Noile acorduri completează cadrul comercial și de guvernanță al MotoGP pentru următorii cinci ani, după ce recent au fost oficializate și înțelegerile cu producătorii implicați în competiție.
Cele 11 echipe care au semnat acordurile sunt Aprilia Racing, BK8 Gresini Racing MotoGP, Ducati Lenovo Team, Honda HRC Castrol, LCR Honda, Monster Energy Yamaha MotoGP, Pertamina Enduro VR46 Racing Team, Prima Pramac Yamaha MotoGP, Red Bull KTM Factory Racing, Red Bull KTM Tech3 și Trackhouse MotoGP Team.
Potrivit organizatorilor, noile înțelegeri confirmă angajamentul pe termen lung al echipelor și oferă o bază solidă pentru dezvoltarea campionatului odată cu introducerea regulamentului tehnic din 2027.
Acordurile consolidează rolul echipelor ca actori principali în viitorul competiției, oferindu-le mai multă stabilitate și predictibilitate pentru investiții în performanță sportivă, relația cu fanii și dezvoltarea comercială.
De asemenea, documentele prevăd angajamente sporite în materie de promovare și marketing, cu scopul de a crește vizibilitatea echipelor, piloților și campionatului la nivel global.
„Semnarea acestui acord cu echipele reprezintă un moment definitoriu pentru MotoGP, stabilind cadrul care va ghida campionatul cel puțin până în 2031. Împreună cu producătorii, Federația Internațională de Motociclism și ceilalți actori implicați, am construit o fundație solidă pentru următoarea eră a acestui sport”, a declarat directorul executiv al MotoGP Group, Carmelo Ezpeleta.
MotoGP va intra din 2027 într-o nouă eră tehnică, odată cu introducerea unui regulament care va schimba radical configurația motocicletelor. Principala modificare este reducerea capacității motoarelor de la 1.000 cmc la 850 cmc, măsură menită să reducă vitezele maxime și să crească siguranța.
De asemenea, aerodinamica va fi limitată semnificativ, iar combustibilul folosit va fi 100% sustenabil. Noile reguli prevăd și reducerea numărului de motoare disponibile pe sezon, precum și restricții suplimentare privind dezvoltarea componentelor aerodinamice, în încercarea de a favoriza depășirile și de a face cursele mai spectaculoase.
Liderii PSD reuniți în Biroul Permanent Național au decis să îl susțină pe Sorin Grindeanu pentru funcția de premier, au declarat pentru G4Media surse social-democrate. Totodată, aceștia au hotărât să nu voteze un guvern minoritar din care PSD nu face parte, potrivit acelorași surse.
UPDATELiderii PNL, USR și UDMR au stabilit ca o posibilă propunere de premier pentru un guvern minoritar să fie agreată împreună cu președintele Nicușor Dan, astfel încât să fie o persoană în care și șeful statului să aibă încredere, au declarat pentru G4Media surse politice. De asemenea, Ilie Bolojan, Dominic Fritz și Kelemen Hunor au avut o întâlnire și discută despre o posibilă poziție comună în negocierile cu PSD.
Știrea inițialăBiroul Permanent Național al PSD se reunește miercuri, de la ora 12:00, în format online, pentru a decide care vor fi pașii următori ai social-democraților în procesul de formare a unui nou Guvern și pentru a stabili mandatul cu care Sorin Grindeanu va participa la negocierile cu celelalte formațiuni parlamentare, transmit surse politice pentru MEDIAFAX.
Conform acelorași surse, în cursul zilei de miercuri ar putea avea loc negocieri între PSD, PNL și UDMR pentru conturarea unei majorități parlamentare care să susțină un eventual guvern minoritar PSD.
Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a anunțat marți că social-democrații sunt pregătiți să își asume întru-totul guvernarea. De asemenea, PNL și UDMR au transmis că sunt dispuse să susțină un astfel de Guvern din opoziție, prin votul acordat în Parlament.
Președintele României, Nicușor Dan, a declarat marți că, în urma consultărilor desfășurate la Palatul Cotroceni, varianta care pare să prindă contur este cea a unui guvern politic minoritar.
Șeful statului a spus că formarea noului guvern trebuie să fie accelerată.
„Am avut astăzi consultări cu partidele și grupurile parlamentare pentru identificarea unei soluții de deblocare a crizei politice în care ne aflam. Varianta care pare să se contureze este aceea a unui guvern politic minoritar, care să se bazeze pe un acord parlamentar de sprijin agreat în prealabil”, a scris Nicușor Dan pe platforma X.
Președintele a făcut apel la partidele parlamentare să înceapă negocierile pentru semnarea acestui acord și, ulterior, să înainteze propuneri privind formula noului guvern minoritar.
„Întregul proces trebuie să se deruleze într-un ritm accelerat, deoarece urgența instalării unui guvern funcțional și stabil este majoră”, a transmis șeful statului.
„Considerăm că după un astfel de acord, care poate fi convenit într-o zi sau două, se poate recurge la una dintre cele două ipoteze: un guvern minoritar în jurul PSD sau un guvern minoritar format din PNL, USR și UDMR,”, a declarat Ilie Bolojan.
Mirela Nicoleta Rusu, în vârstă de 41 de ani, a murit pe 21 iunie în urma unui accident petrecut în localitatea Pioppo, lângă Monreale, în apropiere de Palermo, Italia.
Potrivit informațiilor transmise de autoritățile italiene și preluate de Federația Română de Ciclism, un autoturism Fiat 500X ar fi pătruns pe contrasens în timpul unei manevre de depășire interzise, lovind un grup de cicliști care se antrena pe șosea. Impactul a fost fatal pentru sportiva de origine română. Alți doi cicliști au fost răniți, unul dintre ei fiind transportat la spital. Medicii au precizat că viața acestuia nu este în pericol.
Circumstanțele exacte ale accidentului sunt investigate de autoritățile italiene. Federația Română de Ciclism a transmis condoleanțe familiei și apropiaților victimei și a folosit acest moment pentru a atrage atenția asupra importanței respectării regulilor de circulație. „O clipă de neatenție poate distruge vieți. Mai multă responsabilitate și mai mult respect în trafic pot salva destine”, a transmis Federația într-un mesaj public.
Chestionat la Fox News în legătură cu ajutorul pe care statele NATO l-au dat administrației americane, în timpul desfășurării războiului din Iran, Mark Rutte, secretarul general al NATO, a exemplificat cu ajutorul dat de România și Italia:
„Ai dreptate și înțeleg perfect dezamăgirea, dar dacă luăm, de exemplu, Italia: 500 de avioane americane au decolat de pe bazele americane din Italia pentru a sprijini operațiunea „Epic Fury”, deci este vorba de o amploare uriașă. Dacă ne uităm din nou la întreaga Europă, sunt între patru și cinci mii.
Într-o țară ca România, cu capitala la București, a trebuit să se reducă zborurile comerciale și numărul de avioane, deoarece a fost necesar să se folosească aeroportul ca stație de realimentare, așa că toate acestea se întâmplă.
Dar ceea ce voi face mâine, în discuția mea cu președintele Trump, nu va fi doar să discutăm acest aspect; vom privi și imaginea de ansamblu a ceea ce face NATO”.
Rutte a vorbit și de investițiile pe care statele NATO le fac în Apărare:
„Când te uiți la cifrele investițiilor pe care țările NATO le fac acum în propria apărare, este uluitor. nu vă pot prezenta totul în seara aceasta, deoarece trebuie să păstrez ceva pentru mâine și pentru mass-media de mâine. Dar este imens și este mult mai mult decât credeam când am început să mă pregătesc pentru această călătorie.
Așadar, succesul său, începând cu Trump 45 și acum Trump 47, constă în consolidarea întregii Alianțe, făcând SUA mai sigure prin investiții în apărare aici, dar și prin faptul că îi determină pe aliații săi din NATO să investească mai mult în propria apărare. Este imens, iar locurile de muncă generate de acest lucru în industriile noastre de apărare de pe ambele maluri ale Atlanticului, atât în Europa, cât și în Statele Unite – dar dacă vă uitați la acele cifre, pe care le voi dezvălui mâine – sunt, de asemenea, uriașe. Așadar, există un mare dividend al apărării în ceea ce privește locurile de muncă și economia, generat de toate acestea, datorită conducerii sale”.
În martie 2026, la solicitarea președintelui SUA, și în urma deciziei CSAT, SUA au dislocat în România avioane – cisternă (pentru realimentare în aer) pentru a sprijini operațiunile militare ale SUA în Iran. SUA utilizează în principal aeronave Boeing KC-135 Stratotanker (supranumite „benzinăriile zburătoare” pentru a alimenta în aer aparate de luptă americane de tip F-15, F-22 sau F-35 care zboară spre sau dinspre teatrul de operațiuni.
Reacția vine după ce Beijingul a intensificat patrulele Gărzii de Coastă și a desfășurat nave de cercetare maritimă într-o zonă considerată sensibilă din punct de vedere geopolitic, scrie Reuters.
Reacția EuropeiÎntr-o declarație comună rară, reprezentanțele de facto ale Marea Britanie, Franța și Germania la Taipei au transmis că „au luat act cu îngrijorare de activități chinezești fără precedent în apele din estul Taiwanului”.
Diplomații europeni au subliniat că aceste acțiuni „amenință stabilitatea regională și siguranța transportului maritim internațional”, reiterând opoziția fermă față de orice modificare unilaterală a status quo-ului prin forță sau coerciție.
Poziția ChineiChina consideră Taiwanul drept parte a teritoriului său și a justificat operațiunea drept o acțiune specială de aplicare a legii maritime.
Potrivit autorităților chineze, navele Gărzii de Coastă au inspectat 198 de vase comerciale, au corectat presupuse încălcări comise de trei dintre acestea, au efectuat un studiu hidrografic și au patrulat zone unde se află cabluri submarine.
Beijingul a susținut că operațiunea a fost declanșată ca răspuns la anunțul făcut de Japonia și Filipine privind demararea unor discuții oficiale asupra delimitării frontierelor maritime, pe care China le consideră implicând apele sale din apropierea Taiwanului.
Răspunsul TaiwanuluiTaiwan respinge categoric revendicările Beijingului, afirmând că apele din estul insulei nu aparțin Chinei. Autoritățile de la Taipei au acuzat Garda de Coastă chineză că a „hărțuit” trei nave comerciale, solicitând informații despre origine și destinație și revendicând jurisdicție asupra zonei.
Deși Marea Britanie, Franța și Germania nu au relații diplomatice oficiale cu Taiwanul, acestea, asemenea altor state occidentale, și-au exprimat constant îngrijorarea față de presiunile exercitate de China asupra insulei democratice.
Ministerul chinez de Externe nu a oferit un răspuns imediat solicitărilor de comentarii.
România produce anual 4,4 milioane de tone de lapte crud, ocupând locul 10 în Uniunea Europeană (UE), însă doar o treime din această cantitate ajunge în circuitul industrial de procesare, ceea ce plasează țara noastră pe locul 17 la colectare.
„Avem resurse importante, dar acestea nu sunt valorificate suficient în circuitul industrial. Avem multe ferme mici, dispersate, cu productivitate redusă și cu o putere limitată de negociere în relația cu procesatorii. De aceea, organizarea fermierilor în cooperative sau alte forme asociative este esențială pentru creșterea puterii de negociere, pentru livrarea unor volume constante și pentru accesul la investiții și tehnologii moderne. Doar astfel poate crește cantitatea de lapte românesc care ajunge în procesare, putem reduce dependența de importuri și putem dezvolta produse lactate cu valoare adăugată mai mare”, a declarat Bogdan Chirițoiu, președintele Consiliului Concurenței.
România deține circa 5% din efectivele de vaci de lapte ale UERomânia deține circa 5% din efectivele de vaci de lapte ale UE, dar aproximativ 58% din totalul fermelor de lapte, ceea ce indică existența unui număr foarte mare de exploatații mici, cu productivitate redusă. Aproximativ 75% dintre fermele românești dețin mai puțin de 5 capete de vaci de lapte, ceea ce limitează nivelul de mecanizare și automatizare, precum și accesul la tehnologii moderne. La polul opus se află Germania, Franța sau Olanda, unde fermele sunt mai mari, mai tehnologizate și mai eficiente.
Totodată, România înregistrează cel mai scăzut randament de lapte pe cap de animal din Uniunea Europeană: 3.580 kg lapte/vacă, comparativ cu media europeană de 8.450 kg lapte/vacă. Acest nivel redus al productivității duce la costuri unitare de producție mai ridicate pentru fermieri. În paralel, numărul de bovine a scăzut cu aproximativ 10% în ultimul deceniu, de la 1,19 milioane de capete în 2014 la circa 1,08 milioane în 2024.
În aceste condiții, în care fermele sunt dispersate, de dimensiuni mici, iar eficiența tehnologică este limitată, puterea lor de negociere cu procesatorii este redusă. Fermele mici depind, de multe ori, de un singur procesator sau centru de colectare, în timp ce fermele mari pot negocia mai bine, deoarece livrează volume constante și mai ușor de integrat în circuitul industrial.
Colectare și importuriProcesatorii de lapte se aprovizionează, în principal, de la fermele românești, însă cantitatea de lapte colectată este insuficientă pentru a acoperi necesarul industriei. Cantitatea colectată de procesatori a crescut de la circa 1,135 milioane tone în 2020 la 1,235 milioane tone în 2024, dar în 2025 a scăzut la 1,1 milioane tone.
În aceste condiții, procesatorii sunt nevoiți să recurgă la importuri de calitate superioară pentru a completa necesarul pentru circuitul industrial și pentru a răspunde cererii diversificate de produse lactate.
În 2024, deși procentual importurile de lapte brut au crescut mai mult decât colectarea internă — cu 39,8%, față de 5% — în cantități efective, colectarea de la producătorii locali a fost mai mare cu 55.549 de tone, comparativ cu majorarea de 44.623 de tone din importuri.
Procesarea este axată pe produse obținute în urma unei procesări minimeSectorul de procesare a lactatelor este axat, în principal, pe produse cu valoare adăugată redusă, obținute în urma unei procesări minime, caracterizate de marje de profit mai mici.
Astfel, laptele de consum, cu 387.000 de tone, și produsele acidulate (iaurt, sana, chefir, lapte bătut) cu 231.000 de tone, reprezintă peste 70% din volumul total procesat. În schimb, produsele cu valoare adăugată mai mare și cu o utilizare mai eficientă a materiei prime au o pondere redusă: brânzeturile însumează 107.000 tone (circa 12–13%), smântâna sub 70.000 tone ceea ce înseamnă aproximativ 9%, iar untul doar 12.000 tone (circa 2%).
În contextul în care cererea de produse lactate este mai mare decât oferta internă, importurile de produse lactate au crescut, atingând, în anul 2025, pragul de 1 miliard de euro. Deficitul comercial a fost de aproximativ 700 milioane de euro. Ungaria este principalul furnizor extern, cu cantități care au variat între 67% și 78% din volumul achizițiilor românești în perioada 2014-2025.
Studiul autorității de concurență a analizat 19 procesatori, din care 37% grupuri multinaționale, 21% mari procesatori naționali și 42% procesatori regionali/locali. Astfel, companiile multinaționale au capacitate medie de procesare mult mai mare, aproximativ 519.000 litri/zi, față de 77.000 litri/zi în cazul procesatorilor locali. În schimb, procesatorii locali au o eficiență medie de utilizare mai ridicată, de 70%, față de 60% în cazul companiilor multinaționale analizate.
În ceea ce privește relația cu retailul, marile rețele comerciale au o putere de negociere ridicată în relația cu procesatorii, comparativ cu magazinele mici. Discounturile raportate sunt de 20–40% pentru Key Accounts, 0–20% pentru comerț tradițional, 0–30% pentru HoReCa și 10–30% pentru distribuitori.
Studiul Consiliului Concurenței a arată faptul că investițiile mari, autorizațiile, cerințele stricte de siguranță alimentară, costurile logistice, accesul dificil la finanțare și concurența marilor branduri constituie principalele bariere la intrarea pe această piață.
Evoluția prețului lapteluiPrețul laptelui crud la poarta fermei a avut o evoluție ascendentă. Astfel, în perioada 2018–2024, prețul mediu al laptelui crud a crescut cu aproximativ 71%, de la 1,4 lei/litru la 2,4 lei/litru, pe fondul majorării costurilor de producție, inflației și efectelor generate de pandemia COVID-19 și de războiul din Ucraina.
În aceeași perioadă, prețul de vânzare al procesatorilor către retaileri a crescut cu aproximativ 59%, iar prețul mediu la raft pentru laptele cu 3,5% grăsime, cu aproximativ 56%.
Evoluția prețului la raft a fost similară ritmului general de creștere a prețurilor din economie, având în vedere că inflația generală cumulată, în aceeași perioadă, a fost de 55,39%.
Analiza autorității arată, însă, că transmiterea costurilor de-a lungul lanțului de aprovizionare se amplifică, în fiecare etapă, adăugându-se costuri și marje. Astfel, între 2018 și 2024, fiecare creștere de 1 leu/litru a prețului laptelui de consum cu 3,5% grăsime, la poarta fermei, a fost asociată cu o majorare de aproximativ 1,73 lei/litru a prețului de vânzare către retail și de aproximativ 2,5 lei/litru a prețului final, la raft, plătit de consumator.
În 2024, existau 786 de companii înregistrate cu activitate principală de creștere a bovinelor de lapte, dintre care 496 au raportat cifră de afaceri, cumulând aproximativ 1,38 miliarde lei. Primele 20 de companii reprezentau aproape 50% din cifra de afaceri totală a acestor ferme, ceea ce arată că segmentul fermelor comerciale este polarizat. În procesare, existau 469 companii înregistrate, dintre care 316 au raportat cifră de afaceri, cu o valoare cumulată de aproximativ 8,7 miliarde lei. Dintre acestea, doar 182 erau autorizate sanitar-veterinar pentru procesare și comerț intracomunitar.
Recomandări și dezbatere publicăConsiliul Concurenței recomandă fermierilor să se organizeze în cooperative sau alte forme asociative, în condițiile legii, pentru a crește puterea de negociere cu procesatorii, astfel încât cantitatea de lapte crud colectată să crească semnificativ.
De asemenea, autoritatea de concurență susține implementarea unor măsuri destinate protecției micilor fermieri, care să cuprindă scheme de sprijin pentru consolidarea puterii de negociere, facilități de creditare subvenționate pentru gestionarea sezonalității și prime de integrare în circuitul industrial.
„Studiul privind sectorul laptelui și al produselor lactate” a fost lansat în dezbatere publică pe pagina web a instituției, www.consiliulconcurentei.ro. De asemenea, studiul a fost transmis organizațiilor și autorităților competente și Ministerului Agriculturii, împreună cu care vor fi organizate dezbateri dedicate acestui subiect, iar cei care vor să trimită observații, propuneri sau sugestii o pot face la adresa office@consiliulconcurentei.ro până la data de 24 iulie 2026.
Modelul AI, denumit Mythos și dezvoltat de Anthropic, a fost folosit într-un exercițiu de testare desfășurat împreună cu agenții de informații din Statele Unite. Potrivit unui oficial american, citat de Euronews, sistemul a reușit să identifice puncte vulnerabile în infrastructuri informatice sensibile într-un interval de doar câteva ore. Oficialul a precizat că descoperirea vulnerabilităților nu înseamnă automat că inteligența artificială a reușit și să le exploateze în același ritm. Totuși, viteza cu care au fost detectate problemele a atras atenția specialiștilor în securitate cibernetică.
Anthropic logo. Sursa foto: Mediafax Foto
Testele au fost realizate în cadrul inițiativei „Project Glasswing”, lansată de Anthropic pentru a evalua impactul pe care modelele AI foarte avansate l-ar putea avea asupra siguranței publice, securității naționale și economiei.
„A intrat în aproape toate sistemele clasificate”Subiectul a fost adus în atenția publică și de senatorul democrat Mark Warner, care a făcut referire la rezultate în timpul unei audieri din Senatul SUA. Potrivit acestuia, informațiile primite de la conducerea Agenției Naționale de Securitate (NSA) și a Comandamentului Cibernetic al SUA indicau că instrumentul testat a reușit să pătrundă în aproape toate sistemele clasificate analizate „nu în săptămâni, ci în ore”. Declarația a alimentat temerile privind ritmul în care evoluează instrumentele bazate pe inteligență artificială și capacitatea lor de a automatiza activități care până recent necesitau echipe întregi de experți în securitate informatică.
Colaborare, dar și tensiuni cu administrația americanăDeși Anthropic colaborează cu autoritățile americane în domeniul securității, relațiile dintre companie și administrația Trump au devenit mai complicate în ultimele luni. Compania și-a exprimat public îngrijorarea privind modul în care armata americană ar putea utiliza unele dintre cele mai performante modele AI. În paralel, administrația federală a introdus restricții privind accesul la anumite sisteme dezvoltate de Anthropic. La începutul lunii, autoritățile au cerut companiei să limiteze accesul cetățenilor străini la modelele Fable 5 și Mythos 5, considerate printre cele mai avansate instrumente AI disponibile în prezent.
Experții cer prudențăMăsura a generat reacții în industrie. Peste 100 de experți în securitate cibernetică și reprezentanți ai unor companii importante din tehnologie au semnat o scrisoare prin care solicită revizuirea restricțiilor. Semnatarii susțin că modelele Anthropic sunt foarte eficiente în identificarea vulnerabilităților software, însă nu sunt singurele capabile să facă acest lucru. În opinia lor, limitarea accesului la instrumente de apărare cibernetică performante ar putea crea dezavantaje într-un moment în care rivalii geopolitici ai Statelor Unite investesc masiv în dezvoltarea propriilor sisteme AI.
Introducing Claude Fable 5: a Mythos-class model that we’ve made safe for general use.
Its capabilities exceed those of any model we’ve ever made generally available. pic.twitter.com/2AvmEjHIX8
— Claude (@claudeai) June 9, 2026
Cazul Mythos arată cât de rapid se schimbă raportul dintre securitatea cibernetică și inteligența artificială. Dacă până acum accentul era pus pe modul în care AI poate genera conținut sau automatiza sarcini, noile teste sugerează că aceste sisteme pot deveni și actori importanți în identificarea vulnerabilităților din infrastructurile critice.
Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, nu va participa la conferința internațională dedicată reconstrucției postbelice a Ucrainei, organizată în această săptămână în Polonia, relatează Euractiv.
Anunțul a fost făcut marți de autoritățile de la Kiev, având în vedere conflictul diplomatic dintre cele două țări, care este legat de interpretarea unor episoade din timpul celui de-al Doilea Război Mondial.
Problemele au apărut după ce președintele ucrainean a decis luna trecută să denumească o unitate militară după Armata Insurgentă Ucraineană (UPA), o formațiune naționalistă implicată în masacre împotriva polonezilor în timpul războiului.
Ca reacție, președintele Poloniei, Karol Nawrocki, i-a retras liderului ucrainean cea mai înaltă distincție a statului polonez, Ordinul Vulturului Alb.
Decizia respectivă a determinat mai mulți oficiali ucraineni de rang înalt să returneze, la rândul lor, decorațiile primite din partea Poloniei.
Disputa riscă să afecteze Conferința pentru Reconstrucția Ucrainei, care începe joi la Gdańsk și va reuni lideri politici, reprezentanți ai mediului de afaceri, oficiali internaționali. Tema acestei conferințe este refacerea Ucrainei după război și care sunt pașii care pot fi urmați.
Purtătorul de cuvânt al Ministerului ucrainean de Externe, Georgiy Tykhy, a anunțat că delegația ucraineană va fi condusă de premierul Yulia Svyrydenko. El a spus că decizia a fost luată pentru a evita „politizarea excesivă” și „scandalurile”.
Totodată, oficialul a declarat că relațiile diplomatice dintre cele două state continuă.
„Prin canale diplomatice, suntem în contact permanent”, a spus Georgiy Tykhy.
Polonia a fost unul dintre cei mai importanți aliați ai Ucrainei după invazia rusească din 2022, mai ales pentru că a primit sute de mii de refugiați și a devenit un centru logistic pentru ajutorul militar și umanitar occidental destinat Kievului.
Conferința de la Gdańsk, organizată anterior la Roma, Berlin și Lugano, avea rolul de a consolida poziția Poloniei ca partener strategic al Ucrainei.
În încercarea de a calma situația, premierul polonez Donald Tusk, care este rivalul politic al președintelui Karol Nawrocki, a făcut apel la echilibru.
„Mă bazez, de asemenea, pe faptul că atât în Polonia, cât și în Ucraina vor exista mai multe persoane capabile să facă față acestor stări de spirit și emoții și care vor conduce atât Polonia, cât și Ucraina spre viitor”, a declarat Tusk.
Deși a reafirmat sprijinul pentru Ucraina, Donald Tusk a spus că responsabilitatea pentru actuala criză diplomatică aparține Kievului și l-a îndemnat pe Volodimir Zelenski să își reconsidere decizia privind denumirea unității militare.
Reacțiile din Ucraina, după aceste anunțuri, nu au întârziat să apară. În weekend, Volodimir Zelenski i-a acuzat pe politicienii polonezi că încearcă să obțină beneficii electorale și că alimentează sentimentele anti-ucrainene.
„Noi apărăm Polonia, noi apărăm Europa în acest moment, nu invers. Luptătorii noștri o apără, iar ucrainenii mor”, a declarat liderul ucrainean pentru presa din țara sa.
Vremea va fi călduroasă în majoritatea regiunilor, izolat caniculară în zonele vestice, joi, 25 iunie. Disconfortul termic va fi ridicat mai ales în zonele de câmpie din vestul și sudul țării.
Maximele termice vor fi cuprinse între 25 și 35 de grade. Cele mai mici valori vor fi în depresiuni și în zonele cu instabilitate atmosferică accentuată, iar cele mai mari, în vestul și nord-vestul țării.
Cod galben de caniculă, miercuri, în vestul țăriiMiercuri, 24 iunie, mai multe regiuni se află sub Cod galben de caniculă. Este vorba despre Crișana, nordul Banatului, Maramureș și nordul Transilvaniei, unde se vor înregistra temperaturi deosebit de ridicate pentru această dată.
Disconfortul termic va fi accentuat, iar indicele temperatură-umezeală va atinge pragul critic de 80 de unități. Maximele termice vor fi de 30…35 de grade. Avertizarea este valabilă în intervalul orar 12-21.
Cod galben de instabilitate atmosferică, miercuriTot miercuri, 24 iunie, mai multe zone vor fi afectate de instabilitate atmosferică. Este vorba despre nordul Olteniei și al Dobrogei, nordul și nord-estul Munteniei, sudul Moldovei și cea mai mare parte a zonei de munte.
Aceasta se va manifesta prin averse torențiale, descărcări electrice și intensificări ale vântului. Vântul va avea viteze la rafală de 50…70 km/h. Pe arii restrânse vor fi vijelii și căderi de grindină de mici și medii dimensiuni, de 1…4 cm.
În intervale scurte de timp, de 1…3 ore, cantitățile de apă vor fi local de 15…25 l/mp. Pe arii restrânse, acestea vor depăși 40…50 l/mp. Manifestări specifice instabilității atmosferice vor fi izolat și în restul teritoriului.
Cod galben de caniculă, joi, în mai multe regiuniJoi, 25 iunie, avertizarea de caniculă se extinde la nivel mai amplu. Sunt afectate Banat, Crișana, Maramureș, Oltenia, Muntenia, Dobrogea, cea mai mare parte a Transilvaniei, sudul și estul Moldovei.
Maximele termice vor fi cuprinse între 30 și 35 de grade, cu cele mai mari valori în vest și nord-vest. Izolat, în aceste zone, va fi caniculă.
Disconfortul termic va fi accentuat în zonele de câmpie. Acolo, indicele temperatură-umezeală va atinge și depăși ușor pragul critic de 80 de unități. Avertizarea este valabilă în intervalul orar 12-21.
„Imediat după eșecul domnului Veștea de a obține majoritate, Sorin Grindeanu a declarat că PSD nu vor susține un guvern minoritar PNL, USR, UDMR. (…) Dar dacă ei exclud o astfel de variantă, atunci nu rămâne o altă variantă decât PSD”, a declarat, miercuri, la RFI, Kelemen Hunor.
Un astfel de guvern ar trebui să primească „motorină ca să înceapă să parcurgă distanța din iunie până februarie, anul viitor”.
De asemenea, guvernul care va fi învestit pe bază a înțelegerii trebuie să se ocupe de PNRR, SAFE, OECD, de bugetul anului viitor și tot ce înseamnă o stabilitate economică și bugetară.
Pact pentru guvern fără AURÎntrebat dacă un astfel de pact între partide ar trebui să includă și AUR, Kelemen Hunor a spus: „Din punctul meu de vedere, nu”. Kelemen Hunor este de părere că și președintele României, Nicușor Dan, ar exclude această variantă.
„Din acest punct de vedere, nu am nici un dubiu că președintele Dan are această linie roșie și președintele PSD, Sorin Grindeanu, are această linie roșie”, a mai spus Kelemen Hunor.
Kelemen, despre negocierea lui Veștea cu AUR: o greșeală fulminantăDespre negocierile lui Adrian Veștea cu AUR pentru susținerea în Parlament, Kelemen Hunor a spus că „Veștea n-a înțeles prea mult ce are de făcut și care sunt liniile roșii”.
„A fost o greșeală fulminantă. (…) Eu am vorbit de banalizarea răului și de a accepta foarte ușor, să introduci în viața contemporană și în viața politică, acceptarea răului. Sigur, putem discuta de cartea Hannei Arendt, fiindcă eu de acolo am plecat, n-am spus numele autoarei și la ce s-a referit ea, de fapt, și ce a însemnat în secolul XX pentru ideologiile totalitare și pentru dictaturile de toate felurile, când au acceptat, că de fiecare dată răul este a accepta prima dată doar cu bucăți simple, cu care poți să trăiești. Ai și argumente raționale, putem accepta, putem ține sub control, după care vine iarăși un pas, după care iarăși un pas și, la un moment dat, te trezești că asta face parte din viața ta cotidiană. Deci eu am tras un semnal de alarmă și de aceea am spus că am intrat într-o epocă. (…) Când tu accepti, și aici a făcut greșeala fulminantă Adrian Veștea, tu când accepți să mergi la AUR și să accepti răul aproape de tine, înseamnă că ai trecut Rubiconul, ai trecut linia roșie, ai intrat într-o altă etapă. Nimeni nu a făcut așa ceva atât de evident, nici măcar în perioada când PRM-ul era într-o formă bună”, a mai spus Kelemen.
Un studiu arată că mersul pe jos într-un ritm lent a stimulat „în mod semnificativ” pierderea în greutate la femeile de peste 50 de ani. Cercetătorii au descoperit că femeile care se deplasau mai lent ardeau mai multă grăsime decât cele care mergeau mai repede.
Multă lume presupune că antrenamentele de intensitate ridicată sunt singura cale spre pierderea în greutate. Nu este deloc așa când vine vorba de mersul pe jos la femeile de peste 50 de ani, scrie Women’s Health.
Studiul, publicat în revista Nutrients, a urmărit 25 de femei aflate în postmenopauză. Acestora li s-a cerut să urmeze un program de mers pe jos timp de 15 săptămâni.
Nouă dintre ele au încheiat studiul la acel moment. Celelalte 16 au continuat programul încă 15 săptămâni. Toate participantele au mers pe jos aproximativ 4,8 km, timp de patru zile pe săptămână. Grupul cu ritmul cel mai rapid a mers cu o viteză de 6,6 km/h, aproximativ 45 de minute pe zi.
Femeile din grupul mai lent au mers cu 5 km pe oră. Ele s-au antrenat aproximativ 54 de minute pe zi.
Dintre cele 16 femei care au urmat programul timp de 30 de săptămâni, rezultatele au fost clare. Cele care au mers într-un ritm mai lent au pierdut de 2,73 ori mai multă grăsime decât cele rapide.
Cele care au mers rapid nu au pierdut grăsime până la finalul celor 30 de săptămâni. În schimb, cele care au mers mai încet au pierdut grăsime în mod constant pe toată durata studiului.
De ce mersul lent stimulează pierderea în greutate?Nu este pe deplin clar. Cercetătorii au constatat pur și simplu că persoanele din grupul mai lent au slăbit mai mult, fără să stabilească exact de ce s-a întâmplat acest lucru.
Oamenii de știință au emis ipoteza că mersul la viteze mai mari te-ar putea lăsa fără suflare. Asta face ca organismul să fie mai predispus să folosească glicemia, sau glucoza, ca sursă de energie. La viteze mai mici, este mai probabil să arzi grăsime în schimb.
Alte cercetări au arătat că mersul pe distanțe mai lungi, dar mai lent, îți îmbunătățește rezistența. Plimbările rapide, în schimb, îți antrenează inima.
Cât de încet ar trebui să merg?Studiul a constatat că participanții au avut cele mai bune rezultate la o viteză de aprocimativ 5 km pe oră. A fost însă un studiu de mică amploare, iar rezultatele nu se aplică neapărat tuturor.
Cercetătorii au subliniat că mersul rapid ar putea fi mai benefic pentru unele persoane. „Datele din alte studii indică faptul că perioadele mai lungi de efort pot favoriza o pierdere mai mare de grăsime”, au afirmat aceștia. Acest lucru se aplică atât la viteze mici, cât și la viteze mari de exercițiu.
Pentru a merge mai mult pe jos, cel mai bine este să-ți creezi o rutină. Așa spune Albert Matheny, specialist în nutriție. Asta poate însemna o plimbare înainte de a merge la serviciu. Sau o tură sau două în timpul unei pauze din cursul zilei.
Pașii tăi se adună pe parcursul zilei, subliniază el. „Fă doar ce poți, când poți”, spune Matheny.
Declarațiile apar într-o transcriere publicată de Comisia pentru Supraveghere din Camera Reprezentanților, care investighează legăturile unor personalități influente cu finanțatorul american condamnat pentru infracțiuni sexuale. Gates a insistat că relația sa cu Epstein, desfășurată între 2011 și 2014, a fost exclusiv profesională. Potrivit acestuia, Epstein i-a fost prezentat ca o persoană capabilă să atragă finanțări importante pentru proiecte globale din domeniul sănătății, mai arată CNN.
Jeffrey Epstein si Gislaine Maxwell. Sursa foto: Hepta
„Nu am interacționat cu victime”În timpul audierii, congresmanul democrat Robert Garcia a subliniat că unele dintre angajatele lui Epstein s-au dovedit ulterior victime ale acestuia, ceea ce face dificilă excluderea completă a posibilității ca Gates să fi fost în apropierea lor. „Este un punct foarte bun”, a răspuns miliardarul american, adăugând că a văzut unele dintre angajatele lui Epstein la finalul unor întâlniri și că „este posibil să fi fost în prezența unor victime”. Totuși, Gates a declarat că nu a participat și nu a observat niciun comportament sexual nepotrivit și că nu a avut relații personale cu persoanele respective.
Regretă că a ignorat reputația lui EpsteinFondatorul Microsoft a afirmat că știa încă de la prima întâlnire cu Epstein că acesta avea o condamnare penală de natură sexuală. Cu toate acestea, a continuat colaborarea profesională în speranța că Epstein ar putea contribui la finanțarea unor proiecte filantropice.
Privind retrospectiv, Gates spune că aceasta a fost o greșeală. „Regret că nu am acordat o importanță mai mare acelui trecut”, a declarat el în fața comisiei. Miliardarul a precizat că a refuzat invitațiile lui Epstein la insula privată sau la diverse evenimente sociale și că a încercat să limiteze relația la întâlniri de afaceri.
Acuzații de șantaj și informații despre viața personalăÎn cadrul audierii, Gates a susținut că Epstein a încercat să folosească informații despre viața sa personală pentru a exercita presiuni asupra lui după ce relația dintre cei doi s-a încheiat. Potrivit declarațiilor sale, Epstein ar fi cerut rambursarea unor cheltuieli legate de o femeie cu care Gates avusese o relație extraconjugală. Fondatorul Microsoft a afirmat că a refuzat categoric orice plată. Investigatorii au abordat și unele acuzații apărute în documente atribuite lui Epstein, inclusiv afirmații privind presupuse relații sexuale facilitate de acesta. Gates a respins toate aceste informații și le-a catalogat drept false.
Ancheta continuăComisia Congresului investighează în continuare rețeaua de contacte și colaboratori ai lui Jeffrey Epstein, după publicarea unor noi documente de către Departamentul de Justiție al SUA în acest an. În aceeași zi a fost făcută publică și audierea lui Lesley Groff, asistenta de lungă durată a lui Epstein. Aceasta l-a descris pe fostul său șef drept un „maestru al manipulării” și a susținut că nu a avut cunoștință despre activitățile sale infracționale, afirmație contestată de mai multe supraviețuitoare ale abuzurilor.
Este vorba despre Arilje, o localitate cu aproximativ 17.000 de locuitori, considerată de mulți drept „capitala zmeurei” din Serbia, potrivit The Independent.
Fructele produse în această zonă sunt exportate în numeroase țări, inclusiv în Statele Unite și Japonia. Serbia se află constant printre cei mai importanți exportatori de zmeură la nivel mondial, iar Arilje are o contribuție semnificativă la această performanță.
Clima și relieful oferă condiții ideale pentru culturiRegiunea este recunoscută pentru dealurile sale și pentru condițiile naturale favorabile cultivării zmeurei. Fermierii spun că fructele își păstrează aroma și calitatea datorită modului în care sunt îngrijite.
Plantațiile sunt întreținute în mare parte manual, iar recoltarea se face fără utilaje. Producătorii susțin că evită folosirea substanțelor chimice, pentru a păstra calitatea fructelor.
O plantație de zmeură are nevoie de aproximativ doi ani pentru a ajunge la maturitate. În tot acest timp, culturile necesită îngrijire constantă.
Tradiția se transmite din generație în generațiePentru multe familii din Arilje, cultivarea zmeurei reprezintă principala sursă de venit. Afacerile sunt moștenite din generație în generație și continuă să fie administrate în cadrul familiei.
Localitatea contribuie cu aproximativ 20% la exporturile de zmeură ale Serbiei. În anii cu producții bune, plantațiile din zonă furnizează între 15.000 și 20.000 de tone de fructe.
În timpul campaniei de recoltare, fermierii angajează muncitori sezonieri. Mulți vin din alte regiuni ale Serbiei, iar unii sosesc chiar din străinătate pentru a lucra în livezi.
Cea mai mare parte a producției pleacă la exportAproximativ 90% din zmeura produsă în Serbia este congelată și trimisă către piețele externe. Fructele sunt folosite ulterior în industria alimentară pentru prepararea iaurturilor, gemurilor, produselor de patiserie și a altor alimente.
O parte mai mică din recoltă este comercializată ca fruct proaspăt sau este transformată în sucuri naturale și alte produse locale.
Fermierii se confruntă cu tot mai multe provocăriProducătorii spun că schimbările climatice au început să afecteze culturile. Seceta și fenomenele meteo extreme reduc producția și cresc riscurile pentru agricultori.
Estimările arată că recolta din acest an ar putea fi cu 20-30% mai mică decât într-un sezon obișnuit, după efectele secetei din anul precedent.
În același timp, fermierii reclamă lipsa unor prețuri predictibile. Ei susțin că, în unele sezoane, sumele oferite de cumpărători sunt prea mici pentru a acoperi costurile de producție.
Nemulțumirile au dus în trecut la proteste organizate de cultivatori. Aceștia cer măsuri care să ofere mai multă stabilitate unui sector important pentru economia agricolă a Serbiei.
Statele Unite au anunțat că echipa națională a Iranului va putea intra pe teritoriul american cu două zile înaintea următorului meci de la Cupa Mondială, o schimbare față de regulile aplicate până acum formației asiatice. Potrivit Departamentului pentru Securitate Internă al SUA, decizia fusese planificată încă de la început și a fost luată după ce primele deplasări ale echipei s-au desfășurat fără incidente, mai scrie Euronews.
CM 2026. Autocarul naționalei Iranului ajunge la baza de pregătire în Tijuana, Mexic. Sursa foto: X
Iranul își are baza de pregătire în Tijuana, Mexic, iar lotul va pleca miercuri spre Seattle, unde vineri va disputa meciul decisiv din Grupa G împotriva Egiptului.
Plângeri privind condițiile de deplasarePână acum, jucătorii iranieni au avut voie să ajungă în orașele gazdă cu doar o zi înaintea meciurilor, situație pe care selecționerul Amir Ghalenoei a criticat-o în repetate rânduri. După remiza albă cu Belgia, tehnicianul a declarat că echipa are nevoie de mai mult timp pentru recuperare și adaptare, mai ales în condițiile unor deplasări lungi și ale unui program încărcat.Căpitanul Alireza Jahanbakhsh a cerut ca Iranul să beneficieze de aceleași condiții logistice ca restul echipelor participante la turneu. Jucătorii au reclamat inclusiv dificultăți la trecerea frontierelor și întârzieri semnificative în timpul călătoriilor dintre Mexic și Statele Unite.
Fotbal și politicăDecizia autorităților americane vine într-un moment sensibil, în care Washingtonul și Teheranul poartă negocieri privind încheierea conflictului izbucnit în Iran la începutul acestui an. În ultimele săptămâni, mai mulți oficiali ai delegației iraniene și membri ai staffului tehnic nu au primit permisiunea de a intra în Statele Unite alături de echipă. În același timp, autoritățile americane au susținut că au existat încercări de introducere în țară a unor persoane cu presupuse legături cu Garda Revoluționară Iraniană, acuzații respinse ferm de Federația Iraniană de Fotbal.
Iranul, aproape de calificareÎn ciuda dificultăților logistice, Iranul rămâne în cursa pentru calificarea în faza eliminatorie a Cupei Mondiale. După două remize în Grupa G, împotriva Noii Zeelande și Belgiei, echipa are nevoie de un rezultat pozitiv în duelul cu Egipt pentru a-și păstra șansele la calificare. Selecționerul Amir Ghalenoei a încercat să țină echipa departe de disputele politice. „Suntem aici pentru fotbal, nu pentru politică”, a declarat acesta înaintea următorului meci.
Adormirea în mai puțin de un minut poate sugera lipsă de somn. Sau o problemă de somn ascunsă, a explicat Drerup. Adormirea prea rapidă ar putea fi un semn că organismul este obosit și nu se odihnește suficient.
Majoritatea americanilor nu doarme între șapte și nouă ore pe noapte, cât este recomandat pentru o sănătate optimă. Somnolența în timpul zilei, lipsa de concentrare și reacțiile fizice lente sunt semne de avertizare. La fel și schimbările frecvente de dispoziție, notează specialista, citată de The Independent.
Privarea cronică de somn poate duce pe termen lung la obezitate și diabet, avertizează Harvard Medical School. Riscurile includ și boli cardiovasculare sau chiar deces prematur.
Ce înseamnă dacă îți ia prea mult timp să adormiAdormirea lentă poate fi, la rândul ei, un semn negativ pentru sănătatea generală. Acest lucru poate însemna că faci parte din milioanele de persoane care suferă de insomnie, potrivit experților.
Insomnia este o tulburare de somn cauzată de obicei de stres. Insomnia cronică poate fi însă legată de afecțiuni precum tulburările respiratorii sau gastrointestinale. Sau de afecțiuni neurologice, afirmă UCLA Health.
„Oamenii pot suferi de sindromul picioarelor neliniștite pe timp de noapte, ceea ce poate contribui la insomnie. Pot suferi de apnee de somn, care poate contribui la insomnie. Pot suferi de tulburări legate de coșmaruri. Pot suferi de anxietate sau depresie”, a declarat dr. Khaled Almadhoun.
Almadhoun a subliniat că persoanele cu depresie au, de obicei, un risc mai mare de insomnie. Probabilitatea este de două până la trei ori mai mare, potrivit acestuia.
Persoanele în vârstă, mai predispuse la afecțiuni cronice, se confruntă cu mai multe probleme de somn. Același lucru se întâmplă și în cazul femeilor, din cauza fluctuațiilor hormonale, potrivit Michigan Medicine.
Pe termen lung, insomnia poate crește riscul de boli cardiace și hipertensiune arterială. Riscul de diabet crește, de asemenea, potrivit Centrului pentru Controlul și Prevenirea Bolilor din SUA.
Cum poți să-ți îmbunătățești calitatea somnuluiExistă măsuri pe care oamenii le pot lua pentru a-și îmbunătăți somnul. Acestea nu oferă însă neapărat o soluție rapidă, notează clinica.
Evitarea ecranelor cu cel puțin 30 de minute înainte de culcare poate ajuta creierul să se relaxeze. Menținerea camerei răcoroase și întunecate poate limita distragerile care îți împiedică somnul. Respectarea unui program fix îi semnalează corpului că este timpul să se odihnească.
Dacă ai dificultăți în a adormi cel puțin trei nopți pe săptămână, atenție. Dacă această problemă persistă timp de trei luni, este posibil să suferi de insomnie cronică.
„În acel moment, cel mai bine este să discutați cu un medic”, a spus Drerup. Astfel poți afla de ce se întâmplă acest lucru, a explicat ea.
„Priviți somnul ca pe o investiție”, a adăugat specialista.
„Acesta face o diferență enormă în viața dvs. de zi cu zi și în starea generală de sănătate. Chiar nu vă puteți permite să faceți economii la somn sau să ignorați semnele”. Acestea indică faptul că nu dormiți suficient, a conchis Drerup.
„S-a antrenat foarte bine, este în formă și este pregătit să joace. Este un fotbalist de mare calitate”, a declarat miercuri tehnicianul italian cu privire la Neymar în conferința de presă premergătoare partidei de la Miami.
Întrebat cât timp ar putea evolua Neymar, Ancelotti a precizat că atacantul este capabil să joace „o repriză sau întregul meci”, subliniind că brazilianul a muncit foarte mult pentru a reveni la parametri optimi.
Fostul antrenor al lui Real Madrid a evidențiat și atitudinea lui Neymar.
„Are o atitudine foarte bună, un spirit excelent. Este un jucător de echipă. Vrem să-l folosim cât mai curând posibil. Aduce experiență și calitate”, a mai spus Ancelotti.
Brazilia va aborda partida cu Scoția în același sistem tactic utilizat la debutul turneului, în ciuda absenței lui Raphinha.
„Vom folosi aceeași tactică, cu obiectivul de a controla mingea și de a avea posesia”, a explicat selecționerul.
Ancelotti a avertizat că Scoția va fi un adversar dificil, descriind selecționata britanică drept o echipă „bine organizată”, care se bazează pe jocul direct și centrările în careu.
Tehnicianul italian a apreciat, de asemenea, potențialul ofensiv al lui Vinicius Junior.
„Poate decide soarta unui meci, la fel ca Messi, Haaland și Mbappe. Trebuie să profităm de calitățile sale, însă avem și alți jucători foarte valoroși în lot”, a afirmat Ancelotti.
Referitor la atacantul Endrick, selecționerul Braziliei a declarat că acesta „are calitățile necesare pentru a juca în orice moment”, fără a preciza dacă va fi titular împotriva Scoției.
Ancelotti a mai spus că nu ia în calcul menajarea jucătorilor avertizați, precum Casemiro și Douglas Santos.
„Suntem concentrați exclusiv asupra meciului nostru. Vrem să continuăm să ne îmbunătățim după debutul la turneu”, a concluzionat selecționerul Braziliei.
Data nu a fost aleasă întâmplător. Ea coincide cu sărbătoarea Sânzienelor și cu Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul, două momente importante în tradiția românească.
În fiecare an, mii de persoane aleg să poarte ia românească la serviciu, la școală sau în cadrul unor evenimente culturale. Muzee, instituții și comunități din numeroase țări organizează expoziții, ateliere și parade dedicate costumului popular.
Cum a apărut Ziua Universală a IeiZiua Universală a Iei este celebrată din 2013, la inițiativa comunității „La Blouse Roumaine”, formată din români din diaspora și din țară. Scopul proiectului a fost promovarea iei ca simbol al identității culturale românești.
În timp, inițiativa a depășit granițele României. Evenimente dedicate acestei zile au fost organizate în zeci de state, iar ia a devenit un simbol recunoscut al patrimoniului cultural românesc.
Astăzi, sărbătoarea reunește români din întreaga lume și promovează tradițiile populare în fața unui public internațional.
Ce simbolizează ia româneascăIa nu este doar un obiect vestimentar. Fiecare model cusut manual poate transmite informații despre zona din care provine, vârsta celei care o purta sau statutul său în comunitate.
Motivele decorative diferă de la o regiune la alta. Printre cele mai întâlnite se numără romburile, spicele de grâu, crucea, soarele și motivele florale.
În trecut, multe ii erau cusute în familie și necesitau săptămâni sau chiar luni de muncă. Tehnicile de realizare au fost transmise din generație în generație.
Ia, între tradiție și patrimoniu culturalÎn ultimii ani, interesul pentru costumul popular românesc a crescut semnificativ. Tot mai mulți tineri aleg să poarte ii autentice la festivaluri, sărbători sau evenimente culturale.
În 2022, „Arta cămășii cu altiță”, element reprezentativ pentru costumul tradițional din România și Republica Moldova, a fost inclusă în Patrimoniul Cultural Imaterial al Umanității al UNESCO. Recunoașterea a evidențiat valoarea culturală și artistică a acestei tradiții.
Specialiștii atrag atenția asupra importanței păstrării tehnicilor autentice de cusut și a sprijinirii meșterilor populari care continuă această tradiție.
Cum este marcată sărbătoareaCu ocazia Zilei Universale a Iei sunt organizate expoziții, târguri de meșteșuguri, șezători și ateliere dedicate portului popular.
Numeroase instituții culturale îi încurajează pe participanți să poarte ie tradițională și să descopere poveștile ascunse în motivele cusute manual.
Pentru mulți români, această zi este mai mult decât o celebrare a unei haine tradiționale. Ea reprezintă un prilej de a redescoperi valorile culturale, identitatea națională și moștenirea lăsată de generațiile trecute.
La vârsta de 40 de ani, Modric a fost titular și a purtat banderola de căpitan în partida câștigată de Croația cu scorul de 1-0. A intrat astfel într-un cerc extrem de restrâns, alături de portughezul Cristiano Ronaldo, lider all-time cu 230 de selecții, și de argentinianul Lionel Messi, care a adunat 201 prezențe la echipa națională.
Partida cu Panama a reprezentat, totodată, al 21-lea meci disputat de Modric la turneele finale ale Cupei Mondiale. Potrivit statisticilor Opta, de la debutul său la Cupa Mondială din 2006, doar Lionel Messi (27 de meciuri) și Cristiano Ronaldo (23) au evoluat în mai multe partide la această competiție.
La finalul întâlnirii, Federația Croată de Fotbal i-a pregătit un moment special veteranului mijlocaș. Președintele forului, Marijan Kustic, i-a înmânat un tricou comemorativ pentru marcarea celei de-a 200-a selecții, înainte ca Modric să fotografieze alături de colegi și membrii staffului tehnic.
Jucătorii și oficialii selecționatei croate au purtat tricouri inscripționate cu imaginea lui Modric, iar la final l-au ridicat pe căpitan pe brațe, celebrând performanța unuia dintre cei mai importanți fotbaliști din istoria țării.
Luka Modric a debutat pentru reprezentativa Croației în 2006 și a contribuit decisiv la cele mai importante performanțe ale selecționatei, între care finala Cupei Mondiale din 2018 și locul al treilea obținut la ediția din 2022.
Planul prevede realizarea unui parc agrivoltaic la Santa Maria di Galeria, o zonă situată la aproximativ 40 de kilometri nord-vest de centrul Romei. Acolo se află infrastructurile Radio Vatican, iar terenul disponibil este de aproximativ 4,2 kilometri pătrați, de aproape zece ori mai mare decât suprafața statului Vatican, mai arată Il Post.
Papa Leon în vizită la Radio Vatican, la Santa Maria di Galeria. Sursa foto: X
Un proiect început de Papa FranciscInițiativa a fost lansată de Papa Francisc, care a cerut dezvoltarea proiectului în 2024 prin scrisoarea apostolică „Fratello Sole” („Fratele Soare”), inspirată de preocupările sale constante privind protecția mediului și tranziția energetică. Un an mai târziu, Vaticanul și Italia au semnat un acord care stabilește cadrul pentru construirea instalației și conectarea acesteia la rețeaua electrică italiană.
Ce este un sistem agrivoltaicSpre deosebire de un parc fotovoltaic clasic, sistemul agrivoltaic permite folosirea simultană a terenului pentru producția de energie și pentru activități agricole. Panourile solare sunt montate pe structuri înălțate, astfel încât terenul de dedesubt să poată continua să fie cultivat. Modelul este promovat tot mai des în Europa, deoarece reduce conflictul dintre producția de energie regenerabilă și utilizarea agricolă a terenurilor.
O fundație nouă și sprijin din partea companiei AceaLa începutul lunii iunie, Papa Leon al XIV-lea a înființat Fundația „Fratello Sole”, care va coordona implementarea proiectului. Pe 10 iunie a fost semnat și un acord cu Acea, compania care gestionează o parte importantă a serviciilor de apă și energie din Roma. Aceasta va contribui la proiectarea și realizarea viitoarei instalații. Santa Maria di Galeria este una dintre zonele extraterritoriale ale Sfântului Scaun. Deși se află pe teritoriul Italiei, beneficiază de un regim juridic special, asemănător celui aplicat ambasadelor. Acest statut oferă Vaticanului un grad ridicat de autonomie administrativă și operațională asupra terenului pe care va fi construit noul sistem energetic.
Obiectivul: independență energeticăPotrivit planurilor prezentate până acum, energia produsă de viitorul parc agrivoltaic ar urma să alimenteze atât instalațiile Radio Vatican, cât și necesarul energetic al întregului stat papal. Dacă proiectul va fi realizat conform estimărilor actuale, Vaticanul ar putea deveni unul dintre cele mai mici state din lume care își asigură integral consumul de electricitate din surse proprii regenerabile.
Englezii au controlat jocul aproape în totalitate și au avut 19 șuturi la poartă, față de unul singur al adversarilor. Totuși, nu au reușit să transforme dominația în goluri. Selecționerul Ghanei, Carlos Queiroz, a declarat la final că planul echipei sale a fost să blocheze atacurile Angliei și să îi frustreze pe favoriți încă din primele minute. „Am reușit exact ce ne-am propus”, a spus tehnicianul, care în urmă cu patru ani pierdea cu Iran în fața Angliei la Cupa Mondială din Qatar, mai scrie AP.
CM 2026: Ceremonie Anglia- Ghana. Sursa foto: X
Anglia a forțat victoria până în ultimele minuteCea mai mare ocazie a englezilor a venit în minutul 86. Nico O’Reilly a trimis cu capul în bara transversală, iar Harry Kane nu a reușit să profite de mingea respinsă, șutând peste poartă. Jude Bellingham a recunoscut că echipa sa a avut dificultăți în fața defensivei compacte a Ghanei. „Au obținut exact rezultatul pentru care au venit. Am avut posesia, cornerele și ocaziile, dar nu am reușit să-i desfacem”, a declarat mijlocașul Angliei. Thomas Tuchel a remarcat organizarea defensivă și agresivitatea africanilor, spunând că Ghana a fost una dintre cele mai fizice echipe întâlnite până acum la turneu.
Ghana a cerut penaltyDeși a atacat rar, Ghana a avut o oportunitate importantă în minutul 78. Abdul Fatawu a recuperat mingea și a lansat un contraatac periculos, iar Prince Adu a căzut în careu după un duel cu Ezri Konsa. Jucătorii Ghanei au cerut penalty, însă arbitrul a lăsat jocul să continue. Carlos Queiroz a susținut după meci că faza ar fi trebuit sancționată. Portarul Benjamin Asare a fost unul dintre oamenii meciului, reușind să păstreze poarta intactă la primul său meci ca titular la o Cupă Mondială.
Calificarea se decide în ultima etapăAtât Anglia, cât și Ghana câștigaseră partidele din prima etapă și au ajuns acum la patru puncte în clasament. În formatul extins al Cupei Mondiale 2026, nu doar primele două clasate se pot califica mai departe, ci și cele mai bune opt echipe de pe locul al treilea, ceea ce menține ambele formații cu șanse importante de calificare.
CM 2026: Grupa L
În ultima rundă a grupei, Anglia va întâlni Panama, în timp ce Ghana va juca împotriva Croației. Rezultatele acestor partide vor decide configurația finală a clasamentului și echipele care vor merge în faza eliminatorie.