Vremea va fi călduroasă în majoritatea regiunilor, izolat caniculară în zonele vestice, joi, 25 iunie. Disconfortul termic va fi ridicat mai ales în zonele de câmpie din vestul și sudul țării.
Maximele termice vor fi cuprinse între 25 și 35 de grade. Cele mai mici valori vor fi în depresiuni și în zonele cu instabilitate atmosferică accentuată, iar cele mai mari, în vestul și nord-vestul țării.
Cod galben de caniculă, miercuri, în vestul țăriiMiercuri, 24 iunie, mai multe regiuni se află sub Cod galben de caniculă. Este vorba despre Crișana, nordul Banatului, Maramureș și nordul Transilvaniei, unde se vor înregistra temperaturi deosebit de ridicate pentru această dată.
Disconfortul termic va fi accentuat, iar indicele temperatură-umezeală va atinge pragul critic de 80 de unități. Maximele termice vor fi de 30…35 de grade. Avertizarea este valabilă în intervalul orar 12-21.
Cod galben de instabilitate atmosferică, miercuriTot miercuri, 24 iunie, mai multe zone vor fi afectate de instabilitate atmosferică. Este vorba despre nordul Olteniei și al Dobrogei, nordul și nord-estul Munteniei, sudul Moldovei și cea mai mare parte a zonei de munte.
Aceasta se va manifesta prin averse torențiale, descărcări electrice și intensificări ale vântului. Vântul va avea viteze la rafală de 50…70 km/h. Pe arii restrânse vor fi vijelii și căderi de grindină de mici și medii dimensiuni, de 1…4 cm.
În intervale scurte de timp, de 1…3 ore, cantitățile de apă vor fi local de 15…25 l/mp. Pe arii restrânse, acestea vor depăși 40…50 l/mp. Manifestări specifice instabilității atmosferice vor fi izolat și în restul teritoriului.
Cod galben de caniculă, joi, în mai multe regiuniJoi, 25 iunie, avertizarea de caniculă se extinde la nivel mai amplu. Sunt afectate Banat, Crișana, Maramureș, Oltenia, Muntenia, Dobrogea, cea mai mare parte a Transilvaniei, sudul și estul Moldovei.
Maximele termice vor fi cuprinse între 30 și 35 de grade, cu cele mai mari valori în vest și nord-vest. Izolat, în aceste zone, va fi caniculă.
Disconfortul termic va fi accentuat în zonele de câmpie. Acolo, indicele temperatură-umezeală va atinge și depăși ușor pragul critic de 80 de unități. Avertizarea este valabilă în intervalul orar 12-21.
„Imediat după eșecul domnului Veștea de a obține majoritate, Sorin Grindeanu a declarat că PSD nu vor susține un guvern minoritar PNL, USR, UDMR. (…) Dar dacă ei exclud o astfel de variantă, atunci nu rămâne o altă variantă decât PSD”, a declarat, miercuri, la RFI, Kelemen Hunor.
Un astfel de guvern ar trebui să primească „motorină ca să înceapă să parcurgă distanța din iunie până februarie, anul viitor”.
De asemenea, guvernul care va fi învestit pe bază a înțelegerii trebuie să se ocupe de PNRR, SAFE, OECD, de bugetul anului viitor și tot ce înseamnă o stabilitate economică și bugetară.
Pact pentru guvern fără AURÎntrebat dacă un astfel de pact între partide ar trebui să includă și AUR, Kelemen Hunor a spus: „Din punctul meu de vedere, nu”. Kelemen Hunor este de părere că și președintele României, Nicușor Dan, ar exclude această variantă.
„Din acest punct de vedere, nu am nici un dubiu că președintele Dan are această linie roșie și președintele PSD, Sorin Grindeanu, are această linie roșie”, a mai spus Kelemen Hunor.
Kelemen, despre negocierea lui Veștea cu AUR: o greșeală fulminantăDespre negocierile lui Adrian Veștea cu AUR pentru susținerea în Parlament, Kelemen Hunor a spus că „Veștea n-a înțeles prea mult ce are de făcut și care sunt liniile roșii”.
„A fost o greșeală fulminantă. (…) Eu am vorbit de banalizarea răului și de a accepta foarte ușor, să introduci în viața contemporană și în viața politică, acceptarea răului. Sigur, putem discuta de cartea Hannei Arendt, fiindcă eu de acolo am plecat, n-am spus numele autoarei și la ce s-a referit ea, de fapt, și ce a însemnat în secolul XX pentru ideologiile totalitare și pentru dictaturile de toate felurile, când au acceptat, că de fiecare dată răul este a accepta prima dată doar cu bucăți simple, cu care poți să trăiești. Ai și argumente raționale, putem accepta, putem ține sub control, după care vine iarăși un pas, după care iarăși un pas și, la un moment dat, te trezești că asta face parte din viața ta cotidiană. Deci eu am tras un semnal de alarmă și de aceea am spus că am intrat într-o epocă. (…) Când tu accepti, și aici a făcut greșeala fulminantă Adrian Veștea, tu când accepți să mergi la AUR și să accepti răul aproape de tine, înseamnă că ai trecut Rubiconul, ai trecut linia roșie, ai intrat într-o altă etapă. Nimeni nu a făcut așa ceva atât de evident, nici măcar în perioada când PRM-ul era într-o formă bună”, a mai spus Kelemen.
Un studiu arată că mersul pe jos într-un ritm lent a stimulat „în mod semnificativ” pierderea în greutate la femeile de peste 50 de ani. Cercetătorii au descoperit că femeile care se deplasau mai lent ardeau mai multă grăsime decât cele care mergeau mai repede.
Multă lume presupune că antrenamentele de intensitate ridicată sunt singura cale spre pierderea în greutate. Nu este deloc așa când vine vorba de mersul pe jos la femeile de peste 50 de ani, scrie Women’s Health.
Studiul, publicat în revista Nutrients, a urmărit 25 de femei aflate în postmenopauză. Acestora li s-a cerut să urmeze un program de mers pe jos timp de 15 săptămâni.
Nouă dintre ele au încheiat studiul la acel moment. Celelalte 16 au continuat programul încă 15 săptămâni. Toate participantele au mers pe jos aproximativ 4,8 km, timp de patru zile pe săptămână. Grupul cu ritmul cel mai rapid a mers cu o viteză de 6,6 km/h, aproximativ 45 de minute pe zi.
Femeile din grupul mai lent au mers cu 5 km pe oră. Ele s-au antrenat aproximativ 54 de minute pe zi.
Dintre cele 16 femei care au urmat programul timp de 30 de săptămâni, rezultatele au fost clare. Cele care au mers într-un ritm mai lent au pierdut de 2,73 ori mai multă grăsime decât cele rapide.
Cele care au mers rapid nu au pierdut grăsime până la finalul celor 30 de săptămâni. În schimb, cele care au mers mai încet au pierdut grăsime în mod constant pe toată durata studiului.
De ce mersul lent stimulează pierderea în greutate?Nu este pe deplin clar. Cercetătorii au constatat pur și simplu că persoanele din grupul mai lent au slăbit mai mult, fără să stabilească exact de ce s-a întâmplat acest lucru.
Oamenii de știință au emis ipoteza că mersul la viteze mai mari te-ar putea lăsa fără suflare. Asta face ca organismul să fie mai predispus să folosească glicemia, sau glucoza, ca sursă de energie. La viteze mai mici, este mai probabil să arzi grăsime în schimb.
Alte cercetări au arătat că mersul pe distanțe mai lungi, dar mai lent, îți îmbunătățește rezistența. Plimbările rapide, în schimb, îți antrenează inima.
Cât de încet ar trebui să merg?Studiul a constatat că participanții au avut cele mai bune rezultate la o viteză de aprocimativ 5 km pe oră. A fost însă un studiu de mică amploare, iar rezultatele nu se aplică neapărat tuturor.
Cercetătorii au subliniat că mersul rapid ar putea fi mai benefic pentru unele persoane. „Datele din alte studii indică faptul că perioadele mai lungi de efort pot favoriza o pierdere mai mare de grăsime”, au afirmat aceștia. Acest lucru se aplică atât la viteze mici, cât și la viteze mari de exercițiu.
Pentru a merge mai mult pe jos, cel mai bine este să-ți creezi o rutină. Așa spune Albert Matheny, specialist în nutriție. Asta poate însemna o plimbare înainte de a merge la serviciu. Sau o tură sau două în timpul unei pauze din cursul zilei.
Pașii tăi se adună pe parcursul zilei, subliniază el. „Fă doar ce poți, când poți”, spune Matheny.
Declarațiile apar într-o transcriere publicată de Comisia pentru Supraveghere din Camera Reprezentanților, care investighează legăturile unor personalități influente cu finanțatorul american condamnat pentru infracțiuni sexuale. Gates a insistat că relația sa cu Epstein, desfășurată între 2011 și 2014, a fost exclusiv profesională. Potrivit acestuia, Epstein i-a fost prezentat ca o persoană capabilă să atragă finanțări importante pentru proiecte globale din domeniul sănătății, mai arată CNN.
Jeffrey Epstein si Gislaine Maxwell. Sursa foto: Hepta
„Nu am interacționat cu victime”În timpul audierii, congresmanul democrat Robert Garcia a subliniat că unele dintre angajatele lui Epstein s-au dovedit ulterior victime ale acestuia, ceea ce face dificilă excluderea completă a posibilității ca Gates să fi fost în apropierea lor. „Este un punct foarte bun”, a răspuns miliardarul american, adăugând că a văzut unele dintre angajatele lui Epstein la finalul unor întâlniri și că „este posibil să fi fost în prezența unor victime”. Totuși, Gates a declarat că nu a participat și nu a observat niciun comportament sexual nepotrivit și că nu a avut relații personale cu persoanele respective.
Regretă că a ignorat reputația lui EpsteinFondatorul Microsoft a afirmat că știa încă de la prima întâlnire cu Epstein că acesta avea o condamnare penală de natură sexuală. Cu toate acestea, a continuat colaborarea profesională în speranța că Epstein ar putea contribui la finanțarea unor proiecte filantropice.
Privind retrospectiv, Gates spune că aceasta a fost o greșeală. „Regret că nu am acordat o importanță mai mare acelui trecut”, a declarat el în fața comisiei. Miliardarul a precizat că a refuzat invitațiile lui Epstein la insula privată sau la diverse evenimente sociale și că a încercat să limiteze relația la întâlniri de afaceri.
Acuzații de șantaj și informații despre viața personalăÎn cadrul audierii, Gates a susținut că Epstein a încercat să folosească informații despre viața sa personală pentru a exercita presiuni asupra lui după ce relația dintre cei doi s-a încheiat. Potrivit declarațiilor sale, Epstein ar fi cerut rambursarea unor cheltuieli legate de o femeie cu care Gates avusese o relație extraconjugală. Fondatorul Microsoft a afirmat că a refuzat categoric orice plată. Investigatorii au abordat și unele acuzații apărute în documente atribuite lui Epstein, inclusiv afirmații privind presupuse relații sexuale facilitate de acesta. Gates a respins toate aceste informații și le-a catalogat drept false.
Ancheta continuăComisia Congresului investighează în continuare rețeaua de contacte și colaboratori ai lui Jeffrey Epstein, după publicarea unor noi documente de către Departamentul de Justiție al SUA în acest an. În aceeași zi a fost făcută publică și audierea lui Lesley Groff, asistenta de lungă durată a lui Epstein. Aceasta l-a descris pe fostul său șef drept un „maestru al manipulării” și a susținut că nu a avut cunoștință despre activitățile sale infracționale, afirmație contestată de mai multe supraviețuitoare ale abuzurilor.
Este vorba despre Arilje, o localitate cu aproximativ 17.000 de locuitori, considerată de mulți drept „capitala zmeurei” din Serbia, potrivit The Independent.
Fructele produse în această zonă sunt exportate în numeroase țări, inclusiv în Statele Unite și Japonia. Serbia se află constant printre cei mai importanți exportatori de zmeură la nivel mondial, iar Arilje are o contribuție semnificativă la această performanță.
Clima și relieful oferă condiții ideale pentru culturiRegiunea este recunoscută pentru dealurile sale și pentru condițiile naturale favorabile cultivării zmeurei. Fermierii spun că fructele își păstrează aroma și calitatea datorită modului în care sunt îngrijite.
Plantațiile sunt întreținute în mare parte manual, iar recoltarea se face fără utilaje. Producătorii susțin că evită folosirea substanțelor chimice, pentru a păstra calitatea fructelor.
O plantație de zmeură are nevoie de aproximativ doi ani pentru a ajunge la maturitate. În tot acest timp, culturile necesită îngrijire constantă.
Tradiția se transmite din generație în generațiePentru multe familii din Arilje, cultivarea zmeurei reprezintă principala sursă de venit. Afacerile sunt moștenite din generație în generație și continuă să fie administrate în cadrul familiei.
Localitatea contribuie cu aproximativ 20% la exporturile de zmeură ale Serbiei. În anii cu producții bune, plantațiile din zonă furnizează între 15.000 și 20.000 de tone de fructe.
În timpul campaniei de recoltare, fermierii angajează muncitori sezonieri. Mulți vin din alte regiuni ale Serbiei, iar unii sosesc chiar din străinătate pentru a lucra în livezi.
Cea mai mare parte a producției pleacă la exportAproximativ 90% din zmeura produsă în Serbia este congelată și trimisă către piețele externe. Fructele sunt folosite ulterior în industria alimentară pentru prepararea iaurturilor, gemurilor, produselor de patiserie și a altor alimente.
O parte mai mică din recoltă este comercializată ca fruct proaspăt sau este transformată în sucuri naturale și alte produse locale.
Fermierii se confruntă cu tot mai multe provocăriProducătorii spun că schimbările climatice au început să afecteze culturile. Seceta și fenomenele meteo extreme reduc producția și cresc riscurile pentru agricultori.
Estimările arată că recolta din acest an ar putea fi cu 20-30% mai mică decât într-un sezon obișnuit, după efectele secetei din anul precedent.
În același timp, fermierii reclamă lipsa unor prețuri predictibile. Ei susțin că, în unele sezoane, sumele oferite de cumpărători sunt prea mici pentru a acoperi costurile de producție.
Nemulțumirile au dus în trecut la proteste organizate de cultivatori. Aceștia cer măsuri care să ofere mai multă stabilitate unui sector important pentru economia agricolă a Serbiei.
Statele Unite au anunțat că echipa națională a Iranului va putea intra pe teritoriul american cu două zile înaintea următorului meci de la Cupa Mondială, o schimbare față de regulile aplicate până acum formației asiatice. Potrivit Departamentului pentru Securitate Internă al SUA, decizia fusese planificată încă de la început și a fost luată după ce primele deplasări ale echipei s-au desfășurat fără incidente, mai scrie Euronews.
CM 2026. Autocarul naționalei Iranului ajunge la baza de pregătire în Tijuana, Mexic. Sursa foto: X
Iranul își are baza de pregătire în Tijuana, Mexic, iar lotul va pleca miercuri spre Seattle, unde vineri va disputa meciul decisiv din Grupa G împotriva Egiptului.
Plângeri privind condițiile de deplasarePână acum, jucătorii iranieni au avut voie să ajungă în orașele gazdă cu doar o zi înaintea meciurilor, situație pe care selecționerul Amir Ghalenoei a criticat-o în repetate rânduri. După remiza albă cu Belgia, tehnicianul a declarat că echipa are nevoie de mai mult timp pentru recuperare și adaptare, mai ales în condițiile unor deplasări lungi și ale unui program încărcat.Căpitanul Alireza Jahanbakhsh a cerut ca Iranul să beneficieze de aceleași condiții logistice ca restul echipelor participante la turneu. Jucătorii au reclamat inclusiv dificultăți la trecerea frontierelor și întârzieri semnificative în timpul călătoriilor dintre Mexic și Statele Unite.
Fotbal și politicăDecizia autorităților americane vine într-un moment sensibil, în care Washingtonul și Teheranul poartă negocieri privind încheierea conflictului izbucnit în Iran la începutul acestui an. În ultimele săptămâni, mai mulți oficiali ai delegației iraniene și membri ai staffului tehnic nu au primit permisiunea de a intra în Statele Unite alături de echipă. În același timp, autoritățile americane au susținut că au existat încercări de introducere în țară a unor persoane cu presupuse legături cu Garda Revoluționară Iraniană, acuzații respinse ferm de Federația Iraniană de Fotbal.
Iranul, aproape de calificareÎn ciuda dificultăților logistice, Iranul rămâne în cursa pentru calificarea în faza eliminatorie a Cupei Mondiale. După două remize în Grupa G, împotriva Noii Zeelande și Belgiei, echipa are nevoie de un rezultat pozitiv în duelul cu Egipt pentru a-și păstra șansele la calificare. Selecționerul Amir Ghalenoei a încercat să țină echipa departe de disputele politice. „Suntem aici pentru fotbal, nu pentru politică”, a declarat acesta înaintea următorului meci.
Adormirea în mai puțin de un minut poate sugera lipsă de somn. Sau o problemă de somn ascunsă, a explicat Drerup. Adormirea prea rapidă ar putea fi un semn că organismul este obosit și nu se odihnește suficient.
Majoritatea americanilor nu doarme între șapte și nouă ore pe noapte, cât este recomandat pentru o sănătate optimă. Somnolența în timpul zilei, lipsa de concentrare și reacțiile fizice lente sunt semne de avertizare. La fel și schimbările frecvente de dispoziție, notează specialista, citată de The Independent.
Privarea cronică de somn poate duce pe termen lung la obezitate și diabet, avertizează Harvard Medical School. Riscurile includ și boli cardiovasculare sau chiar deces prematur.
Ce înseamnă dacă îți ia prea mult timp să adormiAdormirea lentă poate fi, la rândul ei, un semn negativ pentru sănătatea generală. Acest lucru poate însemna că faci parte din milioanele de persoane care suferă de insomnie, potrivit experților.
Insomnia este o tulburare de somn cauzată de obicei de stres. Insomnia cronică poate fi însă legată de afecțiuni precum tulburările respiratorii sau gastrointestinale. Sau de afecțiuni neurologice, afirmă UCLA Health.
„Oamenii pot suferi de sindromul picioarelor neliniștite pe timp de noapte, ceea ce poate contribui la insomnie. Pot suferi de apnee de somn, care poate contribui la insomnie. Pot suferi de tulburări legate de coșmaruri. Pot suferi de anxietate sau depresie”, a declarat dr. Khaled Almadhoun.
Almadhoun a subliniat că persoanele cu depresie au, de obicei, un risc mai mare de insomnie. Probabilitatea este de două până la trei ori mai mare, potrivit acestuia.
Persoanele în vârstă, mai predispuse la afecțiuni cronice, se confruntă cu mai multe probleme de somn. Același lucru se întâmplă și în cazul femeilor, din cauza fluctuațiilor hormonale, potrivit Michigan Medicine.
Pe termen lung, insomnia poate crește riscul de boli cardiace și hipertensiune arterială. Riscul de diabet crește, de asemenea, potrivit Centrului pentru Controlul și Prevenirea Bolilor din SUA.
Cum poți să-ți îmbunătățești calitatea somnuluiExistă măsuri pe care oamenii le pot lua pentru a-și îmbunătăți somnul. Acestea nu oferă însă neapărat o soluție rapidă, notează clinica.
Evitarea ecranelor cu cel puțin 30 de minute înainte de culcare poate ajuta creierul să se relaxeze. Menținerea camerei răcoroase și întunecate poate limita distragerile care îți împiedică somnul. Respectarea unui program fix îi semnalează corpului că este timpul să se odihnească.
Dacă ai dificultăți în a adormi cel puțin trei nopți pe săptămână, atenție. Dacă această problemă persistă timp de trei luni, este posibil să suferi de insomnie cronică.
„În acel moment, cel mai bine este să discutați cu un medic”, a spus Drerup. Astfel poți afla de ce se întâmplă acest lucru, a explicat ea.
„Priviți somnul ca pe o investiție”, a adăugat specialista.
„Acesta face o diferență enormă în viața dvs. de zi cu zi și în starea generală de sănătate. Chiar nu vă puteți permite să faceți economii la somn sau să ignorați semnele”. Acestea indică faptul că nu dormiți suficient, a conchis Drerup.
„S-a antrenat foarte bine, este în formă și este pregătit să joace. Este un fotbalist de mare calitate”, a declarat miercuri tehnicianul italian cu privire la Neymar în conferința de presă premergătoare partidei de la Miami.
Întrebat cât timp ar putea evolua Neymar, Ancelotti a precizat că atacantul este capabil să joace „o repriză sau întregul meci”, subliniind că brazilianul a muncit foarte mult pentru a reveni la parametri optimi.
Fostul antrenor al lui Real Madrid a evidențiat și atitudinea lui Neymar.
„Are o atitudine foarte bună, un spirit excelent. Este un jucător de echipă. Vrem să-l folosim cât mai curând posibil. Aduce experiență și calitate”, a mai spus Ancelotti.
Brazilia va aborda partida cu Scoția în același sistem tactic utilizat la debutul turneului, în ciuda absenței lui Raphinha.
„Vom folosi aceeași tactică, cu obiectivul de a controla mingea și de a avea posesia”, a explicat selecționerul.
Ancelotti a avertizat că Scoția va fi un adversar dificil, descriind selecționata britanică drept o echipă „bine organizată”, care se bazează pe jocul direct și centrările în careu.
Tehnicianul italian a apreciat, de asemenea, potențialul ofensiv al lui Vinicius Junior.
„Poate decide soarta unui meci, la fel ca Messi, Haaland și Mbappe. Trebuie să profităm de calitățile sale, însă avem și alți jucători foarte valoroși în lot”, a afirmat Ancelotti.
Referitor la atacantul Endrick, selecționerul Braziliei a declarat că acesta „are calitățile necesare pentru a juca în orice moment”, fără a preciza dacă va fi titular împotriva Scoției.
Ancelotti a mai spus că nu ia în calcul menajarea jucătorilor avertizați, precum Casemiro și Douglas Santos.
„Suntem concentrați exclusiv asupra meciului nostru. Vrem să continuăm să ne îmbunătățim după debutul la turneu”, a concluzionat selecționerul Braziliei.
Data nu a fost aleasă întâmplător. Ea coincide cu sărbătoarea Sânzienelor și cu Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul, două momente importante în tradiția românească.
În fiecare an, mii de persoane aleg să poarte ia românească la serviciu, la școală sau în cadrul unor evenimente culturale. Muzee, instituții și comunități din numeroase țări organizează expoziții, ateliere și parade dedicate costumului popular.
Cum a apărut Ziua Universală a IeiZiua Universală a Iei este celebrată din 2013, la inițiativa comunității „La Blouse Roumaine”, formată din români din diaspora și din țară. Scopul proiectului a fost promovarea iei ca simbol al identității culturale românești.
În timp, inițiativa a depășit granițele României. Evenimente dedicate acestei zile au fost organizate în zeci de state, iar ia a devenit un simbol recunoscut al patrimoniului cultural românesc.
Astăzi, sărbătoarea reunește români din întreaga lume și promovează tradițiile populare în fața unui public internațional.
Ce simbolizează ia româneascăIa nu este doar un obiect vestimentar. Fiecare model cusut manual poate transmite informații despre zona din care provine, vârsta celei care o purta sau statutul său în comunitate.
Motivele decorative diferă de la o regiune la alta. Printre cele mai întâlnite se numără romburile, spicele de grâu, crucea, soarele și motivele florale.
În trecut, multe ii erau cusute în familie și necesitau săptămâni sau chiar luni de muncă. Tehnicile de realizare au fost transmise din generație în generație.
Ia, între tradiție și patrimoniu culturalÎn ultimii ani, interesul pentru costumul popular românesc a crescut semnificativ. Tot mai mulți tineri aleg să poarte ii autentice la festivaluri, sărbători sau evenimente culturale.
În 2022, „Arta cămășii cu altiță”, element reprezentativ pentru costumul tradițional din România și Republica Moldova, a fost inclusă în Patrimoniul Cultural Imaterial al Umanității al UNESCO. Recunoașterea a evidențiat valoarea culturală și artistică a acestei tradiții.
Specialiștii atrag atenția asupra importanței păstrării tehnicilor autentice de cusut și a sprijinirii meșterilor populari care continuă această tradiție.
Cum este marcată sărbătoareaCu ocazia Zilei Universale a Iei sunt organizate expoziții, târguri de meșteșuguri, șezători și ateliere dedicate portului popular.
Numeroase instituții culturale îi încurajează pe participanți să poarte ie tradițională și să descopere poveștile ascunse în motivele cusute manual.
Pentru mulți români, această zi este mai mult decât o celebrare a unei haine tradiționale. Ea reprezintă un prilej de a redescoperi valorile culturale, identitatea națională și moștenirea lăsată de generațiile trecute.
La vârsta de 40 de ani, Modric a fost titular și a purtat banderola de căpitan în partida câștigată de Croația cu scorul de 1-0. A intrat astfel într-un cerc extrem de restrâns, alături de portughezul Cristiano Ronaldo, lider all-time cu 230 de selecții, și de argentinianul Lionel Messi, care a adunat 201 prezențe la echipa națională.
Partida cu Panama a reprezentat, totodată, al 21-lea meci disputat de Modric la turneele finale ale Cupei Mondiale. Potrivit statisticilor Opta, de la debutul său la Cupa Mondială din 2006, doar Lionel Messi (27 de meciuri) și Cristiano Ronaldo (23) au evoluat în mai multe partide la această competiție.
La finalul întâlnirii, Federația Croată de Fotbal i-a pregătit un moment special veteranului mijlocaș. Președintele forului, Marijan Kustic, i-a înmânat un tricou comemorativ pentru marcarea celei de-a 200-a selecții, înainte ca Modric să fotografieze alături de colegi și membrii staffului tehnic.
Jucătorii și oficialii selecționatei croate au purtat tricouri inscripționate cu imaginea lui Modric, iar la final l-au ridicat pe căpitan pe brațe, celebrând performanța unuia dintre cei mai importanți fotbaliști din istoria țării.
Luka Modric a debutat pentru reprezentativa Croației în 2006 și a contribuit decisiv la cele mai importante performanțe ale selecționatei, între care finala Cupei Mondiale din 2018 și locul al treilea obținut la ediția din 2022.
Planul prevede realizarea unui parc agrivoltaic la Santa Maria di Galeria, o zonă situată la aproximativ 40 de kilometri nord-vest de centrul Romei. Acolo se află infrastructurile Radio Vatican, iar terenul disponibil este de aproximativ 4,2 kilometri pătrați, de aproape zece ori mai mare decât suprafața statului Vatican, mai arată Il Post.
Papa Leon în vizită la Radio Vatican, la Santa Maria di Galeria. Sursa foto: X
Un proiect început de Papa FranciscInițiativa a fost lansată de Papa Francisc, care a cerut dezvoltarea proiectului în 2024 prin scrisoarea apostolică „Fratello Sole” („Fratele Soare”), inspirată de preocupările sale constante privind protecția mediului și tranziția energetică. Un an mai târziu, Vaticanul și Italia au semnat un acord care stabilește cadrul pentru construirea instalației și conectarea acesteia la rețeaua electrică italiană.
Ce este un sistem agrivoltaicSpre deosebire de un parc fotovoltaic clasic, sistemul agrivoltaic permite folosirea simultană a terenului pentru producția de energie și pentru activități agricole. Panourile solare sunt montate pe structuri înălțate, astfel încât terenul de dedesubt să poată continua să fie cultivat. Modelul este promovat tot mai des în Europa, deoarece reduce conflictul dintre producția de energie regenerabilă și utilizarea agricolă a terenurilor.
O fundație nouă și sprijin din partea companiei AceaLa începutul lunii iunie, Papa Leon al XIV-lea a înființat Fundația „Fratello Sole”, care va coordona implementarea proiectului. Pe 10 iunie a fost semnat și un acord cu Acea, compania care gestionează o parte importantă a serviciilor de apă și energie din Roma. Aceasta va contribui la proiectarea și realizarea viitoarei instalații. Santa Maria di Galeria este una dintre zonele extraterritoriale ale Sfântului Scaun. Deși se află pe teritoriul Italiei, beneficiază de un regim juridic special, asemănător celui aplicat ambasadelor. Acest statut oferă Vaticanului un grad ridicat de autonomie administrativă și operațională asupra terenului pe care va fi construit noul sistem energetic.
Obiectivul: independență energeticăPotrivit planurilor prezentate până acum, energia produsă de viitorul parc agrivoltaic ar urma să alimenteze atât instalațiile Radio Vatican, cât și necesarul energetic al întregului stat papal. Dacă proiectul va fi realizat conform estimărilor actuale, Vaticanul ar putea deveni unul dintre cele mai mici state din lume care își asigură integral consumul de electricitate din surse proprii regenerabile.
Englezii au controlat jocul aproape în totalitate și au avut 19 șuturi la poartă, față de unul singur al adversarilor. Totuși, nu au reușit să transforme dominația în goluri. Selecționerul Ghanei, Carlos Queiroz, a declarat la final că planul echipei sale a fost să blocheze atacurile Angliei și să îi frustreze pe favoriți încă din primele minute. „Am reușit exact ce ne-am propus”, a spus tehnicianul, care în urmă cu patru ani pierdea cu Iran în fața Angliei la Cupa Mondială din Qatar, mai scrie AP.
CM 2026: Ceremonie Anglia- Ghana. Sursa foto: X
Anglia a forțat victoria până în ultimele minuteCea mai mare ocazie a englezilor a venit în minutul 86. Nico O’Reilly a trimis cu capul în bara transversală, iar Harry Kane nu a reușit să profite de mingea respinsă, șutând peste poartă. Jude Bellingham a recunoscut că echipa sa a avut dificultăți în fața defensivei compacte a Ghanei. „Au obținut exact rezultatul pentru care au venit. Am avut posesia, cornerele și ocaziile, dar nu am reușit să-i desfacem”, a declarat mijlocașul Angliei. Thomas Tuchel a remarcat organizarea defensivă și agresivitatea africanilor, spunând că Ghana a fost una dintre cele mai fizice echipe întâlnite până acum la turneu.
Ghana a cerut penaltyDeși a atacat rar, Ghana a avut o oportunitate importantă în minutul 78. Abdul Fatawu a recuperat mingea și a lansat un contraatac periculos, iar Prince Adu a căzut în careu după un duel cu Ezri Konsa. Jucătorii Ghanei au cerut penalty, însă arbitrul a lăsat jocul să continue. Carlos Queiroz a susținut după meci că faza ar fi trebuit sancționată. Portarul Benjamin Asare a fost unul dintre oamenii meciului, reușind să păstreze poarta intactă la primul său meci ca titular la o Cupă Mondială.
Calificarea se decide în ultima etapăAtât Anglia, cât și Ghana câștigaseră partidele din prima etapă și au ajuns acum la patru puncte în clasament. În formatul extins al Cupei Mondiale 2026, nu doar primele două clasate se pot califica mai departe, ci și cele mai bune opt echipe de pe locul al treilea, ceea ce menține ambele formații cu șanse importante de calificare.
CM 2026: Grupa L
În ultima rundă a grupei, Anglia va întâlni Panama, în timp ce Ghana va juca împotriva Croației. Rezultatele acestor partide vor decide configurația finală a clasamentului și echipele care vor merge în faza eliminatorie.
Președintele Statelor Unite, Donald Trump, va înmâna trofeul echipei câștigătoare a Cupei Mondiale de fotbal, programată să se încheie pe 19 iulie, a confirmat președintele FIFA, Gianni Infantino.
Într-un interviu acordat postului Fox News, Infantino a declarat că va participa la ceremonia de premiere alături de liderul de la Casa Albă.
„Vom fi împreună cu președintele”„Vom fi împreună cu președintele la finală și vom înmâna trofeul câștigătoarei, bineînțeles”, a spus președintele FIFA.
Anunțul vine după ce Donald Trump nu a fost prezent la meciul de deschidere al competiției, fiind reprezentat de secretarul de stat Marco Rubio.
Prezența lui Trump la ceremonia de decernare a trofeului amintește de un moment stânjenitor petrecut la finala Cupei Mondiale a Cluburilor, disputată în Statele Unite vara trecută.
Momentul stânjenitor de care toți vor să uite, dar nu reușescAtunci, Trump și Gianni Infantino au înmânat trofeul formației Chelsea, însă președintele american a rămas pe podium în timpul celebrării victoriei, în loc să se retragă după ceremonie.
Gestul a părut să îi surprindă pe jucătorii echipei londoneze, care au ezitat pentru câteva momente în timpul festivității.
Imaginile cu Donald Trump alături de fotbaliștii aflați în sărbătoare au devenit unul dintre cele mai comentate momente ale competiției.
Alegerile primare desfășurate marți în statele New York, Maryland, Carolina de Sud și Utah fac parte din procesul de desemnare a candidaților pentru alegerile de la jumătatea mandatului din noiembrie, când americanii îi vor alege pe membrii Camerei Reprezentanților, o parte dintre senatori, guvernatori și alți oficiali statali și locali.
În multe districte dominate de un singur partid, rezultatul alegerilor primare este considerat decisiv pentru scrutinul din toamnă, relatează AP.
New York – test al influenței lui MamdaniAtunci vor fi alese toate cele 435 de locuri din Camera Reprezentanților, o treime din Senat, numeroși guvernatori și sute de funcții locale și statale.
Înainte de scrutinul din toamnă, fiecare partid își desemnează candidații prin alegeri primare, iar rezultatele din această etapă oferă indicii atât despre raportul de forțe dintre democrați și republicani, cât și despre direcția ideologică a celor două partide.
Dintre toate competițiile de marți, cele din statul New York au atras cea mai mare atenție, deoarece au devenit un test al influenței noului primar al orașului New York, Zohran Mamdani, și al aripii progresiste a Partidului Democrat.
Mamdani încearcă să remodeleze aripa democrată din Congres, iar Valdez, susținută de Mamdani, pornește bineMamdani, socialist democrat și una dintre cele mai vizibile figuri ale stângii americane, și-a folosit capitalul politic pentru a susține mai mulți candidați la Camera Reprezentanților, încercând să remodeleze delegația democrată din Congres.
Primul succes important al taberei progresiste a venit în Districtul 7 din New York, unde Claire Valdez, membră a Adunării Statului New York și susținută de Mamdani și senatorul Bernie Sanders, a câștigat nominalizarea democrată.
Ea l-a învins pe Antonio Reynoso, președintele districtului Brooklyn și candidatul sprijinit de congresmena în retragere Nydia Velázquez.
Având în vedere că districtul este unul puternic democrat, Valdez pornește ca favorită în alegerile generale din noiembrie.
Victoria sa este considerată un câștig important pentru aripa progresistă, care încearcă să reducă influența liderilor tradiționali ai partidului.
Brad Lander, aliat al lui Mamdani, nominalizat de democrațiUn alt rezultat semnificativ s-a înregistrat în Districtul 10, unde Brad Lander, fost controlor financiar al orașului New York și aliat politic al lui Mamdani, a obținut nominalizarea democrată după ce l-a învins pe congresmanul Daniel Goldman.
Lander, susținut și de Bernie Sanders, și-a construit campania pe opoziția față de administrația președintelui Donald Trump și pe promisiunea unei abordări mai combative în Congres.
Într-un district în care democrații sunt majoritari, victoria din alegerile primare îl transformă în favorit pentru scrutinul din noiembrie.
Ce se-ntâmplă în ManhattanUna dintre cele mai urmărite competiții a fost cea din Districtul 12 din Manhattan, unde mai mulți candidați au încercat să obțină nominalizarea democrată pentru un loc rămas vacant.
Printre principalii candidați s-au numărat Jack Schlossberg, nepotul fostului președinte John F. Kennedy, avocatul George Conway, cunoscut pentru criticile constante la adresa lui Donald Trump, precum și deputații statali Alex Bores și Micah Lasher.
Cursa a atras atenția și din cauza implicării industriei inteligenței artificiale, care a investit sume importante în sprijinirea sau combaterea unor candidați, transformând scrutinul într-un test privind influența marilor companii din tehnologie asupra politicii americane.
Adriano Espaillat vs. Darializa Avila ChevalierO altă confruntare urmărită îndeaproape a avut loc în Districtul 13, unde congresmanul Adriano Espaillat a fost provocat de Darializa Avila Chevalier, activistă și socialistă democrată susținută de Mamdani.
Deși Espaillat este una dintre figurile importante ale democraților din Congres și un critic vocal al politicilor privind imigrația promovate de administrația Trump, candidatura Avilei Chevalier a reflectat dorința unei părți a electoratului progresist de a aduce lideri noi în Congres.
În afara New Yorkului, celelalte state au oferit rezultate importante, însă cu un impact politic mai redus la nivel național.
Alt democrat și în MarylandÎn Maryland, guvernatorul democrat Wes Moore a obținut fără dificultate nominalizarea pentru un al doilea mandat.
Moore, primul guvernator afro-american al statului, este considerat una dintre figurile în ascensiune ale Partidului Democrat și este menționat frecvent printre potențialii candidați la alegerile prezidențiale din 2028, deși a exclus în repetate rânduri această posibilitate.
Tot în Maryland, Adrian Boafo a câștigat alegerile primare democrate pentru a-i succeda veteranului congresman Steny Hoyer în Districtul 5.
Carolina de Sud: Alan Wilson, procurorul general, o învinge pe viceguvernatoarea Pamela EvetteÎn Carolina de Sud, procurorul general Alan Wilson a câștigat turul al doilea al alegerilor primare republicane pentru funcția de guvernator, învingând-o pe viceguvernatoarea Pamela Evette. Victoria este cu atât mai semnificativă cu cât fostul președinte Donald Trump își exprimase inițial sprijinul pentru Evette, înainte de a anunța că îi susține pe ambii candidați. Wilson îl va înfrunta în noiembrie pe democratul Jermaine Johnson.
Competiția a fost foarte urmărităÎn Utah, alegătorii au votat pentru prima dată pe baza unei noi delimitări electorale, care a creat un district congresional mai favorabil democraților în zona Salt Lake City.
Competiția a fost urmărită deoarece ar putea oferi democraților o șansă rară de a câștiga un nou loc într-un stat dominat tradițional de republicani.
Rezultatele acestor alegeri primare vor influența campania pentru scrutinul din noiembrie, când americanii vor decide controlul asupra Congresului.
În Camera Reprezentanților, unde majoritatea este foarte fragilă, câteva mandate pot schimba echilibrul de putere dintre republicani și democrați.
În același timp, competițiile din New York sunt privite ca un test al influenței noii generații de lideri progresiști asupra Partidului Democrat și al direcției pe care formațiunea o va urma în perspectiva alegerilor prezidențiale din 2028.
Ungaria încă nu-și revine după ce a aflat stupefianta poveste a unui angajat al unui spital din Budapesta, care consuma părți anatomice din cadavre umane.
Serviciul Național de Poliție al acestei țări informează că un angajat în vârstă de 30 de ani a fost arestat marți, fiind suspectat de faptul că a colecționat ilegal și a consumat părți de corp uman, potrivit tvpworld.com.
Dacă nu găsea la spital, găsea la cimitirDin primele rezultate ale anchetei a reieșit că omul ar fi obținut aceste părți anatomice atât din activitatea sa de la spital, cât și din dezgroparea unor cadavre din cimitire abandonate din Ungaria și Slovacia.
În urma perchezițiilor efectuate la proprietățile și bunurile suspectului, polițiștii au descoperit o față umană conservată, mai multe cranii, oase depozitate într-o valiză, un picior uman întreg, un creier, o mână și o inimă păstrată într-un borcan.
Și-a recunoscut atracția pentru carnea umanăÎn comunicatul poliției se precizează că experții criminaliști analizează în continuare inima pentru a stabili dacă aparține unui om sau unui animal.
Potrivit autorităților, suspectul a recunoscut utilizarea ilegală a unor părți ale corpului uman și a declarat că era atras în mod deosebit de acestea.
Poliția susține că bărbatul le-a spus anchetatorilor că își prepara în diverse moduri părți anatomice umane și le consuma.
Pasionat de anatomie, diseca voios animaleAnchetatorii au mai afirmat că suspectul era pasionat de anatomie și patologie și că obișnuia să disece animale.
Familia și prietenii acestuia nu erau străini de preocupările omului, care își și fotografia cu mândrie colecția de părți umane anatomice.
Identitatea sa și spitalul angajator nu sunt făcute publiceAcum, poliția încearcă să stabilească proveniența exactă a părților anatomice descoperite și nu exclud formularea unor acuzații suplimentare pe măsură ce ancheta avansează.
Poliția nu a făcut publice, deocamdată, identitatea suspectului și nici numele spitalului în care acesta era angajat.
Organizația Maritimă Internațională (OMI), agenție a ONU, pregătește evacuarea a peste 11.000 de marinari rămași blocați în Golful Persic în urma conflictului dintre Statele Unite, Israel și Iran, în timp ce Washingtonul avertizează că nicio țară nu are dreptul să impună taxe de tranzit în Strâmtoarea Ormuz, relatează BBC.
Secretarul general al OMI, Arsenio Dominguez, a declarat că operațiunea de evacuare va fi desfășurată în cooperare cu Iranul, Omanul, Statele Unite, alte state riverane și reprezentanți ai industriei maritime.
„Am asigurat garanțiile de siguranță necesare și am verificat temeinic condițiile pentru o navigație sigură în sprijinul acestor operațiuni”, a afirmat Dominguez, adăugând că acordul reprezintă „un pas decisiv către restabilirea securității maritime și încetarea atacurilor inacceptabile împotriva navelor civile”.
Vor fi utilizate două coridoare temporare de navigațiePotrivit OMI, evacuarea va depinde de menținerea deschisă a Strâmtorii Ormuz, una dintre cele mai importante rute maritime pentru transportul mondial de petrol și gaze.
Organizația a anunțat că ar putea utiliza două coridoare temporare de navigație, iar navele vor primi instrucțiuni individuale privind tranzitul.
De asemenea, OMI va publica zilnic situația navelor care părăsesc în siguranță regiunea.
Anunțul vine după semnarea, săptămâna trecută, a unui memorandum de înțelegere între Statele Unite și Iran pentru încetarea ostilităților, deși cele două părți continuă să ofere interpretări diferite asupra conținutului acordului.
Iranul permite „inspecții pe perioadă nedeterminată”Administrația americană susține că documentul include angajamentul Iranului de a permite inspecții ale Agenției Internaționale pentru Energie Atomică (AIEA) asupra programului său nuclear.
Președintele Donald Trump a afirmat marți, într-o postare pe rețelele sociale, că Teheranul a acceptat „inspecții nucleare la cel mai înalt nivel” pentru o perioadă nedeterminată.
La rândul său, Iranul a declarat că inspectorii AIEA nu vor avea acces la instalațiile nucleare bombardate de Statele Unite și Israel anul trecut.
Rubio: „Ormuz nu poate fi taxată”Președintele iranian Masoud Pezeshkian a reiterat că Teheranul „nu va negocia niciodată” asupra capacităților sale defensive.
În paralel, secretarul de stat american Marco Rubio și-a început turneul în statele din Golf, cu o vizită în Emiratele Arabe Unite, urmând să ajungă și în Kuweit și Bahrain.
Rubio a avertizat că Strâmtoarea Ormuz este o cale navigabilă internațională și că nicio țară nu are dreptul să impună taxe pentru tranzit.
„Este o cale navigabilă internațională. Nicio țară nu are voie să perceapă taxe pe o astfel de rută. Acesta este dreptul internațional”, a declarat șeful diplomației americane.
Trafic scăzutDupă izbucnirea conflictului, la sfârșitul lunii februarie, Iranul a blocat efectiv traficul prin Strâmtoarea Ormuz, ceea ce a dus la creșterea prețului petrolului Brent la peste 100 de dolari pe baril și a perturbat transporturile de energie și alte mărfuri esențiale.
Datele companiei de analiză maritimă Kpler arată că, de la redeschiderea strâmtorii, cel puțin 172 de nave au traversat zona, însă traficul rămâne mult sub nivelul obișnuit de dinaintea conflictului. Totodată, date analizate de BBC Verify indică faptul că peste 200 de petroliere continuau să aștepte marți în apropierea strâmtorii.
Franța a înregistrat marți cea mai călduroasă zi din istoria măsurătorilor meteorologice naționale, în timp ce un val de căldură timpuriu afectează o mare parte a Europei, determinând autoritățile să emită alerte de caniculă și să impună restricții în transport, educație și la principalele obiective turistice, potrivit AP.
Potrivit serviciului meteorologic Météo France, indicele termic național, calculat ca medie a temperaturilor înregistrate la 30 de stații meteorologice, a atins 29,8 grade Celsius, depășind precedentul record de 29,4 grade înregistrat în timpul valurilor de căldură din august 2003 și iulie 2019.
„Platou de severitate”Meteorologii avertizează că temperaturile ar putea continua să crească în următoarele zile, iar unele recorduri absolute ar putea fi depășite.
În numeroase regiuni franceze, temperaturile au trecut de 40 de grade Celsius, iar autoritățile au extins codurile roșii de caniculă pentru mai mult de jumătate din teritoriul țării.
Météo France a descris fenomenul drept un „platou de severitate”, caracterizat prin temperaturi foarte ridicate atât pe timpul zilei, cât și al nopții.
Muzeul Luvru va închide cu două ore mai devremeLa Paris, valul de căldură a afectat funcționarea unor obiective turistice importante.
Turnul Eiffel și-a redus programul de vizitare, iar Muzeul Luvru va închide cu două ore mai devreme până la sfârșitul săptămânii, invocând acumularea excesivă de căldură în clădirea istorică și numărul mare de vizitatori.
Canicula a perturbat și activitatea școlilor, transportului public și evenimentelor sportive, într-o țară în care sistemele de climatizare nu sunt răspândite.
Căldură peste tot în EuropaPremierul Sébastien Lecornu a anunțat că, în ultima săptămână, Franța a înregistrat 40 de decese prin înec, majoritatea în rândul tinerilor, în contextul în care numeroase persoane au încercat să se răcorească în râuri și alte ape, în pofida avertismentelor autorităților.
Valul de căldură afectează și alte state europene.
În Regatul Unit, serviciul meteorologic Met Office a emis avertizări privind temperaturi care ar putea ajunge până la 39 de grade Celsius în sudul Angliei, iar mai mulți operatori feroviari au redus sau suspendat cursele din cauza riscului de deformare a infrastructurii. Sute de școli au anunțat închiderea temporară sau reducerea programului.
Europa este continentul care se încălzește cel mai rapidÎn Spania, agenția meteorologică Aemet a emis alerte roșii pentru temperaturi de până la 44 de grade Celsius în Andaluzia și avertizări pentru valori de aproximativ 40 de grade Celsius inclusiv în regiunile nordice, în mod obișnuit mai răcoroase.
Potrivit Serviciului Copernicus pentru Schimbări Climatice al Uniunii Europene, Europa este continentul care se încălzește cel mai rapid, temperaturile crescând de aproximativ două ori mai repede decât media globală începând din anii 1980.
Estimările OMSOrganizația Mondială a Sănătății estimează că peste 200.000 de persoane au murit în Europa în ultimii patru ani din cauze asociate căldurii extreme, multe dintre aceste decese putând fi prevenite.
Meteorologii și climatologii avertizează că schimbările climatice favorizează apariția unor valuri de căldură mai frecvente, mai intense și mai timpurii, în special în sudul Europei, crescând riscurile pentru sănătatea populației și pericolul producerii incendiilor de vegetație.
Compania a precizat că toate trenurile au fost reținute în stații din cauza unei probleme tehnice la nivel național care a afectat sistemul GSM-R, folosit pentru comunicațiile dintre mecanicii de locomotivă și centrele de control, arată AP.
Pana a provocat perturbări în întreaga țară, iar numeroși pasageri au rămas blocați în gări, unde s-au format cozi la ghișeele de informații, în încercarea de a găsi alternative de transport.
La aproximativ o oră și jumătate după anunțarea incidentului, Deutsche Bahn a transmis că a identificat cauza defecțiunii, fără a oferi detalii, și că echipele tehnice lucrează pentru remedierea problemei.
Circulația a fost reluată la aprox. două ore pe anumite segmenteOperatorul feroviar a anunțat că va acorda pasagerilor afectați vouchere pentru taxi și cazare la hotel și că, acolo unde a fost posibil, a pus la dispoziție trenuri staționate în gări pentru ca oamenii să se poată adăposti. Compania și-a cerut scuze pentru disconfortul creat.
La aproximativ două ore de la apariția defecțiunii, circulația a fost reluată pe unele segmente ale rețelei.
Rețeaua de trenuri de navetiști din Berlin a anunțat că serviciile au fost reluate, însă cu întârzieri și anulări, în timp ce operatorul regional DB Regio Mitte a avertizat că perturbările vor continua cel puțin până miercuri dimineață.
Sistemul GSM-R e folosit în Europa din 2000Sistemul GSM-R (Global System for Mobile Communications – Railway) reprezintă standardul european pentru comunicațiile feroviare și este utilizat pentru transmiterea datelor și comunicațiilor vocale necesare exploatării în siguranță a rețelelor de cale ferată.
Potrivit Agenției Uniunii Europene pentru Căile Ferate, acesta este folosit în Europa din anul 2000.
În ultimii ani, Deutsche Bahn s-a confruntat cu numeroase critici din cauza întârzierilor și a perturbărilor din trafic.
Compania investește în modernizareCompania desfășoară în prezent un amplu program de modernizare a infrastructurii feroviare, după o perioadă îndelungată de investiții insuficiente.
În trecut, oprirea aproape completă a circulației feroviare la nivel național în Germania s-a produs doar în situații excepționale, cauzate în principal de fenomene meteorologice severe, și nu de defecțiuni tehnice.
Atac armat desfășurat luni într-o bibliotecă din orășelul Chico, statul California: un tânăr de 18 ani a ucis prin focuri de armă doi bărbați, au anunțat autoritățile americane, relatează AP.
Mai întâi, acesta a inspectat locul, apoi s-a întors la mașina sa, de unde a luat o armă cu care a tras în cei prezenți în bibliotecă.
Șeful Poliției din Chico, Billy Aldridge, a declarat că suspectul, identificat drept Bradley Scott Sayer, a împușcat mai întâi un bărbat în picior la intrarea în Biblioteca Județeană Butte, după care l-a împușcat mortal în cap.
Poliția a intervenit în două minuteUlterior, a intrat în clădire, unde a deschis focul și a ucis un al doilea bărbat.
Potrivit FBI, victimele sunt Jacob Hull, în vârstă de 46 de ani, și Robert Johnson, de 74 de ani. O fetiță a fost transportată la spital cu răni ușoare.
Poliția a intervenit în aproximativ două minute de la primul apel la serviciul de urgență 911, iar suspectul a fost reținut în mai puțin de patru minute de la primirea apelului, după ce a încercat să fugă prin spatele clădirii.
Ar fi acționat singur„De la primul apel la 911 până la reținerea lui au trecut mai puțin de patru minute”, a declarat Aldridge, apreciind intervenția rapidă a polițiștilor.
Anchetatorii au recuperat pușca folosită în atac din interiorul bibliotecii și alte două arme din autoturismul suspectului. Potrivit poliției, armele erau înregistrate pe numele unor membri ai familiei acestuia.
Autoritățile au precizat că, în acest stadiu al anchetei, nu există indicii că suspectul ar fi avut vreo legătură anterioară cu victimele și au concluzionat că acesta a acționat singur.
Obsedat de masacre în masă, purta un tricou cu inscripția „Selecție Naturală”Agentul special al FBI din Sacramento, Sid Patel, a declarat că Bradley Scott Sayer absolvise Liceul Chico la începutul lunii iunie și că, în momentul atacului, purta un tricou cu inscripția „Natural Selection”, similar celui purtat de Eric Harris, unul dintre autorii masacrului de la liceul Columbine din 1999, când 12 elevi și un profesor au fost uciși într-un atac cu explozibili.
Procurorul districtual al comitatului Butte, Michael Ramsey, a afirmat că suspectul manifesta de mai mult timp o fascinație pentru atacul de la Columbine, reflectată inclusiv în activitatea sa pe rețelele sociale.
Sayer a fost încarcerat în închisoarea comitatului Butte și este cercetat pentru două capete de acuzare de crimă. El urmează să fie pus sub acuzare joi.
„Nici în bibliotecă nu te mai simți în siguranță”În urma atacului, autoritățile au anunțat închiderea tuturor filialelor Bibliotecii Publice din comitatul Butte și suplimentarea măsurilor de securitate în bibliotecile din zonă.
„O bibliotecă ar trebui să fie un loc al bucuriei și, mai presus de toate, un loc în care oamenii să se simtă în siguranță. Ieri, acel sentiment de siguranță a fost spulberat”, a declarat directoarea bibliotecilor publice din comitatul Butte, Misty Wright.
FBI și Biroul Șerifului din comitatul Butte participă la ancheta privind circumstanțele atacului.
Forțele ucrainene au dejucat o tentativă de atac maritim lansată de Rusia în Marea Neagră și au distrus mai multe ambarcațiuni fără pilot echipate cu terminale de comunicații prin satelit Starlink, a declarat luni Serhii „Flash” Beskrestnov, consilier al Ministerului ucrainean al Apărării, potrivit Kyiv Independent.
Potrivit oficialului ucrainean, Rusia a lansat în dimineața zilei de 23 iunie mai multe nave de suprafață fără echipaj uman către coasta de sud-vest a Ucrainei, însă acestea au fost detectate și distruse înainte de a-și atinge țintele.
Rușii continuă să folosească terminalele Starlink„Așa cum am menționat anterior, ambarcațiunile distruse erau echipate cu Starlink, deoarece inamicul nu dispune de alte sisteme de control cu rază lungă de acțiune”, a afirmat Beskrestnov.
Potrivit acestuia, terminalele Starlink continuă să fie utilizate de forțele ruse pentru controlul unor sisteme fără pilot, în ciuda restricțiilor impuse de compania SpaceX.
În februarie 2026, SpaceX a introdus un sistem de autorizare („whitelist”) pentru utilizarea terminalelor Starlink pe teritoriul Ucrainei, ceea ce a dus la dezactivarea terminalelor neautorizate folosite de armata rusă și la perturbarea comunicațiilor acesteia pe front.
Autoritățile ruse nu au oferit un punct de vedere, deocamdatăDeși serviciul Starlink este interzis oficial în Rusia, armata rusă a continuat să caute modalități de a utiliza terminalele în zonele de conflict.
Potrivit unei investigații publicate în aprilie 2026 de Kyiv Independent, navele din așa-numita „flotă din umbră” a Rusiei se bazează în continuare pe sistemul Starlink pentru comunicații și coordonare.
De asemenea, oficialii ucraineni susțin că, începând din 2025, unele drone rusești de tip Shahed au fost echipate cu terminale Starlink, ceea ce le permite să mențină legătura cu operatorii pe distanțe mai mari decât cele oferite de alte sisteme de comunicații.
Autoritățile ruse nu au comentat deocamdată afirmațiile privind atacul din Marea Neagră și utilizarea terminalelor Starlink pe ambarcațiunile fără pilot.