MediaFax.ro

BNS cere interzicerea testelor poligraf la angajare și sancționarea angajatorilor care le folosesc

MediaFax.ro - 23 Iunie, 2026 - 12:38

Sindicaliștii susțin că această practică încalcă drepturi fundamentale, inclusiv dreptul la viață privată garantat de Constituția României și Convenția Europeană a Drepturilor Omului, și depășește cadrul legal al procesului de recrutare.

Organizația sindicală arată că, în ultimele săptămâni, au fost semnalate tot mai multe cazuri în care candidați la angajare au reclamat că li s-a solicitat să accepte testarea cu poligraful ca etapă de recrutare.

Utilizarea testului poligraf încalcă flagrant principiul nediscriminării, prevăzut și sancționat de art. 5 din Codul Muncii. Condiționarea accesului la un loc de muncă de acceptarea unei astfel de testări creează un tratament diferențiat între candidați pe criterii care nu au legătură cu aptitudinile profesionale sau cu capacitatea de a îndeplini atribuțiile postului”, arată BNS.

BNS mai susține că legislația muncii permite angajatorilor să solicite doar informații relevante pentru verificarea aptitudinilor profesionale, iar testele poligraf depășesc acest cadru și ridică probleme de conformitate cu regulamentele privind protecția datelor cu caracter personal.

Sindicaliștii atrag atenția că refuzul unui candidat de a participa la o astfel de testare nu ar trebui să poată fi folosit ca motiv de excludere din procesul de recrutare.

În acest context, BNS cere Inspecției Muncii să verifice și să sancționeze utilizarea testelor poligraf în recrutare, Autorității Naționale de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal să analizeze legalitatea prelucrării datelor, iar Consiliului Național pentru Combaterea Discriminării să evalueze posibilele practici discriminatorii. De asemenea, solicită ministerului Muncii modificări legislative pentru interzicerea expresă a acestei practici.

BNS invocă și dreptul constituțional la muncă și acces egal la ocuparea unui loc de muncă, subliniind că evaluarea candidaților trebuie să se bazeze pe competențe, experiență și calificări, nu pe metode considerate intruzive.

Categorii: MediaFax.ro

Calculele partidelor pe Guverne minoritare în ziua consultărilor de la Cotroceni

MediaFax.ro - 23 Iunie, 2026 - 12:36

Consultările declanșate de președintele Nicușor Dan, în vederea desemnării unui nou premier care să reușească să obțină o nouă majoritate guvernamentală, au determinat principalele partide politice să-și facă noi calcule.

Polul de dreapta: Guvern minoritar de dreapta cu premier comun. UDMR: fără Ilie Bolojan

PNL, USR și UDMR nu vor merge împreună la consultările cu președintele Dan, deși cele 3 partide au activat până acum, în plină criză politică, ca un pol de dreapta. Liderii celor 3 partide se consultă însă în vederea unei poziționări, în mare parte comună, pe viitoarea soluție guvernamentală.

Surse politice susțin că cele 3 partide vor cere la consultări formarea unui guvern minoritar de dreapta, cu un premier comun, desemnat de președintele Nicușor Dan.

Liderul UDMR, Kelemen Hunor, a declarat zilele trecute că UDMR ar vota un guvern PNL-USR-UDRM dar fără Ilie Bolojan premier dar și un guvern minoritar PSD, cu o susținere transparentă în Parlament.

Ilie Bolojan, președintele PNL, a spus și astăzi că Partidul Național Liberal își menține propunerea privind învestirea unui guvern minoritar, bazat pe un pact național care să stabilească prioritățile României pentru următoarele 6 luni.

„România are nevoie urgent de un guvern cu puteri depline. Un guvern construit pe transparență, reguli clare și respect pentru principiile democratice. Jocurile de culise și trădările și-au arătat limitele. Ce se construiește fără principii, fără seriozitate și fără onestitate nu poate rezista. PNL este pregătit să contribuie la o soluție. Dar o soluție corectă, asumată, transparentă și construită în interesul real al României”, spune Bolojan. Liderii USR sunt însă de altă părere și nu ar fi înclinați să voteze un guvern minoritar al PSD. PSD: Guvern minoritar dar cu premier PSD. Nu votează guvern minoritar PNL – USR – UDMR

De cealaltă parte, și PSD ia în calcul un guvern minoritar, dar în jurul PSD.

Șeful PSD, Sorin Grindeanu, a spus aseară că PSD nu fuge de responsabilitatea guvernării dacă președintele Nicușor Dan îi va încredința mandatul în urma unor noi consultări.

„Eu vă spun un lucru, la cum știu eu Partidul Social Democrat, că îl știu bine. Partidul Social Democrat nu va vota un guvern minoritar PNL-USR-UDMR. Asta, ca să fie clar (…). Dacă, urmare a consultărilor de la Cotroceni, președintele va acorda Partidului Social Democrat acest mandat, o să vedem în ce formulă o să venim în fața Parlamentului, dar vă mai spun o dată, Partidul Social Democrat nu fuge de această responsabilitate”, a declarat Sorin Grindeanu.

Nicușor Dan: „E posibil să avem un guvern minoritar”

Pe 16 aprilie, într-o emisiune la Europa FM, președintele Nicușor Dan nu a exclus ideea unui guvern minoritar, dar a prezentat riscurile acestuia:

„E posibil să avem un guvern minoritar. Întrebarea este, un guvern minoritar, la un moment dat, va avea nevoie de o susținere în Parlament, da? Întrebarea este: o va avea sau nu o va avea? Și aici, din nou, intrăm în zona de scenarii. (…) Eu le spun tuturor, și evident că asta are un cost electoral: nu se poate să guvernăm România fără unii sau fără ceilalți și, ca să facem asta, România are nevoie de un mediator”.

Riscurile guvernelor minoritare Un guvern minoritar se confruntă cu riscuri majore legate de instabilitate politică, vulnerabilitate la „șantaj parlamentar” și blocaj instituțional, având în vedere că nu deține controlul asupra majorității voturilor din Parlament. Guvernul minoritar ar depinde de voturile opoziției fragmentate din Parlamentul României pentru fiecare proiect de lege. Acest lucru forțează compromisuri importante care pot dilua complet programul de guvernare inițial asumat de Executiv. Un alt risc stă în puterea Opoziției de a depune o moțiune de cenzură care poate scurta instant durata de viață a Executivului.

Proiectele de lege esențiale sau reformele structurale asumate de Guvernul minoritar în Parlament pot fi blocate, amânate sau respinse sistematic de o majoritate parlamentară ostilă.

În plus, responsabilitatea politică s-ar diminua. Sprijinul punctual acordat „din umbră” de alte partide creează o responsabilitate difuză pentru că partidele care votează legile guvernului nu își asumă public eșecurile acestuia.

Categorii: MediaFax.ro

Ce să faci dacă ești mușcat de viperă. Măsuri de prim ajutor oferite de Salvamont România

MediaFax.ro - 23 Iunie, 2026 - 12:28

Potrivit Salvamont România, manifestările clinice ale mușcăturii de viperă depind de mai mulți factori.

Printre aceștia, se numără cantitatea de venin injectat, localizarea mușcăturii, starea de sănătate a victimei.

Veninul poate să ducă la apariția unor efecte atât locale, cât și sistemice (ale întregului organism). Acestea pot fi urmate rareori de deces, decesele survenind în special la copii (din cauza unei doze mai mari de venin raportat la greutate) și la vârstnici.

Semne și simptome ale mușcăturii de viperă:
  • locale: urme ale mușcăturii, edem („umflare”) local, flictene (vezicule) hemoragice;
  • sistemice (generale): febră, transpirații, greață, vărsături, dureri abdominale, diaree, lipotimie („leșin”), dificultăți de respirație, durere toracică, convulsii, comă, alte manifestări neurologice, hemoragii, urticarie, șoc anafilactic (edem al feței, limbii, căilor aeriene, dificultăți de respirație, șoc – tensiune arterială prăbușita, puls periferic nepalpabil).
Clasificarea muscaturilor de vipera dupa gradul de toxicitate
  • Gradul 0 (fără reacție toxică) – urme ale mușcăturii, fără edem („umflare”) local;
  • Gradul 1 (reacție toxică minimă) – edem („umflare” ) local în jurul mușcăturii, fără reacție sistemică;
  • Gradul 2 (reacție toxică moderată) – edem al iîtregului membru mușcat, reacție sistemică minimă (vaărsături, hipotensiune arterială tranzitorie);
  • Gradul 3 (reacție toxică severă) – edem care se extinde rapid spre trunchi, stare de șoc, hemoragii sau alte reacții sistemice.
Măsuri de prim ajutor
  • Liniștirea pacientului, evitarea mobilizării inutile a acestuia; acesta va fi așezat întins pe spate (sau in poziție laterală de siguranță, dacă este inconștient ) într-un loc sigur, la adăpost de un eventual alt atac al șarpelui;
  • Apelarea Numărului Unic de Urgență 112 sau a Dispeceratului Național Salvamont – 0372126668, pentru a anunța evenimentul și a oferi detalii asupra stării victimei și a localizării acesteia (eventual coordonate GPS);
  • Se curăță plaga cu apă oxigenată sau cu apă curată;
  • Se scot eventualele inele, brățări sau altele asemenea de la nivelul membrului mușcat, deoarece în caz de apariție a edemului, înlaturarea lor va fi foarte dificilă, iar acestea vor acționa ca un garou;
  • Proximal de plaga mușcată se aplica un pansament cu o fașă elastică, pentru a încetini diseminarea veninului pe cale limfatică. Bandajul elastic se scoate numai la spital, după administrarea serului antiviperin (dacă acesta este indicat). Bandajul nu trebuie aplicat prea strâns, pentru a nu împiedica circulația sanguină arteriala, cât „să se poata introduce un deget sub bandaj”;
  • NU se practică incizii sau „cauterizări” la nivelul musșcăturii. NU se „stoarce” plaga. NU se recomandă aplicarea de gheață sau garou. NU se aplică diverse substanțe sau curent electric la nivelul plăgii. NU se încearcă capturarea șarpelui. NU se recomandă utilizarea dispozitivelor de aspirație a veninului. NU se aspiră veninul cu gura;
  • Membrul mușcat se imobilizeaza într-o atelă, pentru a împiedica contracțiile musculare care favorizează circulația limfatică; membrul respectiv va fi menținut în poziție neutra sau mai jos decât nivelul cordului și nu mai sus decât acesta;
Ce să faci în caz de șoc anafilactic
  • Șocul anafilactic se tratează de urgență prin administrarea de Adrenalină, existând in farmacii sisteme de auto-injectare cu Adrenalina (Anapen, Epipen) intramuscular, acestea putând fi incluse în baremul trusei de prim – ajutor (dacă persoana se cunoaște cu alergii severe). Pe lângă administrarea de Adrenalină este utilă și administrarea de antihistaminice (acestea pot fi administrate și in reacțiile anafilactice mai ușoare, iar Adrenalina se administrează doar in formele severe – șoc anafilactic);
  • În caz de instalare a stopului cardio-respirator, se aplică manevre de resuscitare cardio-pulmonare;
  • Pacientul va fi transportat la spital pe targă, evitându-se mobilizarea acestuia (pacientul nu va umbla).
  • Serul antiviperin se va administra doar la spital, dacă gradul de toxicitate este moderat-sever.
Categorii: MediaFax.ro

Mai rezistent decât premierii britanici. Larry, motanul de la Downing Street, bifează încă un mandat

MediaFax.ro - 23 Iunie, 2026 - 12:17

Larry, motanul oficial al Cabinet Office, continuă să fie prezent la numărul 10 Downing Street, relatează Washington Examiner. El ocupă această poziție din februarie 2011 și este unul dintre cele mai cunoscute simboluri ale administrației britanice.

Odată cu plecarea lui Keir Starmer, Larry va întâmpina cel de-al șaptelea prim-ministru din perioada petrecută la Downing Street.

De peste 15 ani, Larry asistă la schimbările de putere din Marea Britanie

În cei peste 15 ani petrecuți la Downing Street, motanul a fost martor la unele dintre cele mai importante momente din politica britanică. El a rămas în reședința oficială pe durata mandatelor lui David Cameron, Theresa May, Boris Johnson, Liz Truss, Rishi Sunak și Keir Starmer.

Perioada sa la Downing Street a coincis cu referendumul pentru Brexit, pandemia de COVID-19 și numeroase schimbări de guvern.

A fost adoptat dintr-un adăpost pentru calitățile sale de vânător de șoareci

Larry a fost adus la Downing Street de la adăpostul Battersea Dogs and Cats Home. Alegerea sa a fost făcută datorită abilităților de a prinde șoareci.

De-a lungul timpului, motanul a devenit o adevărată vedetă în presa britanică. Aparițiile sale în fața reședinței oficiale sunt urmărite frecvent de jurnaliști și turiști.

Larry a fost fotografiat alături de numeroși lideri politici și șefi de stat. Printre aceștia s-a numărat și fostul președinte american Barack Obama.

Larry rămâne una dintre cele mai populare „figuri” de la Downing Street

În ultimii ani, motanul a devenit mai cunoscut decât mulți dintre liderii politici care au locuit la Downing Street. Popularitatea sa a fost alimentată și de rivalitatea cu Palmerston, motanul care a locuit la sediul Ministerului britanic de Externe.

Demisia lui Keir Starmer înseamnă o nouă schimbare la conducerea Regatului Unit. Pentru Larry, însă, aceasta reprezintă doar încă un capitol într-o „carieră” care continuă neîntrerupt de peste un deceniu și jumătate.

Categorii: MediaFax.ro

Procesul pentru zona retrocedată din Parcul IOR se amână din nou. Dosarul va fi trimis la un alt complet al Tribunalului București

MediaFax.ro - 23 Iunie, 2026 - 12:13

Potrivit anunțului făcut de Grupul de Inițiativă Civică IOR-Titan, problema ridicată în ședință a vizat modul în care dosarul a fost repartizat în 2024. Instanța a apreciat că, potrivit regulilor procedurale, cauza ar fi trebuit să ajungă la completul care analizase anterior o cerere formulată de aceeași asociație pe aceeași speță.

Decizia înseamnă, practic, o nouă întârziere în proces. Dosarul urmează să fie trimis completului indicat de instanță, iar judecata va fi reluată. Reprezentanții grupului civic spun că este posibil ca unele chestiuni procedurale discutate în ultimele luni să fie repuse în discuție.

Tribunalul București nu s-a pronunțat asupra fondului dosarului. Cu alte cuvinte, instanța nu a decis dacă actele de retrocedare contestate sunt sau nu legale, ci a discutat doar o problemă de procedură privind repartizarea cauzei.

Miza procesului este una importantă pentru locuitorii din Titan și pentru protejarea spațiilor verzi din București. Zona vizată are aproximativ 12 hectare și face parte din Parcul IOR, cunoscut oficial drept Parcul Alexandru Ioan Cuza. Terenul a fost retrocedat în 2005, iar de atunci a devenit subiectul unor dispute publice, juridice și administrative.

În ultimii ani, zona retrocedată a fost asociată cu tăieri de arbori, incendii repetate, distrugerea vegetației și intervenții care au redus suprafața verde. Cazul a atras atenția opiniei publice, iar locuitorii din cartier au organizat proteste și au cerut autorităților să ia măsuri pentru protejarea și reîntregirea parcului.

Grupul de Inițiativă Civică IOR-Titan solicită în instanță constatarea nulității actelor de retrocedare care au stat la baza transferului terenului. Asociația susține că zona ar trebui să revină comunității și să fie protejată ca spațiu verde.

Categorii: MediaFax.ro

Nicușor Dan demarează noi consultări cu partidele pentru a desemna un nou premier

MediaFax.ro - 23 Iunie, 2026 - 09:56

„În temeiul prevederilor art. 103 alin. (1) din Constituția României, Președintele României, Nicușor Dan, va invita la Palatul Cotroceni președinții și reprezentanții partidelor și formațiunilor politice reprezentate în Parlamentul României, pentru consultări privind desemnarea candidatului la funcția de Prim-ministru”, transmite Administrația Prezidențială.

Consultările vor avea loc marți, 23 iunie 2026, după următorul program:

• Ora 13:00 – Partidul Social Democrat (PSD);
• Ora 13:30 – Alianța pentru Unirea Românilor (AUR);
• Ora 14:00 – Partidul Național Liberal (PNL);
• Ora 14:30 – Uniunea Salvați România (USR);
• Ora 15:00 – Uniunea Democrată Maghiară din România (UDMR);
• Ora 15:30 – Grupul Parlamentar al Minorităților Naționale;
• Ora 16:00 – Partidul S.O.S. România (SOS);
• Ora 16:30 – Partidul Oamenilor Tineri (POT);
• Ora 17:00 – Grupul parlamentar Uniți pentru România;
• Ora 17:30 – Grupul parlamentar PACE – Întâi România;
• Ora 18:00 – Parlamentarii neafiliați.

 

Categorii: MediaFax.ro

Inteligența artificială ar putea compromite sisteme guvernamentale și private în câteva luni, avertizează SUA

MediaFax.ro - 23 Iunie, 2026 - 09:50

Grupul „Five Eyes”, format din Statele Unite, Regatul Unit, Canada, Australia și Noua Zeelandă, a îndemnat guvernele și liderii companiilor să „acționeze acum” pentru a-și îmbunătăți sistemele de apărare împotriva amenințărilor cibernetice sofisticate, potrivit CNN.

Acest apel rar la acțiune vine după ce administrația Trump a ordonat gigantului din domeniul IA, Anthropic, să suspende utilizarea celor mai sofisticate modele ale sale de către cetățeni străini și evidențiază neliniștea crescândă în rândul națiunilor occidentale cu privire la capacitățile emergente ale acestei tehnologii.

„Termenul nu este de ani, ci de luni”

„Se preconizează că modelele de IA de ultimă generație vor depăși așteptările actuale ale industriei, transformând fundamental atât capacitățile cibernetice ofensive, cât și cele defensive. Termenul nu este de ani, ci de luni”, a transmis grupul de agenții de informații.

„Peisajul în continuă evoluție al inteligenței artificiale (IA) transformă rapid riscurile cibernetice, iar noi trebuie să acționăm rapid pentru a rămâne cu un pas înainte”.

Cercetătorii și directorii din domeniul IA și-au exprimat diverse îngrijorări legate de siguranță cu privire la tehnologia în continuă evoluție, pe care liderii „Five Eyes” au descris-o ca fiind capabilă să reducă „barierele pentru actorii rău intenționați și să sporească viteza și complexitatea atacurilor”.

Experții în IA au afirmat că mesajul este „cu adevărat alarmant” și ar putea avea implicații îngrijorătoare, nu doar pentru guverne și corporații, ci și pentru întreprinderile mici și mijlocii din întreaga lume.

Directiva amplă a administrației americane împotriva modelelor Mythos 5 și Fable 5 ale companiei Anthropic a fost una dintre cele mai ample măsuri luate vreodată de un guvern ca răspuns la capacitățile avansate ale unui model de IA.

Mythos a stârnit îngrijorări pe scară largă în ceea ce privește securitatea cibernetică, deoarece compania a afirmat că modelul era extrem de priceput în identificarea vulnerabilităților de securitate.

Totuși, Anthropic a transmis că, în opinia sa, guvernul SUA „a luat cunoștință” de o metodă de „deblocare” a modelului său public Fable, adică de ocolire a mecanismelor interne de siguranță. Anthropic și administrația s-au întâlnit pentru a încerca să rezolve problema.

Întreprinderile obișnuite sunt cele mai expuse riscului

Pentru a contracara amenințarea, întreprinderile și liderii ar trebui să investească în apărarea cibernetică, să modernizeze sistemele vechi sau să remedieze software-ul defectuos și să limiteze accesul la sistemele critice, au afirmat liderii Five Eyes.

Și deși IA este folosită de adversari pentru a „acționa mai rapid și mai eficient”, ea face parte și din soluție, au adăugat aceștia.

Modelele de IA avansează cu o viteză fulgerătoare, iar evaluările independente au arătat că unele dintre ele ating deja niveluri de competență cibernetică comparabile cu cele ale experților. Se pare că acest ritm i-a lăsat pe legiuitori, care încearcă să instituie măsuri de protecție, într-o luptă pierdută din start.

În prezent, nu există un cadru transparent și coerent pentru reglementarea IA în Statele Unite. În timp ce unii experți susțin că guvernul ar trebui să se implice în discuțiile privind siguranța IA, alții susțin că acest lucru ar putea sufoca industria.

Zeci de cercetători în domeniul securității cibernetice, antreprenori din domeniul IA și directori de companii au semnat luna aceasta o scrisoare deschisă prin care îndeamnă administrația Trump să se angajeze într-un „proces deschis, științific și transparent de gestionare a evaluărilor riscurilor legate de IA”.

Categorii: MediaFax.ro

Mihai Fifor despre învestirea Guvernului Veștea: „Românii au avut parte de o demonstrație de cinism politic”

MediaFax.ro - 23 Iunie, 2026 - 09:45

Fifor a afirmat că ședința Parlamentului a reprezentat „o demonstrație de cinism politic în forma sa cea mai pură”. Potrivit acestuia, „au triumfat două forme de iresponsabilitate politică: setea patologică de putere a lui Ilie Bolojan și a blocului de dreapta (…) și oportunismul tranzacțional al suveraniștilor dispuși să joace viitorul țării la ruletă doar pentru câteva puncte politice”.

Acuzații la adresa partidelor din opoziție și a blocului de dreapta

Liderul PSD Arad susține că formațiunile aflate în tabere politice diferite au acționat în același sens în momentul votului. În opinia sa, „două tabere care se pretind adversare ireconciliabile (…) au acționat perfect sincron atunci când a fost vorba să blocheze ieșirea României din criză”.

Mihai Fifor mai afirmă că dezbaterea parlamentară nu a fost centrată pe problemele economice sau sociale. „S-a vorbit doar despre putere. S-a votat doar pentru putere. S-a blocat o soluție guvernamentală doar din rațiuni de putere”, a transmis acesta.

Social-democratul consideră că formațiunile politice implicate nu au avut în vedere efectele asupra populației. El susține că „România poate să mai aștepte. Românii pot să mai aștepte. Economia poate să mai aștepte. Singurul lucru care nu poate aștepta este propria lor luptă pentru putere”.

PSD susține că și-a mobilizat toți parlamentarii

În mesajul său, Mihai Fifor afirmă că toți parlamentarii PSD au fost prezenți la vot și au susținut învestirea Guvernului Veștea. El precizează că Executivul a fost votat de 198 de parlamentari, sub pragul de 233 de voturi necesare pentru învestire.

„Toți parlamentarii PSD au fost prezenți și au votat cu toată responsabilitatea pentru învestirea Guvernului Veștea”, a declarat liderul social-democrat.

Acesta susține că „s-a văzut clar cine a vrut ca Ilie Bolojan să plece și cine a vrut să rămână”. Totodată, el afirmă că parlamentarii care nu au susținut guvernul „au vrut să rămână. Culmea, plângând în același timp de grija românilor”.

PSD anunță că va participa la consultările de la Cotroceni

Mihai Fifor avertizează că România riscă o retrogradare în categoria „junk”, dacă actualul blocaj politic continuă. În opinia sa, „România riscă să fie aruncată în categoria junk din cauza ambițiilor unor oameni care au pus interesul politic înaintea interesului național”.

În finalul mesajului, liderul PSD Arad afirmă că partidul va participa la consultările convocate de președintele României și își menține disponibilitatea de a intra la guvernare. „PSD rămâne preocupat de un singur lucru: ca România să aibă cât mai repede un guvern funcțional și stabil”, a transmis Mihai Fifor.

Categorii: MediaFax.ro

Chinezii cumpără mai puțin, iar Europa simte deja efectele. Problema care îngrijorează economia mondială

MediaFax.ro - 23 Iunie, 2026 - 09:43

Datele publicate pentru luna mai arată că vânzările cu amănuntul din China au scăzut cu 0,6% față de aceeași perioadă a anului trecut. Este prima scădere de acest fel din decembrie 2022, când economia chineză încă resimțea efectele restricțiilor impuse în timpul pandemiei, mai arată il Post. În mod normal, un consum mai redus ar trebui să încetinească producția și creșterea economică. În cazul Chinei, însă, multe companii au compensat prin orientarea către piețele externe.

Mai puțini cumpărători acasă, mai multe exporturi în străinătate

Potrivit analizei publicate de Il Post, exporturile chineze au crescut puternic în timp ce consumul intern a rămas slab. Astfel, o parte tot mai mare din producția industrială este direcționată către piețele externe. Fenomenul este urmărit cu atenție în Europa și în alte regiuni ale lumii, unde companiile locale se confruntă cu o concurență tot mai puternică din partea producătorilor chinezi.

Supermarket în China. Sursa foto: X/China Daily

În prezent, consumul gospodăriilor reprezintă aproximativ 40% din produsul intern brut al Chinei, un nivel considerat redus comparativ cu economiile dezvoltate. În Statele Unite, de exemplu, consumul reprezintă peste 65% din PIB, iar în Italia aproape 60%.

De ce cheltuie mai puțin chinezii

Economiștii indică mai multe explicații. Populația chineză are în mod tradițional o rată ridicată de economisire, iar incertitudinile economice din ultimii ani au accentuat această tendință. Piața imobiliară traversează o perioadă dificilă încă din 2022, iar numeroși proprietari au văzut cum valoarea locuințelor lor a scăzut semnificativ. În același timp, șomajul în rândul tinerilor rămâne ridicat, iar mulți lucrători activează în forme de muncă precară, cu venituri limitate. Aceste condiții îi determină pe mulți consumatori să fie mai prudenți și să reducă cheltuielile pentru bunuri precum automobilele, electrocasnicele sau alte produse de consum.

O provocare și pentru Europa

Slăbiciunea consumului intern chinez este considerată de mulți economiști una dintre cauzele creșterii exporturilor către piețele externe. Acest fenomen este uneori descris drept „China Shock 2.0”, o referire la impactul pe care expansiunea comercială a Chinei l-a avut asupra economiilor occidentale în ultimele decenii. Uniunea Europeană urmărește cu atenție evoluția situației, într-un moment în care industriile europene reclamă tot mai des concurența produselor chineze. În paralel, Bruxellesul analizează măsuri comerciale în mai multe sectoare considerate sensibile.

Pe termen scurt, specialiștii nu se așteaptă la schimbări majore. Autoritățile de la Beijing continuă să pună accent pe dezvoltarea industriilor strategice, precum tehnologia, inteligența artificială și energia verde, în timp ce problema consumului intern rămâne una dintre marile provocări ale celei de-a doua economii a lumii.

Categorii: MediaFax.ro

Kim Jong Un promite să accelereze dezvoltarea forțelor armate, invocând modernizările militare ale SUA și Coreei de Sud

MediaFax.ro - 23 Iunie, 2026 - 09:36

Marți, presa de stat din Coreea de Nord a transmis că liderul Kim Jong Un a promis consolidarea capacităților de apărare ale țării, potrivit AFP.

Promisiunea liderului nord-coreean vine ca răspuns la modernizările militare ale SUA și Coreei de Sud. Aceste modernizări împing regiunea „în pragul unui război nuclear”, potrivit presei de stat.

Phenianul se află sub multiple sancțiuni din cauza programului său nuclear. Coreea de Sud și Coreea de Nord rămân, din punct de vedere tehnic, în război. Conflictul lor din 1950-1953 s-a încheiat printr-un armistițiu și nu printr-un tratat de pace, arată sursa.

Liderul reafirmă poziția privind consolidările capacităților de apărare

„În discursul său, Kim a reafirmat poziția politică fermă a partidului și statului nostru de a consolida mai rapid capacitățile naționale de apărare”, a declarat liderul, citat de Agenția Centrală de Știri Coreeană.

Discursul a fost rostit în timp ce liderul nord-coreean a prezidat o reuniune de trei zile a Partidului Muncitorilor din Coreea. Aceasta care s-a încheiat luni. În timpul reuniunii, înalți oficiali au analizat inițiativele politice, a declarat agenția potrivit sursei inițiale.

Agenția Națională de Știri Coreeană l-a citat pe Kim, spunând că „SUA și ROK (Coreea de Sud) promovează deținerea de către ROK a unui submarin nuclear. Astfel, devin din ce în ce mai nedisimulate în mișcările lor de consolidare și modernizare a forțelor armate din regiune”. Liderul s-a referit la Coreea de Sud prin acronimul numelui său oficial.

Peninsula coreeană, „în pragul unui război nuclear”

Liderul nord-coreean a declarat că astfel de mișcări „împing situația din peninsula coreeană în pragul unui război nuclear”, mai transmite agenția.

În fața unor astfel de evoluții, Nordul a adoptat „poziția fermă” de a „extinde și consolida în continuare instrumentul de descurajare puternic și absolut fiabil pentru autoapărare”, a declarat Kim.

Agenția Națională a declarat că întâlnirea „a recunoscut în unanimitate că extinderea și consolidarea constantă a forțelor nucleare… este cea mai corectă și unică modalitate de a face față activ și cu încredere situației militare și politice internaționale imprevizibile”.

De asemenea, dezvoltarea de către Nord a unui factor de descurajare a războiului „bazat pe tehnologia nucleară” va continua „cu o viteză tot mai mare”, mai menționează sursa.

Coreea de Nord, un stat nuclear „ireversibil”

Phenianul s-a declarat în repetate rânduri un stat nuclear „ireversibil”. Declarația a apărut de când un summit din 2019 între Kim și Trump la Hanoi a eșuat pe tema denuclearizării și a ridicării sancțiunilor.

Sora liderului nord-coreean, Yo Jong, a declarat luna aceasta că politica nucleară a Nordului este o „linie fără retragere”. Aceasta a reiterat poziția regimului conform căreia acesta nu are nicio intenție de a renunța la arsenalul său nuclear.

Categorii: MediaFax.ro

„Puciștii” vor fi excluși marți din PNL: Lista celor care l-au susținut pe Veștea

MediaFax.ro - 23 Iunie, 2026 - 09:19

În fruntea listei puciștilor sunt Adrian Veștea, puternicul baron Hubert Thuma și eternul ministru Cătălin Predoiu, scrie G4Media.

Excluderea va avea loc într-o ședință a noii conduceri PNL, stabilită duminică la congresul extraordinar.

Parlamentarii care au votat guvernul Veștea:

1. Cătălin Predoiu
2. Monica Anisie
3. Sorin Câmpeanu
4. Nicoleta Pauliuc
5. Mihai Veștea
6. Andrei Baciu
7. Lucian Bode
8. Alina Gorghiu
9. Ion Iordache
10. Aneta Matei
11. Mititelu Eduard
12. Pandea Ciprian
13. Prișcă Răzvan
14. Rusu Sebastian
15. Ionuț Stroe

De asemenea, vor fi excluși liderii locali Adrian Veștea (Consiliul Județean Brașov) și Hubert Thuma (Consiliul Județean Ilfov).

Ultimul pe lista celor excluși este europarlamentarul Rareș Bogdan.

Tot în ședința de marți e așteptată numirea unor noi lideri de organizații județene în locul celor excluși care condus și respectivele organizații.

Categorii: MediaFax.ro

Zeci de locuințe inundate, mașini avariate și copaci doborâți de vijeliile din ultimele ore

MediaFax.ro - 23 Iunie, 2026 - 09:04

În urma inundațiilor produse în intervalul 22.06.2026 ora 08:00 – 23.06.2026 ora 08:00, pompierii Departamentului pentru Situații de Urgență au intervenit în 21 de localități din 8 județe.

Au fost afectate localități din județele Caraș-Severin, Covasna, Dolj, Hunedoara, Olt, Sibiu, Sălaj și Timiș.

În cele 21 de localități, „s-a intervenit pentru evacuarea apei din 28 case, 23 curți, 78 beciuri/subsoluri” De asemenea, s-a intervenit „și pentru degajarea a 25 copaci prăbușiți, fiind avariate 13 autoturisme”, potrivit DSU.

Codul galben este valabil în continuare

Codul galben de instabilitate atmosferică și averse însemnate cantitativ continuă și astăzi. Codul este valabil în intervalul orar 12:00-21:00.

„Astfel, în zona de munte, sudul Banatului, vestul și nordul Olteniei vor fi perioade cu instabilitate atmosferică. Acestea se vor manifesta prin averse torențiale, frecvente descărcări electrice, intensificări ale vântului (viteze la rafală de 50-70 km/h) și pe arii restrânse vijelii și căderi de grindină de mici și medii dimensiuni (1-3 cm). În intervale scurte de timp (1-3 ore) sau prin acumulare cantitățile de apă vor fi local de 15-25 l/mp și pe arii restrânse vor depăși 30-40 l/mp”, conform DSU.

Recomandările DSU
  • Urmăriți permanent anunțurile oficiale;
  • Evitați deplasările inutile în zonele vizate de avertizări;
  • În condiții de vânt puternic, evitați zonele cu arbori, stâlpi sau panouri publicitare și asigurați obiectele care pot fi luate de vânt;
  • Închideți și securizați ferestrele și ușile locuințelor; stați departe de acestea dacă vântul suflă cu putere;
  • Nu atingeți cablurile electrice căzute la pământ și anunțați imediat autoritățile;
  • Nu traversați cursuri de apă și nu staționați pe malurile acestora;
  • Curățați șanțurile și rigolele din jurul locuinței pentru a permite scurgerea apelor pluviale;
  • Apelați Serviciul 112 în caz de urgență.
Categorii: MediaFax.ro

Studiu: Sportul se termină des cu bere și socializare pentru români

MediaFax.ro - 23 Iunie, 2026 - 08:59

Potrivit cercetării, 52% dintre respondenți spun că beau bere cel puțin ocazional după ce fac sport (16% frecvent și 36% uneori), iar 46% consideră că băutura se potrivește cu momentele de relaxare de după mișcare.

„Fie că vorbim despre competiții de amatori sau pur și simplu despre mișcare de întreținere, berea – inclusiv în variantele sale fără alcool, din ce în ce mai populare – își menține poziția de partener de încredere al momentelor de destindere de după. Berea are o lungă tradiție ca facilitator al socializării, iar acest studiu confirmă faptul că asocierea sa cu fenomenul sportiv este profund ancorată chiar în nevoia românilor de conectare reală.”, a declarat dr. Alin Popescu, Secretar general Centrul de Studii despre Bere.

Studiul arată diferențe semnificative pe vârste: 67% dintre tinerii de 18-24 de ani care fac sport aleg să continue socializarea la o bere, în timp ce procentul este de 61% la segmentul 25-34 de ani și 53% la 35-44 de ani.

„Aproape întotdeauna”

Și genul influențează obiceiurile: 64% dintre bărbații activi sportiv asociază berea cu relaxarea de după efort, față de 40% dintre femei.

În contextul competițiilor sportive, 65% dintre respondenți consumă bere cel puțin ocazional în timpul vizionării meciurilor, iar 25% spun că fac acest lucru „aproape întotdeauna”. În rândul bărbaților, procentul urcă la 76%, comparativ cu 54% la femei. În rândul tinerilor de 18-24 ani, un procent de 73% aleg să consume bere în timpul transmisiilor sportive. Cei mai atașați de acest obicei sunt cei din segmentul de vârstă 25-34 ani. Potrivit studiului, o treime păstrează obiceiul de a bea o bere „aproape întotdeauna” când urmăresc competiții sportive.

Analiza mai arată că 27% dintre respondenți consideră că berea contribuie în primul rând la atmosfera de grup în momentele de celebrare a unei victorii sportive. Procentul urcă la 30% în rândul tinerilor de 18-24 ani.

În ceea ce privește practicarea activităților sportive, studiul arată că 45% dintre români fac mișcare zilnic sau de câteva ori pe săptămână, dintre care 29% de câteva ori pe săptămână și 16% zilnic. Pe vârste, segmentul 25-34 de ani este cel mai activ, cu 27% care fac sport zilnic și 36% de câteva ori pe săptămână, în timp ce generația Z înregistrează cea mai mică rată de sedentarism, doar 4% declarând că fac sport rar sau niciodată. La 45-55 de ani predomină activitățile ocazionale (30%), iar la peste 55 de ani 29% sunt puțin activi sau deloc. La nivel general, bărbații sunt mai activi decât femeile.

Categorii: MediaFax.ro

Schimbări importante la sistemul de pensii din Germania. Reforma care îi poate interesa și pe românii stabiliți acolo

MediaFax.ro - 23 Iunie, 2026 - 08:45

Propunerile au fost elaborate de o comisie formată din experți și reprezentanți politici și au stârnit deja reacții contradictorii, relatează Deutsche Welle.

Potrivit informațiilor apărute în presa germană, raportul oficial urmează să fie publicat astăzi. Executivul de la Berlin intenționează să adopte ulterior un proiect de lege inspirat din recomandările comisiei.

Cancelarul Friedrich Merz a declarat că schimbările sunt necesare pentru menținerea sustenabilității sistemului de pensii. Ministrul Muncii, Bärbel Bas, a susținut la rândul său că reforma urmărește protejarea generațiilor viitoare și reducerea pensionărilor anticipate.

Vârsta de pensionare ar urma să fie legată de speranța de viață

Cea mai discutată propunere prevede corelarea vârstei legale de pensionare cu evoluția speranței de viață. Potrivit calculelor comisiei, pragul ar putea ajunge la 67,5 ani în 2041 și la 68 de ani în 2051.

Pe termen foarte lung, vârsta de pensionare ar putea crește până la 70 de ani, în jurul anului 2091. Susținătorii măsurii afirmă că aceasta reflectă schimbările demografice și creșterea duratei medii de viață.

Reprezentanții stângii critică însă propunerea. Ei consideră că pensionarea ar trebui stabilită și în funcție de anii contribuiți la sistem.

Pensionarea anticipată ar deveni mai dificilă

Comisia recomandă eliminarea posibilității de pensionare la 63 de ani fără reducerea pensiei. În prezent, această opțiune este disponibilă pentru persoanele care au contribuit timp de 45 de ani.

În plus, persoanele care aleg pensionarea anticipată ar putea suporta reduceri mai mari ale beneficiilor. Sindicatele avertizează că măsura va afecta angajații din industriile cu muncă fizică solicitantă.

Specialiștii în domeniul pensiilor apreciază că modificările sunt dificile, dar necesare pentru echilibrul financiar al sistemului.

O parte din contribuții ar urma să fie investite pe piețele financiare

Reforma propune și investirea unei părți din contribuțiile la pensii pe piețele de capital. Procentul ar urma să pornească de la 0,5% și să crească treptat până la 2%.

Modelul este inspirat din sistemul aplicat în Suedia. Autorii reformei susțin că această soluție poate diversifica sursele de finanțare ale pensiilor.

Comisia propune și modificarea regimului aplicabil funcționarilor publici. Numărul persoanelor care vor beneficia de statutul de funcționar ar putea fi redus. Totodată, nivelul pensiilor acestora ar urma să fie apropiat de cel din sistemul public.

Pachetul de reforme este analizat în contextul presiunii exercitate de îmbătrânirea populației. În prezent, peste 21 de milioane de persoane primesc pensii din sistemul public german. Dacă va fi adoptată, reforma va produce efecte inclusiv pentru numeroșii români care lucrează și contribuie la sistemul de pensii din Germania.

Categorii: MediaFax.ro

Ce țări s-ar putea confrunta cu pene de curent, cauzate de valul de căldură din Europa

MediaFax.ro - 23 Iunie, 2026 - 08:34

Rețeaua energetică a Europei este pusă la încercare, în timp ce continentul se confruntă cu al treilea val de căldură al anului, potrivit Euronews.

Europa se confruntă adesea cu o creștere bruscă a consumului de energie electrică în timpul valurilor de căldură. Aceasta este cauzată de cereri sporite ale sistemelor de răcire.

Aerul condiționat și ventilatoarele au consumat șapte procente din energia electrică mondială în 2022

Răcirea spațiilor, care constă în mare parte în unități de aer condiționat (AC) și ventilatoare, a consumat aproximativ șapte procente din energia electrică mondială în 2022, potrivit sursei.

„Lumea se confruntă cu o căldură extremă, ceea ce duce la o cerere tot mai mare de sisteme de răcire”, a avertizat Agenția Internațională pentru Energie (IEA) în 2023.

„Temperaturile record alimentează cererea de aer condiționat și determină creșteri bruște ale cererii de electricitate. Se poate ajunge la un cerc vicios de emisii sporite de gaze cu efect de seră, care, la rândul său, face lumea și mai caldă”, a mai transmis agenția.

În timpul valului de căldură de la începutul verii din 2025, Franța a înregistrat un vârf de consum de energie electrică seara, cu 25% peste media din extrasezon. Procentul a fost atins din cauza răcirii, în ciuda faptului că țara are un procent relativ scăzut de dețineri de sisteme de aer condiționat.

Un studiu a analizat 85 de țări, reprezentând aproximativ 90% din consumul global de energie electrică, pentru a înțelege cum se modifică cererea de energie electrică în timpul lunilor cu temperaturi extreme.

Studiul a comparat cererea din timpul celor mai fierbinți 10% din lunile din fiecare țară cu cererea din timpul lunilor cu temperaturi normale, conform sursei.

Grecia, pe primul loc la cererea de energie în timpul temperaturilor extreme

Cercetătorii au descoperit că Grecia s-a clasat pe primul loc la nivel global, cererea de energie electrică crescând cu 38,62% în timpul perioadelor de căldură extremă. Aceasta echivalează cu o creștere de 143,08 kWh pe persoană pe lună de căldură extremă.

Muntenegru s-a clasat pe locul al doilea, cu o creștere a cererii de 22,49%, urmat de Turcia (21,91%), Croația (17,76%), Italia (14,22%) și Spania (8,86%).

Atunci când cererea totală de energie electrică depășește capacitatea de generare disponibilă sau limitele fizice ale rețelei electrice, aceasta poate provoca scăderea frecvenței electrice a sistemului. Astfel, au loc penele de curent, arată sursa citată.

Studiul a analizat și durata medie și costul estimat al întreruperilor de curent pentru gospodării în anumite țări Au fost folosite datele disponibile privind întreruperile de curent din ultimii cinci ani.

Țările care s-ar putea confrunta cu pene de curent

Printre țările europene analizate, Ungaria a înregistrat cea mai lungă durată medie a întreruperilor de curent, de 2,92 ore pe an. Ea este urmată de Slovenia cu 2,16 ore și Grecia cu 1,63 ore.

„Deși Italia are o durată medie a întreruperilor de curent mai scurtă decât Grecia, baza sa extinsă de gospodării înseamnă că înregistrează cel mai mare cost anual total estimat pe gospodării dintre țările europene evidențiate”, se arată în studiu.

„Se estimează că întreruperile de curent din Italia vor costa gospodăriile în jur de 154,7 milioane de euro pe an, urmată îndeaproape de Polonia cu 152,1 milioane de euro”, conform studiului citat de sursă.

Creștere a prețurilor medii zilnice ale energiei electrice

În iunie și iulie anul trecut, Europa a cunoscut un val de căldură în care temperaturile au atins 40°C. A fost declanșată o creștere a cererii zilnice de energie electrică cu până la 14%. Acest lucru, combinat cu întreruperile centralelor termice, a dus la o creștere de două până la trei ori a prețurilor medii zilnice ale energiei electrice.

Totuși, producția record de energie solară din UE a contribuit la menținerea stabilității aprovizionării cu energie pe fondul creșterii cererii, potrivit unui grup de experți în energie.

„În zilele de vârf ale valului de căldură, energia solară a furnizat până la 50 GW de energie numai în Germania, generând 33-39% din energia electrică a Germaniei”, potrivit experților citați de Euronews.

Categorii: MediaFax.ro

Italia, Spania și alte țări din întreaga lume se confruntă cu zile întregi de stres termic, comparativ cu anii 1970

MediaFax.ro - 23 Iunie, 2026 - 07:48

Un studiu arată că Spania, Italia, Grecia și Turcia, precum și alte țări de pe întreaga planetă se confruntă cu zeci de zile în plus de stres termic, în comparație cu anii 1970, potrivit AP.

Regiunile care nu au fost anterior afectate de stresul termic îl resimt acum și ele.

Efectele cauzate de încălzirea globală

Temperaturile extreme, zilele cu stres termic și nopțile tropicale au devenit mult mai frecvente, mai lungi și mai severe în ultimele șase decenii. Aceste efecte vin pe măsură ce încălzirea planetei se intensifică. Arderile combustibililor fosili: cărbune, petrol și gaze stau la baza acestor schimbări climatice, potrivit unui nou studiu publicat luni în revista Nature Climate Change.

Cercetătorii au folosit temperaturi similare cu cele simțite, pentru a înțelege mai bine impactul asupra oamenilor. Au evaluat stresul termic la fiecare individ, influențat de temperatură, umiditate, viteza vântului și multe altele. Au folosit Indicele Climatic Termic Universal, pentru a analiza acești factori și a modela răspunsul corpului uman la mediu, potrivit sursei.

Combinația dintre căldură și umiditate poate fi periculoasă pentru oameni. Umiditatea influențează modul în care se evaporă transpirația. Acesta este un mecanism de răcire. Valurile de căldură umede pot fi mai fatale decât valurile de căldură uscată, deoarece oamenii nu se răcesc la fel de ușor.

Aproape două luni de zile cu temperaturi extreme, până la sfârșitul secolului

Studiile anterioare au analizat măsura în care schimbările climatice provocate de om au dus la creșterea temperaturilor, în special în ultimii ani. Un studiu arată că oamenii la nivel global au suferit, în medie, cu 41 de zile suplimentare de căldură periculoasă în 2024. Alte cercetări arată că lumea este pe cale să adauge aproape două luni de zile extrem de călduroase în fiecare an, până la sfârșitul secolului.

Aici, cercetătorii au analizat stresul termic la trei niveluri: puternic (temperaturi indice mai mari sau egale cu 32 de grade Celsius); foarte puternic (temperaturi indice mai mari sau egale cu 38 de grade Celsius); și extrem (temperaturi indice mai mari sau egale cu 46 de grade Celsius).

Locurile care s-ar putea confrunta cu aproximativ 50 de zile în plus pe an cu stres termic cel puțin puternic față de anii 1970 includ părți din Africa de Sud. Sunt incluse zone precum Namibia și Angola; Africa de Est, inclusiv părți din Tanzania, Kenya și Uganda. De asemenea, sunt incluse și părți din Mexic și America Centrală, potrivit sursei citate.

Până la 40 de zile în plus de stres termic în unele țări din Europa

În sudul Spaniei, Italia, Grecia și Turcia, unele zone vor înregistra până la 40 de zile suplimentare cu stres termic puternic față de anii 1970. O mare parte din sudul Europei se confruntă cu aproape o lună întreagă de zile suplimentare cu stres termic puternic față de acum câteva decenii.

În SUA, o mare parte a țării se confruntă cu 15 sau mai multe zile de stres termic cel puțin puternic. Zonele din sud, inclusiv Texas și Florida, se confruntă cu aproape 25 sau mai multe zile cu stres termic foarte puternic.

Autoarea principală a studiului, Rebecca Emerton, a transmis că este izbitor „să vedem stresul termic nu doar intensificându-se în acele locuri pe care le considerăm deja calde sau obișnuite să experimenteze valuri de căldură… ci și să vedem această amprentă. Noi o numim extindere a stresului termic în regiuni în care, din punct de vedere istoric, a fost rară sau inexistentă”.

Conform studiului, temperaturile resimțite în cele mai calde zece nopți ale fiecărui an au crescut, de asemenea, mai rapid. Acestea au crescut cu 0,32 grade Celsius pe deceniu, decât în ​​cele mai calde zece zile, cu 0,27 grade Celsius pe deceniu, mai arată sursa.

Pentru nopțile tropicale, cercetătorii au luat în considerare o temperatură minimă de 20 de grade Celsius. Aceasta înseamnă că oamenii s-ar putea să nu se recupereze corespunzător după căldura din timpul zilei pe timpul nopții.

Nevoia de combatere a încălzirii globale

Emerton afirmă că studiul evidențiază nevoia urgentă de a atenua încălzirea viitoare. De asemenea, este nevoie de implementarea unor strategii de adaptare, a unor planuri de acțiune pentru sănătate legate de căldură, a unor sisteme de avertizare timpurie și a unor evaluări ale riscurilor climatice.

Categorii: MediaFax.ro

Vreme mai caldă decât de obicei în următoarea lună. Ce anunță ANM

MediaFax.ro - 23 Iunie, 2026 - 07:41
Săptămâna 22.06.2026 – 29.06.2026

Valorile termice vor fi mai ridicate decât cele specifice pentru această săptămână pe întreg teritoriul României, dar cu o abatere termică pozitivă mai accentuată în regiunile vestice, nord-vestice și centrale.

Regimul pluviometric va fi local excedentar în regiunile sud-vestice, iar în rest va fi deficitar, mai ales în nordul teritoriului.

Săptămâna 29.06.2026 – 06.07.2026

Temperaturile medii vor fi mai ridicate decât cele normale pentru acest interval la nivelul întregii țări, dar mai ales în vest, nord și centru.

Cantitățile de precipitații vor fi deficitare în toate regiunile, dar mai ales în cele nordice, centrale și la munte.

Săptămâna 06.07.2026 – 13.07.2026

Temperatura medie a aerului va avea valori mai ridicate decât cele normale pentru această perioadă, la nivelul întregii țări.

Regimul pluviometric estimat pentru acest interval va fi deficitar în toate regiunile, dar mai ales în cele montane.

Săptămâna 13.07.2026 – 20.07.2026

Mediile valorilor termice se vor situa peste cele specifice pentru această săptămână, pe întreg teritoriul României.

Cantitățile de precipitații vor fi apropiate de cele normale pentru această perioadă, în majoritatea regiunilor.

Categorii: MediaFax.ro

Un cuplu de români, acuzat că a păcălit sistemul de ajutoare sociale din Elveția cu „accidente” repetate

MediaFax.ro - 23 Iunie, 2026 - 07:38

Cei doi au obținut ilegal indemnizații și alte beneficii în valoare de peste 290.000 de franci elvețieni. Instanța a dispus și expulzarea lor din țară pentru o perioadă de 12 ani, relatează Tagblatt.

Dosarul a fost judecat de Tribunalul Districtual din Wil, după ce procurorii au încheiat cu inculpații o procedură simplificată. Instanța a verificat legalitatea acordului și a confirmat pedepsele stabilite.

Accidente repetate și concedii medicale prelungite

Potrivit anchetatorilor, cei doi acceptau locuri de muncă prin intermediul agențiilor de muncă temporară. La scurt timp după angajare, susțineau că au fost victimele unor accidente. În cele mai multe cazuri, afirmau că au căzut pe scări și au suferit contuzii.

În baza acestor declarații, obțineau concedii medicale și indemnizații pentru incapacitate temporară de muncă. Când medicii solicitau investigații suplimentare sau refuzau prelungirea concediilor, cei doi schimbau medicul. Astfel, verificările erau reluate, iar perioada concediilor medicale era prelungită.

Procurorii susțin că schema a funcționat între iulie 2021 și iunie 2025. În acest interval, bărbatul ar fi fost implicat în peste 120 de acte de fraudă. Prejudiciul produs sistemului elvețian de asigurări sociale depășește 183.000 de franci.

Inteligența artificială a contribuit la descoperirea fraudei

Ancheta a început după o sesizare formulată de instituția elvețiană de asigurări pentru accidente, Suva. Potrivit procurorilor, instituția a folosit instrumente bazate pe inteligență artificială pentru identificarea unor modele suspecte. Aceste analize au contribuit la descoperirea presupusei fraude.

Femeia este acuzată că a produs un prejudiciu suplimentar de peste 85.000 de franci. De asemenea, ea ar fi comandat bunuri pe numele altor persoane. Valoarea acestora depășește 22.000 de franci. Potrivit anchetatorilor, coletele erau sustrase ulterior din cutiile poștale ale destinatarilor.

Pedepse cu închisoarea și interdicție de a reveni în Elveția

Bărbatul a fost condamnat la trei ani de închisoare. Zece luni vor fi executate efectiv, iar restul pedepsei a fost suspendat sub supraveghere. Deoarece a petrecut o perioadă îndelungată în arest preventiv, autoritățile au decis expulzarea sa imediat după executarea pedepsei.

Partenera sa a primit o condamnare de 20 de luni de închisoare, cu suspendare. Ea a petrecut însă peste șapte luni în arest preventiv. Femeia va rămâne în custodia autorităților până la expulzare.

Instanța a decis ca ambii condamnați să părăsească Elveția în această săptămână. Totodată, cei doi trebuie să achite prejudiciile provocate instituțiilor și companiilor afectate, precum și cheltuielile judiciare stabilite de instanță.

Categorii: MediaFax.ro

Româncă de 40 de ani, înjunghiată mortal în urma unui conflict la o fermă de căpșuni

MediaFax.ro - 23 Iunie, 2026 - 07:25

Tragedia a avut loc luni dimineață în Kaldenkirchen, o localitate din orașul Nettetal, situată în landul Renania de Nord-Westfalia, potrivit Bild.

Femeia lucra ca muncitor sezonier la o fermă unde se cultivă sparanghel și căpșuni. Potrivit informațiilor transmise de autoritățile germane, conflictul a izbucnit înainte de începerea programului de lucru. Altercația s-a produs în spațiile de cazare destinate muncitorilor sezonieri.

În incident au fost implicați trei cetățeni români. Este vorba despre femeia ucisă, partenerul ei, în vârstă de 44 de ani, și un alt muncitor sezonier, de 25 de ani.

Victima a fost transportată cu elicopterul la spital

Poliția a fost alertată în jurul orei 7:22. La fermă au intervenit echipaje de poliție, ambulanțe și un elicopter medical, solicitat din cauza gravității situației.

Românca prezenta mai multe plăgi înjunghiate și tăiate. Medicii au transportat-o de urgență la spital cu elicopterul. În ciuda eforturilor depuse, femeia a murit la scurt timp după internare.

Partenerul victimei a fost rănit grav în timpul conflictului. Acesta a fost internat și urma să fie operat. Starea sa este monitorizată de medici.

Principalul suspect a fost reținut

Anchetatorii îl consideră principal suspect pe muncitorul român de 25 de ani. Acesta a fost reținut imediat după incident și se află în custodia poliției.

Oamenii legii au ridicat un cuțit de la locul faptei. Potrivit publicației germane Bild, există suspiciuni că acesta ar fi fost folosit în atac. Expertizele urmează să stabilească dacă arma a fost utilizată în comiterea crimei.

Poliția și Parchetul au deschis un dosar pentru omor. De asemenea, a fost constituită o echipă specială de investigație. Mai mulți muncitori sezonieri au fost audiați pentru a clarifica împrejurările tragediei.

Motivul conflictului rămâne necunoscut

Anchetatorii încearcă să stabilească motivul altercației. Deocamdată, nu este clar dacă disputa a avut legătură cu activitatea desfășurată la fermă. De asemenea, nu este exclusă varianta unui conflict de natură personală.

Tragedia readuce în atenție un alt incident violent produs în Nettetal. În luna martie, două muncitoare sezoniere s-au implicat într-un conflict grav. O femeie de 26 de ani a fost acuzată că a încercat să își ucidă colega, în vârstă de 33 de ani. Victima a fost atunci transportată la spital în stare critică, însă a supraviețuit.

Categorii: MediaFax.ro

Cum încearcă firmele să influențeze răspunsurile ChatGPT și Gemini. Noua luptă pentru vizibilitate pe internet

MediaFax.ro - 23 Iunie, 2026 - 07:19

Fenomenul este cunoscut sub numele de „Answer Engine Optimization” (AEO) și reprezintă o evoluție a strategiilor clasice de SEO. Dacă în trecut obiectivul era să apari cât mai sus în rezultatele unui motor de căutare, acum miza este să fii menționat direct în răspunsul generat de inteligența artificială, transmite Il Post.

Gemini și Google Translate. Sursa foto: Mediafax.

Interesul companiilor este ușor de înțeles. În timp ce Google afișează mai multe rezultate pentru aceeași căutare, un chatbot oferă de regulă un singur răspuns sintetizat. A fi inclus în acel răspuns poate aduce un avantaj semnificativ în fața concurenței.

Reddit, utilizat masiv de AI

Un exemplu recent a fost observat pe Reddit, una dintre principalele surse utilizate de multe sisteme AI. Moderatorii unei comunități dedicate biohackingului au acuzat producători de suplimente și terapii hormonale că publicau conținut cu scopul de a influența discuțiile și, implicit, răspunsurile chatboturilor care folosesc Reddit drept sursă de informații. Importanța platformei nu este întâmplătoare. Potrivit analizelor din industrie, Reddit a devenit unul dintre cele mai citate site-uri de către sistemele AI, alături de Wikipedia și alte surse considerate relevante.

Pe măsură ce utilizatorii încep să ceară recomandări direct chatboturilor, firmele își adaptează strategiile. Unele publică liste și clasamente în care propriile produse ocupă întotdeauna primul loc. Altele creează volume mari de conținut pe forumuri, rețele sociale sau site-uri specializate pentru a crește șansele ca informațiile lor să fie preluate de modelele AI.

Surse „de încredere” destinate exclusiv chatboturilor

Experții atrag atenția că fenomenul ridică întrebări importante privind credibilitatea informațiilor. Deși companiile din domeniul inteligenței artificiale încearcă să îmbunătățească selecția surselor și să limiteze manipulările, sistemele actuale pot încă prelua informații din comunități mici, puțin verificate sau ușor de influențat. În unele cazuri, au fost descoperite chiar și instrucțiuni ascunse în pagini web, destinate exclusiv chatboturilor. Aceste mesaje invizibile pentru utilizatori încercau să convingă inteligența artificială să considere anumite site-uri drept surse de încredere sau să recomande anumite produse.

Pe măsură ce tot mai multe persoane folosesc AI în locul motoarelor de căutare tradiționale, specialiștii estimează că lupta pentru influențarea răspunsurilor va deveni una dintre cele mai importante bătălii din economia digitală a următorilor ani. Miza nu este doar vizibilitatea online, ci și controlul asupra informațiilor pe care milioane de oameni le primesc zilnic de la inteligența artificială.

Categorii: MediaFax.ro

Pagini

Subscribe to Capital Market agregator - MediaFax.ro