Pasionații de astronomie au parte, în această săptămână, de unul dintre cele mai spectaculoase evenimente cerești ale anului, relatează Forbes.
Planeta Marte va trece foarte aproape, pe cerul nopții, de celebrul roi stelar Pleiadele, cunoscut și sub numele de „Cele Șapte Surori”, într-un fenomen care nu se va mai repeta până în 2034.
După solstițiul de vară, nopțile încep să devină treptat mai lungi, iar constelațiile specifice sezonului estival își fac apariția tot mai devreme pe cer.
Chiar dacă Luna se apropie de faza de Lună Plină și lumina sa estompează stelele mai puțin strălucitoare, mai multe obiecte spectaculoase rămân ușor de observat.
Marte se apropie de Pleiade pentru ultima dată în următorii opt aniCel mai așteptat moment al săptămânii va avea loc în dimineața zilei de duminică, 28 iunie, când Marte va putea fi observată la doar 4,3 grade de roiul deschis Pleiadele (M45), unul dintre cele mai cunoscute grupuri de stele vizibile cu ochiul liber.
Astronomii recomandă observarea fenomenului cu aproximativ o oră înainte de răsăritul Soarelui, privind spre est.
În zilele premergătoare, planeta roșie pare să se deplaseze treptat pe sub roiul stelar, apropiindu-se de acesta până la distanța minimă.
Potrivit platformei specializate When The Curves Line Up, o apropiere similară între Marte și Pleiade nu va mai putea fi observată până în anul 2034.
Un asteroid de mari dimensiuni trece pe lângă PământUn alt eveniment astronomic important va avea loc sâmbătă, 27 iunie, când asteroidul (152637) 1997 NC1, considerat un obiect potențial periculos, va trece în apropierea Pământului.
Nu există însă niciun motiv de îngrijorare. Corpul ceresc va trece la aproximativ 2,6 milioane de kilometri de planeta noastră, adică de aproape șapte ori distanța dintre Pământ și Lună.
Asteroidul are un diametru estimat între 710 și 1.600 de metri, iar obiecte de asemenea dimensiuni ajung atât de aproape de Pământ doar aproximativ o dată la zece ani.
Trei planete încă pot fi văzute după apusMiercuri, 24 iunie, reprezintă una dintre ultimele ocazii de a observa simultan Mercur, Jupiter și Venus pe cerul de seară.
Mercur se află foarte jos deasupra orizontului vestic și va dispărea curând din câmpul vizual, astfel că observatorii au nevoie de un orizont liber și de un cer senin pentru a surprinde cele trei planete.
Luna se întâlnește cu Spica și AntaresMarți, 23 iunie, Luna în fază de creștere va trece la aproximativ două grade de Spica, cea mai strălucitoare stea din constelația Fecioarei.
La sfârșitul săptămânii, în nopțile de 26 și 27 iunie, satelitul natural al Pământului va putea fi văzut în apropierea lui Antares, gigantica stea roșie din constelația Scorpionului, confundată adesea cu planeta Marte datorită culorii sale.
Triunghiul de Vară domină cerul nopțiiChiar dacă Luna luminează puternic cerul, una dintre cele mai cunoscute formațiuni stelare ale sezonului începe să devină ușor de recunoscut.
Triunghiul de Vară, format din stelele Vega, Deneb și Altair, se ridică tot mai sus pe cerul estic și va rămâne una dintre principalele repere astronomice până în luna octombrie.
Constelația săptămânii: ScorpionulÎn partea sudică a cerului poate fi observată constelația Scorpionul, una dintre cele mai spectaculoase constelații ale verii. Steaua sa principală, Antares, strălucește într-o nuanță roșiatică intensă și marchează „inima” scorpionului. Din România, constelația apare relativ jos deasupra orizontului sudic, însă poate fi observată în serile senine de vară.
Ministrul interimar al Apărării, Radu Miruță, a acuzat, luni, într-o postare pe Facebook, PSD că a favorizat ascensiunea liderului AUR, George Simion, după ce Parlamentul a respins învestirea Guvernului condus de premierul desemnat Adrian Veștea.
Miruță susține că România traversează un moment politic dificil și afirmă că țara are nevoie de un Executiv „cu mintea și sufletul îndreptate spre Vest”.
„România a fost tratată ca o miză într-un joc politic”„Astăzi, România a fost tratată ca o miză într-un joc politic. PSD, disperat să nu piardă accesul la putere, influență și resurse, a ales să deschidă culoarul pentru George Simion. Iar asta ar trebui să ne dea tuturor de gândit”, a scris Miruță.
Liderul USR avertizează că mesajul promovat de George Simion este periculos tocmai pentru că pornește de la nemulțumiri reale ale populației.
„Discursul lui George Simion este construit pe frustrări reale, pe nedreptăți pe care mulți români le simt. Tocmai de aceea este atât de periculos. Pentru că, dincolo de vorbele care sună bine, direcția în care împinge România este una greșită. Cântecul sirenei este întotdeauna convingător până în clipa în care lovești stâncile”, afirmă deputatul.
„Astăzi este unul dintre momentele dificile ale României”În opinia sa, miza momentului politic depășește formarea unui nou Executiv.
„România a trecut, în istoria sa recentă, prin multe momente dificile. Astăzi este unul dintre ele. Dar nu este, în primul rând, despre învestirea unui guvern. Este despre cine suntem, în ce credem și în ce direcție alegem să meargă această țară”, a transmis Miruță.
Parlamentarul a făcut și un bilanț al activității sale din ultimele luni, susținând că a încercat să promoveze reforme și să corecteze problemele din administrație.
„România are nevoie de un guvern cu drepturi depline”„În ultimele zece luni am făcut tot ce mi-a stat în putință pentru a face dreptate, pentru a scoate la lumină ceea ce trebuia schimbat și pentru a corecta ceea ce putea fi corectat. Nu am reușit tot. Dar nu am făcut niciun pas înapoi atunci când am știut că drumul este cel corect”, a scris acesta.
Radu Miruță susține că România are nevoie atât de un guvern cu puteri depline, cât și de unul care să mențină orientarea pro-occidentală a țării.
„România are nevoie de un guvern cu puteri depline. Dar, mai presus de atât, are nevoie de un guvern cu mintea și sufletul îndreptate spre Vest. Un guvern care să continue reformele, să spună adevărul și să lucreze în interesul cetățenilor, nu al privilegiilor”, afirmă deputatul.
„Direcția rămâne aceeași”Miruță spune că respingerea Guvernului Veștea nu schimbă direcția pe care o consideră necesară pentru România.
„Eu cred în aceeași direcție: o Românie occidentală, construită pe onestitate, muncă și reforme adevărate.
Dacă astăzi nu reușim tot ceea ce ne-am propus, nu înseamnă că am pierdut drumul. Este doar o etapă mai dificilă.
Direcția rămâne aceeași, iar România se va reașeza pe drumul corect. Pentru că, la final, nu un moment politic definește viitorul unei țări, ci consecvența cu care își urmează valorile”, a scris Miruță.
Stadionul din Philadelphia a fost evacuat din cauza unei furtuni puternice, la pauza meciului Franța-Irak, potrivit France 24.
Protocolul standard include o întrerupere de 30 de minute a meciului.
(știre în curs de actualizare)
Secretarul General al PNL, Robert Sighiartău, a reacționat dur după ce Parlamentul a respins, luni noaptea Guvernul Adrian Veștea, calificând Cabinetul drept „guvernul trădării” și cerând președintelui României să convoace de urgență consultări pentru desemnarea unui nou premier.
„Guvernul trădării a căzut. Nu poți construi pe trădare și pe corupție morală”, a declarat Sighiartău, imediat după votul din Parlament.
„Au fost 48 de zile de presiune pe PNL”Sighiartău a spus că România a pierdut aproape șapte săptămâni din cauza crizei politice și a acuzat presiuni exercitate asupra PNL.
„Au fost 48 de zile pierdute pentru România și pentru români. Au fost 48 de zile de presiune pe Partidul Național Liberal și pe cei care au avut doar să respecte voința cetățenilor și alegătorilor care i-au trimis în Parlamentul României. Partidul Național Liberal este un partid responsabil”, a afirmat acesta.
Sighiartău a anunțat că parlamentarii liberali care au votat în favoarea Guvernului Veștea nu mai au loc în partid.
„Cei care au votat astăzi acest guvern al trădării nu mai fac parte din Partidul Național Liberal. Ștampila trădării îi va urmări toată viața”, a spus secretarul general al PNL.
„PNL a spus de la început că această criză nu ar fi trebuit să aibă loc”Acesta a reiterat poziția partidului potrivit căreia actuala criză putea fi evitată și a lansat un apel la responsabilitate.
„Partidul Național Liberal încă de la început a spus foarte clar că această criză nu ar fi trebuit să aibă loc. De aceea, în acest moment, după 48 de zile de criză, Partidul Național Liberal face un apel la responsabilitate”, a declarat Sighiartău.
El a susținut că PNL a pus deja pe masă două variante pentru deblocarea situației politice.
„Partidul Național Liberal a oferit soluții clare pentru România: fie un guvern minoritar condus de Partidul Social Democrat, fie un guvern minoritar condus de Partidul Național Liberal împreună cu partidele partenere USR și UDMR. Trebuie clarificată direcția politică a României”, a afirmat liderul liberal.
„Grindeanu e unul dintre marii responsabili ai acestei crize”În acest context, Robert Sighiartău i-a cerut președintelui României să declanșeze cât mai rapid procedura constituțională pentru formarea unui nou Executiv.
„Îi solicităm președintelui României să convoace consultările conform Constituției României, astfel încât în câteva zile să avem un guvern învestit care este în slujba românilor”, a spus el.
Întrebat despre refuzul liderului PSD, Sorin Grindeanu, de a susține un eventual guvern minoritar PNL-USR-UDMR, Sighiartău a răspuns că acesta poartă o parte din responsabilitatea pentru actuala criză.
„Cred că Sorin Grindeanu, care este unul dintre marii responsabili ai acestei crize, trebuie să-și revizuiască atitudinea și cred că o demisie de onoare se impune”, a declarat secretarul general al PNL.
„Avem bani de atras”Acesta a insistat că România nu își mai permite prelungirea blocajului politic, invocând obligațiile asumate față de Uniunea Europeană.
„România are nevoie de un guvern. Avem bani și fonduri europene de atras în acest moment. Avem jaloane din PNRR care trebuie îndeplinite. Avem, de asemenea, o presiune foarte mare pe tot ceea ce înseamnă reducerea deficitului bugetar. Așadar, ne dorim să avem cât mai repede un guvern”, a afirmat Sighiartău.
„Parlamentarii PNL care nu a respectat decizia partidului nu mai reprezintă formațiunea”Întrebat ce măsuri va lua PNL împotriva parlamentarilor care nu au respectat decizia partidului, liderul liberal a spus că aceștia nu mai reprezintă formațiunea.
„Foștii mei colegi, care astăzi au fost în Parlament, nu mai pot să dea ochii cu alegătorii liberali. Partidul Național Liberal nu îi mai dorește pe acești oameni care au trădat încrederea alegătorilor. Până atunci, cred că onorabil pentru ei ar fi să vedem niște demisii”, a declarat el.
Referitor la desemnarea viitorului premier, Robert Sighiartău a evitat să avanseze un nume, afirmând că decizia trebuie luată după consultările de la Palatul Cotroceni.
„Nu discutăm despre variante de premier. În primul rând, președintele României trebuie să consulte partidele. În funcție de cum va arăta această configurație a noului guvern, se va degaja și un nume de premier”, a spus acesta.
„PNL pune pe masă cele două soluții”Sighiartău a reiterat că formațiunea este dispusă să participe la găsirea unei soluții politice rapide.
„În acest moment, singurul lucru pe care îl așteaptă România este un guvern. Noi am spus foarte clar că nu ne cramponăm.
Partidul Național Liberal pune pe masă cele două soluții și cred că președintele României va lua decizia înțeleaptă. România are nevoie de guvern. Partidul Național Liberal are soluția pentru el”, a spus Robert Sighiartău.
„Guvernul trădătorilor nu a obținut votul Parlamentului nici după ce premierul desemnat s-a umilit în fața AUR, într-o încercare disperată de a obține sprijinul acestui partid. Partidul Național Liberal nu a votat guvernul PSD-Veștea și a anunțat că nu va mai guverna cu PSD. Guvernul respins de Parlament era controlat de PSD, Adrian Veștea fiind doar o marionetă a PSD”, a fost reacția lui Dan Motreanu după votul din Parlament.
El susține că, la șase săptămâni după demiterea Guvernului Bolojan, „nu vedem o soluție care să vină de la PSD, partidul care a declanșat această criză politică”.
El arată că PNL a indicat și soluția ieșirii din criză: un acord politic prin care partidele semnatare să se angajeze ca, timp de șase luni, să respecte o serie de condiții.
„Este vorba de angajamentul oricărui guvern de a-și asuma răspunderea în Parlament pentru proiectele din PNRR, de a păstra echilibrul bugetar, de a susține programele de investiții. În condițiile în care partidele ar semna un astfel de pact național, există două variante care pot fi luate în calcul: un guvern minoritar PSD sau un guvern minoritar format din PNL, USR și UDMR”, spune Motreanu.
Liberalul susține să sprijinul pentru învestirea unui guvern poate fi negociat doar în mod transparent, prin noi consultări convocate de președintele țării și printr-o înțelegere scrisă, bazată pe principii și nu pe negocieri făcute pe picior, după ce lista guvernului ajunsese deja la Parlament.
„Și proști, și fuduli, dar mai ales fără niciun gând la cetățeni. Aroganța cu care au încercat să ne convingă zile întregi că au voturile, ca apoi să se umilească în fața extremiștilor pentru nimic, trădează fix același dispreț pentru români cu care au încercat să ne bage pe gât, sub steagul stabilității, Nordis, inflația și cutiile de pantofi cu bani”, a scris Dominic Fritz, luni seară, pe Facebook.
Liderul USR a susținut că oamenii sunt „sătui de nedreptate” și că „nu ne trebuie discursuri care sună bine, ci gesturi care repară”.
„După haosul iresponsabil și înjositor al acestor zile, acum avem nevoie urgent de consultări transparente, fără surprize și fără înțelegeri sub masă. USR este gata să facă echipă pentru români într-un guvern minoritar care să livreze în continuare reforme, curățenie și o viață mai bună”, a transmis Fritz.
Dominic Fritz a mai spus că este mândru că USR „a rămas consecvent față de valorile pentru care a primit încrederea cetățenilor”.
„Ne vom lupta și în continuare pentru o Românie corectă, prosperă, europeană”, a mai scris Fritz.
Guvernul Veștea nu a trecut de votul de învestire din Parlament. Cabinetul condus de Adrian Veștea a primit 189 de voturi „pentru”, sub pragul de 233 necesar pentru învestire.
Potrivit rezultatelor oficiale prezentate în Parlament de Vasile Blaga, din numărul total de deputați și senatori, 464, au fost prezenți 287.
Au fost exprimate 212 voturi, din care 189 „pentru” și 23 „împotrivă”.
„Parlamentul acordă încredere Guvernului cu votul majorității deputaților și senatorilor, minim 233 de voturi pentru. Ca urmare a faptului că din totalui de 464 de deputați și senatori, 189 au votat pentru acordarea votului de încredere se constată că nu este întrunită majoritatea de voturi cerută de Constituție”, a spus Vasile Blaga.
Adrian Veștea a declarat luni seară, după ce Parlamentul a respins învestirea Guvernului pe care îl propusese, că și-a îndeplinit responsabilitatea până la capăt și a avertizat că România riscă să intre într-o nouă perioadă de instabilitate politică, cu efecte asupra unor proiecte strategice.
Veștea a subliniat că și-a asumat mandatul într-un moment dificil și că a încercat să formeze un Executiv într-un interval în care România nu își permite întârzieri.
„Sunt proiecte importante care nu așteaptă întârziere”„După cum am spus-o încă din prima zi, când am fost nominalizat pentru a forma Guvernul, am tratat acest aspect cu responsabilitate. Știu că sunt 47 de zile din momentul în care a picat Guvernul. Sunt proiecte importante care nu așteaptă întârziere”, a afirmat acesta.
Premierul desemnat a invocat în special termenele privind Planul Național de Redresare și Reziliență și obiectivele de politică externă.
„Programul Național de Redresare și Reziliență are doar 70 de zile pentru a fi negociat și închis, cu foarte multe jaloane. De asemenea, accederea în OCDE este o prioritate pentru România. De asemenea, operaționalizarea proiectului SAFE reprezintă unul dintre lucrurile importante care trebuie să contribuie la securitatea României, iar ceea ce cred că este foarte important este stabilitatea și încrederea românilor”, a spus Veștea.
„Am considerat că este necesar să răspund la această provocare”El a afirmat că a acceptat nominalizarea dintr-un sentiment al datoriei, deși ocupa deja o funcție obținută prin vot direct.
„Am venit în acest proiect cu bune intenții, dintr-o funcție aleasă, pe care mi-am câștigat-o în urma unui vot uninominal. Am considerat că este necesar să răspund la această provocare. Îmi pare rău că nu s-a putut materializa”, a declarat premierul desemnat.
Veștea consideră că respingerea Cabinetului prelungește criza politică.
„În perioada următoare va fi tot o perioadă de nesiguranță, o perioadă de neliniște pentru români, iar ceea ce cred că este foarte necesar este ca România să ajungă într-o direcție” de stabilitate, a afirmat el.
Veștea despre negocieriÎntrebat despre negocierile purtate inclusiv cu AUR, Adrian Veștea a spus că a considerat firesc să discute cu toate formațiunile dispuse la dialog.
„Am considerat că este necesar și responsabil, din partea mea, atâta vreme cât eram nevoit să trec acest Guvern, să stau de vorbă cu toate formațiunile politice și să le ascult punctele”, a declarat el.
Premierul desemnat a precizat că nu a făcut promisiuni în schimbul unui eventual sprijin parlamentar.
„Le-am promis că încercăm să găsim soluții”„Nu le-am promis altceva decât că voi sta permanent la discuții, voi prelua ideile bune, vom încerca să identificăm soluții cât mai bune pentru economia României, fiindcă principala problemă pe care au ridicat-o erau temele economice”, a spus Veștea.
Întrebat dacă președintele Nicușor Dan știa despre dialogul cu AUR, acesta a răspuns: „Nu am avut o astfel de decizie din partea președintelui”.
„Am vorbit cu cine mi-a cerut”Referitor la criticile potrivit cărora nu ar fi discutat cu toate partidele parlamentare, Veștea a explicat că a răspuns doar invitațiilor primite.
„Eu am vorbit cu partidele parlamentare care mi-au solicitat acest lucru”, a spus el.
Întrebat de ce nu a mers și la USR, premierul desemnat a precizat: „La USR am fost datorită unei invitații în care mi s-a spus că au să-mi prezinte o serie de proiecte care țin de economie. La USR nu am avut niciodată o invitație și nu am avut de ce să răspund”.
„Mi-am făcut datoria”Veștea a susținut că, indiferent de rezultat, și-a îndeplinit obligația politică și morală.
„Eu știu că mi-am făcut datoria. Am avut o săptămână în care am încercat să creionez un program de guvernare, să am alături de mine un Guvern responsabil care să poată să răspundă necesităților”, a afirmat el.
Întrebat dacă reprezentanții AUR i-au dat impresia că vor vota Cabinetul, Adrian Veștea a evitat să speculeze asupra intențiilor formațiunii.
„Nu a fost o decizie fermă, este decizia fiecărui partid politic”, a spus acesta.
„Consider că am conștiința împăcată, mi-am făcut datoria”.
Sursa video: Digi24
Sorin Grindeanu a spus că parlamentarii PSD au votat pentru Guvernul Veștea: „Partidului Social-Democrat a înțeles responsabilitatea acestui vot, și anume aceea de a oferi României un guvern stabil, un guvern care să intre rapid în pâine, mai avem 70 de zile până când se închide PNRR-ul, iar România are de recuperat foarte mulți bani”.
Liderul social-democrat l-a felicitat pe Adrian Veștea pentru că a acceptat să intre în această bătălie: „Un om responsabil, un om care a dorit binele, un om care a dorit și dorește binele, nu vreau să vorbesc la trecut, un om care își dorește ca România să aibă ceea ce, cred că își dorește orice om de bună credință, un guvern stabil care să facă politici publice pentru români, astfel încât să nu intrăm într-o zonă de derapaj economic. Sigur că sunt alții care, în acest moment, nu au fost prezenți unii dintre ei la vot, stând pe funcții, fac pe moraliștii”.
Despre noi consultăriEl spune că PDS va merge la consultări dacă va fi chemat de președintele Nicușor Dan.
„Dacă președintele ne va chema mâine, și eu cred că în zilele următoare destul de repede va face acest lucru, Partidul Social-Democrat nu fuge de această responsabilitate”, a spus Sorin grindeanu.
Președintele PSD a spus că dacă Guvernul Veștea nu va trece la vot, „suntem mai aproape de anticipate”.
„Partidul Social Democrat nu va vota un guvern minoritar în PNL, USR, UDMR. Asta ca să fie clar. Deci Partidul Social Democrat nu va vota așa ceva. Dacă, urmare a consultărilor de la Cotroceni, președintele va acorda Partidului Social Democrat acest mandat, o să vedem în ce formulă vom veni în fața Parlamentului. Dar vă mai spun o dată. Partidul Social Democrat nu fuge de această discuție”, a mai spus Sorin Grindeanu.
Întrebat dacă PSD ar fi dispus să îl accepte, pentru refacerea coaliției, pe Bolojan premier, liderul PSD a spus: „Nu”.
„Într-un final, cred că le va veni mintea de pe urmă și celor care unii dintre ei azi au lipsit, alții au ales să nu voteze și le va veni mintea din urmă să voteze un guvern, fiindcă România are nevoie de un guvern stabil. Nu are nevoie PSD-ul, nu are nevoie Nicușor Dan, are nevoie România de un asemenea guvern. Eu vă spun că în scurt timp, în scurt timp, acest lucru ar trebui să se întâmple într-o formulă care ar trebui să fie discutată zilele următoare și să se vină rapid în fața Parlamentului cu o nouă formulă”, a adăugat liderul social-democrat.
Sursa Video: Realitatea Plus
Ministrul Darău a lansat atacuri dure la adresa lui Adrian Veștea și a susținătorilor politici. În încercarea de formare a unui guvern, Veștea s-a bazat pe susținerea Partidului Social Democrat și s-a arătat deschis și pentru susținerea din partea AUR.
Luni seara, înainte de vot a mers chiar la sediul partidului condus de George Simion pentru discuții privind planul de guvernare și o eventuală susținere la votul din plenul reunit.
„Ați încercat cu disperare o coalizare a tot ceea ce este mai rău în politica românească. Forțele antireforme, forțele corupte, forțele antidemocratic, forțele pro rusești. Încercați o restaurația un regim fesenisto-securist, prorus, retrograd, corupt, risipitor, izolaționist. Vreți să ne duceți la pieire”, atacă Darău.
Liderul USR l-a criticat pe Veștea și pentru apropierea față de PSD: „Ați ajuns un fost liberal, să continuați linia Iliescu-Năstase-Ponta-Dragnea-Ciolacu. Să vă fie rușine”.
„Nu este un guvern acesta. Este o caricatură politică, plină de aranjamente de culise, plină de trădări și făcută doar cu interesul pentru funcții și compromisuri. Nu doriți reforme, nu este nimic onest în demersul dumneavoastră. Mi-e rușine de rușinea dumneavoastră”, continuă Darău atacul.
„Așa arată un trădător, așa arată un iliberal, așa arată un fripturist, așa arată definiția corupției morale”, conchide ministrul.
„Guvernul Veștea/Nicușor a picat la vot!”, a scris pe Facebook George Simion chiar în momentul în care în Parlament a început votul pentru învestirea Guvernului.
George Simion a părăsit plenul imediat după ce a rostit un discurs în care a spus că nu își obligă colegii să voteze într-un anumit fel.
„Nu voi obliga niciun coleg să voteze într-un fel sau altul, însă eu și toți oamenii din această sală care nu sunt trădători ne ridicăm în picioare, părăsim această sală sinonimă cu trădarea și de mâine așteptăm să ne croim un alt viitor pentru România, pentru țara noastră, pentru poporul român. AUR nu trădează și există o majoritate a românilor care nu trădează”, a mai spus George Simion.
Ziua de marți îți aduce multă energie și dorința de a face lucrurile în ritmul tău. La serviciu, inițiativa ta este remarcată, iar în carieră pot apărea ocazii de a demonstra ceea ce poți. În viața personală, ai nevoie de mai multă libertate și de oameni care să îți respecte alegerile.
În dragoste, pasiunea este puternică, însă impulsivitatea poate genera tensiuni dacă nu îți alegi cu grijă cuvintele. Starea de sănătate este bună, însă evită suprasolicitarea. Astrele te îndeamnă să ai răbdare. Nu încerca să rezolvi totul într-o singură zi!
Pe plan financiar, apar oportunități interesante, însă nu este momentul pentru cheltuieli făcute din entuziasm.
TaurAi parte de o zi stabilă și echilibrată. La serviciu, lucrurile se desfășoară într-un ritm confortabil, iar în carieră simți că ești pe drumul potrivit. În viața personală, te bucuri de momente liniștite alături de cei apropiați. În dragoste, afecțiunea și gesturile simple au un impact mai mare decât declarațiile spectaculoase.
Starea de sănătate este bună, însă corpul îți cere mai multă odihnă. Pe plan financiar, situația este stabilă și poți lua decizii inspirate legate de economii. Apreciază ceea ce ai înainte să cauți mai mult!
GemeniZiua vine cu multe conversații și informații noi. La serviciu, ideile tale atrag atenția, iar în carieră poți primi vești care să îți ofere mai multă încredere. În viața personală, ești sociabil și deschis către experiențe noi. În dragoste, comunicarea este esențială și poate clarifica o situație care te preocupă de ceva timp.
Starea de sănătate este bună, însă încearcă să îți dozezi energia. Pe plan financiar, evită deciziile luate în grabă și citește cu atenție orice detaliu important. Nu te grăbi să tragi concluzii înainte de a avea toate informațiile!
RacEste o zi în care emoțiile sunt mai intense decât de obicei. La serviciu, sensibilitatea te ajută să înțelegi mai bine oamenii din jur, iar în carieră ai ocazia să îți pui în valoare intuiția. În viața personală, ai nevoie de apropiere și de conversații sincere. În dragoste, este un moment bun pentru a te deschide față de persoana iubită și a-i spune ceea ce simți.
Starea de sănătate este influențată de starea emoțională, așa că încearcă să eviți stresul inutil. Pe plan financiar, nu sunt prevăzute schimbări majore.
LeuAi o zi în care strălucești și atragi atenția fără prea mult efort. La serviciu, reușești să te remarci prin încredere și creativitate, iar în carieră astăzi poți face un pas înainte.
În viața personală, te bucuri de aprecierea celor din jur. În dragoste, farmecul tău natural funcționează din plin și poate aduce momente memorabile. Starea de sănătate este bună, însă nu exagera cu activitățile solicitante. Pe plan financiar, există șanse de câștig, dar și tentații de cheltuieli inutile.
FecioarăZiua îți oferă ocazia să pui ordine în multe aspecte ale vieții tale. La serviciu, atenția la detalii te ajută să rezolvi rapid problemele apărute, iar în carieră câștigi aprecierea unor persoane importante cu care relaționezi la serviciu. În viața personală, simți nevoia de claritate și stabilitate. În dragoste, este indicat să fii sincer față de persoana iubită, pentru a te apropia mai mult emoțional față de aceasta, dar și de a lămuri neînțelegerile.
Starea de sănătate este bună, dar ai nevoie de mai mult timp pentru relaxare. Pe plan financiar, se pare că ai dat dovadă de chibzuință în ultima perioadă, iar prudența ta își arată avantajele.
BalanțăAi parte de o zi armonioasă, în care relațiile ocupă un loc important. La serviciu, colaborările merg bine, iar în carieră apar oportunități de dezvoltare prin parteneriate sau proiecte comune.
În viața personală, cauți echilibru și liniște. În dragoste, gesturile de afecțiune și comunicarea sinceră îți aduc satisfacții. Starea de sănătate este stabilă, însă încearcă să îți faci mai mult timp pentru tine. Pe plan financiar, este o zi bună să îți organizezi activitățile pe care plănuiești să le realizezi.
Pe plan personal, astrele te îndeamnă să nu amâni decizii importante doar pentru a evita conflictele.
ScorpionAceastă zi îți aduce dorința de a simți, dar și a privi lucrurile în profunzime. La muncă, colegii sau superiorii tăi îți vor aprecia determinarea. De asemenea, poți descoperi o oportunitate interesantă în carieră.
În dragoste, pasiunea este puternică, însă încearcă să nu transformi orice discuție într-o confruntare. Starea de sănătate este bună, însă ai nevoie să te relaxezi puțin mai mult. Este bine să înveți să ai mai multă încredere și să lași lucrurile să evolueze natural.
Pe plan financiar, pot apărea informații utile pentru viitoare investiții.
SăgetătorAi o zi plină de optimism și energie pozitivă. La serviciu, entuziasmul tău îi motivează și pe ceilalți, iar în carieră apar perspective interesante. În viața personală, îți dorești aventură și experiențe noi. În dragoste, spontaneitatea aduce momente plăcute și apropiere. Starea de sănătate este bună și te susține în tot ceea ce îți propui. Pe plan financiar, fii atent la tendința de a cheltui mai mult decât este necesar. Sfat: Bucură-te de prezent fără să uiți de responsabilități.
CapricornLa serviciu vei avea nevoie de seriozitate și disciplină astăzi. Ai responsabilități pe care tu reușești să le gestionezi eficient. Pașii tăi în carieră sunt mici, însă siguri!
În viața personală, ai nevoie de liniște și stabilitate. În dragoste, este important să îți exprimi sentimentele mai des și să nu presupui că ceilalți îți înțeleg intențiile. Astrele îți recomandă să fii mai deschis emoțional cu cei din jur.
Starea de sănătate este bună, însă ai nevoie să te odihnești mai mult. Nu este bine să-ți neglijezi orele de odihnă.
Pe plan financiar, situația este stabilă în această perioadă și poți să faci planuri pe termen lung.
VărsătorAstăzi ești foarte original, dar și creativ. La serviciu, ideile tale sunt apreciate, iar în carieră pot apărea oportunități neașteptate.
În viața personală, simți nevoia de independență și spațiu personal. În dragoste, surprizele și spontaneitatea pot transforma o zi obișnuită într-una specială. Starea de sănătate este bună, dar ai nevoie de mai multă odihnă mentală. Pe plan financiar, trebuie să analizezi cu atenție ofertele pe care le primești. Nu le accepta decât dacă îți aduc un plus de valoare.
PeștiIntuiția ta este mai activă astăzi decât până acum. Te simți ceva mai vulnerabil. În viața personală, cauți conexiuni autentice și momente de liniște. În dragoste, romantismul și empatia te ajută să te apropii de persoana iubită sau să atragi pe cineva special.
La serviciu, reușești să observi detalii pe care alții le ignoră, iar în carieră acest lucru poate fi un avantaj important.
Starea de sănătate este influențată de nivelul de stres și de starea emoțională. Pe plan financiar, este recomandat să eviți riscurile și să alegi siguranța. Astrele te îndeamnă să folosești intuiția în luarea deciziilor, fără a ignora, însă, faptele.
„Ce-am reușit să obținem în negocierea cu Comisia Europeană și chiar ar trebui să le fim recunoscători colegilor de la Comisie pentru ideea de a marca acest succes al PNRR-ului în România, este ideea că vom pute folosi procese verbale parțiale de recepție”, a spus Pîslaru.
Potrivit lui Pîslaru, este vorba despre lucrările finalizate, dar parțial care necesită racordări adiționale.
„Nu pot să nu remarc și ce s-a întâmplat astăzi în comisie când domnul Pistol a fost audiat. Domnul Pistol ne anunța, practic, că dumnealui va merge la Comisie și că va cere ca să putem să fie recepționat pe bază de progres fizic autostrăzile în funcție de realizare.
Ei bine, aș vrea să anunț foarte clar public că dumnealui ce a făcut e, de fapt, să se laude cu ce deja România a obținut, așa cum a menționat și domnul prim-ministru. Lucrul acesta este deja obținut”, a declarat Pîslaru.
Acesta a precizat că loturile autostrăzii A7 vor fi finalizate prin PNRR.
„Plata la 31 august va ține cont de stadiul pe care îl avem și de finalizarea lor parțială. Evident, bugetarea lor este integrală. Mesajul meu către românii în acest moment este legat de faptul că aceste proiecte – unele dintre ele cu anumite întârzieri, în ciuda mobilizării exemplare a constructorilor – aveau un risc de finalizare până pe 31 august, care acum a fost complet rezolvat”, a declarat Pîslaru.
Acesta i-a asigurat pe români că statul va avea bani pentru ca aceste autostrăzi să fi finalizate, ca obiectiv strategic al României, afirmând că este importantă de menționat „contribuția pe care prim-ministrul, dar și președintele țării” au avut-o în cadrul acestui demers.
Audierile miniștrilor din Guvernul Veștea s-au desfășurat, luni. În cadrul audierilor, Cristian Pistol a primit aviz favorabil pentru ocuparea funcției de Ministru al Transporturilor. Acesta ocupă, în prezent, funcția de director general al CNAIR.
„Prin adoptarea, în această seară, a memorandumului propus de Ministerul Proiectului Europene, practic se finalizează a treia negociere privind modificarea PNRR”, a spus Ilie Bolojan într-o conferință de presă.
Acesta a oferit detalii privind scopul și modul în care s-au desfășurat negocierile tehnice cu Comisie Europeană pentru menținerea sumelor acordat prin PNRR.
„Echipele tehnice ale ministerelor noastre, conduse de Ministerul Proiectului Europene, au finalizat discuțiile cu echipele tehnice ale Comisiei Europene. A fost nevoie de discuții de peste două luni de zile, în această perioadă, pentru a clarifica cum vom realiza cele 66 de reforme și cum atingem cele 385 de ținte și de jaloane pe care România s-a angajat să le atingă”, susține prim-ministrul.
Granturile rămân intacte, împrumuturile scadBolojan a mai declarat că în urma negocierilor au fost menținute integral cele 13.6 miliarde de euro reprezentând fonduri nerambursabile și 6.64 miliarde de euro pe parte de împrumut, suma scăzând în urma unor întârzieri.
„Le mulțumesc colegilor noștri pentru că au reușit ca în urma acestor negocieri să păstreze cele 13,6 miliarde de euro care erau sumele nerambursabile în continuare ca granturi pentru România. Asta înseamnă că până la sfârșitul lunii august trebuie să mai absorbim aproape 5 miliarde de euro din această sumă. Pe componenta de împrumut, suma care a rămas în aceste discuții la final este de 6,64 miliarde de euro. Aici avem o reducere de 1,2 miliarde de euro față de sumele anterioare de la sfârșitul anului trecut ca urmare a faptului că o parte din proiecte nu pot fi finalizate și pe de altă parte datorită calculelor care au fost făcute pe componentele de investiții”, punctează premierul.
Unul dintre cele mai importante rezultate ale negocierilor este menținerea finanțării pentru proiectele de autostrăzi, spune Bolojan, explicând și cum s-au realizat modificările PNRR-ului pentru a nu se pierde finanțări.
„Principalele discuții care au fost purtate în această perioadă au fost legate de componenta de investiții și anume să păstrăm pe componenta de grant investițiile care nu au un grad de realizare redus, deci care au un risc minim de a nu fi finalizate și s-au făcut mutări de proiecte. Unul din elementele importante de negociere este legat de salvarea finanțării autostrăzilor și un aspect important este acordul Comisiei Europene pentru ca plata pe autostrăzi să se facă procentual cu ponderea lucrărilor realizată, deci să nu pierdem sume importante de bani”, spune Ilie Bolojan.
Componenta reformelorDe asemenea, discuțiile au vizat și reformele asumate prin PNRR. Bolojan a precizat că Executivul a obținut acceptul Comisiei Europene pentru reducerea unor ținte în domenii unde atingerea obiectivelor inițiale nu mai este posibilă.
Ilie Bolojan a spus la finalul ședinței de Guvern de luni că „modul în care își gestionează domnul Veștea susținerea este responsabilitatea lui”.
El spune că Guvernul nu ar trebui să treacă de Parlament.
„Dacă ne-am lua după declarații, ar trebui să constatăm că nu există numărul de voturi pentru a trece guvernul. Dacă guvernul ar urma să treacă, înseamnă că va trece cu voturi de la AUR, pentru că altfel nu iese aritmetica parlamentară”, a spus Bolojan.
El a adăugat că dacă propunerea nu va fi validată de Parlament, PNL a făcut o ofertă pentru a fi votate „transparent” guverne minoritare.
Bolojan a mai spus că „orice membru al cabinetului nu reprezintă Partidul Național Liberal”, referindu-se la lista Guvernului Veștea.
„Noi am solicitat conducerilor celor două camere să procedeze de urgență la corectarea acestor date, la eliminarea oricăror referiri la PNL, pentru că Partidul Național Liberal nu este în componența acestui guvern, nu susține acest guvern și, deci, este un abuz ceea ce s-a făcut”, a mai declarat liderul PNL.
Petr Pavel este fost general și fost oficial de rang înalt al NATO. Premierul Andrej Babis a spus că guvernul este cel care trebuie să apere pozițiile țării la summit, inclusiv în privința cheltuielilor reduse pentru apărare, scrie Reuters.
„Este un summit foarte special”, a declarat Babis într-o conferință de presă.
„Probabil nu va fi foarte plăcut pentru țara noastră, dar avem responsabilitatea de a ne apăra poziția”, a adăugat premierul.
Potrivit Constituției cehe, președintele are atribuții limitate, iar politica externă este stabilită de guvern. Totuși, de la aderarea Cehiei la NATO, în 1999, președinții au condus aproape întotdeauna delegațiile țării la summituri NATO, uneori alături de premieri.
Pavel a fost general de carieră, a condus armata cehă și a fost șef al Comitetului Militar al NATO între 2015 și 2018. El a insistat să participe la summitul NATO din 7-8 iulie, care va avea loc la Ankara.
Conflict între președinte și guvernPreședintele ceh este un susținător ferm al Ucrainei în războiul cu Rusia, în timp ce guvernul condus de Babis a redus sprijinul acordat Kievului.
Biroul lui Petr Pavel a transmis că președintele va comenta marți decizia privind delegația. Pavel a spus recent că, dacă nu va fi inclus în delegație, va considera acest lucru o încercare de limitare a atribuțiilor sale de reprezentare a țării în străinătate și va sesiza Curtea Constituțională.
Pavel se află în conflict cu guvernul, mai ales cu partidul eurosceptic Motorists, partener minoritar în coaliție. Tensiunile au apărut după ce președintele a refuzat să numească un reprezentant al partidului în funcția de ministru de Externe.
Cehia este printre statele NATO cu cele mai mici cheltuieli pentru apărare. Țara nu a atins anul trecut pragul minim de 2% din PIB. Noul guvern al lui Babis a redus bugetul apărării față de nivelul propus inițial, astfel că Cehia nu va atinge nici anul acesta pragul de 2%. Babis a spus că acest nivel ar trebui atins din 2027.
În meciul cu Austria, din cadrul etapei a 2-a a fazei grupelor de la Cupa Mondială 2026, argentinianul a deschis scorul în minutul 39 și a înscris al 17-lea său gol în faza finală a competiției.
El îl depășește pe germanul Miroslav Klose (16 goluri) și devine cel mai bun marcator din istoria Cupei Mondiale, scrie Le Figaro.
Argentinianul a mai avut o ocazie chiar la începutul meciului, după un penalty ratat în minutul 9.
Iată clasamentul celor mai buni marcatori:
Lionel Messi: 17 goluri
Miroslav Klose (Germania): 16 goluri
Ronaldo (Brazilia): 15 goluri
Gerd Müller: 14 goluri
Kylian Mbappé: 14 goluri
Just Fontaine: 13 goluri
Pelé: 12 goluri
Jürgen Klinsmann: 11 goluri
Sándor Kocsis: 11 goluri
Gabriel Batistuta: 10 goluri.
„Dacă domnul prim-ministru desemnat Veștea a decis să meargă să discute cu colegii de la AUR, este decizia domniei sale și eu o respect. Și dacă vreți cu titlul personal, cred că este și corect”, a declarat Marian Neacșu după audieri.
„Tocmai ați precizat un pic mai devreme că a fost și-a discutat și cu UPR, a discutat și cu PACE, au discutat și cu toți ceilalți”, continuă fostul vicepremier.
Întrebat despre posibilitatea unei colaborări politice mai ample și eventual chiar includerea AUR în arhitectura guvernamentală, Neacșu a afirmat: „Nu cred că se va discuta despre preluarea în cadrul guvernamental de AUR, pentru că ne aflăm deja într-o procedură de audieri. AUR este partidul alături de care am semnat și am votat o moține de cenzurare”, adăugând: „în politică nimic nu este de exclus”.
„Eu cred că, în primul rând, trebuie să avem un guvern. În al doilea rând, trebuie să avem un guvern care să aibă o susținere parlamentară reală. Pentru că altcumva nu va putea funcționa”, a mai spus Neacșu.
Condițiile impuse de George SimionÎn cursul zilei de luni, s-au desfășurat audierile miniștrilor propuși de premierul desemnat Adrian Veștea. Liderul AUR, George Simion, a declarat în repetate rânduri că va vota Guvernul propus doar dacă premierul desemnat va merge la discuții cu reprezentanții AUR și dacă președintele Nicusor Dan își va clarifica poziția privind partidul pe care îl conduce.
„I-am asigurat de toată disponibilitatea pentru toate aspectele care nu sunt în programul de guvernare și care, în urma evaluărilor, nu vor crea un impact economic și vor putea fi suportate de către bugetul României în perioada următoare”, a declarat Veștea după întâlnirea cu Simion.
Liderul AUR a declarat; „Eu cred că e un pas spre normalitate. Așteptăm din partea lui Nicuşor Dan niște clarificări înainte de votul de astăzi de la 21:30”, după discuția cu premierul desemnat.
Cîmpeanu l-a însoțit pe premierul desemnat Adrian Veștea la sediul AUR, unde acesta a avut o întâlnire cu George Simion înaintea votului de învestire din Parlament.
„A fost o discuție constructivă, în care s-a înțeles nevoia României de a avea un guvern stabil”, a declarat Sorin Cîmpeanu.
El a spus că în cadrul întâlnirii au fost discutate unele măsuri economice propuse de AUR, care urmează să fie analizate.
„S-a discutat despre nevoia unor măsuri economice pe care partidul pe care îl reprezintă le consideră necesare și benefice pentru România”, a afirmat Cîmpeanu.
Cîmpeanu a subliniat că nu s-a discutat despre funcții la sediul AUR.
„Vreau să vă spun că nu s-a discutat despre funcții”, a spus el.
Întrebat dacă merge la vot cu siguranța că Guvernul va trece, Sorin Cîmpeanu a spus că nu există garanții absolute.
„Eu, la vârsta mea, sunt mai calculat. Siguranță sută la sută nu există niciodată”, a declarat acesta.
Întrebat dacă se teme că va fi exclus din PNL după ce a acceptat funcția de ministru în Guvernul Veștea, Cîmpeanu a spus că merge „până la capăt”.
„Este trist pentru mine să fiu exclus din PNL, dar dacă ăsta este prețul pe care trebuie să-l plătesc pentru a-mi urma convingerile, îl plătesc”, a declarat Sorin Cîmpeanu.
Malcolm Hill este un jucător polivalent, care evoluează în principal pe poziția 3, ca extremă mică, însă poate fi folosit și pe pozițiile 2 sau 4.
Născut pe 26 octombrie 1995 în St. Louis, Missouri, SUA, Hill a mai practicat, pe lângă baschet, fotbalul și baseballul în copilărie. A urmat cursurile Universității din Illinois și a participat în NCAA în perioada 2013-2017, alături de echipa Universității sale, Illinois Fighting Illini. Pe perioada celor patru ani, Hill a adunat 137 de meciuri, izbutind medii de 13.5 puncte, 4.7 recuperări și 2.1 pase decisive. Una dintre cele mai importante performanțe a stabilit-o în stagiunea 2015-2016, când a devenit singurul jucător din istoria echipei care a izbutit într-un singur sezon să totalizeze peste 600 de puncte, 200 de recuperări și 100 de pase decisive.
Experiență în EuropaCa jucător profesionist și-a început cariera în 2017, îmbrăcând pe perioada verii echipamentul formației Star Hotshots, în Filipine, unde a impresionat cu medii de 26 de puncte, 11.7 recuperări și 3 pase decisive, în 7 meciuri jucate.
Apoi, a semnat în Germania, unde a evoluat timp de un sezon la Telekom Baskets Bonn. Al doilea an în Europa l-a petrecut tot în Germania, de data aceasta evoluând pentru formația MHP Riesen Ludwisburg.
A făcut pasul către liga VTB, alături de Astana Tigers, izbutind să ocupe poziția secundă în clasamentul punctelor marcate pe meci, după Alexey Shved, cu 20.2 puncte înscrise în medie în cele 19 partide.
Selectat la naționala SUAPe parcursul sezonului 2020-2021 a făcut parte din lotul formației Hapoel Ierusalim, iar din 2021 până acum și-a continuat cariera peste ocean, alternând între NBA și G League. Atlanta Hawks și Chicago Bulls au fost formațiile pentru care a intrat pe parchet în 25 de meciuri oficiale, însă a mai evoluat și pentru New Orleans Pelicans sau Philadelphia 76ers, în presezon. În G League, Hill a bifat apariții pentru echipele Birmingham Squadron, Windy City Bulls și Delaware Blue Coats. În ultimul sezon a avut medii de 18.4 puncte, 4.8 recuperări și 2.4 pase decisive.
Prestațiile din G League i-au adus lui Hill vestea convocării în echipa Statelor Unite ale Americii pentru fereastra de calificări din februarie-martie, în vederea participării la Campionatul Mondial din 2027. Malcolm a intrat pe parchet în duelurile cu Republica Dominicană și Mexic, înscriind 5 puncte, respectiv 18 puncte.
Al cincilea transfer pentru U-BTMalcolm Hill devine al cincilea jucător transferat în vara aceasta de U-BT, după Bobe Nicolescu, Otis Livingston II, Jaylin McCreary și Dušan Beslać.
„Un jucător în care eu îmi pun mari speranțe. Îmi doresc să fie unul din cei mai importanți jucători atât de la noi, cât și din BKT EuroCup. Îl urmăresc de foarte mulți ani și mi l-am dorit încă de când juca la Astana, Hapoel sau Ludwisburg, însă nu am avut posibilitatea atunci să îl luăm. Este un jucător polivalent, care poate juca pe mai multe poziții și, din feedback-ul pe care îl am de la antrenorii lui din G League și din Europa, este un jucător care înțelege ce înseamnă să câștigi și nu este egoist absolut deloc. Mă bucur că a acceptat să vină la Cluj și îmi doresc să ne ajute să avem succes împreună”, a declarat Mihai Silvășan, antrenorul lui U-BT Cluj-Napoca.