Mircea Abrudean afirmă că PNL „arată foarte bine, arată așa cum ar fi trebuit să arate de multă vreme”.
„A fost un Congres extraordinar foarte bun, cred că unul dintre cele mai bune Congrese la care am participat și sunt de 24 de ani în PNL”, adaugă el.
Vicepreședintele PNL spune că reforma partidului va merge până la capăt.
„Suntem pregătiți să reformăm partidul până la capăt (…). Evaluarea tuturor filialelor care începând de ieri au devenit interimare se va face de către Biroul Permanent Național, conform prevederilor statutare și bineînțeles că vom fi foarte atenți la tot ceea ce înseamnă păstrarea liniilor stabilite prin hotărârile Congresului și prin moțiunea câștigătoare a lui Ilie Bolojan (…). Nu o să ne propunem o vânătoare de vrăjitoare, că nu asta își propune noua conducere a PNL, ci de a alinia tot ceea ce se întâmplă, inclusiv în filialele partidului, cu hotărârile Congresului”, spune Abrudean.
”Un val extraordinar de oameni care vor să se înscrie în PNL”Mircea Abrudean susține că există „un val de oameni” care vor să se înscrie în PNL.
„E important de spus, în ultima perioadă, am constatat un val extraordinar de oameni care vor să se înscrie în PNL, ceea ce nu am mai întâlnit de foarte, foarte mult timp, mai ales tineri”.
Întrebat dacă PNL nu a fost totuși fragilizat de ultimele atacuri, liberalul a răspuns: ”Cu siguranță, partidul a fost fragilizat, cu siguranță că a fost un atac concertat la PNL și din exterior și din interior, dar toată această situație, toată această manevră, să-i spunem, nu a făcut decât să-i scoată la iveală pe cei care nu-și doresc să continue în linia corectă a PNL, ci vor să meargă mai departe cu PSD sau cu alte orientări pe care le au și cei care își doresc cu adevărat ca acest partid să continue pe direcția corectă”, încheie Abrudean.
„Eu cred că va trece Guvernul”, a spus astăzi deputatul Romeo Lungu (PSD) pe holurile Parlamentului.
Întrebat care vor fi prioritățile sale în fruntea Ministerului Dezvoltării, după ce a fost propus pentru această funcție în Guvernul Adrian Veștea, Lungu a declarat:
„În primul rând, discuția cu domnul Cseke. Prioritatea numărul 1. Și stadiul problemelor pe PNRR. Asta este prioritatea nr 1. Asta vreau să fac în urma discuției….Aseară am aflat că voi fi ministru desemnat. Mai mult, să prioritizăm proiecte și să găsim fondurile necesare pentru a le finanța. O să vedem exact. Nu știu ce e acolo”, spune Lungu.
El susține că nu este prieten cu Marcel Ciolacu, fostul lider PSD, dar facparte din aceeași organizație: „Sunt membru de partid din 2001”.
Întrebat ce îl recomandă pentru funcția de ministru al Dezvoltării, Lungu răspunde: „Am terminat studiile în administrație publică, am lucrat ca vicepreședinte la Consiliul Județean, sunt în contact cu primarii, cam astea sunt lucrurile. Cu primarii în general, cu structurile asociative, am fost membru al comisiilor de administrație din Parlament”.
Romeo-Daniel Lungu (47 de ani) este deputat PSD de Buzău, aflat la al doilea mandat și ocupă în prezent și funcția de chestor al Camerei Deputaților. În tinerețe, a activat ca arbitru de fotbal în ligile inferioare, arată CV-ul său. Până în 2020, a fost vicepreședinte al CJ Buzău și Director executiv al Direcției Județene pentru Sport și Tineret Buzău.
A mai lucrat la S.C. Compania de apă S.A. Buzău, a fost în CA al S.C Transbus S.A Buzau, a fost și consilier senatorial și a lucrat și în prefectura Buzău. Lungu este actual președinte al organizației județene PSD Buzău – a preluat conducerea filialei în mai 2025, după demisia lui Lucian Romașcanu.
Sursa video: Antena 3 CNN
Andy Burnham a candidat de două ori, fără succes, la conducerea Partidului Laburist, aflat la guvernare în Marea Britanie, potrivit The New York Times.
Acum, victoria sa decisivă în cadrul unor alegeri parlamentare parțiale îl apropie nu doar de acest obiectiv, ci și de posibilitatea de a ajunge la Downing Street în calitate de prim-ministru.
Un comunicator fluent, cunoscut pentru carismă, Andy Burnham a fost timp de nouă ani primar al regiunii Greater Manchester, unde și-a cultivat o imagine de optimism, activism și acel stil autentic și direct de a vorbi, caracteristic nordului Angliei.
Andy Burnham s-a născut la Liverpool în 1970. A studiat limba engleză la Universitatea din Cambridge, iar după absolvire a lucrat ca cercetător și consilier politic înainte de a intra în Parlament.
După ce a câștigat alegerile în 2001, reprezentând Leigh, a devenit ministru adjunct în guvernul lui Tony Blair. Ulterior, în cabinetul lui Gordon Brown, a ocupat funcțiile de secretar-șef al Trezoreriei, secretar pentru cultură, mass-media și sport, iar apoi secretar pentru sănătate.
După ce Partidul Laburist a pierdut alegerile generale din 2010, Andy Burnham a candidat la funcția de lider al partidului, clasându-se pe locul al patrulea. În 2015 a încercat din nou, dar a pierdut în fața lui Jeremy Corbyn.
„O cale greșită timp de 40 de ani”În 2017, Andy Burnham a părăsit Parlamentul și a fost ales primar al Greater Manchester.
Andy Burnham a fost, de asemenea, în prima linie în timpul pandemiei, plângându-se că măsurile de restricție impuse de guvern penalizau regiuni precum a sa și ținând un discurs în centrul orașului Manchester care a devenit celebru.
Un fir roșu al carierei lui Andy Burnham a fost ideea că politica britanică și mass-media sunt prea centrate pe Londra și că inegalitatea regională a dăunat țării, un aspect pe care l-a subliniat în primul său discurs în Parlament, în 2001. În cadrul unui interviu recent, Andy Burnham a afirmat că Marea Britanie a fost „pe o cale greșită timp de 40 de ani”.
Prim-ministrul britanic Keir Starmer a anunțat că va demisiona. El va continua să fie șef al guvernului până la alegerea unui nou prim-ministru. Starmer va demisiona, de asemenea, din funcția de lider al Partidului Laburist. Nominalizările pentru conducerea partidului vor fi acceptate între 9 și 16 iulie. Starmer a declarat că nu va participa. The Independent notează că au existat discuții privind o posibilă tranziție a conducerii către Andy Burnham, recent revenit în Parlament, cu o eventuală preluare a funcției în septembrie pentru a permite o perioadă de pregătire.
O vacă a născut patru viței sănătoși la o fermă din Bavaria. Potrivit Agrarheute, evenimentul ieșit din comun a avut loc la ferma familiei Hohenester din Geisenhausen, în districtul Landshut din Germania.
Evenimentul s-a produs la finalul lunii mai. Vaca a născut patru viței masculi spre surprinderea fermierilor și a medicilor veterinari.
Martor: Am văzut mai multe picioareMartorii au relatat că primele semne că fătarea nu este una obișnuită au apărut chiar la începutul nașterii.
„Am văzut mai multe picioare”, a povestit martorii.
Inițial fermierii și medicul veterinar au presupus că este vorba despre tripleți, o situație deja neobișnuită. Surpriza a venit însă pe parcursul nașterii. După ce au fost aduși pe lume primii trei viței, medicul veterinar a descoperit că vaca mai urma să nască un pui.
„Am crezut că doar glumește (veterinarul n.r.)”, a relatat fermierul.
Vaca cu patru viței, un eveniment regionalCei patru viței au fost botezați Alfi, Amigo, Apollo și Ajax. Ei au fost născuți cu ajutor medical și au fost monitorizați atent pe parcursul întregului proces.
Nașterea s-a transformat într-un eveniment local și nu a fost lăsată la voia întâmplării. Medicul veterinar a asistat permanent vaca, iar unul dintre viței a avut nevoie de îngrijiri suplimentare pentru stabilizarea circulației imediat după fătare.
În prezent, vaca și cei patru viței sunt în stare bună.
Specialiștii spun că nașterile de cvadrupleți la bovine sunt extrem de rare. Cazurile cu tripleți sunt considerate o excepție.
În urma loviturilor, autoritățile instalate de Moscova în peninsula anexată au suspendat temporar vânzările de combustibil către populație și companii, potrivit The Independent.
Atacuri asupra infrastructurii din apropierea Podului CrimeeiPreședintele ucrainean Volodimir Zelenski a anunțat că armata a lovit mai multe obiective militare și energetice din apropierea Podului Crimeei.
Construcția leagă peninsula Crimeea de teritoriul Federației Ruse și reprezintă o rută esențială pentru aprovizionarea trupelor ruse.
Autoritățile ruse au raportat că sistemele de apărare antiaeriană au interceptat 239 de drone ucrainene în timpul nopții. Potrivit Moscovei, atacurile s-au soldat cu cel puțin cinci morți și 28 de răniți.
Informațiile privind victimele nu au putut fi verificate independent.
Crimeea suspendă vânzările de combustibilGuvernatorul instalat de Rusia în Crimeea, Serghei Aksionov, a anunțat suspendarea vânzărilor de carburanți către populație și mediul privat.
Combustibilul va fi distribuit exclusiv instituțiilor publice care asigură serviciile esențiale și securitatea peninsulei. Autoritățile nu au precizat cât timp vor rămâne în vigoare restricțiile.
Măsura vine pe fondul intensificării atacurilor ucrainene asupra infrastructurii energetice și logistice din Crimeea.
În paralel, autoritățile din Sevastopol au anulat toate evenimentele publice organizate în aer liber. De asemenea, iluminatul stradal va fi redus pentru economisirea energiei electrice.
Zelenski avertizează asupra unei noi escaladăriPreședintele ucrainean a declarat că Rusia pregătește un nou atac de amploare împotriva Ucrainei.
În același timp, el a avertizat Belarusul să elimine infrastructura utilizată de armata rusă, în caz contrar existând riscul unor măsuri militare.
Pe front, Statul Major al armatei ucrainene susține că Rusia a lansat în ultimele 24 de ore trei atacuri cu rachete, 84 de lovituri aeriene și aproape 10.000 de drone kamikaze.
Forțele ucrainene afirmă că au lovit mai multe posturi de comandă, poziții de artilerie și centre de coordonare a dronelor rusești.
Potrivit calculelor vehiculate în negocieri, baza de susținere a Guvernului Veștea pornește de la PSD, la care s-ar adăuga parlamentari din grupurile mici, neafiliați, minorități și o parte dintre liberalii care nu respectă linia oficială a PNL. Chiar și în varianta optimistă, fără voturi din AUR, totalul ar rămâne sub pragul necesar, în jurul a 217 voturi.
Structura Parlamentului arată astfel: PSD – 127 de parlamentari, AUR – 90, PNL – 76, USR – 59, UDMR – 31, minoritățile – 17, Uniți pentru România – 15, SOS România – 15, neafiliați – 23 și grupul PACE – 11. În total, vorbim de 464 de parlamentari.
Guvernul Veștea intră la vot fără majoritate clară. Calculele depind de voturile AURÎn tabăra Veștea, voturile considerate de bază vin de la PSD. Dacă toți parlamentarii PSD votează cabinetul, premierul desemnat pleacă de la aproximativ 127-128 de voturi. Diferența până la 233 este de circa 105-106 voturi.
A doua piesă importantă este PNL. Oficial, PNL a anunțat că nu susține Guvernul Veștea, însă o parte dintre parlamentarii liberali ar putea vota împotriva liniei partidului. Aici cifrele diferă pe surse: cele mai prudente calcule vorbesc de 20-24 de parlamentari PNL în tabăra Veștea, alte evaluări indică 23 de parlamentari, iar scenariile optimiste merg spre 25-30 de liberali dispuși să voteze cabinetul.
Cu PSD și aproximativ 23 de liberali din tabăra Veștea, cabinetul ar ajunge la circa 150-151 de voturi. De aici încep calculele cu grupurile mici: minorități, neafiliați, Uniți pentru România și PACE. Dacă acestea ar vota în bloc, tabăra Veștea ar putea urca spre 213-217 voturi, adică tot sub pragul de 233.
Asta înseamnă că, matematic, Guvernul Veștea are nevoie de sprijin din zona AUR. În funcție de câți parlamentari PNL și din grupurile mici votează efectiv, necesarul de voturi AUR este estimat între 16 și 25. Surse politice susțin că tabăra Veștea mizează pe aproximativ 20 de voturi de la AUR, în timp ce alte evaluări vorbesc despre cel puțin 25 de voturi necesare pentru ca învestirea să fie sigură.
Oficial, AUR spune că nu votează Guvernul Veștea. Petrișor Peiu a transmis că parlamentarii partidului nu vor susține cabinetul, însă surse politice susțin că PSD și tabăra Veștea au negociat individual pentru voturi. În ședința conducerii Parlamentului, AUR a votat alături de PSD pentru calendarul rapid al învestirii, ceea ce a alimentat suspiciunile că o parte dintre parlamentarii formațiunii ar putea rupe linia oficială la votul final.
Cazurile confirmate de Ebola din estul Congoului a ajuns la 1.003, inclusiv 254 de decese, au declarat oficialii într-un comunicat duminică seara, potrivit AP.
Aproximativ 100 de persoane s-au recuperat în urma epidemiei concentrate în provincia Ituri, de la declararea acesteia pe 15 mai, a anunțat Ministerul Sănătății din Congo. Cel puțin 365 de pacienți sunt internați în spitale sau în izolare, a precizat acesta.
Virusul nu are vaccin sau tratamentFocarul de Ebola este cauzat de virusul rar Bundibugyo, care nu are vaccinuri sau tratament. Focarul a fost cel mai grav din istorie în prima sa lună. Oficialii recunosc că ar putea exista mult mai multe cazuri, despre care încă nu știu. De asemenea, vârful epidemiei nu a fost încă atins, potrivit sursei.
Urmărirea contactelor rămâne o problemă cheie pentru autoritățile locale. Acestea au atins o rată de acoperire de doar 55%, a declarat ministerul.
Nu a fost încă descoperit pacientul zeroAutoritățile au declarat că oficialii nu au identificat încă pacientul zero al focarului. Ele trebuie să identifice peste 35.000 de persoane care au intrat în contact cu persoane infectate până săptămâna trecută.
La mai bine de o lună de la începutul epidemiei, oficialii cred că boala continuă să se răspândească. Nimeni nu îi cunoaște adevărata amploare, mai arată sursa.
„Dacă vrei să controlezi o epidemie, în special una de Ebola, trebuie să cunoști cazul index. Nu avem încredere în momentul în care a început această epidemie”, a declarat săptămâna trecută, pentru Associated Press, directorul general al Centrelor pentru Controlul și Prevenirea Bolilor din Africa, Dr. Jean Kaseya.
Starmer a confirmat că va renunța la funcție, în urma presiunilor imense la care a fost supus în ultimele zile, potrivit The Independent.
„Fiecare decizie pe care am luat-o a avut ca scop punerea pe primul plan a țării pe care o iubesc”, a declarat el.
„De aceea voi demisiona din funcția de lider al Partidului Laburist; am vorbit cu Majestatea Sa Regele în această dimineață pentru a-l informa cu privire la decizia mea”.
„Voi solicita Comitetului Executiv Național al Partidului Laburist să stabilească un calendar conform căruia depunerea candidaturilor să înceapă pe 9 iulie și să se încheie înainte de vacanța de vară. În cazul unei competiții electorale, acest lucru va asigura numirea unui nou lider înainte de reluarea lucrărilor Parlamentului în septembrie. Voi rămâne în funcția de prim-ministru până la finalizarea competiției electorale. Și voi face tot ce-mi stă în putință pentru a asigura o predare ordonată a puterii”, a mai spus Starmer.
Keir Starmer a demisionat din funcția de prim-ministru după 23 de luni la putere, în urma înfrângerilor record suferite de Partidul Laburist la alegerile locale și a presiunii crescânde din partea propriilor deputați.
Demisia survine în urma victoriei spectaculoase a lui Andy Burnham la alegerile parțiale din Makerfield, un rezultat considerat de mulți membri ai Partidului Laburist drept dovada că fostul primar al Greater Manchester este capabil să învingă partidul Reform într-un mod în care Starmer nu a reușit.
Starmer a preluat funcția în iulie 2024, în urma unei victorii zdrobitoare la alegerile generale, dar de atunci a asistat la o scădere masivă a popularității guvernului, pe măsură ce nemulțumirea față de conducerea sa a crescut.
Demisia sa declanșează o alegere decisivă pentru conducerea Partidului Laburist, mai mulți deputați reprezentând diferite facțiuni ale partidului intenționând, se pare, să-și depună candidatura.
Prim-ministrul britanic Keir Starmer a anunțat luni că va demisiona atât din funcția de șef al guvernului, cât și din cea de lider al Partidului Laburist. El va rămâne în funcție până la alegerea unui succesor, pentru a asigura o tranziție ordonată a puterii.
Starmer a declarat că a „auzit răspunsul” parlamentarilor laburiști la întrebarea dacă mai este persoana potrivită pentru a conduce partidul la următoarele alegeri generale și că acceptă situația „cu bună-credință”. El a precizat că l-a informat pe regele Charles al III-lea despre decizia sa.
Potrivit calendarului anunțat, nominalizările pentru conducerea Partidului Laburist se vor deschide pe 9 iulie și se vor încheia înainte de vacanța parlamentară de vară, programată pentru 16 iulie. Dacă va exista o competiție internă, noul lider laburist – și, implicit, noul prim-ministru – ar urma să fie instalat înainte de revenirea Parlamentului, în septembrie.
Starmer a spus că nu va candida în cursa pentru conducerea partidului și că îi va oferi „sprijin deplin” succesorului său. Decizia vine pe fondul presiunilor tot mai mari din interiorul Partidului Laburist, după scăderea popularității guvernului și revenirea în Parlament a lui Andy Burnham, primarul regiunii Greater Manchester, considerat unul dintre favoriții pentru preluarea conducerii.
Știre inițialăStarmer se retrage pe fondul presiunilor tot mai mari din interiorul Partidului Laburist. Surse politice afirmă că acesta și-ar fi petrecut weekendul la Chequers, unde ar fi discutat cu familia despre viitorul său politic.
The Independent notează că au existat discuții privind o posibilă tranziție a conducerii către Andy Burnham, recent revenit în Parlament, cu o eventuală preluare a funcției în septembrie pentru a permite o perioadă de pregătire.
Tensiunile din interiorul Partidului Laburist s-au intensificat în ultimele zile. Potrivit informațiilor citate, printre cei care ar fi exprimat îngrijorări se numără și membri de rang înalt ai guvernului, inclusiv ministrul de externe Yvette Cooper.
Ministrul educației, baroneasa Jacqui Smith, a declarat că ar fi dispusă să lucreze sub conducerea lui Burnham, însă a avertizat asupra necesității unei gestionări prudente a eventualelor schimbări de leadership.
Între timp, la Downing Street au loc pregătiri intense pentru discursul anunțat. Zona din fața clădirii a fost securizată, iar jurnaliștii și echipele tehnice au fost poziționați pentru transmisiunea în direct, în timp ce personalul administrației coordonează desfășurarea evenimentului.
Ce a declarat StarmerStarmer a confirmat că va renunța la funcție, în urma presiunilor imense la care a fost supus în ultimele zile, potrivit The Independent.
„Fiecare decizie pe care am luat-o a avut ca scop punerea pe primul plan a țării pe care o iubesc”, a declarat el. De aceea voi demisiona din funcția de lider al Partidului Laburist; am vorbit cu Majestatea Sa Regele în această dimineață pentru a-l informa cu privire la decizia mea”.
„ Voi solicita Comitetului Executiv Național al Partidului Laburist să stabilească un calendar conform căruia depunerea candidaturilor să înceapă pe 9 iulie și să se încheie înainte de vacanța de vară. În cazul unei competiții electorale, acest lucru va asigura numirea unui nou lider înainte de reluarea lucrărilor Parlamentului în septembrie. Voi rămâne în funcția de prim-ministru până la finalizarea competiției electorale. Și voi face tot ce-mi stă în putință pentru a asigura o predare ordonată a puterii”, a declarat Starmer.
Anunțul a fost făcut de Direcția Regională de Drumuri și Poduri (DRDP) Craiova.
Lucrările la viaduct au fost finalizatePotrivit DRDP Craiova, echipele de intervenție au încheiat lucrările de înlocuire a dispozitivelor de acoperire a rosturilor de dilatație ale viaductului.
În această perioadă, constructorul așteaptă ca betoanele turnate să atingă rezistența necesară.
Reprezentanții instituției spun că această etapă este esențială pentru reluarea circulației în condiții de siguranță.
Circulația va fi reluată din 25 iunieÎncepând de joi, 25 iunie, traficul rutier va fi redeschis pe ambele sensuri de mers.
Autoritățile precizează că măsura va intra în vigoare după finalizarea tuturor verificărilor tehnice.
Reluarea circulației va permite revenirea la condițiile normale de trafic în zonă.
DRDP Craiova a apreciat respectarea de către șoferi a restricțiilor de circulație impuse pe perioada intervențiilor.
Reprezentanții DRDP reamintesc că respectarea restricțiilor temporare contribuie la desfășurarea în siguranță a lucrărilor de întreținere și modernizare a infrastructurii rutiere.
Lucrările la Viaductul Râu Vadului au început la începutul lunii iunie și au impus restricții de circulație pe unul dintre cele mai tranzitate sectoare ale DN7, pe Valea Oltului. Intervențiile au vizat înlocuirea dispozitivelor de acoperire a rosturilor de dilatație, componente esențiale pentru siguranța și durabilitatea structurii podului.
Pe durata șantierului, traficul s-a desfășurat alternativ, pe un singur sens de mers, fiind dirijat prin semafoare. Restricțiile au provocat frecvent coloane de autovehicule, în special la sfârșit de săptămână și în intervalele cu trafic intens, șoferii fiind nevoiți să aștepte zeci de minute pentru traversarea viaductului.
„Să fiu sincer, chiar nu mi-am propus să-mi stric duminica urmărind fulminantul Congres PNL de ieri. Nu dau doi bani pe viitorul PNL-Bolojan și nici nu-mi consum duminicile cu grija lui. Dar congresul de ieri a scos la iveală câteva lucruri care merită observate. Nu pentru binele partidului, ci pentru binele României. Pentru că sunt periculoase și pentru că, perpetuate și transformate în politică de stat, pot dăuna grav sănătății acestei țări. Dar să vedem”, a transmis Fifor.
Fifor a criticat modul de desfășurare al congresului și atmosfera din interiorul PNL.
„Oare se mai îndoiește cineva de faptul că pe ce pune mâna Bolojan se alege praful? E și cazul PNL-ului. Noul PNL, marca Bolojan, se profilează amenințător la orizont drept marea soluție pentru o nouă „epocă de aur” a României. Iar congresul de ieri a oferit o imagine cât se poate de clară despre direcția în care se îndreaptă. Peneliștii de rit nou ai lui Bolojan au părut mai degrabă membrii unei secte politico-mistice decât participanții la un congres de partid”.
Congresul, „dus în transă de apariția miracolului de la Bihor”Potrivit lui Fifor, adunarea a fost una „dusă în transă de apariția unicului și inegalabilului „miracol de la Bihor”, guru Bolojan. Aplauze la comandă, ovații interminabile, elogii fără măsură și o atmosferă în care spiritul critic părea complet interzis. Firul roșu al „Congresului”? Lupta pe viață și pe moarte cu sistemul. Dacă nu ar fi de râs, sigur este de plâns. Unii dintre cei mai toxici politicieni ai României, oameni care sunt ei înșiși sistemul de peste 30 de ani se luau la trântă cu sistemul cel rău și nedret”.
Deputatul PSD a respins discursul anti-sistem promovat, în opinia sa, de liderii PNL.
„ Politicieni care au ocupat funcții, au controlat instituții și au făcut parte din toate formulele de putere ale ultimelor decenii descopereau brusc că sistemul este rău și profund corupt. Exact ca în cazul useriștilor, sistemul este detestabil doar atunci când îi lovește fix în freză. Când îi protejează, îi promovează și îi hrănește politic, este bun. Când însă le cere socoteală sau nu mai răspunde comenzilor lor, devine brusc „stat paralel”, „centre obscure de putere” și o amenințare la adresa democrației”, a afirmat Fifor.
El a continuat cu critici directe la adresa mai multor lideri liberali.
„ Cu Ciucu aflat în control judiciar pentru 60 de zile pentru luare de mită, cu Orban nemuritorul – tătucul jafului din pandemie, cu Falcă milionarul în euro din salariu de primar, cu alipiții ONG-iști scoși la lumină de același sistem… O adunătură de frustrați, de farisei, de îmbogățiți pe seama statului. O adunătură isterică pentru că își pierde privilegiile și pentru că va fi demufată de la banul public la care erau abonați și ei, și copiii lor”, a transmis deputatul PSD.
„Un PDL reinventat. Mai lipsea Băsescu – Petrov”Fifor a susținut că actualul PNL continuă practicile vechiului sistem politic.
„Oameni care au confundat zeci de ani statul cu propria proprietate și care acum descoperă, brusc, că „sistemul” este rău. Nu când îi ridica, nu când îi proteja, nu când le hrănea carierele și privilegiile, ci acum, când nu le mai răspunde la comandă. Un spectacol jenant despre o gașcă toxică pentru România. Și încă o dovadă că noul PNL al lui Bolojan nu aduce nimic nou. Doar aceleași personaje, aceleași reflexe și aceeași ipocrizie. Un PDL reinventat. Mai lipsea Băsescu – Petrov”.
„Cultul grețos al mărețului conducător”În final, deputatul PSD a criticat ceea ce consideră a fi un „cult” al liderului în interiorul PNL.
„Singura noutate? Cultul grețos al mărețului conducător. Bolojan. Care „…e-n toate / E-n cele ce sunt / Și-n cele ce mâine vor râde la soare / E-n pruncul din leagăn / Și-n omul cărunt”. În rest, să ne ferească Dumnezeu de o „nouă epocă de aur” marca Bolojan. Anul nefast al României, care sper să încheie azi, a arătat de ce sunt în stare unii care au ca singur scop prăduirea țării ridicată la nivel de politică de stat”.
Organizația, citată de Euronews, estimează că utilizarea acestor sisteme de încălzire a permis evitarea unor costuri de import de aproximativ 9,7 miliarde de euro doar anul trecut, într-un context în care securitatea energetică a devenit una dintre principalele preocupări ale Uniunii Europene.
Aproape 30 de milioane de pompe de căldură instalateDatele EHPA arată că anul trecut au fost vândute aproape trei milioane de pompe de căldură în 21 de țări europene, ridicând numărul total al unităților instalate la 29,3 milioane. Potrivit analizei, aceste echipamente furnizează acum o cantitate de energie termică echivalentă cu cea transportată de peste 200 de cargouri de LNG. Volumul este de două ori mai mare decât importurile de gaz natural lichefiat provenite din Orientul Mijlociu în 2025 și reprezintă aproximativ 7% din totalul importurilor anuale de LNG ale Uniunii Europene. „Fiecare pompă de căldură instalată este încă un pas către consolidarea securității energetice a Europei”, a declarat Paul Kenny, directorul EHPA.
Franța conduce clasamentul europeanFranța a fost liderul pieței europene în 2025, cu aproximativ 528.000 de pompe de căldură vândute. În total, țara are în prezent în jur de șapte milioane de unități instalate, cel mai mare număr din Europa. Pe locul al doilea se află Italia, cu 423.000 de sisteme vândute anul trecut.
Pompă de caldură. Sursa foto: X
Germania a înregistrat însă cea mai rapidă creștere, instalările majorându-se cu aproximativ 50% față de anul precedent. Raportat la populație, Norvegia ocupă primul loc în Europa, cu aproximativ 650 de pompe de căldură la fiecare 1.000 de gospodării. Finlanda urmează îndeaproape, cu peste 540 de unități la 1.000 de gospodării.
Funcționează și în climate foarte reciDatele citate de EHPA contrazic una dintre cele mai răspândite idei despre aceste sisteme: că nu ar fi eficiente în zonele cu ierni severe.Potrivit organizației, pompele de căldură continuă să funcționeze eficient chiar și la temperaturi de până la minus 30 de grade Celsius, fiind mai eficiente decât sistemele clasice de încălzire electrică. Pe fondul eforturilor de reducere a dependenței de combustibilii fosili și de importurile de gaz, Comisia Europeană analizează noi măsuri pentru stimularea instalării pompelor de căldură, inclusiv reducerea taxelor și a TVA pentru sistemele de încălzire verde și pentru electricitate.
Pe fondul noului val de violențe, președintele Donald Trump a cerut desfășurarea armatei în oraș, relatează The Guardian. Potrivit poliției, violențele au început vineri seara și au continuat pe parcursul weekendului.
Autoritățile au înregistrat cel puțin douăzeci de incidente armate în diferite zone ale orașului. Cel mai grav atac s-a produs vineri seară, când un SUV s-a apropiat de un grup de persoane.
Două persoane aflate în vehicul au deschis focul asupra mulțimii, potrivit anchetatorilor. În urma atacului, 12 persoane au fost împușcate. Victimele au vârste cuprinse între 17 și 47 de ani.
Răniții au fost transportați la mai multe spitale din oraș. Printre persoanele ucise în incidente separate se numără bărbați în vârstă de 21, 33 și 34 de ani.
Identitatea majorității victimelor nu a fost făcută publică.
Trump solicită din nou intervenția armateiÎn urma atacurilor, președintele Donald Trump a criticat conducerea statului Illinois. Acesta l-a acuzat pe guvernatorul JB Pritzker că refuză sprijinul federal pentru combaterea criminalității.
Trump a susținut că ar putea transforma Chicago într-unul dintre cele mai sigure orașe din Statele Unite prin desfășurarea militarilor.
Guvernatorul democrat a respins în repetate rânduri această propunere. El s-a opus și în trecut federalizării Gărzii Naționale din Illinois.
Primarul condamnă violențelePrimarul orașului Chicago, Brandon Johnson, a condamnat atacurile armate. Acesta a declarat că violența nu își are locul în oraș și că autorii vor fi trași la răspundere.
Atacurile au avut loc în perioada sărbătorii Juneteenth, care marchează sfârșitul sclaviei în Statele Unite. Primarul a transmis condoleanțe familiilor victimelor și a cerut continuarea anchetelor.
Datele arată o tendință diferităStatisticile poliției indică o ușoară creștere a incidentelor armate față de aceeași perioadă a anului trecut.
Totuși, rata generală a infracțiunilor violente din Chicago a scăzut în ultimii ani, în linie cu tendința înregistrată la nivel național.
În același timp, un studiu realizat de un centru independent de cercetare arată că desfășurarea Gărzii Naționale în Washington nu a avut un impact semnificativ asupra reducerii criminalității violente.
Specialiștii în asigurări de călătoriw au evaluat zece plaje din destinații populare de vacanță din Europa, notându-le în funcție de temperatura apei și a aerului, recenziile de cinci stele, costurile de cazare, prețurile băuturilor locale și distanța față de cel mai apropiat aeroport.
Și câștigătoarea? Niciuna alta decât plaja Mogren din Muntenegru, potrivit Express. Aceasta a devansat la limită plaja Nissi din Cipru, ocupând primul loc, locul al doilea revenind favoritei cipriote, în timp ce printre alte plaje notabile s-au numărat plaja Irakli din Bulgaria, plaja La Pelosa din Italia și plaja Bournemouth din Marea Britanie.
Plaja Mogren este o plajă dublă extrem de populară și uimitoare, situată la poalele unor stânci impresionante de gresie, chiar la vest de Orașul Vechi din Budva, în Muntenegru.
Considerată pe scară largă drept una dintre bijuteriile Rivierei Budva, aceasta este împărțită în mod distinct în două golfuri separate — Mogren I și Mogren II — legate printr-o pasarelă fermecătoare din lemn și un tunel îngust din piatră naturală săpat în stâncă.
Destinația oferă o combinație ideală între splendoarea naturii sălbatice, apele turcoaz cristaline și accesul facil la atracțiile istorice.
Plaja se bucură de o popularitate considerabilă online, numeroși vizitatori adunându-se pe TikTok pentru a prezenta împrejurimile sale uluitoare. Muntenegru se remarcă, de asemenea, prin prețurile accesibile, având unele dintre cele mai mici tarife generale.
Tragedia a fost descoperită duminică dimineață de fiica cea mare a femeii, care a alertat imediat autoritățile, relatează ANSA.
Tragedia s-a petrecut într-un bloc din cartierul Parella, aflat în vestul orașului Torino.
Tânăra de 19 ani a revenit acasă în jurul orei 11:00. Ea și-a găsit sora de 13 ani inconștientă, întinsă pe podeaua dormitorului. În aceeași încăpere, mama fetelor, o româncă de 40 de ani, era găsită fără viață.
Echipajele medicale au încercat minute în șir să o resusciteze pe adolescentă. În cele din urmă, medicii au declarat decesul acesteia.
Tânăra care a descoperit victimele a suferit un șoc puternic și a fost transportată la spital pentru îngrijiri.
Anchetatorii iau în calcul un omor urmat de sinuciderePrimele cercetări indică ipoteza unui omor urmat de sinucidere. Potrivit informațiilor preliminare, femeia și-ar fi ucis fiica prin strangulare, apoi și-ar fi luat viața.
Polițiștii criminaliști și procurorii au efectuat cercetări la fața locului și au început audierea rudelor și vecinilor.
Ancheta urmărește să stabilească împrejurările exacte ale tragediei și motivele care au dus la gestul extrem.
Femeia trecea printr-o perioadă dificilăPotrivit vecinilor, femeia se despărțise de soț în urmă cu câteva luni. Aceștia spun că era o persoană liniștită și politicoasă, însă devenise tot mai tristă după separare.
Femeia locuia împreună cu cele două fiice, în timp ce fostul soț se află în România. Locatarii spun că nu au auzit certuri sau scandaluri în apartament înaintea tragediei.
Investigația este în desfășurareDosarul este coordonat de procurorii din Torino, care continuă cercetările pentru stabilirea tuturor circumstanțelor.
Anchetatorii urmează să dispună expertize medico-legale și alte investigații pentru confirmarea cauzelor deceselor.
Autoritățile italiene nu au comunicat, până în prezent, concluziile finale ale anchetei.
O mare parte a Europei se pregătește, luni, pentru un val de căldură care se va intensifica și mai mult în zilele următoare, potrivit AFP.
Unele țări au luat măsuri speciale, pentru a atenua efectele valului de căldură.
Un cercetător a reiterat faptul că schimbările climatice provocate de om au contribuit la recentul val de căldură record, potrivit sursei.
Franța a înregistrat decese cauzate de căldură în weekend. 49 din cele 96 de departamente continentale ale țării au fost în alertă roșie pentru vreme.
Măsurile luate de franceziOficialii francezi au anunțat, luni, închiderea a 845 de școli. Alte 1.800 vor permite elevilor să plece mai devreme decât în mod normal.
Duminică, mai multe orașe au anulat festivalul anual de muzică. Guvernul a interzis consumul de alcool în locurile publice din motive de sănătate și ordine publică. Interdicția a fost impusă în departamentele aflate deja în alertă roșie pentru vreme, potrivit sursei citate.
Temperaturi extreme în FranțaUnele părți ale Franței au înregistrat temperaturi de peste 40 de grade. Ele reprezintă temperaturi extreme pentru luna iunie. În regiunea Gironde de sud-vest, oficialii locali au declarat că decesele a trei persoane, cu vârste cuprinse între 80 și 95 de ani, s-au datorat parțial căldurii intense.
Meteorologii francezi spun că actualul val de căldură ar putea ajunge să fie la fel de grav ca cel din august 2003. Atunci, valul de căldură a curmat viața a aproape 15.000 de persoane în Franța, mai arată sursa.
Atât Franța, cât și Belgia au anunțat reduceri ale serviciilor lor feroviare. În Franța, vor fi reduse în principal liniile de navetiști din Paris și din împrejurimi.
Compania feroviară națională din Belgia a anunțat că unele trenuri din orele de vârf au fost anulate pentru luni și marți. Măsurile au fost luate pentru a reduce riscul unor avarii care să blocheze șinele.
Belgia va avea „cele mai ridicate temperaturi înregistrate vreodată”Se așteaptă ca temperaturile din Belgia să fie „cele mai ridicate înregistrate vreodată” în săptămâna următoare, a avertizat David Dehenauw, șeful departamentului de prognoză de la Institutul Meteorologic din Belgia.
Ministrul francez adjunct pentru ecologie, Mathieu Lefèvre, a declarat că acest val de căldură a fost „deosebit de intens și deosebit de timpuriu”. În luna mai, mai multe țări europene au raportat temperaturi record pentru acea perioadă a anului, mai specifică sursa.
Akshay Deoras, cercetător senior la Centrul Național pentru Științe Atmosferice al Universității din Reading, Anglia, a declarat că este clar ce se află în spatele valului de recorduri de căldură.
Omul a provocat schimbările climatice, un punct de plecare pentru valul de căldură„Schimbările climatice provocate de om au oferit punctul de plecare pentru acest eveniment. Au încărcat atmosfera cu căldură suplimentară și au făcut ca temperaturile extreme să fie mult mai intense decât ar fi fost în trecut”, a explicat el.
Serviciul meteorologic spaniol a avertizat duminică asupra temperaturilor „extrem de ridicate” pentru acest sezon. Ele vor fi înregistrate atât ziua, cât și noaptea, până miercuri. Se estimează că temperaturile vor ajunge la 44 de grade Celsius în unele zone.
Duminică, oficialii din Madrid au anulat proiecția publică pe un ecran gigant a victoriei Spaniei asupra Arabiei Saudite la Cupa Mondială, din cauza căldurii extreme.
Val de căldură „fără precedent” în Marea BritanieÎn Marea Britanie, Liz Bentley, directoarea executivă a Societății Regale de Meteorologie, a prezis că recordurile de căldură existente în Marea Britanie pentru luna iunie vor fi „anihilate”. Acest lucru se întâmplase deja în mai, mai precizează sursa.
„Săptămâna care urmează va aduce un val de căldură fără precedent. Temperaturile ar putea ajunge la 38-39 de grade Celsius”, a prezis ea. „Recordul actual din iunie este de 35,6 grade Celsius”.
„Acest lucru va duce la două luni consecutive, mai și iunie, în care recordurile de temperatură din Regatul Unit au fost anihilate cu peste 2 grade Celsius”, a adăugat ea, potrivit sursei citate.
Hotelurile-capsulă, cunoscute pentru spațiile extrem de compacte și prețurile reduse, apar tot mai des în centrele turistice unde costurile de cazare au devenit greu de suportat pentru mulți călători. Un exemplu este Londra, unde în 2025 a fost inaugurat, în zona Piccadilly, cel mai mare hotel-capsulă din lume. Complexul aparține lanțului Zedwell și include aproximativ 1.000 de capsule de dormit, iar prețurile pornesc de la 30 de lire sterline pe noapte, o ofertă considerată atractivă pentru una dintre cele mai scumpe destinații turistice din Europa, arată Il Post.
Cum arată un hotel-capsulăConceptul este simplu: în locul unei camere clasice, turistul primește o cabină de dimensiunea unui pat, cu spațiu suficient pentru a sta așezat și pentru câteva obiecte personale. În interior se găsesc de regulă o priză, iluminat individual, sistem de ventilație sau climatizare și mici spații de depozitare. Bagajele mai mari sunt păstrate în dulapuri securizate amplasate în afara capsulei.
$40 Vs $120 Capsule Hotel in Tokyo pic.twitter.com/txzTGCgaD8
— Interesting AF (@interesting_aIl) February 23, 2025
Băile sunt aproape întotdeauna comune, iar zonele de relaxare, spațiile de lucru și cafenelele sunt împărțite cu ceilalți oaspeți, într-un model care amintește de hosteluri, dar oferă mai multă intimitate.
De ce devin tot mai populareSuccesul acestor hoteluri este legat în primul rând de preț. În contextul în care costurile de cazare au crescut semnificativ în marile orașe europene, tot mai mulți turiști preferă să economisească la hotel și să aloce mai mulți bani pentru restaurante, atracții turistice sau experiențe locale. Clienții nu sunt doar turiști. Multe capsule sunt folosite și de persoane aflate în delegații sau călătorii de afaceri, care caută o opțiune ieftină și bine amplasată în centrul orașelor. În Spania, lanțul Optimi Rooms operează deja unități la Madrid și Bilbao, adaptate gusturilor europene prin capsule mai spațioase decât cele întâlnite în mod obișnuit în Japonia.
De la Osaka la aeroporturile europenePrimul hotel-capsulă a fost inaugurat în 1979 la Osaka, după un proiect al arhitectului japonez Kisho Kurokawa. Conceptul era destinat angajaților care pierdeau ultimul tren spre casă după o seară petrecută în oraș și aveau nevoie de un loc ieftin unde să doarmă. În timp, modelul s-a transformat. De la soluție de urgență pentru navetiști, hotelul-capsulă a devenit o opțiune turistică și chiar o experiență în sine.
Hotel-capsulă în Jakarta. Sursa foto: X
O variantă tot mai răspândită este cea a capsulelor amplasate în aeroporturi, destinate pasagerilor aflați în tranzit sau celor care au zboruri foarte devreme. În Italia, compania ZZZleepandGo operează astfel de spații și deține inclusiv un hotel-capsulă în Milano, în apropierea gării Centrale. Pentru unii călători, ideea de a dormi într-o cabină care amintește de o capsulă spațială poate părea neobișnuită. Pentru alții, însă, reprezintă răspunsul la una dintre cele mai mari probleme ale turismului modern: găsirea unei cazări accesibile în marile orașe.
„Un atac cu drone a provocat incendiul unei nave sub pavilion panamez. Un membru al echipajului a murit: era un bucătar în vârstă de 58 de ani, cetățean egiptean”, a scris Kuleba pe Telegram. Acesta a adăugat că opt marinari au fost salvați, potrivit Le Figaro.
Marina ucraineană a afirmat anterior că incidentul a provocat „mai multe pierderi” la bordul navei de marfă Victress, care naviga cu nouă membri ai echipajului de naționalități egipteană, turcă și indiană și care nu mai este în stare să navigheze.
Potrivit lui Kuleba, alte două nave, care arborează pavilionul Belize și Palau, au fost atacate de Rusia în noaptea de duminică spre luni, fără a provoca însă victime.
Incidentul a avut loc duminică seara, în jurul orei 18.00.
Cele două fetițe s-au electrocutat în incinta unui ștrand din stațiunea Băile Felix, județul Bihor.
La fața locului s-au deplasat polițiștii din cadrul Poliției Stațiunii Băile Felix, care au identificat cele două minore, de 9, respectiv 11 ani, ambele din municipiul Oradea, județul Bihor.
„Din primele investigații efectuate de polițiști a rezultat că, în timp ce se afla într-un spațiu amenajat cu jocuri de divertisment din incinta ștrandului, minora de 9 ani, aflată împreună cu părinții săi, ar fi utilizat un simulator de motocicletă, care funcționa pe bază de fise, moment în care ar fi suferit un șoc electric la nivelul unei mâini. Minora de 11 ani ar fi intervenit pentru a o ajuta să coboare de pe acesta, apoi minora de 9 ani ar fi căzut de pe aparat. În urma evenimentului, minorele de 9 și 11 ani au fost transportate la spital pentru acordarea de îngrijiri medicale și efectuarea unor investigații de specialitate”, a transmis Poliția Bihor.
Fetele au fost duse la spital și sunt în stare stabilă.
Polițiștii de investigații criminale din cadrul Poliției Stațiunii Băile Felix continuă cercetările, sub supravegherea unui procuror din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Oradea, pentru stabilirea cu exactitate a cauzei și împrejurărilor producerii evenimentului.
De asemenea, polițiștii au informat reprezentanții Inspectoratului Teritorial de Muncă Bihor și ai Comisariatului Județean pentru Protecția Consumatorilor Bihor, în vederea efectuării verificărilor specifice, conform competențelor legale.
Potrivit Ministerului Educației, accesul candidaților în centrele de examen este permis între orele 08:00 și 08:30.
După această oră începe procedura de identificare a elevilor. La ora 09:00 sunt distribuite broșurile cu subiectele și hârtia ștampilată pentru ciornă.
Candidații au la dispoziție 15 minute pentru completarea casetei de identificare. Timpul destinat rezolvării subiectelor începe după această etapă.
Proba scrisă durează 120 de minute. Excepție fac elevii care beneficiază de adaptări aprobate de comisiile județene sau de Comisia Municipiului București. Aceștia pot primi o prelungire de cel mult două ore.
Ce este interzis în sala de examenElevii nu pot intra în sala de examen cu telefoane mobile sau alte dispozitive electronice.
Sunt interzise și manualele, dicționarele, notițele, culegerile, rezumatele ori orice alte materiale ajutătoare.
Nerespectarea acestor reguli atrage eliminarea din examen. Sancțiunea se aplică indiferent dacă materialele interzise au fost folosite sau nu.
Candidații care termină mai repede pot preda lucrarea și părăsi centrul de examen doar după o oră de la începerea probei. Ei nu pot ieși din sală cu subiectele.
Cum se completează și se corectează lucrareaElevii trebuie să redacteze lucrarea folosind cerneală sau pastă albastră.
La proba de matematică sunt permise instrumentele de desen. Figurile pot fi completate cu creion sau pix albastru.
Greșelile se corectează prin tăierea cu o linie a variantei greșite și completarea celei corecte, conform regulilor specifice fiecărei probe.
La limba română sunt permise sublinierile pe text. Delimitarea propozițiilor în frază este acceptată atunci când exercițiul o impune.
Rezultatele vor fi afișate anonimRezultatele vor fi comunicate folosind coduri individuale, nu numele candidaților.
După afișarea rezultatelor inițiale, elevii și părinții pot solicita vizualizarea lucrării. Vizualizarea are caracter exclusiv informativ. Ea nu obligă depunerea unei contestații.
La depunerea contestației, candidatul și părintele sau reprezentantul legal trebuie să semneze o declarație. Documentul confirmă că nota poate crește sau poate scădea în urma recorectării.
Nota stabilită după soluționarea contestației este definitivă.
Recomandările Ministerului Educației pentru ziua examenuluiElevii sunt sfătuiți să aibă asupra lor actul de identitate, pix sau stilou cu pastă albastră, creion, gumă de șters și riglă. Apa și șervețelele sunt permise.
Se recomandă citirea integrală a subiectelor înainte de începerea rezolvării. Candidații sunt încurajați să își planifice timpul și să păstreze ultimele 10-15 minute pentru verificarea lucrării înainte de predare.