Ritmul de încălzire din centrul Ungariei îl depășește semnificativ atât pe cel mondial, cât și pe cel european a explicat climatologul Diána Ürge-Vorsatz, profesoară la Universitatea Central-Europeană (CEU) și membră a Grupului Interguvernamental privind Schimbările Climatice (IPCC) al ONU.
Potrivit cercetătoarei, citate de Daily News Hungary, Europa se încălzește deja de aproximativ două ori mai rapid decât media globală. În anumite regiuni din Ungaria, însă, ritmul de creștere a temperaturilor este și mai accentuat.
Comparativ cu Irlanda sau nordul Angliei, temperaturile din Ungaria cresc de cinci până la șapte ori mai repede, echivalentul unei creșteri de aproximativ 0,75-1 grad Celsius pe deceniu.
„Este o cursă nebună spre dezastru”, spun climatologii, subliniind că efectele schimbărilor climatice devin din ce în ce mai evidente.
Agricultura și resursele de apă, tot mai afectateSpecialiștii avertizează că încălzirea accelerată va pune o presiune uriașă asupra agriculturii, resurselor de apă și economiei Ungariei. Rezervele de apă, deja vulnerabile, riscă să fie afectate și mai grav din cauza secetelor prelungite și a valurilor de căldură tot mai frecvente.
„Trebuie să înțelegem urgent că aceasta este o problemă care ne afectează profund corpul, portofelul și sănătatea”, a declarat cercetătoarea, care consideră combaterea schimbărilor climatice una dintre cele mai importante priorități ale Ungariei.
Ea a menționat că măsurile adoptate la timp pot aduce beneficii economice și sociale mai mari decât costurile pe care le presupun.
Temperaturi de aproape 40 de gradeUngaria se pregătește pentru un nou episod de caniculă extremă. Un puternic „dom de căldură”, format deasupra Europei de Vest, se deplasează spre est și aduce temperaturi foarte ridicate în mare parte a continentului.
Meteorologii estimează că temperaturile ar putea ajunge în următoarele zile la aproape 40 de grade Celsius. Din acest motiv, autoritățile sanitare au emis o alertă de caniculă de gradul trei, echivalentă celui mai ridicat nivel de avertizare, valabilă pentru întreg teritoriul Ungariei.
Apa, distribuită gratuit în găriValul de căldură afectează deja activitatea de zi cu zi. Operatorul feroviar de stat MÁV a anunțat că va distribui gratuit apă potabilă în principalele gări în orele cele mai călduroase și le recomandă călătorilor să își planifice deplasările cu atenție, să evite expunerea prelungită la soare și să aibă suficiente lichide la ei.
Potrivit cercetătorilor, noul episod de caniculă confirmă că schimbările climatice nu mai reprezintă un risc pentru viitor, ci modelează deja prezentul, influențând direct sănătatea populației, nivelul de trai și situația financiară a oamenilor.
CSM București va avea parte de o grupă foarte puternică în noul sezon al Ligii Campionilor la handbal feminin. Campioana României a fost repartizată în Grupa A, unde va întâlni Team Esbjerg, FTC-Toyota Kovács, Brest Bretagne Handball, RK Krim OTP Group Mercator, BV Borussia Dortmund, Sola Handballklubb și OTP Group Buducnost.
România va avea două reprezentante în competiție, după ce EHF a confirmat participarea Gloriei Bistrița, cu loc direct, și a CSM București, printr-un upgrade acceptat pentru sezonul 2026/27. Formatul competiției feminine rămâne neschimbat, cu două grupe de câte opt echipe, iar noul sezon va începe în 5/6 septembrie.
CSM București, din nou în fața unor nume grele ale EuropeiPentru CSM București, tragerea la sorți vine la scurt timp după cel mai bun sezon european din ultimii ani. Echipa din Capitală a ajuns în Final Four-ul EHF Champions League, la Budapesta, pentru prima dată după o pauză de opt ani, și a încheiat competiția pe locul 3.
CSM a pierdut semifinala cu Metz Handball, scor 27-32, dar a câștigat finala mică împotriva celor de la Brest Bretagne Handball, 32-26, obținând bronzul european. A fost al treilea loc 3 din istoria clubului în Liga Campionilor, după sezoanele 2016/17 și 2017/18.
În noua grupă, CSM se va reîntâlni cu Brest Bretagne Handball, echipa învinsă în meciul pentru medalia de bronz. Totodată, bucureștencele vor avea dueluri tari cu Team Esbjerg, FTC, Krim, Borussia Dortmund, Sola și Buducnost.
Gloria Bistrița, grupă cu Metz și GyörGloria Bistrița a fost repartizată în Grupa B, una extrem de dificilă, în care se află Metz Handball, Györi Audi ETO KC, Odense Håndbold, HC Podravka, Storhamar Håndball Elite, HSG Blomberg-Lippe și Nykøbing Falster Håndbold.
Cel mai puternic nume din grupă este Metz Handball, echipa care a câștigat Liga Campionilor în sezonul recent încheiat, după 31-29 cu Györ în finala de la Budapesta. Metz a devenit astfel primul club francez care câștigă trofeul EHF Champions League Women.
Grupele EHF Champions League Women 2026/27Potrivit unei analize publicate de Financial Times, adversarii politici ai șefei guvernului susțin că modificările urmăresc, în realitate, să-i asigure acesteia un avantaj decisiv la alegerile generale programate pentru anul viitor.
Înaintea unei dezbateri parlamentare care urmează să înceapă vineri, Giorgia Meloni a declarat că reforma este necesară pentru a garanta stabilitatea guvernamentală, după decenii de instabilitate politică.
„Astăzi suntem considerați un pilon al stabilității în Europa. Ieri eram o Italie instabilă într-o Europă mai stabilă. Nu vreau ca Italia să redevină instabilă”, a afirmat Meloni într-un forum public.
Ce presupune reforma sistemului electoral propusă de Giorgia MeloniÎn centrul reformei sistemului electoral se află un mecanism proporțional care include acordarea unui „premiu de majoritate”, constând în locuri suplimentare în parlament pentru coaliția care obține cele mai multe voturi. Acest bonus, de până la 17,5% din mandate, ar permite formarea guvernului chiar și în lipsa unei majorități absolute.
Pentru a beneficia de acest avantaj, coalițiile ar trebui să obțină cel puțin 42% din voturi, să candideze pe o platformă comună și să desemneze în avans un candidat la funcția de prim-ministru. În caz contrar, mandatele suplimentare ar urma să fie distribuite proporțional.
„Este o lege proporțională – cine obține cele mai multe voturi guvernează”, a susținut Meloni.
Critici și opoziție față de reforma sistemului electoral propusă de Giorgia MeloniOpoziția respinge categoric reforma. Lidera Partidului Democrat, Elly Schlein, a declarat că formațiunea sa va bloca adoptarea legii, susținând că unele prevederi sunt „în mod clar neconstituționale”.
Alți lideri politici au descris proiectul drept un „plan autoritar” menit să concentreze puterea.
Politologul Lorenzo Castellani, de la Universitatea Luiss din Roma, a declarat pentru Financial Times că modificarea legii electorale reflectă anxietatea premierului înaintea scrutinului din 2026.
„Modificarea unei legi electorale este întotdeauna un semn de slăbiciune”, a afirmat acesta.
O lege inspirată din era BerlusconiReforma este inspirată dintr-o lege electorală controversată din 2005, adoptată în timpul guvernării lui Silvio Berlusconi, ulterior anulată de Curtea Constituțională.
Noile reguli ar îngreuna și accesul partidelor mici, obligate să strângă 500.000 de semnături pentru a participa la alegeri, o măsură percepută ca fiind îndreptată împotriva unor formațiuni emergente.
În contextul în care opoziția de centru-stânga încearcă să se unească pentru a contracara coaliția de guvernare, reforma sistemului electoral propusă de Giorgia Meloni riscă să devină una dintre cele mai controversate inițiative politice din Italia ultimilor ani.
Fostul premier Ludovic Orban a lansat, vineri, un nou atac la adresa președintelui Nicușor Dan, printr-o postare publicată pe Facebook, în care îl acuză că ar fi influențat de „sistem” și avertizează asupra direcției în care, în opinia sa, se îndreaptă mandatul șefului statului.
„Nu. Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului. Încă sper că nu ai ajuns prizonierul lor. Și, dacă continui să mergi pe drumul acesta, te vor transforma în măscăriciul sistemului”, a scris Ludovic Orban. Mesajul vine după o serie de declarații critice formulate în ultimele săptămâni de liderul Forța Dreptei la adresa președintelui. Orban l-a acuzat în repetate rânduri pe Nicușor Dan de modul în care gestionează actuala situație politică, susținând că deciziile sale privind formarea guvernului și relația cu PSD reprezintă o abatere de la promisiunile făcute în campanie.
În ultimele apariții publice, fostul premier a afirmat că președintele comite „greșeli grave” și a susținut că acesta riscă să își piardă independența politică prin apropierea de actuala majoritate parlamentară. Până la această oră, Administrația Prezidențială nu a reacționat la noul mesaj publicat de Ludovic Orban.
Oana Țoiu a declarat, vineri, la RFI, că fiecare dintre partide are propriile mecanisme de decizii, referindu-se la un posibil vot de învestire pe care PNL l-ar da unui guvern monocolor PSD.
„În dreptul nostru, repet, decizia de a nu guverna alături de PSD este o decizie clară pe care o vom respecta, la fel cum așteptarea ca noi să nu transferăm puterea totală către PSD pentru următorii ani. Este ceva ce partenerii noștri politici pot să înțeleagă foarte ușor. Pentru că este o poziție predictibilă, rezonabilă din partea USR-ului și, în primul rând, o poziție în linie cu propriul nostru electorat. Pentru că de acolo au venit voturile, reprezentarea în Parlament, și, prin urmare, puterea pe care o transferăm în momentul în care alegem să votăm sau să nu votăm în guvern. Și dincolo de toate aceste elemente, nu credem că într-o situație atât de dificilă pentru România, PSD-ul poate face performanță având toată puterea pentru următorii ani de zile. Nu e nicio surpriză că aceasta este analiza noastră”, a spus Pana Țoiu.
MInistrul a comentat deciziile PNL, spunând că „sunt decizii care țin de PNL în propriile organe de conducere”.
Totuși, Oana Țoiu a spus că între USR, PNL și UDMR este acum „un dialog consistent baza pe încrederea reciprocă”.
„În acest moment, dacă PSD-ul continuă pe această linie pe care noi nu o considerăm rezonabilă, să ceară toată puterea în dreptul lor, deși 75% dintre români nu i-au votat, noi nu vom transfera către ei această putere prin voturile noastre. Dar nici nu suntem necesari din perspectiva PSD-ului”, a mai spus Oana Țoiu.
PNL și UDMR nu au exclus, în declaraiile publice, să voteze pentru învestire un guvern monocolor PSD, însă lideruu USR au exclus această variantă.
Conducerea PNL urmează să îl valideze, în ședința Biroului Politic Național de vineri, programată la ora 10.00, pe Siegfried Mureșan drept propunere pentru funcția de premier, potrivit G4Media.
În cadrul aceleiași ședințe, liberalii vor supune la vot și un acord politic cu PSD care prevede reluarea rotativei guvernamentale. Conform acestui scenariu, până în aprilie 2027 ar urma să funcționeze un guvern format din PNL, USR și UDMR, condus de Siegfried Mureșan, iar ulterior PSD ar urma să preia conducerea Executivului.
Siegfried Mureșan este europarlamentar din 2014 și vicepreședinte al Partidului Popular European din 2019, fiind reales de două ori în această funcție. În Parlamentul European, activează în domeniul politicilor economice și bugetare și este unul dintre cei mai influenți reprezentanți ai României în cadrul PPE.
Discuțiile au eșuat joiPână acum, PSD l-a susținut pe Sorin Grindeanu pentru funcția de premier, în timp ce PNL, USR și UDMR au negociat o poziție comună privind susținerea unei formule de guvernare. Joi, negocierile dintre liderii celor patru partide s-au încheiat fără un acord, iar președintele Nicușor Dan a transmis că așteaptă din partea formațiunilor o majoritate și o propunere comună pentru formarea Guvernului.
Armata chineză a construit un model 3D al unei nave de război americane pentru antrenamente de tragere la țintă cu rachete, potrivit Bloomberg. Noi imagini din satelit arată structura în deșertul din nord-vestul Chinei.
Macheta din Xinjiang pare a fi cea a unui distrugător din clasa Arleigh Burke, un pilon al Marinei SUA folosit ca escortă pentru portavioane și pentru atacuri la distanță lungă, cum ar fi în recentul război din Iran.
Escadrila 15 de distrugătoare, formată din 10 nave din clasa Arleigh Burke, este cel mai mare grup de luptă de acest fel. Grupul este staționat în Japonia fiind plasat sub comanda Flotei a 7-a a SUA.
Distrugătoarele americane se întâlnesc frecvent cu navele Chinei în timpul operațiunilor din regiunea Pacificului. Analiștii militari spun că replica reprezintă un alt semn că Beijingul ia în serios posibilitatea unui război în viitorul apropiat.
Armata chineză atacă distrugătoare în deșertChina a construit în ultimii ani mai multe machete de nave americane în deșertul Taklamakan. Machetele cunoscute includ cel puțin alte două ținte în formă de Arleigh Burke și o pereche de replici ale portavioanelor americane, dar toate în format 2D.
Cea mai nouă țintă 3D a fost identificată pentru prima dată în mai.
SUA vs ChinaPrintre scenariile posibile pentru o confruntare SUA-China se numără cel privind Taiwanul. China consideră Taiwanul ca fiind teritoriul său. Beijingul a militat pentru realizarea unei unificări pe cale pașnică dar nu a exclus utilizarea forței pentru a aduce insula sub controlul său. În replică, guvernul Taiwanului respinge pretențiile Beijingului, afirmând că numai populația insulei poate decide asupra viitorului său. Americanii sunt un aliat al Taiwanului chiar dacă Administrația Trump a răcit relațiile cu oficialii taiwanezi.
Inițiativa este susținută de sindicatul Service Employees International Union Healthcare Workers West, transmite Associated Press.
Organizația a anunțat că merge mai departe cu proiectul, în ciuda presiunilor venite din partea criticilor.
Propunerea prevede aplicarea unei taxe unice de 5% persoanelor cu averi nete de peste un miliard de dolari. Măsura i-ar viza pe cei care locuiau în California la 1 ianuarie 2026.
Susținătorii estimează că statul ar putea încasa aproximativ 100 de miliarde de dolari.
Fondurile ar urma să fie folosite în principal pentru finanțarea programului Medicaid, afectat de reducerile bugetare federale.
Gavin Newsom se opune măsuriiGuvernatorul democrat Gavin Newsom se numără printre adversarii propunerii. Acesta consideră că noul impozit oferă doar o soluție temporară unei probleme permanente.
Newsom avertizează că taxa ar putea determina miliardarii să își mute domiciliul în alte state. În acest caz, California ar pierde și veniturile obținute din impozitul pe venit. În timpul mandatului său, guvernatorul s-a opus, în general, majorărilor de taxe.
Mandatul lui Newsom se încheie în ianuarie, iar presa americană speculează că acesta analizează o posibilă candidatură la alegerile prezidențiale.
Coaliție puternică împotriva taxeiMai multe organizații din domeniul sănătății, educației și locuirii au format o alianță împotriva inițiativei.
Din această coaliție fac parte și Asociația Medicală din California și Asociația Consiliilor Școlare din California. Oponenții susțin că noua taxă ar destabiliza finanțele statului.
Ei avertizează că veniturile fiscale ar deveni mai volatile, afectând finanțarea educației, sănătății, infrastructurii și siguranței publice.
Un consilier politic al lui Gavin Newsom a declarat că măsura ar agrava problemele economice ale Californiei.
Silicon Valley investește milioane împotriva proiectuluiMulți miliardari din industria tehnologică se opun inițiativei. Unii și-au mutat deja activele în alte state sau au amenințat că vor face acest lucru. În paralel, au finanțat campanii pentru blocarea referendumului.
Co-fondatorul Google, Sergey Brin, a donat 82 de milioane de dolari unui comitet politic care se opune taxei. Organizația respectivă a strâns peste 118 milioane de dolari de la mai puțin de 12 donatori.
Ce impact estimează specialiștiiPotrivit Biroului Legislativ de Analiză din California, măsura ar aduce zeci de miliarde de dolari în primii ani. Ulterior, însă, veniturile din impozitul pe venit ar putea scădea cu sute de milioane de dolari anual.
California obține aproape jumătate din încasările din impozitul pe venit de la cei mai bogați 1% dintre contribuabili. Sindicatul inițiator a propus recent reducerea taxei la 2%, în încercarea de a obține sprijinul guvernatorului. Biroul lui Gavin Newsom a transmis însă că această modificare nu îi schimbă poziția.
Miza politică a referendumuluiAnaliștii spun că propunerea apare într-un moment în care alegătorii sunt preocupați de costul vieții, inegalitatea veniturilor și reducerea programelor federale.
Totuși, experții avertizează că sprijinul pentru inițiativele supuse referendumului scade adesea pe măsură ce se apropie ziua votului. În plus, dacă măsura va fi aprobată, este posibil să fie contestată în instanță.
Ceea ce a început ca o glumă pe rețelele sociale s-a transformat într-una dintre cele mai vizibile mișcări de protest ale tinerilor din India. De sâmbătă, Abhijeet Dipke, fondatorul formațiunii satirice Cockroach Janta Party (Partidul Gândacilor), protestează în centrul capitalei New Delhi și spune că nu va părăsi locul până când ministrul Educației, Dharmendra Pradhan, nu își va da demisia. „Suntem aici pe termen lung, indiferent câte zile va dura. Vom rămâne până când Dharmendra Pradhan va demisiona”, a declarat Dipke pentru CNN.
Proteste ale Cockroach Janta Party în India. Sursa foto: X
În vârstă de 30 de ani și absolvent al Universității Boston, Dipke s-a întors în India în această lună pentru a conduce o mișcare formată în principal din tineri din generația Z, nemulțumiți de sistemul național de examene, afectat de ani de scandaluri privind scurgerile de subiecte, de șomajul ridicat în rândul tinerilor și de lipsa oportunităților.
Un partid satiric devenit simbol al nemulțumiriiCockroach Janta Party a fost lansat luna trecută și ironizează numele partidului aflat la guvernare, Bharatiya Janata Party (BJP). Simbolul gândacului provine din declarații atribuite președintelui Curții Supreme a Indiei, interpretate de unii ca o comparație între tinerii șomeri și gândaci. În ultima săptămână, Dipke a participat la proteste în mai multe orașe din India, iar manifestațiile au culminat sâmbătă cu un miting la Jantar Mantar, unul dintre cele mai cunoscute locuri de protest din New Delhi. De atunci, liderul mișcării a rămas permanent în tabăra protestatarilor.
Pe parcursul săptămânii, sute de persoane au venit zilnic cu pancarte, au scandat lozinci și au cântat, organizatorii încurajând participanții să aducă în fiecare zi obiecte simbolice. Pentru a menține un climat pașnic, protestatarii au oferit trandafiri polițiștilor aflați la fața locului, au fluturat steaguri ale Indiei și au adus exemplare ale Constituției.
Sigla Cockroach Janta Party. Sursa foto: X
Într-una dintre zile, participanții au lovit în tăvi metalice, într-o referire ironică la apelul făcut de premierul Narendra Modi în timpul pandemiei de COVID-19, când le-a cerut cetățenilor să bată în vase pentru a-i susține pe lucrătorii din sănătate. Marți, protestatarii au venit cu scutece pe care au scris cereri privind demisia ministrului Educației, o satiră la adresa incapacității autorităților de a opri scurgerile de subiecte la examene. „Nu există aproape niciun examen guvernamental în India fără scurgeri de subiecte”, a afirmat Dipke.
Sistemul de examene, în centrul scandalurilorExamenele naționale din India sunt decisive pentru admiterea în universități, milioane de elevi concurând anual pentru un număr limitat de locuri. În ultimii ani, sistemul a fost afectat de numeroase acuzații privind scurgerile de subiecte și probleme tehnice, ceea ce a amplificat presiunea asupra elevilor și familiilor lor.
#WATCH: #Cockroach Janta Party leaders danced during a protest at Jantar Mantar in New Delhi while demanding the resignation of Union Education Minister Dharmendra Pradhan.#CJP #JantarMantar #DharmendraPradhan pic.twitter.com/9G8yxfkcNf
— India Today NE (@IndiaTodayNE) June 26, 2026
Luna trecută, rezultatele celui mai mare examen de admitere la facultățile de medicină din India, susținut de peste două milioane de candidați, au fost anulate după apariția unor acuzații privind compromiterea subiectelor. Presa indiană a relatat, de asemenea, despre mai multe sinucideri ale unor elevi, asociate cu presiunea uriașă generată de acest sistem. În memoria lor, protestatarii au aprins lumânări. „Am vrut doar să aducem un omagiu studenților care și-au pierdut viața pentru că sistemul i-a abandonat”, a spus Dipke.
Ministrul respinge acuzațiileContactat de CNN, Ministerul Educației nu a oferit un răspuns la revendicările protestatarilor. Într-o intervenție la postul NDTV, ministrul Dharmendra Pradhan a descris Cockroach Janta Party drept „echipa B a grupărilor teroriste”. Dipke a calificat afirmația drept „ridicolă”, spunând că mișcarea sa urmărește doar obținerea dreptății pentru studenți. Între timp, autoritățile au întărit măsurile de securitate la reluarea examenului medical național, folosind inclusiv aeronave militare pentru transportul subiectelor.
Mișcarea continuăPotrivit CNN, tabăra din New Delhi funcționează cu ajutorul voluntarilor care aduc zilnic hrană, apă și alte produse de strictă necesitate. Pe timpul zilei participă între 200 și 300 de persoane, iar seara numărul protestatarilor ajunge la aproximativ 500. În fiecare noapte, circa 50 de oameni rămân să doarmă în zona manifestației. Dipke spune că mișcarea se află încă la început și intenționează să construiască o structură organizată în mai multe state ale Indiei. Obiectivul final, afirmă acesta, este reformarea sistemului național de examene.
Programat pentru sâmbătă, marșul Pride din Lyon, Franța a fost amânat din cauza valului de căldură, potrivit AFP.
Organizarea imposibilă din cauza temperaturilor extreme„Condițiile meteorologice și săptămâna precedentă de căldură extremă fac imposibilă asigurarea unei organizări corespunzătoare”, au transmis organizatorii evenimentului, joi seara.
Marșul își propune să apere drepturile persoanelor LGBT+ și abordează și alte probleme. Printre acestea, se numără lupta împotriva „rasismului, sexismului și capacitismului”, potrivit sursei citate.
Apărarea civilă a emis un „aviz nefavorabil ”, specifică declarația, „având în vedere că serviciile de urgență și salvare sunt deja suprasolicitate de situația meteorologică”.
Pentru sâmbătă, prognoza meteo arată temperaturi de până la 38°C în oraș, în contextul în care Franța se confruntă cu un val de căldură.
Cea mai caldă zi din Franța, înregistrată miercuriMiercuri a fost cea mai caldă zi înregistrată vreodată în țară, potrivit Météo-France. Au fost înregistrate temperaturi care au depășit 42°C, joi, în unele zone. În ultimele zile au fost raportate mai multe decese atribuite căldurii, mai specifică sursa.
Marșul a fost amânat până în septembrie, dar nu a fost anunțată o dată specifică. Câteva mii de persoane erau așteptate, potrivit presei locale. Un al doilea marș al Pride este programat să aibă loc la Lyon pe 11 iulie, organizat de Centrul LGBTI+ al orașului.
„Întotdeauna am pus sportivul pe primul loc, pentru că liniștea lor înseamnă și liniștea noastră”, a declarat Adin Cojocaru, președintele FRV.
Potrivit FRV, prima poliță de asigurare acoperă cheltuielile medicale generate de eventuale accidentări, inclusiv intervențiile chirurgicale și recuperarea. Iar a doua poliță de asigurare oferă protecție financiară, acoperind o parte dintre contractele pe care sportivii le au cu echipele de club.
Reacția vine, conform FRV, după apariția unor speculații privind situația Adelinei Ungureanu,care a suferit o ruptură de ligament încrucișat anterior la genunchiul drept în timpul meciului cu Portugalia, câștigat de România cu 3-1 în Liga Europeană.
„Jucătoarea va beneficia de întregul sprijin necesar, așa cum, de-a lungul timpului, ea a dat totul pentru România și pentru echipa națională”, a precizat Cojocaru.
Accidentarea s-a produs în weekendul trecut, la turneul din Lituania din Liga Europeană, în primul set al partidei cu Portugalia. Ungureanu a căzut pe piciorul coechipierei Andreea Cimpoeșu la aterizarea după un atac la fileu și nu a mai putut continua jocul.
În urma investigațiilor medicale, diagnosticul a confirmat ruptura ligamentului încrucișat anterior la genunchiul drept, iar jucătoarea urmează să fie supusă unei intervenții chirurgicale.
Internaționala română se află la a doua accidentare de acest tip. Prima a fost la celălalt genunchi în ianuarie 2024.
„Deși nimeni nu își dorește probleme de sănătate sau accidentări, astfel de situații fac parte din realitatea sportului de performanță, având în vedere nivelul ridicat de intensitate la care se desfășoară competițiile în prezent”, a mai precizat președintele FRV.
Deputatul PSD Mihai Fifor l-a atacat dur, vineri, pe președintele USR Dominic Fritz.
Fifor a transmis „oare când a devenit cetățean român, domnul Fritz a parcurs legea de bază a țării?”.
Atacul dur al deputatului PSD„România nu se conduce în devălmășie, domnule Fritz”, a scris deputatul PSD.
Partidul Social Democrat „are dreptul constituțional să formeze un guvern. Cu puteri depline. Și să guverneze. Fără Fritz gardian”.
„Singurul organism abilitat de Constituție să exercite control asupra Guvernului este Parlamentul. Nu Fritz și gașca lui”, a afirmat Mihai Fifor.
„Eu știu că tare v-ar plăcea o Românie în care voi să vă faceți mendrele. Dar nu se poate”, a scris deputatul.
„Nu dați doi bani pe lege”De asemenea, Fifor a precizat „știu că pentru dumneavoastră și gașca de la USR respectarea legii pare opțională. S-a văzut și după ce Înalta Curte de Casație și Justiție a spus clar că ați încălcat legea. Voi însă nu dați doi bani pe lege. Legea sunteți voi. Tu, Miruță, Buzoianu, Ambrozie… apostolii neamului românesc. Luceferii țării”.
PSD „regretă enorm acum” că a „adus USR la masa deciziei”, deoarece „oriunde vi se dă șansa să aveți putere de decizie, distrugeți tot în jur. Iar lucrul acesta nu trebuie să se mai întâmple vreodată”, a adăugat Fifor.
„Ați făcut praf tot în jur”„Ori de câte ori ați avut ocazia să luați decizii, ați făcut praf tot în jur”, a afirmat deputatul.
„Nu faceti abuz de bunul simt al PSD, domnule Fritz. Ați avut parte de prea mult respect din partea noastră, deși nu îl meritați nici 1%”, a scris Mihai Fifor.
„Cu sau fară voi, România va avea un guvern funcțional. Care să scoată țara din criza profundă în care voi ați aruncat-o. Cu bună știință. Cu zâmbetul pe buze. Sabotând orice ducea la dezvoltare și bună-stare pentru români. Lucru acesta se oprește acum”, a declarat acesta.
Deputatul PSD a conchis cu ideea că „mergem oricând în fața poporului dacă e nevoie. Mă întreb însă sincer…oare veți mai exista după? Nu că v-ar regreta cineva prea mult vreodată”.
Partida a avut loc pe SoFi Stadium, în Inglewood, lângă Los Angeles. Orașul american a confirmat încă o dată statutul de magnet pentru vedete.
Printre cei prezenți s-au aflat actori de la Hollywood, foști mari sportivi și reprezentanți ai administrației americane.
Brad Pitt și Edward Norton, reuniune în tribuneBrad Pitt a fost una dintre cele mai urmărite apariții ale serii. Actorul a fost surprins în tribune alături de Edward Norton. Cei doi au jucat împreună în celebrul film „Fight Club”.
Leonardo DiCaprio a fost, de asemenea, prezent la meci. Actorul premiat cu Oscar a încercat să urmărească partida discret, purtând o șapcă. Camerele stadionului l-au surprins însă în mai multe momente.
Comedianul Will Ferrell s-a numărat și el printre vedetele aflate în tribune.
În stadion a fost prezent și regizorul James Cameron, cunoscut pentru filmele „Titanic” și „Avatar”.
Paris Hilton a avut un rol special înaintea partidei. Ea a adus mingea de joc pe teren înaintea fluierului de start. Prezența ei a venit după ce participase și la primele două meciuri ale naționalei SUA.
Vedete din baschet și fotbal americanMeciul a atras și nume mari din sportul american. Scottie Pippen, fost star al echipei Chicago Bulls, a urmărit partida din tribune.
Dwyane Wade, fost jucător important la Miami Heat, a fost prezent alături de soția sa, actrița Gabrielle Union.
Matthew Stafford, quarterback-ul echipei Los Angeles Rams, a asistat și el la meci. Blake Snell, pitcher al echipei Los Angeles Dodgers, s-a numărat printre invitați.
Reprezentare de la Casa AlbăLa meci a fost prezentă și Usha Vance, avocată americană și a doua doamnă a Statelor Unite.
Prezența ei a marcat reprezentarea oficială a administrației americane la partida disputată în California.
Președintele Donald Trump nu a fost prezent la eveniment.
Alte nume cunoscute, surprinse la stadionActorul Owen Wilson a fost văzut pe teren înaintea partidei. El a apărut anterior în campanii de promovare pentru transmisiunile în limba spaniolă ale Campionatului Mondial.
Printre vedetele prezente s-au mai aflat Ashton Kutcher și Jessica Alba. Actrița a fost asociată de mai multe ori cu evenimentele fotbalului american la nivel internațional.
Keegan-Michael Key și Jaime Camil au fost, de asemenea, surprinși în tribune. La meci au mai asistat Alison Brie, Dave Franco și Christopher Mintz-Plasse.
Meciul, transformat într-un eveniment mondenPrezența numeroaselor celebrități a transformat partida SUA – Turcia într-un eveniment urmărit și dincolo de teren.
Duelul de la Campionatul Mondial a devenit un spectacol atât sportiv, cât și monden.
Tribunele au atras aproape la fel de multă atenție ca jocul propriu-zis.
Fenomenele meteorologice extreme reduc producția agricolă și contribuie la creșterea prețurilor alimentelor, afectând în special gospodăriile cu venituri mici.
Profesorul Paul Behrens, de la Universitatea Oxford, susține că securitatea alimentară a Regatului Unit este deja amenințată și cere autorităților să trateze situația cu mai multă urgență.
„Fermierii se confruntă cu o succesiune nesfârșită de ploi extrem de abundente, căldură, secetă și furtuni, iar toate acestea afectează modul în care producem hrana”, a declarat Behrens, citat de The Independent.
Punctul critic ar putea fi atins în doi aniPotrivit acestuia, producțiile agricole au stagnat, apoi au început să scadă, iar crescătorii de animale sunt nevoiți să cumpere hrană suplimentară în perioadele de inundații, când animalele nu mai pot fi scoase la pășunat. Profesorul susține că punctul critic ar putea fi atins chiar în următorii doi ani, iar persoanele cu venituri reduse vor resimți primele efectele.
Un raport al Unității pentru Informații privind Energie și Climă (Energy and Climate Intelligence Unit – ECIU), un centru britanic independent de analiză specializat în politici climatice și energetice, arată că trei dintre cele mai slabe cinci recolte de cereale și plante oleaginoase din istoria Angliei au fost înregistrate în acest deceniu, după mai multe episoade de vreme extremă. Organizația estimează că aproximativ o treime din creșterea prețurilor alimentelor din 2023 a fost provocată de schimbările climatice.
Efectele sunt deja vizibile în cazul unor produse precum porumbul, carnea de vită, uleiul de măsline, cafeaua și cacao, dar, în timp, toate alimentele vor fi afectate, spun specialiștii.
Experții cer acțiuni rapideAceștia susțin că guvernul britanic nu acționează suficient de rapid pentru a limita efectele schimbărilor climatice asupra agriculturii.
„Trebuie să consumăm mai multe alimente de origine vegetală. Trebuie să reducem risipa și să ne îmbunătățim productivitatea. Avem nevoie de politici mai puternice privind reziliența alimentară și acestea trebuiau adoptate încă de ieri”, a declarat expertul de la Universitatea Oxford.
Acesta avertizează că, spre deosebire de valul de căldură din 1976, când Marea Britanie a putut compensa recoltele slabe prin importuri, în viitor mai multe regiuni agricole ale lumii ar putea fi afectate simultan de fenomene meteorologice extreme, reducând disponibilitatea alimentelor pe piața internațională.
Fermierii confirmă efectele vremii extremeȘi reprezentanții fermierilor confirmă agravarea situației. Paul Tompkins, vicepreședinte al Uniunii Naționale a Fermierilor din Marea Britanie (National Farmers’ Union – NFU), cea mai importantă organizație a agricultorilor britanici, a menționat că 78% dintre fermieri și cultivatori spun că frecvența fenomenelor meteorologice severe a crescut în ultimul deceniu.
„Realitatea este dură: câmpurile care într-un an produc grâul pentru pâinea țării pot fi complet inundate, iar în anul următor uscate și crăpate de secetă”, a declarat liderul organizației.
Plan guvernamental pentru fermeGuvernul britanic susține că a lansat prima strategie pe termen lung pentru agricultură până în 2050, care include investiții de 123 de milioane de lire sterline în inovare, dezvoltarea culturilor rezistente la schimbările climatice și tehnologii menite să crească productivitatea fermelor.
Banca Centrală Europeană (BCE) a început să analizeze fezabilitatea euro digital în 2020, iar Comisia Europeană a prezentat propunerea legislativă în 2023. După mai mulți ani de negocieri și opoziție din partea unor actori politici și din sectorul financiar, Parlamentul European a acordat marți o primă aprobare proiectului, după ce Consiliul Uniunii Europene își exprimase deja acordul în luna decembrie, arată Il Post.
Imagine ilustrativă. Bani, euro, calculator. Sursa foto: Gerard Bottino/SOPA Images via ZUMA Press Wire
În perioada următoare, regulamentul va fi dezbătut în plenul Parlamentului European. Dacă negocierile finale dintre Parlament și Consiliu vor fi încheiate cu succes până la sfârșitul anului 2026, euro digital ar putea intra în circulație începând cu 2029. Calendarul rămâne însă incert.
Ce este euro digitalPotrivit proiectului aflat în discuție, acesta va avea statut de mijloc legal de plată. Totodată va trebui acceptat în toate statele din zona euro. Utilizatorii ar putea folosi o aplicație care va funcționa ca un portofel digital, prin intermediul căruia vor putea efectua plăți în magazine, pe platformele de comerț online sau transferuri de bani între persoane.
Euro digital, imagine ilustrativă. Sursa foto: Youtube.
Spre deosebire de plățile realizate cu cardul, utilizatorii nu vor plăti comisioane pentru folosirea euro digital. În cazul comercianților, comisioanele vor fi limitate și reglementate prin lege, pentru a reduce costurile percepute în prezent de rețelele private de plăți. Același sistem ar urma să funcționeze în toate statele din zona euro, inclusiv pentru plățile transfrontaliere.
De ce susțin unii introducerea euro digitalSusținătorii proiectului afirmă că euro digital ar facilita accesul la plățile electronice inclusiv pentru persoanele care nu dețin un cont bancar, deoarece numerarul ar putea fi încărcat în portofelul digital, inclusiv prin intermediul oficiilor poștale. Un alt argument este reducerea dependenței Europei de sistemele de plată dezvoltate de companii americane, precum Visa, Mastercard, American Express sau PayPal.
De ce există opozițieO parte dintre criticii proiectului susțin că euro digital ar putea înlocui treptat numerarul. BCE afirmă însă că acesta va reprezenta doar o alternativă, iar bancnotele și monedele vor rămâne în circulație. În prezent, utilizarea numerarului este deja în scădere în Europa. Între 2016 și 2024, ponderea tranzacțiilor realizate în numerar a scăzut de la peste 79% la 52%. În Italia, numerarul este utilizat încă în aproximativ 61% dintre tranzacții, ceea ce explică și nivelul ridicat al scepticismului față de proiect în rândul unei părți a clasei politice.
Tranzacție digitală. Sursa foto: Youtube.
Alți critici susțin că euro digital ar permite supravegherea plăților. BCE respinge această interpretare și precizează că sistemul este conceput pentru a funcționa și fără conexiune la internet, tocmai pentru a oferi un nivel de confidențialitate apropiat de cel al numerarului.
Euro digital: ce diferență există față de criptomonedeProiectul euro digital este adesea asociat, în mod eronat, cu criptomonedele. Spre deosebire de acestea, nu este un activ de investiții și nu este supus fluctuațiilor de piață. El va fi emis de Banca Centrală Europeană și va avea aceeași valoare ca euro în numerar. Sectorul bancar privește cu rezerve proiectul, deoarece o parte dintre plățile realizate în prezent prin sistemele bancare ar putea fi transferate către euro digital, ceea ce ar reduce veniturile obținute din comisioane. Există și riscul ca un număr mare de clienți să își mute economiile din conturile bancare în portofele digitale, ceea ce ar putea crea presiuni asupra sistemului financiar.
Pentru a limita acest risc, proiectul prevede ca BCE să stabilească un plafon pentru sumele care pot fi păstrate într-un portofel de euro digital și ca acestea să nu fie remunerate prin dobândă. Reprezentanții BCE au indicat că limita ar putea fi stabilită între 3.000 și 4.000 de euro.
Japonia avea nevoie de cel puțin un egal în duelul cu Suedia pentru a-și asigura locul în faza eliminatorie, iar asiaticii au obținut exact rezultatul necesar. După o primă repriză fără goluri, Daizen Maeda a deschis scorul în minutul 56, după o acțiune rapidă a japonezilor.
Suedia a reacționat imediat și a egalat cinci minute mai târziu, prin Anthony Elanga, care a finalizat spectaculos cu un șut la colțul lung. Scandinavii au încercat să forțeze victoria pe final, dar Japonia a rezistat și a păstrat punctul care o trimite mai departe.
Olanda a câștigat grupa după 3-1 cu TunisiaÎn celălalt meci al grupei, Olanda a trecut de Tunisia cu 3-1 și a terminat Grupa F pe primul loc. „Portocala mecanică” a început perfect partida, după un autogol al lui Ellyes Skhiri în minutul 3 și reușita lui Brian Brobbey în minutul 7.
Tunisia a redus din diferență în repriza a doua, prin Hazem Mastouri, dar Olanda a refăcut avantajul de două goluri prin Jan-Paul van Hecke. Pentru Tunisia, meciul a fost doar unul de palmares, după ce africanii erau deja eliminați înaintea ultimei etape.
Clasamentul final al Grupei FOlanda și Japonia sunt calificate direct în faza următoare. Suedia, cu patru puncte, rămâne în cursa pentru calificarea de pe locul trei cu șanse foarte mari.
Posibili adversari în „32”Japonia, calificată de pe locul doi în Grupa F, va avea parte de un duel foarte dificil în șaisprezecimi: va întâlni Brazilia, câștigătoarea Grupei C.
Olanda, câștigătoarea Grupei F, va juca împotriva Marocului, echipa care a terminat pe locul doi în Grupa C.
În cazul în care Suedia va prinde unul dintre cele mai bune locuri trei, adversarul său va depinde de configurația finală a tabloului. Echipele clasate pe locul trei pot fi repartizate, în funcție de combinații, împotriva câștigătoarelor unor grupe precum A, B, D, E sau I.
Un nou sondaj Ifop-Fiducial pentru LCI, Le Figaro și Sud Radio confirmă avansul clar al Rassemblement National înaintea alegerilor prezidențiale din Franța din 2027. Potrivit sondajelor publicate joi, Jordan Bardella este creditat cu 35% până la 37% din intențiile de vot în primul tur, în funcție de scenariul testat, peste Marine Le Pen, estimată la 32%.
Rezultatul îl plasează pe Bardella la cel mai înalt nivel dintre candidații testați și întărește ideea că RN ar intra în turul al doilea aproape indiferent de configurația politică. Dacă se adaugă scorul potențial al lui Éric Zemmour, estimat între 3,5% și 6%, blocul naționalist s-ar apropia de 40% în primul tur, un prag considerat fără precedent în actuala Republică franceză.
În tabăra de centru, fostul premier Édouard Philippe păstrează avantajul în fața lui Gabriel Attal. Philippe este cotat cu 19% până la 21% în scenariile în care Attal nu candidează, în timp ce liderul Renaissance ar obține 15% dacă ar fi singurul reprezentant al centrului. Dacă ambii ar intra în cursă, Philippe ar rămâne în față, cu 14%, față de 8% pentru Attal.
Diferența față de RN rămâne însă mare. Le Journal du Dimanche notează că distanța blocului central față de Bardella ajunge între 14 și 22 de puncte, în funcție de scenariu, chiar dacă Philippe pare să capteze mai bine electoratul de dreapta și o parte din vechiul electorat macronist.
La dreapta tradițională, Bruno Retailleau este creditat în general cu 8% până la 11%, cu o excepție în care ar urca la 14%. La stânga, Jean-Luc Mélenchon rămâne cel mai bine plasat, cu 12% până la 15%, înaintea lui Raphaël Glucksmann, estimat la 8% până la 11%. François Hollande, testat în locul lui Glucksmann, ar obține 9%.
Marine Le PenContextul politic rămâne influențat și de situația juridică a lui Marine Le Pen. Curtea de Apel urmează să se pronunțe pe 7 iulie în dosarul privind folosirea fondurilor europene, iar o eventuală interdicție de a candida ar putea deschide definitiv drumul lui Bardella ca reprezentant al RN în 2027. Dacă Le Pen nu poate candida, Bardella este așteptat să intre în cursă în locul ei.
Sondajul a fost realizat online, între 22 și 24 iunie 2026, pe un eșantion de 1.415 persoane reprezentativ pentru populația franceză adultă, prin metoda cotelor. Marja de eroare este cuprinsă între 1,1 și 2,5 puncte procentuale, ceea ce înseamnă că rezultatele indică o fotografie de moment, nu o predicție certă a votului din 2027.
Atacul a determinat Organizația Maritimă Internațională a ONU să suspende temporar inițiativa de evacuare a navelor și marinarilor blocați în zonă, până la clarificarea condițiilor de siguranță. Strâmtoarea Ormuz, aflată între Iran și Oman, este esențială pentru piața globală a energiei, înainte de conflict aproximativ 20% din aprovizionarea mondială cu petrol trecând prin această rută.
Contractele futures pentru petrolul Brent au crescut cu 1,52 dolari, sau 2,1%, până la 75,26 dolari pe baril. Petrolul american West Texas Intermediate a urcat cu 1,58 dolari, sau 2,3%, până la 71,92 dolari pe baril. Creșterea vine după ce, cu o zi înainte, ambele repere coborâseră la cele mai reduse niveluri de la sfârșitul lunii februarie, pe fondul reluării treptate a traficului prin strâmtoare.
Potrivit Reuters, doi oficiali americani au declarat că Iranul ar fi tras asupra navei cargo în timp ce aceasta încerca să treacă prin Strâmtoarea Hormuz. Autoritățile iraniene au transmis că securitatea vaselor care circulă în afara rutelor desemnate nu este garantată.
Analiștii avertizează că orice nouă blocare a traficului în zonă ar putea pune presiune pe producători și pe lanțurile globale de aprovizionare. Consultanții Rystad Energy spun că, dacă traficul navelor nu se normalizează rapid, producătorii din Golf ar putea fi nevoiți să reducă producția, ceea ce ar întârzia revenirea completă a fluxurilor de petrol.
Tensiunile au influențat și piața combustibililor din SUA. Contractele futures pentru benzină au urcat cu aproximativ 5%, iar cele pentru motorină cu aproape 4%, în timp ce investitorii au reacționat la riscul unei noi perturbări în una dintre cele mai sensibile zone maritime ale lumii.
Potrivit datelor afișate de platformă, Grindeanu are o probabilitate de aproximativ 52%, fiind urmat de Alexandru Nazare, cu circa 19%, Ilie Bolojan, cu 6%, și Radu Burnete, cu 4%. Piața dedicată următorului prim-ministru al României a atras un volum total de peste 2,8 milioane de dolari.
Datele de pe Polymarket reprezintă probabilități implicite rezultate din tranzacțiile făcute de utilizatori.
Datele apar într-un moment de incertitudine politică, după prăbușirea guvernului condus de Ilie Bolojan și după eșecul premierului desemnat Adrian Veștea de a obține votul de încredere în Parlament. PSD l-a propus pe Sorin Grindeanu pentru funcția de prim-ministru, în încercarea de a evita alegerile anticipate, în contextul în care niciun bloc politic nu deține o majoritate clară.
Piața de pe Polymarket nu se rezolvă doar pe baza unei nominalizări politice. Regulile platformei prevăd că rezultatul câștigător va fi persoana care este numită oficial de președintele României și primește votul de încredere al Parlamentului, ducând la formarea unui nou guvern. Premierii interimari sau desemnările care nu trec de Parlament nu sunt luate în calcul.
Polymarket a fost inclusă de Oficiul Național pentru Jocuri de Noroc pe lista neagră a operatorilor care desfășoară activități de jocuri de noroc fără licență în România. ONJN a transmis că platforma va fi comunicată furnizorilor de internet pentru blocarea accesului utilizatorilor rezidenți în România.
Chiar și așa, volumele afișate arată că platforma continuă să fie folosită intens pentru evenimente politice legate de România. ONJN arăta încă din momentul deciziei de blocare că, în perioada alegerilor prezidențiale din România, volumul tranzacționat pe Polymarket depășise 600 de milioane de dolari, iar pentru alegerile locale din București trecuse de 15 milioane de dolari.
Germania a încheiat faza grupelor cu un eșec surprinzător, 1-2 în fața Ecuadorului, dar rezultatul nu i-a schimbat statutul în Grupa E. Naționala lui Julian Nagelsmann era deja calificată în faza eliminatorie și termină pe primul loc, datorită victoriei directe obținute anterior în fața Coastei de Fildeș.
Nemții au început perfect și au deschis scorul încă din minutul 2, prin Leroy Sané, după o pasă decisivă a lui Florian Wirtz. Răspunsul sud-americanilor a venit rapid: Nilson Angulo a egalat în minutul 9, cu un șut din afara careului, servit de Pedro Vite. Golul victoriei a venit în minutul 78, când Gonzalo Plata a profitat de o fază venită din corner și a dus scorul la 2-1 pentru Ecuador.
Cu 4 puncte acumulate, Ecuadorul este practic ca și calificată în „32”-imi, având mari șanse să prindă unul dintre locurile rezervate celor mai bune echipe de pe poziția a treia. Victoria cu Germania poate cântări enorm în clasamentul locurilor trei, mai ales prin prisma punctajului obținut într-o grupă dificilă.
În celălalt meci al grupei, Coasta de Fildeș și-a asigurat calificarea directă după victoria cu 2-0 în fața lui Curaçao. Omul meciului a fost Nicolas Pépé, autorul unei duble: primul gol a venit în minutul 7, după pasa lui Yan Diomande, iar al doilea în minutul 64, la capătul unei acțiuni la care assistul i-a aparținut lui Ibrahim Sangaré
Clasament final Grupa E:
Germania și Coasta de Fildeș sunt calificate direct în faza eliminatorie, în timp ce Ecuadorul este ca și calificat, după ce a ajuns la 4 puncte. Curaçao părăsește competiția cu un singur punct.