terenul lunar accidentat.

Morfologia sa unică i-a permis să se rostogolească, să se târască și să se adapteze la condițiile de la suprafață, la fel ca droidul BB-8 din Star Wars.

Oamenii de știință au subliniat că această mobilitate a fost esențială pentru a ajunge în zone inaccesibile pentru modulul de aterizare mai mare și static, oferind noi perspective asupra suprafeței lunare.

Designul compact și modular al roverului reprezintă o schimbare în domeniul roboticii planetare.

Spre deosebire de roverele tradiționale cu roți, capacitatea sa de a se transforma îi conferă versatilitatea necesară pentru a naviga printre obstacole și pe terenuri dificile fără intervenție umană.

Performanța misiunii și realizările științifice

Pe parcursul a aproximativ 100 de minute petrecute pe suprafața lunară, roverul a explorat în mod autonom zona din jurul modulului de aterizare SLIM.

Acesta a documentat mediul înconjurător, a capturat imagini de înaltă rezoluție ale modulului de aterizare și a transmis imagini selectate înapoi pe Pământ prin comunicații fără fir.

Această misiune a demonstrat că roboții mici și independenți pot completa navele spațiale mai mari, permițând oamenilor de știință să colecteze date detaliate, minimizând în același timp riscurile.

Informațiile obținute din această explorare oferă îndrumări pentru proiectarea viitoarelor sisteme robotice spațiale care pot funcționa în medii extreme, permițând o colectare a datelor mai rapidă și mai rezistentă.

Implicații pentru explorarea planetară viitoare

Succesul misiunii sugerează o schimbare de paradigmă în explorarea spațială. În loc să se bazeze exclusiv pe rovere mari, de câteva tone, misiunile viitoare ar putea utiliza roiuri de roboți mici și inteligenți, capabili să îndeplinească sarcini specializate.

Prin combinarea autonomiei, a mobilității și a comunicării în timp real, aceste platforme ar putea ajunge în zone considerate anterior inaccesibile, deschizând noi căi pentru descoperiri științifice.

Lecțiile învățate din operațiunea lunară a roverului oferă îndrumări practice pentru viitoarele sisteme robotice distribuite.

Inginerii și planificatorii de misiuni pot aplica aceste cunoștințe pentru a optimiza proiectarea, funcționalitatea și strategiile operaționale ale exploratorilor la scară mică.

Categorii: MediaFax.ro

Călin Popescu Tăriceanu: Nu am nicio implicare și nicio intenție de a prelua un club de fotbal

MediaFax.ro - 11 Iunie, 2026 - 21:37

Mesajul a fost transmis pe Facebook. Călin Popescu Tăriceanu a dezmințit informația conform căruia urmează să se implice financiar la clubul ardelean împreună cu un om de afaceri.

„Am un respect deosebit pentru clubul de fotbal UTA Arad, una dintre marile echipe ale fotbalului românesc, un club cu istorie, tradiție și un palmares care îi asigură un loc aparte în patrimoniul sportiv al României.

Tocmai de aceea am citit cu interes articolul care mă prezintă drept posibil participant la un proiect de preluare a clubului. Din păcate pentru autorii speculațiilor, trebuie să îi dezamăgesc: nu am nicio implicare și nicio intenție de a mă asocia într-un astfel de demers”, a scris Tăriceanu.

Tăriceanu: nu mă bag la ceea ce nu cunosc

Fostul premier a mai spus că nu a avut discuții și nu există niciun plan privitor la implicarea în fotbal.

„Unul dintre principiile după care m-am ghidat în viață este să nu mă bag la ceea ce nu cunosc. În politică am întâlnit destui oameni convinși că se pricep la toate. Experiența mi-a arătat că rezultatele nu sunt întotdeauna fericite.

Cât despre mine, pot să îi liniștesc pe suporteri: nu am nici în clin, nici în mânecă cu vreo tranzacție legată de fotbal”, a precizat Călin Popescu Tăriceanu.

Categorii: MediaFax.ro

Litoralul din Odesa se redeschide pentru turiști

MediaFax.ro - 11 Iunie, 2026 - 21:32

Anunțul a fost făcut joi de guvernatorul regiunii Odesa, Ivan Kiper, care a precizat că decizia a fost luată după mai multe verificări efectuate împreună cu armata ucraineană.

„Primele 13 zone de plajă au fost recunoscute ca fiind conforme cu cerințele de siguranță stabilite”, a transmis oficialul, citat de Interfax-Ukraine.

Arkadia, printre plajele redeschise

Printre locațiile redeschise se numără Arkadia, cea mai cunoscută plajă din Odesa și unul dintre principalele centre de agrement ale orașului, cu numeroase hoteluri, restaurante și cluburi. Au primit undă verde pentru accesul publicului și Zolotîi Bereh („Plaja de Aur”), situată în sudul orașului, Delfin și Chaika, două dintre cele mai frecventate plaje urbane ale Odesei, dar și Kurortnîi, o zonă de litoral folosită în mod tradițional pentru recreere și tratamente balneare.

De asemenea, pe lista aprobată de autorități figurează plaja municipală destinată persoanelor cu dizabilități și plaja incluzivă „Bez Mezh” („Fără limite”), amenajată pentru a fi accesibilă persoanelor cu nevoi speciale.

Dotate cu adăposturi antiaeriene

Potrivit lui Kiper, înainte de redeschidere autoritățile s-au asigurat că plajele dispun de măsurile necesare de siguranță, inclusiv acces la adăposturi și servicii de salvare.

Oficialul a precizat că lista plajelor considerate sigure ar putea fi extinsă după noi controale. „Bucurați-vă de timpul petrecut la plajă, dar rămâneți atenți la alertele aeriene și la recomandările serviciilor de urgență”, a transmis acesta.

Litoralul, afectat de război

Accesul la multe dintre plajele de pe litoralul ucrainean al Mării Negre după invazia rusă din februarie 2022, din cauza riscului reprezentat de atacuri cu rachete, minele marine sau drone.

Primele porțiuni de litoral au fost redeschise în august 2023, după ce zonele respective au fost verificate și deminate. Autoritățile au instalat bariere de protecție împotriva minelor și au asigurat accesul rapid la adăposturi în cazul alertelor aeriene.

Odesa continuă să fie ținta unor atacuri rusești. La începutul lunii mai, drone rusești au lovit infrastructură portuară din regiune, iar mai multe clădiri de locuințe din oraș au fost avariate. În urma bombardamentelor, autoritățile ucrainene au raportat și răniți.

Categorii: MediaFax.ro

FIFA dă startul celui mai mare Mondial din istorie cu un show de milioane. Cine sunt artiștii invitați

MediaFax.ro - 11 Iunie, 2026 - 21:24

Înaintea meciului inaugural dintre Mexic și Africa de Sud, FIFA a programat o ceremonie de deschidere la care participă Shakira, Burna Boy, J Balvin, Tyla, Maná, Alejandro Fernández, Belinda, Danny Ocean, Lila Downs și Los Ángeles Azules.

Ceremonia a început cu aproximativ 90 de minute înaintea partidei și pune accent pe cultura mexicană și diversitatea țărilor gazdă ale turneului.

Shakira revine pe scena unui Campionat Mondial

Capul de afiș al serii este Shakira, artista columbiană care a devenit aproape sinonimă cu fotbalul mondial.

Ea a interpretat în trecut „Waka Waka”, imnul Cupei Mondiale din 2010, una dintre cele mai populare melodii din istoria competiției.

La ceremonia din Mexic, Shakira a interpretat alături de starul nigerian Burna Boy piesa „Dai Dai”, cântecul oficial al turneului din 2026.

Burna Boy este unul dintre cei mai influenți artiști africani ai momentului, câștigător al unui premiu Grammy și promotor al stilului afro-fusion.

De ce au fost aleși J Balvin și Tyla

Columbianul J Balvin este una dintre cele mai importante figuri ale muzicii latino din ultimul deceniu și are o popularitate uriașă pe continentul american.

Prezența sa reflectă legătura puternică dintre cultura latino și fotbal. În plus, artistul a participat și la alte evenimente sportive majore, inclusiv spectacolul Super Bowl.

O alegere interesantă este și Tyla, artista sud-africană care a devenit celebră la nivel global cu hitul „Water”.

Participarea sa are și o dimensiune simbolică, întrucât Africa de Sud este una dintre echipele care dispută meciul inaugural.

Muzica întâlnește fotbalul

FIFA a mizat pe un amestec de artiști latino, africani și internaționali pentru a reflecta caracterul global al competiției.

Organizatorii au descris ceremonia drept cea mai amplă din istoria Cupei Mondiale, într-un turneu care reunește pentru prima dată 48 de echipe și este găzduit de trei țări.

Pentru zecile de mii de spectatori de pe Azteca și milioane de telespectatori din întreaga lume, seara începe cu muzică și se încheie cu primul meci al celui mai mare Campionat Mondial organizat vreodată.

Sursa video: Facebook/FIFA

Categorii: MediaFax.ro

7% dintre cei mai rari urangutani, morți în urma ploilor abundente

MediaFax.ro - 11 Iunie, 2026 - 21:13

Un nou studiu publicat miercuri arată că atru zile de ploi abundente și alunecări de teren pe insula indoneziană Sumatra au împins maimuțele mari, cele mai periclitate din lume, și mai aproape de dispariție, potrivit BBC.

Cercetările sugerează că 58 din mai puțin de 800 de urangutani Tapanuli, sau aproximativ 7% din totalul speciilor, au fost uciși în urma fenomenului meteorologic extrem din noiembrie anul trecut. Aceste animale sunt aflate în pericol critic de dispariție.

Cifrele nu iau în considerare daunele aduse coronamentului cauzate de ploaie sau disponibilitatea redusă a alimentelor, mai arată sursa.

Ciclonul Senyar, cel mai grav dezastru natural de anul trecut

Ciclonul Senyar a devastat Sumatra la sfârșitul lunii noiembrie, ucigând peste 1.000 de oameni. Ciclonul reprezintă cel mai grav dezastru natural din Asia de Sud-Est din anul 2025.

Rezultatele studiului arată că  precipitațiile extreme pot amenința în mod direct supraviețuirea populațiilor de maimuțe mari.

În urma furtunii, observările de urangutani Tapanuli s-au risipit. Astfel, s-au creat speculații conform cărora animalele ar fi putut fi luate de inundații și alunecări de teren, potrivit experților în fauna sălbatică și conservaționiștilor.

„O lovitură majoră”

Profesorul Erik Meijaard, autorul studiului, a declarat pentru BBC în decembrie că ciclonul Senyar a ucis probabil aproximativ 35 de urangutani. Aceasta reprezintă o pierdere despre care a spus că ar constitui „o lovitură majoră pentru populație”, potrivit sursei.

Noul studiu arată că regiunea a pierdut aproape dublul acestui număr.

Cercetătorii au remarcat că ciclonul Senyar a fost un eveniment anormal, dar că schimbările climatice induse de om au jucat un rol semnificativ.

De asemenea, aceștia au remarcat că frecvența și intensitatea precipitațiilor extreme din zonă vor continua probabil în viitor. Ele reprezintă o amenințare la adresa supraviețuirii urangutanilor Tapanuli și a habitatului lor.

Specia, descoperită abia în 2017

Studiile indică faptul că specia va dispărea, dacă va continua să piardă anual peste 1% din populație. Această specie a fost descoperită abia în 2017, mai arată sursa inițială.

„Aceasta este (mortalitatea) mult dincolo de ceea ce aceste animale pot suporta. Deci, acesta este un eveniment uriaș”, a transmis John Moore, unul dintre autorii studiului.

„Criza cu care se confruntă urangutanul Tapanuli ilustrează convergența instabilității climatice, a pierderii biodiversității și a vulnerabilității, necesitând un răspuns coordonat, pe măsura amplorii amenințării”, au scris autorii în raport.

Pentru a proteja urangutanii rămași, va fi nevoie de sprijin internațional susținut.

Categorii: MediaFax.ro

Ucraina le cere civililor să părăsească teritoriile ocupate: Armata își întețește atacurile asupra forțelor ruse

MediaFax.ro - 11 Iunie, 2026 - 20:58

Potrivit oficialului ucrainean, forțele ruse au considerat mult timp orașele ocupate din regiunile Zaporojie și Herson drept zone sigure aflate în spatele frontului, folosindu-le pentru aprovizionarea trupelor și coordonarea operațiunilor militare.

„Inamicul a considerat prea mult timp Melitopol, Berdiansk, Enerhodar și Henicesk drept spatele său profund. Pentru prea mult timp a folosit părțile ocupate ale regiunilor Zaporojie și Herson ca centru logistic pentru aprovizionarea trupelor sale”, a transmis Fedorov într-un mesaj video pe rețelele sociale, citat de Interfax-Ukraine.

„Nu amânați plecarea”

Guvernatorul din Zaporojie a explicat că situația începe să se schimbe, deoarece armata ucraineană și-a intensificat operațiunile împotriva forțelor ruse.

„Astăzi, situația se schimbă. Trupele ucrainene lovesc sistematic infrastructura militară a ocupanților, posturile de comandă, depozitele și rutele de aprovizionare”, a spus Ivan Fedorov.

El a avertizat populația locală că pericolul este în creștere și le-a cerut celor care pot să nu-și amâne plecarea.

„Cu cât ocupanții folosesc mai mult teritoriile ocupate temporar pentru nevoi militare, cu atât mai mari sunt riscurile pentru civili. De aceea îi îndemn pe toți cei care au posibilitatea să nu amâne decizia de a pleca. Cel mai prețios lucru pe care îl are orice om este viața sa”, a afirmat acesta.

Sudul ocupat al Ucrainei

O parte importantă a regiunii Zaporojie, inclusiv orașele Melitopol și Enerhodar, se află sub controlul Rusiei încă din primele luni ale invaziei declanșate în 2022.

În ultimele luni, Ucraina a intensificat atacurile cu drone și rachete asupra depozitelor, centrelor de comandă și infrastructurii logistice folosite de armata rusă în teritoriile ocupate din sudul țării.

Categorii: MediaFax.ro

UPDATE: După ce a amenințat Iranul cu un „atac foarte dur” în această seară, Trump s-a răzgândit/Iranul declară că există încă un acord

MediaFax.ro - 11 Iunie, 2026 - 20:58

UPDATE:

Între timp, au apărut și informații care contrazic parțial declarațiile președintelui american. Potrivit unor surse familiarizate cu negocierile, citate de presa internațională, Iranul nu a aprobat până acum niciun proiect de acord sau memorandum de înțelegere cu Statele Unite, în pofida afirmațiilor lui Trump potrivit cărora textul ar fi fost deja agreat de toate părțile implicate.

De asemenea, oficiali iranieni au declarat pentru Axios că orice înțelegere ar necesita în continuare aprobarea finală a lui Mojtaba Khamenei, liderul suprem de facto al Iranului, ceea ce sugerează că negocierile nu sunt încă încheiate.

Știrea inițială:

Mesajul a fost publicat pe platforma Truth Social, în contextul tensiunilor persistente dintre Statele Unite și Iran.

„Am anulat atacurile și bombardamentele programate împotriva Iranului în această seară”, a transmis liderul de la Casa Albă, potrivit BBC.

Negocieri aprobate la cel mai înalt nivel

Trump a susținut că decizia a fost luată după ce discuțiile cu Republica Islamică au ajuns la conducerea supremă a Iranului și au primit aprobarea acesteia.

„Discuțiile au fost aduse la cel mai înalt nivel al conducerii iraniene și au fost aprobate”, a afirmat președintele american.

Potrivit acestuia, punctele finale ale unui posibil acord au fost acceptate „în principiu și în detaliu” de toate părțile implicate.

Trump a enumerat printre participanți Statele Unite, Israelul, Arabia Saudită, Emiratele Arabe Unite, Qatarul, Turcia, Pakistanul, Bahrainul, Kuweitul, Iordania și Egiptul.

Blocada navală rămâne în vigoare

Liderul american a precizat că măsurile militare nu au fost retrase complet.

„Blocada navală va rămâne în vigoare până la finalizarea acestei înțelegeri”, a scris Trump.

El a adăugat că locul și data semnării acordului vor fi anunțate ulterior.

Iranul nu a reacționat deocamdată

Autoritățile iraniene nu au confirmat informațiile prezentate de Trump și nu au oferit un răspuns oficial la noul anunț. Anterior, Teheranul avertizase Washingtonul că o escaladare militară ar putea transforma conflictul într-o „mlaștină fără sfârșit”.

Anunțul vine după mai multe zile de confruntări și amenințări reciproce. În ultimele zile, Trump a avertizat în repetate rânduri că Statele Unite sunt pregătite să intensifice operațiunile militare dacă negocierile cu Iranul nu vor produce rezultate.

Decizia de suspendare a atacurilor este văzută ca un posibil semnal de detensionare, însă rămâne neclar dacă părțile sunt aproape de un acord definitiv.

Categorii: MediaFax.ro

Avertismentul incredibil al unui expert: Studenții își pierd rapid capacitatea de a citi, este un colaps al generației

MediaFax.ro - 11 Iunie, 2026 - 20:58

Studenții își pierd rapid capacitatea de a citi, susține Tyler Jagt, într-un eseu pentru The Chronicle Higher Education.

„Există un colaps generațional măsurabil în ceea ce privește cititul și scrisul”, avertizează instructorul de literatură și scriere la nivel universitar.

El și-a amintit că, recent, niciunul dintre studenții săi nu a putut termina un articol de 20 de pagini, un lucru banal în urmă cu un deceniu. Un student a avut o explicație: a pierdut subiectul lucrării.

Studenții și elevii în aceeași situație

În plus, Jagt a analizat și rezultatele evaluării la citire a Evaluării Naționale a Progresului Educațional din 2024, publicate în 2025. Scorurile la citire ale elevilor de clasa a XII-a au fost la cel mai scăzut nivel de la începutul evaluării în 1992. Aproape o treime dintre elevii de clasa a XII-a au obținut scoruri sub nivelul „de bază” al evaluării la citire, ceea ce înseamnă că probabil „nu pot trage concluzii generale din text”.

Nici copiii mai mici nu sunt într-o situație bună. Un raport recent al Fundației Annie E. Casey a constatat că 70% dintre elevii de clasa a IV-a nu pot citi la un nivel competent.

Studenții uită să citească din cauza tehnologiei

Criza este provocată de lipsa lecturii și de dezvoltarea tehnologiei precum smartphone-ul și inteligența artificială. Problema a fost amplificată de dezvoltarea accelerată a inteligenței artificiale.

Mulți elevi și studenți tratează inteligența artificială ca pe un instrument de învățare autentic și devin dependenți de răspunsurile sale rapide. IA este folosită atât pentru a rezuma texte pe care tinerii nu le înțeleg, dar și pentru a scrie eseuri lungi sau pentru a rezolva probleme complicate.

Un test a avut un rezultat incredibil: 83% dintre utilizatorii de inteligență artificială nu au putut cita niciun rând din eseurile pe care tocmai le scriseseră. Culmea este că atunci când li s-a cerut să scrie fără a utiliza IA nu au reușit să termine eseul.

Categorii: MediaFax.ro

Scandal în SUA: cel mai puternic instrument de spionaj al serviciilor secrete americane, pentru prima oară în dificultate, după 11 Septembrie. Camera Reprezentanților îi pune piedici lui Trump

MediaFax.ro - 11 Iunie, 2026 - 18:55

Camera Reprezentanților a respins joi o încercare de ultim moment de a prelungi o controversată lege privind supravegherea fără mandat, în timp ce democrații continuă să protesteze față de decizia președintelui Donald Trump de a-l plasa temporar pe Bill Pulte, directorul unei agenții ipotecare și fidel MAGA, în fruntea comunității de informații americane, relatează The Washington Post.

Votul pentru menținerea legii a eșuat cu 218 voturi la 198, 19 republicani alăturându-se aproape tuturor democraților care s-au opus proiectului de lege. Ar fi fost nevoie de o majoritate de două treimi pentru a avansa, conform instrumentului parlamentar folosit de președintele Camerei Reprezentanților, Mike Johnson (republican din Louisiana), pentru a aduce rapid proiectul de lege în dezbatere.

Rezultatul garantează aproape că Secțiunea 702 din Legea de Supraveghere a Informațiilor Străine, un instrument de spionaj post-11 septembrie despre care ambele partide au susținut că este esențial pentru securitatea națională a SUA, va expira pentru prima dată.

Programul urmează să expire vineri la miezul nopții, iar parlamentarii urmează să părăsească Washingtonul joi fără un acord.

Liderul majorității din Cameră, Steve Scalise (republican din Louisiana), a dat vina pe democrații din Senat pentru blocarea FISA, spunând că camera superioară ar fi trebuit să propună un proiect de lege adoptat de Cameră pentru a reautoriza complet FISA în aprilie. În schimb, Senatul a aprobat o măsură pe termen scurt pe care Camera a adoptat-o ​​și care expiră vineri.

Senatul semnalase că proiectul de lege al Camerei Reprezentanților, adoptat în aprilie, nu avea nicio șansă să depășească pragul de 60 de voturi al Camerei.

„Democrații din Senat au luat o decizie cu adevărat proastă și periculoasă de a bloca aparatul de securitate națională al țării noastre, iar aceasta este o mișcare periculoasă și, la un moment dat, va trebui să se întoarcă la a le păsa de această țară”, a spus Scalise.

Johnson a vizitat Casa Albă de mai multe ori în această săptămână pentru discuții directe cu Trump, care a cerut ulterior Congresului să prelungească programul cu câteva săptămâni pentru a permite negocierilor ulterioare.

Legislatorii adoptaseră deja mai multe măsuri provizorii în acest an, înainte de termenele limită anterioare pentru reînnoirea Secțiunii 702. Însă democrații s-au opus oricărei prelungiri odată cu numirea lui Pulte, care nu are experiență în domeniul securității naționale, în funcția de director interimar al serviciilor naționale de informații.

Poziția – cel mai înalt post în domeniul informațiilor din America – necesită prin lege o experiență în securitatea națională, iar democrații au susținut că numirea lui Pulte în această funcție, chiar și temporară, este atât periculoasă, cât și ilegală . Unii republicani au pus la îndoială calificările sale, dar în mare parte au susținut că Secțiunea 702 este prea critică pentru a risca să fie lăsată să cadă.

Trump a semnalat că numirea lui Pulte nu este permanentă – și că sarcina sa principală ar fi să facă reduceri drastice la Biroul Directorului de Informații Naționale – dar a refuzat să revină asupra deciziei. Celebra secțiune 702

Secțiunea 702 permite comunității de informații americane să colecteze apeluri, mesaje text și e-mailuri de la firmele de telecomunicații americane ale străinilor care locuiesc în străinătate și sunt suspectați că reprezintă o amenințare. Ocazional, această colectare fără mandat poate aduna date despre cetățenii americani care comunică cu acești străini, ceea ce i-a îngrijorat pe apărătorii vieții private și pe cei ai libertăților civile din ambele partide.

Administrația a declarat că programul este esențial pentru siguranța cetățenilor americani, de la dejucarea atacurilor teroriste până la facilitarea salvării ostaticilor.

Unii parlamentari au cerut guvernului să obțină un mandat înainte de a utiliza instrumentul în cazuri care ar putea implica cetățeni americani, o măsură pe care administrația și alți legislatori au spus că ar îngreuna colectarea rapidă de informații.

Grupul de extremă dreaptă pentru Libertate al Camerei Reprezentanților a blocat deja multiple încercări de a reautoriza Secțiunea 702 în acest an. Săptămâna trecută, un grup de republicani de dreapta a contribuit la respingerea unei propuneri de avansare a programului în Senat.

Unii membri democrați ai partidului axat pe securitatea națională au ajutat la negocieri pe parcursul anului – inclusiv prin a le argumenta altor membri ai partidului lor că Secțiunea 702 este vitală.

În ultimele săptămâni, se părea că parlamentarii din Senat erau aproape de un acord care ar reînnoi legea, dar numirea lui Pulte a zădărnicit orice înțelegere.

„Există o cale de reautorizare a FISA, dar va necesita adoptarea unor reforme semnificative. Ne opunem acestui proiect de lege care amână amânarea acțiunii”, a scris conducerea democrată a Camerei Reprezentanților – inclusiv deputatul Jim Himes (Connecticut), principalul democrat din Comisia de Informații – într-un comunicat înainte de votul de joi.

O instanță care guvernează FISA a decis că Secțiunea 702 poate continua până la începutul anului viitor, chiar dacă Congresul nu reușește să reînnoiască legea. Rămâne însă neclar dacă firmele de telecomunicații care furnizează informațiile în cadrul programului actual vor continua să facă acest lucru sau vor înceta să se conformeze de teama că s-ar putea confrunta cu procese fără autorizația continuă din partea Congresului.

Categorii: MediaFax.ro

Alegeri anulate în cel mai mic sat din Franța. Localnicii merg din nou la urne

MediaFax.ro - 11 Iunie, 2026 - 18:42

Tribunalul Administrativ din Bordeaux a decis anularea scrutinului din Castelmoron-d’Albret, o localitate aflată în apropiere de Bordeaux, în sud-vestul Franței, cunoscută drept cea mai mică comună din țară. Instanța a considerat că o neregulă identificată pe una dintre listele de candidați ar fi putut influența rezultatul alegerilor, diferența dintre cele două tabere fiind de doar două voturi.

Cum au fost invalidate voturile

La alegerile din martie, François Migaud – candidatul declarat câștigător, a obținut 25 de voturi, echivalentul a 52% din sufragii, în timp ce principala sa contracandidată, Florence Castéra, a primit 23 de voturi, adică 48% din cele 48 de voturi exprimate.

Potrivit Le Figaro, în timpul numărării voturilor, toate buletinele de vot ale listei conduse de Florence Castéra au fost declarate nule. Motivul a fost lipsa menționării cetățeniei portugheze a uneia dintre candidatele înscrise pe listă.

Judecătorii au considerat că această situație a influențat rezultatul final al alegerilor. Dacă voturile respective ar fi fost luate în calcul, candidata învinsă ar fi obținut reprezentare în consiliul local. După anularea tuturor voturilor primite de aceasta, câștigătorul scrutinului a rămas, practic, singurul candidat care a mai avut voturi considerate valabile.

Localnicii ar putea vota din nou

Diferența foarte mică dintre cei doi candidați și consecințele invalidării voturilor au determinat candidata învinsă să conteste rezultatul alegerilor. După analizarea dosarului, Tribunalul Administrativ din Bordeaux a decis anularea scrutinului.

Castelmoron-d’Albret este cunoscută în Franța drept cea mai mică comună din țară ca suprafață, având doar aproximativ 3,5 hectare. Localitatea medievală atrage frecvent turiști tocmai datorită dimensiunilor sale neobișnuit de reduse. Numărul alegătorilor este, de asemenea, foarte mic, ceea ce face ca fiecare vot să poată influența decisiv rezultatul alegerilor locale.

Primarul ales mai poate ataca decizia la Consiliul de Stat, cea mai înaltă instanță administrativă din Franța.

În cazul în care hotărârea va rămâne definitivă, alegătorii din Castelmoron-d’Albret vor fi chemați din nou la urne. Cei doi candidați au anunțat deja că sunt pregătiți să participe la un nou scrutin.

Categorii: MediaFax.ro

Meloni cere Bruxelles-ului să renunțe la „reducerile” pentru unele state membre, altfel Italia va cere același lucru

MediaFax.ro - 11 Iunie, 2026 - 18:39

Prim-ministrul italian Giorgia Meloni a lansat, joi, un avertisment în Parlamentul italian, conform Euronews.

Meloni a lansat un avertisment clar cu privire la așa-numitele „reduceri” anuale la contribuțiile naționale de care se bucură unele state membre. Dacă sistemul nu este abolit, Italia va cere „același privilegiu”, a transmis aceasta.

Răbdarea Romei a luat sfârșit

Premierul italian a avertizat Bruxelles-ul că răbdarea Romei a luat sfârșit, cu privire la plățile UE către unele state.

Cifrele pentru următorul cadru financiar multianual vor fi puse pe masa liderilor UE pentru prima dată la summitul de săptămâna viitoare, mai arată sursa.

Discuțiile se așteaptă să fie tensionate. Capitalele europene așteaptă așa-numita „cutie de negociere”, proiectul de text care va stabili cifrele și domeniile de cheltuieli.

Bătălia pentru bugetul pentru următorii șapte ani pune față în față tabere opuse.

Ce țări beneficiază de „reduceri”

Pe de o parte, se află așa-numitele țări „frugale”, conduse de Germania și Olanda, alături de Suedia, Danemarca și Austria. Ele beneficiază în prezent de corecții de miliarde de euro la contribuțiile lor și se opun unui buget mai mare, din cauza presiunii asupra finanțelor publice naționale. Acest bloc insistă asupra unor reduceri liniare, generalizate, potrivit sursei.

Pe de altă parte, Italia este aliniată grupului informal care se autointitulează „Prietenii Coeziunii”. Aceasta este o alianță ce cuprinde 16 țări, inclusiv Polonia, Spania și Portugalia. Ele se opun reducerilor bugetului regional și solicită eliminarea definitivă a rambursărilor.

Diplomații europeni se așteaptă ca noul proiect al Comisiei să includă reduceri modeste, generalizate, dar nu și reduceri drastice.

Problema rambursărilor nu e o noutate

Tensiunile legate de rambursări nu sunt o noutate. În decembrie, Roma a amenințat că va bloca deciziile Consiliului European dacă mecanismul de rambursare nu era eliminat din discuții. Mecanismul reapăruse într-un text de negociere al președinției daneze, conform aceleiași surse.

Meloni a precizat, de asemenea, că Italia nu se va lega de termene limită artificiale. Țara va semna acordul doar după ce se va ajunge la cel mai bun compromis posibil.

Categorii: MediaFax.ro

Evacuare la Pentagon. Mai multe echipe speciale se află în clădire

MediaFax.ro - 11 Iunie, 2026 - 18:30

UPDATE

Autoritățile americane au confirmat că investighează un incident cu materiale periculoase la Pentagon, clădirea care găzduiește Departamentul Apărării al SUA.

Purtătorul de cuvânt al Pentagonului, Sean Parnell, a declarat că „departamentul execută protocoale standard de protecție, inclusiv un ordin de izolare pentru zona afectată”, conform Al Jazeera.

„Pentagonul are sisteme sofisticate pentru a asigura siguranța clădirii și a ocupanților acesteia. Aceste sisteme au detectat o problemă de calitate a aerului care necesită măsuri de precauție până când vom determina semnificația acesteia”, a explicat Parnell.

Departamentul de pompieri din Arlington a transmis pe X că „unitățile, inclusiv echipa pentru materiale periculoase, operează în prezent la Pentagon în sprijinul echipei Hazmat a PFPA în timpul unui incident cu materiale periculoase”.

Pentagonul, cu o suprafață de 600.000 de metri pătrați, este cea mai mare clădire de birouri cu înălțime joasă din lume. Aproape 30.000 de militari și civili lucrează la clădire în fiecare zi.

Știrea inițială:

Evacuarea de joi vizează mai multe etaje ale uriașei clădiri.

Potrivit Nexta, numeroși angajați au fost scoși din clădire.

Se pare că măsura evacuării a fost dispusă ca urmare a unei probleme la sisteme interne.

Un reprezentant al instituției a declarat că sistemele de protecție au detectat o problemă cu calitatea aerului, care necesită măsuri preventive.

Echipe speciale și pompierii se află la fața locului.

Categorii: MediaFax.ro

Reacția ARB după decizia Consiliului Concurenței: „Un abuz excesiv și repetitiv construit pe o interpretare contestabilă a unor mecanisme esențiale de funcționare ale sectorului bancar”

MediaFax.ro - 11 Iunie, 2026 - 18:26

„Băncile nu sunt vinovate și vor utiliza toate căile legale de atac pentru a anula decizia abuzivă, nefondată și injustă a Consiliului Concurenței care afectează pe nedrept reputația industriei bancare”, au transmis reprezentanții ARB.

Reacția vine la câteva zile după decizia plenului Consiliului Concurenței, anunțată duminică, de sancționare a 10 bănci cu amenzi în valoare totală de 3,73 miliarde lei (710 milioane euro), cea mai mare amendă din istoria instituției, pentru încălcarea normelor de concurență, respectiv legea concurenței și Tratatul privind Funcționarea Uniunii Europene, prin coordonarea comportamentului în cadrul procedurii de stabilire a ROBOR.

Băncile participante la stabilirea ROBOR și-au urmărit cotațiile și, chiar dacă nu au avut o înțelegere de timp cartel, comunicările dintre ele au dus la vicierea indicelui, ceea ce are un impact asupra creditelor în lei, a explicat, luni, președintele Consiliului Concurenței, Bogdan Chirițoiu, într-o conferință de presă privind decizia Plenului

Amenzile au fost aplicate celor 10 bănci, care au început luni să anunțe că le vor contesta, astfel:

Banca Comercială Română SA: 577,36 milioane lei;

BRD-Groupe Société Générale SA: 412,47 milioane lei;

Banca Transilvania S.A.: 875,74 milioane lei;

Banca Transilvania SA (pentru fapta realizată de OTP Bank România SA): 85,03 milioane lei;

ING Bank N.V. Amsterdam Sucursala București: 405,91 milioane lei;

Raiffeisen Bank România SA: 442,49 milioane lei;

Exim Banca Românească SA: 96,49 milioane lei;

CEC Bank SA: 332,98 milioane lei;

UniCredit Bank SA: 431,03 milioane lei;

Banca Comercială Intesa Sanpaolo România SA: 28,1 milioane lei;

Libra Internet Bank SA: 45,86 milioane lei.

ROBOR este rata de referință a pieței monetare interbancare ce influențează calculul dobânzilor pentru creditele acordate persoanelor juridice (inclusiv entități ale statului, precum autorități publice locale), dar și calculul dobânzilor pentru persoanele fizice care au credite acordate anterior anului 2019 și nu au făcut cerere să treacă la IRCC

 „România a fost scoasă de pe radarul investitorilor în zona financiar bancară”

„Asociația Română a Băncilor va susține toate demersurile interne și internaționale în care se poate implica pentru a demonstra că băncile nu au manipulat ROBOR. Considerăm că această decizie fără precedent la adresa unei părți din infrastructura critică națională reprezintă un abuz excesiv și repetitiv construit pe o interpretare contestabilă a unor mecanisme esențiale de funcționare ale sectorului bancar, un sector de importanță critică pentru finanțarea economiei și pentru stabilitatea financiară”, se arată în comunicatul transmis.

Potrivit sursei citate, prin această decizie, România a fost scoasă de pe radarul investitorilor în zona financiar bancară și riscă să fie depunctată din cauza acestor derapaje. Implicațiile directe și colaterale ale unei asemenea decizii nu privesc exclusiv sistemul bancar și reputația acestuia, ci afectează stabilitatea financiară, asigurarea finanțării statului român și economia ca un întreg.

„Simplificările excesive, concluziile forțate și comunicarea cu tentă populistă utilizate pentru promovarea acestui subiect nu servesc interesului public, ci riscă să distorsioneze grav percepția asupra funcționării pieței bancare și reputației. Clienții băncilor cu credite ancorate în ROBOR sunt instigați să declanșeze procese colective pentru a recupera sume, dar băncile beneficiază de prezumția de nevinovăție și instanța nu s-a pronunțat printr-o hotărâre definitivă”, au comunicat joi oficialii ARB.

Reprezentanții bancherilor precizează că  nu este pentru prima dată în ultimii ani când sectorul bancar este supus acuzelor puternic mediatizate ale unei autorități.

„Într-un alt caz cu impact public ridicat, legat de modul de calcul al ratelor bancare, mai multe măsuri și sancțiuni aplicate instituțiilor bancare de ANPC au fost contestate și infirmate ulterior de instanțele de judecată. Reputația sectorului bancar românesc în ansamblu a fost încă o dată afectată”, au explicat oficialii ARB.

„Sectorul bancar din România funcționează într-un cadru strict reglementat, supravegheat și conformat. Considerăm că orice poziție a autorităților trebuie să fie caracterizată de maxim profesionalism, echilibru și responsabilitate. Sistemul bancar din România rămâne angajat ferm față de principiile concurenței loiale, corectitudinii, transparenței și respectării reglementărilor în vigoare. Sectorul bancar din România este unul dintre pilonii dezvoltării societății românești, având un rol critic în susținerea creșterii gradului de bunăstare al populației, dezvoltarea mediului de afaceri și buna funcționare a statului român”, au conchis reprezentanții bancherilor.

Cerere de explicații concrete privind stabilirea vinovăției

În acest context, Asociația Română a Băncilor (ARB) solicită public Consiliului Concurenței să ofere explicații concrete privind stabilirea vinovăției fără dovezi și comunicarea publică care provoacă confuzie și așteptări nerealiste legate de mai multe aspecte, conform comunicatului citat:

  • Specificarea reglementărilor încălcate

„În vederea clarificării aspectelor de fond ce fac obiectul acestei decizii, solicităm prezentarea elementelor de reglementare și de conduită concurențială ce au fost încălcate, cu precizarea și a mecanismelor prin care s-a produs distorsionarea pieței.

Banca Națională a României are rol de organizator, de reglementator și supraveghetor privind modul de funcționare a pieței monetare, conform Normei 4/1995 privind funcționarea pieței monetare interbancare. În condițiile în care Banca Națională a României are la dispoziție Regulamentul Uniunii Europene nr. 596/2014 pentru prevenirea abuzului de piață legat de manipularea indicilor de referință, considerăm că este necesară menționarea prevederilor concrete care se pretinde că au fost încălcate.

  • Încălcarea autonomiei instituționale a BNR

ROBOR are rol principal în transmisia politicii monetare, influențează funcționarea pieței monetare și stabilitatea financiară. Orice intervenție externă care reduce capacitatea Băncii Naționale a României  de a asigura un cadru funcțional al pieței monetare poate fi interpretată ca afectând autonomia instituțională în îndeplinirea mandatului.

  • Discuțiile concrete considerate „incriminatoare”

Condițiile și reglementările pe care trebuie să le respecte participanții la piață sunt extrem de riguroase astfel că se impune clarificarea acuzelor legate de discuțiile concrete invocate între reprezentanții băncilor. Această orchestrare bazată pe dezinformare publică aruncă o anatemă asupra sistemului bancar, iar fără prezentarea de probe concludente pare a fi mai degrabă o decizie dictată”, au conchis reprezentanții băncilor.

 

Categorii: MediaFax.ro

Economia globală scade. Banca Mondială reduce previziunile din cauza războiului din Iran

MediaFax.ro - 11 Iunie, 2026 - 18:23

Banca Mondială (BM) a publicat un raport privind perspectivele economice globale pentru 2026. Aceasta și-a retrogradat previziunea de bază privind creșterea PIB-ului global de la 2,6% la 2,5%, menționând că aceasta ar fi cea mai slabă rată de creștere a PIB-ului de la pandemia de COVID-19.

Revizuirea previziunilor se datorează impactului negativ al războiului din Iran asupra economiei globale. Există, de asemenea, scenarii mai pesimiste: dacă perturbările severe ale aprovizionării cu energie cauzate de război continuă, creșterea PIB-ului ar putea ajunge la doar 1,3%.

Prognoza de bază a Băncii Mondiale estimează, de asemenea, că prețul mediu al țițeiului Brent în acest an va fi de 96 de dolari pe baril – cu 36% mai mare decât în ​​2025. Banca Mondială preconizează că inflația globală în 2026 va fi de 4% în scenariul de bază. În cel mai pesimist scenariu, țițeiul Brent va costa 115 dolari pe baril, iar inflația va ajunge la 4,4%.

Analiștii băncilor se așteaptă ca creșterea PIB-ului să revină la 2,8% până în 2027–2028, ceea ce este, însă, sub nivelul mediu din anii 2010. Potrivit economistului senior Indermit Gill la Banca Mondială, acest lucru se datorează mai multor factori – încetinirea creșterii populației, scăderea investițiilor private și publice, creșterea datoriei guvernamentale în diferite țări și o creștere mai scăzută a comerțului. „Economia globală este acum mult mai puțin rezistentă decât era în 2008 sau chiar în 2018”, a remarcat el.

Categorii: MediaFax.ro

ELKO Romania prezintă noile camere i-PRO X-Series, cu AI generativă integrată la nivel edge

MediaFax.ro - 11 Iunie, 2026 - 18:19

ELKO Romania, parte a ELKO Group, unul dintre principalii distribuitori de produse, soluții IT și electronice de consum din regiune, prezintă partenerilor locali cele mai noi camere i-PRO X-Series Fisheye, primele modele ale producătorului care integrează AI generativă direct la nivel edge. Noile echipamente permit interacțiunea cu fluxurile video live prin limbaj natural și susțin scenarii de monitorizare, detecție și alertare în timp real, fără dependență de servicii cloud sau servere externe.

Această lansare marchează o nouă etapă în strategia i-PRO de integrare a AI generative în soluțiile de securitate video. După introducerea capabilităților de analiză video forensic cu AI generativă în 2025, i-PRO extinde acum aceste funcționalități de la analiza post-eveniment către operațiuni zilnice de securitate, monitorizare live și reacție rapidă la incidente.

Prin intermediul portofoliului i-PRO, ELKO Romania pune la dispoziția integratorilor locali soluții de supraveghere video avansate, construite în jurul procesării la nivel edge, al securității cibernetice enterprise-grade și al arhitecturilor deschise, ușor de integrat în infrastructuri existente.

Citeşte comunicatul integral AICI

Categorii: MediaFax.ro

Trump susține că a fost păcălit de kurzi: Le-am dat arme și le-au păstrat pentru ei, o rușine

MediaFax.ro - 11 Iunie, 2026 - 18:18

Președintele Donald Trump a recunoscut în timpul unui interviu acordat Fox News că americanii le-au furnizat arme kurzilor. Aceștia nu le-au folosit pentru a-i ataca pe iranieni. Ne-au trădat, este o rușine, dar nu voi uita, a spus Trump.

„De fapt. ca să fiu sincer, le-am trimis arme kurzilor și am fost foarte dezamăgit de kurzi. Kurzii ne-au trădat. Cred că și-au păstrat armele pentru ei. Este o rușine. Dar îmi voi aminti asta”, a spus Donald Trump.

Trump confirmă unele zvonuri din luna martie

În luna martie, au apărut informații privitoare la un atac terestru al kurzilor în Iran. Conform informațiilor de atunci, kurzii au trecut frontieră venind din Irak și au ocupat mai multe poziții într-o zonă montană.

Sursele susțineau că americanii vor să ajute diferite grupări dispuse să lupte cu iranienii.

Până în prezent Casa Albă nu a confirmat planul de a înarma grupurile kurde și nici intenția de a lansa cu ajutorul kurzilor o ofensivă terestră în Iran.

Categorii: MediaFax.ro

Ciucu, despre un guvern minoritar PSD: „Nu-mi place să spun din prima nu”. Dar nu merită

MediaFax.ro - 11 Iunie, 2026 - 18:13

Întrebat dacă Partidul Național Liberal ar susține prin vot un eventual guvern monocolor PSD, Ciucu a evitat un refuz categoric, dar a transmis că social-democrații trebuie mai întâi să demonstreze că pot construi o majoritate și un executiv funcțional.

„E foarte greu să vă răspund. Nu-mi place, de fapt, să zic din prima nu”, a afirmat liderul liberal.

Liderul liberal susține este relativ simplu să dărâmi un guvern atunci când există nemulțumiri și când se formează majorități conjuncturale, însă adevărata provocare este construirea unei alternative viabile.

„Pe un fond de nemulțumire, te aduni acolo, cu extremiștii, funcționezi ca o mulțime comună și îți dai jos guvernul. Dar aici întrebarea este: poți să pui altul în loc?”, spune liderul liberal.

„Ai dat jos guvernul? Fă-ți altul”

Ciucu a sugerat că acesta ar fi trebuit să fie și mesajul transmis de președintele Nicușor Dan către PSD după după căderea guvernului.

„Ai dat jos guvernul? Hai, fă-ți un guvern”, a transmis prim-vicepreședintele PNL București, susținând că responsabilitatea de a veni cu o majoritate și cu o formulă de guvernare funcțională aparține celor care au contribuit la înlăturarea executivului.

Ciucu: Nu merită votul PNL

Liderul liberal a adăugat însă că nu poate garanta sprijinul PNL pentru o asemenea formulă și că inclusiv acordarea unui simplu vot de investitură este puțin probabilă.

„Nu spun că vom vota un asemenea guvern. În cel mai bun caz, pentru ei, doar un vot de investitură, dar mi-e greu să cred și că acest vot ar putea să fie dat. Pentru că nu merită”, a declarat Ciprian Ciucu.

„Două mari poluri politice în viitor”

Liberalul consideră că PSD va continua să se erodeze electoral, iar o parte importantă a electoratului său va fi preluată de AUR în viitor.

„Cel mai probabil PSD va fi din ce în ce mai mic (…), iar tipul de electorat care votează PSD va fi preluat de AUR. Vor fi două poluri, un pol de tip AUR – Georgescu, Simion și această categorie de oameni – și un alt pol mai civic, rațional, format în jurul PNL și USR. Așa văd lucrurile pe viitor”, a declarat Ciprian Ciucu.

Categorii: MediaFax.ro

România și Ucraina colaborează pentru apărarea regiunii Mării Negre

MediaFax.ro - 11 Iunie, 2026 - 15:57

Potrivit șefei diplomației române, conversația a avut loc după discuțiile dintre miniștrii apărării și contactele la nivel prezidențial.

„Am avut o conversație necesară cu Andrii Sîbiha”, a transmis Oana Țoiu.
Ea a precizat că cele două părți au convenit asupra priorității protejării cetățenilor.

„Am convenit că mandatul suprem și imperativ al fiecărui stat este protejarea vieții și siguranței propriilor cetățeni”, a afirmat ministrul român.

Vecinii și partenerii strategici construiesc relații mai puternice prin dialog deschis și acțiuni coordonate de prevenție pentru a gestiona situațiile de criză.

Am avut o conversație necesară cu @andrii_sybiha, ca urmare a discuțiilor dintre miniștrii apărării și a contactelor… pic.twitter.com/LhAiHq5hLj

— Toiu Oana (@oana_toiu) June 11, 2026

În cadrul discuției, Oana Țoiu a reiterat poziția României privind războiul din Ucraina.
„Am reiterat condamnarea de către România a războiului ilegal de agresiune purtat de Rusia”, a spus ea.

Ministrul a subliniat și angajamentul comun pentru obținerea unei încetări a focului și a unei păci durabile.

Totodată, partea română și-a exprimat preocuparea față de efectele conflictului asupra populației și regiunii.

Potrivit Oanei Țoiu, războiul produce efecte grave asupra comunităților afectate și a statelor vecine.

Cooperare în domeniul securității

Șefa diplomației române a anunțat că a primit asigurări din partea Kievului privind cooperarea în domeniul securității.

„Am primit din partea omologului meu asigurarea deplină a angajamentului Ucrainei de a depune toate eforturile necesare pentru gestionarea comună a riscurilor transfrontaliere generate de agresiunea rusă”, a declarat ea.

Cei doi miniștri au discutat și despre consolidarea mecanismelor de avertizare timpurie.
Pe agenda convorbirii s-au aflat și schimbul de informații și monitorizarea situației operative.
Oana Țoiu a arătat că România și Ucraina împărtășesc responsabilitatea menținerii securității în regiunea Mării Negre.

De asemenea, cele două state urmăresc protejarea infrastructurii strategice, a coridoarelor umanitare și a rutelor navigabile.

„Vom continua să colaborăm atât în format bilateral, cât și în cadrul formatelor internaționale, pentru a construi un viitor sigur și realizabil”, a transmis ministrul român de Externe.

Categorii: MediaFax.ro

Eugen Tomac și-a mai pierdut un ministru pe drum. Anunțul lui Adrian Papahagi

MediaFax.ro - 11 Iunie, 2026 - 15:52
Adrian Papahagi anunță că nu mai vrea să facă parte din Guvernul Eugen Tomac, susținut de Nicușor Dan: „La rugămintea premierul desemnat, Eugen Tomac, am acceptat în principiu să fac parte, ca ministru al culturii, dintr-un guvern tehnocrat, iar numele meu a circulat public. Nu am confirmat și nu am dezmințit public, nu am comentat nimic în aceste zile, din loialitate față de premierul desemnat, cu care am o lungă relație de colegialitate, și care a fost mereu onest cu mine (lucru rar în politică). Nu am dorit să afectez prin declarații mai încinse negocierile pentru sprijinul parlamentar al noului guvern și am vrut să las până în ultima clipă totală libertate premierului desemnat în configurarea echipei guvernamentale. Nu mai sunt de peste un deceniu în logică politică, nu doresc să mai fac politică activă de partid. Am acceptat un potențial rol într-un guvern tehnic, în înțelegerea că sprijinul parlamentar fusese negociat în luna de consultări dintre președinte și partide, și că partidele, incapabile să ofere o majoritate pentru un guvern politic, erau pregătite să accepte această soluție oferită de președintele Nicușor Dan. Speram să pot face câteva lucruri bune într-un mandat pe care îl bănuiam scurt, alături de oameni perfect onorabili ca Sorin Costreie, cu care fusesem coleg la NEC, sau Eugen Tomac, alături de care fondasem PMP. Aș fi impulsionat renovările câtorva instituții majore de cultură prin programul „Temelii culturale” (în special aș fi sprijinit draga mea Biblioteca Batthyaneum), aș fi încercat să găsim un loc și să lansăm proiectul unei mari săli de spectacole în capitală, în beneficiul Festivalului Enescu, al premierelor naționale ale filmelor românești și al altor mari manifestări culturale. Aș fi făcut tot posibilul pentru a readuce TVA pe carte la 5%. Aveam o listă cu 10 puncte pe care i-am trimis-o domnului Tomac. În actualul context politic, nu sunt dispus să fiu parte într-un conflict politic și instituțional care mă depășește și pe care nu mi-l doresc. Lupta politică a partidelor și planurile lor electorale sunt legitime, dar nu doresc să fiu prins la mijloc între o tabără pe care o simpatizez, dar care azi e divizată, și una pe care am combătut-o mereu. Am avut o convorbire cu premierul desemnat în acest sens. Rămân așadar un simplu universitar și cetățean interesat de viața cetății, liber în exprimare. Nu voi comenta însă actualitatea până când noul guvern se prezintă în parlament. Zilele care au trecut mi-au confirmat calitatea umană a lui Eugen Tomac și mi-au revelat destui falși prieteni. Îi urez deci succes premierului desemnat în sarcina extrem de grea care i-a fost încredințată”, a anunțat Papahagi.
Categorii: MediaFax.ro

Pagini

Subscribe to Capital Market agregator - MediaFax.ro