Comisia Europeană a anunțat au participat oficiali ai executivului european și reprezentanți din 15 state membre ale UE, în cadrul unei întâlniri de nivel tehnic. Discuțiile au reprezentat continuare unei întâlniri similare organizate anterior la Kabul, în luna ianuarie.
Deși autoritățile talibane nu sunt recunosute de Bruxelles, executivul european a transmis că este necesară discuția cu autoritățile de facto de la Kabul.
Miza repatrierii cetățenilor fără drept de ședereÎntâlnirea a avut loc pe fondul încercărilor Uniunii Europene de a facilita returnarea cetățenilor afgani fără drept de ședere în statele membre, inclusiv a celor considerați periculoși sau care au comis infracțiuni.
„Serviciile Comisiei și Suedia au coprezidat astăzi, la Bruxelles, o reuniune la nivel tehnic cu reprezentanți la nivel tehnic ai autorităților de facto din Afganistan responsabile de returnare și readmisie”, a transmis Comisia, citată de Reuters.
Un reprezentant al Ministerului de Externe afgan a declarat că întâlnirea ar putea contribui la „construirea unei inițiative pozitive pentru protejarea drepturilor consulare ale afganilor care locuiesc în străinătate”.
„Fiecare invitație, fiecare viză și fiecare întâlnire oficială transmit un semnal politic. Talibanii nu caută doar discuții tehnice, ci legitimitate”, a declarat eurodeputata Hannah Neumann
Întâlnirea are loc în contextul în care regimul taliban, revenit la putere în 2021, a restricționat semnificativ drepturile fundamentale în Afganistan, limitând libertatea de mișcare a femeilor, accesul fetelor la educație și libertatea de exprimare și muncă.
Valul de căldură care a lovit mai multe țări europene timp de o săptămână nu mai este doar un fenomen meteorologic, ci „o urgență sanitară”, a avertizat agenția globală pentru sănătate a Națiunilor Unite (OMS), anunță ANSA.
„Regiunea noastră se confruntă cu cea mai rapidă încălzire din lume”, a comentat Hans Kluge, directorul regional al OMS pentru Europa, menționând că această creștere a temperaturilor în Europa de Vest „pune deja vieți în pericol” și „pune presiune asupra sistemelor de sănătate din întreaga regiune”. Deși temperaturile ar putea ajunge la aproape 40°C în mai multe orașe europene, OMS avertizează că stresul termic poate agrava afecțiuni preexistente, cum ar fi bolile cardiovasculare, diabetul, astmul și tulburările mintale, și poate crește riscul de accidente și de transmitere a unor boli infecțioase.
nsolația este o urgență medicală cu o rată ridicată a mortalității”, subliniază OMS, avertizând că mortalitatea legată de căldură în rândul persoanelor de peste 65 de ani a crescut cu aproximativ 85% între 2000-2004 și 2017-2021. „Numai în ultimii patru ani, căldura a cauzat peste 200.000 de decese în Regiunea Europeană a OMS, în timp ce mortalitatea legată de căldură a crescut cu 30% în ultimii douăzeci de ani”, a spus Kluge. Pentru a alerta comunitățile la timp și a pregăti sistemele de sănătate înainte ca temperaturile să atingă vârful, OMS Europa a elaborat noi recomandări pentru planuri de acțiune în domeniul sănătății, oferind autorităților publice sfaturi pentru a asigura o protecție eficientă împotriva efectelor căldurii asupra sănătății.
În Marea Britanie, vechiul pod închis dintre Anglia și Țara GalilorÎn Regatul Unit, perturbările și măsurile de precauție se intensifică din cauza valului de căldură excepțional care afectează insula, precum și mai multe țări din Europa continentală. Podul Old Wye din Chepstow, un vechi pod rutier și pietonal care leagă Anglia de Țara Galilor, a fost închis ca măsură de precauție, în timp ce temperaturile din zonă au crescut la 32°C, mult peste mediile sezoniere. Podul, care fusese închis timp de câteva luni din octombrie 2025 din cauza îngrijorărilor legate de integritatea sa și redeschis abia săptămâna trecută, a fost din nou închis vehiculelor. Experții au identificat noi fisuri în unele grinzi portante, pe care căldura și umiditatea le-ar putea exacerba, reprezentând un risc real pentru siguranță, relatează BBC.
Cu toate acestea, decizia guvernului de a închide școlile mâine și poimâine rămâne de confirmat în unele zone din Anglia și Țara Galilor, unde se așteaptă ca avertizarea meteo britanică să fie ridicată la o alertă roșie locală foarte rară, din cauza temperaturilor record care se așteaptă să ajungă la aproape 40 de grade.
Franța: Numărul deceselor prin înec a crescut la 40 din 18 iunie. Guvernul îi avertizează pe cei care se scufundă din cauza căldurii.Patruzeci de persoane s-au înecat în Franța din 18 iunie, potrivit premierului francez Sébastien Lecornu, într-o țară care tocmai a trecut prin cea mai fierbinte noapte din 1947, unde mulți au căutat refugiu în ape interzise pentru înot, cum ar fi lacuri, râuri și canale nesupravegheate.
În această dimineață, ministrul sportului, Marina Ferrari, într-un interviu acordat France Inter, a îndemnat pe toată lumea să „respecte regulile de siguranță”. Ieri, un purtător de cuvânt al Protecției Civile a raportat 13 decese prin înec: „Noi”, a spus ministrul, „avem un observator care monitorizează aceste incidente de înec și ne-a notificat despre aproximativ douăzeci de decese de la începutul weekendului. Le-am reamintit instrucțiunile de siguranță pe care trebuie să le respecte. Nu este o coincidență, în timpul unor valuri de căldură ca acestea, să înotăm în zone nesupravegheate. Este de înțeles; toată lumea trebuie să se răcorească, iar oamenii vor să meargă la apă, dar trebuie să fim foarte atenți unde ne scufundăm”.
Germania se îndreaptă spre temperaturi record vineriCu temperaturi de până la 40 de grade Celsius (104 grade Fahrenheit), Germania ar putea doborî vineri recordul său de căldură din iunie. Acest prag ar putea fi depășit, în special în vest și sud-vest, a declarat o purtătoare de cuvânt a Serviciului Meteorologic German (DWD) pentru Deutsche Presse-Agentur. Recordul precedent de căldură din iunie a fost înregistrat pe 30 iunie 2019, în Bernburg, Saxonia-Anhalt, când termometrul a indicat 39,6 grade Celsius (103,6 grade Fahrenheit). Căldura va continua să persiste, în special în partea de sud a țării. În același timp, riscul de incendii forestiere crește în continuare. Pentru joi, se așteaptă nivelul patru din cinci, care corespunde cu „risc ridicat”, în mari părți ale sudului.
„Mi s-a părut că nu a gândit ca un primar și am simțit că ne-a făcut foarte mult rău”, a declarat Lasconi, în cadrul unui interviu la emisiunea „Ai Aflat! – Cu Ionuț Cristache”.
În cadrul emisiunii, Lasconi a vorbit despre cum a simțit, din perspectiva de primar, consecințele generate de anularea unor proiecte cu bani din PNRR.
„Ceea ce mă privește, faptul că a tăiat «din pix» câteva proiecte din PNRR pentru care m-am luptat. Și să știți că au fost proiecte «primul venit, primul servit» și am cheltuit bani”, spune Lasconi, explicând că Primăria Câmpulung este o „primărie săracă”, dar și că banii i-a cheltuit pentru documentații, ca să depună proiecte prin fonduri europene.
„Mi-a tăiat două blocuri-turn, din patru (…). Deci, din punct de vedere electoral, praf”, acuză Lasconi.
Ea a explicat că întâi a început achizițiile pentru școli și spitale, iar în ceea ce privește eficientizarea energetică la blocuri, a pierdut două proiecte din patru, pentru blocurile turn. Lasconi a vorbit și despre proiectul achiziționării microbuzelor și autobuzelor electrice destinate școlilor, proiect pe care l-a pierdut: „(…)nu erau la 30%, dar nu poți să fii când cumperi ceva la 30%, poți să fii doar la 0% sau la 100%”, afirmând și că a fost un proiect „foarte scump” pentru care a luptat „foarte mult”.Lasconi a vorbit și despre creșterea taxelor și impozitelor, afirmând că „tot românul, tot prostul trebuie să plătească”, dar și că „nu tai de unde ai găuri negre”.
„Creșterea taxelor și impozitelor nu a fost înțeleasă de români ca venind din partea Guvernului, ci mai degrabă din partea Primăriei și ne-a afectat direct”, declară Lasconi.
Lasconi: „Îi afectează pe oameni și oamenii sunt disperați”Elena Lasconi spune că tăierile și scumpirile îi afectează pe cetățeni.
„Deci, cred că atunci când ar lua deciziile astea majore care ar afecta viața oamenilor și anume creșterea TVA-ului – care te afectează de fiecare dată când cumperi câte ceva – taxele astea pe muncă, scăderile de indemnizații, toate lucrurile astea, credeți-mă că îi afectează pe oameni și oamenii sunt disperați”, conchide Lasconi.
În august 2025, Guvernul Bolojan a decis să suspende proiectele prin PNRR cu grad de realizare mai mic de 30%, ceea ce a stârnit indignarea mai multor autorități județene, dar și locale. Cu toate acestea, decizia s-a luat pentru fondurile să se poată concentra pe proiectele cu un grad de realizare mai ridicat.
Emisiunea completă poate fi urmărită aici.
Atacurile Ucrainei asupra rafinăriilor de petrol s-au dublat de la începutul anului 2026, ducând la cozi lungi și la prețuri mai mari la benzină în unele regiuni, scrie Reuters.
Kievul a transmis că scopul său este să slăbească o sursă-cheie de finanțare a războiului purtat de Rusia și să le arate rușilor că acest conflict nu mai este unul îndepărtat.
Vorbind în fața absolvenților unor instituții militare și de securitate, Putin a făcut primele sale declarații despre aceste atacuri după ce drone ucrainene au lovit săptămâna trecută o rafinărie din Moscova.
„Loviturile asupra infrastructurii civile, ce urmăresc ele? Să destabilizeze societatea, în contextul unei asemenea ofensive masive, când întregul Occident lucrează pentru ei și aceste drone vin în număr uriaș, pentru a crea un sentiment de incertitudine cu privire la acțiunile forțelor armate ruse”, a spus el în cadrul întâlnirii televizate.
Putin a mai afirmat că trupele ruse sunt aproape de a prelua controlul asupra orașului Kostiantynivka, punctul sudic al așa-numitei „centuri de fortărețe” din regiunea Donețk, pe care Moscova a cerut Kievului să o cedeze.
„Pas important pentru Bd. Dimitrie Pompeiu: am scos la licitație lucrările de supralărgire și modernizare a bulevardului”, notează pe Facebook Primăria Capitalei.
Primarul general, Ciprian Ciucu, a transmis că proiectul va transforma bulevardul într-o arteră cu două benzi de circulație pe sens, spații verzi, piste pentru biciclete, linie dublă de tramvai și trotuare extinse.
Proiectul prevede lărgirea bulevardului și extinderea infrastructurii de tramvai până la Bulevardul Barbu Văcărescu, ceea ce va permite conectarea liniilor de tramvai 16 și 36 cu linia 5. De asemenea, peste noua conexiune va fi construită o pasarelă pietonală.
Investiția include și realizarea unui drum de legătură între Șoseaua Pipera, Bulevardul Dimitrie Pompeiu și Strada Fabrica de Glucoză, măsură „care va decongestiona mult traficul”.
Valoarea totală a contractului este de 256.418.082 de lei. Termenul limită pentru depunerea ofertelor este 28 iulie, ora 15:00, urmând etapa de evaluare, întocmirea raportului procedurii și semnarea contractului, în cazul în care nu vor exista contestații.
„Câștigătorul licitației va avea la dispoziție 26 de luni de la emiterea ordinului de începere”, mai transmite PMB.
„Alături de Prelungirea Ghencea, acest proiect este în top trei proiecte prioritare pe care le-am asumat. Este unul dintre cele mai mari și mai importante proiecte de Infrastructură ale Bucureștiului și se află într-o zonă încremenită în timp și în trafic”, a declarat Ciprian Ciucu.
În contextul valului de căldură prognozat de meteorologi și al avertizărilor de temperaturi ridicate cu disconfort termic accentuat, IGSU lansează un apel ferm la responsabilitate.
După ce în Franța, doi copiii cu vârste de 2 și 4 ani au fost găsiți morți în mașină, reprezentanții IGSU trag un semnal de alarmă asupra pericolului major asociat cu temperaturile ridicate. Pompierii vin cu o serie de recomandări.
„Nu lăsați niciodată copiii singuri în autoturism, nici măcar pentru câteva minute. (…) Explicați copiilor pericolul de a rămâne sau de a se juca într-un autoturism”, informează IGSU.
Reprezentanții IGSU i-au îndemnat pe părinți să nu lase cheile în mașină la îndemâna copiilor.
„Reamintim că temperatura din interiorul unui autoturism poate crește rapid la niveluri periculoase pentru viață, chiar și în perioade în care afară nu pare extrem de cald”, atrag atenția reprezentanții IGSU.
În cazul în care văd un copil sau un animal închis într-un autoturism, care se află în pericol, cetățenii sunt îndemnați să sune la 112.
Declarația a fost făcută marți de la Palatul Cotroceni. Kelemen Hunor a susținut că din punctul său de vedere există trei variante de guvernare. Prima este un guvern minoritar PNL-USR-UDMR, susținut transparent de PSD, variantă respinsă deja de social-democrați.
A doua variantă este un guvern monocolor și minoritar PSD, susținut de PNL-USR-UDMR.
A treia variantă avansată de liderul UDMR este un guvern cu o majoritate subțire construit pe structura fostei coaliții PSD, PNL-USR-UDMR-grupul minorităților.
„Oricare dintre aceste variante trebuie începute cu un acord politic între partidele parlamentare, înainte de nominalizarea unui premier” a punctat Kelemen Hunor.
Kelemen Hunor propune procedura VaticanEl a spus că președintele Nicușor Dan ar putea să procedeze diferit și să aștepte ca partidele să negocieze între ele. Aș face invers, a spus Kelemen Hunor, sugerând că Nicușor Dan ar putea aștepta până joi pentru a face o nouă nominalizare pentru funcția de premier.
Aplicăm procedura Vatican, a mai spus Kelemen Hunor care a explicat ce presupune aceasta: „Închidem sala și când iese fumul alb deschidem sala”.
Președintele Nicușor Dan a convocat marți noi consultări cu partidele politice pentru desemnarea unui premier care să poată strânge o majoritate de învestire în Parlament.
Grupul parlamentar Uniți pentru România va propune oficial desemnarea lui Victor Ponta în funcția de prim-ministru la consultările de la Cotroceni programate luni, la ora 17:00.
Potrivit unui comunicat transmis de UPR, propunerea vine în contextul unei crize politice prelungite și al unei situații economice „extrem de delicate”, marcate de riscuri de degradare a ratingului suveran, presiune asupra cursului valutar, inflație persistentă și erodarea puterii de cumpărare a milioane de familii românești.
„Data trecută, în fața domnului Președinte, am declarat că Uniți pentru România va susține propunerile formulate de Cotroceni pentru deblocarea situației. Am confirmat cuvântul dat și demonstrăm consecvența poziției noastre: punem România pe primul loc, mai presus de orice calcul politic”, a declarat Răzvan Mirel Chiriță, liderul grupului parlamentar.
De ce îl propune UPR pe Victor PontaUPR susține că Victor Ponta este o variantă potrivită pentru funcția de premier, invocând experiența acestuia la conducerea Guvernului, capacitatea de a coagula forțe politice diferite și faptul că a fost votat de peste 1,3 milioane de cetățeni la ultimele alegeri.
„Domnul Victor Ponta a fost votat de peste 1,3 milioane de cetățeni la ultimele alegeri. Este un politician cu experiență vastă la cel mai înalt nivel, care a condus Guvernul în perioade dificile, demonstrează capacitatea de a coagula forțe politice diferite și cunoaște în profunzime mecanismele administrației publice și dosarele europene. România are nevoie, acum mai mult ca oricând, de profesioniști cu rezultate dovedite”, se arată în comunicat.
Uniți pentru România se prezintă drept „o forță pro-occidentală fermă” și afirmă că militează pentru menținerea și consolidarea poziției României în NATO și în Uniunea Europeană.
Victor Ponta: „Nu voi refuza niciodată să îmi asum poziții sau responsabilități pentru binele României!”Victor Ponta a transmis pe Facebook că este „onorat și recunoscător” pentru încrederea colegilor săi.
„Sunt onorat și recunoscător pentru încrederea colegilor mei din Grupul «Uniți pentru România»!”, a scris Victor Ponta.
Fostul premier a afirmat că propunerea a fost făcută pentru a oferi o soluție la criza politică.
„Sunt convins că propunerea lor a fost făcută cu cele mai bune intenții, pentru a oferi o soluție serioasă crizei politice și nevoilor românilor”, a transmis Ponta.
El a adăugat că nu va refuza să își asume o asemenea responsabilitate, dacă i se va cere.
„Bineînțeles că, dacă mi se va cere, așa cum am făcut și în 2012, nu voi refuza niciodată să îmi asum poziții sau responsabilități pentru binele României!”, a mai scris Victor Ponta.
Fostul premier a precizat că decizia finală aparține șefului statului.
„Decizia aparține Președintelui României!”, a transmis Victor Ponta.
„La consultările cu domnul președinte Dan, am prezentat trei variante. A patra n-am mai prezentat-o, adică refacerea coaliției vechi. Am zis că nu mai este cazul, am pierdut orice speranță”, a declarat Kelemen Hunor, după consultările de la Cotroceni.
Scenariul guvernului minoritarLiderul UDMR i-a prezentat președintelui trei variante pentru formarea viitorului executiv, două formule minoritare și refacerea coaliției PSD, PNL, UDMR și Minoritățile Naționale.
„Sunt două variante pentru guvern minoritar. Prima variantă este un guvern minoritar PNL, USR, UDMR, susținut transparent pe bază de înțelegere de PSD. Dar am înțeles că domnul Grindeanu a exclus această variantă. A doua variantă de guvern minoritar, guvern monocolor PSD, susținut de PNL și UDMR. Și, bineînțeles, tot grupul PNL, inclusiv cei care au făcut parte și au votat guvernul Veștea, fiindcă altfel nu iese la socoteală, plus minoritățile etnice, tot pe bază de înțelegere de susținere parlamentară”, susține Kelemen Hunor.
Refacerea unei coaliții majoritareDespre refacerea formulei PSD, PNL, UDMR, Minorități, președintele a spus că varianta necesita compromisuri politice din partea tuturor grupărilor implicate.
„A treia variantă ar fi un guvern cu o majoritate foarte, foarte subțire. Dar asta ar însemna, iarăși, o renunțare la orgolii, ego-uri mai puține și înțelepciune mai multă. Adică acel guvern, acea coaliție care a funcționat până în 2025 iunie, PSD, PNL, UDMR, plus grupul minorităților, asta ar asigura o stabilitate mai bună și o posibilitate de a pune în aplicare tot ce ne așteaptă în acest an, inclusiv bugetul anului 2027”, a spus președintele UDMR.
Kelemen a subliniat că orice variantă de guvernare trebuie să pornească de la un acord politic între partidele parlamentare înainte de desemnarea unui premier.
„Am văzut ce se întâmplă când este nominalizat un om și dorește să formeze o majoritate, spațiul de manevră se schimbă. Prima dată partidele trebuie să se înțeleagă. Dacă vorbim de o subțire parlamentară, indiferent dacă e vorba de un guvern minoritar, de un fel sau de un alt fel, sau un guvern cu o majoritate extrem de mică, trebuie un acord politic și, bineînțeles, după ce există acest acord politic, se poate închide procedura relativ repede, până la începutul săptămânii viitoare”, conchide Kelemen Hunor.
Sursa video: Digi 24
Mai multe companii din opt țări din Europa, America de Nord, Orientul Mijlociu și Asia și-au manifestat interesul pentru implicarea în proiectul Black Sea A.I. Gigafactory, una dintre cele mai importante inițiative naționale de infrastructură digitală avansată ale României.
„Interesul manifestat confirmă atractivitatea proiectului pentru piața internațională și poziționează România ca potențial hub regional pentru infrastructură avansată de A.I., cloud, calcul de înaltă performanță și servicii digitale asociate”, arată oficialii Ministerului Finanțelor.
Proiectul este estimat la peste 5 miliarde de euro, arată datele oficialilor din Ministerul Energiei contactați de Mediafax.
Potrivit sursei citate, planul este, într-o fază inițială de cel puțin 20.000 GPU-uri, cu o scalabilitate către 100.000 GPU-uri sau mai mult și – posibilitatea extinderii până la 1 GW sau mai mult putere totală a infrastructurii, în funcție de cerere, viabilitate și fezabilitate.
O unitate de procesare grafică (Graphics Processing Unit – GPU) este un procesor specializat, construit pentru a gestiona calculele paralele masive necesare pentru învățarea automată. Prin procesarea a mii de sarcini simultan, acestea accelerează drastic antrenamentul și inferența modelelor de IA, potrivit informațiilor de specialitate.
Traseul conceptuluiExpresia de Interes (EOI) pentru identificarea și preselectarea unui Lider de Consorțiu în vederea dezvoltării, structurării și implementării proiectului Black Sea AI Gigafactory în România a fost lansată de Ministerul Energiei și Ministerul Finanțelor, cu sprijinul tehnic al Autorității pentru Digitalizarea României (ADR), pe 15 aprilie.
„Deși se preconizează că consumul intern de energie va rămâne relativ constant datorită investițiilor bazate pe tehnologii cu eficiență ridicată, se estimează că producția de energie din România se va dubla până în anul 2035, atingând 40 GW, creștere generată în proporție de 80% de noi capacități din surse regenerabile, potrivit Strategiei Energetice a României 2025–2035”, arată documentul detaliat atașat în cadrul procedurii anunțate miercuri, respectiv lansarea expresiei de interes pentru selecția unui lider de consorțiu pentru Black Sea AI Gigafactory.
„Miza este să atragem investiții strategice”Potrivit oficialilor Ministerului Finanțelor, până la termenul-limită de depunere, din 14 iunie, au fost recepționate expresii de interes din partea unor companii ce acoperă o arie geografică extinsă: Europa, America de Nord, Orientul Mijlociu și Asia, astfel că interesul transmis vizează atât participarea directă în calitate de lider de consorțiu și potențial investitor, cât și implicarea ca membru sau partener în cadrul unor consorții.
„România are două atuuri importante pentru următoarea etapă de dezvoltare tehnologică: capacitatea energetică și talentul local. Aceste două elemente sunt esențiale pentru atragerea în țara noastră a unor mari centre de date, a proiectelor de infrastructură de calcul de înaltă performanță și a proiectelor majore de inteligență artificială. Interesul primit din partea unui spectru atât de divers de companii, ce provin din 8 țări diferite, ne reconfirmă că piața internațională vede acest potențial. Miza este să atragem investiții strategice, să construim infrastructură digitală avansată aici, în România și să conectăm această direcție cu economia reală, cu cercetarea, industria și serviciile digitale ale viitorului”, a declarat Alexandru Nazare, ministrul Finanțelor.
Ce urmeazăMinisterul Finanțelor anunță că în perioada următoare, structura de guvernanță a proiectului — formată din Comitetul tehnic de implementare și Comitetul de coordonare strategică — va demara etapa de analiză și evaluare a documentațiilor depuse. Evaluarea se va realiza pe baza criteriilor prevăzute în apelul publicat, incluzând criteriile obligatorii, experiența relevantă, capacitatea financiară, precum și capacitatea tehnică și operațională de implementare a proiectului.
Transmiterea unei expresii de interes nu reprezintă o selecție, atribuire sau angajament din partea autorităților, ci constituie o etapă preliminară în procesul de identificare a potențialilor parteneri capabili să susțină dezvoltarea proiectului Black Sea A.I. Gigafactory.
„Având în vedere complexitatea procesului, Comitetul de coordonare strategică și Comitetul tehnic de implementare vor beneficia de sprijinul International Finance Corporation (IFC), instituție membră a Grupului Băncii Mondiale specializată în finanțarea și consultanța pentru proiecte private și investiții strategice, în parcurgerea diferitelor etape necesare implementării proiectului. Asistența va fi acordată în baza unui acord de consultanță pentru această tranzacție, încheiat cu Ministerul Finanțelor”, a anunțat instituția.
Black Sea A.I. Gigafactory este proiectul national coordonat de Ministerul Finanțelor și Ministerul Energiei, cu sprijinul tehnic al Autorității pentru Digitalizarea României (ADR), care vizează crearea unei super-infrastructuri de calcul și inteligență artificială în România. Proiectul este conceput ca o inițiativă strategică de infrastructură de calcul pentru inteligență artificială, de relevanță națională și regională, menită să susțină dezvoltarea unor capabilități digitale și industriale avansate, să consolideze rolul României în ecosistemul european emergent al inteligenței artificiale și să poziționeze regiunea Mării Negre ca un amplasament important pentru infrastructura A.I. de nouă generație.
Potrivit ziarului spaniol Marca, citat de Le Figaro, Real Madrid și-ar fi prelungit angajamentul față de Euroligă pentru zece ani.
Deși curtat de NBA Europe, clubul din capitala Spaniei își va continua aventura în cadrul competiției continentale.
După Panathinaikos, Barcelona, Fenerbahçe, Maccabi, Anadolu Efes, Olimpia Milano, ASVEL, CSKA Moscova, Bayern München, Olympiakos, Baskonia și Zalgiris, Euroliga își asigură prezența Realului Madrid, de 11 ori câștigător al competiției din 1964.
Ziarul spaniol scrie că, în cazul retragerii din competiție, cluburile ar trebui să plătească 10 milioane de euro către Euroliga. O penalizare care ar putea ajunge chiar la 100 de milioane de euro în cazul retragerii după 1 iulie.
Mai mulți responsabili ai echipelor din competiție au ținut să salute decizia clubului spaniol.
Ciclurile scurte ale mașinilor de spălat vase sunt tot mai utilizate, pe fondul interesului crescut al consumatorilor pentru optimizarea timpului și reducerea consumului de resurse în gospodărie. Programele rapide, cunoscute și sub denumirea de „express”, permit spălarea vaselor într-un interval redus de timp, adaptat încărcărilor ușoare.
Durata programelor rapide
În funcție de modelul aparatului, ciclurile scurte durează, în general, sub 55 de minute, existând și variante care pot finaliza spălarea în aproximativ 20–30 de minute, în cazul vaselor puțin murdare. Durata exactă și parametrii de funcționare diferă în funcție de producător, fiind recomandată consultarea manualului de utilizare.
Utilizare și recomandări
Programele rapide sunt indicate în special pentru:
Importanța detergentului în ciclurile scurte
Performanța acestor programe depinde, în mare măsură, de tipul de detergent utilizat. Produsele dezvoltate pentru cicluri rapide sunt concepute să acționeze eficient într-un timp mai scurt, chiar și de 30 de minute. Capsulele Fairy Miracle, de exemplu, includ o tehnologie cu cinci compartimente de gel, fiecare având un rol specific în procesul de curățare. Acestea pot combate eficient grăsimea și murdăria, contribuind la obținerea unor vase strălucitoare și uscate imediat după terminarea programului, prin utilizarea tehnologiei de uscare rapidă.
Percepții și evoluția tehnologiei
În percepția unor consumatori, ciclurile scurte sunt asociate cu rezultate mai slabe comparativ cu programele complete. Cu toate acestea, evoluția tehnologiilor integrate atât în electrocasnice, cât și în detergenți a redus aceste diferențe, în special în cazul utilizării corecte și al încărcărilor adecvate. De asemenea, aceste programe sunt concepute pentru a utiliza cantități adaptate de apă și energie, ceea ce poate contribui la un consum mai eficient.
Factori care influențează eficiența
Rezultatele pot fi influențate și de modul de utilizare al aparatului, inclusiv:
O tendință în creștere
Creșterea utilizării ciclurilor scurte reflectă o adaptare a comportamentului de consum la nevoia de rapiditate și eficiență. În combinație cu detergenți formulați pentru astfel de programe, aceste cicluri pot reprezenta o soluție practică pentru utilizatorii care doresc să reducă timpul alocat activităților casnice.
Presa din Berlin relatează astăzi pe larg despre situația din Bundestagul Germaniei:
„Este o premieră în Bundestagul german: pentru prima dată, doi parlamentari de același sex s-au căsătorit. Sepp Müller și Wolfgang Stefinger au distribuit fotografiile nunții lor pe rețelele de socializare”.
Sursă: captură rețele socializare Sepp Müller și Wolfgang Stefinger
Sursă: captură rețele socializare Sepp Müller și Wolfgang Stefinger
Au adăugat o descriere a fotografiei de nuntă cu următoarele cuvinte: „«Tu și eu» a devenit acum un «NOI». Am spus DA și așteptăm cu nerăbdare tot ce va urma.”
Müller și Stefinger își făcuseră deja publică relația prin intermediul rețelelor de socializare în 2023. „Prietenia noastră s-a transformat în dragoste”, a scris Stefinger pe Twitter la acea vreme, postând o fotografie cu ei împreună. „
Suntem fericiți”, a adăugat el. Müller a confirmat simultan relația pe X, care pe atunci se numea încă Twitter.
Unsprezece la sută dintre cupluri se întâlnesc la locul de muncă, au scris politicienii la vremea respectivă. „Uneori, colegii devin prieteni”, au adăugat ei. În cazul lor, prietenia a devenit dragoste.
Apoi au apărut în fotografii cu ei îmbrățișați. Ei au anunțat acum că după o ceremonie de cununie civilă joia trecută, o slujbă de sfințire a avut loc două zile mai târziu în Wildbad Kreuth. Ulterior, cuplul a primit numeroase felicitări prin intermediul rețelelor de socializare. Printre acestea s-a numărat și ministrul-președintele Bavariei, Markus Söder (CSU), care le-a scris cuplului: „Felicitări și toate cele bune în călătoria voastră împreună prin viață!”. Ministrul Cercetării, Dorothee Bär (CSU), a urat cuplului „binecuvântările lui Dumnezeu”.Acțiunile au închis luni la 154,63 dolari, în scădere cu aproximativ 16% într-o singură zi. Valoarea este foarte apropiată de nivelul la care titlurile au început să fie tranzacționate după listare, ștergând mare parte din entuziasmul care a propulsat compania la un maxim de aproape 226 de dolari pe acțiune în urmă cu doar câteva zile, arată Euronews. Declinul a redus capitalizarea SpaceX la puțin peste 2.000 de miliarde de dolari. Compania a coborât astfel sub gigantul taiwanez TSMC și ocupă acum locul șapte în clasamentul celor mai valoroase companii din lume.
Elon Musk. Sursa foto: X
Scăderea vine după un debut spectaculos pe bursă. După listarea din 12 iunie, acțiunile SpaceX au urcat cu aproximativ două treimi în doar câteva zile, alimentate de așteptările investitorilor privind planurile companiei în domeniul inteligenței artificiale și al centrelor de date.
Prima emisiune de obligațiuni din istoria companieiCorecția s-a accentuat în momentul în care SpaceX a anunțat prima sa intrare pe piața obligațiunilor corporative. Compania intenționează să atragă aproximativ 20 de miliarde de dolari printr-o emisiune de obligațiuni negarantate. O mare parte din fonduri ar urma să fie folosită pentru rambursarea unui împrumut contractat în contextul fuziunii cu xAI, compania de inteligență artificială controlată tot de Elon Musk. Restul banilor vor fi direcționați către finanțarea activităților curente și a proiectelor de dezvoltare. Deși utilizarea obligațiunilor evită diluarea participațiilor actualilor acționari, unii investitori au interpretat noua rundă de finanțare drept un semnal că firma pregătește investiții extrem de costisitoare în următorii ani.
Rezerve uriașe de numerar, dar și datorii importanteDocumentele publicate odată cu oferta de obligațiuni arată că SpaceX dispunea de aproximativ 100,8 miliarde de dolari în numerar la 19 iunie, în mare parte proveniți din listarea bursieră. În același timp, compania avea datorii pe termen lung de aproximativ 29,1 miliarde de dolari. Acest amestec de lichidități masive și noi împrumuturi a ridicat întrebări în rândul pieței privind ritmul cheltuielilor și amploarea planurilor de extindere. Totuși, SpaceX rămâne una dintre cele mai valoroase companii din lume, iar analiștii consideră că evoluția din ultimele zile reprezintă, cel puțin pentru moment, o reevaluare a așteptărilor după creșterea explozivă de la debutul pe bursă.
Instituția precizează că, în urma discuțiilor tehnice desfășurate la Bruxelles, delegația României a primit semnale încurajatoare din partea Direcției Generale pentru Sănătate și Siguranță Alimentară a Comisiei Europene.
Întâlnirile au fost solicitate de președintele ANSVSA, Alexandru Bociu. Instituția susține că reprezentanții europeni și-au exprimat disponibilitatea de a sprijini identificarea unor soluții pentru redeschiderea piețelor externe.
Demersurile au fost susținute și la nivel politicANSVSA arată că negocierile au fost susținute și în cadrul reuniunii oficiale a Consiliului Uniunii Europene, desfășurată la Luxemburg. La discuții a participat vicepremierul și ministrul interimar al Agriculturii și Dezvoltării Rurale, Tánczos Barna.
Conform instituției, oficialul a sprijinit planul de măsuri și propunerile tehnice elaborate de ANSVSA pentru sectorul ovin. În marja reuniunii au avut loc discuții și cu Olivér Várhelyi, privind identificarea unor soluții pentru reluarea exporturilor.
ANSVSA afirmă că rezultatul negocierilor confirmă faptul că măsurile adoptate pentru gestionarea focarelor de variolă ovină și pestă a micilor rumegătoare au fost fundamentate științific și aplicate corespunzător.
Experți europeni vor veni în România pentru un auditInstituția anunță că partenerii europeni au convenit constituirea de urgență a unui grup format din experți internaționali și specialiști români.
Potrivit ANSVSA, acest grup va avea misiunea de a valida o strategie dedicată României. Documentul va urmări reluarea exporturilor de ovine în cel mai scurt timp. În același timp, strategia trebuie să prevină răspândirea bolilor către efectivele de ovine și caprine din celelalte state membre ale Uniunii Europene.
Calendarul stabilit pentru reluarea exporturilorEchipa de experți europeni urmează să fie constituită în cursul acestei săptămâni sau cel târziu săptămâna viitoare.
Ulterior, specialiștii europeni și reprezentanții autorităților române vor efectua o misiune de audit în teren. Aceștia vor analiza situația din exploatațiile afectate și măsurile aplicate de autorități.
ANSVSA precizează că, la începutul lunii iulie, comisia va stabili soluțiile finale pentru deblocarea rapidă a exporturilor de ovine.
Instituția mai arată că reprezentanții DG SANTE au oferit asigurări privind începerea rapidă a activității grupului de experți. Potrivit ANSVSA, obiectivul comun al autorității și al Ministerului Agriculturii este protejarea fermierilor români și menținerea poziției României printre principalii exportatori europeni de ovine.
Ministerul Culturii a transmis, marți, că va pune la dispoziția operatorilor culturali un buget de peste 37 de milioane de lei pentru finanțarea nerambursabilă a proiectelor culturale.
„În urmă cu un an spuneam că legea trebuie corect aplicată, și – sau mai cu seamă – în cazul acelora care le-au inițiat. În urmă cu doar câteva luni, spuneam că finanțarea nerambursabilă a proiectelor culturale pe schema de minimis va deveni accesibilă din semestrul II al anului în curs”, a transmis Ministerul Culturii.
Guvernul a aprobat memorandumul„Guvernul României a aprobat, în ședința de luni 22 iunie, memorandumul care permite implementarea aceste scheme de ajutor de minimis”. Schema este „dedicată proiectelor culturale”, potrivit instituției.
Bugetul va fi pus la dispoziție „începând din luna iulie 2026, până în 2029”.
Apelurile „se vor derula prin Sistemul digital pentru procesele de finanțare a culturii”.
Potrivit Ministerului Culturii, „valoarea finanțărilor care vor putea fi solicitate este cuprinsă între 10.000 și 100.000 de euro”. Diferențele sunt „în funcție de specificul și amploarea proiectelor”.
Inițiative în mai multe domeniiDe asemenea, „vor fi susținute inițiative din domenii diverse. De la artele spectacolului și muzică la patrimoniu, carte, arte vizuale, design, festivaluri și industrii creative”. Scopul este „de a încuraja creația, mobilitatea artistică, apariția unor noi produse și accesul unui public cât mai larg”, conform instituției.
„Schema de minimis este o cerință explicită a Ordonanței Guvernului nr. 51/1998”. Aceasta „va fi urmată, din ianuarie 2027, de punerea în aplicare a schemei de ajutor de stat. Ea va oferi predictibilitatea de mult așteptată la nivelul sectoarelor cultural creative”, a mai transmis Ministerul Culturii.
Mai multe detalii „privind condițiile de finanțare vor fi anunțate în curând”, a conchis Ministerul Culturii.
Sindicaliștii susțin că această practică încalcă drepturi fundamentale, inclusiv dreptul la viață privată garantat de Constituția României și Convenția Europeană a Drepturilor Omului, și depășește cadrul legal al procesului de recrutare.
Organizația sindicală arată că, în ultimele săptămâni, au fost semnalate tot mai multe cazuri în care candidați la angajare au reclamat că li s-a solicitat să accepte testarea cu poligraful ca etapă de recrutare.
„Utilizarea testului poligraf încalcă flagrant principiul nediscriminării, prevăzut și sancționat de art. 5 din Codul Muncii. Condiționarea accesului la un loc de muncă de acceptarea unei astfel de testări creează un tratament diferențiat între candidați pe criterii care nu au legătură cu aptitudinile profesionale sau cu capacitatea de a îndeplini atribuțiile postului”, arată BNS.
BNS mai susține că legislația muncii permite angajatorilor să solicite doar informații relevante pentru verificarea aptitudinilor profesionale, iar testele poligraf depășesc acest cadru și ridică probleme de conformitate cu regulamentele privind protecția datelor cu caracter personal.
Sindicaliștii atrag atenția că refuzul unui candidat de a participa la o astfel de testare nu ar trebui să poată fi folosit ca motiv de excludere din procesul de recrutare.
În acest context, BNS cere Inspecției Muncii să verifice și să sancționeze utilizarea testelor poligraf în recrutare, Autorității Naționale de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal să analizeze legalitatea prelucrării datelor, iar Consiliului Național pentru Combaterea Discriminării să evalueze posibilele practici discriminatorii. De asemenea, solicită ministerului Muncii modificări legislative pentru interzicerea expresă a acestei practici.
BNS invocă și dreptul constituțional la muncă și acces egal la ocuparea unui loc de muncă, subliniind că evaluarea candidaților trebuie să se bazeze pe competențe, experiență și calificări, nu pe metode considerate intruzive.
Consultările declanșate de președintele Nicușor Dan, în vederea desemnării unui nou premier care să reușească să obțină o nouă majoritate guvernamentală, au determinat principalele partide politice să-și facă noi calcule.
Polul de dreapta: Guvern minoritar de dreapta cu premier comun. UDMR: fără Ilie BolojanPNL, USR și UDMR nu vor merge împreună la consultările cu președintele Dan, deși cele 3 partide au activat până acum, în plină criză politică, ca un pol de dreapta. Liderii celor 3 partide se consultă însă în vederea unei poziționări, în mare parte comună, pe viitoarea soluție guvernamentală.
Surse politice susțin că cele 3 partide vor cere la consultări formarea unui guvern minoritar de dreapta, cu un premier comun, desemnat de președintele Nicușor Dan.
Liderul UDMR, Kelemen Hunor, a declarat zilele trecute că UDMR ar vota un guvern PNL-USR-UDRM dar fără Ilie Bolojan premier dar și un guvern minoritar PSD, cu o susținere transparentă în Parlament.
Ilie Bolojan, președintele PNL, a spus și astăzi că Partidul Național Liberal își menține propunerea privind învestirea unui guvern minoritar, bazat pe un pact național care să stabilească prioritățile României pentru următoarele 6 luni.
„România are nevoie urgent de un guvern cu puteri depline. Un guvern construit pe transparență, reguli clare și respect pentru principiile democratice. Jocurile de culise și trădările și-au arătat limitele. Ce se construiește fără principii, fără seriozitate și fără onestitate nu poate rezista. PNL este pregătit să contribuie la o soluție. Dar o soluție corectă, asumată, transparentă și construită în interesul real al României”, spune Bolojan. Liderii USR sunt însă de altă părere și nu ar fi înclinați să voteze un guvern minoritar al PSD. PSD: Guvern minoritar dar cu premier PSD. Nu votează guvern minoritar PNL – USR – UDMRDe cealaltă parte, și PSD ia în calcul un guvern minoritar, dar în jurul PSD.
Șeful PSD, Sorin Grindeanu, a spus aseară că PSD nu fuge de responsabilitatea guvernării dacă președintele Nicușor Dan îi va încredința mandatul în urma unor noi consultări.
„Eu vă spun un lucru, la cum știu eu Partidul Social Democrat, că îl știu bine. Partidul Social Democrat nu va vota un guvern minoritar PNL-USR-UDMR. Asta, ca să fie clar (…). Dacă, urmare a consultărilor de la Cotroceni, președintele va acorda Partidului Social Democrat acest mandat, o să vedem în ce formulă o să venim în fața Parlamentului, dar vă mai spun o dată, Partidul Social Democrat nu fuge de această responsabilitate”, a declarat Sorin Grindeanu.
Nicușor Dan: „E posibil să avem un guvern minoritar”Pe 16 aprilie, într-o emisiune la Europa FM, președintele Nicușor Dan nu a exclus ideea unui guvern minoritar, dar a prezentat riscurile acestuia:
„E posibil să avem un guvern minoritar. Întrebarea este, un guvern minoritar, la un moment dat, va avea nevoie de o susținere în Parlament, da? Întrebarea este: o va avea sau nu o va avea? Și aici, din nou, intrăm în zona de scenarii. (…) Eu le spun tuturor, și evident că asta are un cost electoral: nu se poate să guvernăm România fără unii sau fără ceilalți și, ca să facem asta, România are nevoie de un mediator”.
Riscurile guvernelor minoritare Un guvern minoritar se confruntă cu riscuri majore legate de instabilitate politică, vulnerabilitate la „șantaj parlamentar” și blocaj instituțional, având în vedere că nu deține controlul asupra majorității voturilor din Parlament. Guvernul minoritar ar depinde de voturile opoziției fragmentate din Parlamentul României pentru fiecare proiect de lege. Acest lucru forțează compromisuri importante care pot dilua complet programul de guvernare inițial asumat de Executiv. Un alt risc stă în puterea Opoziției de a depune o moțiune de cenzură care poate scurta instant durata de viață a Executivului.Proiectele de lege esențiale sau reformele structurale asumate de Guvernul minoritar în Parlament pot fi blocate, amânate sau respinse sistematic de o majoritate parlamentară ostilă.
În plus, responsabilitatea politică s-ar diminua. Sprijinul punctual acordat „din umbră” de alte partide creează o responsabilitate difuză pentru că partidele care votează legile guvernului nu își asumă public eșecurile acestuia.
Potrivit Salvamont România, manifestările clinice ale mușcăturii de viperă depind de mai mulți factori.
Printre aceștia, se numără cantitatea de venin injectat, localizarea mușcăturii, starea de sănătate a victimei.
Veninul poate să ducă la apariția unor efecte atât locale, cât și sistemice (ale întregului organism). Acestea pot fi urmate rareori de deces, decesele survenind în special la copii (din cauza unei doze mai mari de venin raportat la greutate) și la vârstnici.
Semne și simptome ale mușcăturii de viperă: