Vedetele tenisului vor limita la 15 minute aparițiile în fața presei la Wimbledon, în prima săptămână a turneului. Măsura face parte dintr-un protest prin care jucătorii cer premii mai mari, deși organizatorii au anunțat deja o creștere de 20% pentru acest an, informează Financial Times.
Jucătorii și jucătoarele ar urma să înceapă „campania de protest prin acțiune directă” la conferința de presă de dinaintea turneului, programată în acest weekend, potrivit unui comunicat publicat miercuri seară.
Jucătorii cer 15% din veniturile turneuluiLarry Scott, fost oficial important în ATP și WTA, reprezintă jucătorii în acest demers. Aceștia cer ca premiile de la Wimbledon să ajungă la 15% din veniturile turneului, evaluate la 444,8 milioane de lire sterline.
Campania a început la Roland-Garros, al doilea turneu de Grand Slam al sezonului. La French Open, inițiativa a fost susținută de nume importante, precum Aryna Sabalenka, lidera mondială în tenisul feminin, și Jannik Sinner, liderul clasamentului masculin.
Potrivit comunicatului transmis în numele unor jucători importanți din ATP și WTA, Wimbledon alocă în prezent „puțin sub” 15% din venituri pentru premiile acordate participanților.
All England Lawn Tennis Club, care organizează turneul de la Wimbledon, sperase să evite un conflict cu jucătorii după ce a majorat fondul de premiere pentru 2026 cu 20%, până la 64,2 milioane de lire sterline.
Pe 12 iunie, jucătorii au salutat creșterea drept un „pas înainte real și semnificativ”. Totuși, ei ceruseră ca fondul total de premiere din acest an să ajungă la 71,2 milioane de lire sterline.
Wimbledon, singurul turneu de Grand Slam disputat pe iarbă, are loc între 29 iunie și 12 iulie 2026.
Președintele României Nicușor Dan a precizat că este în drum spre Polonia, unde joi va participa la summitul Flancului Estic.
„E important pentru România pentru că e vorba de protecția față de drone și față de amenințări în general din partea Rusiei și e important pentru noi să subliniem că trebuie să aducem capabilități și în Sud și în special la Marea Neagră”, a spus Nicușor Dan, potrivit imaginilor postate pe Facebook de TVR Cluj.
El a spus că, în drumul spre Polonia, a acceptat invitația de la participa la Cluj la o întâlnire cu organizatorii de la Techsylvania, un eveniment de tehnologie și business.
Jurnaliștii l-au întrebat pe șeful statului despre consultările pentru formarea Guvernului.
„Legat de desemnarea premierului am avut, după cum știți, o rundă de discuții ieri și s-a concluzionat că o să avem o guvernare pro-occidentală, minoritară, și acum partidele sunt în perioada în care și-au asumat că vin cu condițiile pentru a susține, fără a face parte din guvern, a susține guvernul minoritar. Cam aici suntem și sper să fie serioși, să închidem cât de curând”, a spus președintele.
Nicușor Dan a precizat că joi partidele ar trebui să aibă întâlniri între ele, iar „vineri să vină la mine cu concluzii”.
„Contractele pentru elaborarea PUZ-urilor necesare Drumurilor Radiale 9 și 10, semnate astăzi de primarul general Ciprian Ciucu! Odată construite, acestea vor scoate traficul din oraș și vor conecta direct sudul Capitalei de Autostrada A0. Ne vom asigura, în acest fel, că noile artere se vor conecta corespunzător la străzile deja existente”, transmite pe Facebook Primăria Municipiului București.
Drumul Radial 9 va traversa Vidra – Autostrada A0 – DNCB – Bulevardul Metalurgiei – Gara Progresul. Prin intermediul PUZ-ului vor fi stabilite conexiunile cu Șoseaua Berceni, Bulevardul Metalurgiei și cu drumurile de legătură din zonă.
Drumul Radial 10 va lega Autostrada A0 de orașul Măgurele, Parcul Industrial Măgurele, DNCB și Prelungirea Ferentari. Documentația va include racordarea la Șoseaua Giurgiului, Șoseaua Sălaj și Șoseaua București-Măgurele.
„Cele două PUZ-uri vor fi gata la începutul anului viitor, iar șantierul este programat să fie deschis în 2028”, notează PMB.
Cele două proiecte vor fi implementate de Asociația de Dezvoltare Intercomunitară Zona Metropolitană București și Ministerul Transporturilor. Studiile de fezabilitate sunt deja realizate și așteaptă avizul de la CNAIR. De asemenea, acestea vor fi finanțate din Programul Transport 2021-2027.
Sute de mame și bebeluși sunt victimele descoperite în timpul anchetei. Potrivit Clash Report, 444 de femei și 76 de nou-născuți s-au confruntat cu rezultate adverse din cauza unor tratamente și proceduri sub standard. Ancheta a vizat Centrul Medical Queen’s și Spitalul orașului Nottingham care aparțin aceluiași trust.
Anchetatorii independenți au stabilit că managementul clinic deficitar a provocat 94 de decese de bebeluși la naștere, 62 de decese ale bebelușilor după naștere și șase decese ale mamelor.
Probleme incredibile descoperite la cele două unitățiPrintre problemele grave evidențiate de anchetă sunt refuzul de a monitoriza sugarii în timpul travaliului, interpretarea greșită a datelor despre sănătatea fetală și întârzierile în transmiterea cazurilor urgente către medici.
Într-un caz revoltător, personalul de laborator a eliminat din greșeală un sugar decedat ca deșeu clinic în urma unei autopsii. Unei mame aflate în travaliu i s-a spus că personalul spitalului nu efectuează cezariană ceea ce a dus la moartea sugarului.
Raportul mai vorbește despre o tradiție privind intimidarea și negarea instituțională în rândul personalului. Acesta a descurajat femei aflate în travaliu să se interneze în spital, ignorând riscurile grave pentru sănătatea mamei și copilului. De asemenea, au fost ignorate cu bună știință avertismente privind lipsa de personal și securitatea.
Mii de oameni au depus mărturiePeste 850 de angajați actuali sau foști ai trustului din Nottingham și aproximativ 2.500 de familii au depus mărturie în timpul anchetei. După publicarea rezultatelor, Guvernul a intervenit și a stabilit o listă de proceduri pentru maternitățile britanice.
Franța a înregistrat marți cea mai fierbinte zi de când se fac măsurători. În plină caniculă, aerul condiționat a devenit din nou subiect de dispută politică, relatează BBC.
Doar un sfert dintre locuințele din Franța au aer condiționatÎn prezent, doar aproximativ 25% dintre gospodăriile din Franța au aer condiționat. Procentul este mult mai mic decât în Spania și Italia, unde aproximativ jumătate dintre locuințe sunt echipate cu astfel de sisteme, sau decât în Statele Unite și Japonia, unde ponderea ajunge la 90%.
Școlile și spitalele franceze sunt, la rândul lor, rareori dotate cu aer condiționat. În timpul valului de căldură din această săptămână, mii de unități de învățământ au fost închise, iar personalul medical a avertizat că temperaturile din unele clădiri devin greu de suportat.
Pe fondul caniculei, mulți francezi au început să cumpere aparate portabile de aer condiționat.
Marine Le Pen cere un „plan național” pentru aer condiționatSubiectul a provocat și o dispută politică. Marine Le Pen cere un plan național subvenționat pentru instalarea aerului condiționat în școli și spitale. Partidul lui Le Pen, Rassemblement National (RN), propune și împrumuturi fără dobândă, garantate de stat, în valoare de 20 de miliarde de euro, pentru ca milioane de gospodării să își poată instala sisteme de răcire.
Planul propus de RN a fost criticat de adversarii politici, care îl consideră oportunist și insuficient explicat din punct de vedere financiar. Ei spun că dreapta populistă a recunoscut târziu gravitatea schimbărilor climatice și nu are credibilitate în această dezbatere.
În același timp, o parte a ecologiștilor francezi, care s-au opus tradițional folosirii pe scară largă a aerului condiționat, admit acum că acesta ar putea deveni necesar în anumite spații publice. Marie Tondelier, lidera partidului Ecologiștilor, a spus că există locuri, precum școlile și spitalele, unde aerul condiționat nu mai poate fi evitat.
„Există locuri în care pur și simplu nu ne mai putem lipsi de el acum”, a declarat Tondelier, fiind o schimbare importantă de poziție pentru mișcarea ecologistă din Franța.
Criticii susțin că răspunsul la caniculă ar trebui să se bazeze în primul rând pe izolație mai bună, spații verzi, renovarea clădirilor și sisteme eficiente de circulație a aerului. Aceste principii se regăsesc deja în noile norme franceze de construcție și renovare, care urmăresc să reducă nevoia de aer condiționat.
Cu toate acestea, pe fondul temperaturilor extreme, tot mai multe voci din Franța admit că aerul condiționat va face parte, într-o formă sau alta, din răspunsul țării la valurile de căldură.
Emma Navarro, numărul 24 mondial, a învins-o miercuri pe poloneza Iga Swiatek, locul 3 în clasamentul WTA.
Americanca s-a impus în trei seturi, scor 7-5, 2-6, 6-3.
Navarro va juca în sferturi cu Gabriela Ruse, care a trecut miercuri de Anna Kalinskaya, locul 20 mondial.
Partida este programată joi.
Irina Begu a fost eliminată din competiție miercuri de Karolina Muchova, locul 11 mondial. Scorul a fost 6-1, 6-1 în favoarea jucătoarei din Cehia.
În departamentul Meurthe-et-Moselle, o porțiune a drumului care leagă localitățile Briey și Moyeuvre-Grande, a fost închisă de urgență după ce asfaltul a devenit impracticabil sub efectul caniculei.
Bitumul s-a transformat într-o substanță alunecoasă, similară gumei de mestecat, în timp ce în Maine-et-Loire peste 240 de kilometri de șosele sunt afectați de fenomenul de „sângerare” a asfaltului, care distruge anvelopele mașinilor și pune în pericol siguranța traficului.
„Pur și simplu temperaturile ridicate fac ca materialul să se topească și să se ridice la suprafață, făcând drumul impracticabil”, a declarat André Corzani, vicepreședintele departamentului, potrivit AFP.
Noul primar din Val-de-Briey, Christophe Roos, al Adunării Naționale, a pus problema pe seama lucrărilor recente de proastă calitate.
„De îndată ce ajunge la 35 de grade, se topește, au inventat noul înveliș pentru guma de mestecat, toate acestea pentru a limita costurile”, spune acesta.
Christophe Devoille, director adjunct al companiei care administrează infrastructura rutieră, din această zonă, a avertizat că bitumul topit se lipește de anvelopele vehiculelor, smulgând pietrișul și creând gropi de suprafață periculoase pentru conducătorii auto.
Pentru a limita efectele caniculei asupra drumurilor, în mai multe departamente au fost aplicate soluții temporare, inclusiv acoperirea carosabilului cu un strat subțire de lapte de var, un material de culoare deschisă care reflectă o parte din radiația solară și poate reduce temperatura suprafeței asfaltului cu aproximativ 10 grade Celsius.
Peste o mie de elevi, studenți și profesori cu rezultate remarcabile din orașul Galați vor fi premiați în cadrul unei ceremonii. Evenimentul se numește Gala Excelenței în Educație și se va desfășura marți, în Grădina Publică din oraș.
Este a șasea ediție a evenimentului care anul acesta va avea cel mai mare număr de premianți. Organizatorii de la Asociația Timp Magic și Primăria Municipiului Galați spun că gala „a devenit cel mai amplu eveniment de profil din sud-estul României, având un ecou puternic la nivel național”.
„Gala Excelenței în Educație a devenit, după cinci ediții consecutive, una dintre cele mai frumoase și importante tradiții ale municipiului Galați. Este momentul în care comunitatea noastră își exprimă respectul și recunoștința față de tinerii care au obținut rezultate deosebite, față de profesorii care îi îndrumă și față de familiile care îi susțin în drumul lor către performanță. Într-o societate aflată mereu în schimbare, educația rămâne cea mai sigură investiție în viitor”, a declarat primarul orașului Galați, Ionuț Pucheanu.
Ce premii vor primi elevii și profesorii merituoșiÎn cadrul evenimentului vor fi recompensați toți elevii claselor V-XII din Galați care au obținut media generală 10 în anul școlar recent încheiat, olimpicii naționali și internaționali, profesorii lor îndrumători, studenții și cadrele didactice cu rezultate remarcabile din cadrul Universității „Dunărea de Jos”.
Premiile nu sunt simbolice. Valoarea unui premiu va fi, în medie, 2.000 de lei, bani și produse oferite de sponsori. Cel mai mare premiu, în valoare de 6.000 de lei, va fi acordat elevilor cu rezultate excepționale la olimpiadele internaționale.
Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a făcut anunțul miercuri. Potrivit Kyiv Independent, Belarus a oprit echipamentele folosite pentru ghidarea atacurilor rusești.
Echipamentul de comunicații aflat în Belarus despre care Ucraina susține că a ajutat la dirijarea atacurilor cu drone rusești a încetat să funcționeze, a declarat președintele Volodimir Zelenski.
Anunțul apare la câteva zile după avertismentul lui Zelenski către oficialii de la Minsk. Atunci, Zelenski a spus că Belarus are la dispoziție o săptămână pentru a elimina echipamentul și că în caz contrar se va confrunta cu acțiuni din partea Ucrainei.
„Conform informațiilor pe care le-am primit… echipamentul a încetat să funcționeze pe teritoriul belarus începând cu 22 iunie. Sincer, nu știu încă dacă a fost demontat sau nu. Cert este că, de astăzi, echipamentul nu mai funcționează”, a spus Zelenski.
Ce echipamente a dezactivat BelarusulPreședintele ucrainean a declarat anterior că sistemele constau în echipamente de releu montate pe turnuri de comunicații. Acestea erau folosite pentru a susține atacurile cu drone rusești împotriva Ucrainei. Ulterior, purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a acuzat Kievul de „agresivitate” și de încălcare a suveranității Belarusului.
În plus, Kremlinul a anunțat că președintele rus Vladimir Putin și Alexander Lukașenko intenționează să se întâlnească în viitorul apropiat pentru a discuta despre avertismentul lui Zelenski.
Dronele de atac rusești de tip Shahed se bazează pe rețele de comunicații radio și infrastructură terestră pentru a se deplasa în timpul atacurilor la distanță lungă.
Publicația Magyar Nemzet titrează pe prima pagină că România s-ar putea îndrepta spre pragul falimentului de stat dacă partidele politice nu găsesc o soluție urgentă la blocajul actual.
Ziarul vorbește despre „haosul politic” în care politicienii români au adâncit țara și explică efectele economice și sociale:
„Impasul politic nu este doar o problemă teoretică la București; are un impact direct și grav asupra vieții de zi cu zi a populației.
România se află într-o situație fiscală catastrofală, cu un deficit care se apropie de 8% din PIB, aproape de trei ori limita de 3% permisă de UE.
Mai mult, fără un guvern funcțional și complet, țara nu este capabilă să implementeze reformele necesare pentru a accesa finanțarea de aproximativ 11 miliarde de euro din fondul de redresare al Uniunii Europene. Pierderea acestor resurse înseamnă oprirea investițiilor în infrastructură, construcția de drumuri și dezvoltarea de spitale. În plus, agențiile internaționale de rating de credit iau deja în considerare retrogradarea ratingului României din cauza instabilității politice.
Acest lucru face ca finanțarea datoriei publice să fie mai scumpă, ceea ce duce direct la slăbirea monedei naționale, la o creștere suplimentară a inflației deja ridicate și la o creștere drastică a ratelor dobânzilor la creditele acordate populației.
Întrucât guvernul executiv nu poate adopta noi legi sau măsuri fiscale pe termen lung, salariile din sectorul public, indexarea pensiilor și plățile beneficiilor sociale vor deveni, de asemenea, incerte în lunile următoare„.
Într-o notă mai critică, Magyar Nemzet publică o analiză prin care contestă avansul economic al României în regiune, susținând că ultimele date arată o stagnare sau o scădere a nivelului de trai pentru populație din cauza inflației greu de controlat.
Publicația prezintă datele Oficiul Central de Statistică din Ungaria și cifrele de la institutul național de statistică din România:
„Nu mă bucur că vecinul nostru – și odată cu el maghiarii de peste graniță – sunt în declin, dar mantra repetată obositor despre cea mai săracă țară și România jalnică este demonstrabil greșită, să nu credem! Fiecare să decidă dacă este o denaturare conștientă sau o lipsă de pregătire profesională! Și sper sincer să nu ajungem în declin. Fostul prim-ministru polonez Mateusz Morawiecki a spus în filmul „Ultimul avertisment” că guvernarea răzbunării nu este bună pentru economie, relatează Magyar Nemzet.
În discursul susținut la evenimentul găzduit de Ambasada Statelor Unite, președintele Nicușor Dan a avertizat împotriva izolării internaționale, făcând trimitere la parcursul istoric al Statelor Unite ale Americii.
„Călătoria de 250 de ani a Statelor Unite nu a început și nu a fost niciodată parcursă în solitudine. Dincolo de momentul proclamării, independența a fost câștigată prin luptă și cu sprijinul mai multor puteri europene. Acum, Statele Unite dețin un rol central într-un sistem de alianțe și parteneriate care ne asigură libertatea, securitatea și prosperitatea”, a declarat președintele.
Pilonii identității occidentale și provocările de securitateNicușor Dan a punctat că anul 2027 va marca borne istorice pentru România: 30 de ani de parteneriat strategic cu SUA, 20 de ani de la aderarea la Uniunea Europeană și 23 de ani în cadrul NATO.
„Pe acești trei piloni se fundamentează identitatea occidentală a României de azi, un partener dedicat, onest și responsabil care contribuie la asigurarea securității și prosperității noastre comune”, spune șeful statului.
În cadrul discursului, Nicușor Dan a amintit și de Războiul din Ucraina și de riscurile de securitate generate de Federația Rusă.
„Flancul estic al NATO și regiunea Mării Negre se află în prima linie a amenințărilor ruse. Doresc să exprim și cu această ocazie profunda recunoștința României și a cetățenilor săi pentru eforturile Statelor Unite și aliaților noștri pentru a consolida măsurile de apărare și descurajare în țara noastră”, a declarat Dan.
Eforturile de consolidare a apărării și aderarea la OCDEPreședintele român a punctat și de eforturile de înzestrare a armatei cerute de președintele Trump în cadrul NATO, dar și de obiectul Bucureștiului de a adera la OCDE.
„Peste câteva zile, la summitul NATO de la Ankara, voi prezenta președintelui Trump și aliaților noștri eforturile pe care România le face pentru creșterea capabilităților forțelor sale armate. Domnule ambasador, în plan bilateral lucrăm intens pentru un obiectiv comun, acela de a ridica parteneriatul strategic între România și Statele Unite la un nivel superior. Aderarea țării noastre la OCDE este o prioritate strategică, nu doar prin prisma intereselor economice naționale, ci și prin cea a apartenenței la un set de valori comune, iar sprijinul Statelor Unite este esențial în acest demers. ”, a declarat președintele.
În încheierea, Nicușor Dan a lansat un mesaj de unitate.
„Arma noastră comună cea mai eficientă este unitatea, iar forța unității vine tocmai din valorile noastre comune. De aceea România va rămâne de neclintit alături de Statele Unite în apărarea libertății și democrației”, conchide șeful statului.
Premierul a spus despre SUA că „de 250 de ani are o influență covârșitoare asupra lumii prin puterea economiei, prin capacitatea de a inova, prin forța armatelor sale”.
El a mulțumit SUA și militarilor americani prezenți în România pentru că, „în situația dificilă din regiune, alături de militarii noștri, alături de militarii celorlalte țări din NATO, contribuie semnificativ la securitatea României și la siguranța cetățenilor noștri”.
Șeful Executivului a mulțumit și companiilor americane care au investit în România, amintind de locurile de muncă create, de oportunități, de tranferul de tehnologie, dar și de promovarea de către acestea a României în SUA.
Bolojan a amintit și de comunitățile românești din Statele Unite, de studenții români și de toți cei care trăiesc în America, despre care a spus „că sunt o punte între relațiile dintre țările noastre și sunt o bază a dezvoltării acestora”.
El l-a felicitat pe Ambasadorul SUA la București Darryl Nirenberg de care a spus că este convins „că va contribui semnificativ în anii următori la întărirea parteneriatului dintre România și Statele Unite, la dezvoltarea relațiilor de afaceri, la promovarea investițiilor în domeniul energiei, al infrastructurii și așa mai departe”.
În speța judecată era vorba de fapte săvârșite în toamna anului 2022 și primăvara anului 2023 în care un băiat minor a fost agresat de inculpatul Nicușor Grameni, fost crainic al FC Dinamo.
Acuzațiile penale au fost susținute de declarații ale diferitelor persoane dar și de exploatarea unor conversații aflate pe suporturi optice.
Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul București l-au trimis în judecată în decembrie 2024 pe Grameni, organizator de competiții al FC Dinamo, pentru două acte materiale de agresiune sexuală săvârșită asupra minorului, în formă continuată.
Inițial, instanța de fond, Judecătoria Sector 2, l-a condamnat pe Nicușor Grameni la 6 ani de închisoare cu executare pentru comiterea, în formă continuată a infracțiunii de agresiune sexuală asupra minorului. Judecătorul de fond a subliniat în decizie gravitatea infracțiunii, continuitatea acesteia, efectele asupra minorului și a dispus ca lui Grameni să i se interzică și o serie de drepturi elective timp de 5 ani și să plătească suma de 50.000 de lei, ca urmare a prejudiciilor morale și la nivel psihologic aduse victimei.
Ulterior, Nicușor Grameni a contestat decizia judecătorilor, iar speța a ajuns în februarie 2026 pe rolul Secției I Penală a Curții de Apel București.
Completul Curții de Apel București, Secția I Penală, format din președintele Bogdan Alexandru Dari și judecătoarea Raluca Moroșanu, a decis următoarele:
Completul Curții de Apel București, Secția I Penală, format din președintele Bogdan Alexandru Dari și judecătoarea Raluca Moroșanu, a decis să mențină însă plata daunelor morale de către Nicușor Grameni – în cuantum de 50.000 de lei și să îi interzică în continuare o serie de drepturi elective.
„În temeiul art. 91 C.pen. va dispune suspendarea sub supraveghere a executării pedepsei principale de 3 (trei) ani închisoare la care a fost condamnat prin prezenta inculpatul pe o durată de 4 (patru) ani în condițiile art. 92 alin. 1 şi 2 C.pen.”, se arată în decizia Curții de Apel București.
Raluca Moroșanu este o judecătoare din România la Secția I Penală a Curții de Apel București, cu o carieră de peste 26 de ani în magistratură. Aceasta a devenit o figură publică la finalul anului 2025, când, după prezentarea unui documentar Recorder, a ținut un discurs-manifest în Curtea de Apel București.
Raluca Moroșanu este magistratul Curții de Apel București care a blocat percheziția informatică a DNA în dosarul Coldea 2, singurul refuz întâmpinat de DNA – pe o asemenea problematică – la nivelul secției I, pe anul 2025.
„Conferința de presă și semnarea acordului de astăzi privind locuințele sunt anulate până la adoptarea Legii Salvați America, extrem de necesară, pe care o consider o urgență națională”, a transmis liderul de la Washington printr-un mesaj publicat pe Truth Social.
Legea fusese adoptată cu o majoritate covârșitoare atât în Camera Reprezentanților, cât și în Senat, iar Caroline Leavitt, purtătoarea de cuvânt a Casei Albe descrisese anterior documentul drept una dintre cele mai importante inițiative legislative din domeniul locuirii din istoria recentă a Statelor Unite, notează CNN.
În mesajele sale, Donald Trump a afirmat că proiectul de lege privind locuințele „pălește în comparație” cu inițiativa „Salvați America”.
Pentru adoptarea proiectului său, a cerut eliminarea procesului de blocarea a legilor care necesita o susținere de cel puțin două treimi în Senat, susținând că aceasta ar permite adoptarea rapidă a reformei electorale și a altor măsuri dorite de Partidul Republican. Trump a mai susținut că, în cazul în care democrații ar prelua puterea, ar elimina la rândul lor această procedură de filibuster.
Proiectul de lege privind locuințele, susținut de parlamentari republicani și democrați deopotrivă, fusese adoptat cu o majoritate de 358-32 în Camera Reprezentanților și 85-5 în Senat, fiind considerat un rar exemplu de consens bipartizan.
Ulterior, președintele Camerei Reprezentanților, Mike Johnson, a declarat că se așteaptă ca președintele Donald Trump să semneze legea privind locuințele în termen de 10 zile.Însă, pentru o vacanță reușită la munte, telefonul trebuie să rămână deschis aproape tot timpul. Astăzi, telefoanele trebuie să poată naviga live prin GPS, să verifice prognoza meteo, să primească și să trimită mesaje și, eventual, să facă fotografii. Pe traseu, telefonul este cel mai important instrument al tău.
Problema este că smartphone-urile de astăzi trebuie de obicei să fie încărcate zilnic. Navigația prin satelit consumă destul de rapid bateria, mai ales în modul multi-satelit, care folosește conexiuni simultane la semnalele GPS și GLONASS (și adesea și la alte sisteme de sateliți).
În funcție de durata excursiei, asta poate însemna că fie trebuie să activezi modul de economisire a energiei și să închizi toate aplicațiile neesențiale (precum camera foto), fie trebuie să iei cu tine o baterie externă (un power bank), ca să te asiguri că poți folosi navigația prin satelit până la finalul traseului.
Citeşte comunicatul integral AICI
Camera Deputaților a adoptat un proiect de lege privitor la unirea cu Republica Moldova. Asta deși propunerea a avut avize negative de la mai multe instituții ale statului român.
Deoarece proiectul nu a fost dezbătut și supus aprobării plenului Camerei Deputaților în termenul legal a fost considerat aprobat.
Ce conține documentulProiectul de lege privind unirea României cu Republica Moldova are patru articole.
„Camera Deputaţilor adoptă prezentul proiect de lege.
Articolul 1
Parlamentul României reiterează ataşamentul faţă de prevederile Actului final al Conferinței C.S.C.E. de la Helsinki, care admite posibilitatea modificării frontierelor pe căi paşnice, diplomatice.
Articolul 2
Parlamentul României decide unirea României cu Republica Moldova.
Articolul 3
Parlamentul României abilitează guvernul țării să înceapă de urgență, imediat, negocieri cu autoritățile de la Chişinău pentru definitivarea unirii cu Republica Moldova.
Articolul 4
După adoptarea prezentei legi şi publicarea în Monitorul Oficial vor fi notificate autoritățile internaționale competente, Guvernul Republicii Moldova, U.S.A., N.A.T.O., O.N.U., U.E., pentru aducerea la îndeplinire a dispozițiilor legii.”
Proiectul adoptat tacit de deputați va fi trimis la Senat care este for decizional.
PSD acuză USR că menține România în actuala criză politică.
„PSD constată că Acordul Politic premergător desemnării prim-ministrului, solicitat de președintele României și agreat de principiu de toate partidele parlamentare pro-occidentale (din cadrul fostei Coaliții) este subminat cu bună știință de USR. Pretențiile inacceptabile și inaplicabile ale USR mențin România în actuala criză politică, cu efecte importante în plan economic și social”, se arată într-un comunicat al PSD.
Reprezentanții partidului susțin că România nu poate avea un guvern minoritar PNL-USR-UDMR în primele luni și apoi un guvern monocolor PSD pentru că este nevoie de stabilitate și predictibilitate guvernamentală.
„Pretenția «rotativei» USR este în fapt un tertip meschin prin care schimbă mereu condițiile pentru a face imposibil rezultatul și maschează, de fapt, disperarea de a profita de funcții și de sinecuri la stat. Nimic altceva! Eschivele USR nu au nicio legătură cu realitatea economică și socială și nu sunt menite să rezolve ceva concret, în beneficiul românilor”, se mai spune în comunicat.
PSD afirmă că și-a asumat guvernarea și a dat mandat președintelui formațiunii să formeze guvernul, în cazul nominalizării sale de către președintele României.
Social-democrații cer tuturor partidelor și parlamentarilor „să nu se joace din motive meschine cu dezvoltarea țării și cu traiul zilnic al românilor care depinde de o guvernare cu puteri depline”.
„USR a propus o soluție raportată la realitate. Astăzi avem următoarele constrângeri. Președintele Nicușor Dan spune că nu cu AUR. USR spune nu pentru guvern PSD. PNL spune că dacă PSD e la putere, PNL e în opoziție. Atunci, soluția care să rezolve toate aceste constrângeri din partea fiecărei entități presupune în viziunea noastră o rotație a guvernelor formate din PNL, USR, UDMR și guvernul monocolor PSD”, a spus Radu Miruță la Digi24.
Fostul premier și ministru de Externe al Qatarului, Hamad bin Jassim bin Jabr Al Thani, a achiziționat Villa Certosa, domeniul din Sardinia al fostului premier italian Silvio Berlusconi, pentru 350 de milioane de euro, potrivit cotidianului italian La Repubblica.
Vânzarea are loc la aproximativ un an după ce familia Berlusconi a scos proprietatea pe piață.
Tranzacția ar fi fost făcută printr-o companie de investiții din Luxemburg, legată de familia Al Thani, aflată la conducerea Qatarului de peste 150 de ani, scrie Politico. Familia are deja mai multe investiții în Sardinia.
Vila cu vedere spre Golful Marinella a servit, în perioada în care liderul italian era la putere, drept reședința sa neoficială de vară, devenind cunoscută pentru așa-numitele petreceri „bunga bunga”.
Aceste petreceri, devenite celebre, au dus la un dosar privind prostituția cu minore, în care Berlusconi a fost acuzat de corupție și abuz în serviciu. Fostul premier italian a fost achitat în cele din urmă.
Berlusconi a folosit vila pentru a primi președinți, premieri, miliardari și celebrități, inclusiv președintele rus Vladimir Putin și Fostul premier britanic Tony Blair.
Vânzarea face parte din efortul celor cinci copii ai lui Berlusconi de a reorganiza vastul portofoliu imobiliar lăsat de fostul premier italian după moartea sa, în 2023.
Ucrainenii au anunțat un boicot al platformei Netflix, iar utilizatorii își anulează în masă abonamentele, anunță Nexta. Motivul este că platforma a cumpărat drepturile de difuzare a noilor sezoane ale desenului animat rusesc „Mașa și Ursul”.
Platforma va transmite desenul animat în mai mult de 100 de țări din lume.
Desenul animat a fost criticat de autoritățile ucraineneCentrul de Combatere a Dezinformării din Ucraina a transmis că desenul animat este un element al „puterii soft” a Rusiei și realizează o imagine pozitivă a țării prin intermediul personajelor și simbolurilor.
Oficialii ucrainenii cred că un astfel de conținut are un impact asupra copiilor și promovează narațiunile rusești. Compania care deține platforma de streaming nu a comentat situația.
Un desen animat de succesMașa și Ursul este un serial de televiziune creat de ruși care are ca personaje principale o fată numită Mașa și un urs. Cei doi își duc viața plină de aventuri într-o pădure.
Desenul animat a fost transmis pe mai multe platforme în numeroase țări și multe dintre episoadele sale au fost de succes. De exemplu, un episod difuzat în august 2025 a avut peste 4.6 miliarde de vizualizări devenind unul dintre cele mai populare videoclipuri din toate timpurile.
Șeful misiunii diplomatice americane la București a detaliat în interviul acordat Mediafax semnificația aniversării care marchează un sfert de secol de la înființarea SUA, dar a dat și răspunsuri consistente la întrebările privind impactul actualei crize politice asupra partereriatului strategic dintre celele două state.
Ambasadorul Darryl Nirenberg a vorbit despre prioritățile mandatului său, care includ și investițiile SUA în România, și, mai mult, nu a ezitat să dea curs întrebării privind viitorul proiectului Reactoarelor Modulare Mici (SMR) de la Doicești, care are la bază în prezent tehnologia americană NuSCale, după criticile exprimate public de premierul Ilie Bolojan la finalul lunii mai.
Întrebarea a fost adesată în contextul în care Darryl Nirenberg a avut zilele trecute o întâlnire cu ministrul român de Finanțe, Alexandru Nazare, și cu șeful Departamentului de Investiții de la U.S. International Development Finance Corporation a SUA (DFC – Corporația Internațională de Finanțare pentru Dezvoltare – eng.), Conor Coleman, care coordonează prioritățile agenției și asigură implementarea eficientă a politicii externe și a agendei de investiții a DFC.
Potrivit oficialilor RoPower Nuclear, compania de proiect înființată pentru dezvoltarea de reactoare modulare mici (SMR) în România, Corporația Internațională de Finanțare pentru Dezvoltare (DFC) a SUA și-a confirmat interesul printr-o Scrisoare de Intenție pentru o finanțare combinată prin împrumut și capital propriu de până la 2 miliarde USD, dar nu mai mult de 25% din costul total al investiției.
Nu în ultimul rând ambasadorul Darryl Nirenberg a împărtășit, la întrebarea Mediafax, și câteva momente personale de la mutarea în România, legate de copiii săi veniți în vizită, dar și despre Gatsby, membrul blănos al familiei, care a acaparat toată atenția la momentul sosirii împreună cu soția sa Lori la București.
„Am descoperit că românii sunt atât de calzi, atât de prietenoși, atât de primitori”Reporter: Excelența Voastră, vă mulțumim că ne-ați invitat, este o onoare. Este o zi importantă pentru dumneavoastră. La mulți ani de Ziua Independenței și La mulți ani cu ocazia celei de-a 250-a aniversări! Este cea mai importantă zi, puteți să ne împărtășiți gândurile dumneavoastră despre importanța acestei aniversări din acest an și despre parteneriatul strategic cu România, vă rog?
Darryl Nirenberg: Bună dimineața. Vă mulțumesc foarte mult pentru interesul de a vorbi în această în această dimineață. Aceasta este probabil cea mai mare sărbătoare din America din cursul vieții mele. Este o celebrare a unei realizări remarcabile, care a fost stabilirea unei viziuni de către fondatorii noștri, o viziune care a dus la cea mai de succes și mai mare țară din istorie, a Statelor Unite. Și ceea ce este important de reținut la 250 de ani este că idealurile pe baza cărora fondatorii noștri au fondat națiunea noastră sunt idealuri care au dus la puterea și creșterea Statelor Unite, dar sunt și idealuri bazate pe valori pe care le împărtășim cu România, le împărtășim cu poporul român și care fac parteneriatul nostru atât de puternic.
Reporter: Ați depus jurământul pe 18 februarie și acum aproximativ 200 (sic! 100) și două săptămâni ați preluat oficial funcția. În acest timp, care este cel mai important, cel mai interesant lucru sau cel mai paradoxal lucru pe care l-ați învățat despre România și poporul român, în comparație cu ceea ce ați învățat în timpul pregătirii de un an pentru venirea în România?
Darryl Nirenberg: Ei bine, apreciez întrebarea. Și asta demonstrează că există o limită a ceea ce poți învăța din discuții și cărți. Trebuie să fii undeva pentru a aprecia cu adevărat. Și pe baza a ceea ce am aflat în anul de pregătire, am fost foarte încântați să venim aici și aveam așteptări foarte mari. Dar aceste așteptări au fost depășite cu mult. Am descoperit că românii sunt atât de calzi, atât de prietenoși, atât de primitori. O asemenea mândrie față de moștenirea lor și o energie atât de mare aici. Deci a fost pur și simplu minunat.
Reporter: O altă surpriză, presupun, este criza politică cu care ne confruntăm acum. V-ați așteptat la aceste provocări în primul trimestru aici și vă îngreunează îndeplinirea sarcinilor?
Darryl Nirenberg: Aceasta este o întrebare excelentă. Și nu, nu este deloc surprinzătoare, pentru că democrația poate fi haotică. În multe privințe, este concepută să fie haotică și este de departe cel mai bun sistem. Așadar, din momentul în care am depus jurământul, am înțeles și susțin politica americană, aceea că avem un mare respect pentru instituțiile democratice ale României pentru a rezolva problemele atât acum, cât și în viitor. Cealaltă problemă este cum afectează acest lucru parteneriatul? Și ceea ce se întâmplă acum nu va avea deloc un impact negativ asupra parteneriatului nostru. Parteneriatul nostru va rămâne puternic și va continua să se consolideze.
Reporter: Perfect. Ați avut recent o întâlnire cu ministrul nostru de Finanțe și cu Șeful Departamentului de Investiții de la Corporația Internațională de Finanțare pentru Dezvoltare a SUA (U.S. International Development Finance Corporation DFC), Conor Coleman, care este responsabil de agenda și investițiile străine ale SUA. Și știm că această instituție, DFC, are un interes, a scris o scrisoare de intenție cu privire la reactoarele modulare mici (SMR) de la Doicești, de două miliarde de dolari americani. Cum vedeți viitorul acestui proiect bazat pe tehnologia americană NuScale în România, având în vedere comentariile recente ale prim-ministrului nostru interimar cu privire la costul ridicat al implementării?
Darryl Nirenberg: Ei bine, am fost foarte încântați și entuziasmați să-l găzduim pe domnul Coleman aici săptămâna aceasta. Și este o dovadă a potențialului existent în România în ceea ce privește creșterea economică. În ceea ce privește energia, România are potențialul de a schimba regulile jocului când vine vorba de producția de energie în Europa. Există o serie de componente ale acestui lucru, una dintre ele fiind energia nucleară civilă.
După cum știți, lucrăm cu România la reactoarele tradiționale de la Cernavodă și la reactoarele modulare mici. Suntem foarte entuziasmați de această nouă tehnologie, care urmează să fie implementată în întreaga lume, deoarece este o tehnologie nouă foarte interesantă. În ceea ce privește situația României, este decizia suverană a țării cu privire la furnizorul american pe care ar trebui să îl utilizeze pentru acest proiect, cu condiția să utilizeze un furnizor american și ca programul să progreseze în conformitate cu acordul internațional, scuzați-mă, cu acordul interguvernamental pe care l-am semnat pentru acest proiect.
Reporter: Per total, care este agenda dumneavoastră privind investițiile în România și prioritățile dumneavoastră viitoare, prioritățile mandatului în viitorul apropiat?
Darryl Nirenberg: Ei bine, vă mulțumesc pentru această întrebare. Deci, mandatul meu este împărțit în trei părți. În primul rând, este de a construi pe baza parteneriatului strategic remarcabil dintre cele două țări ale noastre. În al doilea rând, este de a promova investițiile în activitatea comercială, inclusiv și în special în cele care creează locuri de muncă aici și în Statele Unite. Și în al treilea rând, de a construi legături interpersonale bazate pe aceste valori comune.
Companiile americane văd multe oportunități aici, iar un lucru minunat la o piață liberă este că ele decid unde sunt oportunitățile. Dar avem peste o mie de companii americane care au investit aici. Investițiile lor au crescut cu 300% în ultimii 18 ani, iar toate indiciile arată că aceste investiții vor continua în timp.
Reporter: Pot să închei cu o întrebare mai personală, dacă îmi permiteți?
Darryl Nirenberg: Sigur.
Reporter: Ați spus într-un videoclip recent că fiul dumneavoastră v-a vizitat, v-a vizitat deja, și fiica dumneavoastră va veni în curând, dar la sosirea dumneavoastră, fiul dumneavoastră blănos, Gatsby, a acaparat toată atenția. Cum se simte, cum se simte el în România și cum va arăta sărbătoarea de 4 Iulie în familia dumneavoastră?
Darryl Nirenberg: Deci, lui Gatsby îi place la nebunie aici, în România. Este cel mai fericit cățeluș dintotdeauna. Și, ca să subliniez, fiul nostru ni s-a alăturat în prima noastră săptămână aici, de la preluarea mandatului. Dar, de asemenea, am avut-o și pe fiica noastră în vizită aici. A fost aici. Compania ei îi permite să fie în afara sediului 30 de zile, atâta timp cât lucrează de la distanță. Și a ajuns să petreacă cinci săptămâni cu noi. Iar cea mai mare provocare a fost că nu a vrut să plece.
Reporter: Deci este minunat. Vă mulțumesc foarte mult pentru interviu și vă doresc o Zi Națională fericită!
Darryl Nirenberg: Vă mulțumesc foarte, foarte mult, apreciez. Mulțumesc.